DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vakcentrales dringen op loonsverhoging aan Doeltreffende prijsbeheer sing noodzakelijk geacht Troepen der VN bijna bij 38ste parallel Ondanks alles' nog vrolijk Algemene staking dreigt in Frankrijk Labour wil einde maken aan „afmattingsstrijd Kustvaarder in brand Regelen betreffende het vijandelijk vermogen Ook zeep wordt duurder Melk voorlopig niet duurder 51 i ie Jaargang, no. 67 Dinsdag 20 Maart 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs -40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. De voorzitter van het CNV, de heer Ruppert, heeft Maandagavond, na een bestuursvergadering van zijn organisatie en na een gezamenlijke bestuursvergadering van NVT, KAB cn CNV via Hilversum II gesproken over de loon- en prijspolitiek der Regering. Zijn standpunt, dat de Regering tegelijk met de prijsverhogingen ook met een loonsverhoging had behoren te komen, mag men beschouwen als het standpunt van de Raad van Vakcentraien. Als nog niet deze week hiervoor een oplossing zou worden gevonden, zou dit een ernstige aantasting betekenen van de verzorging der gezinnen. Vanmorgen cn vermoedelijk ook vanmiddag zal de Stichting van de Arbeid bijeenkomen om de door de prijsverhogingen ontstane toestand onder de ogen te zien. Vanavond nog zal het overleg met de regeringsdelegatie aanvangen, waarvan gehoopt wordt, dat het op korte termijn tot resultaat voert. r: maai 11 mm nm i wil——— (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ook de prijzen ran zeep zullen omhoog: gaan. Een «tuk toiletzeep zal drie cent duurder worden, huishoudzeep vijf cent en zelfwerkende wasmiddelen twee cent. De vakgroep zeep-, was- en reini gingsmiddelen heeft over deze prijs verhoging het volgende communiqué uitgegeven: de stijging van de prij zen van oliën en vetten heeft zich in de maand Februari verder door gezet. De fabrikanten van toilet zeep, huishoudzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen hebben zich dan ook genoodzaakt gezien de prijzen van leze producten te ver logen. In tegenstelling met geruch ten is verhoging van de benzine prijs niet te verwachten zo ver nemen wij van een oliemaatschap pij. Van de zijde der regering is geen accijnsverhoging aangekondigd wel een verhoging van de motor rijtuigenbelasting. De prijs van ben zine is niet aan regeringsvoorschrif ten gebonden. DEN HAAG. Het vierde con- fres van de Wereldbeweging voor «en Federalistisch Wereldbestuur :al van 2 tot 9 April in Rome wor- ien gehouden. Bovendien was reeds in Novem ber 1950 een achteruitgang van het reële loon genoteerd van Zyé pet, terwijl sedertdien de verslechtering zich heeft voortgezet. De heer Rup pert verklaarde, dat het CNV het niet juist acht, dat er wel een vol ledig beheerste loonvorming is, maar daarnaast een zeer onvol doende prijsbeheersing. Een be perking va het verbruik is nood zakelijk. maar deze mag niet tot stand gebracht worde» door het zeer onsociaal werkende systeem van practisch onbeperkte prijsstij gingen. De Regering zal naar de mening van het CNV thans eindelijk de kracht moeten tonen om in de eer ste plaats werkelijk doeltreffend op te treden op het gebied van de prijsvorming en de prijsbeheersing en in de tweede plaats de noodza kelijke beperkingen tot stand te brengen, niet alleen op het gebied van de elementaire levensbehoef ten, maar vooral ten aanzien van het in ons land n^g steeds aanwezi ge luxe gebruik, dat zowel in de sector van de consumptie als in die van de investering grote bedragen vraagt. In dit verband wees spr. op het onnodige verbruik van de viezen voor vacantiereizen. voor het onnodig autorijden, speciaal op Zondag en op het hoge drankver- bruik, op het veelvuldig kopen van snoep en van luxe rookartikelen. Op deze en dergelijke uitgaven zal de beperking van het verbruik in de eerste plaats gezocht moeten worden. Naar de mening van het CNV Zwaardere tegenstand eerst in Noord-Korea te verwachten TOKIO. Meer dan een dozijn divisies van de Verenigde Naties trekken voorwaarts over de gehele breedte van het Koreaanse schier eiland, het door dc communisten bezette gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verkleinend tot een strook van minder dan 35 km. De juiste posities van de verbonden troepen worden, om redenen van veiligheid niet bekend gemaakt, maar het achtste leger heeft meegedeeld, dat de verbonden troepen het belangrijke reservoir van Tsjoengpjong en de krachtinstallatie hebben veroverd. Deze krachtinstallatie werd in goede toestand aangetroffen. Voor de oorlog voorzag zij voor een derde gedeelte in behoeften aan electrische stroom van Zuid-Korea. r'iintpiwwiwrmpniwii Rijks-topsalarissen beïnvloeden die der lagere organen DEN HAAG Op de vraag van tnkele leden der Tweede Kamer, welke invloed de verhoging van het en,,?1 .plafond" der salarissen in njks- lsuii dienst zal hebben op de topsalaris- dere sen bij provincies en gemeenten, deelt de minister van Binnenlandse Zaken in een nota mede, dat de sa rrissen der functionarissen in dienst der lagere organen zoveel mogelijk op die der rijksfunctionarissen wor den afgestemd. Dit impliceert, dat de verhoging van het „plafond" (welke na de laatste wijziging van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 in feite neer komt op een verhoging der per ul timo 1949 geldende salarissen met ppdi *n voorkomende gevallen eveneens haar invloed kan doen J gelden op de topsalarissen bij de provincies en de gemeenten.* öelfi recK nUÏ Von Falkenhausen niet in appèl BRUSSEL De Duitse generaals von Falkenhausen, Reeder en Ber tram. die op 9 Maart j.L door de krijgsraad tot resp. 12, 12 en 10 jaar dwangarbeid werden veroordeeld, hebben besloten tegen hun straf niet in hoger beroep te gaan. Dit stelt het Belgische ministerie van Justi tie in staat de zgn. wet-Lejeune toe te passen. Op grond hiervan kan een gevangene, die een derde ge deelte van zijn straf heeft onder- laan, in vrijheid worden gesteld. Öaar in het geval von Falkenhausen, Reeder en Bertram rekening wordt gehouden met de tijd, welke deze ia voorarrest in Amerikaanse en Belgische gevangenissen hebben doorgebracht, wordt algemeen ver dacht, dat genoemde generaals op korte termijn hun vrijheid zullen herwinnen. De verbonden troepen zijn Maan dag op verschillende plaatsen op tegenstand gestoten. Zuid-Koreanen staken zwemmend de ijskoude Hongtsjon over, nadat zij een Chi nees bataljon hadden vernietigd In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat in alle sec toren patrouille-activiteit plaats had. doch dat weinig contact was ge maakt met de Noordelijken. Volgens waarnemers zullen de Noordelijken zich op een verdedi gingslinie ongeveer 5 kilometer ten Noorden van de breedtegraad terug moeten trekken. De nieuwe linie zou moeten liggen op een plaats, waar het dal tussen de heuvels zich vernauwt. De Noordelijken, aldus deze waarnemers, zouden op vlak terrein niet stand kunnen houden met het oog op de grote vuurkracht der verbonden troepen. moet de te vragen loonsverhoging afhankelijk gesteld worden \an het feit, of de Regering bereid is doeltreffende maatregelen op het gebied der prijsbeheersing en ten aanzien van de beperking der luxe te nemen. De offers moeten door het gehele volk gebracht worden en niet alleen door de loon- en sa- laristrekkcnden, voor wie de voor ziening met de eerste levensbehoef ten in gevaar komt als een onbe heerste prijsverhoging zal losbre ken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In verband met het grote belang van melk voor de volksgezondheid, wil men trachten te vermijden, dat de prijs voor con- sumptiemelk hoger zal worden. Dit Is ook dc reden, dat dc. prijs van de veekoeken pas na de stalperiode aan de nieuwe omstandigheden wordt aangepast. Het rundvee loopt dan in de wei den en de factor aangekocht kracht voeder is dan van weinig betekenis meer. Een prijsverhoging daarvan zal dan ook pas invloed hebben in October, wanneer de nieuwe stal periode begint. Bevoegde instanties achten het om die reden weinig waarschijnlijk, dat de minimum- garantieprijs van 17Vz cent. die de veehouders voor de melk ontvan gen. voor het eind van het melk- seizoen in begin November, zal worden verhoogd. Schaap schenkt vijf lammeren het leven Een schaap van de veehouder F. Post te Genemuiden heeft het leven geschon ken aan niet minder dan vijf lammeren. De diertje waren alle ln leven. Een enkele maal komt een worp van vier lammeren voor. maar vijf lammeren is een vrijwel uniek feit. Hetzelfde schaap heeft in de afgelopen Jaren reeds enige malen meer dan twee lameren ter we reld gebracht. Toeristen hebben in 1950 record aan deviezen in ons land gebracht DEN HAAG Buitenlandse toe risten hebben in 1950 voor 53 mil- lioen gulden aan deviezen in ons land besteed. In 1949 besteedden zij 49.5 millioen. Ruim 400.000 buiten landse toeristen bezochten in het vorige jaar ons land ofwel ruim 80.000 meer dan in het jaar tevoren. Volgens ae ANVV staken onze Bel gische buren in 1950 bovendien nog ruim vier-en-een-half millioen dag- bezoeken in ons land af. VOOR DE VIERDE MAAL sinds het begin van de oorlog in Korea kwam Seoel in andere handen. Op 15 Maart rukten de troepen der Verenigde Katies er voor dc tweede keer binnen. Deze juichende Seoelertjes hopen waarschijnlijk dat het nu de laatste maal geweest is. Parijs zonder vervoermiddelen, gas en electriciteit (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De staking van het Par(jse transport duurt voort. Er z(jo geringe verbeteringen merkbaar: van de 450 ondergrondse treinen rijden er 60. van de ongeveer 2000 autobussen 15. De organisatie van de regering begint zich ook wat beter in te schieten. Daar staat tegenover, dat aan de rand van deze staking een ernstige uitbreiding plaats vindt van de sociale agitatie en dat wjj aan de vooravond schijnen te staan van een ernstige stakingsbeweging, die het karakter zou kunnen aannemen van een alge mene staking. De crocussert, hardnekkig en on- verveerd. bloeien reeds overal. Een nachtvorstje, sneeuw, hagel, storm deren hen niet. Zelfs spreeuwen worden het beu ze te knakken en om te leggen: in steeds groter getale duwen de crocusscn hun geel, wit en vio- let de lucht in. want zij willen het kleed zijn waarover de Hol landse lente binnenkomt. Dr Koningsberger overleden DEN HAAG. Op 84-jarige leeftijd is gisteren te Scheveningen overleden dr J. C. Koningsberger, die in het ministerie-De Geer van 19261929 minister van Koloniën was. Dr Koningsberger werd op 17 Januari 1867 in Hazerswoude ge boren, studeerde aan de universi teit van Utrecht in de wis- en na tuurkunde en vertrok spoedig na zijn promotie naar Indie, waar hij verschillende functies, eerst op natuurwetenschappelijk en later ook op politiek gebied, vervulde. Franse nota aan Engeland en VS PARIJS Frankrijk heeft nota's gezonden aan de Verenigde Staten en Engeland, waarin wordt gepro testeerd tegen het feit. dat Frank rijk niet was uitgenodigd om deel te nemen aan de recente Anglo- Amerikaanse vlootconferentie op Malta. De "tekst van de nota's is niet bekend gemaakt. In de nota's zou echter zijn gewezen op het feit, dat Frankrijk als een van de belangrijkste Middel landse Zee-mogendheden gevraagd had moeten worden aanwezig te zijn bij besprekingen die handelden over de strategie in de Middellandse Zee. 199 De taxi's zijn vandaag terug, maar een aantal autobusdiensten, o.a. die van Citroen, dat de plaats had inge nomen van de stakende gemeente bussen, is van het toneel verdwe nen. omdat de chauffeurs van deze particuliere ondernemingen een sym pathiestaking zijn begonnen. De ac tie heeft zich uitgebreid tot het spoorwegpersoneel. Een belangrijk deel van de treinen, die de randge meenten met Parijs verbinden, is stilgelegd. Hierdoor worden grote aantallen arbeiders, ambtenaren en kantoorbedienden van de hoofdstad geïsoleerd. Gas en electriciteit zijn vandaag eveneens in staking gegaan In het bouwbedrijf, onder metaalbewer kers, bij de Air France en de stads reiniging wordt door de C.G.T. op Voorstel aan conservatieven om nachtzittingen te vermijden (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Toen gisteravond het Lagerhuis na het afdoen van de normale „regeringsagenda" zich opnieuw opmaakte voor een late zitting, gewüd aan een conservatief „gebed" ter annulering van een verordening over de nieuwe maximumprijzen voor ijzer en staal, mengde om even voor elven de leider van het Huis. minister Chuter Ede, zich in het debat en deed aan de oppositie het onverwachte voorstel om met de regering in overleg tc treden, ten einde een oplossing te vinden, waardoor deze „gebeden" konden geschieden op een tijd en een wijze, waarop dit recht van controle op de uitvoerende macht doeltreffender uitgeoefend zou kunnen worden. Ede wilde dus een eind maken aan de „guerillaoorlog" van voort durende nachtzittingen, die geen ander doel hebben dan uitputting van de leden en beambten T an het Huis. ..En van de Speaker", riep een Labourhd en inderdaad, de 71- jarige Speaker, de kolonel Clifton- Brown, heeft het werk moeten op geven en zal tot na Pasen rust moe ten houden. Ede waarschuwde de oppositie ook. dat in een afmattingsstrijd de slachtoffers niet aan de Labour- zijde zouden vallen: daarvoor had den te velen van Labour's aanhan gers hun levens in nachtploegen ge sleten. Hij eindigde echter in een ernstige toon en deed in de naam van ..gezond democratisch bestuur" een beroep om aan deze episode, die aan de naam van het Huis geen goed had gedaan, een einde te ma ken. Zijn voorstel tot verdaging van het debat, werd toen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bemanning is in veiligheid DEN HAAG, Maandagmiddag heeft de bemanning van de Ne derlandse kustvaarder „Bonaire" in volle zee. 10 m(jl ten Westen van Dungeness. het schip moeten verlaten, omdat de machinekamer en de hutten in vlammen stonden. Zes leden der bemanning z(jn aan boord van het Noorse s.s- „K. J. Knudsen", dat op weg is naar Pernis. De twee anderen zijn op gepikt door de Franse trawler ,,Tarana". De „Tarana" heeft geruime tijd het brandende vaartuig op sleep touw gehad, doch door de zware zee kon zij de „Bonaire" niet hou den en moest haar sleeptros los maken. De sleepboot van de En gelse marine „Freebooter" nam de reddingspogingen daarna over en haar bemanning slaagde er in het vuur op het Nederlandse schip te doven. De sleepboot zette met de BRUSSEL. Op. 77-jarige •eeftijd is hier overleden de socia- I', üstische oud-senator en voormalig [- vakverenigingsleider Corn. Mer- tens. „Bonaire" koers naar Brixham De von, waar zij om middernacht werd verwacht. De Bonaire" is een motorcoaster groot 500 ton bruto, toebehorende aan J. Westers te Groningen. Het schip was ledig op weg van Lon den naar Bayonne. Van de reder van de „Bonaire" vernemen wij. dat de brand ont staan moet zijn door het breken van het „dagtingglaasje", een on derdeel van de oliestookinrichting, dat met gasolje gevuld was- In een kort telefoongesprek, dat de kapitein aan boord van de „Knud sen" met de reder heeft gevoerd, sprak de kapitein als zijn vermoe den uit, dat er in de machinekamer gerookt is. Suez-kanaal weer in Veiligheidsraad LONDEN. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat het vraagstuk van de belemmerin gen on de vaart door het Suez- Kanaal waarschijnlijk we°r in de Veiligheidsraad ter sprake zal wor den gebracht. Deze kwestie werd vorig jaar venvezen naar de Pale stijnse wapenstilstands-commissie, die echter nog geen beslissing ge nomen heeft Israël bracht oor spronkelijk het vraagstuk in de Veiligheidsraad. VN stellen onderzoek in naar dwangarbeid SANTIAGO. De Economische en Sociale Raad der V.N. heeft Maandag met vijftien tegen drie stemmen (Sowjet-blok) een En gelsAmerikaanse resolutie aan genomen, waarin de vorming van een speciale commissie wordt voor gesteld. welke een onderzoek moet instellen naar de beweringen om trent het bestaan van dwangarbeid in verschillende landen. Eerste kievitsei gevonden BARNEVELD. Het eerste kie vitsei van dit jaar ts er! De heer G. Klok, Ruitenbeekweg 4, Lunteren vond het in de omgeving van de Rudolfstichting in de gemeente Bar- neveld. Traditiegetrouw is het ei aan de Koningin aangeboden. Vreemd aanbod van Togliatti ROME. Palmiro Togliatti, lei der van de Italiaanse communis tische partij, heeft in zijn eerste politieke verklaring sedert zijn bezoek van tien weken aan Mos kou verklaard, dat zijn partij be reid is haar oppositie zowel in het land als in het parlement op te geven, tegenover een regering, welke de buitenlandse politiek ra dicaal zou wijzigen en zich zou terugtrekken uit het Atlantisch pact, Togliatti zei, dat zijn aanbod ge dicteerd werd door de noodzake lijkheid voor Italië „om te ontko men aan de dreiging van een ramp. die het land elk ogenblik te wachten staat." De Italiaanse com munisten waren „ten volle bereid de grenzen van ons land te ver dijen". Maar, zo vervolgde hij, „de Sowjet-Unie bedreigt Italië s grenzen niet en zal dat nooit doen." Bij haar pogingen om de econo mische structuur van het land te veranderen zou zijn partij slechts de lijnen volgen, die door de re publikeinse grondwet waren neer gelegd. het ogenblik gewerkt voor uitbrei ding van de staking. De minsterraad is in spoedzitting bijeengekomen. Men heeft besloten, de commissie voor de collectieve overeenkomsten, die een basisloon moet vaststellen, op de 27ste Maart bijeen te roepen. De socialistische afgevaardigden van Parijs hebben een audiëntie aangevraagd bij Queuillc en een voorstel ingediend bij de Assemblée, waarin zij vragen de besprekingen over de kieswet te onderbrekei) en eerst de economische cn sociale pro blemen te behandelen. De S.F.I O. verwijt, en terecht, de andere par tijen, dat zij door hun houding bij de kabinetsformatie, waarbij zoals men weet de kieswet voor de eco-' nomische problemen gesteld werd, deze ernstige situatie hebben ge schapen. Dit neemt echter niet weg, dat. wanneer een algemene staking zou uitbreken, door de kracht en het geweld van dit soort actie, dit op de duur alleen het communisme ten goede zou kunnen komen. De regering staat voor beslissende da gen. Zo juist wordt nog gemeld: De Assemblée heeft met 487 tegen 73 stemmen besloten, het wetsont werp ln zake de kieshervorming naar de commissie te verwijzen en het debat uit te stellen tot nader te bepalen datum. „Parijs" opnieuw resultaatloos Plaatsvervangers geven er misschien de brui aan (Van onze correspondent te Par(Js) PARIJS. De plaatsvervangers der Grote Vier rijn weer bijeen geweest en wederom zonder enig positief resultaat. Het is niet uit gesloten. dat men nu maar d ere conferentie beëindigt, om plaats te maken voor de ministers zelf. .,Vreerrnlelingen\ erkp^r'' vergadert in Utrecht DEN HAAG. Het jaarlijkse congres van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zal dit jaar op 24, 25 en 26 Mei te Utrecht worden gehouden. Enige deskundigen op het gebied van verkeer, toerisme en propaganda zulen tijdens deze samenkomsten spreekbeurten ver vullen. BAGDAD. In de leeszaal van de Amerikaanse voorlichtings dienst is een handgranaat ontploft, waardoor vier personen licht zijn gewond. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Stapelkamp (AR) heeft publicatie gevraagd van het rap port der commissie-Kruyt over de gemeenteclassificatie Nachtvorst y Weersverwachting geldig van £- g Dinsdagavond tot Woensdag- g ft avond: J Overwegend droog weer met H overdrijvende wolkenvelden, S g vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind f g uit Noordelijke richtingen. Van- 1 nacht vooral Jn het Noorden a van het land zware nachtvorst f g Morgen overdag ongeveer de- v zelfde temperaturen als van- 1 daag. e 21 Mrt Zon op 6.43 onder 18.38; -9 S Maan op 16,37 onder 6.10. S NIEUW WETSONTWERP INGEDIEND Discriminatie van Duitse onderdanen zal uit ons recht verdwijnen DEN HAAG. De regering heeft bij de Tweede Kamer een belangrijk wetsontwerp ingediend, namelijk de vaststelling van regelen met betrek king tot de bestemming van het vijandelijk vermogen. Reeds eerder heeft de minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat het de regering ge wenst leek voorbereidingen te treffen tot opheffing van die bepalingen ln het Nederlandse recht, welke indertijd zyn afgekondigd op grond van de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland. Uit de toelichting tot het onderhavige wetsontwerp blijkt, dat dc rechtsgevolgen van deze maat regelen zich tot geheel Duitsland zullen uitstrekken, omdat de regering de feitelijke splitsing van Duitsland niet als basis van de te scheppen rechts toestand wenst te aanvaarden. Het wetsontwerp beoogt een einde te maken aan de discriminerende bepalingen in ons recht ten aanzien van Duitsland en zijn onderdanen. Duitsers zullen in het vervolg geen vijandelijke onderdanen in de zin van het besluit vijandelijk vermo gen meer zijn. Vermogen, dat na het m werking treden van deze be paling aan Duitsers komt en rechts handelingen daarnadoor hen ver richt zullen niet lange onder de be palingen van het besluit vijandelijke vermogen vallen. Het Duitse vermogen dat voor dien in eigendom van de Neder landse staat is overgegaan zal in het algemeen niet worden terugge geven. Hierdoor wordt het wense lijk een bestemming aan dit vermo gen te geven. Het is de bedoeling het voor de financiering van de vergoeding voor oorlogsschade te gebruiken. Bij het voorgaande past het be ëindigen van de ontvijanding. Ver zoeken tot ontvijanding kunnen niet meer worden ingediend. Reeds in gediende verzoekschriften zullen volgens dc bestaande regelen wor den behandeld. Het wetsontwerp maakt tevens van de gelegenheid gebruik een re geling te treffen ten aanzien van het Italiaanse en Japanse vijandelijke vermogen. Voor het eerste is een be slissing omtrent teruggave in handen van de administratie gelegd Voor het laatste, dat van zeer geringe be tekenis is. wordt de mogelijkheid ge schapen van een regeling bij Konink lijk Besluit. De zgn. Nederlandse „zwarte lijst" zal worden opgeheven. Voor zover het vermogen der betrokkenen in handen van de staat is overgegaan zal in deze toestand geen wijziging gorden gebracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1