HET VOORJAAR KOMT Nieuwe bedrijvigheid op de volkstuinen KIEVITEN LEGGEN EERSTE EI BIJ VOORKEUR 20-21 MAART KOREA: met de dag pijnlijker wordend probleem DE COMMISSARIS VERTELT DOOR r Radioprogramma Geen der betrokkenen zit op rozen WEK DE GAL IN UW LEVER OP door h. voordewind Woensdag 21 Maau 1951 5 (Van onze speciale verslaggever) „De grond is eigenlijk nog te nat", zegt zegt opa Bekker, die, klompen aan, in zijn volkstuin staat te werken. „De wind is ook nog een beetje guur", zegt hij, „maar daar kan ik wel tegen". Hij leunt even op zijn schop en vertelt dan dat het hoog tijd wordt voor de volkstuinders. Op de andere tuintjes zijn trouwens ook al men sen bezig. Hier en daar nog wat spitten, wat mesten, wat opruimen en dan gaat al gauw de eerste spinazie de grond in. En voor de raapstelen en doperwten is het ook al tijd. Van de winter heeft opa Bekker met zijn schoonzoon aan het tuin huisje gewerkt, dat hij jaren geleden al op zijn volkstuintje heeft gebouwd. Ieder jaar vertimmert hij er weer aan en geeft hij hier en daar een kwastje verf. Van de winter heeft hij een nieuw behangetje geplakt Vereniging zorgt voor coöperatieve aankoop van materialen Opa Bekker is er een uit vele tienduizenden. Hij is gepensionneerd en heeft dus veel tijd beschikbaar voor zijn tuin. Maar de meeste volkstuinders zijn jongemensen, die alleen hun Zaterdagmiddagen en zo- meravonden beschikbaar hebben. Overal, in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, in Amersfoort en Hilversum en in honderden an dere steden en dorpen zijn ze weer op hun „buitengoed" verschenen en hebben ze, net als opa Bekker. het voorbereidende werk ter hand ge nomen. 500.000 Men schat, dat er in Nederland 500.000 volkstuintjes zijn, als men zich tenminste aan de wettelijke omschrijving houdt, die onder volks tuintjes rekent „ieder stuk grond, dat bewerkt wordt ten behoeve van eigen of gezinsverbruik en dat niet bij de woninng ligt". Het zijn, voor al op het platteland, meestal nuts- tuintjes. Vroeger teelde men er vaak alleen aardappelen op. maar vanwege de aardappelmoeheid moet men nu minstens 2/3 deel met an dere gewassen bezetten. Maar de eigenlijke volkstuin ts toch iets anders. Ze is maar gedeel telijk nutstuin en verder soms geheel recreatietuin, begroeid HILVERSUM 1 402 m. AVRO- 7.00 Nws 7.15 Gram. muz. VPRO 7.50 Dagopening AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram. muz. 9.00 Morgenwijding. 9 15 Gram muz. (9.30—9 35 Waterstan den) 10 30 De Antwoordman 10.45 Gram. muz. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Ope ramuziek 11.45 Wenken voor de tuin 12.00 Orgel en viool 12.30 Land. cn tulnbmed. 12.33 „In 't spionnetje" 12.38 Metropole orkest en solist 13.00 Nws 13.15 AVRO-aUerlel 13.20 Metropole orkest en solist 13.45 ..U kunt het gelo. ven of niet" 13.50 Gram. muz. 14.00 Voor de vrouw 14,30 Sopraan en plano 15.00 Voor de zieken 16.00 Gram. muz. 17.00 Voor de jeugd 17.50 Heg. uttz.: Jeugduitzending Antonlettl-de Graaf: ..De godin van de zee" 18 00 Nws 18.15 PractTsche wenken voor tennissers 18.20 Sportproblemen 18 30 Musette-orkest 19.00 Geprek met) de brandweerman 19.10 Lichte muziek 19.45 Voor burger en militair 20.00 Nws 20.05 „De groeten van Nuchteren" 20.15 AVRO-aUerlel 2020 Radio Phllharmonlsch orkest cn soiist 21.25 Voordracht 21.55 Orkestcon cert 22.30 Gramofoonmuzlek 23 00 Nws 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. muz. HILVERSUM H 298 m. KRO 7.00 Nws 7.15 Ochtengymnas- tlek 7 30 Gram. muz. 7.45 Morgengebed en Lit kal 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. muz. 8.25 Plechtigheden van Witte Donderdag 9.40 Gram. muz. NCRV 10.00 Gram. muz. 10-15 Morgendienst 10.45 Gram. muz. KRO 1100 Voor de zieken 11 45 Gram. muz. 12.30 Land en tuinb med. 12.33 Gram. muz. 12 55 Zonnewijzer 13 00 Nws en Kath. nws 13.20 Muziek voor blazers 13 50 Gram. muz. NCRV 14.00 Prom. orkest en solist 14.45 Voor de vrouw 15 15 Gram. muz. 15.30 Tenor en plano 16.00 BijbeUezing 16.45 Gram. muz. 17.00 Voor de jeugd 17 30 Gram. muz. 18.00 Lichte muz. 13.30 ..He* Evangelie in de Arbeiders- gereld". causerie 18.45 Gram. muz. 19 00 Nws en weerber. 1915 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord 19.30 „In dienst van het vader- md" 19.40 Radiokrant 20.00 Nws 20.05 Wijdingsavond voor Goede Vrijdag en Pasen 21.15 Gram muz. 21.30 Kamer orkest 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gram. muz 22.45 Avondoverdenking 13.00 Nws 23.15—24.00 Gram. muz. BRUSSEL 324 m 11.45 Gram. muz. 12.30 Weerber. 12 33 l'oor de landbouwers 1240 Gram. muz. 13.00 Nws 13.15 Lichte muziek 1345 Gramofoonmuziek 14 00 Voor de Jeugd 15 00 Engelse les 15.15 Gram. muz. 1-5 40 franse les 16.00 Vlaamse liederen 16 30 fn 16.45 Gram. muz. 17.00 Nws 17.15 Voor de kinderen 18.15 Causerie 18 20 Gram. muz. 18.30 Causerie* 18 45 Voor soldaten 19.00 Nws 19 30 Koorzang 19.50 Causerie 20.00 Verzoekprogramma 3100 Klankbseld 21.30 Pianospel 21 45 Act. 22.00 Nws 22.15 Kamermuziek 23.00 23.05 en 23.30—24.00 Gram. muz. Vroeger alleen maar aardappelen, met allerlei soorten bloemen, hees ters, dikwijls fruitbomen, en vaak voorzien van het tuinhuisje, dat wij ook bij opa Bekker hebben aange troffen. Van dat tuinhuisje heeft men dikwijls een zomerverblijf ge maakt, waar men met het gehele gezin ook des nachts verblijft, waar dat althans is toegestaan. Men kookt er op buta-gas; electriciteit laat men in de regel niet toe, want die zou de radio en dus het lawaai in de volkstuin brengen. Voor de volksgezondheid is dit alles van groot belang. Het is ge zonder in de zomer tussen de bo men en bloemen van een complex volkstuinen te leven dan tussen de hoge gevels van een grote stad. En er zijn weinig betere vormen van vrijetijdsbesteding dan het houden van een volkstuin, waar het hele gezin in mee werkt, in ieder geval van mee geniet. Complexen In de meeste steden liggen de volkstuintjes in complexen bij el kaar. die beheerd worden door een vereniging en door de aanleg van lanen met opgaand hout, boomgaar den en plantsoenen vaak in ware lustoorden zijn herschapen. Men heeft er een verenigings- of recrea tiegebouw en soms ook winkels, waar men van alles kan kopen. Amsterdam is wat dit betreft het verst. Rotterdam en Den Haag vol gen en ook in de andere steden zai het, naar men aanneemt, die kant opgaan. Een groot aantal verenigingen van volkstuinhouders heeft een Alge meen Verbond gevormd, dat te Am sterdam gevestigd is en waarvan dc Rotterdammer P. Visser de eerste in algemene dienst aangestelde voor zitter is geworden. Het Verbond telt thans 15.000 leden in het land. In de oorlog waren het er 43.000 en vóór de oorlog 6.000. Het Verbond confereert met gemeentebesturen over nieuw aan te leggen complex en. dient, in samenwerking met de Tuinbouwvoorlichtingsdienst, de le den van advies, zorgt voor gezamen lijk inkopen van zaden, planten, ge reedschappen enz. Van de aange sloten leden behoren 70 tot de handarbeiders. 7 tot de hoofdar beiders, 3 tot de middenstanders en 20 To tot de boven 65-jarigen Het volkstuinwezen in ons land. dat steeds meer wordt volgebouwd met huizen, gaat een grote toekomst te gemoet, daar het een der beste en zonder grote moeilijkheden te ver wezenlijken vormen van recreatie is. Er zijn volkstuinen met prachtige tuinhuisjes. Hier ziet u sobere huisjes, even doelmatig overigens, wachtend op de zomer. Turpin heeft druk werk LONDEN. Maandagavond, 16 April bokst Randolph Turpin. de Europese kampioen middengewicht, te Birmingham tegen de Italiaanse halfzwaargewicht Tontini. Drie we ken later, op 7 Mei, zal hij te Co ventry aantreden tegen de Frans man Walzack, van wie de wereld kampioen Ray Robinson tweemaal slechts op punten kon winnen. AMINES. Robert Villemain won te Amiens van de Amerikaan se half zwaargewicht Jack Kid Harris door opgave van de laatste in de 5e ronde. Reeds enige weken hebben de zoekers hun „jachtveld" nauwkeurig doorzocht HET is er weer, het eerste kievitsei. De spanning bleef er dit jaar lang in. Reeds een paar weken hebben de echte kievitseieren- zoekers. die ieder voor zich gebrand zijn op de primeur van het eerste ei, nauwkeurig de bewegingen van de kieviten gevolgd. Want wie het geluk heeft, het eerste ei te vinden, is voor één jaar drager van een stuk Nederlandse traditie, dat geen dagblad vergeten zal te vermelden. Deze traditie vindt haar hoogtepunt in het goede gebruik, het eerste kievitsei aan te bieden aan de Koningin. Er kan over getwist worden, of er wel sprake is van het vinden van het eerste kievitsei. Zeker, iemand die op goed geluk het veld in loopt, zonder de kunst van het zoeken te verstaan, kan met zijn neus in de boter vallen Maar dat geldt ook voor hem. die voor een keertje een lot uit de Staatsloterij neemt. Het zoeken van kievitseieren is in hoge mate een kwestie van kunde en in geringe mate van ge luk. De echte zoekers, die in ge spannen concentratie op het eerste ei lopen, zijn in zoverre van het geluk afhankelijk, of de kieviten in hun „jachtveld" het eerste ei zul len leggen. Doen de vogels dat in derdaad. dan is het voor de bekwa-. me zoeker meer een kwestie van oprapen dan van vinden. Vroeg is het eerste kievitsei dit jaar niet gevonden. Sinds 1897 werd het 20 maal op een vroegere datum gevonden. Dr. J J. Post van het K.N.M I. in de Bilt. heeft in het Fnesch Landbouwblad van 9 Maart een in teressant artikel geschreven over de data, waarop sinds 1897 het eerste kievitsei werd geraapt en de in vloed die het weer (en dan vooral de temperatuur) daarop heeft. Van de heer De Vries uit Leeu warden ontving dr. Post de data. waarop het eerste kievitsei werd gevonden in de periode 18971947. Hij schrijft dan o.a.: het valt op. dat van 1897 tot 1932 het eerste ei steeds in Friesland werd gevonden. Als grote bijzonderheid werd in 1933 het eerste kievitsei in de Gelderse De troepen van Mac Arthur staan nu dicht bU de 38ste breedtegraad. Zeer algemeen hoort men de mening verkondigen dat zij deze keer niet verder moeten gaan. Kunnen zij daar echter blijven? Alleen Peking kan op deze vraag het antwoord geven. En van die kant heeft men totnogtoe taal noch teken vernomen. Zet China de strijd voort, dan is stilstaan op de politieke scheidingslijn bijna onmogelijk. Immers, dan kunnen de Chinezen naar hartelust troepen verzamelen tegenover het front van de Verenigde Naties. Zy hebben dan geen haast cn kunnen van hun transporten in hoofdzaak nachtwerk ma ken. waardoor zU weinig kwetsbaar worden voor dc luchtvcrkenners van hun tegenstanders. Zij kunnen hun nieuwe aanval opbouwen zoals ze wil len. Totnogtoe hebben zü blijk gegeven Iedere zwakke plek in het front tegenover hen merkwaardig snel te kennen. Men heeft het MacArthur dan ook indertijd niet kwalijk genomen dat hij de 38ste breedtegraad over schreed; zijn lastgevers te Lake Success hadden hem zelfs uitdruk kelijk. om bovenvermelde overwe gingen, daartoe gemachtigd. Maar men verweet herp later dat hij geen halt gehouden had in een sterk verschanste positie over de betrek kelijke landengte, die het „dunne middel" van Korea in het Noorden vormt. Hij ging niet alleen verder, maar hij deed dit ook met de zor geloosheid van een vervolger, na de overwinning Zijn merkwaardig ge brekkige inlichtingsdienst gaf de Chinezen de gelegenheid op de be- Advertentie l. M.) D ruit 's morgen* „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. bet bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LETVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Drie Provinciën-rit GRONINGEN. Op 30 en 31 Maart wordt weer de Drie Provin- öënrit van de Regionale Automo del Club Noord gehouden. De wed- nrijd bestaat uit een kaartleesrit Set een nachttraject van 290 km. |sem. snelheid 36 km) en een dag- ïaject van 300 km. (gem snelheid ■A km.). Elke automobiel mag twee ^zittenden bevatten, die beiden mo len besturen en/of kaartlezen. Start Vrijdagavond. 30 Maart te «eppel. 72 Ten slotte werd het dag en om zes uur klonk er een signaal voor „opstaan". Met veel rumoer en la- waal kwam de colonne overeind; niemand was natuurlijk behoorlijk uitgerust. Water om te wassen was er niet; een paar vieze kranen, die ergens aan het andere einde van de barak waren, bleken bevroren Dus bleef er niets anders over dan zo uit het stro maar naar de grote zaal te gaan. Daar was het evenwel ook allesbehalve gezellig Wel was de kachel er aangemaakt, maar die verspreidde alleen een verstikken de rook vanwege het natte hout en geen warmte. Wij konden elkaar nauwelijks zien Een grote melkbus bleek wat warm. bruin vocht te be vatten. „Thee" werd dat genoemd en daar kon ieder een beker vol van nemen Het was een verfom faaid zootje, dat daar die eerste morgen bii elkaar kwam. Toch duurde het niet lang of er werden al weer moppen getapt en toen de rook enigszins was opgetrokken en die kachel wat warmte begon te geven, werd de stemming allengs beter. Er bleken gelukkig geen zieken te zijn Wij schoven de laat ste resten van onze rantsoenen naar binnen en werden om zeven uur naar buiten gejaagd in de sneeuw en op twee gelederen gezet. Het was nog pikkedonker: de he mel stond vol sterren en het vroor, dat het kraakte Het misbaksel dat ons de vorige dag ook al had uitge vloekt en bedreigd, begon weer uit hetzelfde vaatje te taopen Eerst werd ons even gezegd dat de eer ste de beste, die, in het gelid staan de, een bek durfde open te doen, direct de bunker inging. En vervol gens werd het „nummeren" en nog eens „overnummeren". Veel uit werking had dat gevloek en getier niet op deze nieuwbakken recruten, want alles ging even beroerd en traag. Dan nep niemand zijn num mer af; dan weer twee of meer te gelijk. Het voorste gelid bleek klei ner in getal dan het achterste; even later was het weer juist andersom. Toen het ten slotte zowat daglicht geworden was, werd er weer in verschillende ploegen afgemar cheerd; sommigen met wagens om hout te halen. Anderen werden naar loodsen gedirigeerd, waar bo men gezaagd en in stukken gehakt moesten worden Maar oifidat het Zondag was. kwamen allen om twaalf uur weer in de barak boven water. Daar was het Inmiddels wat com fortabeler geworden en toen alle gevangen politiemannen weer bij elkaar verzameld waren en van eten waren voorzien, werd de stemming beter. Ook het stelletje bewakers werd wat toeschietelijker cn sommigen schenen zelfs wat toe nadering te willen zoeken. Ons werd nu verteld, dat wij daar op gesloten zaten, omdat wij „Deutsch- gefahrlich" werden geacht. Gaandeweg werd het die middag evenwel stiller in de zaal Nu er niet gewerkt behoefde te worden, begonnen velen aan thuis te den ken En anderen, vermoeid en niet uitgeslapen, dommelden in, Later kwamen vel weer de kaarten op ta fel. maar toch zou blijken, dat de Zondagen daar in dat kamp de ver velendste dagen waren. In de week had men ten minste nog enige af leiding met het verrichten van al lerlei onbenullige werkzaamheden. De Duitse commandant, een S.S.- kerel, die geregeld dronken was. was nog de beroerdste niet. Wel moesten wij, chefs, voortdurend horen: „Ich kenne keine Offi- ziere; Sie sind alle Schweinehunde; Sie bekommen heute Abend keln Frissen" enz. Maar als het er op aan kwam. was er met hem nog wel te praten. Van dat stelletje zogenaamde Hollanders in Duitse politie-unlfor- men, hadden wij meer te verduren. Uit hoofde van hun verleden had den de meesten een ingekankerde haat tegen alles wat politie was. Maar gelukkig werden zij nooit handtastelijk, anders waren er stel lig ongelukken gebeurd Het eten had slechter gekxmd Met behulp van bevriende relaties uit Deven ter en omgeving konden af en toe roggebroden of andere levensmid delen worden bemachtigd. En of schoon dus het verblijf in die vleze barak, waar met alle hygiëne -verri gespot, allesbehalve prettig was. het was ten slotte te doen. als men ten minste niet ziek werd Slechts twee ernstige gevallen hebben wij er meegemaakt: de ene was de bri gadier Hansen, die aan een van zijn armen een bloedvergiftiging had opgelopen en er op een gegeven ogenblik ernstig aan toe was Hij werd evenwel tijdie opgenomen in een klein hospitaaltje, dat od korte afstand van het gevangenkamp was gelegen en eigenlijk bestemd was voor opneming van de in de buurt gelegerde Duitse militairen. (Wordt vervolgd) |dr. M. dooïj v. Blankenstein kende manier daarvan partij te trekken. Nu heeft generaal Ridgway tot zijn troepen gezegd, dat met het bereiken van de 38ste breedte graad een enorme overwinning op de vijand behaald zou zijn. Daarin heeft hij geen ongelijk Deze over winning heeft echter slecht waarde als de tegenstander die erkent of erin berust. Daar komt het nu juist op aan. Ridgway zou anders in ver ergerde mate. de fout hebben be gaan van Hitier. toen deze zich erop beroemde de Russen ver slagen te hebben Hoe groot de verliezen van Koreanen en Chine zen ook mogen zijn. voor hun ver enigde krachten zijn zij. betrekke lijk. onbelangrijk. Zij zijn op geen stukken na wat de verliezen van de Russen tegen Hitier waren toen deze voor Stalingrad stond Hun mensenvoorraad is nog enige ma len zo groot als die der Russen. En zuinig zijn zij daarop niet. Men zegt wel: De Chinezen heb ben hun beste troepen verloren. Dit lijkt uitermate onwaarschijnlijk. De Chinezen hebben, als zwermen sprinkhanen, de linies van hun te genstanders overstroomd Door hun menigte en beweeglijkheid konden zij winnen. Hun uitrusting was zeer gebrekkig Waar zij afdelingen om spoelden kwamen deze altijd weer vrij. omdat er geen kern van kracht en van goede bewapening was in deze menigte. Het heet dat niet eens alle Chinese soldaten een ge weer bezaten. Lijkt dit op wat men keurtroepen noemt? Uitgezocht wa ren zeker de generaals die zoveel met deze menigte wisten uit te richten. Maar die hebben zeker geen verliezen geleden, overeen komstig aan die der troepen. Daarom is de toestand in Korea verre van gunstig. Zelfs MacArthur voelt er blijkbaar niet veel voor, al te ver nog op te rukken en op die manier de verbindingslijnen van de vijand, die de lengte ervan zo slecht verdroeg, te verkorten Hij weet ook: als de 38ste breedtegraad hem niet tegenhoudt, dan doet dit de Chinese grens. Daar zou hij in ieder geval moeten stilhouden en in een nog weer ongunstiger posi tie Want hij zou daar niet eens de verbindingslijnen van zijn tegen standers. die dan in hun hele lengte op Chinees gebied lagen, mogen be stoken Overschrijdt Mac Arthur dus de 38ste breedtegraad, dan zal het in langzaam tempo zijn. Zijn strategie vraagt, de Chinezen ver van hun grens te houden. De Chinezen kunnen op eigen Hockeyploegen samengesteld AMSTERDAM Het Nederlands hockey-elftal, dat Zondag een 3—0 overwinning behaalde op de Belgi sche ploeg, zal in dezelfde opstelling in het veld komen voor de wed strijd tegen Ierland op 31 Maart te Dublin. Doel: Gouka (HDM); ach ter: Dercks (Venlo) en Drijver (Togo); midden: Ancion (Kampong). Loggere (Laren) aanvoerder en Tiel (H.HY.C); voor: Van Heel (HHIJC). Boerstra (HHIJC). Kruize (HHIJC). Reijntjes (Venlo) en Es- ser (TOGO). gebied niet bestookt worden, omdat zo heet het tenminste de Rus sen dan bg verdrag verplicht zou den zijn hun openlijk hulp te ver lenen Nu is hun hulp. voorzover merkbaar, niet groot geweest. De Noord-Koreanen waren ln het be gin van hun veldtocht met de nieuwste en zwaarste gemotori seerde Russische wapenen voor de landoorlog uitgerust Slechts tegen betaling hebben zij die gekregen. De Chinezen echter hebben totnog toe onder een. op den duur nood lottig gebleken, gebrek aan uitrus ting geleden. Bezaten zij de contan ten niet om die te kopen? De Rus sische vliegtuigen waarover zij be schikken. aanvaarden vrijwel geen risico. Zij zijn blijkbaar naar Mandsjoerije gezonden om te wor den geprobeerd. Zo hebben Russen en Duitsers ook land- en luchtma- teriaal naar de burgeroorlog in Spanje gezonden, omdat zij wilden weten wat het waard was. Merk baar nut hebben de Chinezen tot nogtoe van deze „hulp" niet gehad. Intussen blijft dus de toestand, zolang Peking zich doof houdt, in hoge mate onbehaaglijk Zolang duidelijk is dat MacArthur groot overwicht heeft, is Korea en is het Koreaans conflict geen troef in het Russische spel op de conferentie van Vier Misschien hebben de Rus sen anders verwacht, toen zij dat spel opzetten. Komt de conferentie tot stand dan kan men er wel op rekenen, dat de Chinezen geen in het oog lopende steun van Moskou zullen krijgen Daarom is zelfs Washington erbij geïnteresseerd, dat men het werkelijk eens wordt over een agenda Want dan begint het praten en dat praten kan niet pret tig zijn voor Peking, zolang het duurt. Zo zit dan geen van de partijen in Korea op rozen Zelfs de Russen kunnen niet tevreden zijn Of wil den zij het juist zo.- toen zij de Chi nezen slecht gewapend in de strijd dreven? Wereldkampioenschap schaken te Moskou MOSKOU In de derde partij tussen de wereldkampioen schaken Botwinnik en diens uitdager Bron- stein, die afgebroken werd. opende Botwinnik die met wit speelde, met de koninginneplon. Botwinnik slaag de er in het centrum te beheersen, maar daar stond tegenover, dat de stukken van Bronstein over meer bewegingsvrijheid beschikten. Door fijne manoeuvres dwong de wereld kampioen de zwarte stukken tot zuiver defensief spel en wist tege lijkertijd druk uit te oefenen op het zwarte centrum. In het algemeen draagt de stijl van Bronstein geen passief karakter en ook ditmaal wenste hij in de 29e zet aan de partij een scherpere wending te geven door een pion te offeren. Botwinnik vreesde, indien hij de pion aannam, een aanval en zo be woog het spel zich meer in posi tionele baan Aan het einde van de zitting had de titelhouder nog steeds een klein positioneel voordeel, maar experts zijn van mening, dat de par tij na de voortzetting wel m remise zal eindigen. Vijf scnaakdeskundigen, die door een commentator van Radio Mos kou worden ondervraagd, verklaar den eenparig dat Botwinnik de bes te kansen had de partij te winnen. Nederlands B-elftal Cambridge Op Tweede Paasdag zal een Ne derlands heren B-elftal hockey op Klein-Zwitserland in Den Haag een wedstrijd spelen tegen Cambridge. De B-ploeg is als volgt samenge steld: Doel: Richter (Hilversum); achter' Zwartendijk (Delftse Stud.) en Rahussen (BMHC); midden: Tee- kenbroek (Togo). Eschauzier (HDM) en Wagener (H'sum); voor: Tholen (Be Fair), Hooghiemstra (SCHC. Kodde (Victoria), Van der Valk (Delftse Stud.) en Wehry (HHIJC). LONDEN. Peter Keenan, de Britse bantamgewicht boksen wen de 6e ronde door interventie van de scheidsrechter van de Frans man Doianna. Het gevecht was be paald op 10 ronden. Vallei gevonden, door de in die streek bekende „Toon de Kievit". Heeft men toen in andere streken van het land gemerkt, dat het vin den van het eerste kievitsei geen Fries' privilege was? Het is n.l. een feit. dat van 1937 tot 1947. (met uit zondering van 1945) het eerste ei steeds buiten Friesland werd gevon den. Om na te gaan. of de Kieviten wellicht voorkeur hebben voor een bepaalde datum, heeft dr Post zijn gegevens in een statistiek ver werkt. Hieruit blijkt, dat de kie viten een duidelijke voorkeur heb ben voor 21 en 22 Maart. Op die dagen werd twaalf maal het eerste ei gevonden Slechts eenmaal (in 1912) werd het eerste ei op 9 Maart geraapt en eenmaal (in 1917) op 29 Maart Dr Post vindt het enigszins vreemd, dat het eerste ei slechts eens op 19 Maart en nooit op 24 Maart is gevonden. Maar dit jaar is het dan sinds 1897 voor de tweede maal voorge komen, dat het eerst* ei op 19 Maart werd gevonden Uit zijn verder onderzoek bleek, dat de gemiddelde dagtemperatuur een belangrijke invloed op het leg gen van het eerste ei had. Een ho gere temperatuur dan normaal ging gepaard met vervroeging van de datum Hoewel het geen wet van Meden en Perzen is, blijkt, dat wanneer de temperatuur in een zeker jaar gemiddeld over de eer ste tien dagen van Maart 2 graden C. boven normaal is. dan wordt ook het eerste ei twee a drie da gen eerder dan normaal gevonden- Het éérste eidat is belang- rijkPetten-vol kan ieder over enige weken zoeken. Tenniswedstrijd tegen Denemarken DEN HAAG. Op de .Mets- banen te Scheveningen wordt Zon dag 22 April een wedstrijd Neder landDenemarken gespeeld, in het kader van de voorbereiding voor de Davis Cup ontmoetingen van beide landen. Naar men weet speelt Nederland in de eerste ron de van 3 tot 5 Mei tegen Monaco, terwijl Denemarken in de tweede ronde tegen de winnaar van Zird- slaviëDuitsland uitkomt. Rallye voor taxi's in Augustus (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. Verschillende verkeersbonden de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer en de E N A V O. (Eerste Nederlandse Autoveiling Organisatie) werken aan de voor bereiding van een rallye voor taxi chauffeurs. welke in Augustus zal worden gehouden. Men is er hij de organisatie van uitgegaan, dat er veel rallye's worden georganiseerd, maar dat een groep mensen, die dagelijks langs de weg zijn, hieraan nimmer deelnemen. Aan deze rallye zal tevens een soort concours d'elegance worden verbonden, waarbij door een ter- sake kundige jury aandacht zal worden geschonken aan de onder delen van de wagens. Het ligt in de bedoeling dat uit elke provincie-hoofdstad drie taxi's (per bedrijf niet meer dan één auto) worden afgevaardigd. Die drie wagens vormen dan tezamen een groep Voorts kunnen uit Am sterdam. Rotterdam en Den Haag ook drie wagens worden afgevaar digd De rallye zal eindigen in het Olympisch Stadion in AmstcKiam. Coui 313 •eur Taruffi km per uur ROME. De Italiaanse coureur Pietro Taruffi heeft twee internatio nale klasserecords verbeterd, nl over de kilometer en de mijl met vliegen de start, voor wagens met een inhoud van 15002000 cc. Taruffi legde met zijn door hem zelf gebouwde wagen op een weggedeelte tussen Rome en Napels, de voorgeschreven afstand heen en terug af, waarbij hij een ge middelde van 298 507 km p u. over de 1 km bereikte Het oude record stond sedert September van het vorig jaar op naam van ko lonel Gardner met 284.470 km. De wagen van Taruffi heeft een inhoud van 1730 cc en kan 270 pk ontwikke len Op de 1 mijl bedroeg zijn gemid delde 290 552 (oud-record 279.480 op naam van Gardner. Het racemonster ziet er uit als twee aan elkaar gekoppelde torpedo vormige lichamen van een jacht vliegtuig. In het ene gedeelte bevindt zich de radiator in het andere een soort klep, welke verhindert dat de machine door de snelheid van de grond af komt. De coureur zit in het gedeelte, dat aan stuurboord ligt, vlak voor de dunne staartvin. De racewagen, de „Italcorsa" heeft geen stuurwiel, hij wordt geleid door staartvinnen. Óp een gegeven ogen blik bereikte de wagen een snelheid van 313 km. per uur. Cockell en Yvel boksen om Europese titel LONDEN Blijkens een mede deling van de Europese Boks-Unie zal de wedstrijd in Earl's Court op 27 Maart tussen Don Cockell, kam pioen halfzwaargewicht van Groot- Brittannië cn de Franse kampioen Albert Yvel gelden voor tie vacante Europese titeL Dezelfde avond ver dedigt de Oostenrijker Joe Weidin zijn Europese titel in het zwaarge wicht tegen de Brit Jack Gardner.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5