Economisch Instituut geeft ciifers over Amersfoort [jf< 3TADSVENSTER Stijging in omzetten industrie „Handel en Ni jverheicP bakermat I HelPl kanker van sterke middenstand Plechtige begrafenis van A. van Wijngaarden IVO besluit cyclus over geestelijk leven Halve eeuwfeest gaat men bescheiden vieren Verrassingen in strijd om titel le klasse libre Meer werklozen en hamsteren Noteert u even Volksonderwijs verliest gezien en actief secretaris DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB bestrijden Dinsdag 20 Maart 1951; De afdeling Regionaal onderzoek van het Nederlands Economisch Insti tuut brengt in een kwartaalbericht over de gemeente Amersfoort een aan tal bijzondere cijfers. Zo telde op 1 Januari 1951 Amersfoort 59.250 inwoners. Gedurende het jaar 1950 is de bevolking derhalve toegenomen met 1.212 personen. Het geboorte-overschot bedroeg 841 personen, het vestigings overschot 371 personen. In tegenstelling tot het jaar 1949 had Amersfoort dus over 1950 een vestiging, welke het vertrek aanzienlijk heeft overtroffen. De woningvoorraad bedroeg per 1 Januari 1951 12.453 woningen, d.i. 380 woningen meer dan op 1 Januari 1950. Door deze toeneming van de woningvoorraad met 380 (1950: 318) namen de samenwo ningen af van 19,0% per 1 Januari 1950 tot 17,6 per 1 Januari 1951. Het aantal woningen, dat per 1 October 1950 in aanbouw was be droeg 158 (1 Oct. 1949: 193). Het aantal woningen in aanbouw per 1 Januari 1951 was 42 (1 Januari 1950: 156). De totale bouwkosten van aangevangen werken, welke in 1949 5.401.000.beliepen beliepen in 1950 4.922.000, Hoewel dus de woningbouw over 1950^.^en grotere omvang had dan over 1949, is de totale bouwactivi teit, afgemeten naar de bouwkos ten van aangevangen werken ge ringer geweest. De economische activiteit in het derde kwartaal van 1950 stond uiteraard sterk onder invloed van de gebeurtenisesn in Korea en de daarmee gepaard gaande politieke onrust. De omzetten van de indus trie vertoonden een zeer sterke stijging en bedroegen in het derde kwartaal 17.408.000.tegenover 14.737.000,in 't tweede kwar taal 1950 en 14.258.000,— in het derde kwartaal 1949. De omzetten van de chemische industrie stegen van 4,5 min tot 5,3 min, van de metaalindustrie van 1 2,8 min tot 3,2 min en van de voedings- en genotmiddelenindustrie van 6,3 min tot 7,7 min. Temeer valt deze stijging op, daar de export, dus de buitenland se omzet van de Amersfoortse in dustrie terugliep met ca. 100.000 van 3,8 min tot 3.7 min. De oorzaak hiervan is gelegen in de afneming van de export van de voedings- en genotmiddelenindus trie van 3,1 tot 2,7 min. VOORRAADVORMING De vergrote exportmoeilijkheden waarmee Nederland momenteel te kampen heeft, in het bijzonder waar het min of meer luxe goede ren betreft, gaan dus kennelijk gepaard met een ve^-proting van de binnenlandse omzsrt ten gevolge van een vergrote voorraadvorming. Een bevestiging van dit laatste vinden we ook in de cijfers be treffende de omzetten van de de tailhandel. De omzetten van de winkels in duurzame goederen (city winkels) stegen van 128 (Eerste kwartaal 1949 100) in het tweede kwartaal 1950 tot 148 in het derde kwartaal. Van de overige winkels in de arbeiders wijken van 167 op 176, (stijging Grand Theatre t/m 21 Maart ..Mis daad achter het voetlicht", 18 laar: Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 u.; Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 22 Maart. 2.30. 6.45 en 9 uur: „De Voerman" 18 Jaar. City Theater: „Per raket naar de maan" alle leeft.; Zondag: 2. 4.15. 0.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.15 en 9 u. Rembrandt Theater; Van Vrijdag t/m Maandag: „Ontsnapt van Duivels eiland". 14 jr. Van Dinsdag t/m Don derdag: „De wrekende hand". 14 jr. Vrijdag en Zaterdag. 2.30. 6.45 en 9 u.: Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. da gen: 2.30 en 8 uur- 21 MAART: Ned. Ver. v. Weer- en Ster- rekunde. dr J. Houtgast ..De radio- I straling van de zon". Vonk's Lunch. room. 20 uur. 21 MAART: AZC Neptunus. adsplran- tenpolotournool met Dolfijn. Robben, I AZ '70 en Neptunus. Sportfondsen- bad. 20 uur. 24 MAART: Kindermiddag gezelschap Bottlnl, Markthal. 14 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN: Kelj- ser. Langestraat 9. tel. 6807 en Kraan. Oude Soesterweg 89. tel. 4893. 5,4%) en in de middenstandswij ken en wijken voor beter-gesi- tueerden van 117 op 121 (stijging 3,4%).) De aankopen zijn het sterkst ge stegen in de winkels voor vlees en vleeswaren en kruidenierswaren en zijn teruggelopen in de winkels voor brood en tabak. De stijging in de winkels voor schoenen en textiel bedraagt 20,6%, die in winkels voor wo ninginrichting 31,7%. In deze za ken is het zowel de sterke prijs stijging als de gestegen kooplust, deels elkaar nog versterkend, welke de grote toeneming van de Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline Mariska. d. van W. Japln en H v d. Zwaan; Annemarie d. van H. J. Butzelaar en J. de Wijs; Anja Josephlna. d. van J. H. W. Rtlhl en M. Wigtenbroek; Mees. z. v. M. v. d. Lagemaat en A. G. Meerveld; Annè Maria Louise, d. van J. F. Rovers en J. L. de Rolj van Zuljdewijn: Bernard George, z. van J. H. A. Norp en A. A. P. de Wilde; Louis Herman, z. van J. F. Batenburg en A. W. Groenendijk- Jo hanna Maria. d. vgn W. de Vre© en J. M. de Klevld; Joïi|n, z. van J- Uding en D. H. Lablans. omzetten hebben veroorzaakt. De personeelsbezetting van de grote industriële bedrijven is met de omzet verder toegenomen tot 3.921 personen. De werkloosheid is van het tweede op het derde kwartaal afgenomen van 246 tot 195 geheel werklozen. Het vierde kwartaal 1950 en het begin van 1951 geven echter een veel somberder beeld van de werkgelegenheid. Per 1 October 1950 bedroeg het aantal werklozen 362 en per 1 Januari 1951 517. Nu bevat dit laatste cijfer ca. 145 vorstwerklozen, doch. rekening houdend hiermee bedraagt de stij ging van 1 Januari 1950 tot 1 Ja nuari 1951 toch altijd nog 42,5% (nl. van 261 tot 372). De positie van Amersfoort is naar verhou ding verslechterd en de werkloos heid in Amersfoort was per 1 Ja nuari 1951 ca. 36% hoger dan ln de gehele provincie Utrecht en ca. 10% hoger dan in geheel Neder land. Dure borrel Dertig gulden boete. subs, vijftien da gen hechtenis eiste de Officier van Jus- Utle tegen een 39-jarige handelaar in gedistilleerd ln deze gemeente, die in de voornacht van 26 December een hal ve liter jenever had verkocht aan Iemand, die kennelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde. De handelaar verklaarde niet gewe ten te hebben, dat de koper dronken was en zei, dat hij gemeend had. dat de drank bestemd was voor een huise lijk feestje. Op grond van het ambts- edlg rapport achtte de rechter het ten laste gelegde feit bewezen en veroor deelde hij de verdachte conform de els van de Officier. bovendien met lést tot confiscatie van de in beslaggenomen Jenever. Aan Mejuffrouw C. C. de Ja ger, onderwijzeres aan de Juliana van Stolbergschool wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend. (Van een onzer verslaggevers) In de gemeente, waar hij zovele jaren als hoofdonderwijzer aan ver schillende openbare scholen heeft gewerkt, werd Maandagmiddag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer A. van Wijngaar den ter aarde besteld. De heer Van Wijngaarden, die vanaf 1946 de functie van algemeen secretaris van de Vereniging „Volksonderwijs" bekleedde, overleed vorige week na een langdurige ziekte in zijn woonplaats Amster dam. Niet alleen als secretaris van Volksonderwijs verrichtte de heer Van Wijngaarden veel werk. In Amersfoort was hU een vurig propagandist voor deze vereniging, de plaatselijke afdeling van de SDAP bezat in hem gerui me tijd een goede voorzitter en ook als lid van Provinciale Staten, waarin de overledene enige tijd zitting had, was h(J een geziene figuur. Het waren voornamelijk vooraan staande figuren uit onderwijskrin gen. die het stoffelijk overschot van de heer Van Wijngaarden Maandag middag naar „Rusthof" vergezelden. In de aula zagen wij o.a. mr. A. de Roos, voorzitter van Volksonderwijs en wethouder van Amsterdam: dc hoofdbestuurders Van Gazenbeek, dr. de Glopper. mcj. Schaap, Meyer- man en het oud H.B.-lid Smit, de oud-voorzitter van Volksonderwijs mr. Wendelaar, de heer H. Lootsma, voorzitter Ned. Onderw. Ver.. J. C. van Dreumel namens B. en W. van Amersfoort, de heren Vogelzang en Boer namens de plaatselijke afde ling van Volk son dercfjs Kleu teronderwijs, H. Sm.t en J. van der Wal. oud bestuursleden SDAP, en voorts vele oud-coll.ga's en oud leerlingen. In de aula der begraafplaats voerde de voorzitter van „Volkson derwijs", wethouder mr. A. de Roos uit Amsterdam, het woord. Spreker bracht namens het gehele organis me van Volksonderwijs, het geheel dat zo innig in de geest van de heer Van Wijngaarden heeft ge leefd, een laatste groet. De heer Dc Roos had de overledene altijd ge zien als het symbool van de dienen de kracht en offervaardigheid voor het ideaal van het openbare onder wijs. De heer Van Wijngaarden zo vervolgde de heer De Roos. is een van die grote zonen van Volkson derwijs, die onze vereniging groot hebben gemaakt. Met zijn heengaan heeft Volksonderwijs een ontzaglijk groot verlies geleden. In hem eren wij de goede en offervaardige mens. die overal op de bres stond voor de belangen van het openbaar onder wijs: met de pen, het woord, ja met het hele hart. Vervolgens werd het woord ge- In de cyclus „Maatschappij en "Wereldbeschouwing", waarin ach tereenvolgens voor het I.V.O. een Harmonisch en een Katholiek het woord hebben gevoerd, sprak gis teravond de hervormde predikant Ds. L. Ruitenberg. Hij wenste het onderwerp zijner rede te betitelen als: Maatschappelijke vragen in het licht van het reformatorisch Christendom. Onder het laatste wenst spreker te verstaan al die vormen van Christendom welke door de reformatie gestalte hebben gekregen. Hierbij dienen onder scheiden te worden: Het Luthera nisme. het Calvinisme en ten slot te samengevat die vele kleine sec ten, die hun kracht nooit zochten in massale aanhang; maar die door innerliike aaneengeslotenheid krachten wisten te binden, die hun in het geheel der Christelijke sa menleving de rol van een zuurde- gem oplegden. Spreker legde de nadruk op het ontstaan van geestelijke, dus erk religieuze stromingen, als vindende hun oorzaak in het maatschappe lijke. Vandaar dat het ontstaan van nieuwe groeperingen op dit terrein wel altijd samengaat met maatschappelijke hervormingen. Te betreuren is. dat men zich op bepaalde vraagstukken en hun op lossing zo blind staart, dat het de kerk eigenlijk vaak ontgaat, hoe de eeuwig zich vormende maatschap pij ons weer voor geheel andere problemen heeft gesteld. Toch wees spreker op de gewel dige krachten, die de protestantse Christenen hebben uitgeoefend ook op het maatschappeln"/ gezicht der wereld. Spreker toonde aan, dat het bepaalde Christelijke stromin gen zijn geweest, die zich b.v. het socialisme er van hebben bewust gemaakt dat het naast de sociaal- economische ook even belangrijke ethische problemen heeft na te streven. In verband met de oprichting van de Partij van de Arbeid, ver kondigde spreker dc stelling, dat zonder Ds. Banning de doorbraak voorlopig niet mogelijk was ge weest. Het lag voor de hand, dat spre ker ook de oecumenische bewe ging en de vergadering van de We reldraad der Kerken te Amster dam in 1948 in zijn rede betrok. Hij sprak van de moeilijkheden, die zich daar hadden voorgedaan bij afgevaardigden uit zovele lan den, in welke de sociaal-economi sche ontwikkeling zich in alle denkbare stadia van ontwikkeling bevindt. Tóch kon men tenslotte komen tot de positieve afwijzing van het Kapitalisme als van het Communisme. Na afloop wisselden enkele aan wezigen met de spreker van ge dachten. voerd door mr. Wendelaar. oud- voorzitter van Voll sonderwijs, die namens de ere-leden van deze ver eniging de overledene prees om zijn bijzondere verdiensten. De voorzitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, de heer Lootsma. zeide, dat de overledene met verwaarlozing van eigen belan gen een groot ideaal heeft gediend. Ómdat hij ervan overtuigd was. dat zijn ideaal het juiste was, kon de heer Van Wijngaarden met zo'n grote overgave de propaganda voor het openbare onderwijs voeren. Ten slotte sprak nog mevr. Baarchers. Terwijl het orgel het gezang „Een vaste burcht is onze God" speelde, werd de met talrijke bloemstukken bedekte baar, naar de groeve ge dragen. Daar dankte de oudste zoon voor de laatste eer, die zovelen aan zijn vader hadden bewezen. 1541. Kid heeft een heel eenvoudig plan, legt hij uit. „Wij leggen hem eenvoudig een con tra ctje voor," zegt hij, en in dat contract staat, dat hij mij deelgenoot maakt." „Haha", lacht zijn stuurman, „en dacht je, dat hij dat zomaar wil tekenen? Kees zal wel wijzer zijn." „Hij zal tekenen", zegt Kid; „vrijwillig of gedwon gen." „En in dat laatste geval zal hij wel zijn beklag doen, zodra we in Honolulu zijn", meent de stuurman. „Jazegt Kid, „als hij daar ten minste de kans toe -.ui krijgt." Dan begrijpt de stuurman genoeg. Als Kid Blauwneus gaat nergens voor opzij. „Roep I man; „ik wil wel 's een praatje met 'm houdta Kees gedwongen wordt te tekenen, zal hijdat knaapje maar 's," zegt hy tegen de stuur- j in de salon." moeten verdwijnen. Een smerig karweitje, maar j (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij in onze editie van Maandag summier berichtten, bestaat de plaatselijke afdeling van de Vereniging Handel en Nijverheid volgende week 50 jaar. Dit halve eeuwfeest zal ongetwijfeld ccn bredere kring van belangstellenden, dan alleen die der neutrale Amersfoortse middenstanders, tot grote vreugde stemmen. Met het jubileum van Handel en Nijverheid, herdenkt eigenlijk de gehele Amersfoorts middenstand op 29 Maart een bizondere dag. Het is namelijk zo, dat voor 50 Jaar slechts één organisatie ln onze stad de belangen der middenstanders behartigde. En dat was Han del en Nijverheid. Uit deze Vereniging zijn later de Christelijke en Katho lieke Middenstandsverenigingen voortgekomen. Deze organisaties blijken een onmisbaar element ln de stedelijke samenleving. Dat moge uit de ge schiedenis van Handel en Nijverheid voldoende blijken eigen organisatie, de Hanze, sticht ten. De jaren, die daarna volgden, kenmerkten zich wederom door grote activiteit. De functie van voorzitter wisselde nogal eens. Na de heer Van Duynen traden ach tereenvolgens de heren Ooster veen, Van der Meiden. Krook, Houbaer, Van Ommeren, (onder wiens leiding de FAM werd opge richt) Vervloet, Wolff en Kramer als zodanig op. De heer Houbaer verrichtte na 1928 veel werk ten behoeve van het marktwezen en de verkeers situatie in de binnenstad. Onmisbaar element in samenleving De oprichting van de thans gou den Vereniging was geen toevallig heid. Tenminste, men is er stellig van overtuigd, dat de komst van het garnizoen in 1890 naar Amers foort. de Qprichting van een mid denstandsvereniging heeft beïn vloed. De heren A. H. van Kalken, J. M. Vlaardingen M. R. N. Ooster veen, J. H. v. d. Medden, G. Berns, F. H. Houbaer en H. J. Croockewit vormden het eerste bestuur van Handel en Nijverheid. Dat bestuur werd gekozen tijdens de oprich tingsvergadering op 29 Maart 1901. Gestart werd met 44 leden. Dat aantal breidde zich aanmerkelijk uit, toen in 1902 de heer Van Duy nen het voorzitterschap der Ver eniging aanvaardde. De heer Van Duynen was een krachtige figuur, een goed spreker en iemand, die door zijn bijzondere gaven het ver enigingswerk stimuleerde. Het le dental steeg tot 249. De heer Van Duynen heeft als wethouder ont zaglijk veel voor de Amersfoortse middenstanders gedaan. Zo werd op zijn initiatief de Eem verbeterd, kwamen er verscheidene informa tiebureau^, werden vakcursussen ingesteld, etalagewedstrijden ge organiseerd, kwam een plaatselijke Zondagsluitingswet tot stand, en nog veel meer. Ook blijft aan de oprichting van de handelsschool, de handelsavondschool en de Ar beidsbeurs de naam van de heer Van Duynen onverbrekelijk ver bonden. Belangrijk was. dat deze actieve voorzitter in de raad ge steund werd door enkele leden van Handel en Nijverheid. In 1911 vertrok de heer Van Duynen. Het ledental slonk, toen de Katholieke middenstanders een AOTIE OP ACTIE In 1935 aanvaardde de heer W. Wijk het voorzitterschap en hij be kleedde deze functie tot 1947 met grote ambitie. Belangrijke proble men werden door hem en zijn me de-bestuursleden tot een oplossing gebracht. Met succes ijverde men voor een eenrichtingverkeer in de binnenstad, trad Handel en Nijver heid als contróle orgaan op voor het onderzoeken van de klachten, die tegen de heffing van personele belastingen waren ingediend, werd een vastrecht voor electriciteit in gevoerd, werden middenstandscur sussen ingesteld enoch, zo zouden wij door kunnen gaan. Het is teveel om op te noemen. Thans ligt de figuur geheel an ders. Handel en Nijverheid is op gegaan in de KNMB en dit lichaam behartigt nu de grote be langen der middenstanders, waar door het werk der plaatselijke af deling enigszins is verlicht. De be moeienissen met de gemeentelijke overheid en andere instellingen zijn evenwel nog zeer groot. Er is van een uitstekende samen- en medewerking sprake. Na de heroprichting in 1946 (in de oorlogsjaren stond het werk der Vereniging stil) is het besef bij de middenstanders, dat organisatie een plicht is, groter geworden. Dat blijkt overduidelijk uit de belang stelling tijdens de vergaderingen. De besturen van Handel en Nij verheid hebben na de oorlog ook een steeds groter wordende be langstelling getoond. Uit de laat ste periode herinnert men zich het vele en belangrijke werk, dat de heren F. A. Friederichs en Jac. Kroes verrichtten. HET FEEST De tijdsomstandigheden hebben de jubileumcommissie (bestaande uit de heren B. H. Kok. H. G. Smeenk, W. van Achterbergh, Van Zanten, Tobias, Van Eist, Zwiers en H. Holstein) gedwongen een feestprogramma te ontwerpen dat zo sober mogelijk zal blijven. Trou wens, men beschouwt de jubileum herdenking niet als de afsluiting van een 50 jarige periode. Men wenst het jubileum te zien als een stimulans voor he* vele werk, dat in de komende jaren moet worden verzet. Het bestuur, dat momenteel wordt gevormd door de heren Jac. Kroes (voorzitter), F. de Feber (secretaris), D. Stol (penning meester) en de heren B. H. Kok, H. E. Wensink en Signog, gaat op 28 Maart van 3—5 uur in het Pa viljoen van het Berghotel reci piëren. 's Avonds is er in Amicitia een feestavond, terwijl Zaterdag 31 Maart een feestmaaltijd plaats vindt. De FAM heeft de aangeslo ten winkeliers verzocht om in de week van 27 tot 31 Maart meer aandacht te besteden aan de ver zorging van hun étalages i.v.m. het jubileum van Handel en Nijver heid. Een étalagewedstrijd staat evenwel niet op het programma. Men heeft de winkeliers in over weging gegeven, in hun étalages de ontwikkeling van een bepaald artikel in de afgelopen 50 jaar uit te beelden. De strijd tegen de meest gevreesd, ziekte. de kanker, staat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstel ling. Maar veel is er nodig, teneinde deze ziekte te bestrijden. Wanneer U weet. dat één gram radium, dat aan gewend wordt om de patiënten te be handelen. i 120.000 kost. dan Is het wel duidelijk, dat er in de eerste plaats veel geld nodig is. Het bestuur van de plaatselijke af deling van het Koningin Wilhelmina- fonds verwacht weer toestemming te krijgen, in Augustus een algemene geldinzameling te kunnen houden. Maar ook is het mogelijk, door lid te worden, dit zo noodzakelijke werk te steunen. De adressen voor aanmelding zijn mevr. Hendriks. Tcsselschadelaan 3 (secreta resse) en de heer B. Scheygrond. Utrechtseweg 151 (penningmeester) of de Nutsspaarbank. Een ander middel om de kanker te helpen bestrijden, wendden reeds tal van verenigingen aan, door de batige saldi van feestavonden voor dit doel te bestemmen of op die avonden tombola's en collecten te houden. De opbrengsten kunnen rechtstreeks naar Amsterdam worden gezonden, doch ook de penning meester van de Amersfoortse afdeling I zal deze gaarne in ontvangst nemen. Tweejarig kind valt uit raam Maandagmorgen omstreeks kwart over elf kwam mevrouw Van 't Ha- zeveld, wonende aan de Weverssin gel, tot de ontstellende ontdekking, dat haar zoontje Marten in een on bewaakt ogenblik van acht meter hoogte uit het raam was gevallen. Hevig gillende vloog zij van de trappen af en nam de jongen, die met het hoofdje tegen de trottoir band lag, op. Op dat moment pas seerde juist een auto van de Amers foortse politie, die het kind onmid dellijk naar het St. Elisabeths Zie kenhuis vervoerde. Het ongeluk, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is, gezien de omstan digheden. nog goed afgelopen. Wel iswaar heeft de jongen een zware hersenschudding opgelopen, doch het levensgevaar is, naar wij van morgen hebben vernomen, geweken,! Onder grote belangstelling is Maandagavond in Hotel „Neuf" aan de Leusderweg een begin gemaakt met het tournooi om öc titel „Kampioen eerste klasse libre" van het district „Eemland". Alvorens de tien finalisten in het strijdperk konden treden voerde de voorzitter, de heer van de Berg, van de Biljartvereniging „Het Leusderkwartier", die als gastvrouwe op treedt, het woord. Het ls dc eerste avond al tot ver rassingen gekomen. Zo verloor een der „kanspaarden" Van do Burg van Ons Genoegen uit Baarn. van de comlng- man Boudewijn (Zonneheuvel, Soest). In deze partij heeft Boudewijn (keeper van UW) zijn verdedigers-capaciteiten niet toegepast, doch zich volkomen op de aanval toegelegd. Rcedg in het be gin van de partij nam hij een voor sprong, die weliswaar steeds kleiner Helaas bestaat bij vele vaders en moeders de me ning, dat de schoolrappor ten beslissende aanwijzin gen geven voor de toe- ming over hun rapportcij fers. daagse doen zij vast mee. Ja, er zijn zelfs plannen om voor de grote Vier- Wanrlolcnnrf ae KroLe vier- net om gaat.' unze ziiver- wanaeispon daagse in te schrijven. De papieractie moet slagen om papier door de brievenbus. Wij zijn daar echt ver heugd over. Opnieuw blijkt dat de jeugd toch niet zo onverschillig is als men ons dikwijls wil doen ge loven. U weet toch waar het om gaat? Onze zilver- Rapportcijfers A/f ORGEN begint voor dr meest p scholieren zal slagen in het leven, denken zij, als de cijfers hoog zijn en het is tot mis lukking genoemd, indien deze punten niet zulk een opwekkend beeld vertonen. Dat karakter, hart en geest in de rapportcijfers niet verdisconteerd zijn, staat echter vast, en evenmin de talrijke menselijke eigen schappen, die beslissend zullen zijn voor de toe- komstige levensgang. De ene jongen heeft een „cijferhoofd", men kenne zijn negen voor het vak rekenen niet te veel bete- dc meeste scholieren kenis toe; zijn kameraad is de Paasvacantie en daar- door Moeder Natuur niet om heerst er in menig ge- met wiskundige aanleg zin spanning, wantde toegerust, maar hij heeft rapporten komen! Span- het met vlijt en volharding ving bij de kinderen, span- toch nog tot een zes voor ning bij de ouders. Want rekenen gebracht. Dit vol- zo'n rapport, betekent in- doende cijfer nu is zeer het ene gezin vaak grote waardevol. Wij geven verrukking en in het an- slechts dit kleine voor- dere diepe terneergeslagen- beeld. heid. Er is lof hier, er is Soms zien wij een ach- ernstig vermaan of bitter teruitgang in vergelijking verwijt ginder. Ja, zo'n met vorige rapporten, rijtje rapportcijfers kan Schort uw oordeel op, tot heel merkwaardige reac- gij precies weet, welke ties te voorschijn roepen. oorzaken tot deze terug- ..Het is ook uitermate gang hebben geleid, belangrijk, zo'n rapport", In het algemeen: Neemt beweren velen. Natuurlijk rustig kennis van de school Amersfoort is een nieu- leidinS n°g even af komst van hun kind Het we wandelsportvereniging wachten hoe deze Wandel- rn/ elnncn tri het lenen _:;it-. ffrnpn zich nntwikk-plt T .likt. dan binnen afzienbare tijd minstens 25 kilo zilverpa- rijker Een twaalftal stoe- Sroep zich ontwikkelt. Lukt pier te kunnen afstaan aan de organisatie, die zich be- re mannen van de ATO het dan volgt ook aansluj besloot enkele weken ee- t,n2 het Amersfoorts last met het verstrekken leden tot de oprichting van ^a"dei Comité en d* g™- van geleidehonden aan een wandelgroep. Deze tc bond- groep is de onderafdeling ZilvemaDier van de ATO-ontspannings- zilverpapier vereniging. De mannen Er komt nog steeds zil- trainen elke Maandag- verpapier binnen. De jeugd aan avond en over ongeveer 15 maakt er zelfs een sport kilometer tippelen op die van. Zo af en toe wandelen avonden maken zij geen kinderen langs ons gebouw drukte. Aan de Avondvier- en werpen dan wat zilver- blinden, die zo'n trouw dier zelf niet kunnen ko pen. Daar doen we allemaal nemen een voorbeeld aan de jeugd. Bijenmarkt MigriU"iO'i;i:u'in'ri'ii;nm:in'StBiiiit erkennen ook wij de be tekenis van dit periodieke getuigenis, in zoverre het aanwijzingen geeft omtrent de vorderingen, die onze kinderen in de afgelopen maanden op school heb ben gemaakt in de leer vakken, welke daar wor den onderwezen. En ieder ouder doet goed op het verloop dezer cijfers te letten en eens met de on derwijzer zijner kinderen te gaan praten, die hem zeker belangrijke toelich tingen op deze c\ifers kan geven. In zoverre achten rapporten uwer kinderen, bespaart deze en ook uzelf felle reacties. Beschouwt het rapport In een vorig Stadsven- ster hebben wij al even ■Bl««!MIBfllM!linEa iets 0ver de Bijenmarkt gezegd. Op Vrijdag 6 Apnl is het zo ver. Dan kunt u de bijltjes en de imkers weer aantreffen op het ter rein tussen "Jtrechtseweg en Bergstraat. Er zijn ook nu weer prijzen beschik baar voor de grootste aan voer en voor de grootste koper. En als u er meer over wilt weten wel wendt u zich dan tot de leden van de marktcommissie t.w. A. Renkers, Nijkerkerstraat 19, Hooglanderveen; P. Krol, Bisschopsweg 230, W. v. d. Bedum, Assenraadstraat 22 en E. Adams, Arnhemseweg 184, te Amersfoort. Gefeliciteerd Nog twee nachtjes slapen en dan is het feest voor de DE Boltini-karavaan is van de circusartiesten. Het op reis. Gistermorgen is een wonderlijk vak, een in de vroegte is de stoet mooi vak. Op dit plaatje heer J. van Esveld, Frank- vertrokken en later op de oefenen de pony's nog wij het schoolrapport een belangrijker document van belang. verheugenis als een aanwijzing, hoe dag volgden nog enkele even. In Zeist en overal el- grote wagens de weg, die ders in het land moeten de karavaan is gegaan: ze een goed figuur slaan, richting Zeist. Want in Niet minder dan 65 men- Maar vooral, neemt geen deze plaats gaat Boltini sen maken Boltini tot een maatregelen, die de vacan- de tenten opslaan om tij- circus van formaat. Veer- dens de Paasdagen te kun- tig paarden komen in de nen optreden. piste en nog veel en veel Wij herinneren ons nog meer. een voorstelling van Bol- Boltini is eigenlijk een tini te Hoogland Het was (ukje Amersfoort. Tijdens koud, stormachtig weer, - maar daar binnen in die ae winter J*"*1*dl* ,™erlc" grote tent, daar volgde het waardige bedrijf altijd in hoog geëerd publiek met het hart van onze stad spanning de verrichtingen gade slaan. gij, ouders, hebt te han delen in het belang van uw kind. tie van uw kind op een onplcizierige wijze zouden beïnvloeden, wanneer de rapportcijfers u tegenval len. Bedenkt steeds, dat de toekomst uwer kinderen is dan uw of ontstem- linstraat 19. De heer Van Esveld is dan namelijk een kwart eeuw in dienst van de gemeente als voerman van de Reinigingsdienst. Alvast de vijf, mijnheer Van Esveld! Klop v even aan 't Stadsven ter. TeL 4291: tedere morgen van tien tot twaalf oor. werd. doch voldoende bleek om overwinning ln d© wacht te slepen. De tweede verrassing was ongetwl] feld de overwinning van dc pas g< promoveerde Voskuilen op de „oud wedstrijdrot" Japm \an „Het Leuvdct kwartier". Voskuilen (Centraal) tooi d© zich onder de „groten" zeer got thuis en speelde met gemak en grol ondernemingslust. Toch duurde h| even voor hij de sm?ak te pakken k' krijgen, waarvan Japin dankbaar pn fiteerde om een flmke voorsprong nomen. Voskuilen bracht echter ln dertiende beurt een goed gespeelde rie van 49 caramboles ter tafel, waa mede de partijen weer gelijk stonde Toen de Centraal-spelcr in de 22-: beurt weer een serie, ditmaal van produceerde, had hij zijn achterstal in een voorsprong veranderd, die 1 niet meer afstond. Inmiddels hadden de Oranjeboon spelers Schouten en Hammink hu strijd geleverd. Schouten speelde van ouds bekende vechtpartij, waar hij Hammink. die niet op toeren kc komen, onder de knie hield. De Vergulde Wagen-speler Ilmer, dl pas enkele jaren biljart en zich. dusver steeds tot trainen had bepaal zonder ln officiële wedstrijden uit komen, moest tegen zijn clubgenoc Witte uitkomen. Het was bekend d£ Ilmer tot goede dingen in staat I maar de grote vraag was. of hij ook i wedstrijden tot prestaties kon komc Welnu, hij heeft laten zien. dat h volkomen vrij van wedstriid-zenuwr ls. Rustig en solide speelae hij zij spel. bij elke stoot bedacht op hetge» voor de volgende stoot komen moes Witte kreeg dan ook weinig kans speelde zelfs minder dan wij van he: gewend zijn. Ilmer. de derde nieuw ling in deze klasse, bracht het ever eens tot de volle winst. Voor d© laatste partij trad de kan pioen 1950, C. Rijn (Vergulde Wager tegen zijn clubgenoot Ten Hoeve in h< strijdperk. Hoewel laatstgenoemd- zij best deed kon hij niet op dreef iTonir en het leek er veel op of hij de stimt lans om te winnen tegen zijn clubg< noot miste. Rijn was na enkele beu ten goed op dreef en speelde met gro< gemak. Toen hij na tien beurten re*'' 112 caramboles had, leek het er zeil op dat hij een van zijn beste partijc- zou spelen. Tegen het einde zakte h echter belangrijk af, doch eindigd moyenne van 7.40. Boudewijn Van de Burg Schouten Hamming Ilmer Witte Voskuilen Japln Rijn Ten Hoeve met het goed 200 39 29 5. 192 39 27 41 200 45 20 4.4 157 45 17 3.4 200 31 36 6.-5 107 31 18 3.4 200 31 49 6.4 152 31 15 4.9 200 27 23 7.4 96 27 10 3-9 Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 16 tot Maart: autoped; gymschoen; portemon nale met inh.; portemonnaie met inh hcrenrijwlel; portemonnaie met inh Wezcnkaart t.n. van P. T. M. Ouden dijk; lapje stof- hospitaalllnnen; wan gemerkt B. v. H.; portemonnaie met in houd; gebreide want, ceintuur, portc monnaie met inh., witte want. paa laarsjes, glacé herenhandschoen, heren rijwiel, kindertasje, autoped, goude ring met inschrift, armband, hoed. glac dameshandschoen. paar kindc-rwar.ter bruine dameshandschoen, autoped, bal point pen en vulpotlood. muntbllje" jongensjas, portemonnaie met inhoud.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2