DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Heel brood 3 cent duurder, pakje margarine 15 cent, vet 17 cent Raacl van Vakcentralen protesteert tegen achterwege laten van overleg Veel rumoer in Brits Lagerhuis op komst Ook Perzische Senaat voor olie-naasting Drie doden bij explosie in mijn Manrits Communisten ontruimen Zuid-Korea Sow jet-leger telt meer dan 4 millioen man lie Jaargang no. 66 Maandag 19 Maart 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER WEER NIEUWE PRIJSVERHOGINGEN DEN HAAG. Als gevolg van een onmid dellijk ingaande prijsverhoging voor de grondstoffen voor brood, margarine en vet zullen de prijzen van volkswitbrood en bruin- brood voor de consument ten hoogste worden verhoogd met 3 cent per brood van 800 gram, van margarine met 15 cent per halfponds- pakje en van bak- en braadvet met 17 cent per half pond. Dit is een uitvloeisel van de Zaterdag uitgesproken Regeringsverklaring, waarin de vermindering van de subsidies op Britten gaan zelf atoombom maken WASHINGTON. Groot Brit- tannië gaat zün eigen atoombom men maken, aldus is in officiële Amerikaanse kringen bekend ge worden. Volgens een lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de Atoomenergie zal de Brit se bom van een nieuw type zijn. Ditzelfde lid, Senator Edward Johnson, heeft er op aangedron gen, dat een Brits verzoek om de bom op het proefterrein in de woestijn van Nevada te mogen testen, zal worden ingewilligd. En geland is, zoals bekend, reeds lang in het bezit van de technische kennis om de bom te vervaardi gen. Zondebok gevonden voor Barcelona MADRID. Alegria. de civiele gouverneur van Barcelona, is uit zijn ambt ontzet en vervangen door generaal Colonga, lid van het hoog- militair gerechtshof. De Spaanse re gering is teruggekomen op haar be sluit, waarbij aan werkgevers ver boden werd de arbeiders, die in Barcelona gestaakt hebben, loon uit te betalen voor de duur van de sta king. Thans is besloten, dat dc werkgevers het volle loon mogen uitbetalen, waarvoor de stakers als tegenprestatie moeten overwerken en wel een uur per dag. Verder is nu bepaald, dat alleen degenen, die voor gewelddaden veroordeeld zijn. ontslagen moeten worden. Dit gold eerst voor alle gearresteerde arbei ders. WASHINGTON. De regering zal binnenkort het gebruik van platina, dat voor de wapenindustrie nodig is. verbieden aan juweliers. De Raad van Vakcentralen. waarin vei tegenwoordigd zijn NVV, KAB en CNV, heeft telegrafisch bij de Rege- ring geprotesteerd tegen het nemen van prijsverhogende maatregelen zonder overleg met het georgani seerde bedrijfsleven. Ondanks dat de Raad van Vakcentralen op 12 Maart j 1. telegrafisch geprotesteerd heeft tegen het zonder overleg met het be drijfsleven verhogen van de suiker prijs op 10 Maart, is deze weg ook thans weer gevolgd. De Raad van Vakcentralen acht het doorvoeren van deze mede door speculanten uitgelokte prijsverhogin gen zonder overleg in strijd met de door de Regering in September 1950 gedane toezegging, dat zij geen prijs verhogende maatregelen zou treffen zonder overleg met het georganiseer de bedrijfsleven. De Raad dringt er met klem bij de Regering op aan om onmiddellijk de in de Regeringsver klaring aangekondigde besprekingen te openen tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid over de loonconsequenties van de prijsstij gingen. Te dien einde heeft dc Raad het bestuur van de Stichting van de levensmiddelen is aangekondigd. Door de duurdere grondstoffen kunnen eveneens prijsverhogingen optreden voor een aantal artikelen voor menselijke consumptie, waarin granen, meel, bloem en/of vetten zijn verwerkt. Voor die artikelen, waarvan de prijzen niet aan maximumprijsvoorschriften zijn gebonden, zal de regering nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling cn zij zal maximumprijzen instellen, indien de prijs wijzigingen daartoe aanleiding geven. Arbeid verzocht In spoedvergadering op Dinsdag a.s. bijeen te komen. In een verklaring zeggen de be sturen der drie vakcentralen. dat zij deze gang van zaken in hoge mate betreuren. De bonafide vakbeweging heeft zich onder de moeilijkste om standigheden van haar verantwoor delijkheid gekweten. Door haar me dewerking aan de totstandkoming van het rapport van de Sociaal-Eco nomische Raad over de loon- en prijspolitiek heeft zij opnieuw ge toond een open oog te bezitten voor de zware taak. welke ons volk wacht. Zij had mogen verwachten, dat de Regering daarvoor begrip had ge toond. Maandag zullen de besturen van NVV. KAB en CNV afzonderlijk de thans ontstane situatie onder het oog zien. Maandagavond komen de drie besturen in gecombineerde vergade ring bijeen. LONDEN. Zuid-Afrika over weegt om uit het Internationale Monetaire Fonds te treden indien de aankoopprijs van goud niet wordt verhoogd. Churchill wil op korte termijn verkiezingen forceren (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. In een voor partyredcvocringen gereserveerde radio-uit zending heeft Churchill Zaterdagavond aangekondigd dat de conservatieve party het besluit genomen had naar hij zcide „meer op nationale dan op partygronden" alles eraan te doen om zo spoedig mogelük een beroep op dc kiezers te bewerkstelligen. De oppositie zou daartoe haar parlemen taire en constitutionele rechten ten volle gebruiken. Nieuws is dit niet. Wel, dat de afmattingsoorlog. die de conserva tieven de laatste weken op ieder mogelijk en onmogelijk front tegen de regering voeren, thans ook het zegel van officiële conservatieve partijpolitiek heeft gekregen. Opnieuw gaat het Lagerhuis, dat aanstaande Donderdag tot 3 April op Paasreces gaat. een controver siële en waarschijnlijk zelfs rumoe rige week tegemoet De conserva tieve aanval zal vermoedelijk haar hoogtepunt bereiken in de eertijds gewijzigde behandeling van de be groting. die na het Paasreces aan de orde komt. Behalve natuurlijk Labour zijn ook de liberalen over de conserva tieve tactiek van parlementaire strijd tot iedere prijs bijzonder slecht te spreken. Hun leidend or gaan. dc Manchester Guardian, con stateert. dat het land stellig niet in een felle partijstrijd is gewikkeld en dat alleen de politici in West minster dat zijn. Deze opmerking is stellig waar: het huidige spektakel in Westminster maakt vaak c-en schooljongensachtige en wat opge- Ook Parijse taxi's in slaking (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De staking van de metro cn de autobussen duurt van daag voort en er is nog geen enkele aanwijzing, dat de regering wil wij ken. De taxichaufeurs hebben zien vanmorgen bij de staking aangeslo- 1en. Daardoor worden de verkeers opstoppingen wellicht minder, daar entegen het ongemak groter. De re gering. die intussen de tijd gehad heeft een soort van plaatsvervan gend autovervoer in te stellen met behulp van militaire trucks en pri- vé-autobussen. heeft besloten van morgen 200 nieuwe militaire trucks in dienst te stellen. Van de 450 me- trotreinen lopen er slechts 45. blazen indruk. De publieke opinie in het land maakt er zich niet al te druk over. In deze kans. dat „de gewone man" zijn sympathie weer naar het onheus en onfair aangeval len slachtoffer zou keren, en in de unificerende werking, die de con stante aanval op de hechtheid in eigen gelederen heeft, ligt voor de geplaagde Labourpartij momenteel de enige en tamelijk schrale troost. Afgezien natuurlijk van het feit. dat het in Engels staatsrecht nog altijd de eerste minister en niet de oppositie is. die het tijdstip van algemene verkiezingen bepaald. Trix Terwindt, chef stewardess van de KLM, die voor haar moe dig gedrag tijdens de bezetting de „Medal of Freedom" kreeg, gaat samen met KLM-vlieger H. Brinkhuis in Canada een farm be ginnen als haar diensttijd bij de KLM in de West is afgelopen. Toen zij Zondag vertrok vormden haar collega's een erewacht. Koningin en prinsesjes bij Paasspel HILVERSUM By de opvoering van een Paasspel door de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale in de kerk aan de Tesselschadelaan, tra den Zondagavond tot verrassing van alle aanwezigen Koningin Ju liana met de beide oudste prin sesjes onverwacht de kerk bin nen. Zij woonden de voorstelling tot het slot bij waarna zy per auto naar Soestdijk terugkeerden. Noors schip in nood op Noordzee SCHEVENINGEN Schevenin- gen Radio heeft een bericht opge vangen van het Deense kuststation Blaavand radio, waarm gezegd wordt, dat het Noorse schip „Bera" in zinkende toestand verkeert. Het Zweedse schip ..Gdynia' seint, dat het de bemanning van de „Bera" over neemt Financiële crisis vergroot de heersende chaos TEHERAN. Drie Perzische Senaatscommissies hebben eenstemmig het besluit van de Majlis (Tweede Kamer) om de Perzische olie-industrie te naasten, goedgekeurd. Het rapport der commissies zal vandaag of morgen ter goedkeuring aan de Senaat worden voorgelegd. Het staat wel vast. dat ook deze met de naasting accoord zal gaan, waardoor de naasting dan een feit wordt, want wanneer beide Kamers een wet goedkeuren, wordt deze van kracht, zelfs indien de sjah er zijn handtekening aan zou ont houden. Enige vermindering van de span ning, welke op het ogenblik in Per- zie heerst, is van het van kracht worden van een naastingsbesluit niet te verwachten. Het land be- I vindt zich niet slechts in een poli tieke. maar ook in een financiële j crisis. Doordat het parlement ge- weigerd heeft, een nog door de re- gering-Razmara ingediend wetsont werp tot verhoging van de bank- biljettenomloop te behandelen, zijn de officiële instanties niet in staat de ambtenaren, het leger en de poli tie te betalen. Wel heeft de Majlis de Nationale Bank gemachtigd, alle biljetten van 1,000 en 500 realen uit de circulatie te nemen en deze door kleinere coupures te vervangen. Veel baat men hoopt, dat een groot aantal biljetten niet zal wor den ingeleverd en dus waardeloos wordt zal de schatkist daar waarschynlijk niet bij hebben. De door de sjah benoemde pre mier Hoessein Ala is er nog steeds niet in geslaagd, een kabinet te vormen en de vooruitzichten, dat hem dit alsnog zal lukken, zijn niet groot Men acht het niet uitgesloten, dat de sjah het parlement zal ont binden en de gehele macht aan zich zal trekken. PvdA vraagt om looncompensatie AMSTERDAM. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uitgegeven waarin er op wordt aangedrongen dat op uiterst korte termijn een looncom pensatie tot stand komt Het par tijbestuur erkent de noodzaak van de militaire verdediging, maar spreekt er zijn teleurstelling over uit dat de allereerste gevolgen van de moeilijkheden waarin ons land zich bevindt zich uiten in een bedenkelijke stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften. Met voldoening neemt het bestuur ken nis van de plannen tot belasting ver hoging. die de meest draagkrachti- gen zullen treffen, evenals van het feit dat het NVV. de KAB en het CNV de prijsstijgingen in de Stich ting van de Arbeid aan de orde hebben gesteld. Gasvoorziening in Brabant en Limburg ernstig gestagneerd (Van onze correspondent) HEERLEN. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur heeft in de schakel ruimte van de centrale van staatsmijn Maurits te Luttcrade kortsluiting plaats gevonden. Waarschijnlük is deze storing de oorzaak geweest van een ontploffing, die zich kort daarna voordeed in het pompen- en ventilatie- torengebouw op dc cokesfabriek Maurits, en welke drie mensenlevens eiste. Vier personen werden zwaar gewond en zestien liepen lichte verwondin gen op. Met een geweldige klap. die tot 300 meter in dc omtrek schade aanrichtte, vloog het gebouw uit elkaar. De muren werden weggeslagen en alleen de betonnen zuilen stonden nog overeind. De compressoren waren danig verwrongen. Een klein zuiveringsgebouw werd weggeblazen, ramen cn deuren van andere bedryfsgebouwen en van vele huizen In Lutterade bezweken cn de pannen werden van de daken geveegd. De bedrijfsbrandweer en de red dingsbrigade kwamen meteen in actie. Hel is een wonder dat kort sluiting cn explosie slechts drie mensenlevens geëist hebben. Bij de kortsluiting in de centrale liep de 22-jarige volontair J. Vermeulen uit Stein zo zware brandwonden op. dat hij Zaterdagmiddag in het ziekenhuis te Sittard is overleden. De explosie heeft het leven gekost aan dc 38-jarige gehuwde machinist W Bockting uit Beek en aan de 64-jarige H. Hendriks uit Geleen Twee arbeiders, G. Colijn uit Sit tard en J. van Delft uit Geleen. werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Vanmorgen was hun toestand be vredigend. De gasvoorziening van Noord- Brabant en Noord-Limburg werd ernstig gestagneerd Intussen produceerden de cokes ovens door. maar daar door de sto ring noch het bedrijf noch de afne mers van gas voorzien konden wor den. moest men dit laten ontsnap pen. Van verre kon men dc grote vlammen omhoog zien stijgen. Met man en macht werkend heeft men bereikt, dat om half negen Zater dagavond de normale gasvoorzie ning weer verzekerd was. Het lege net moest worden gevuld en nadat de randgemeenten al spoedig gas hadden, was in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag de gaslevering voor Zuid-Nederland weer normaal. De minister van Economische Zaken zond een telegram, waarin hij verzocht zijn gevoelens van deelneming te betuigen aan de na bestaanden van de slachtoffers. Zondagmiddag heeft dc commis saris der Koningin m Limburg, mr. dr. F. Houben, een bezoek aan het getroffen gedeelte van het bedrijf gebracht. Temidden van de leden van het nieuwe kabinet, legt dr W. Drces de regeringsverklaring af. Van de vijftien ministers ontbraken alleen ir. Peters cn minister Mansholt, Drie en dertig Kamerleden waren afwezi'g, maar dc publieke tribu nes 2aten stampvol. Olie-perikelen ook in Irak BAGDAD Sidik Sjansjall. de plaatsvervangende leider van de Iraakse 1st iqlal-partij (nationalis tisch), heeft premier Noeri es Said gevraagd, of de Iraakse regering, in verband met „de moedige stap", ge nomen door Pcrzië, denkt aan natio nalisering van de Iraakse olie-in dustrie. Olieconcessies zijn in ban den van de „Iraakse Petroleummaat- schappij", waarvan Nederlandse, Franse Britse en Amerikaanse groe pen gelijkeliik verdeeld vrijwel alle aandelen hebben, en van de ..Bas rah Petroleum Maatschappij". Sjan- sall drong er op aan. dat de buiten landse oliemaatschappijen zouden ophouden met ..het uitplunderen van het Iraakse volk". Tsjoengtsjon zonder slag of stoot in handen der verbondenen TOKIO. Het heeft er de schijn van. alsof zowel dc Chinezen als de Noord-Korcanen van plan zqn, zich zonder verweer van enige omvang uit Zuid-Korea terug tc trekken. Tsjoengtsjon. de grootste stad in ccntraal- Korca, dat de communisten als doorgangscentrum voor de bevoorrading cn het troepenvervoer naar liet front hadden gebruikt, bleek gisteren geheel verlaten. Dc verhonden troepen hadden verwacht, dat zy om het bezit van deze stad zware gevechten zouden moeten leveren. Vanmorgen trokken de stryd- Spanje biedt Westen zijn troepen aan Amerika heeft er nel, Engeland geen oren naar WASHINGTON Spanje heeft aangeboden troepen te zenden voor de verdediging van West-Europa, indien Amerika wapens verschaft, aldus werd hier Zondag verklaard. Men zegt. dat deze verzekering was gegeven aan de Amerikaanse am bassadeur te Madrid. Griffis. door het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Griffis polste de re gering van Franco spoedig na aan komst in Spanje, in het begin van deze maand. Er bestaat over deze aangelegen heid een duidelijk verschil van me ning tussen Engeland en de Ver. Staten. De Britse regering wacht thans een gelegenheid af om deze gehele kwestie opnieuw met de Amerikaanse autoriteiten tc bespre ken. De Britse mening, dat Spanje niet in hot Atlantisch Pact moet worden opgenomen, is versterkt door het gebeurde te Barcelona. krachten der Verenigde Naties bij zonnig weer langzaam op over een front van 240 kilometer breedte. Tegenstand van enige betekenis werd nergens ondervonden. In Seoel, de Zuidkoreaanse hoofd stad. begint het leven langzamer hand zijn normale loop te herne men. Geallieerde aanvoercolonnes brengen voedsel, terwijl technische troepen aan het werk zijn om de electriciteits-, gas- en waterleiding te herstellen. De zwaar gehavende stad is nog voor een groot deel ont volkt. Van het inwonertal van voor het uitbreken van dc oorlog bevindt zich nog slechts een vijfde deel in de stad. Vluchtelingen komen echter in steeds groter colonnes terug. VATICAANSTAD. Leden van de Tsjecho-Slowaakse regering, die zijn opgetreden tegen de Katholie ke Kerk. zijn door de paus in de ban gedaan. Volkomen impasse in Parijs (Van onze correspondent te Parijs» PARIJS. Dc conferentie van de Grote Vief begint vandaag de derde week in een volkomen impasse. De laatste twee zittingen werden be steed aan het herhalen van alle be zwaren. die de twee blokken tegen elkanders wederzijdse standpunt hadden. Geen nieuw voorstel is ge daan, geen nieuwe argumenten te berde gebracht, geen wil tot over brugging der overbrucbare tegen stelling is getoond. In die atmosfeer begint vandaag de derde week. Nieuwe lawines in Wallis Sneeuwstormen in Canada GENèVE. Een nieuwe reeks lawines in Zwitsers Wallis heeft j de spoorlijn naar Zermatt geblok keerd. Ongeveer tweehonderd toe- risten, die het weckend te Zermatt i wilden doorbrengen, moesten met een speciale trein terugkeren. Per soonlijke ongevallen zijn niet ge meld. CALGARY (Alberta) In de Canadese staten Alberta en Sas katchewan woeden zware sneeuw stormen. In Alberta is een trein met 38 passagiers ingesneeuwd. Vijf personen z.ijn in een sneeuw storm omgekomen en 20 worden vermist. Het verkeer onlervindt grote moeilijkheden. Westen kan even sterke strijdkrachten op de been brengen LONDEN. Dc minister van oorlog, Strachcy, heeft te Dundee ver klaard, dat dc Sowjct-strydkrachtcn. noch „ontelbaar, noch onoverwinne lijk" zUn. De Noord-Atlantische mogendheden zouden indien nodig, on- getwyfeld strydkrachten op dc been kunnen brengen, die veel groter zou den zün dan de Russische en even groot als die van de Russen en hun satellieten samen. Dat de Russische strijdkrachten niet ontelbaar zijn bewijst een ver klaring van Strachey's departe ment, dat de Sovjet-Russische en Chinese strijdmacht samen meer dan acht millioen man tellen. De Sowjet-strijdkrachten met inbegrip van het leger, de marine, de lucht macht cn troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en het mi nisterie van Staatsveiligheid, tellen meer dan vier millioen man. Het DE 57-jarige Anthony Raidl, beschuldigd van spionnagchij zou inlichtingen over de Britse industrie, verborgen in si garetten aan een Tsjechische geheime agent hebben overhandigd werd dezer dagen verhoord door de Londense commissie tot ontneming van de burgerrechten. Raidl, een Tsjech, die al 30 jaar in Engeland woont, is namelijk 2 jaar geleden genaturali seerd. Het vehoor maakte hem blijkbaar wat nerveus, want toen hij daarna de bus naar huis wilde nemen, stapte hij mis en kwam hij, zoals de foto laat zien, in onzachte aanraking met het Lon dense plaveisel. Rau en Lie werken voor regeling in Korea OTTAWA Sir Benegal Rau af gevaardigde van India bij de V.N., verklaarde hier Zaterdag op een persconferentie, dat de huidige im passe in Korea de V.N. of commu nistisch China een gelegenheid zou kunnen verschaffen om stappen te ondernemen voor een vredesrege ling. India was bereid zijn goede diensten In Peking hiervoor te ver lenen. Het kon echter niet op eigen initiatief handelen zonder dat een concreet voorstel was gedaan hetzij door de Chinese communisten, het zij door de Commissie van Goede Diensten der V.N. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Trvgvc Lie op het ogenblik Westelijke delegaties der V.N. polst over een staken van het vuren in Korea, zonder dat daarbij andere vraagstukken van het Verre Oosten zouden worden betrokken. leger alleen zou 2.300.000 man om vatten. De Sowjet-Unie heeft grote hoe veelheden eenvoudige, betrouwbare wapens en uitrusting en „inderdaad zeer grote aantallen uitstekende tanks en artilleriewapens", waarbij zij „zeer geholpen was door het ver-' strekken van leen- en pachtmate- riaal in de tweede wereldoorlog.". De rantsoenen zouden laag zijn en de discipline streng. De officieren zouden vele voorrechten hebben. De Chinese strijdkrachten zouden eveneens meer dan vier millioen man omvatten, waarvan ongeveer twee cn een half millioen man het geregelde leger zouden vormen. AMERSFOORT. Het regiment veldartillerie Prins Maurits, dat. thans gelegen is te Oldebroek, zal per 31 Maart naar Harderwijk worden overgeplaatst. Iets kouder l Weersverwachting, medege- f| i deeld door het K.N.M:I. te De y Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. (Opgemaakt 3 j te 10 uur. Zwakke tot matige wind uit g richtingen tussen Noord en p West. maar tijdelijk verander- a lijk. Zwaar bewolkt met ver- U spreide opklaringen en plaatse- lijk enkele buien. Iets kouder. .,1 20 Mrt Zon op 6.45 onder 18 51; L Maan op 15 16 onder 5.57.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1