Festival of Britain 1951 IRAN, vol onrust, rijp voor revolutie— i I DE ASSE VAN KLAAS energie, vernuft en cultuur groots vertoon van Pasen oei U eens hóren! Op 3 Mei plechtige opening dooi de koning op trap van St. Paul's Olie vertroebelt water in Nabije Oosten Concertgebouw van gigantische afmeting '""wutmtdÉsN? KREOFLAVON mm W Zaterdag 24 Maart 1951 (Van onze Londense correspondent) HET zal deze zomer nog meer dan anders de moeite waard zijn een bezoek aan Engeland te brengen. Immers op de derde Mei zal na een plechtige wijdingsdienst in St. Paul's van de trippen van de kathedraal door de koning het „Festival of Britain 1951'* geopend worden verklaard en gedurende de zo mermaanden zal Engeland, in dit 100-jarige herinneringsjaar van de „Great Exhibition" van 1851, aan de wereld tonen wat het kan, wat het presteert en waar het naar streeft. Hoewel de naam zegt het reeds het feest èr een zal zijn van héél Engeland, zal voor vele bezoe kers hun belangstelling toch in de eerste plaats uitgaan naai de tentoonstelling aan de Zui delijke oever van de Theems. In het hartje van de stad, op een betrekkelijk klein, in de oorlog zwaar gebombardeerd en daardoor voor verdere sanering vrijgekomen stuk terrein (bij elkaar niet groter dan een tien Hektare). dat wordt begrensd door de rivier, de Water loo en Westminster bruggen en de spoordijk naar het Waterloostation op de zuidelijke oever, is daar iri de laatste twee jaar met toepassing van alle grilligheden van construc tie, waartoe moderne technieken en materialen bouwmeesters thans in staat stellen, een reeks merk waardige paviljoens verschenen, waaronder de reusachtige alumi nium paddenstoel van de „Domme of Discovery", wel het meest opvalt. Als alles echter klaar is, zal de zelfstandig opgestelde, 's avonds verlichte. 75 meter hoge alumi nium spits, die de SKYLON zal he ten en die boven de aarde zal lii-. ken te zweven, zo iil en voor het oog vrijwel onzichtbaar is de on dersteuningsconstructie, ongetwij feld het meest opvallend kenmerk van de. tentoonstelling zijn. AAN DE OEVER VAN DE THEEMS Onderstaande maquette van 't a.s. Festival of Britain laat u o.m. zien hoe Sport komt hij nr. 2, de Televisie-cinema bij 4, het Strand hij 8, de Dom der modernste ont dekkingen bij 13, de Zee en haar Schepen hij 15, en de vrij-staande Hemelpijl van 85 meter hij 16. Alle overige nummers zijn oorden en gebouwen gewijd aan vernuft en vermaak. Het geheel komt in Lambeth (van, u weet wel: de Lambethwalk)Lon den, aan de Zuidelijke oever van de Theems. Om het beperkte tentoonstel lingsterrein enigszins te vergroten het betrekkelijke rommelige conglomeraat van pakhuizén en fa brieksgebouwen dat er eens stond reikte tot aan het water toe en hier en daar waren er inhammetjes en haventjes is .men twee jaar geleden begonnen met de kade muur van voor de „County Hall" - (bij de Westminsterbrug, schuin te genover de Parlementsgebouwen) door te trekken onder de spoorbrug van Charing Cross door tot aan de Waterloo brug. Bij de Waterloo brug is, met een 'terras dat tot aan de rivier reikt, op..het tentoonstel lingsterrein ook Londen's nieuwe „Concertgebouw" verrezen. Deze „Royal Festival Hall", zal als de tentoonstelling eenmaal voorbij is (zij zal in ieder geval tot eind Sep tember duren, maar er is grote kans dat bij gebleken succes deze datum verlengd wordt) en de pa viljoens zullen zijn afgebroken, sa- mên met het later aldaar eveneens te- bouwen Nationaal Theater, het terrein, dat dan hoofdzakelijk als park zal worden ingericht, blijven beheersen. Die tentoonstelling op de Zuid oever zal tegen de achtergrond van het land, het volk en zijn hulpbron nen vertellen wat de Britse bij drage is aan de ontwikkeling en toepassing der technische weten schappen Zo zal men b.v. in de „Dome of discovery" het Britse aandeel in de ontdekking en de verkenning van de wereld en van het heelal geïllustreerd kunnen zien. Zo zal men in het Paviljoen van Energie en Productie een staal van Engelands beste kwaliteitspro ducten kunnen aanschouwen en in het Paviljoen der Zee en Schepen een overzicht krijgen van alles wat Engeland op het gebied der .scheepsbouw vermag. Van pavil joen tot paviljoen zal aan <te hand van de beste specimen een samen- .hangend verhaal worden gegeven van wat Britse energie en vinding rijkheid presteerde en presteert. Dit voor wat betreft het stroomop- waartse gedeelte van de tentoon stelling tussen de Westminster brug en de spoorbrug en viaduct van Charing Cross, die het terrein in twee vrijwel gelijke delen ver deelt. Tussen de spoorbrug en de Waterloo brug zal het thema zijn hoe de Engelsen in het noodzake lijk groepsverband toch steeds hun dierbare individualiteit wisten te behouden en zullen de paviljoens hier-de nadruk leggen op het land en het volk, op zun karakter en zijn tradities, op zijn huisvestings problemen, zijn tuinen, ziin liefde 'voor sport en spel, zijn scholen en zijn gezondheidsdienst. Nieuwe technieken Een telecinema zal niet alleen programma's geven van documen- 'taire' films, waarin Engeland im mers excelleert, maar tevens de plaats^zijn waar nieuwe technieken als driediménsiöriale projectie, ver beterde magnetische geluidsover brenging en de eerste theater-tele visie projectie gedemonstreerd kun nen worden. Van bovenaf de oude toren, die nog op het terrein stond en die men niet met de andere ge- bouwenresten heeft opgeruimd het was een z.g „shot tower", waar men. door van boven af vloeibaar lood naar beneden uit te gieten, loden kogeltjes placht te maken zullen met een parapluievormige antenne van een radiotelescoop, die met „remote control" vanaf de „Dome of Discovery" bediend zal worden, radiogolven van de zon, maan en sterren kunnen worden opgevangen en radioseinen naar de maan kunnen worden uitgezonden. Met de tentoonstelling op de Zuidoever is echter het Festival bij lange na nog niet bekeken. In Lon den zelf zal er een groot Lunapark zijn in het even verder stroomop waarts ook aan de rivier liggende Battersea Park. Het zal de weidse naam van de „Festival Pleasure Gardens" dragen en met speciale stoombootjes zal men over de Theems van het ene kijkspel naar het andere kunnen gaan. Architectuur In Poplar, in Oost jonden is er een tentoonstelling van toegepaste architectuur: men zal daar op een van de door bombardementen ge teisterde open plekken van het East End een moderne woonwijk kunnen zien met huizen, flats, scholen, kerk en winkelwijk, deels in aanbouw, deels nog onder con structie. In een nieuwe vleugel van het Science Museum in South Ken sington zal een speciale tentoon stelling aan de ontwikkeling der natuurwetenschappen zijn gewijd en in het Victoria en Albert Mu seum Z3l men naast een herinne ringstentoonstelling van de „Great Exhibition" van 1851, het Engelse "Boek van Chaucer tot Churchill in een 900-tal van zijn beroemdste exemplaren kunnen bewonderen. Twee reizende tentoonstellingen, één te land en één ter zee zullen de voornaamste steden en havens van het Verenigd Koninkrijk aandoen en daar dezelfde thema's van de Londense tentoonstelling verkondi gen. In Glasgow vindt in de Keivin Hall een tentoonstelling van toege paste wetenschap in de zware in dustrie plaats en in Belfast zal men de ontwikkeling van de linnenin dustrie kunnen zien. „Provincie" Dan zijn er in tal van steden van Groot Britanniè. van Brighton tot Inverness, van Aberdeen tot Bour nemouth, van Swansea tot Norwich plaatselijke „Festivals \an Schone Kunsten" georganiseerd. Het zijn er 23 in totaal; sommige als de Bath Assembly" en het „Edinburgh Festival" worden al geregeld ge- Op de tentoonstellingsterreinen wordt met man en macht gewerkt om alles ov tijd gereed te hebben. De foto toont een enorme versie ring, die aan een der zijden van het terrein wordt aangebracht. Voor de niet-lngewijde is het voor lopig nog een raadselachtig geval. houden, andere zijn speciaal geor ganiseerd voor dit Festival jaar. Sommige zijn groots opgezet, an- deze bescheiden, maar alle willen op hun manier hun beste beentje voorzetten. Llanrwst in Wales heeft weer zijn Eisteddfod. Brighton heeft zijn „Regency Festival"; in Canterbury zal in het kapittelhuis een nieuwe opera worden vertoond en Cheltenham wijdt zijn Festival aan contemporaine Britse compo nisten. Schone kunsten In Londen zelf heeft men de or ganisatie van de prestaties op het gebied der Schone Kunsten aan de „Arts Council" opgedragen. Na rijp beraad kwam dit lichaam tot het besluit dat het samenbundelen in één overkoepelende organisatie en centraal regelen van alles wat Londen aan artistieke prestaties te bieden zal hebben een nodeloos en onbegonnen werk zou zijn. De „Arts Council" heeft zich dus be paald tot het coördineren, harmo niëren en intensifiëren van de pro gramma's die de bestaande organi saties en ondernemingen op artis tiek gebied in de tijd van de Lon dense „Season" plegen te geven. Dat Londense „Seizoen" pleegt te beginnen met de opening van de schilderijententoonstelling van de Royal Academy op de eerste Maan dag in Mei en duurt voort tot de rennen in Goodwood in Juli. Dit zijn maar een paar grepen uit dat overrjike programma van Londen's ..Festival van Schone Kunsten". U kunt het beter zelf ko men zien dan er in een krant over lezen. En het heeft nu maanden lang hier zo grondig geregend, dat het zeker In Mei en Juni mooi weer zal zUn. (Advertentie I Al voorkomt en geneest Buisje 70vib'ïllen 75 OP de Paasmorgen klinken de liederen, en de klokken, en de blijdschap. Dat is goed. Maar het is tegelijkertijd ge vaarlijk. Want het neemt ons mee in de maalstroom ,van het feest, en we bedrijven blijd schap, zonder te weien, waar om. In het hoge loflied en het stille mysterie gaat het vlak langs ons hqen. Predikheren zijn druk doende, om me uit te leggen, en dat, wat vlak langs mij heen gaatbij mij te laten stoppen. Maar in de vluchtige aanraking van het voorbijgaan was het mij meer werkelijk dan in het tastbaar-massieve van de leerrede. Daar juicht een toon, aaor klinkt een stem, die galmt door gans Jerusalem zingen we weer. Het lied is me lief, want het is vol van goede herinne ringen. Maar toch, die galm door gans Jerusalem Het. Jerusalem van toen was niet ongevaarlijk. De juichtoon werd van de aanvang af een verheugd fluisteren, dat fluis teren, dat fluisteren zelfs bleef niet onweersproken. De avond- gangers, twaalf uur na de ge weldigste ontdekking der we reld-geschiedenis, spraken nog van de bewering van een paar vrouwen. Het Sanhedrin publi ceerde het als geval van lijk- roof. Pilatus schijnt er geen nota van te hebben genomen. Zó is het nog. Ondanks alle speciale paas-aanbiedingen en paas-programma's. Het is een vreemde, onbegrijpelijke bood schap. Maar aan het leven be schadigde mensen hebben het gehoord en kregen nieuwe kracht, vluchtelingen werden dapperen, tobbers werden zan gers. en over het kerkhof klinkt het verheugt: Hallelujah! De Heer is waarlijk opgestaan! Ja waarlijk, aan de armen wordt 't Evangelie verkondigd. De blijde boodschap voor de armen alleen. v. E. j ET brandpunt van de grote en gevaarlijke internatio nale tegenstelling is op het ogenblik nog Korea Tot zekere hoogte echter is die kwestie echter reeds te overzien. Men mag aannemen, dat Rusland haar, als weinig veelbelovend meer, op haar beloop zal laten. Een andere kwestie is, als centraal conflictpunt, in op komst. Het is voorlopig hyste rie als er stemmen opgaan, die de moord op generaal Razma- ra, de Iraanse premier, in nood lottige betekenis met de moord op aartshertog Frans Ferdi- 1 nand te Serajewo in 1914 ver gelijken; het is echter waar, dat zich in Iran complicaties aan het vormen zijn, waarvan wij omvang en gevaar nog niet kunnen overzien. Alles ware j eenvoudiger en veiliger als wij maar wisten wat thans nog eni ge Iraanse regering waard kan zijn. Het land is op de uiterste rand van een revolutie. Niemand en niets is van zijn bestaan verzekerd; zelfs de dynastie niet. Breekt er. wat iedere dag kan gebeuren, een revolutie uit. dan is het waarschijn lijk niet onmiddellijk een commu nistische revolutie. In de aanslag op Razmara had Rusland klaarblij kelijk r.iet de hand. Het waren fanatieke Mohamme daanse nationalisten die de moorden van deze tijd op touw zetten Raz mara werd getroffen onmiddellijk n dat hij zich tegen de nationa lisatie van de Britse olieconcessies had verklaard. De Majlis, het, Iraan se parlement, nam daarop, geïnti mideerd. met algemene stemmen de nationalisatie aan vaartegen verre weg de meeste leden, zo niet allen, zeker sterk gekant zijn. Hoe dit alles zo gekomen is en hoe nu de kaarten liggen, vereist een uiteenzetting. Iran is. sedert een eeuw. een twistappel tussen Rusland en Engeland. De strijd liep over de Perzische Golf en de weg naar India, voor de olie er bij te pas kwam Perzie bood in alle phasen een van de dreigendste mogelijk heden voor het ontbranden van een grote oorlog. In 1907 kwam er een vergelijk: Rusland kreeg het Noorden tot in vloedssfeer. Engeland het Zuiden De weg naar Voor- en Achter-Indië was nu veilig. - Het verdrag van 1907 echter was bij de Perzen gehaat en toen in 1919 Rusland niet meer als grote mogendheid scheen te bestaan, heb ben de Britten het vervallen ver klaard. SEDERTDIEN werd de vriend schap der Perzen steeds begeer lijker door de rijkdom aan olie van hun bodem. Engeland verkreeg zeer uitgebreide concessies, waar het Russische'' Noorden echter buiten bleef. Zozeer heeft zich. vooral in de laatste jaren, de productie ont wikkeld. dat deze in 1950 ongeveer 32 millioen ton bedroeg Dat is ver reweg de grootste productie in de Levant; zij komt dicht bij de totale Nieuw conflictpunt (I) door DrM. v. Blankenstein olieopbrengst van heel het wereld rijk Rusland. Engeland zou in lan ge tijd niet kunnen bestaan zonder Iraanse olie. Amerika heeft recht op de aankoop van 40% or van. Eigenaar van de Anglo-Iranian Oil Cy. is voor 56% de Engelse staat; 22% van de aandelen behoren aan de (Britse) Burma Oil Cy.; de rest is in particuliere handen -.1 1933 is een nieuw contract met de Iraanse staat gesloten voor 60 jaar.'dus tot 1993. Het vorige jaar heeft Engeland belangrijke verbe teringen toegestaan. In plaats van 4 goudshilling per vat zou Iran nu 7 goudshilling ontvangen, Ook bood Engeland als schenking ineens, voor 1 .ACHT HECTARE GROND I g voor iedere boer. waarvan 20 i gratis en de rest te betalen over g M een periode van 25 jaar," aldus E g- de voorwaarde, die de-sjah van B ff Iran bij de verdeling van zyn g kroondomein,, stelde: In een van 3 1 de dorpen droeg de Westers g B opgevoede sjah.de boeren van y S een dorp hun aandeel persoon- 3 H i\jk over. Tachtig dorpen zullen E op deze wijze worden overge- g dragen, waarmee deze vorst zijn s land niet alleen een grote dienst E E bewijst, maar ook het goede g voorbeeld geeft aan de talrijke m M feodale landheren. de hervormingen in Iran, 40 mil lioen pond sterling aan. Het is nu nog verder gegaan: het stelt voor. de winst uit de olie met Iran gelijkelijk te delen. Dit ter af wending van het onmiddellijke ge vaar dat zijn concessie bedreigt. Tl ans de oorzaak. De ontevre denheid in Iran is fel en gerecht vaardigd. Een kleine groep van feodale heren bezit de grond. De man op de grond, de boe-, leeft in erbarmelijke omstandigheden. Hij wordt door ziekten geteisterd, de kindersterfte is schrikwekkend Deze groep van feodale heren regeert, te zamen met rijke stedelingen, het land. DE jonge Sjah is Westers opge voed en een dapper, vooruit strevend man. Hij dringt in de richting van verdeling van de grond onder de boeren en hij heeft het voorbeeld gegeven met zijn eigen bezit. Het parlement heeft hervormingsplannen aangenomen, maar het geld er voor ontbreekt als het niet komt uit de opbrengst van de olie. Iraanse ambtenarij is voor een groot gedeelte van slecht gehalte. De Sjah heeft een classificatie laten opstellen van de 150 000 ambtena ren In categorie A vallen de be kwamen en ijverigen. in B de goed- willenden maar onbekwamen; in C de nalatigen en corrupten. Deze lijsten worden nu gepubliceerd en grote namen worden daarbij prijsgegeven. Dit is onder Raz mara begonnen. Hij hoordé, toen hij IE de Uilenspiegel van de de oorlog met Duitsland geen na- r>A tionale oorlog is geweest We heb- Coster heeft gelezen, zal ^en ons vaderland geëerd als de be hoeder van menselijke waardigheid en de beschermer van onvervreemd bare mensenrechten Daarom zullen we niet vergeten hoe onvoorbereid wij stonden tegenover concentratie kampen en Jodenvervolgingen. Een Nederlander echter, die de niet licht meer de grote Vlaamse geus vergeten. Hij is de onvermoeide tegenstander van de inquisitie en haar laffe lakeien, want aan zijn borst klopt „de asse van Klaas", zijn van een wapenfabrikant juridisch steekhoudende gronden te vinden. Ach ja. we begrijpen wel, wat er allemaal achter zit. Zelfs de een voudigste krantenlezer begrijpt wel. moeten heen zien om op de achter grond der publieke reactie iets te zien van het geschokte rechtsge voel. Dat verontwaardigde mensen buiten de orde gaan is enkel en dat de onverwachte barmhartigheid alleen omdat de asse van Klaas der Amerikanen een motief van opportunisme had en dat de gratie gerechtigheid, laat staan met de gerechtigheid, laat staan met de komen aan een gevoel van onbe haaglijkheid. wanneer hij ziet hoe de oorlogsmonumenten worden weersproken door de daden der vader. Op de markt is Klaas als heeft meegemaakt, kan niet ont- ketter verbrand en Nele, de moeder, heeft de as van zijn hart bemachigd en genaaid in een zakje van rode en zwarte zijde; rood als het bloed en zwart als de rouw is het zakje. Zo draagt Tijl Uilen spiegel de as van zijn vader op het hart. Hij kan niet vergeten. Het is menselijk, dat hij niet kan vergeten en niet kan ver geven Het volk van Nederland wordt ook bijna zes jaren na de bevrij ding rusteloos herinnerd aan ..de asse van Klaas", die klopt aan zijn hart. Hoevele monumenten hebben we niet opgericht onder de leys „opdat wij niet vergeten?" De urnen op de Dam in de hoofdstad, de trvurende vrouwenfiguur m Putten ach. er is geen beginnen aan de optelsom van onze oorlogs monumenten. In zoverre wij daar mee de doden eren hebben ze mijn zegen. Maar in zoverre ze een ran cuneus nationalisme stijven, in zijn kwaad en verhinderen om twee dracht te begraven, kunnen ze ook de éénwording van Europa ver hinderen. strijd bewust en met dapper hart Christelijke liefde te maken heeft. overheid Hij kan zich niet goed begrijpen hoe op één dag het kran tenbericht zegt. dat een armzalige landverrader is geëxecuteerd en dat aan Aus der Funten en Fischer gratie is verleend Is er dan zulk een gradueel verschil tussen het landverraad en het gruwelijke ver raad aan dc menselijke waardig heid? Waarom deze gratie voor een Hij begrijpt het en hij begrijpt het ook niet. want de asse van Klaas klopt aan zijn hart. Men kan het gekrenkte rechtsge voel ter zijde schuiven met en zon der Christelijke phrassen het laatste isongetwij- feld eerlijker te on derdrukken is het niet. Het zal. zich uiten op ge legen en ongelegen ogen blikken. Het stond in sterke mate op de achtergrond by het rumoer rondom het Concert gebouw in Amsterdam, toen het pu bliek revolteerde tegen het optre den van een Duitse dirigent- Dit publiek heeft niet kunnen begrij pen. waarom het bij zijn nationale demonstratie door eigen politie werd uiteengedreven. Het kan dit niet begrijp^ i omdat het leefde uit de herinnering aan een andere re- 1941. die heel Nederland paar uitgemaakte schurken, die de uitmoording van meer dan hon- volte derdduizend medemensen, daaron- toejuichte en baarbij het door de der stokoude lieden en kleine kin- bezetter werd uiteengedreven, wat De monumenten van Duitsland ter herinnering aan 1370- '71 en 1914-'18 hebben naar mijn inzicht een slechte rol gespeeld en de revanche voorbereid. Maar goed, wij zullen dan niet vergeten, hoe dertjes. in koelen bloede hebben voorbereid'' Hier wordt het rechts gevoel zonder nadere uitleg be ledigd. Of is er toch een uitleg? De krant berichtte in dezelfde tijd. dat een aantal prominente oorlogsmisdadi gers op Amerikaans bevel in Duits land is begenadigd, vrijgelaten of op het punt staat vrijgelaten te worden. Hitlers wapensmid", zoals het in de Nibelungentaal van het Derde R>Jk heette. Alfred Krupp von Hohlen und Halbach is met bloemen en ovaties in zijn burcht teruggekeerd. Het bleek eensklaps elk geval aannemelijker Het rumoer rondom de dirigent was een klein deininkje van de bewe ging in Europa. Wie het een joods- communistische rel noemde, mis kent de betekenis en spreekt de taal van Mussert. Dat de commu nisten zich op het rumoer werpen en er zich van meester maken is van -hen wel niet anders te ver wachten. Dat de ..internationalen" daarbij spelen cp de gevoelens van „nationalisme" en „humanisme", die hun in beginsel vreemd zijn. is een inconsequentie, die voor hun reke ning komt De critische toeschou- erg "moeilijk voor het vasthouden wer zal door veel uiterlijkheden klopt aan de borst. ZJes jaren zijn kort. zelfs in de versnelde beweging van de mense lijke geschiedenis, die onze tijd te zien geeft. Misschien een generatie zal het duren voordat mensen niet meer treuren in de onuitwisbare memorie aan de dood van wegge- sleepten. veroordeelden, gijzelaars en vergasten Zo lang zal het moei lijk zijn om Franse poilu'. en ge wezen S S-'ers strijdend naast elkaar te laten optrekken. Wie in deze tussentijd Eurr-:a wil bezielen met een allèsoverwinnend ideaal, zal het uiterste aan begrip en tact moeten opbrengen. Hij zal ter dege reke ning moeten houden met het ge voel van onbehagen, dat onvergol den onrecht in het hart der volke ren doet leven. Men laat zich niet zo gemakkelijk meer bedriegen. Men weet, dat de geest en de be ginselen. waartegen wij streden, nog springlevend zijn. zelfs in ons vaderland De zondvloed liet diepe kolken en wijde plassen achter en ook giftige moerassen. De gehate namen worden verzwegen, maar achter een facade van democrati sche termen leeft de bedreiger van waardigheid en vrijheid rustig voort. Hij /infiltreert ziin gift Laat ons toch niet in oppervlakkigheid bezwijken, maar met critische zin letten op wat de radio zegt en de pers publiceert. Ook dat kan de ondankbare taak zijn van een Christen in deze hachelijke tijd. waarin de bondgenoot van gisteren de Vijand is geworden van heden en de vijanden van gisteren zijn verklaard tot de bondgenoten van vandaag. Prof. dr. M. A. BEEK. (Uit het Weekblad van den Ned. Protestantenbond van 17 Febr- 1951) premier werd. ook niet tot de kliek. Hij was niet speciaal pro-Brits of, pro-Amerikaans, of anti-Russisch Het zal verder blijken, dat hij h?t wel met de Russen kon,vinden. Hi< genoot vertrouwen en" deed zijn1 best Intussen deed Razmata zijn best Een opstand van de Koerden onder drukte hij door snel ingrijpen/Door een verrassende stemming kreeg hij in het parlement een motie van ver trouwen met 96 tegen 9 stemmen Het was echter bedenkelijk, dat daarvoor een overrompeling nodi? was. die de leden geen tijd liet naar buiten te kijken Intussen verbeterde Razmara de betrekkingen met de Russen. In de nazomer van 1950 werd de druk op de Iraarïëe Noordgrens zwakker. On gewenste elementen- in de Russische ambassade werden vervangen. Er kwam een handelsverdrag tot stand De Russen beloofden teruggave van het tijdens de oorlog in' bewaring genomen" goud van Iran. Dit alles omschrijft nog geen ge vaarlijke toestand. Ik kom daarop in een tweede artikel. Nogmaals keerzijde van de Defensie In uw blarl van 17 Maart j.l. komt in deze rubriek een stukje „Keerzijde van de defensie" voor. dat ondertekend werd met v. d. A. Waar het toeval wil, dat ik als me de-redacteur van een paar maand bladen géwend ben mijn bijdragen met „v. d. A." te ondertekenen, zien sommigen mij aan voor de schrijver van bedoeld stukje, waar aan. naar hun mening „een beden kelijk luchtje hangt". Waar ik er biet op gesteld ben verantwoorde lijk te worden geacht voor een stukje, dat ik niet heb geschreven, noch graag er van wordt verdacht „bedenkelijke luchtjes" te versprei den. de verklaring, dat dit inge zonden schrijven niet van mijn hand was. een verklaring, die u wel zult willen bevestigen. E. L. J. v. d. ABEELEN (Wij willen graag bevestigen, dat het stukje ..Keerzijde van de defensie" met van de hand van bovenstaande inzender was. Overigens heeft bedoeld stukje diverse reacties uitgelokt, die wij hieronder zulks in ver band mef de plaatsruimte slechts verkort kunnen weerge ven). Duitstere machten Het stukje „Keerzijde van de de fensie" was treffend door zijn nuchtere juistheid.,.. Ieder den kend mens weet, dat de hele affai re op oorlog moet uitdraaien en wat beginnen we dan met onze vrijheid temidden der puinhopen en met een geschokte geest? M.i. ligt de schuld van alle misère niet bij een natie, of deze nu Amerika of Rusland heet. doch bij duistere machten met financiële belangen. EEN HUISVROUW Enorme winsten Naar mijn mening zijn er wel degelijk mensen, die menen door wapengeweld een betere wereld lot stand te brengen. Maar er be staat ook een categorie, die meent door wapenleveranties enorme winsten ih de wacht te slepen. Als daardoor de vreugde van het be staan wordt vernietigd zullen er op de duur weinig mensen zijn. die de z g. vrijheid daadkrachtig willen verdedigen. A. K. Als christenen In uw commentaar schreef u, dat men niemand in het westen zal kunnen vinden, die meent met wa pengeweld een betere wereld tot stand te kunnen brengen. Waarom neemt men dan _t°t wapengeweld zijn toevlucht? Kunnen wij ons niet beter verdedigen door ons eerst eens als echte Christenen te gedragen? E. THIERENS Dom Uit het commentaar bij het stuk je „Keerzijde van de defensie'1 maak ik op, dat ook de redactie de grootste leugen van alle tijden, na melijk dat men zich, als men de vrede wil tot oorlog moet voorbe reiden, als een waarheid aanvaardt. Wat ontzaglijk dom! Waar ter we reld en wanneer heeft het militai re apparaat ooit iets goeds ge bracht? P. LOCH Toverwoord voor onnozelen Uw reactie op het stukje „Keer zijde van de defensie" vond ik zeer teleurstellend, omdat u blijkbaar geen andere.troef wist uit *e sPe" len dan wat u „het kostbare goed van onze vrijheid" noemt, vrijheid, het toverwoord, dat voor vele on nozelen nog steeds opgeld doet. Mr. H. E. BELS—POORTENAAR Als het zo tvas Indien het werkelijk zo was, dat de vrede uitsluitend door hët Rus sische communisme werd bedreigd dan zou men desnoods er in willen berusten, dat niet alleen het kleine beetje welvaart, maar zoals het thans gaat worden, ook de noodza kelijke levensbehoeften worden op geofferd voor een krankzinnige be wapeningswedloop. waarvan nie mand kan garanderen, dat zij vol doende kan zijn om zelfs maar de vrijheid uit de puinhopen te red den. Maar is het niet zo. dat de twee grote machten elkaar steeds verder opdrijven, totdat de fatale ontknoping niet meer te voorko men is en de kleine landen als in elke oorlog de dupe zullen worden- Waar zijn de stemmen van hen, die eens de moed hadden ontwapening te propageren? W. NOORLANDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4