3T ABS VEN STER Wat in de Raad aan de orde komt VAL DA AVO sticht werkplaats voor minder validen Museum „Flehite van wetenschap bron 2 Overheid steunt t werk KOFFER OF REISTAS Wensink's Speciaalzaak Noteert u even Schadevergoedings verordening Diefstal van lood wordt terecht Lasser voorkomt ontploffing India hardnekkig in kwestie Kasjmir Tien vakbondleiders terug uit VS W oensdag 21 Maart 1951 De belangen der onvolwaardige arbeidskrachten worden te Amers foort behartigd door de afdeling .Amersfoort en omstreken" van de Nederlandse vereniging tot bevorde ring van de arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten. In 1949 is door de A.V.O. een commissie ingesteld met de op dracht om na te gaan of de op richting van een beschermde werk inrichting verantwoord zou zijn. Het onderzoek viel gunstig uit en zo werd aan het einde van het vorig jaar een proef genomen met het tewerkstellen van enkele min der validen uit Amersfoort in een door de gemeente beschikbaar ge stelde barak. Het werk in deze ba rak verricht bevestigde de opvat ting van de commissie, dat in Amersfoort de stichting van een werkplaats ook uit financieel oog punt zeker verantwoord is. Onlangs is opgericht de ..Stich ting centrale AVO-werkplaats voor Amersfoort en omgeving" (CA WA). In deze stichting is de over heid partij, omdat zij de zorg voor onvolwaardige arbeidskrachten dient te steunen, zowel uit sociale als ook uit financiële overwegin gen. Het bedrijfsleven is partij, om dat van die kant voor de werkge legenheid zal moeten worden zorg gedragen. Het belang van de min der valide arbeidskrachten spreekt wel voor zich zelf. Het AVO-bestuur heeft de me dewerking ingeroepen voor de plannen van de stichting CAWA. Het gaat om de beschikbaarstelling van een gebouw en het verlenen van subsidie De gemeente stelt voor dit werk beschikbaar het zogenaamde keu kengebouw van de voormalige tbc- hallen aan de Bloemweg. Verschil lende voorzieningen zijn noodzake lijk en daarvoor vragen B. en W aan de Raad een crediet groot f 2800.Wat de subsidie betreft stellen B. en W. voor deze te ver lenen in de kosten van tewerkstel- Kazernediefstal berecht Wegens diefstal van een wiel van een motorrijtuig met binnen- en buitenland en van twee koplam pen op een kazerne-terrein te Amersfoort. veroordeelde de Utrechtse Rechtbank een 20-jarige kantoorbediende tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. In verband met de zelfde aangelegenheid kreeg een 20-jarige automonteur eveneens tien maanden met aftrek opgelegd, waarvan vier maanden voorwaar delijk en een 20-jarige kruideniers bediende acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Ter vergelding van een diefstal van een transportrijwiel van de binnenplaats van een kazerne werd een 19-jarige kantoorbediende ver oordeeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, zijn beide medehelpers bij deze roof. een 18- jarige radio-monteur en een 20-jari- ge kok werden elk tot vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. (Advertentie 1. Af.) 7Iflsd flaAw op reis met een lichte, sterke uit LANGESTRAAT 105 precies t.o. de Groenmarkt Telefoon 5071. Grand Theatre t/m 21 Maart ..Mis daad achter het voetlicht", 18 Jaar 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 22 Maart 30, 6.45 en 9 uur: „De Voerman" 18 Jaar. City Theater-. ..Per raket naar de maan" alle leeft 2 30 6 45 en 9 u. Rembrandt The ter: ..De wrekende hand" 14 jr 2 30 en 8 uur. 21 MAART: Ned Ver. v. Weer- en Ster- rekunde. dr J. Houtgast ..De radlo- strallng van de zon". Vonk's Lunch room. 20 uur. 21 MAART: AZC Neptunus. adspiran- tenpolotournool met Dolfijn. Robben. AZ '70 en Neptunus, Sportfondsen- bad. 20 uur. 21 MAART. Biljartdemonstratte bll- jartver Soesterkwartler. clublokaal 20 uur. 21 MAART: Opening café-hotel-rest. Oud Leusden. 17 uur. 21 MAART Ver Zorg v Onv. Arbeids krachten. jaarvergadering. Rotterd. Bank 20 uur 22 MAART. Solistenconcert Kleine Kunstkring. Toonkunstscnool 20 uur. J 24 MAART: Kindermiddag gezelschap Bottin!. Markthal. 14 uur. 26 MAART. Sportfondsenbad. UZSC 2 Flevo 1 heren. 19.45 uur. 27. 23 en 29 MAART Schoolvoetbal- tournooi. Birkhoven. 27 MAART; Jaarlijkse uitvoering ..De Harmonie". Amlcttla 20 uur 27 MAART" Receptie t g.v. 50-Jarlg bestaan Handel cn Nijverheid Pa viljoen Berghotel 3—5 uur. Feest avond Amlcitia 20 uur. 27 MAART: Humanltas, voordracht mevr L. Polcl-Muster en lezing Coen van der Lende. geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 27 MAART Sportfondsenbad. Neptu nus 2—Zeist 1 (dames) 20 uur. 29 MAART Voordrachtavond Huygen en Wessel. Amlcitia 20 uur. 30 MAART Sectie Vrouwen Amers- foortse Gemeenschap. Weth. H v. d. Vlist (Utrecht) ..Beroepskeuze". 's-Prlnsenhof 20 uur. 31 MAART Dansstudio Dan Bearda. traditioneel elndsoirée Markthal 21 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag, en Zaterdag middag 2 30—4 30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Zonneblocmstraat 67 Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Ultle nlng 11—12.30 en 2.30—5.45. en Maandag, en Vrijdagavond 79 u Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 4—5 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN: KeiJ- eer. Langestraat 9. tel. 6807 en Kraan. Oude Soesterweg 89. tel. 4893. ling van de. in Amersfoort woon achtige personen tot een maximum van f 300. per persoon per jaar. Voor de begroting voor 1951 is dit bedrag becijferd op f 3000. Met de stichting van deze werk plaats, die een opname-capaciteit heeft van ongeveer 25 arbeids krachten is de zorg voor lichame lijk of geestelijk gebrekkigen tot een afgerond geheel gekomen Uitbreiding van een RK BLO-school Het bestuur van de St Gregorius- stichting te Utrecht is voornemens uitbreiding te geven aan de R.K. school voor buitengewoon lager on derwijs aan de Schimmelpenninck- straat. Het bestuur vraagt aan de gemeente Amersfoort gelden be schikbaar te stellen voor de grond, het bouwen van en de installatie voor een nieuw gebouw voor de jongensafdeling van genoemde school. Hoewel tot dusverre de algemene maatregel van bestuur nog niet is verschenen menen B. en W. aan de Raad de gevraagde medewerking te verzoeken. In een uitvoerig toegelicht stuk doen B en W. aan de Raad een voorstel om over te gaan tot de vaststelling van een schadevergoe dingsverordening Een en ander houdt verband met de verscheidene uitbreidingsplannen die door de ge meente Amersfoort zijn vastge steld. In hun slotconclusie zeggen B. en W. dat er minder aanleiding mag zijn om het treffen van een juist geachte maatregel achterwege te laten, te meer indien daarbij, zo als in het onderhavige geval de rechtszekerheid is betrokken en de ze al is dit dan ten opzichte van een bepaalde categorie van per sonen kan worden vergroot. Onderhoud en beheer van Leusderheide Zo de Raad zich met het voorstel van B. en W. kan verenigen zal ook voor de volgende vijf jaar een deel van de Leusderheide in onderhoud en beheer zijn bij de stichting „Het Utrechtse Landschap" Het contract wordt in zoverre gewijzigd, dat voortaan ook de met dennen be groeide gronden, met uitzondering van die. begroeid met zogenaamde vliegdennen, onder het beheer val len. Secretaris Huyzen is singulier in alles Het museum Flehite. dat nog te weinig door de Amersfoorters wordt bezocht, is op velerlei ge bied een bron van wetenschap. Zo voor het oog van de wereld komt dat weinig tot uiting, maar tijdens de gisteren gehouden algemene ledenvergadering bleek overduide lijk de bekendheid van Flehite in het land. Uit het jaarverslag van de secre taris. de heer D. H. Huygen. blijkt dat uit alle delen van Nederland inlichtingen worden gevraagd. Me dewerking werd o.m. ook verleend aan exposities te Manchester en Delft. Van bevriende relaties zijn ver scheidene museumstukken in bruikleen ontvangen. Voorts me moreerde de secretaris de brief die van de zijde van het museum bestuur is uitgegaan aan de Kroon met betrekking tot de afwijzing van het kernplan. Voorzitter, de heer mr. J. C. Graaf van Randwijck, herinnerde aan het belangrijke werk, dat door de heer Huygen voor het museum wordt verricht. Hij noemde de se cretaris singulier in alles. De heer Huygen deed daarop mededeling van zijn arbeid ten aanzien van de kronieken van de Agathakloosters. Hij schreef daar voor zich in de bibliotheek van de Leidse Universiteit bevindend manuscript van notaris Joh. van Ingen over. De manuscript bevat uitvoerige gegevens over de kloos ters in Amersfoort en is door de oorspronkelijke schrijver genoemd „Geschiedenissen getogen uyt oude geschriften". Uit het financieel verslag blijkt dat er over 1950 een voordelig sal do is van 1148.20, doch er is nog altijd een schuld van duizend gul den aan het aankoopfonds. De heer W. van Gent werd bij acclamatie herkozen en bestuur en Bouwplannen voor Chr. BLO-school Het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen vraagt het ge meentebestuur medewerking te ver lenen aan het bouwen van en de in stallatie van een nieuw gebouw voor debiele leerlingen. Men heeft daarbij het oog op de uitbreiding van de door genoemde vereniging reeds gevestigde Koningin Emma- school. Voorts vraagt het bestuur mede werking in het beschikbaar stellen van een perceel bouwterrein voor deze school, gelegen tussen het nog niet verlengde gedeelte van de Woestijgerweg en de Fahrenheit- straat. Voor deze verzoeken geldt de nog niet verschenen algemene maat regel van bestuur, doch B. en W. menen ook in dit geval aan de Raad te kunnen verzoeken de ge vraagde medewerking t.z.t. te ver lenen. Uitwisseling VGLO en Ambachtsschool De openbare Jan Lichthartschool voor voortgezet gewoon lager on derwijs neemt deel aan een met medewerking van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen en de verschillende pae- dagogische centra georganiseerde proef om een ..symbiose", een veel verder gaande samenwerking van een uitwisseling tussen het vglo en het nijverheidsonderwijs, te be werkstellingen. Een aantal leerlingen van de Ligthartschool behoeft voor het vol gen van de lessen aan de ambachts school enige leermiddelen tot een totaal bedrag van 350 De post valt buiten de voorschriften doch B en W achten het experiment van grote betekenis en vragen de Raad een overeenkomstig crediet te verstrekken. Verstrekking kleding schoolkinderen Uit het verslag van de gemeente Amersfoort aan Gedeputeerde Sta ten. voor wat betreft het verstrek ken van kleding aan schoolkinde ren. blijkt dat in 1950 in 205 geval len bemiddeling verleend is. Met deze bemiddeling was een totaal bedrag van f 4 260 46 gemoeid Op de begroting voor 1950 was een be drag van f 3000— voor dit doel uitgetrokken. leden namen afscheid van het be stuurslid de heer mr. dr. M. Tyde- man. De voorzitter dankte hem voor zyn veelzijdige arbeid in het belang van het museum verricli. De vergadering schaarde zich una niem achter het bestuursvoorstel om de heer notaris mr. S. van 't Eind in de plaats van mr. dr. Ty- deman te benoemen. Dank werd nog gebracht aan concierge Slootman en zijn vrouw, die op zo voorbeeldige wijze hun werk voor het museum verrichten Er was in de vergaderzaal een kleine maar interessante expositie ingericht van de in 1950 ontvangen geschenken. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de OW- cier van Justitie Dinsdag tegen een 35-jarige havenarbeider en een 29- jarige los-arbeider uit Amersfoort, die zich voor de Utrechtse Recht bank moesten verantwoorden we gens het plegen van diverse dief stallen. Het waren voornamelijk hoeveelheden zink en lood. waar aan beide mannen hun hart schenen te hebben verpand; zo werd o.m. het dak van het gemeentelijk slacht huis op een hunner nachtelijke tochten geplunderd. Verder brach ten zij een bezoek aan ce fabriek van J. S.. waar zij een partij drijf riemen buit maakten. Uit de stukken bleek, dat beide mannen al meer vonnissen wegens vergrijp aan andermans eigendom men op hun strafregister hebben staan en dat er weinig kans is op reclassering. Zowel in de ernst van de gepleegde misdrijven van de laatste tijd (het tweede halfjaar 1950) als in hun zwart verleden vond de Officier van Justitie aan leiding tot het stellen van zijn hoge eisen. Iets milder was zijn oordeel over een 41-jarige verdachte, die bij eni ge van de hierboven genoemde misdrijven medewerking had ver leend. Tegen hem requireerde de Officier twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het Consul tatiebureau voor alcoholisten. Drankzucht schijnt immers de oor zaak van zijn wandel op het slechte pad. Eenzelfde straf requireerde de Officier tegen een 44-jarige chauf feur. die als heler en vervoerder van de gestolen goederen had ge fungeerd. De verdedigers pleitten clementie. Uitspraak van de Rechtbank volgt op 3 April. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1542. Kees, die geen ogenblik aan zo'n schur kenstreek gedacht heeft, springt verbaasd over eind, wanneer Kid Blauwneus hem zonder veel complimenten een contract onder de neus duwt. „Je zult er wel geen bezwaar tegen heb ben dit papier te teke nen, hè?" zegt hij. „Ik dénk er niet aan.zegt Kees woedend. „Kalm aan, vriendje", zegt Kid; „je hoeft hier geen spek takel te maken. Je be grijpt zeker wel, dat wij je kunnen dwingen te tekenen. nietwaar?" Kees zakt op zijn stoel terug en denkt even na. Ja, hij zit lelijk ln de ken pen en zet zijn handtekening. Tevreden i punt is afgehandeld. Nu komt punt twee: de val. En aarzelend neemt hij de hem toegesto-1 gaat Kid naar zijn stuurman- Dèt programma-1 verdwijning van Kees. Amersfoorts raad vergadert op Dinsdag 27 Maart des avonds om 7 uur over de volgende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel om machtiging te verlenen tot afwij king van de eis. gesteld in artikel 3 van de „Verordening, betreffende het verlenen van drankvergunnin gen en vc\loven A in de gemeente Amersfoort", ten behoeve van de zgn. „recreatiezaal" in het hoofdge bouw van de n.v. „Phoenix Brou werij" aan het Smallepad. 4. Voor stel tot het verlenen van medewer king aan de oprichting van een A V.O.-werkplaats voor Amersfoort en omgeving. 5. Afwijzend advies naar aanleiding van het adres van het Amersfoorts werklozencomité betreffende werkloosheidsvoorzie ningen. 6. Afwijzend advies naar aanleiding van het adres van J. D. H. van der Neut betreffende het aanleggen van een tweede rijwiel pad langs de Bisschopsweg. 7. Voor stel tot vaststelling van een ..Scha devergoedingsverordening". 9. Voor stel tot het verlenen van credieten voor de vernieuwing van de gas- en waterleidingen in de woningen, behorende tot de complexen Woes- tijgerkwartier I en II. 10. Voorstel tot het aanvaarden van een vergun ning tot het leggen van een moer riool in grond, gelegen nabij de Hooglandseweg en de Liendertse- weg, in eigendom toebehorende aan het Burger Weeshuis, de R.K kerk van de Heilige Franciscus Xaverius en mevr. de wed. J. C. Stoett. 11. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de door de stichting „Het Utrechtsch Landschap" uit tc voeren herbebossing van een ge deelte van de Leusderheide (het zgn. Lange Bos). 12. Voorstel tot het verlenen van een vergoeding aan de stichting „Het Utrechtsch Landschap" voor het herstel van de door brand aan de Leusderheide aangerichte schade. 13. Voorstel tot het in onderhoud en beheer afstaan van de Leusderheide aan de stich ting „Het Utrechtsch Landschap". 14. Voorstel tot inbreng van gron den in het grondbedrijf 15. Voorstel tot verkoop van een perceel indus trieterrein. gelegen aan de Nijver heidsstraat. aan T. Ploeg. 16. Voor stel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Nijverheidsstraat, aan J. D. Goed hals. 17. Voorstel tot verkoop van twee stroken grond, gelegen langs de Bar- neveldse beek. aan het Waterschap van de Barneveldse beek. 18. Voor stel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Prins de Grootlaan. aan A. Bor. 19. Voor stel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Jrin? Frederiklaan, aan I. A. Holthaus. 20. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aar de Hugo de Grootlaan noek Staring laan. aan E. F. Govaërt. 21. Voorstel tot aankoop van grond, gtiegeu na- Lij de Puntenburgerlaan. aan H. W C' Soeters en tot ruiling van grond, gelegen nabij de PuntenDiirgerlaan. met dr E. D. Kraan. 22. Voorstel tot lulling van grond, gelegen aan cn nabij de Arnhomseweg, met J. J Vellekoop. 23. Voorstel tot wijziging \an de gemeentebegroting van het dienstjaar 1950. 24. Vooistel tot het verlenen van een crediet voor de vervanging van meubilair van de Rembrandtschool 25. Voorstel tot verhoging van het aan da Amers- foortse Gemeenschap, ten behoeve van de Amersfoortse spcoltuin-cen- trale verstrekte renteloos voorschc*. voor tie bouw van een tweetal club gebouwen. 26. Voorstel tot v. ijziging van de „Verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van een ziekenauto der gemeente Amersfoort". 27. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanvulling van de leer- en hulp middelen van de Theo Inijsseu- school. 28. Gunstig advies naar aan leiding van het verzoek van het be stuur van het R.K. pensionaat „St. Louis" om ingevolge artikel 84 der lager-onderwijswet 1920 medewer king te verlenen voor de aanschaf fing van nieuwe schoolbanken en van een methode voor het onderwijs in de biologie. 29. Afwiizcnd advies naar aanleiding van het vei zoek van de „Vereniging voor log jpaedie en phoniatrie" om tot aanstelling van vakleerkrachten-logopacdisten aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs over te gaan. 30. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Jan Ligthartschool in verband met het experiment betreffende samen werking tussen het voortgezet ge woon lager onderwijs en het nijver heidsonderwijs. 31. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van mej. C. C. de Jager om haar ont slag te verlenen uit de betrekking van onderwijzeres aan de Juliana van Stolbergschool. 32. Gunstig advies naar aanleiding van de verzoeken van het bestuur van de St. Gregoriusstichting en het bestuur van de „Vereniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor buitenge woon onderwijs voor Amersfoort en omgeving" om medewerking te ver lenen aan de stichting van school gebouwen voor het buitengewoon lager onderwijs. 33. Voorstel tot wijziging van de „Verordening tot regeling van het openbaar lager on derwijs in de gem. Amersfoort" 34. Voorstel tot vaststelling van het verslag betreffende de verstrekking van kleding aan schoolkinderen in het jaar 1950. 35. Voorstel tot ver hoging van de pensioenen of pen sioenvervangende gratificatiën met een bijzondere toeslag. 36. Benoe ming van een lid van het bestuur der stichting „Centrale Woning- zorg". 37. Benoeming van een ge delegeerde van de gemeente in het bestuur van de Amersfoortse am bachtsschool. Vergoeding brandschade aan Leusderheide Voor een door in Juli 1949 door militaire oefeningen op de Leusder heide veroorzaakte brand is door het Rijk aan de gemeente Amers foort een bedrag van 800.uitge keerd. De Stichting „Het Utrechtse Landschap" heeft de schade zoveel mogelijk hersteld en vraagt daar voor een bedrag van 416 60 B en W. menen dat dit een redelijke ver goeding is en stellen de Raad voor het bedrag aan genoemde stichting uit te keren. (Advertentie I Af.) Neem een doos echte PAST I L. I_ E S TEGEN VERKOUDHEID Herbebossing deel Leusderheide Het tijdens de bezetting gerooi de zogenaamde Lange Bos op de Leusderheide zal va* een nieuwe bebossing worden voorzien. Deze herbebossing zal ongeveer 2.100.— vorderen. Simultaan-dammen van de ACD Ter gelegenheid van het 12li jarig bestaan werd door de Amersfoortse Chr. Damvereniging een simultaanwedstrijd georganiseerd. Hiervoor was uitgenodigd de hoofdklassespelcr H. van Drie uit NIJkerk. Er werd aan 23 borden ge speeld waarvan acht van de Jeugdafde ling. Twee A.C.D.-ers speelden remise nl C. Schmidt en H. Duits De overige spelers verloren van Van Drie. Voorts werden er nog vier wedstrij den gehouden voor het persoonlijk kam pioenschap tweede klasse UP D. bond met het volgende resultaat G Nieu- borgJ Ouwerkerk 2—0- J. Vetkamp L. W. Hammmk 02; C. van Oosterom J. W. Oosterom 02- A. VetkampC. T. de Bruin 02. Bekerwedstrijden AMHC In strijd met de verwachting zijn er alsnog door de KNHB bekerwedstrij den vastgesteld. Vele elftallen zijn ech ter htans hiervan uitgesloten, omdat zij nog competitie-, promotie- of degra datiewedstrijden hebben te spelen. De elftallen van AMHC echter die in No vember J.l. alle de eerste ronde hebben overleefd, zijn uitgespeeld en kunnen dus rustig verder bekeren. De tegen standers van AMHC I (h.). zoals de lo ting die in December aanwees nl. DK S. is thans uitgesloten van de beker wedstrijden. daar de Enschede-ers mee dingen naar de titel van landskam pioen. AMHC I ontvangt nu. op 1 April op Birkhoven de eerste klasser Meppel. AMHC II en de veteranen spelen op dezelfde datum respectieve lijk tegen Kieviten II en Kraaien. Ook de dames kunnen niet tügen DKS spe len. Zij krijgen nu op 8 April bezoek van de eerste klasser HHIJC. Ten aanzien van het Paas-tournool van AMHC vernemen wij. dat de ver enigingen Zwart-Wlt (Breda) en Gro ningen niet van de parttj kunnen zijn. In de plaats daarvan komt er een tweede elftal van Kieviten en een elf tal van hockeyers uit verschillende verenigingen, dat wordt samengesteld door hl*t vroegere lid van AMHC H. Kapteljn. Ook de Jeugd wordt door AMHC niet vergeten. Zaterdag a s is er na- melijk een tournooi voor de jeugd on der de naam Pannekoeken-tournooi zo genoemd vanwse het gastronomi sche feest na de wedstrijden Aan dit tournooi neemt ook een elftal van de Kromhouters uit Tiel <jïel. Burgerlijke stand OVERLEDEN- Wilhelmina Verhoef. 32 jaar. gen. met Ph J v d. Pol. Metta de Klep, 82 jaar. wed. van J. Lucke; Jan Rens. 86 Jaar. wed. van C. v. Es- veldt. Automobilist met „slechts" twaalf borrels op DIEMEN. Op de Muiderstraat- weg te Diemen werd Maandag nacht een automobilist G. A. W. M. Z. uit Blaricum door de po litie slapende in zijn auto aange troffen. Hij was zwaar beschonken in zijn wagen in slaap gevallen en beweerde „slechts" twaalf borrels te hebben gedronken. De auto en het rijbewijs werden in beslag ge nomen. De Blaricummer zelf is per taxi naar zijn woning vervoerd. Touringcar „De eerste Amersfoort- sche touringcar voor ge zelschappen tot 25 perso nen is er, dank zij het ini tiatief van den heer J. W. Tolboom, die 't aangedurfd tisch veiligheidsmiddel is wel, dat elke afdeeling een afzonderlijke coupedeur heeft. Tenslotte is er een all- weather kap om u bij Crocussen Er is wel eens, en niet ten onrechte, gemopperd op de rommelige indruk, die de oude begraafplaats slecht weer tegen regen en aan het Achter Davidshof wind te beschermen." maakte. Er is echter veel v. - ev Laat u niet van de wijs verbeterd. U moet er nu heeft een dergelijke fraaie t>rengen vrienden! Van- maar eens langs wandelen. lUXe uiorron uitcniitpriH enr uiciigeii, viiciiucn. au- j gp QrogiMtrrijcn, oen, eigen- or I? daag de dag staan we er Of doe het beter en ga de lyk overal ziet U die zin goed worden uitgeleefd. In deze dagen is allés er op gericht. Ook de propagan da van de middenstand. die weet hoe graag de huis vrouw met een nieuwe be zem werkt, hoe graag de huisvrouw nieuwe middel tjes bezigt om de meubel tjes van stoel tot dressoir te laten glimmen als een spie gel. Gaat U vandaag de dag maar eens langs de etala ges. let U vooral eens op de drogisterijen, och. eigen- voor toerisme bestemd. aan heel wat beter voor met weg door het oude hek en te schaffen. De groote auto de rejsbussen. Maar tja, zie dan toe hoe zich onder maakt, door de beschilde- dit is dan ooJ_ een ien{e_ de oude bomen een ring, een fnsschen indiuk. bericht van 21 Maart 1931, van paarse en witte cro- De passagiers zitten tot uiting komen. We kunnen er blij om tapijt zijn, want het is wel goed er zo af en toe de bezem De passagiers zitten op dug vandaag precies twin- cussen heeft gevormd. Het eens doorheen te halen met zwaar leer overtrok- tjp iaar ppipdpn Wat in is wonderlijk mooi en de Aan de^sUg vriendinnen i fig jaar geleden. Wat zijn ken zitplaatsen, slechts w| Jtoch Bv00rujt gegaan vier op een rij J ieder over voldoende ruimte beschikt. Een prac- Inspiratie DE heesters breken uit hun kluisters, De crocus toont zijn kleuren weer, Het grastapijt begint te groenen. Het lichaam voelt de voorjaarssfeer. De stormen loeien nog geregeld. De brandstof vecht nog met de kou, De lente is nog niet bezegeld, De thermometer stijgt maar nauw. Wij twijflen nog of 't waar zou wezen, Of inderdaad 't getij verkeert. Doch plots., er ualt niet meer te vrezen: Op schoonmaak wordt gespeculeerd.' Als dit geluid zich maar doet horen, Dan gaat de kou wel op de vlucht: De schoonmaaklust wordt steeds geboren Uit naderende lentelucht. De stimulans tot nieuwe krachten Gift der ontwakende natuur) Vertoont zich hoe zou men 't verwachten In 't schoonmaken van huis en schuur! Wil dit gebaar toch niet kleineren, Beschouw het slechts als een symptoom Van orde. drang tot prepareren Voor al de arbeid wót ook koom. Roeken Er is weer volop vertier in de roekenkolonie aan de Randenbroekerweg De vo gels vliegen luid roepend af en aan en sjouwen met takken om hoog in de bo men nesten te bouwen. Er zijn hl veel roeken en veel nesten. Het is nu maar te kleuren zijn wel zeer toe passelijk. van het Stadsvenster. De lente komt in het land. Weg met de spinraggen. we£ met roet en as van Schoonmaak kachelSi die zo oer siecht willen branden met die oer slechte kolen. Ja. die schoonmaak in spireert zelfs tot het ma ken van een gedicht, zoals onze abonné K. H. G. het ter plaatsing inzond. Kijk. zulke bijdragen verheugen ons. Daaruit blijkt hoe men meer en meer ons Stads- hopen, dat de vogels met venster gaat waarderen. rust worden gelaten. Wij herinneren ons nog de schietpartijen vorig jaar na het broeden. Vanochtend was er on raad. Hoog in de lucht stond dreigend een sper wer. Soms liet deze rover, zich plotseling vallen- om dan weer snel op zijn wie ken weg te drijven. De roeken zetten zich in ge vechtshouding. Zij groep ten samen. Onheilspellend klonk hun gekrijs. De sperwer geloofde het wel en zocht zijn prooi elders. In de roekenkolonie keer de de rust weer, voor zo ver dat in een roekenge meenschap mogelijk is. Nu praten we dan nog even over de schoonmaak. Het is met dit merkwaar dige verschijnsel al net als met het kinderspel. Precies Donderdagfilm Selma LagerlÖfs boeiend verhaal „De voerman" is verfilmd. De vermaarde regisseur Julien Duvivier gaf zijn krachten aan deze film, waarin Pierre Fres- nay en Louis Jouvet de hoofdrollen bezetten „De voerman" is een echte Donderdagfilm en de fijnproevers komen ook dit- op tijd haalt Truusje haar maai met bedrogen uit in knikkers uit een verborgen „Grand". hoekje en even precies op tijd zoekt Jan op zolder naar zijn vlieger. Daar mankeert nooit veel aan. Precies op tijd ook krijgt de huisvrouw een hevig verlangen om in huis de zaken eens flink op stelten te zetten. Er is geen rustig hoekje meer. Overal ligt het huisgerij overhoop. Achter deze chaos schuilt een sterk gevoel voor orde. De spreekwoordelijke Hol landse zindelijkheid moet Versoberen „Ik ben een paar dagen uit versoberen geweest." zei 't manneke vanmorgen. KJop even aan 't Stadsven ster. TeL 4291: iedere morgen van tien tot twaalf aur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Door de bijzon dere tegenwoordigheid van geest van een lasser, de heer J. Ijsberg, en zijn assistent, de heer M. J. Ver heul. is Dinsdagmorgen een ontplof fingsramp van ernstige omvang voorkomen. Beide heren waren met behulp van een gasfles (acetyleen- dissous) bezig reparatiewerkzaam heden te verrichten in De Heer's chocolade- en biscuitfabriek aan de Galvanistraat. Toen de heer IJsberg op de meter van de gasfles keek. zag hij tot zijn schrik dat deze was opgelopen. Hij betastte de fles en voelde, dat deze warm was gewor den. Een ontploffing was te ver wachten. Samen met zijn assistent sjouwde de man onmiddellijk de circa 80 kg. wegende fles uit de fa briek de Galvanistraat in en waar schuwde de voorbijgangers Kort daarop sprong de fles met een da verende slag uit elkaar. Talrijke rui ten sneuvelden en drie meisjes uit de chocoladefabriek werden licht gewond. LAKE SUCCESS. Naar van gezaghebbende zijde is vernomen zijn pogingen om tot een onder handse regeling in het geschil om Kasjmir tussen India en Pakistan te komen opgegeven. Vandaag zal de kwestie nogmaals in de Veilig heidsraad besproken worden. Naar men meent te weten Jaeeft de Bra ziliaanse delegatie rtch ingespan nen om een formule te vinden, die voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn De leider van de India se delegatie, sir Bemegal Rau, zou duidelijk gemaakt hebben, dat de Indiase regering zich niet kon verenigen met het beginsel arbi trage in welke vorm ook- Culturele Commissie van het Vijf-Landenpact ARNHEM. Van 30 Juli—9 Augustus zal te Oosterbeek een conferentie worden gehouden van de Culturele Commissie van het Vijf-Landen-Pact van Brussel. Oorspronkelijk zou men de confe rentie te Arnhem houden, doch daar was naar de mening van de organisatoren de logiesaccommoda- tie niet voldoende. Thans worden de deelnemers ondergebracht in de hotels „De Bilderberg" en „Wolf- heze". Pakistaanse communisten voor de rechter KARATSJI. De Pakistaanse pre mier Liaquat Ali Khan heeft mede gedeeld. dat generaal Akbar Khan. chef van de generale staf en andere samenzweerders, die in het begin van deze maand zijn gearresteerd, terecht zullen staan, op beschuldi ging van „de internationale veilig heid te hebben geschonden Liaquat Ali Khan verklaarde, dat het doel van de samenzweerders was. Paki stan onder een communistische mili taire dictatuur te plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tien vakvereni gingsleiders en tien werkgevers uit het lithografisch bedrijf keerden gisteravond met de „Noordam" terug in ons land na een studiereis die zij op uitnodiging van de ECA in de Verenigde Staten gemaakt hebben. De heer H. Korte jr.. alge meen secretaris van het NVV, die als groepsleider optrad bij de vak verenigingleiders. waarbij zowel mensen uit het NVV. als het CNV en de KAB waren, wilde zich niet uitlaten over de conclusies waartoe men gekomen was. Die zouden in een uitvoerig rapport worden ge zonden aan de ECA. de Contact groep Productie Opvoering en de verschillende vakbewegingen. Men had over het algemeen wel de indruk gekregen, dat de verhou ding tussen de vakbonden en de werkgevers in de V.S. vrij goed was. De groep werkgevers heeft mate riaal meegebracht, waarmee een tentoonstelling zal worden gehou den. Eerste Ambonezen heden in Rotterdam DEN HAAG. Het troepen- transportschip „Kota Inten" wordt vandaag in de loop van de avond voor Hoek van Holland verwacht. De „Kota Inten" brengt zoals bekend de eerste groep Ambo- nese militairen met hun gezinnen naar Nederland. De ontscheping der opvarenden zal onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden Donderdagmorgen te 8.00 uur beginnen. Het Amersfoortse raadslid, de heer W. van Apeldoorn, verzocht aan de Raad aan B. en W. vragen te mogen stellen over de prijsstij gingen en de naar zijn inzicht noodzakelijke verhoging van de uitkering noodwet-Drees per 1S Maart j.l.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2