WOORDEN AR en VVD vragen toezeggingen inzake het Moerdijkkanaal samooot. Watvoorweer met Pasen? KIJKUIT Dr Drees vertrouwt op Nederlandse geestkracht Paashazen Kabinet-Natsir cliënt zijn ontslag in o Burgerbescherming even belangrijk als bestaan Chefariae 4 WfBERT Dr Drees belooft naar goede oplossing te zullen streven RECHTSGAAT VOOR Verouderde ftOSST ABDIJSIROOP Legerplaats bij Stroe gereed 25533 Woensdag 21 Maart 1951 3 Advertentie (l. M.) DEN HAAG. Omtrent de pogingen tot kabinetsformatie hec-ft het Tweede Kamerdebat, ook bij de replieken, niet veel nieuws opgeleverd. Prof. Romme was er niet; mr. Steenberghe kon er niet zijn en minister Stikker bleef ook na de herhaalde aanmaning van zijn geestverwant Oud V.V.D.) zwijgen. De heren Schouten (A.R.) en Oud (V.V.D.) brachten de kwestie van de AntwerpenRijnverbinding naar voren. Het ging hun er daarbij om van de regering de toezegging te verkrijgen, dat deze alvorens met de Belgische regering in bespreking te treden, het oordeel der Kamer zou inwinnen, om een herhaling van het drama rond wijlen minister Van Karnebeek te voorkomen. Minister Drees was daartoe niet zo maar te vinden, maar beloofde wel naar een goede oplosing te zullen streven. Misschien wordt dat een comité-generaal. Uiteraard kreeg de heer Oud het een en ander te vernemen over zijn aanspraak op de „overwinning" bij de kabinetscrisis. Mr Burger (PvdA) sprak ietwat smalend over een „Phyrrus-overwinning"; en pater Stokman (KVP) betoogde, dat de VVD met haar constitutionele rede neringen de morele verantwoorde lijkheid voor de kabinetscrisis niet kon ontlopen. Misschien dat mrOud daarom zijn leed op minister Stik ker trachtte te verhalen. Hij slin gerde deze tenminste een aantal be dekte maar toch wel duidelijke ver wijten naar het hoofd. Bijv. dat mi nister Lieftinck indertijd, toen de PvdA tegen de afschaffing van de ondernemingsbelasting stemde, wel zo verstandig was geweest om niet af te treden. Dit pluimpje voor mi nister Lieftinck was opmerkelijk van deze zijde; de hatelijkheid, die daarin jegens mr Stikker verscho len lag. niet minder. Zij werd geboren in een fel dis puut met mr Burger (PvdA), die de opmerking had geplaatst, dat het voor de KVP, met haar liefde voor de „versterkte-brede basis" niet prettig moest zijn, dat de VVD geen enkele binding met dit kabinet wenste te aanvaarden De heer Oud antwoordde, dat de PvdA dit ook niet deed; zij sprak immers over een „extra-parlementair" kabinet. Hoe zij dat kon doen. was mr Oud overigens een raadsel. Maar het leek hem gewenst, dat deze kwestie uit de wereld werd geruimd, nu de sa menwerking met het kabinet op punt van 't begin stond. Dat deed dr Schouten (AR) interrumperen, dat men dat beter had kunnen doen, voordat men in de boot stapte. In tussen gaf mr Burger wel een ver klaring. Hij wilde het kabinet „ex tra-parlementair" noemen, omdat het program niet door de fracties, maar door prof. Romme was opge steld. Bevredigen deed deze uitleg jnr Oud echter allerminst Naar zijn smaak had men met een zuiver par lementair kabinet te doen, maar ook daar tegenover heeft een Kamer fractie haar vrijheid te bewaren. Rest ons dan nog melding te ma ken van enige schermutselingen met de communisten, waaruit dr Drees zegevierend tegemoet trad. geamu seerd gade geslagen door een groot aantal kamerleden, dat zich rond het heiligdom der stenographen had opgesteld. Dr Drees had het niet moeilijk. Tegenover ieder verwijt van ae steeds bozer wordende heer Gortzak stelde hij simpel, hoe de toestand in Rusland was. En daar mee basta. Om zijn figuur voor de buitenwereld fraaier te doen lijken, had de heer Gortzak twee moties voorhanden. Een tegen de Neder landse vertegenwoordiging in Fran- co-Spanje, welke de voorzitter in een onbewaakt ogenblik naar de toekomst voor behandeling ver schoof omdat zij met de regerings verklaring niets te maken had. De ander, welke loonsverhoging en een prijsstop verlangde, werd tot grote woede van de heer Wagenaar (comm) niet gedrukt en rondge deeld. Een formeel juist bezwaar, maar daar de heer Gortzak in an der verband juist over „formele kletserij" sprak, maakte dat niet zo veel indruk. De kamer verwierp haar met 6!) tegen 6 stemmen (vóór de communisten, in wier gelederen wij de inmiddels in vrijheid gestel de heer Hermans opmerkten». De Kamer kon dit besluit des te ge makkelijker nemen, omdat, zoals mr rn ZOEKLICHT OP De voorlichting over Nederland WIJ hebben er bij een vroegere gelegenheid al eens op gewe zen. dat er, in het belang van de Nederlandse export, nog heel wat te doen valt op het zo belangrijke terrein van de voorlichting betref fende Nederlandse producten in het buitenland. Precies hetzelfde kan worden opgemerkt ten aanzien van de voorlichting over ons land in het algemeen. Wanneer, zoals peilingen van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie dezer dagen hebben uitgewezen, slechts 39% der ondervraagde Amerikanen en slechts 42% der ondervraagde Fransen er van op de hoogte is, dat Nederland een democratie is. terwijl 28% der Amerikanen en 15% der Fransen van het tegendeel overtuigd is en de overigen het niet weten, dan hapert er iets aan. Dat kan ook worden gezegd, wanneer, wat in derdaad het geval is, een groot aan tal Fransen en Amerikanen niet op de hoogte blijkt met Nederlands in wonertal en zich ons volk kleiner voorstelt dan het in werkelijkheid is. Nu kan men natuurlijk heel ge makkelijk het onderwijs in de be trokken landen hiervan de schuld geven, maar het is zéér de vraag of dat wel rechtvaardig is Of de re sultaten van een dergelijk opinie onderzoek betreffende de een of andere Zuid-Amerikaanse staat als Uruguay of Chili in ons land zoveel beter zouden uitvallen, zou moeten worden afgewacht. Het komt ons voor, dat hier een taak ligt voor a,.e daarvoor in aanmerking komende Nederlandse instanties, een taak, waarvan men de betekenis vooral niet moet onderschatten. Indirect moge het belang van algemene voorlichting betreffende ons land minder duidelijk op de voorgrond treden als van export-voorlichting, het zal bij enig nadenken duidelijk zijn, dat ook algemene voorlich ting een commercieel belang dient. In de eerste plaats omdat algemene voorlichting de export-voorlichting vergemakkelijkt, in de twtede plaats omdat zij de algemene belangstel ling voor ons land zal vergroten en daardoor wellicht zal kunnen bij dragen tot meerdere bloei van onze vreemdelingen-industrie. Burger (PvdA) opmerkte zij reeds eerder een motie-Suurhoff over de prijsbeheersing had aangenomen en het beraad over de looncompensa- ties inmiddels ëlders reeds een aan vang had genomen. Advertentie M.) Bob sliert langs de trapleuning, Margo holt door de gang, beiden stormen op de huiskamerdeur afeen botsing. „Je bent een vlegel", roept Mar go verontwaardigd uit. „Dames gaan voor!" „In de eerste plaats ben je geen dame en in de tweede plaats: rechts gaat voor". „Onzin, snelverkeer gaat voor" „Je bent er naastik was cp een voorrangsweg, dus moest jij stoppen" Ondertussen komt moeder de huiskamer uit, de gang in en vindt de deur versperd. „Hé jongens, hoe zit dat, ik heb m'n handen vol, laat me er door.'" „Heb je de witte opgaande pijl aan jouw kant?", vraagt Bob, „hier is een wegversmalling en welke kant heeft er voorrang?" Voorrang of geen voorrang", meent moeder „Ik ben je moeder en hoepel nu op". „Jullie vrouwen spannen samen tegen het manlijk gezag," vindt Bob „Als Vader straks komt zul len we eens vaststellen wie er gelijk heeft En dan zullen we over voorrang eens iels uit de doeken doem Maar nu vertel ik je vast dat rechts lang niet altijd voorrang heeft, hoor!" Bob is nog niet uitgesproken of vaaer stapt ae voordeur binnen. Bob, Margo, zelfs moeder hebben het tegelijkertijd over beleefdheid, etiquette, voorrang en aanverwan te artikelen Ieder wil van vader gelijk krijgen, maar hij lang niet mis zegt met Salomo's wijsheid dat h\j daarover na tafel pas wil praten. „Eerst de brievenbus bekijken", is vaders mening „Vóór het eten de post, daarna praten wij over voorrang." De eerste oriefkaart is van D. G. V. te R. Zijn vraag gaat over de rechtspositie van de bromfiets. „Hierover hebben wij al gepraat", zegt vader Kijkuit Bovendien las ik in de krant dat de AN W B. zijn best doet ook ten aanzien van de aansprakelijkheid van brom fietsers jegens derden een betere regeling te krijgen." (lang niet altijd!) De heer R. L. te U. is van me ning dat de maximum-snelheid blijkbaar nog niet in alle gemeen ten is opgeheven. Hij heeft nog borden gezien met 40 km. en ook wel met 25 en 20 km. „Neen jon gens", zegt vader Kijkuit Meneer L. vergist zich. Die maximumsnel heid is (een enkele hoge uitzon dering daargelaten) géén gemeen telijke kwestie. Over het hele land is zij afgeschaft. En die borden..? Laksheid, misverstandverwekkend. dom en naar om ze te laten staan." Mej. L. van K. te P. wil weten (een dergelijke vraag kwam ook van K. H de R. in W.) of een fietser op een hoofdweg (bedoeld zal zijn „voorrangsweg") moet stoppen voor een van rechts ko mende auto. „Dat gaan we uitvoeriger bekij ken", besluit vader, „Maar ik wil eerst graag wat spinazie hebben". „iVet als Pope ge?" veronderstelt Bob. „Neen", weet Margo, „Omdat het de groente is die 't 'm doet". .J Advertentie I. M.) Maak een einde aan da» gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende Luchtstrijdkrachten gaan Bussum verlaten (Van onze Gooise correspondent) BUSSUM Dinsdagmorgen heb ben 600 militairen van de Lucht strijdkrachten uit de Kolonel-Palm- kazerne voor het raadhuis gedefi leerd ter gelegenheid van hun ver trek op 28 Maart naar Nijmegen. Dinsdagmiddag was er een officiële ontvangst van de officieren op het gemeentehuis en 's avonds een feest in Concordia. (Advertentie l.M.) EEN GOED BEGIN! Met IVOROL-tandpasta als begin, Luidt de dag fris en heerlijk in. ..De ff ittenberg" opent op 2 .4 pril zijn poorten APELDOORN. Op de hei nabij het Veluwse dorpje Stroe bouwden ongeveer 650 bouwvakarbeiders in zestig dagen een nieuwe legerplaats. Op het 4050 ha grote terrein, dat wordt begrensd door de wegen AmersfoortApeldoorn en Stroe Gardcren, staan nu 18 flinke gebou wen. die aan 3200 militairen onder dak kunnen bieden. Op 2 April opent ..De Wittenberg' zijn poorten en daarna zullen er regelmatig drie ba taljons militairen gedurende een pe riode van vier weken voor het deel nemen aan herhalingsoefeningen verblijven. Nieuw Kamerdebat over topsalarissen DEN HAAG In de vergade ring der Tweede Kamer op Woens dag 28 Maart zal andermaal aan de orde worden gesteld de begroting van het departement van Binnen landse Zaken, ter bespreking van de kwestie der topsalarissen. Het tweede kievitsei LAREN (Gld.) Dinsdagmid dag heeft de heer M. Oudenamp- sen in de buurtschap Ampsen in de gemeente Laren (Gld.) een kievitsei gevonden, dat aangebo den is aan Prinses Wilhelmina. Dit is het tweede kievitsei van dit jaar. Offers verantwoord wanneer men let op hetgeen andere volken dragen DEN HAAG. In zijn antwoord op de beschouwingen van de Tweede Kamer over de regeringsverklaring heeft minister-president dr Drees Dins dagmiddag toegegeven, dat het niet alleen van de regering afhankelijk was of de kwestie Nieuw Guinea zou kunnen blijven rusten. Als Indonesië het vraagstuk opnieuw aan de orde zou stellen, dan zal wel blaken, dat me ningsverschillen in Kamer en Kabinet zijn blijven bestaan. Op bestuurs gebied Z3l Nederland in Nieuw Guinea grotere soberheid moeten betrach ten dan op zichzelf begeerlijk Is. Sprekende over de economische offers, die ons volk zich thans moet getroosten, erkende dr Drees, dat zij zwaar zijn. Hij noemde ze ech ter verantwoord, gelet op hetgeen door andere volken wordt gedragen Generlei reden zag hij intussen voor een paniekstemming, alsof er in West-Europa een oorlog op komst was. Globaal streeft de regering er naar even veel te besparen op con sumptie als op investeringen. Daar bij 5 aan investeringen gelijk aan 1 op consumptie stellend. De wo ningnood zal daarbij zoveel moge lijk worden ontzien. De huidige bouwstop houdt geen verband met de drang tot beperking der inves teringen. Bij beperking van de consumptie staat de luxe-consumptie voorop. De subsidie op melk zal voorshands gehandhaafd blijven. De jongste De ouden van dagen en de prijsverhoging ROTTERDAM. Het hoofdbe stuur van de Algemene Bond van Ouden van Dag heeft de rege ring telegrafisch verzocht, binnen de kortst mogelijke tijd maatrege len te nemen tot dispensatie van de prijsverhogingen voor de ouden van dagen en de minst draagkrach- tigen. prijsverhogingen waren onvermijde lijk. gelet op de speculatieve neigin gen. Omtrent het in werking treden der werkloosheidswet zal met de sociale organen overleg worden ge pleegd. Dr Drees besloot met zijn ver trouwen uit te spreken in de geest kracht van het Nederlandse volk. Engels-Amerikaanse besprekingen over vrede met Japan LONDEN. Engeland heeft de V S. een memorandum doen toeko men. waarin zij een aantal voor waarden opnoemt, waaraan de vre de met Japan moet voldoen. De Britse opvattingen wijken op ver schillende punten van de Ameri kaanse af Groot-Brittannie is b.v. van mening dat ongelimiteerde in dustrialisatie van Japan invloed zal hebben op veiligheidsproble men. Indien de Verenigde Staten hun zin krijgen zal Japan alle han dels- en oorlogsschepen mogen bou wen. die het op stapel wil zetten Engeland wil restricties voor wat betreft grootte en snelheid der te bouwen schepen. (Advertentie I M (gv ssa (Advertentie l. M.) Het is ditmaal wel een zeer vroe ge Pasen en al hebben wij/ kans op een mild lentezonnetje, er kan nog wel eens een Maartse bui tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feestvreugde verhogen door Uw ge zin te tracteren op een heerlijk kopje pittige Paarsmerk-Koffie van I Niemeijer: dit maakt van elke dag I een feestdag! En U geniet dan dub bel. want zonder kosten spaart U met Niemeijer's waardepunten (ook op de pakjes Gala-Thee en Prin- cess-Thee) het 'prachtige „Saflra"- tafelbestek bij elkaar Voor een be trekkelijk gering aantal punten kunt u al een mooi stuk „Safira" krijgen. Een briefkaart aan Th Niemeijer NV. afdelinc Geschenken, te Gro ningen en U onfvanet per om gaande de geschenkenlijst franco thuis. De deelnemers aan de grote Nie meijer prijsvraag. worden ver zocht nog even geduld te hebben, daar wegens een overstelpend aan tal inzendingen de uitslag eerst na Pasen bekend kan worden gemaakt. /N het liefelijk Arnhem ging ik mijn neef bezoeken. Vroeger kneep hij wel onze goudvissen dood of duwde mij bij voorkomen de gelegenheden in de gracht, maar de tijd heelt alle wonden en de elastische familieband kan heel lang rekken, ccr hij breekt. Ruim zes jaar was ik niet over zijn drempel geweest, maar mijn vrouw had voor de nodige docu mentatie gezorgd: „Hij heeft twee kinderen een meisje van vier en een jon gen van vijf. Zijn vrouw heet Ella je hebt haar gezien bij het trouwen van Frits. Niet over po litiek praten, want ze zijn geabon neerd op „Elsevier". Nou. doe ze maar de groeten. En koop wat lekkers voor die kinderen..." Haar voornaam was ik weer vergeten toen ik in Arnhem uit het station kwam, maar die snoep, stond me nog duidelijk voor de geest. In een nette banketbakkers winkel kocht ik. vanwege het sei zoen, twee precies eendere choco- ladeiiaasjes, die ik, in een wit kartonnen doosje, zorgvuldig naar het doel van mijn tocht vervoerde. Neef had een voortuintje en een goed geverfde deur, maar hij wil de er niet aan kopen cn een stof zuiger had hij al dat stond alle maal fe lezen op een gedrukte kaart achter het raampje. Daar ik volhield met zijn bel, kwam er ten slotte wel degelijk een klein blond wijfje te voorschijn. „Dag Ella!", riep ik hartelijk, want het schoot me opeens weer te binnen, maar zij heette Marie en was de dienstbode. In de voor kamer gelaten mevrouw rustte even en meneer verdiende ergens zijn salaris voélde ik mij een beetje displaced, maar toen ik met het doosje op de knie aan sluime ren toekwam, rolden de schuif deuren. De kinderen stonden in de kier een hel blonde jongen met een doortastende blik en een vlechtjes meisje, dat ergens vreselijk van geschrokken was. ..Dag", zei ik populair. „Ik ben jullie oom". Ze zwegen en zagen er niets in. „En ik heb wat voor jullie mee gebracht", vervolgde ik en begon het touwtje te ontknopen. De jongen rook nu een belang en kwam naderbij, zijn zusje met zich meetrekkend. Met enig voila, verwijderde ik het deksel en daar lagen ze opgebaard, die twee ha zen. Alsjeblieft." zei ik. Het ventje werd nu door een hete begeerte aangegrepen. Blijk baar bang dat ik de zojuist ont hulde schat weer zou toedekken, pakte hij een der chocolade broer tjes met beide handen beet en rukte het zó onbeheerst naar zich too. dat het brak en even later in scherven op de vloer lag. Precies een seconde had hij no dig om de ramp te overzien. Toen klonk zijn stem, meewarig„Ach, die van zusje is kapot." KRONKEL PARIJS Naegelen heeft ont slag gevraagd en gekregen als gou verneur-generaal van Algiers Hij wil zich candidaat laten stellen bij de a s verkiezingen. Twee ministers van Partai Indonesia Raya teruggetrokken uit regering DJAKARTA. Zoals gisteren reeds werd verwacht heeft de Indonesi sche minister-president Mohammed Natsir, na een wekenlange spanning tussen regerlngs- en oppositiepartijen aan president Soekarno het ontslag van zUn kabinet aangeboden.-Het Indonesische staatshoofd heeft dit ontslag aanvaard, doch Natsir verzocht z(jn taak te blijven waarnemen totdat een nieuwe regering zal zjjn gevormd. Een andere houding kon van president Soekarno moeilijk worden venvacht, daar ook zijn eigen partij, de Partai Nasional Indonesia, zeer crltisch ten opzichte van de regering Natsir stond en tenslotte zelfs weg bleef uit het parlement. TA7 IJ KUNNEN nu wel de kop in 't zand steken, maar wat schieten yy wij op met struisvogelpolitiek?" dat was de richtlijn van com missaris W. H Schreuder te Amsterdam, toen hij aan zijn inzichten in 'n groot rapport lucht gaf, hoe een moderne stad zich heeft te gedragen tegenover de onaangenaamheden des eventuelen oorlogs. Hij heeft zijn ideeën gespiegeld aan het lot van Rotterdam, Londen, Coventry, Dover e.d. uit de jaren '40'45 en aan de jongste buitenlandse opvattingen omtrent burgerbescherming. Natuurlijk schenkt men overal aan dacht aan de ervaringen uit de tweede wereldoorlog en aan de pro blemen van een eventueel nieuw wereldconflict, maar niet iedereen komt er zo open mee voor de dag als commissaris Schreuder. Vice-minister-president Teulings heeft dc opperleiding van de be scherming der burgerbevolking. Het land is verdeeld in a-, b- en c- districten; de a-districten zijn van hoge strategische waarde. Commis saris Schreuder ziet heil in het. beginsel „burgers moeten burgers be schermen en helpen" en hun dienst moet alle gemeentelijke aandacht krijgen die nodig is (kosten voor Amsterdam ongeveer 150 millfoen.'). De centrale commandopost moet mobiel zijn, trailerbussen of een bunker ter beschikking hebben. Functies en termen als wijk- en blokhoofd en sirenes keren terug: geestelijke verzorging en begrafenisdiensten alles is voorzien, „opdat het gewone leven voortgang vinde". Commissaris Schreuder's rapport 81 getypte foliovellen en meer dan 20 omvangrijke bijlagen loont de moeite van het bestuderen. L.d.H.-Zorgen verklaarde John J. Allan bij zijn D aankomst te New York uit Enge- E EINDJES van het Leger des land: „de situatie van de staf is Heils schijnen sinds 4 a 5 jaar ernstig o m. door de dood van 33 Moeilijk aan elkaar te knopen te Koreaanse officieren en de interne- hjn. „Wij werken met een tekort", ring van 30 anderen". Kuekerstrots NZE bloemenvluchten zijn diep tot in alle buitenland bekend, maar dat er in 1 vlucht 6580 serin gen over de grote vijver naar Ame rika gaan was nog nooit eerder ver toond. Zy zaten in 53 kisten die sa men ruim 500 kg wogen. Amerika kweekt „om deze tijd van het jaar" geen seringen Aalsmeer gelukkig wel. KLM-kennel SCHIPHOL wordt een dieren hotel rijk in de grote vracht hal, onder leiding van een dieren- steward(ess), want er worden steeds meer dieren door de lucht vervoerd. Leerrijke getallen QEDERT Mei 1948 zijn 600 000 nieuwe immigranten in Israel aangekomen, waardoor de bevolking van de nieuwe staat in 2Vé jaartijds is verdubbeld. Thans komen er 20 a 25.000 per maand binnen, meren deels uit de mohammedaanse en Westeuropese landen. Een drieja renplan voorziet in een immigratie van nogmaals 600.000 mensen, voor welke immigratie anderhalf milliard dollar nodig zal zijn. Mond- en klauwzeer AuBEL (België) is sterk besmet met plotseling mond- en De vader en de moeder van dit zwijn kunnen trots op hun telg zijn. want het trok op de Paas- beestenmarkt te Purmerend aan dacht, bewondering en applaus, omdat het op de kop af 1116 pond woog Het was afkomstig uit Wij de Wormer en werd verkocht aan een combinatie van slagers te Hoorn. klauwzeer evenals een aantal boe renbedrijven bij Stavelot. De be kende markt van Driebruggen (Trois Ponts) is voorlopig verdaagd tot 13 April. Grote oefening VWEDEN laat bijna de helft van zijn leger aan de grote voor jaarsmanoeuvres deelnemen, dwz. 125000 van de 300 000 man. De Zweedse schilder Lorentzon maakt zestig wandschilderingen in Zweeds- provinciale kerken. By de goedge keurde ontwerpen bevindt zich een laatste gericht, voorafgegaan door een atoombomexplosic Vracht door de lucht RlJ de KLM beschikt het appa- iaat dat zich uitsluitend met het goederenvervoer bezig houdt over 4o0 mensen. In 1945 bestonden die goederen nog uit bloemen, vruchten en kuikens, thans uit ma chines. textiel, pharmaceutische ar tikelen. electrische apparaten, enz. Zesduizend ton per jaar is niet eens veel! Orpheus uit de dessa P)e tentoonstelling Melo- die der Tropen te Amsterdam, in het Instituut voor de Tropen, duurt tot 3 April; daarna gaat zij op tournee door het land. Op 5 en 12 April worden per radio tropi sche instrumenten gedemonstreerd („in het kader van een prijsvraag"). Een Schweitzerhuis A LBEKT SCHWEITZER'S groot heid is een internationaal be- grip geworden voor vrede en toe nadering door opofferende daden. Daarom wil Amsterdam 'n Schweit zerhuis openen voor internationale vorming van de jongste generatie. Plannen en voorlopig programma doen het beste verwachten. De val van het kabinet-Natsir was onvermijdelijk geworden toen de Partai Indonesia Raya. die tot dusver de balans ten gunste van Natsir heeft doen doorslaan, haar houding wijzig de en twee harer leden, de ministers prof Johannes (Sociale Zaken) en dr. Wongsonegoro (Justitie) uit het kabinet terugtrok en meedeelde zich voor het beleid niet langer verant woordelijk te kunnen stellen. Aanleiding tot de crisis was het ge schil over de ontbinding van de daerah-raden (regionale raden), waartoe het parlement besloten had, maar waartoe de regering weigerde over te gaan. Toen het parlement Dinsdagmor gen bijeenkwam ter bespreking van de regeringsverklaring over een mo- tie-Hadikoesoemo. waarin ontbin ding van de daerah-raden werd ver langd. waren slechts 99 van de 250 parlementsleden aanwezig, zodat het quorum niet werd gehaald De weg gebleven leden schreven de voorzit ter een brief, waarin zij verklaarden na aanneming van de motie-Hadikoe- soemo de besprekingen over de dae rah-raden als geëindigd te beschou wen en verdere beraadslagingen over deze kwestie schadelijk te achten voor het prestige van het parlement. Hierop trok de Partai Indonesia Raya haar consequenties. Advertentie 1. M.) 'n enlel laMel doel wonderen TEGEN PIJNENEN GRIEP. 20 ubUu.n 75 cL Afleveringsbeperkingen opgeheven DEN HAAG, Nu de over heidsmaatregelen ten aanzien van de grondstoffenprijzen bekend ge maakt zijn. is de beperking van de bereiding en aflevering van tarwe meel. -bloem en -griesmeel en beperking van aflevering van margarine en bak- en braadvet ingetrokken. De maatregel tot be perking van de aflevering van suiker was reeds eerder ongedaan gemaakt. WILLEMSTAD (Curagao). De nieuwe minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A H. Peters, vertrekt in de nacht van 29 op 30 Maart per K L M. naar Ne derland. (Advertentie I. M.) Houdt Uw adem frisl Een paar Wybertjes zijn voldoende om de onaangename na smaak van sigaar of cigaret te verdrijven. Wybert voorkomt ro- kerscatarrh. Alléén in dozen 32, 45 en 70 cenL W: Drie stemmen redden Labourregering LONDEN. Op conservatief ver zoek debatteerde het Lagerhuis gis termiddag over de kwestie van do recente financiële overeenkomst met Egypte, ter afwikkeling der sterling- saldi. de in de oorlog ontstane schulden van Engeland aan Egypte. In de aan het einde van het debat gehouden stemming behield de re gering wel de meerderheid, doch slechts met drie stemmen (294 tegen 291) Deze stemcijfers wijzen uit. hoezeer het een dubbeltje op zijn kant is ge weest. De liberalen, voor zover aan wezig. stemden met de oppositie mee. De conservatieven stemden (behoudens een zestal afwezigen die ..gepaard" waren) op volle sterkte. Maar aan de Labour zijde moeten een zestal niet-,.gepaarde" stemmen hebben ontbroken. Groot aantal treinen stopt te Lisse UTRECHT Voor de bezoekers van de bloemententoonstelling „De Keukenhof" te Lisse zal op de Zaterdagen 24 en 31 Maart. 7. 14 en 28 April. 5 en 12 Mei: op de Zon dagen 25 Maart. 1 en 8 April. 6 en 13 Mei en op de Maandagen 26 Maart (Tweede Paasdag) en 14 Mei (Tweede Pinksterdag) een groot aantal treinen te Lisse stoppen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3