Puntensysteem voor hen die een woning zoeken? Vreedzaam duel als oeroud spel Fianse Assemblée keurt nieuwe kieswet goed Spaatpraatje bij de warme Lentehaard Begrepen WANNEER KOMT U IN AANMERKING? Onrechtvaardigheden beperkt tot kleinste proporties l Vakbeweging en loonronde Vakbeweging niet tevreden Israel vraagt VS financiële hulp Sergeant-majoor van KNIL doodgeslagen door landgenoten Belgrado klopt bij VS om hulp aan Frankrijk boos over defensie-afspraak Prof. dr P. H. van Moerkerken te Amsterdam overleden Uitkering voor demobilisanten Zaterdag 24 Maart 1951 3 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Bij de toewij zing van woonruimte en de plaat sing van een woningzoekende op de urgentielijst past de gemeente lijke woningdienst te Amsterdam een puntensysteem toe, waarvan bijzonderheden zijn gepubliceerd in het Maartnummer van het blad „De Nederlandse Gemeente". Het systeem, dat nu ongeveer een jaar wordt toegepast, is geïnspireerd op een in Engelandontworpen methode. Dc woningdienst is zeer ingenomen met dc resultaten. Tot nu toe zjjn de noden van 4000 Am sterdamse gezinnen op punten ge waardeerd. Het aantal punten, dat een wo ningzoekende moet hebben om op de urgentielijst te worden ge plaatst, is op 50 bepaald. Dit aan tal is zo hoog vastgesteld omdat de practijk uitwijst, dat men op die manier hen, die worden inge schreven, binnen afzienbare tijd kan helpen. Als de woningpositie gemakkelijker wordt kan men het vereiste puntenaantal gaan verla gen zonder dat verder in het sys teem wijziging behoeft te worden aangebracht. Tal van factoren Er worden punten gegeven op grond van de volgende factoren: A. Het aantal kamers, dat een ge zin minder heeft dan waarop het aanspraak zou kunnen maken. B. 1. Het aantal kamers, dat het ZOEKLICHT OP WIE aandachtig heeft geluisterd naar de reacties die de derde loonronde in de kringen der vakbe weging heeft uitgelokt, zal hebben begrepen, dat men in die hoek niet daarom teleurgesteld is of scherper nog, elke mede-verantwoordelijk heid aan de door de regering geno men beslissing afwijst, omdat men zich op het standpunt zou stellen, dat men alleen maar met een volle dige compensatie der prijsstijgingen genoegen zou kunnen nemen. Zowel de heer Vermeulen van het NVV, als de heer Ruppert van l*et CNV, als mede het hoofdbestuur van de KAB hebben een duidelijk begrip aan de dag gelegd voor de moeilijke situa- Ue, waarin zich ons land bevindt en (ie NVV-secretaris heeft onomwon den verklaard, dat de organisaties der werknemers tot offers bereid zijn, mits de lasten rechtvaardig wor den verdeeld. Van dat laatste nu is bij de maatregelen, die de overheid thans heeft getroffen, volgens de vakbeweging geen sprake. Het is vol strekt niet zo, dat bij een prijsstij ging van ongeveer 10% en een loons verhoging van 5% thans de con sumptie met 5% beperkt Wordt. Bij een rechtvaardige lastenverdeling zouden de vakcentrales wel bereid zijn zich met die consumptiebeper king van 5% accoord te verklaren. Bij een loonronde van 5% echter, zo redeneren zij, is de werkelijke con sumptiebeperking véél groter omdat sinds de vorige loonronde, die in September j 1. poogde lonen en prij zen weer gelijk te trekken, de lonen inmiddels al weer 3% op de prijzen zijn achter gelopen. Wil men w e r- k e 1 ij k naar een consumptiebeper king van 5%, dan zou men een loon ronde van 8% moeten toekennen. Doet men dit niet en kent men slechts 5% loonsverhoging toe, dan brengen de arbeiders in werkelijk heid een offer van 8%. Daar komt dan nog bij, dat de vakbeweging er maar weinig gerust op is, dat de regering ki-achtdadig naar een billij ke verdeling van lasten zal streven. De regeringsverklaring over dit punt heeft in vakbewegingskringen een zwakke indruk gemaakt. Men staat daar op het standpunt, dat een vol lediger prijsbeheersing een beter middel zou zijn om de arbeiders in de huidige moeilijkheden tegemoet te komen, dan een loonsverhoging, waarvan nog steeds volstrekt niet vast staat, dat zij niet door nieuwe prijsstijgingen zal worden gevolgd. gezin van de hoofdbewoner en alle andere inwonenden buiten het gezin van de aanvrager min der hebben dan waarop zij aan spraak kunnen maken. B. 2. Het aantal vierkante me ters woonruimte, dat een gezin minder heeft dan waarop het aan spraak kan maken. B. 3. Het gedwongen in één ka- -mer slapen van kinderen ouder dan 10 jaar en van verschillend geslacht of van kinderen van deze leeftijd bij de ouders. Grondgedachte is, dat een echtpaar twee kamers dient te hebben: voor kinderen on der 21 jaar kan op een halve kamer en voor oudere kinde ren en inwonenden op een hele kamer aanspraak worden ge maakt. Voor elke kamer, die het gezin minder heeft dan dit basisaantal wordt tien punten gegeven. Hierbij zijn nog aller lei bijzonderheden, onder an dere deze, dat een kamer klei ner dan 6 m2 voor een halve kamer wordt gerekend. Een aanvrager kan ook punten krijgen, indien de mensen, bij wie hij inwoont zelf over minder woon ruimte beschikken, dan waarop zij aanspraak kunnen maken. Voor elke kamer, die zijn hoofdbewoner en de andere inwonenden op deze manier tekort hebben krijgt hij 5 punten extra. De standaardoppervlakte van een kamer is bij dit systeem op tien vierkante meter gesteld. Voor elke vierkante meter dat men minder heeft dan deze standaard wordt een halve punt toegekend. Voor de factor B 3 wordt in elk afzonderlijk geval 10 punten toege kend. Het ontbreken van een eigen kookgelegenheid wordt gewaar deerd met 10 punten: het gemis van een stookgelegenheid met 5 punten, evenals het ontbreken van water leiding en toilet op de verdieping, waar de betrokkenen wonen. Huwelijksdatum Ook de huwelijksdatum en de leeftijden van man en vrouw spe len een rol. Echtparen, die in 1947 zijn getrouwd krijgen 4 punten ex tra; zü die in 1946 getrouwd z(jn 8 punten en zo verder voor elk jaar eerder 4 punten extra tot een max imum van 20. Tellen man en vrouw samen meer dan 60 j'aren dan wordt 10 punten extra toege kend. Zoals gezegd moet men 50 pun ten hebben om op de urgentielijst te worden geplaatst. Op grond van een medisch advies van de GGD kan men al naar gelang de aard van de ziekte 50. 35 of 20 punten extra krijgen. De medische aante keningen, die nu worden ingeschre ven, behoren grotendeels tot de groep lijders aan tbc. Om te voorkomen, dat dit sys teem pen te star ambtelijk karakter krijgt, kunnen voor bijzondere om standigheden extra punten worden toegekend. Dit gebeurt slechts in uitzonderingsgevallen. Met dit puntenstelsel wordt on rechtvaardigheid bij de toewijzing van woonruimte tot de kleinst mo gelijke proporties teruggebracht, terwijl nu niet meer de oudste maar de meest dringende gevallen het eerst worden geholpen. A* Verve!" van pag. 1 nood van de gezinnen. De K.A. B. dringt voorts er op aan, dat deze loonronde ook bindend wordt verklaard voor hen, die niet onder een C.A.O. of bin dende loonregeling vallen. De aangesloten N.V.V.-bonden heb ben het hoofdbestuur opgedragen de actie voor een ruimere compensatie der prijsstijgingen en voor een recht vaardige verdeling der lasten onver minderd voort te zetten, zulks bij voorkeur in samenwerking met KAB en CNV. De vergadering heeft met teleurstelling en bezorgdheid vast gesteld, dat men van regeringswege noch ten aanzien van de prijspolitiek, noch ten aanzien van de investerings beperking, noch ten aanzien van de inperking van niet-essentieel ver bruik en van niet-essentiële import, bereid is krachtig genoeg in te grij pen om er voor te zorgen, dat alle groepen van de bevolking naar draagkracht door de verbruiksbe- perking zullen worden getroffen. DE WERKGEVERS De werkgeversorganisaties hebben bij het gevoerde overleg over de loonsverhoging het standpunt inge nomen, dat maatregelen op het ter rein van de loonpolitiek slechts dan tot het beoogde doel kunnen leiden indien tezelfdertijd tegenover een loonsverhoging verhoogde productie staat. Nu aan de beslissing van de regering deze voorwaarde niet is ver bonden, vertrouwen zij. dat het aangekondigde nieuwe overleg in zake productieverhoging op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden. Het beroep alleen bij strikte noodzaak de kosten der loonsverho ging door te berekenen wordt door hen volledig gesteund. TEL AVIV De regering van Israel heeft Amerika verzocht haar door een schenking van 150 millioen dollars te helpen het bestaande te kort aan verbruiksgoederen te over winnen voor de tijd, die nodig is om de nationale productie op te voeren tot een peil, waarop voor zien kan worden in de behoeften van de snel groeiende bevolking. De Joodse bevolking van Israel, die in Mei 1948 650 000 zielen telde, was einde 1950 met 511.000 personen toe genomen. (Advertentie l. M.) Gericht tegen uiterst links en rechts, maar succes schijnt niet gegarandeerd PARIJS. De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag, na een rumoerige nachtelijke vergadering, een nieuw kiesstelsel goedgekeurd, waarbfj iedere partij, die 50% van de stemmen in een departement behaalt, alle zetels in dat departement krügt toegewezen. (Het aantal zetels in dc departementen varieert van twee tot elf). Verder houdt het nieuwe stelsel in, dat indien geen enkele partij 50% van het aantal stemmen haalt, de zetels als tot dusver verdeeld zullen worden, namelijk naar evenre digheid. DJAKARTA. Eerst thans is bekend geworden, dat een groep van ongeveer dertig Amboncse ex-KNIL-militairen uit het kamp aan de Berenlaan de Ambonese sergeant-majoor Gaspersz met stokken hebben doodgeslagen. Gaspersz was een der leiders van de Ambonezen te Djakarta. Met enkele andere Ambonezen had hij zich verzet tegen het be sluit om naar Nederland te ver trekken. Hij wilde te Djakarta de mobiliseren om daarna naar Am- bon te vertrekken. Twee van zijn collega's, die een overeenkomstig besluit hadden genomen, werden ter bescherming uit het kampe ment gehaald en elders onderge bracht. Nederl. militaire, kringen te Djakarta zijn van mening, dat als aanstichters van deze daad optraden de sergeant Thomasoa en enige andere onder-officieren. De meeste deelnemers aan deze mis handeling met dodelijke afloop zijn met de „Roma" naar Neder land vertrokken en men veronder stelt, dat zij daar berecht zullen worden. Van deze gebeurtenis is door de Nederlandse militaire autoriteiten in Djakarta rapport uitgebracht aan de Nederlandse regering. BELGRADO Joego-Slavië heeft Amerika grondstoffen voor de in dustrie tot een waarde van 30 mil lioen dollars gevraagd. Over een week zullen Engelse en Amerikaanse deskundigen te Lon den bijeenkomen om te beraadsla gen over de te volgen economische politiek ten aanzien van Joego- Slavië. Daar geen der regeringspartijen in ook maar een departement 50% van het totaal aantal uitgebrachte stem men op zich kan verenigen, is de mogelijkheid van lijstverbinding ge schapen. Zo zouden b v. vier samen gaande partijen, die elk 13% van de uitgebrachte stemmen hebben be haald, alle zetels krijgen, terwijl een vijfde alleenstaande partij, die de resterende stemmen (48%) op zich verenigd heeft, het zonder zetel moet doen. De bedoeling van het nieuwe stel sel is, de voornaamste regeringspar tijen socialisten, radicalen, volks republikeinen, radicaal-gezinden en gematigden een meerderheid in het nieuwe parlement te verzekeren en zowel de communisten als de Gaullisten uit te sluiten. Velen twij felen er echter aan of het ln de practfjk wel aan zijn doel zal be antwoorden. De definitieve stemming over het wetsvoorstel wordt op 5 April ge houden. Daarna gaat het ter goed keuring naar de Senaat. PARIJS. Vice-premier René Pleven heeft ïn de Franse Natio nale Vergadering gezegd, dat zijn regering de regering van Amerika heeft medegedeeld, dat Frankrijk in beginsel niet kan aanvaarden, dat de verdediging van de Middel landse Zee in het kader van het Atlantische Pact in tweeën wordt verdeeld en dat Frankrijk zich niet gebonden kan achten aan een overeenkomst, bij welker slui ting Frankrijk niet tegenwoordig is geweest. Naar men verklaart, vormde deze uitlating een toe speling op militaire Brits-Ameri kaanse besprekingen, welke on langs op Malta zijn gehouden. LONDEN. De Britse minister president, Clement Attlee, die Woensdag in het ziekenhuis Is op genomen, moet twee drie weken onder medische behandeling blij ven voor een zweer aan de twaalf- vingerige darm. Lf ET is gezellig en ongewoon, om in deze dagen van meer terugbe- talingen dan inleg(iedereen is uitgevergeworden) nog eris rond te snuffelen in de bijzonderheden die men ter Rijksposispaarbanke zij bestaat 70 jaar weet te vertellen. De man met het laagste inleg- boekjesnummer is de heer Hendrik Ernst Clausen, een kras vijfenze ventiger die thans te Blaricum iuoont. Hij ontving 2 April 18S1 een boekje nr 70 en hij heeft nu nóg nummer 70. Dat nr 70 heeft hem de hongerwinter doorgeholpen Boekje nr 1 heeft toebehoord aan een zestienjarige Anna die twee guldens inlegde. In het eerste jaar kwamen zich 22830 inleggers melden die gezamen lijk 850.000 gulden bij elkaar spaarden; de eerste honderdduizend tpaarders waren er in 1885, dus na 4 jaar. In 1902, dus na ruim 20 jaar, iteeq het totale inlegkapitaal boven de 100 millioen; het tweede hon- derdmillioen was er in 14 jaar (dus in 1916) en het derde honderd- Tnillioen in 7 jaar (in 1923). Thans moet het totaal boven de 1500 millioen zijn gerezen, bij elkaar gebracht door meer dan 4 millioen spaarders. Iedere tweeëneenhalfde Nederlander heeft dus kans gezien bij het R'jk te sparen. Vermomde zegen IN een opzicht is de Koreaanse oorlog wel degelijk een zegen, hoewel enigszins vermomd", heeft ambassadeur Van Royen te Detroit op een lezing verklaard, „de wereld beseft thans de gevaren en van wel ke kant zij komen. Dat heeft ge voerd tot een wakkere, waakzame westerse eenheid". Geen vlees, geen vis EST-BERLIJN doet z'n best de Oost-Berlijners aan een beetje J'lees met Pasen te helpen, want Je Oost-Duitse bladen hebben moe- *n bekend maken, dat de rege- bQgswinkels met Pasen helaas geen )|lees zullen hebben en dat de vis Tsn niet al te beste kwaliteit zal Margaret zet door OF de critiek goed dan wel slecht uit valt: Margaret Truman zet door met de zingerij en krijgt steeds betere contracten. Nu gaat zij het op voorbeeld van Churchill's doch ter Sara, ook proberen met het toneel. Het stuk, waarin zij optreedt, heet Jackpot. Voortmaken geblazen STEEDS meer gemeenten met kampeergelegenheid stellen kampeerders verplicht een plaatse lijke kampeervergunning te hebben naast een kampkaart van de Ned. Kampeerkaarten-Centrale. „Ieder die te goeder naam en faam bekend staat", vrage dus bijtijds bij dc N. K. C. een kampkaart aan op een gratis verkrijgbaar formulier en men wende zich tot een kantoor of een agentschap van de A.N W.B. Met de verovering van een kamp kaart gaan wel 14 dagen heen en daarna komen de volgende forma liteiten Niet dralen dus! Inkeer CHIRICO, een beroemd .modem" Italiaans kunstschilder, wiens werken ook in ons land meermalen bewonderd worden naast die van Léger, Braque, Picasso, e.d., schrijft in de Messagero, dat „de moderne kunstuitingen zo officieel en zo al gemeen zijn geworden, dat de fut er uit is. Regeringen beijveren zich subsidies te verlenen en stellen overal de vrije democratieën onder de dictatuur van het zichzelf over levende modernisme. Moge het pu bliek medewerken dit alles te laten verdwijnen. Misschien dat ware ver kwikkende kunst hieruit opbloeit." Zal dus Chirico ook geen flessen- of kegelmensen meer schilderen met knophoofden? Tegen rheuma r)E N.V. ORGANON heeft 100.000 1-, gulden ter beschikking gesteld van de wetenschappelijke en de maatschappelijke arbeid der rheu- matiekbestnjding. Dit fonds zal he ten Het dr Jan van Breemenfonds. naar de Nederlandse pionier van de rheumatiekbestrijding. Even naar de evenaar T n Frans-Equatoriaal-Afrika ligt de x hoofdstad Brazzaville. Twee Am sterdamse journalisten, een vna Vrij Nederland en een van De Linie zijn er een asbak gaan brengen namens de heer d'Ailly en zij hebben een ivoren schrijfgarnituur ontvangen omdat mede te nemen voor de Am sterdamse burgemeesterskamer. tensnorren). Want nergens lopen zo veel handige, mooie vlugge coaster- tjes van stapel als tussen Foxhol en Hoogezand: soms scheepjes van even 40 bij 7 bij 3 met een 195 pk. motor, dan weer gladdekkers (zo heten ze) van bijna 60 bij 9 bij 4, maar aldoor worden weer nieuwe kielen gelegd. In de handen van kundige zeelui practische, gezellige scheepjes. Vooruitziende slakken P)E heer Florack te Valkenburg heeft wijngaardslakken uit wier gedragingen hij weervoorspel- De vos en de passie 'y O gaat het niet langer" dat is niet alleen de politieke overtuiging van de voormalige Duit se veldmaarschalk Heinz Gudenan, maar het is ook de titel van een boek dat hij geschreven heeft en waarin hij betoogt, dat de geallieer de bezettingstroepen (ook de Rus sische) weg moeten uit Duitsland en dat zij eventueel vervangen kunnen worden door U.N.O.-troepen van landen, waarmee Duitsland niet in oorlog is geweest. „Anders blijft Duitsland een ruine", meent hij. (Guderian werd chef-staf na de aan slag op Hitler in Juli 1944). Steeds meer coasters HET lijkt wel of de dagen van het Groninger kofschip terug keren het kofschip, waarmede de Groningers c.s. alle Europese zeeën bevoeren (moeder de vrouw mee aan boord en dan maar vrach- De Linie zijn lingen kan doen. Zo heeft hij in No vember 1950 een voorspelling ver zegeld gedeponeerd die 21 Maart 1951 in het natuurbad te Valken burg werd geopend en de verkla ring bleek te bevatten „De winter '50'51 zal niet streng zijn". Reeds 9 jaar achtereen hebben Florack's wijngaardslakken hem de waarheid onthuld (omtrent het weder). Het. nut van de smid EEN boerinnetje uit Sevenum stapte op dc bromfiets van haar man, om boodschappen te gaan doen, maar tot haar schrik kon zij het vehikel niet tot stilstand bren gen. Met een 30-km. gangetje bleef zij om de stierenstallen van De Steeg draaien, aldoor roepend om hulp. Een smid is haar te langen leste nagerend op een zware motor en hij greep de bromfiets bij zijn staart. Toen was alle leed geleden. Vaders en Zonen OP 31 JULI komen Engelse offi cieren, die in de Peel hebben gevochten, officieel naar het dorpje Someren om een aantal Engelse kin deren bij de bevolking onder te brengen voor een „vacantie in het gebied waar vader vocht".... Betrekkelijk kort is 't nog maar geleden, dat men voor f 3.met Pasen 100 mooie kippeneieren kreeg, misschien 15 a 20 jaar. Thans is men al blij, als men er voor 1 gulden 25 a, 1 gulden 35 tien krijgt. Daarom is het eter- fikken aan de Tivaalfuursdis op Pasen geen gezelschapsspelletje meer voor jong en oud, maar de twee jongsten mogen er mis schien hun gave Barnevelder aan wagen. Eredoctoraat voor prof. Berkelbaeh v. d. Sprenkel De universiteit van Aberdeen heeft bekend gemaakt, dat zij bij de zomerpromotie het ere-doctoraat in de godgeleerdheid zal verlenen aan professor dr. S. F. H. J. Berkelbaeh van der Sprenkel, hoogleraar in de godgeleerdheid aan dc Rijksuniver siteit te Utrecht (Advertentie 1. A7.) /"JE Paasvacantxe brengen mijn I kinderen logerend door bij uitverkoren leden der familie eert groot evenement, waaraan krach tens de gewoonte van het huis, een kleine, feestelijke ceremonie vooraf gaat. Bij ioijze van afscheid wordt namelijk een café met muziek cn vanille-iis bezocht, want dat willen ze. het liefst We zorgen altijd dat wc ter plaat se zijn, eer het orkest met het con cert 'begint, want vooral mijn zoon tje staat er op gunstig te zitten, I opdat hij alle blazers, strijkers, tok kelaars, stompers cn zangers tijdens I de uitoefening hunner bediening kan gadeslaan. Het hóren ts, naar u>ij uit ervaring weten, een probleem van de tweede rang, want de op zichzelf reeds ingrijpende toonkunst die zo'n veelkoppige showtroep af levert, wordt door de luidsprekers zó éclatant versterkt, dat men tij dens dc genieting de mond het best ccn eindje open kan laten, gelijk soldaten doen, die zwaar geschut bedienen. Ook déze keer greep het eerste nummer ons meteen in de borst. We zaten met vibrerend middenrif in de klankenbranding en zeiden geen woord, net als alle andere bezoe kers van het café. Ik geloof trou wens, dat dit de eigenlijke zin van zulke orkesten is zwijgende ver loofden of gesprekloze vrienden clubjes voelen hun gebrek aan con versatie niet als een wezenlijk ge mis, aangezien zij er gestéld dat ze iefs zouden willen opmerken tóch niet bovenuit kunnen schreeu wen. Toen het openingsnummer was uitgewoed, nam mijn zoontje een drukwerkje van tafel. Het behelsde de beeltenis van de orkestleider die de volgende maand in hetzelfde café zal optreden, geflankeerd door 's mans naam en het veelbelovend bijschrift: .Lachenlachen „Pap", vroeg mijn zoontje, Waar om slaat daar: lachen?" „Nou", antwoordde ik, dat is een meneer die de baas is van een or kest dat hier in April komt. Het is een hele leuke meneer. Hij gaat reuze gek doen. Daarom staat er alvast: lachen." Of hij mijn samenvatting helemaal snapte weet ik niet, want zijn com mentaar ping verloren in suggestief tromgeroffel. Op het podium trad een goed gevoede heer achter de microfoon en kondigde in snorkende termen aan, dat na het zónder lei ding ten beste gegeven openings deuntje de ware vreugd pas ging beginnen, aangezien de beroemde dirigent-violist zélve thans voor de troep verschijnen zou. Nauwelijks was de inleider weer verdwenen, of alle schijnwerpers floepten aan cn alle musici rezen overeind om, met behulp van een gezamenlijke tou che die grote, mctaphysischc achter grond te scheppen, waartegen hun patroon het best zou uitkomen. Tateretateretaterctaaaaa. Daar kwam. hij een mollige romanticus, in een door de Rodin der kleermakers gesneden costume, een kuif op de schedel, een glim lach vol glinsterende tanden en zo'n gevierde reeks buigingen, die in to neelkringen „kom, ureet me maar op", wordt genoemd. Toen het ap plaus, maar vooral de touche was verstomd en de held smachtend be gon te koorddansen op de door drie microfoons tot een metaaldraad uitgerekte toon van zijn viool, keek mijn zoontje mij tevreden aan en sprak, vol begrip. Die meneer deed ook reuze gek, hè pap?" KRONKEL. AMSTERDAM Het eerste open bare optreden van de nieuwe mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer H H. Wemmers, zal op 4 April de opening zijn van de ten toonstelling „Zuiderzee wordt land". Schrijver van een omvangrijk oeuvre Dc schrijver P. H. van Moer kerken, oud-hoogleraar aan dc Rijks Academie van Beeldende Kunsten is te Amsterdam, in de ouderdom van 74 jaar overleden. Pieter Hendrik van Moerkerken is te Middelharnis geboren. Hij had reeds vroeg een grote liefde voor de beeldende kunst en werd leerling van prof. A. J. der Kin deren, maar wegens zijn slecht gezichtsvermogen moest hij het te kenen en schilderen opgeven cn besloot hij zich aan de letterkun de te wijden. Hij studeerde Neder landse letteren te Utrecht en pro moveerde daar in 1904 cum laude op een proefschrift: „De satire in de Nederlandse kunst der Middel eeuwen". Van 19041921 was hij leraar aan de HBS te Haarlem, daarna hoogleraar aan de Itj.iks- akamedie van Beeldende Kunsten te Amsterdam in de iconografie en symboliek, van 19341940 waar nemend directeur. In 1943 legde hij zijn ambt neer. Van Moerkerken schreef verzen, drama's, romans en essays. Van zijn romans noemden wij „De on dergang van het dorp" (1913), „De Bevrijders" (1914), „De Gedachte der Tijden" (19141924), „André Campo's witte rozen" (1917), „De historie en het droomgezicht over den prins en den moordenaar" (1930), „De wil der Goden" (1933) Naast Arthur van Schendel was P. H. van Moerkerken wel de be langrijkste schrijver van zijn ge neratie. Ofschoon zijn omvangrijk werk ongelijk van niveau was, kan men toch wel vaststellen, dat deze auteur vaak niet de waardering heeft gevonden, waarop een aan tal van zijn geschriften hem recht gaf. Een van de oorzaken van deze miskenning is waarschijnlijk zijn moeilijke klasseerbaarheid. Hij was enerzijds een neo-romantische taalkunstenaar, die als zodanig achter moest blijven bij een min der door scepsis geplaagde auteur als Van Schendel, anderzijds be hoort hij tot de grote traditie van humanistische rationalisten, wier concrete, meer op de historie dan op een idealistische wijsbegeerte berustende denkbeelden in het „neo-romantisch" gewaad minder goed tot hun recht komen. Een ge compliceerde figuur dus. wiens geestelijke rijkdom veel groter was dan zijn „werking". Van Moerkerken was allerminst een dorre intellectualist. Hij be schikte over een uiterst stoutmoe dige fantasie, maar hij had mis schien niet voldoende „volbloe digheid" om aan die fantasie stem te verlenen. Ook voor hen die niet in Indonesië dienden DEN HAAG. Er zijn militai ren van de Kon. Marine en van de Kon. Landmacht (niet beroeps militairen), die vóór 1 September 1947 in werkelijke dienst zijn ge komen en na 30 April 1950 in Ne derland zijn of worden gedemobi liseerd. Als zij gedurende die tijd onafgebroken in Nederland m mi litaire dienst zijn geweest, zullen een aantal voorzieningen, welke werden getroffen ten behoeve van militairen, die in Indonesië heb ben gediend, ook voor deze groep gelden. Zo kunnen zij in aanmer king komen voor een uitkering gedurende een bepaalde periode, die nodig is voor de overgang naar de burgermaatschappij. Vleesverbruik even groot als voor de oorlog AMSTERDAM Volgens het C B.S. werd hier te lande in 1950 aan vlees geproduceerd 411,7 mil lioen kg tegen 268.6 millioen kg in 1949 en 350,9 millioen kg in 1938. Dc productie van varkensvlees en spek was het grootst, nl 246,9 mil lioen kg, gevolgd door 139 millioen kg rund- en kalfsvlees, cn 25,8 mil lion kg ander vlees. In 1938 waren deze cijfers resp. 213,5 millioen, 119,9 millioen en 17,5 millioen kg. In 1950 werd in totaal verbruikt 385,1 millioen kg tegen 285,1 mil lioen kg in 1949 en 334,7 millioen kg in 1938. Het verbruik per hoofd der bevolking blijkt in 1950 slechts weinig lager te zijn geweest dan in 1938 nl. 38,1 kg vergeleken met 28,7 kg in 1949 en 38,5 kg in 1938.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3