TADSVENSTER Handel en Nijverheid vijftig jaar 3 Christelijke kunstenaars exposeren Am sv or de viert goed en opgewekt feest Groningers vieren Gruno s eerste lustrum Burgemeester waarschuwt tegen sectarisme Noteert u even Goed debuut van PTT-cabaret DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Goede vertolking ,Laps van Trouw bondslid gehuldigd ..Het ganzenei'' 2 Maandag 19 Maart 19." In het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis exposeren momenteel leden der vakgroep beeldende kunstenaars van de Bond van Christelijke kunstenaars in Nederland hun werk. Deze expositie duurt tot en met Zaterdag 7 April en is belangwekkend omdat men een inzicht kr(jgt in het werk van deze nog jonge groep. Er was Zaterdag voor de officiële opening een verblijdende belang stelling. Na ingeleid te zijn door de heer Klaas Pijlman, voorzitter van de vakgroep, die zeide, dat de kunst het gelaat van de eigen tijd moet aannemen en er aan herin nerde hoe daardoor juist de zeven tiende eeuwse kunst zo sterk tot ons is gekomen, sprak burgemeester H. Molendijk een openingsrede uit. De burgemeester wil zich niet uitputten in hoffelijkheden, maar wil toch wel verklaren, dat het ge meentebestuur met instemming had vernomen, dat de Bond van Chris telijke Kunstenaars in Nederland, zijn eerste tentoonstelling van de onderafdeling Beeldende Kunst in Amersfoort zou organiseren. Met enige aarzeling heeft spr. de uitnodiging aanvaard om deze ex positie te openen. De eerste asso ciatie. die do naam wekt is die van onnodig isolationnisme. Waarom, zo redeneert het publiek en spr. ving die klanken ook in onze stad op, zouden de christelijke kunstenaars niet met anders-gezinde kunstbroe ders in één organisatie kunnen sa menwerken? Spr., die het cultureel gebied als belangstellende gade slaat, ziet toch ook wel andere as pecten en wil daarom in dit ope ningswoord het probleem stellen. Om te beginnen is het verklaar baar, dat mensen die vanuit een zelfde centrale gedachte leven, die zich gedragen weten door dezelfde gezindheid binnen de grote kring der vaderlandse kunstenaars, nade re aanraking met elkaar zoeken. Gelijkgerichtheid roept nu eenmaal altijd het verlangen op naar nauwer contact. SCEPTICISME Ten tweede komt het spr. voor, dat in een dergelijke organisatie weldra het verlangen wakker zal worden om bij te dragen tot de aes- thetische vorming van het volks deel. waaruit men voortkomt. Het is de heer Molendijk gebleken, dat ook bij de bestuursleden van de bond het besef leeft, dat er op dat gebied nog heel wat te doen valt. De tijd ligt ver achter ons, dat schier alle denken en voelen door trokken was van de christelijke ge dachte, de middeleeuwen waren de laatste grote, gesloten, harmonische cultuurperiode. De beeldenstorm lag in de sfeer van het religieuze, doch de nawerking ervan heeft zich in de gehele culturele sector van ons leven doen voelen. Het protes tantse christendom stond en staat sceptisch tegenover vele kunstuitin gen en ademt hier en daar de geest der levensontkenning tegenover de levensaanvaarding van het Katholi cisme. Op tentoonstellingen van beeldende kunst in deze zelfde schone zaal komen zeer weinig be langstellenden uit het prot. christe lijke volksdeel. Wat zijn er in Ne derland, ook de laatste 50 jaar. niet een monsters van kerken gebouwd! Gelukkig is de kentering te bespeu ren en verrijst hier en daar het godshuis wel geheel in overeen stemming met dc geest der protes tantse eredienst; sober en eenvou dig, doch waardig. Daar ligt dc taak voor de archi tecten onder U, de dienaren van de moeder der kunsten, de bouw kunst. Er zijn in Nederland, vele zang verenigingen met een prot.-christe- lijk karakter. Spr. vraagt zich af of zij met behoud van haar geestelijke inslag, niet naar nieuwe, eigentijdse vormen moeten streven om uit de sleur en muffe liedertafelsfecr te komen. Deze verfrissing zal van de kant der christelijke kunstenaars moeten komen. EEN ROEPING Spr. denkt aan het geestelijk lied. We grijpen steeds terug naar de schatkamers der vaderen. In deze dagen luisteren tallozen met ont roering naar de „Matthaus" van Bach, die ons op zo machtige wijze met het christendom confronteert. Zulke groten zijn zeldzaam, maar we tasten ook bij het eenvoudige geestelijke lied welhaast altijd naar vroeger eeuwen terug. Waar zijn de tijdgenoten, die door dezelfde be wogenheid gedreven, door dezelfde gevoelens geïnspireerd, ons het geestelijke lied van onze tijd schen ken9 Christelijke kunstenaars hier ligt het terrein van Uw roeping! In de derde plaats ziet burge meester Molendijk voor de bond de mogelijkheid om met de andere genootschappen van vakgenoten samen te werken ter oplossing van het probleem kunr'.cnaars en sa menleving. Het centrale probleem ligt in het gebrek aan binding tus sen kunst en nuttigheidswerken De kunst wordt al iets bijkomstigs be schouwd. als iets overbodigs. De kunst zal in de gehele maatschap pelijke vormgeving verweven moe- Grand Theatre t/m 21 Maart ..Mis daad achter het voetlicht". 18 jaar Zondag- 2. 4 15. 6 45 cn 9 u Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Dondcrdagcyclus". 22 Maart. 2 30. 6.45 cn 9 uur: ,De Voerman" 18 jaar. City Theater; ,.P?r raket naar de maan" alle leeft 7-ondag: 2. 4 15. 0.45 en 9 uur. Ov dagen: 2 30. 6.45 cn 9 u. Rembrandt Theater: Van Vrijdag t/m Maandag ..Ontsnapt van Duivels eiland". 14 jr Van Dinsdag t/m Don derdag: .De wrekende hand". 14 jr. Vrijdag en Zaterdag: 2 30. 6 45 en 9 u. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. da gen 2.30 en 8 uur. 19 MAART- Sportfondsenbad. Ncptu- nus 2—AZ en PC 2 iheren». 19 15 u. 19 MAART Inst v Volksontw lezing over Prol. Chr Inzichten, gebouw Vnjz Herv.. 20 uur 21 MAART Ned Ver v Weer- en Ster- rekunde dr J Houtgas! .De radlo- strallng vnn de zon" Vonk's Lunch- room. 20 uur. 21 MAART AZC Neptunus. adsptran- tcnpolotnurnool met Dolfijn Robhrn AZ '70 en Neptunus Sportfondsen- bad, 20 uur. 24 MAART Kindermlddng Gezelschap Bottinl Markthal. 14 uur OPENBAHb i.EKhZAAL Uitienine volwassenen 25 en Oinsriae- en Vrtidacavono van 7-9 uui Voor kinderen Woensdag en Zaterdag middag van 2 30 4 31 uur OPENBARfc l.KhSZAAL flli*»n soes terkwarlter iZonnehlnemslrnat &7i Ullleninp L)irr<d.-fc en Vrnrtacavonrt van 7—t) uur R.K Ol'h LEKS/AAL Ume rung 11-12 311 e„ 2 30 5 45 en Maannag. »-n vrijdagavond 7—y o Voor Kinder «n Wnprrnrlag 5 en Vrildng 5; uur NACHTDIENST APOTHEK£N: Kclj- Efr. Langestrant 9 tel. 6307 en Kraan, Oüdc Soesterweg 89, tel. 4393. ten worden en de kunstenaar zal geen apart soort mens meer moeten zijn. Dat eist ook van de kunste naars een andere geestelijke instel ling. De christelijke kunstenaar zal zich werkend vanuit zijn sfeer die dienende functie moeten veroveren. VERBONDENHEID! Dit alles is mogelijk als de bond wordt een werkgemeenschap met een eigen geestelijke inhoud, een eigen karakter en eigen stijl, die zich misschien sterk weet in haar beslotenheid, maar die zich toch altijd verbonden voelt met anderen, die op andere grondslag staande, in ons vaderland scheppend en her scheppend werk doen en zich wij den aan de opvoeding tot schoon heid van ons volk. Met deze ruim heid en verbondenheid in zich zal de bond van christelijke kunste naars zegenrijk werk kunnen doen. Met de wens. dat de drieledige doelstelling door spr. geschetst door de tentoonstelling iets dichter zal worden benaderd, verklaart spr. de tentoonstelling voor geopend. Leden van de vakgroep muziek en woordkunst luisterden de bijeen komst met goede kunst op. Zo be luisterden de aanwezigen zang van Lize HoutstraVan Dam, mezzo sopraan; piano-spel van Adriaan Koppes; fluitsoli van Piet van der Hurk en declamatie van Jo Nobel. Al met al een bijzonder kunstzinnig geheel waaraan velen een goede herinnering bewaren. Een bestuurslid van de Bond uitte zijn bewondering voor het tot stand komen van deze eerste expositie. „Zo is het leven" was de titel van de revue, die Zaterdag door het P.T.T.-cabaret in ,,'s Prinsen hof" werd opgevoerd op de feest avond van de personeelsvereniging van de P.T.T. Nog voor de heer J. Waanders de talrijke aanwezigen, van wie er velen nog maar nauwe lijks een plaatsje hadden kunnen vinden, een hartelijk welkom had toegeroepen, hing er al een pret tige stemming in de zaal, een sfeer van vrolijkheid, die door het suc cesvolle optreden van de cabaret groep duurde tot laat in de avond. Op vlotte wijze kwam deze revue, waarvan de vele sketches en lied jes elk een beeld gaven uit het le ven van alledag ernst en luim voor het voetlicht, en de uitvoe renden kregen telkenmale een ver diend applaus. Vele liedjes en voordrachten gaven blijk van een behoorlijke dosis originaliteit. Zo kwamen, om een voorbeeld te noe men, de spoorbomen van de Soes- tenveg ook nog „ter sprake" Zonder tekort te doen aan de pres taties van de overige cabaretleden, willen we hier toch noemen drie charmante figuurtjes, die onder de naam „De Altico's" enkele beken de Nederlandse en buitenlandse succesnummers zongen, terwijl ook een woord van lof over de wijze, waarop aan de piano werd bege leid. zeker op zijn plaats is. De al gehele leiding berustte bij de heer J. v. Bijsterveld, terwijl de heer A. Rijnders de muzikale „touwtjes" in handen hield. Toen het doek voor het laatst dichtging, werden de stoelen aan de kant geschoven voor een dansje met begeleiding van een klein P.T.T.-orkest. het Een agent van politie zag dak van een fabriek aan de Nijver heidsstraat. vier kinderen bezig met het slopen van zink. Toen de kinderen op zijn sommatiG naar beneden waren ge komen, bleek dat de jongste van dit gezelschap, bestaande uit drie jongens en een meisje, pas zes jaar ls. Zij had den kans gezien reeds 75 k.g. te slopen, dat voor vervoer klaar lag. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De jaarlijkse feestavonden van de Voetbalvereniging „Amsvorde" ken merken zich altijd door een uiterma te gezellige sfeer, waarbij vooral de aanhankelijkheid van leden en sup porters tot uiting komt. De Zaterdagavond in Café-Restau rant „d'Oranjeboom" aan de Leus- derweg gehouden feestavond maakte hierop geen uitzondering. Het was nog vroeg toen de eerste feestgan gers binnen kwamen en naarmate het aanvangsuur naderde vulde dc grote zaal, zowel als het café, dat ook in een feestzaal was herschapen, zich dusdanig, dat steeds maar weer stoelen moesten worden aangesleept. Toen dan ook de voorzitter van de feestcommissie, de heer W. van Es sen, zijn welkomstwoord sprak, zaten honderden Amsvordé-enthousiasten in afwachting van het aangekondig de feestprogramma. Ook de voorzit ter van de vereniging, de heer R. Groenenberg, kwam eerst nog even voor het voetlicht cn dankte niet al leen de feestcommissie voor het vele voorbereidende werk, doch ook de elftal- en propagandacommissie voor de belangrijke arbeid, die in het be lang van „Amsvorde" was verricht. Het Cabaret-gezelschap „R.O.T.A.", bestaande uit P.T.T.-mensen uit Amersfoort, bracht een rijk geva rieerd programma voor het voetlicht, dat bijzonder in de smaak van de talrijke aanwezigen viel. Vele malen klonk een klaterend applaus op. Het was voor de acteurs wel een handi cap dat het toneel in verband met de vele honderden aanwezigen, die over de grote zaal en het café ver deeld moesten worden, open moest blijven. De „decorwisseling" en het opkomen der artisten maakte het daarom voor het gezelschap wel wat moeilijk. Toch was deze handi cap beslist geen rem voor de grote vrolijkheid die de „Rota" wist op te wekken. Een hoogtepunt in het programma was ongetwijfeld het optreden van dc bekende Amersfooortse zanger Jan Hascbos, die begeleid werd door Henk van der Kieft. Onder doodse stilte werden zijn Italiaanse liederen als „Moederlied". „O Sole Mio" e.a. aangehoord. Hasebos was er dan ook volkomen „in" en het was alleszins begrijpelijk dat hem een ware ovatie werd gebracht. Ook de „Mona Lao's". een Hawai- Grondverkopen voor woningbouw B. en W. stellen de Raad voor te verkopen aan de heer A. Bor te 's-Gravenhage een perceel bouw terrein aan de Hugo de Grootlaan (plm. 800 M2) voor f 5.000.aan de heer I. A. Holthaus te Ernst een perceel bouwterrein (plm. 1.385 M21 aan de Prins Frcderiklaan voor f 7.900.-*-. in beide gevallen voor het bouwen van een dubbel woon huis; aan de heer E. P. Govaert te Amersfoort een perceel bouwter rein (plm. 1.185 M2i aan de Hugo de Grootlaan hoek Staringlaan voor f 8.925 en bestemd voor het bou wen van een dubbel woonhuis. ian-kwartet, hebben een belangrijk deel in het slagen van het program ma gehad. Ook de muzikale afwisseling van „The Shoe-Shine Boys" en de tap- dances van Liesje van der Lot vielen uitstekend in de smaak. Na afloop van dit programma bleek er een grote animo voor het bal te bestaan, waarbij „The Ram bling Riders" voor het rhythme en Bert Kamperman voor de goede gang van zaken zorgde. Al met al een bijzonder geslaagde feestavond, waarbij weer eens is ge bleken dat „Amsvorde" over een gro te en enthousiaste aanhang beschikt. 1540. Wanneer Kees aan het stamhoofd mee deelt, dat hij voor en kele weken op reis moet en met Kid Blauwneus naar Honolulu zal zei len, waarschuwt de oude Pitau hem voor deze „vrienden", want hij ver trouwt die twee hele maal niet. Kees stelt hem gerust „Ik heb een paar jaar met Kid ge varen," zegt Kees, „en hij mag dan een ruwe kerel zijn, ik geloof niet. dat hij een misdadiger is." Inderdaad ontvangt Kid „koning Kees" zeer vriendelijk aan boord van de „Zeebruid". De mooiste hut heeft hij voor hem gereserveerd. I naar Honolulu. Maar goed en wel onder zeil hoe zij de rijke parelbanken van Kees in hun Dan wordt het anker gelicht en begint de reis bespreken Kid en zijn stuurman hun plannen I bezit kunnen krijgen. Advertentie I M.) Van Lauwcrszec tqt Dollard tou, Van Drente tot an 't wad, Doar gniit, doar bluit ain wonderland, Rondom ain wondere stad. Ain proukjuwail in golden rand Is Grönnen, Stad en Ommeland! Terwijl de wereld internationaal gaat denken, terwijl emigreren het parool is, bloeit de liefde voor de geboortestreek, voor de zeden, ge woonten en de streektaal levendi ger. Zo is het ook met de Gronin gers gesteld. Onlangs riepen zij enige leden een vaarwel naar Ca nada toe, en nu waren zij samen gekomen, om het eerste lustrum van Gruno te vieren. Nadat de voorzitter van Gruno Zaterdag avond in het K.A.B.-gebouw een zaal vol mensen welkom had ge heten, zongen de aanwezigen staan de en uit volle borst het Gronings lied van Geert Teis, waarvan in de aanhef het le couplet is weergege ven. De toneelclub, onder aanvoe ring van mevr. M. van der Vaart Gazendam en de heer H. van Dijk, zette zijn beste beentje voor met het opvoeren van „De familie Laps", blijspel in 3 bedrijven. Een vlotte opvoering met sprekende rollen en een bijzonder goede ver- De plaatselijke afdeling van de Vereniging Handel cn Nijverheid gaat jubileren. Volgende week Donderdag is het vijftig jaar geleden dat deze neutrale Middenstandsvcreniging werd opgericht. In verband met dc tijds omstandigheden zou het jubileum sober worden herdacht. Op 28 Maart is er een receptie, die 's avonds wordt gevolgd door een feestavond, terwijl van 27 tot 31 Maart alle Amersfoortsc winkeliers in verband met dit jubi leum van Handel en Nijverheid speciale aandacht aan de verzorging van hun etalages zullen besteden. In de officiële notulen van de ju bilerende vereniging kan men le zen. daat op 29 Maart 1901 de ver eniging werd opgericht. Toen wer den tenminste de statuten goedge keurd. want een maand daarvoor, op 22 Februari, was reeds een ver gadering gehouden, tijdens welke bijeenkomst 44 leden konden wor den ingeschreven. De activiteit van Handel en Nijverheid was in latere jaren zeer groot. Vooral onder het voorzitterschap van de heer Van Duynen kwam veel tot stand. De haven werd o.a. verbeterd, er wer den vakcursussen georganiseerd, er kwam een handelsschool en een avondschool en de arbeidsbeurs werd opgericht. Dat de Vereniging Handel cn Nijverheid in deze pe riode zoveel werk op maatschappe lijk en sociaal terrein verzette, is oorzaak van het feit, dat de heer Van Duynen naast de functie van voorzitter van Handel en Nijverheid ook het ambt van wethouder der gemeente bekleedde. Aan het einde van zijn loopbaan telde de vereni ging 249 leden. Reeks voorzitters Daarna werd de heer Van Duy nen opgevolgd door een aantal voorzitters, die van 1911 tot 1935 de touwtjes in handen hielden. Ook zij verrichtten zeer veel werk. Van 1935 tot 1947 hanteerde de heer H. Wijk de voorzittershamer. Onder zijn leiding werd veel bij gedragen tot verbetering van de verkeerssituatie in de binnenstad en werd het vastrecht voor elec- triciteit ingevoerd, werd meer en meer gedaan voor de opleiding der middenstanders en verschillende tentoonstellingen gehouden. De heer Wijk werd in 1947 opgevolgd door dc heer F. Friederichs. Tij dens de afgelopen 50 jaren heeft de vereniging van allerlei instan ties en in het bijzonder van de gemeente een goede medewerking ondervonden. Wij hopen nog op dit jubileum terug te komen. tolking hield de stemming er in Nu eens liepen de tranen van het lachen de toehoorders over de wangen, dan weer trof het sober spel met een gevoelig woord tot in het hart. Mevrouw J. van Dijk Bolt had zich volkomen ingeleefd in de rol van Janna, de brutale meid. terwijl mej. E. van Ekeren een bazige boerin, in woord en gebaar, voortreffelijk weergaf. De heer G. Hartman gaf een goede vertolking van de boerenzoon Ies- brand, de eenvoudige werker in de blauwe kiel. De moeilijke rol van vers afgestudeerde zoon in het do mineesambt werd aannemelijk ge speeld door de heer H. Veenhuizen. Mej. L. Nieborg speelde sober en verdienstelijk voor Knelske, de ar me nicht in het gezin der familie Laps. Mevrouw RobijnMeijwes had wellicht iets meer de boeren dochter kunnen zijn, opgevoed in de stad; de tweeslachtigheid in de ze rol stelde haar voor een moei lijke opgave. Niettemin had zij bij zonder goede momenten. Het nuchtere materialisme stelde me vrouw M. van der VaartGazen- dam in haar moederrol soms voor moeilijke situaties, die zij keurig oploste. De heer K. van der Vaart had eveneens zeer goede momen ten. Het bijrolletje van de kleer makersknecht was bij de heer K. Elzinga in vertrouwde handen. Na afloop werden de spelers en speelsters gehuldigd en werden de vader en moeder der vereniging, de heer en mevrouw Van der Vaart, als ereleden uitgeroepen. Een verloting en een dansje slo ten deze gezellige en bijzondere viering van het eerste lustrum. In het vertrek van de genecsheer- direeteur van het sanatorium Zonne straal te Hilversum huldigde Zondag de afdeling Amersfoort van de Algemene BcdrIJfsbond van arbeid(st)crs In voc- dlngs- en genotir-lddclenbedrljven haar trouwe bondsmakker, dc heer E. Lobel. Vier jaar wordt de heer Lobel nu in Zonnestraal verpleegd. Hij is zijn vak bond niet vergeten. Nog onlangs schreef hij aan zijn vrienden een brief. Hij deed daarin een beroep op hen om actief te blijven en tc strijden voor dc belangen van de arbeidersklasse. De voorzitter van de afdeling, de heer J W. Polder, heeft daar de heer Lobel aan herinnerd toen hij hem huldigde met zijn 25-jarig lidmaatschap van de bond. Uiteraard bracht de heer Polder ook dank aan Zonnestraal voor dc voorbe reiding van dc huldiging. Het plaats vervangend hoofd van Zonnestraal cn mevrouw dr. De Boer gaven dan ook blijk van hun belangstelling. De heer Pokier reikte aan de jubilaris het zilveren insigne uit en mevrouw Lobel kreeg een zilveren lepeltje. Dc heer Lobel was zeer ontroerd en herinnerde in zijn dankwoord aan de zwarte dagen uit zijn jeugd waardoor hij zich vroeg m de rijen der vakbewe ging schaarde. Men maakte nog een rondgang door de gebouwen Het blijkt wel dat in Zonnestraal prachtig werk wordt ver richt waaraan men ook in vakbewe gingskringen graag bereid is zijn arbeid te geven. De verpleegsters zorgden nog voor pen verrassing om tijdens de huldiging ka mer cn bed van de heer Lobel te ver sieren. Toeloop leerlingen Thijssenschool De nieuwbouw in het Soester- kwartier bracht het aantal leerlin gen van de Theo Thijssenschool aan de Zonnebloemstraat van 120 na de bevrijding op 230 thans. Aanvulling van hulp- en leermid delen is dringend gewenst en B. W. stellen dan ook voor de gevraag de medewerking tot een bedrag van f 3.250.te verlenen. De school kan dan geacht worden te zijn inge richt voor 240 leerlingen. In de vacature J. Vis gedele geerde van de gemeente in het be stuur van de Ambachtsschool stel len B. en W. voor als opvolger te benoemen de heer Th. van Oort. Laatstgenoemde zal een eventuele benoeming aanvaarden. Auto rijdt tegen boom: baby door val gedood (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. Zondag reed op de weg Jipsinghuizen en Sal- lingen de heer J. Wilts uit Sallin- gen met zijn auto, waarin behalve hijzelf ook nog zijn vrouw, een baby van een half jaar en een an dere dame zaten, door een defect aan de stuurinrichting tegen een boom. Door de schok viel de baby van de schoot van de moeder en overleed tengevolge hiervan. Belgische kotter gestrand bemanning gered HOEK VAN HOLLAND. Zondagmorgen vroeg is de Bel gische kotter „Guido Gezelle" (O 225) een mijl ten Noorden van vuurtoren Westhoofd op het ei land Goeree gestrand. De red dingboot van Stellendam „Ko ningin Wilhelmina" is er tegen 9 uur in geslaagd de zes man tel lende bemanning van de gestran de kotter af te halen en in veilig heid te brengen. De kotter is waarschijnlijk verloren. Hij heeft ie veel water gemaakt. LEUSDEN JAARFEEST CJMV Einde vorige week hield dc Christe lijke Jonge Mannen Vereniging Prcd 12 la haar 68ste Jaarfeest in dc geheel gevulde zaal van hotel „de Mof" te Leusden. Ds. P. Hofstede. Ned. Herv. predikant te Leusden opende deze avond op de gebruikelijke wijze, waar na hij een kort woord sprak. Dc heer J ter Maten, secretaris der vereniging gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. het ledenaantal bedraagt 32. Dc penningmeester E. de Kruyff bracht het financiële verslag, wat een zeer gunstig beeld vertoonde. De bijbellezing werd verzorgd door de heer T. de Kruyff. De voorzitter, de heer B. Hofland, gaf een uiteenzetting van de „Mariaverering". Begeleid door accordeonistes werden hierna enige liederen gezongen, waarna in de gehouden pauze een collecte werd gehouden ten bate van het jeugdgebouw. De opbrengst was 63. Door de leider der jeugdverenigingen, dé heer Van Maanen werd een beroep op de aanwezigen gedaan om voor de opbouw van het Jeugdgebouw oud pa pier te verzamelen. Gaarne wordt dit door leden van de vereniging opgehaald. Het laatste gedeelte van de avond werd gevuld met de opvoering van een ern stige levensschets genaamd: „Jan, mijn zoon." Dit grote stuk dat in vier bedrij ven werd gespeeld, werd met grote aan dacht gevolgd. Spraakonderwijs op lagere scholen Naar aanleidip van een verzoek van het Hoofdbestuur van de Ver eniging voor logopaedie en phonia- trie om vakleerkrachten voor spraakonderwijs aan te stellen delen B. en W aan de laad mede. dat de reeds anderhalf jaar bestaande re geling van spraakonderricht door een deskundige zeer voldoet. Het onderricht geschiedt in overleg met de hoofden van alle lagere scholen en de schoolarts. De betreffende vereniging zal daarover worden ingelicht. Rurseilijke stand Geboren- Johannes, z. van H Mostert en C van Plggelen: Johanna Gezina. d van H. A. Pos en W. A. Jansen: Bertus z van B dc Kruijff en J. J. Jochems. Olg.i d n .G- Tuithof en J Kamer beek, Johr.nnn Thcresia. d. van D. T. Staats en A J. Hamers. Overleden: Alberts Lutgartje Zonder- Van. 68 jr.. gch. met H. J. van Onselder. \4Z vertelden in deze kolommen al eens van oom Jodocus, Hij is de leeftijd der zeer sterken a! tamelijk dicht genaderd, maar nog steecis vrijgezel. En hij zit er warmpjes in! Ja, die oom Jodocus zal heel wat meer nalaten dan een kooi met kanarievogel en een paar oude pantof fels. Hij is, weliswaar, een oude cynicus cn h(j zit vol sarcastische opmerkingen, waarin hij de gehele fami lie betrekt, maar hij kan toch' gezellig zijn. Zondagmorgen waren al len weer hij heni te gast. Tenslotte laat men zo'n oude heer toch maar niet aan z'n eenzaam lot over. Toen kwam het gesprek op Pasen en op de eieren en er werdén sterke staaltjes verteld van de grote eieren die de kippen om deze tijd plegen te leggen. Staan de kranten niet vol vermel dingen over het gewicht van eieren, liggende tussen de 250 en 300 gram? Oom Joducus houdt ook kippen en hij lachte sma delijk om alles, wat over deze wondcreieren werd verteld. Toen rees hij moei zaam van zijn gemakkelij ke zetel, stapte naar de keuken, en kwam terug met een kanjer van een ei en een zegevierende uit drukking op zijn gezicht. ..Hier," baste Oom, „kijk hier, dit ei overtreft alles, het weegt 425 gram. Daar kunnen ze ook in Amerika niet tegen op." Wij keken naar het wonderei en toen met een blik van verstand houding naar elkaar. Im mers het ei, dat Oom Jo docus ons voorhield was een ganzenei! Maar nie mand zei. wat ieder wist. Je wilt het genoegen van een eenzaam, oud man toch niet vergallen. En dus spraken tvij: Gewel dig. Oom" of „Wat die kippen van u niet preste ren, Oom" en dergelijke zinsneden meer. En de ka mer werd zonnig van dc verrukte gezichten der en thousiaste familieleden. Oom Jodocus echter ver stoorde wreed dit familie tafereel. „Heb ik jullie weer even te pakken, suf ferds", sprak hij op die in nemende toon, waarvan hij het monopolie schijnt te hebben. „Daar heeft wa rempel geen een van jullie allen in de gaten, dat ik je met een ganzenei sta te bedriegen. Jullie zijn me het stelletje wel." En toen viel oom Jodocus luid la chend in zijn fauteuil ach terover. Over een biljart Er is 'n biljart verhuisd. Is dat een gebeurtenis om in het Stadsvensler over tc schrijven? Ja, over dit bil jart wel want er zijn vroe ger in De Vergulde Wagen (exit) spannende partijen gespeeld. Zo'n biljart maakt ge schiedenis en die wordt voortgezet door biljartver eniging ,,'t Soesterkwar- tier". In het clublokaal bij Van der Pluim aan de Soesterweg wordt in een nieuwe sfeer een eerste partij gespeeld. Daarvoor komen de sterke spelers R. Stalenhoef en A. J Ver kerk biljarten. Op Woens dag 21 Maart is het zover. U moet dan 's avonds eens gaan kijken. Hond in 't water Plet was echt Zondag aan 't Havik. Af en toe schamp te een flits zon langs de oude huizen. Kinderen speelden langs de walkant. Zij hadden uitbundig ple zier met zo'n grote trouw hartige bouvier. Het dier sprong blij rond en was zo enthousiast in zijn spel dat ie plots van de steile kant in 't water dook. „Ach" kreten de kinderen. Men sen snelden toe. Zij verga ten uit te zijn gegaan in hun Zondagse kleren. Daar stond de hond nu langs de modderige kant. Hij ploeterde wat rond in het grauwe water. Dan snelt een man toe. Hij is zo in zijn overhemdje ach ter zijn Zondags kopje kof fie weggelopen. Naast hem draaft een jochie met een laddertje. Nu is de redding nabij. Voorzichtig daalt de man langs het laddertje tot vlak aan de waterspiegel. Oef, vat is die hond zwaar. Nee, zo gaat het niet. De riem moet eraan te pas komen. Gewillig steekt het dier zijn kop door de riem en dan een, twee, hup, daar staat-ie weer op 't droge. De hond is dank baar, zeer dankbaar. En thousiast schudt hij zich uit. De mensen stuiven uiteen en denken plotse ling weer aan hun Zon dagse kleren. Vrolijk hup pelt de hond naast de kin deren naar huis. De rust keert weer. Het is weer echt Zondag aan 't Havik. Paasmenu De KNVB heeft voor Tweede Paasdag een in haalprogramma vastgesteld waardoor ook enkele Amersfoortse clubs binnen de krijtlijnen komen. HVC moet naar De Spar taan om de laatste wed strijd van deze competitie te spelen. APWC speelt op Birkhoven tegen BVC, Amersfoortse Boys ont vangt het Soester BDC. Voor Quick en Amsvorde zijn tot dusver geen wed strijden vastgesteld. Geen Aprilmop HVC heeft nog enkele interessante wedstrijden voor de boeg. Zo komt het Rotterdamse Feyenoord, en dat is nu eens geen April mop. op 1 April naar „Birkhoven", om een vorig jaar gedane belofte een wedstrijd tegen de rood- witten te spelen, in te los sen. De sterke Engelse Twee de-divisie club „Coventry City", die een viertal wed strijden in ons land komt spelen, zal op 20 Mei a.s. in het sportpark „Birkho ven" tegen HVC uitkomen. Predikantsvrouw aangereden Toen ds. Hofstede met zijn echtgenote zich na afloop van dc bijeenkomst van de C.J.M.V. door de regen huiswaarts spoedden en daarbij op het rijwielpad liepen, werd mevrouw Hofstede aange reden door een haar van achteren na derende truck met oplegger. Zij werd dermate gewond dat opneming In het ziekenhuis geboden was. Onder meer heeft zij een hoofdwonde en een hersen schudding opgelopen. Dc chauffeur van de trailer verklaarde niets van het on geval bemerkt te hebben. Doordat hij een klap hoorde heeft hij zijn voertuin tot stilstand gebracht. Omtrent dc ooi - zaak van het ongeval wordt door do politie een onderzoek ingesteld. HOEVELAKEN Scholieren ontmoeten elkaar Zoals bekend, bestaat er lussen de leerlingen van de 7e en 8e klas van de Chr. school alhier en de leerlin gen dezelfde klassen van de Chr. school te de Valk een corresponden tie club. Zaterdagmiddag kwamen de Valkse in Hoevelaken op bezoek onder leiding van hun hoofd dhr J. Jansen. De nieuwbouw van de school werd bezichtigd. Waarna ieder met zjjn correspondentie vriend of vriendin een kopje thee ging drinken, van welke gelegen heid de heren Jansen en Van Hu- nen gebruik maakten om van gedach te te wisselen. Besloten werd om ook bij de nieuwe cursus welke 1 April a.s. ingaat de onderlinge cor respondentie aan te moedigen. ONTSPANNINGSAVOND De de boog niet altijd gespannen kan blijven, is door de leider van de Knapen Vereniging Spreuken 22:6 begrepen en j.l. Vrijdagavond in toe- passing gebracht. Dien avond werd van de gewone gang van zaken af geweken en de avond gevuld met wedstrijden sjoelen hersengymnas tiek. familie competitie enz. enz. De leiders de heren J. M. van Hunen en W. Berkhof hadden de aantrek kelijkheid verhoogd door enkele prijsjes beschikbaar te stellen. Dat deze geste door de jeugd op prijs gesteld werd. was wel te merken non de heftigheid waarmede ze el kander bekampten. Dat deze avon den een stimulans zijn om de jeugd te binden behoeft zeker wei geen betoog. OUDERAVOND Heden Maandagavond ouderavond van de Chr. kleuterschool. Bezichti ging werk der leerlingen. 7 uur. BIDSTOND VOOR HET GEWAS Woensdagavond 7 uur dienst in Gebouw Bouwlust. Voorganger ds Woestijne van Barneveld. SOEST Geslaagde feestavond ten bate van Kleuterschool Tot besluit van de gehouden bazar, ten bate van de kleuterschool te Soest Zuid, werd Zaterdagavond in zaal Eemland een feestelijke bijeen komst gehouden. Jammer voor het organiserend comité, dat de zaal niet was uitverkocht. De voorzitter van het bazar-comi- té. de heer J. van Weering, opende deze avond en sprak zijn dank uit aan het bestuur van de „A.M.C.S." voor de gehouden motorrit en verder voor de medewerking van weth. K. de Haan. De bazar is geslaagd en de penningmeester heeft geen zorgen meer in dc eerste tijd. Spr. dankte de dames-medewerk sters voor hun actieve werk tijdens de bazar. Hierna trad het cabaret-gezelschap „D.V.D." uit Amsterdam, onder lei ding van regisseur K. Dekker, op, met de cabaret-revue „Kom. kom eris kijken". Deze revue, die in alle op zichten op keurige en vlotte wijze voor het voetlicht werd gebracht, met uitstekende muzikale begelei ding van G. J. Seppenwolde, heeft de Kleuterschool-aanhang een gezel lige avond bezorgd. Na afloop van de revue had de verkoping en de verloting plaats van de in de bazar overgebleven artike len, die nu vlug een koper vonden. Groen v. Prinstererschool nadert voltooiing De nieuwe „School met de Bijbel", de Groen van Prinstererschool, wel ke aan een der nieuwe straten op 't Hart wordt gebouwd, nadert haar voltooiing. Deze 6e school in onze ge meente zal op 21 Mei a.s. officieel in gebruik worden genomen. Van de school aan de Prins Bernhardlaan zullen 140 leerlingen worden overge nomen, terwijl de bevolkingsaanwas op 't Hart zorg zal dragen voor een permanente grote bezetting van dit schoolgebouw. Tot hoofd van deze nieuwe school is benoemd de heer Muthert. thans onderwijzer aan de school aan de Prins Bernhardlaan. De overige leerkrachten zijn mej. Grijze uit Vriezenveen. mej. Robijn* en de heer J. A. Trenning uit Hil versum. Er wordt met 4 klassen be gonnen. Kinderen, die voor 1 April a s ae leeftijd van 6 jaren hebben bereikt, kunnen op deze school worden toe gelaten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2