DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Verplichte loonronde van 5 pCt ingaande 19 Maart Massale luchtlanding ten Noorden van Seoel Maximum van f 200.- per jaar Vakbeweging is niet tevreden Pasen wel fris, maar flinke opklaringen Nu ook staking in de Franse kolenmijnen Amerikaans vliegtuig met 53 inzittenden vermist Minister-president voor de radio Overleg wordt voortgezet na Pasen Generaal MacArthur bereid tot wapenstilstand Aanleg luchtbasis in Marokko in ijltempo Roemeense ministers IV ontslagen Protest tegen hoog salaris Aan arts Canada schenkt Italië wapens r lie Jaargang, no. 70 Zaterdag 24'Maart 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. De regering heeft besloten door het College van Rijksbcmiddelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van 19 Maart 1951 een verhoging van vijf procent wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Voor de man nelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumver- boging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een gro ter loonsverhoging mag worden toegestaan dan 200,— per jaar. Voor wat betreft de manne lijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, het is zonder toestemming van het College van Rijksbemiddelaars geoorloofd, aan hen een bij slag toe te kennen, volgens deze schaal: 19 jaar 1%; 20 jaar 2%; 21 jaar 3% en 22 jaar 4%. Het College van Rijksbemiddelaars zal ook ver gunning verlenen om eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel zal door de regering af zonderlijk worden geregeld. ^De regering heeft het volgende besloten: T Er komt een verplichte der de loonronde van 5 met een maximum van 200, 's jaars. o Zij geldt voor hen, die ouder dan 23 jaar, gehuwd of kost winner zijn en wier arbeids verhouding geregeld is in een C.A.O. of bindende loon regeling. Q De verhoging gaat in 19 u Maart 1951. 4 De lonen van werknemers beneden 23 jaar die niet ge huwd of kostwinner zijn zul len volgens een nader te be palen schaal worden ver hoogd 5 De regering vertrouwt, dat de kosten der nieuwe loons verhoging alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. De vakbeweging meent: Dat een loonsverhoging van 5 onvoldoende is, wanneer de regering er naar streeft tot een consumptie-beperking van eveneens 5 te geraken. k Dal de actie voor een verde- re compensatie der prijsstij gingen onverzwakt moet wor den voortgezet. Dat een loonronde niet tot het beoogde doel zal voeren, wanneer niet tevens maatre gelen worden getroffen voor volledige prijsbeheersing. De regering overweegt tevens te bevorderen, iat op de kinderbij slagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand waaronder de overbruggingsregeling ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daar omtrent een beslissing worden ge- aomen. Met de daarvoor in aanmerking komende organisaties uit het be drijfsleven zal overleg worden ge pleegd, teneinde de uit de loons verhoging voortvloeiende conse quenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering ver trouwt, dat de uit de loonsverho ging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van ge nomen, dat van de zijde der werk gevers dit beroep volledig wordt ondersteund. Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dez - beschikking tot ernstige economische moeilijkhe den zou leiden, kan door het Col lege van Rijksbemiddelaars. ge hoord de Stichting van dr Arbeid en de betrokken r?rUjen. dispen satie worden verleend Verzoeken daartoe moeten uiterlijk 31 Maart as. bij het College \an Rijksbe middelaars zijn «ngediend. Gedu rende de periode, dat het college nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toe kennen der loonsverhoging opge schort. Indien het College het ver zoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden tocgek nd. Bij al deze beslissingen heeft Hij die voorop zit is een gevan gengenomen Chinees soldaat van omtrent de 3Sste breedtegraad in Korea. En hoe gaat het met ge vangenen?: zij worden vóór op een jeep gepoot, een bewaker er bij en dan full speed naar de com mandopost, waar het verhoor, met of zonder tolk, begint.... de regering de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April a.s. in aanmerking genomen, met in begrip van de pp deze datum voorgenomen prijsverhoging van huisbrandkolen. DEN HAAG. De minister president, dr. W. Drees, zal he denavond 0111 20.05 uur over beide zenders een rede houden tot het Nederlandse volk. UTRECHT. Na afloop van een te Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten bonden is een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de vergadering er mee heeft ingestemd, dat de N.V.V.-vertegenwoordigers, die in de Stichting van de Arbeid en met de regering overleg hebben gepleegd, de inmiddels reeds afgekondigde 5% loonsverhoging als onvol doende van de hand hebben gewezen en waar in voorts met nadruk wordt verklaard, dat het N.V.V. elke medeverantwoordelijkheid voor de genomen regeringsbeslissing van de hand wijst. Het C.N.V. neemt een soortgelijk standpunt in. Hoewel dit vakverbond, aldus zijn voorzit ter, de heer M. Ruppert, de beslissing van do overheid eerbiedigt, berust het hierin niet en zal het voortgaan met de overheid er op te wijzen, dat deze beslissing fout is. Terwijl de overheid zegt, dat bij een loonronde van 5% de consumptiebeperking ook 5% is, bedraagt deze in werkelijkheid 7JA%. Bovendien heeft het C.N.V. dit bezwaar tegen de afgekondigde maatregelen, dat zij geen voldoendé oplossing I vormen voor het probleem van de stijgende prijzen. En niets acht het C.N.V. fataler, dan dat ook in Nederland zich het systeem van de steeds elkaar opvolgende loonronden zou voordoen De K A B. is evenmin bevre digd en laat de verantwoorde lijkheid voor de getroffen be slissing voor de regering, zo blijkt uit een communiqué dat Vrijdag is uitgegeven na een vergadering van het hoofdbe stuur met de besturen der aan gesloten bonden. De K.A.B. wil zich echter voor het ogenblik bij deze beslissing neerleggen, teneinde zo spoedig mogelijk verlichting te brengen in de Zie verder pag. 3 DEN HAAG In verband met de beslissing tot vei hoging van de lonen, acht de regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwikke ling van de economische toestand van ons land nader in beschouwing te nemen. Onder leiding van -Ie minister zonder portefeuille, prof. dr. Albregts, zal dan tevens worden nagegaan op wdke wijze door sa menwerking van ondernemers en arbeiders de productiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbeiders in de resultaten dezer product cverhoging te doen delen. 20.000 COMMUNISTEN OMSINGELD De luchtlandingsactie, waarbij duizenden parachutisten en 145 vlieg tuigen waren betrokken, werd in de vroege morgen van Goede Vrijdag TOKIO. Het Amerikaanse achtste leger brak gisteren ten Noorden van Seoel het verzet van de vijand door een parachutesprong-en-massa achter zün linies en een krachtige tankaanval, tijdens welke het commu nistische bolwerk Ceijongboe werd veroverd. Door deze actie zijn naar schatting tussen de 15.000 en 20.000 man Noord-Korcaanse troepen uiteen geslagen en in de val gezet. De oprukkende tankcolonne maakte contact 1 met de gelande parachutisten op een punt ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Bijna op hetzelfde ogenblik, dat dit gebeurde, bood generaal MacArthur aan. een bevelhebber van de tegenstander te ontmoeten, ten einde tezamen een wapenstilstand in Korea te bewerk stelligen. uitgevoerd, 30 kilometer achter de communistische linies aan de rivier de Imdjln. Zij verraste de vijand volkomen. Vele Noordkoreaanse sol daten wierpen hun geweer weg en renden voor hun leven, toen zij man schappen. jeeps, artillerie en zelfs zware trucks aan veelkleurige val schermen achter hun linies zagen neerdalen. Op hetzelfde ogenblik, dat deze aanval van de lucht uit werd gelanceerd, begon een sterke strijdgroep, uitgerust met Patton- tanks, van Seoel uit naar het Noor den op te rukken In de avond maak te deze tankcolonne contact met de luchtlandingstroepen. Een vernieti gingsslag tegen de verstrooide Noord koreaanse strijdkrachten is thans aan de gang. Aan de overige sectoren van het front, dwars over het Koreaanse schiereiland heen. blijven de troepen der Verenigde Naties gestadig op rukken en het bereiken van de 38ste breedtegraad op verschillende pun ten kan nog slechts een kwestie van uren zijn. Generaal MacArthur heeft dit mo ment aangegrepen voor het onder nemen van een poging tot een wa penstilstand te komen Vlak voor hij vanmorgen te Tokio in een vliegtuig stapte, dat hem naar Korea moest brengen, legde hij een verklaring af. waarin hij aanbood met de tegen stander te onderhandelen ..Door een wapenstilstand zouden de politieke doelstellingen van de Verenigde Na ties in Korea, waartegen geen land met enig recht aanmerking kan ma ken. zonder verder bloedvergieten verwezenlijkt kunnen worden." aldus Mac Arthur. De generaal sprak de wens uit. dat het Koreaanse conflict naar „de eigen merites" alleen bijge legd zou worden, zonder dat het ver zwaard werd door „andere zaken, die niet direct met Korea verband hou den, zoals Formosa of de zetel van China in de V.N." Mac Arthur ver klaarde verder, dat communistisch China een .militaire ineenstorting" te wachten zou staan, indien de V.N. besloten „haar verdraagzame poging om de oorlog tot het gebied van Korea te beperken" te laten varen. CASABLANCA Men verwacht, dat de volgende zes maanden onge veer 100 schepen in Marokkaanse havens materiaal zullen lossen voor het aanleggen en uitrusten van Amerikaanse luchtbases. In Casa blanca is het lossen van dit mate riaal in volle gang Grote Ameri kaanse vrachtauto's rijden de gehele dag door de straten Dieseltreinstel tussen Amersfoort en Zwolle UTRECHT Met het oog op de kolenschaavste zijn enige tijd gele den de stoptreinen voor reiztgers tussen Amersfoort en Zwolle tijde lijk opgeheven en door N S -bus diensten vervangen. Thcns is moge lijk gebleken inplaals van emg<j dezer busdiensten met mgang van 23 Maart op dit traject »en diesei- treinstel te laten rijden, dal aan al|,e tussengelegen stations /aj rtop- pen. Tussen de Azoren, IJsland en Ier land wordt iedere vierkante kilo meter Atlantische Oceaan nage zocht waar deze Gloöemaster die de 23ste te Lakenheath (Eng verwacht werd. gebleven kan zijn. Vrijdagsweer.geen Zondagsweer" BELGRADO. Vier hoge Roe meense functionarissen, onder wie twee ministers, zijn van hun ambt ontheven in verband met de ca tastrofale teruggang van de olie- productie. aldus meldt het offi ciële Joegoslavische nieuwsagent schap Tanjoeg. Het zijn: de minister r van Mijn bouw en Olie-industrie Georghe Vasilitsji, de minister van Open bare Werken Petre Borlia, de as sistent-minister van Voedselvoor ziening Emanuel Vinea en de vice- president van de Commissie voor Voedselaankopen Sandu Constan- tin. Tanjoeg zegt, dat de Roemeense olieproductie is teruggelopen van 7 millioen ton een jaar voor de oorlog tot 4 millioen nu. EVC wil een volledige compensatie van de prijsstijgingen AMSTERDAM. Het verbonds- bestuur van de E.V.C. heeft na de jongste beslissing over een derde loonronde verklaard te zullen strij den voor een volledige looncom- pensatie van alle prijsverhogingen en het instellen van een absolute pnjzenstop. Het E.V.C.-bestuur meent, dat uitsluitend daadwerke lijke" strijd tot stakingsacties toe het toch al lage levenspeil van de arbeidersklasse kan vrijwaren voor verdere afbraak." Koningin en prins bij avondmaalt iering AMSTERDAM. De koningin en prins Bern hard heh.j.v. op dc och tend van Goede Vrijdag aangezeten aan het avondmaal in de dienst in de Nederland Hervormde Kerk te Soest, waarin ds Groeneveld voor ging. VRIJDAGSWEER. Zondagsweer, luidt oud gezegde. In ver band daarmee zulU velen met gemengd gevoelens bezield geweest toen gister in het grootste da- van ons land weer. omstandigheden hee. sten, die men zi< nauwelijks slechte kon denken. Bijna o gehele dag werd :W der land door wind e regen gestriemd, neerslag was vooral het Koorden groot er kwamen storm vla gen voor van 90 kilo meter per uur. Ge lukkig behoeft ma- voor de beide Pao dagen iets dergelijk niet te verwachten. A. zal dan komende Zo. dag en Maandag temperatuur voor <1 tijd van het jaar ac de lage kant zijn, zullen flinke opklr ringen voorkomen De weersverbeleriny waarop wij uitzicht hebben zal bestaan in een geleidelijke aftie- Tiling ran de wind en een beperking van de neerslag tot enkele verspreide buien. Er is een kleine kans, dat wij op Tweede Paasdag ook de koude noordenwin den kwijt raken, die vandaag en morgen ondanks dc opklaringen het weer nog fris zullen maken, maar tegelijk daarmee neemt de kans op nieuwe storingen toe. Een diepe depressie, die zich Don derdagavond van Zuid-Scandinavië naar de Oostzee verplaatste trok vannacht in noordoostelijke ric/i- Zondagswecr? ^ÉÉSS?-' Vrijdagsweer ting weg. Zlan de achterzijde van deze depressie worden grote hoe veelheden koude lucht uit het hoge noorden naar West-Europa getrans porteerd. Op de oceaan ten westen van Ierland ontwikkelt zich eren- wel een krachtig hoge drukgebicd, dat zijn invloed over de Britse eilanden en later ook over ons land zal uitbreiden. Na deze tijdelijke wcersverbeterinq zullen waarschijn lijk nieuwe storingen van de oceaan het weer in onze omgeving gaan beïnvloeden. Vrij koud Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag- j avond: Vooral aanvankelijk nog en- kele plaatselijke buien maar af en toe ook opklaringen Over- I wegend krachtige wind tussen Noord-West en West. Vrij 1 j koud. 23 Mn Zon op 6 34 onder 19.00: Maan op 22.17 onder 6.56 26 Mn Zon op 6.32 onder Maan op 23.50 onder 7 12 2'i Mn Zon op 6.29 onder Maan op onder 7 35 19 02 19.03: (Van onze correspondent) APELDOORN, Door enkele ge meenteraadsleden in Apeldoorn is fel geprotesteerd tegen het bijzon der hoge salaris van de röntgeno loog, die aan het Juliana-ziekenhuis is verbonden. Dit bedraagt f 36.000 per jaar. De burgemeester deelde mede. dat het gemeentebestuur geen invloed op de vaststelling van dit hoge sa laris kan uitoefenen. Weer een communistisch „vredescongres"' BERLIJN. In de Oostelijke sector van Berlijn is gisteren het „Europese Arbeiderscongres" be gonnen, waaraan ongeveer duizend afgevaardigden uit zeventien lan den deelnemen. Op dit congres zal oa tot stakingen voor loonsver hoging in West-Duïtsland worden opgeroepen Voorts zullen voor stellen worden gedaan om „een uitvoerend comité voor het behoud van de vrede" te vormen. ROME De Canadese ambassa deur in Rome heeft gisteren een bezoek aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Car lo Sforza. gebracht, om hem namens zijn regering de volledige uitrus ting voor een Italiaanse infanterie divisie aan te bieden. De minister beeft „met dank" het aanbod aan vaard Toegestane algemene loonsverhoging heeft (nog) weinig succes PARIJS. De stakingsbeweging In Frankrijk is gisteren overgeslagen naar de kolenmijnen in het Noorden cn naar de gas- en electricitcitsbcdrlj- ven in de provincie. Grote stakingen van rijksambtenaren, arbeiders in dc metaalindustrie cn het personeel van de burgerluchtvaart dreigen. Deze uitbreiding geschiedde ondanks ccn verklaring van premier Queuille, dat de regering beeft toegestemd in een verhoging der minimum-Ionen van 78 op 87 francs in het gebied van Parijs en van 64 op 74 francs in dc pro vincie. Wel is de toestand iets verbeterd by de spoorwegen, hoewel dc (nict- communistischc) Force Ouvrière bepaald heeft, dat de proteststaking, die vannacht zou eindigen, met twee dagen verlengd moet worden. Van zijn kant heeft nu de minister van Arbeid bekend gemaakt, dat Iedere spoor wegarbeider, die vandaag om 12 uur niet aan het werk Is gegaan, ontslagen zal worden. By dc Paryse metro cn het busvervoer duurt de staking nog voort. Hoewel in de mijnen onlangs een loonsverhoging van 10 procent is gegeven, legden in het Noorden waar dc communistische invloed SHANNON. Een viermotorige „Globcmasler", liet grootste transport vliegtuig, waarover de Amerikaanse luchtmacht beschikt (het kan 140 man vervoeren), wordt met 53 militairen, onder wie een Amerikaanse brigade generaal. sinds gistermorgen half acht vermist Het vliegtuig, dat in dc Verenigde Staten was gestart, moest omstreeks die tijd in Lakenheath in Engeland arriveren. De marconist van het Ierse vliegveld Shannon as de laatste, die contact met de ..Globemastcr" heeft gehad. De luchtreus meldde to«»n zijn positie ongeveer 300 mijl Op Maandag 26 Maart 1951 (Tweede Paasdag) zal ons blad niet verschenen Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zyn. DE DIRECTIE. VJ buiten de Zuidwestpunt van Ier land. Onmiddellijk na het vast stellen der vermissing werd de scheepvaart verzocht. naar de „Glob°master" uit te zien. Tevens 1 stegen vliegtuigen op om naar het vermiste transporttocstel te zoe- j ken. De gehele dag echter bleef het speuren tevergeefs. Eerst in de nacht meldde een uitgezonden vliegtuig, dat het ongeveer 800 ki- lometer ten Westen van Ierland in i de Atlantische Oceaan iets had waargenomen, dat lichtsignalen j zouden kunnen zijn. Ook meende 1 de piloot een wrak en een aantal ecnpersoonsvlotten te hebLen on- i derscheiden. In de morgenuren is het zoeken weer op grote schaal voortgezet. Op dc vlieghaven Shan non neeft men alle hoop op red ding opgegeven. groot is verscheiden duizenden mijnwerkers het werk neer. Het marine-arsenaal in Brest lag gisteren door eeh 24-uurs staking volkomen stil. In meer dan een dozijn steden in de provincie gingen de arbeiders der gas- cn electriciteitsbedrijven in staking. In Monte Carlo moesten de gas ten der Luxe-hotels zelf hun bed opmaken en elders gaan eten, om dat de kamermeisjes en kellnors een 24-uur sympathie-staking hielden voor het lagere personeel van het plaatselijk casino, dat meer loon verlangt In een redevoering, die Queuille gisteren in de Nationale Vergade ring hield, vertelde hij. dat de re gering meent, dat de sterk gestegen kosten van levensonderhoud een al gemene loonsverhoging gebiedend maken. De stijging van de kosten van levensonderhoud bedraagt 12 procent sedert verleden jaar Augus tus. ..Het kabinet moet hiertoe over gaan. omdat het zich gesteld ziet tegenover arbeidsconflicten, die ver ontrustende afmetingen hebben aan genomen". aldus de premier. Hij waarschuwde echter, dat de rege- gering zou weigeren de lonen op te schroeven tot een punt, waarop een nieuwe inflaticgolf zou gaan drei gen. DEN HAAG. Van 29 Maart tot en met 7 April a.s. wordt in het gr- meenschapsoord „De Drakenburgh" te Hilversum een door het ministe rie van O.K. en W. georganiseerd congres voor natuurkunde, schei kunde en biologie gehouden,

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1