Van dom Bertje die aantrekkelijker wilde wezen dan ze al was De Lente wekt een zucht tot (bescheiden) vernieuwing René's wijsheid: in de maneschijn smelt alles wat naar is In het jaar 2008 zal Pasen nog vroeger vallen KIESPIJ NI Paasbrood als resultaat van veler arbeid Zaterdag 24 Maart 1951 "V Ze droeg een wit mdntelpak, een wit hoedje, witte schoenen, heel erg chic, maar er was iet-s fouts in. Ze zag er uit als een dochter van Fath, die het niet eens is met haar Pa. >"T* een huis, zoals mensen zich dromen, die in 1 de Lente in een stadskantoor zijn opgesloten. Zo'n huis, dat men, op de weg staande, in de verte ziet liggen, half verscholen, een achttiende eeuws koel buitenhuis, dat maling heeft aan de tijd en glim lachend tussen de bosjes zijn eigen droom leeft. De zon kwam op in die Aprildagen, triomfantelijk, zonder gezanik van wolken of mist en speelde het eerst met de gordijnen van de torenkamer, hoog in het huis. Van dat glanzende spel werd het roodharige meisje wakker. Ze heette Bertje. Als de zon op haar neus scheen, moest ze opstaan en dan zouden er min stens tien uren komen van redderen en draven door de gangen en langs de trappen. Bij dat besef legde ze haar neus zo ver mogelijk naar links om het maar lang te laten duren, voor de zon er bij kon. En even in die vijf minuten was ze het meisje dat in een witte auto met witte kleren langs een witte boulevard reed, altijd kon teaen en nooit hoefde te werken. De zon kwam boven de beukengroep uit en drong zonder enige gêne binnen in de kamer, lager in het huis, waar mevrouw Hops al uren wakker lag, met talrijke ronde worsten op het hoofd, in een achttiende eeuwse nachtjapon. Ook zij had vele uren dravens voor de boeg maar ze zag er niet tegen op. Zij tobde over iets anders. Dit huis was een hotel. De laatste verpieterde tak van de familie die het moest bewonen, kon het niet meer mainte neren en woonde in Den Haag. f Advertentie I IW En zij, mevrouw Hops, was hier neergezet in een japon met gitjes om het te exploiteren. O nee, geen hotel met een portier en chasseurs en een bar en een lounge. Nee. een zeer verkapt hotel. Alleen relaties van relaties werden uitgenodigd om te komen logeren. Ze aten in de eetzaal met mevrouw Hops die met hen converseerde over cultuur; dat hoorde bij haar taak; ze werden bediend door Bertje, die ook met hun kinderen en hun honden uit ging en voor mevrouw Hops moest invallen, als die geen cultuur meer in zich had. Zede gasten, maar nu was het er maar één. Dat was het. waar mevrouw Hops over tob de. Het hadden er minstens tien moeten zijn in deze zonnige Paas tijd. Kon ze maar adverteren, mocht ze maar met een bord op de rijweg gaan staan: Bezoekt Hotel Jagtlust! Maar het moest allemaal zo ver kapt blijven. Die ene gast, dat was het nu net, gaf me^r last dan tien bij elkaar. En dan behalve Bertje alleen een werkster en een dag meisje. En toen mevrouw Hops zó ver was met haar tobberij, drong de zon binnen bij Mrs. Dilly Peaches, die éne gast. Mrs. Dilly Peaches was net wakker geworden van het vogeltjes-getwetter in de Paasmovelle van Amiiie Schmidt beuken en ze lag zachtjes in zich zelf te vloeken. In het Amerikaans want ze was nu eenmaal Ameri kaanse. Ze bedacht, hoe stinkend vervelend het hier was. Het had haar een idylle geleken, logeren in een Dutch countryhouse. Een week van de drie was pas om. Morgen ging ze gelukkig naar Den Haag, zou ze haar vrienden zo gek kun nen krijgen om mee te komen naar dit plattelandsgesticht? Die stink vogels met hun stink-getierelier. Zevenendertig stappen voor ze in de badkamer was. Niet eens centrale verwarming. Een houtvuur, dat rookte als 's avonds de wind op stak. Dit alles bedacht Mrs. Dilly Peaches in het krachtigste Ameri kaans. Toen -drukte ze op de bel. Die bel betekend^: Koffie en si naasappelsap! En Bertje moest dat binnen brengen, maar Bertje was veel te laat. Ten eerste had ze zich te laat uit haar witte droom losge rukt. ten tweede had ze staan flir ten met René. Bertjes idool René was de jongeman, die voor mevrouw Hops het weekblad voor Cultuur bracht, waaruit mevrouw Hops haar gesprekken haaldé. Hij kwam zo regelmatig als de slager en was zo onmisbaar als de slager. Voor Bertje was René het sum mum van grootsteeds-heid omdat hij blootshoofds liep, flanellen broeken droeg en een open hemd, omdat hij een scheve tand had met een klein beetje gord en het woord .sociaal" gebruikte. Ze flirtte altijd met hem om d? hoek van de deur en trok zich haastig terug tnaar binnen, als hij teveel met de scheve tand-charme werkte. Maar nu, deze morgen, had hij plotseling gevraagd: Ga je mee uit vandaag? Ik kan niet, had Bertje gezegd. Morgen dan? Morgen kan het wel, morgen is ZIJ weg. Wie? De Med- dem. Goed, morgen om twee uur bij het tuinmanshuis kom ik je ha- len. En toen Bertje veel te laat met de koffie en de oranje-zjuu 'zoals zij het noemde) op de deur van de meddem tikte, had ze iets verwilderds in haar ogen- Uitgaan! Binnen zette ze het blad op tafel, trok de gordijnen open en legde een nylon kimono klaar. Mrs. Dilly Peaches opende lui haar ogen en zei: Zephinia.... Yes Madam, zei Bertje, holde weg en kwam terug met de Af ghaanse windhond Zephinia, die met overdreven lange zilveren ha ren in het zonlicht ging zitten en zich uitvoerig begon te krabben. Dat was een gebaar als van een baron, die in de goot spuugt. Zephinia was een allerdeftigste hond. Bertje ruimde wat kleren op en ging naar de badkamer om het bad te laten vollopen. Een middag uit gaan met RenéUitgaan was voor ha&r iets onwerkelijks, ze wist niet. wat ze er zich van moest voorstellen, maar wel wist ze dat ze alleen maar een blauwe winter jas had om aan te doen. Of géén jas. En zwarte schoenen. Of géén schoenen. En Mrs Dilly Peaches had vier mantelpakken. Eén wit was er bij. Dochter van Fath SLEUTELBLOEMEN bloeiden tussen de stenen bij het tuin- Ze zetten zich breed onder de bomen, die schrokken van zoveel Amerikaans geluid. hoorzaam trok Bertje haar rok om de knieën en boog zich. alsof ze op een taart moest gaan zitten. En op dat moment gleed de lijn uit haar hand. Zephinia vloeide tussen de heklatten door, gaf kleine jankjes weg en begon een gevaarlijk ballet met de snuivende koeien. Oeh! gilde Bertje. Zeefie-hoe-heet-je, kom hier! bul derde René. Een koe. de meest vertoornde, hield haar kop heel laag boven de grond en scheen op het punt, Zephi nia te scheppen. De hond week vlie gensvlug uit. nam haar staart tussen de benen en schoot het weiland in, een zilveren straal-hond. De hond!!!! gild^ Bertje. Hou 'm René! René floot schel op twee vin gers, maar hij had het even goed kunnen laten. Bertje nam een sprong, wrong zich langs het hek en holde langs de koeien het land in. Zephinia! gilde ze. Toen zakten haar beeldige schoenen weg in het dras sige groen. Op blote voeten deed ze nog een paar malle stappen en viel languit voorover. Bemorste lentefee EVEN later zaten ze samen op een groen heuveltje De hond was weg; het mantelpak was een en al groen-gele modder, de hoed hing als een vod over Bertjes behuilde ogen. de pumps waren goorbruin. 't Is ook zo drassig, hè, zei René onbenullig. Hoe kwam je toch zo te vallen? Wacht maar, die hond komt wel weer. Nou kan ik nooit meer terug snikte Berfje. Ik durf no-ho-hooit meer naar huis Goed. zei René en veegde met zijn zakdoek de modder nog dieper in haar rok, goed. we gaan liften naar Rotterdam en dan schepen we ons in voor Porto Rico. En nooit hoeven we meer terug. Heee, gilde hij in eens. daar is dat kreng! Artoerlpvtip 1 M \Vioeite '44' PRIJS6.w VULLING I.» DE BALLPOINT die U nooit in de steek laat! Waar geschreven wordt, verkiest men een Biröette '44'. Niet alleen om zijn rank en sierlijk uiterlijk, maar ook om zijn feilloze constructie. precisie- manshuis. René keek er geboeid naar, terwijl hij wachtte. Het heggetje had een groen jurkje aan. een te kort jurkje; over de bruine onbedekte twijgjes liep een glim mende tor. Toen René omkeek van de heg. zag hij haar aankomen, Bertje en zijn mond viel open van schrik Ze droeg een wit mantel pak. een wit hoedje, witte schoe nen, heel erg chic. maar er was iets fouts in. Ze zag er uit als een dochter van Fath die het niet eens is met haar Pa. Naast haar stroomde een hond met lang zijden haar. Zo'n hond loopt niet. hij stroomt. René strekte zijn vinger uit en vroeg: Is dat ook voor de chic, moet dat mee? Ja, zei Bertje hij moet mee, ik moet hem uitlaten. De hele midag? Ik kan toch niet middenin terug gaan om hem even uit te laten? Blauwe onschuldige ogen onder roodblond haar. Ze liepen zwijgend samen het hek uit, het bospad op. René dacht: Wat verwacht ze? Wil ze in een lunchroom zitten? Wil ze dansen op een terras? Ik denk er niet aan, er is hier in de buurt trouwens niks mondains, gelukkig Hij wilde er gewoon over begin nen, maar als hij opzij keek en al dat elegante zag. durfde hij niet goed. En Bertje liep te verzinnen wat ze moest zeggen- Iets over me vrouw Hops? Iets over het weer? Ze was verlegen, ze was erg jong en dodelijk verschrikt. Dit kan gezellig worden, dacht René. 'k Heb het gevoel of ik met een porceleinen soepterrien uit ben: 't is erg mooi, het zegt niks en je kan er niet mee gaan zitten. Toen zag hij. hoe ze zwikte op haar hoge hakken. Veel te mooie schoe nen, veel te wit ente groot. Hé.... dacht hij dat is het.en VERKRIJGBAAR IN 72 LANDEN hij voelde tegelijkertijd vertedering en een sadistisch plezier De hond trok aan de lijn en piepte neuri ënd. zoals honden doen. Hier kunnen we niet gaan zitten, zei René, het is in 't bos te kil. Straks in de wei zoeken we een lekker plaatsje in de zon; ik heb boterhammen bij me cn een fles melk. En een boek om je uit voor te lezen. Bertje stond stil en keek hem radeloos aan Hij verwacht te dat ze zou gillen: Melk? Wei? 'k Wil naar Astoria! Maar hij mis rekende zich Bertje had zich geen enkele andere voorstelling gemaakt dan: Uitgaan.. René mooi zijn.. Daarom liep ze ook gedwee naast hem verder, 'n ietsje dichter naast hem om bescherming te zoeken. Waar het bos ophield en over ging in weitjes en akkers. daar scheen de zon op dunbegroende aar de. Die aarde geurde en lokte uit tot roekeloos neervallen met de handen gespreid en met de neus in de kruiden die wilden gaan bloeien. Bij een hek bleven ze staan. Zes koeien uit het weiland kwamen nieuwsgierig aanwandelen en ke ken met kauwende koppen over het hek naar Bertje. Precies publiek bij een modeshow, dacht René. Taartjes etende dames kijken naar de witte mannequin. Wgroeff, zei de hond met aanlopende drift. Koest, Zephinia, riep Bertje. Heet dat stuk sjampoo Zephinia? zei René. Zeg, hier kunnen we zit ten op deze steen. Hij nam zijn zakdoek en stofte de steen af. Ge- De kop van Zephinia verscheen vrolijk hijgend boven een elzenbos je. Dat is tenminste één ding, zei René en pakte de lijn. We gaan niet naar Porto Rico. Bertje glimlachte dapper, maar toen begon ze weer te grienen, 't Is het mantelpak van Mrs Dilly Pea ches, zei ze. Het pakje en de hoed en de schoenen. Wat moet ik doen, René. wat moet ik doen? Languit in de zon gaan liggen, net als ik. zei René. Hier. met je hoofd op het jasje, da's nou toch vuil. We hebben nog drie uur; ik zal een si naasappel voor je schillen. Kom, de zon laat alles smelten wat naar is. Alles wat naar is. Wat is die me vrouw Dilly Billie in zo'n zon? Een plasje gesmolten plastic. Denk ner gens aan. alleen aan boterblommen en lieveheersbeestjes en aanis dat truitje ook van Hoela-hoela? Nee. zei Bertje slaperig, dat is mijn eigen truitje, dat is schoon gebleven. Toen legde ze haar oogharen op haar zilte wangen en dutte. Slaap maar. zei René. Ik pas wel op die zilvervloot. De weg terug Ik durf niet, zei Bertje en ging op het tuinmuurtje zitten. Ik ga wel mee, zei René. Ik zeg het wel tegen mevrouw Hops. Ik zal zeggen, dat je het wil afbetalen. Nee. zei Bertje ineens dapper, laat mij maar. Ze pakte haar doorweekte schoenen, lachte flauwtjes naar hem. nam Zephinia van hem over en liet hem in de steek. Hij zag haar met haar rare besmeurde élégance op blote voeten het pad afrennen, door de moestuin naar het huis. Daar stond mevrouw Hops in het zwart met git. alle worsten volledig op het hoofd. Gelukkig dat je er bent, zei ze jachtig tegen Bertje. Mrs Dilly Peaches heeft opgebeld, ze brengt vier gasten mee. 'k Heb Lientje uit het dorp laten komen om te helpen. En., wat is dat? Ze nam haar lorgnon en keek naar de blote voeten. Toen gleed haar blik langs het stuk modderige haute cou ture. Bertje zei schor: Mevrouw Hops, ik heb zo iets stoms gedaan. Maar ik zal het allemaal afbetalen en ik zal het misschien laten stomen en o. wilt u het astublieft aan med dem zeggen? Toen ging ze huilen. Mevrouw Hops was werkelijk heel ontdaan. Je moest over de knie, prevelde ze. Je moest eigen lijk over de knie. Tot een erger standje was ze noqjt in sta&t. Als haar personeel huilde, moest ze altijd meehuilen. We zullen het haar straks zeg gen, besloot ze. Ga nu de kamers in orde maken en zet de stoelen klaar onder de beuk; misschien willen ze nog buiten zitten. En was je toet. ..Meddem" vergeeft NDERDAAD kwam er vier nieu- i we luidruchtige Amerikaanse gasten uit de auto van Mrs Dilly Peaches. Ze zetten zich breed on der de beuken, die schrokken van zoveel Amerikaans geluid. En Meddem" zelf was vol stralende beminnelijkheid. Met de zonnebril bengelend tussen haar rode nagels kwam ze het bordes op om naar haar kamer te gaan. Daar stond mevrouw Hops met de verfomfaaide witte kleren en achter haar Bertje. Mevrouw Hops begon een beschaafde zachte rede voering te houdev maar Mrs Dilly Peaches kéék, zag haar mantelpak, haar hoed, haar schoenen, zag het gezicht van Bertje en had de situa tie onmiddellijk door. Zonder het verhaal af te wachten liep ze ver- n.'.ïünr.BBiTOiWFijiJii.i!!! uw si «uwni:i'i i u> miMim•i!iSRiniiirT.iuinn?i;iii'm'inniriTi'in--npjn!i,i7T:-' Een D I 1*0 fabrikaat MET WERELDSERVICE 5 T N het jaar 325 n. Chr. werd op Concilie van Nicea het g 1 besluit genomendat Pasen in het vervolg zou vallen op de j 1 eerste £ondag na de eerste volle maan in de lente. Valt de 21ste I Maart op een Zaterdag en is het die dag toevallig ook volle 1 maan, dan is het Pasen op Zondag 22 Maart. Dat is de vroegste g datum waarop Pasen kan voorkomen. Dc laatste datum die in verband met eventuele maanstanden mogelijk is, is de 25ste April. ft Dit jpar is het volle maan geweest op Vrijdag 23 Maart. De j 1 dag van morgen is dc eerste Zondag daarna. Al beleven wij dus -f 1 thans niet de vroegst mogelijke Pasen, 't Paasfeest komt toch wel g S bijzonder vroeg. Zo vroeg, als in de gehele verdere helft van de i j twintigste eeuw niet meer het geval zal zijn. Niet voor het jaar s 2008 zal Pasen vroeger vallen, namelijk op de 23ste Maart, dezelfde datum als in 1913. 8 Op de vroegst mogelijke datum, 22 Maart, viel Pasen voor p 1 het laatst in 1818. Pas in het jaar 2285 zal dit opnieuw gebeu- e? p ren. In 1940 is het Pasen geweest op 24 Maart. Op die datum g 1 zal het eerst in 2391 weer Pasen zijn. Op 25 April viel het Paas- J feest in 1943 en dezelfde datum voor Pasen komt niet terug voor g p het jaar 2038. der de trap op. draaide zich on verschillig nog eens om en zei lui: You may have them. Je mag ze hebben, zei mevrouw Hops opgelucht en verbaasd. Bertje pakte dc kleren aan cn liep naar dc keuken- You may have them! Die blik, die toon! Opeens werd ze razend, razend van woede Ze had ze willen betalen, ze had er voor krom willen liggen, ze had er voor ontslagen willen wor den. Dit was afschuwelijk. Verne derend en afschuwelijk. Ze gooide de kleren in de bijkeuken, trapte er op. danste er op. schold cn gromde. Toen merkte ze dat er iemand vlak bij haar stond. Het was René. die verlegen grinnikte en vroeg Toch naar Porto Ri Bertje" 't Is jouw schuld, zei Bertje cn keek nijdig naar zijn scheve tand Oho, daar zullen we t dan nog eens over hebben, zei Rene Als je klaar bent vanavond. Hoe laat ben I je klaar? Bertje zweeg Ook in de maneschijn smelt al- 1 les, wat naar is, zei René Bertje zweeg. En denk eens. zei hij. denk eens. hoe mooi Zeefolonia zal zijn in het maanlicht'! Die nemen wc niet mee, zei i Bertje woest. I Goed zo! zei René Om negen uur dan. En hij verdween fluitend. Geen nader onderzoek naar ongeval van de ..Roermond" DEN HAAG. Gelet op de uit komsten van het vooronderzoek acht de commissie uit de Raad voor de Luchtvaart géén gronden aanwe zig voor een nader onderzoek naar het ongeval met de Constellation ..Roermond", die op 23 Juni 1049 bij Bari in zee stortte. Uit de overblijf selen van het toestel, die met gro te moeite uit het diepe water kon den worden geborgen alsmede uit getuigenverklaringen is het niet ge lukt vast te stellen aan welke oor zaak het gebeurde moet worden toe geschreven. Men neemt niet aan. dat een nader onderzoek dooc dc Raad enig nieuw licht zal kunnen •verschaffen. De veronderstelling is. dat het ongeluk met de ..Roermond" aan een defect van de stuurauto- maat moet worden toegeschreven. Advertentie l M.) Mijnharde'! Kiespunpoedcn Doo* 4S Cf. Vervolg van pag. 6 guitaren, castagnetten cn zoeto wijn. En van Franco (maar laten wc daar even niet aan denken». Heeft Juanita dc citroenen geplukt, waarvan dc geraspte schil ons brood net even dat geeft? Laten wij het hopen Geconf jjto sinaasappelschillen van Israëlische vruchten, waaraan Jaffa zijn naam gaf en waarmee de Jo den, reeds lang voor de uitroeping van de jonge staat Israël hun land beroemd maakten Franse gecon- fijte kersen. Bigarrcaux. Van die geel-rode kersen, waarvan dc schil wat hard cn knappend aan doet en die zo heel anders smaken dan onze onvolprezen Bctuwsc mei kersen. En tenslotte Cardalmonds. zoals de bakker het noemt. Een kruidig poeder uit Indonesië. Het ruikt naar kaneel, nootmuskaat, kruid nagelen en naar alles, waarbomen tegelijk „specerijen" denkt. Gist cn zout Wij vergaten bijna twee mis schien onromantische maar o zo noodzakelijke onderdelen. Gist en zout. Beide uit eigen land. Het eerste uit de fabriek, hoewel het van schimmclachtige oorsprong is, het tweede uit de grond in Boc- kelo en zo onmisbaar voor alles wat ..spijs" heet Ach hoeveel boeren cn boerin nen. landarbeiders, plukkers en pluksters. transport- cn fabrieks arbeiders. schepelingen, handels lieden. havenarbeiders on wie al niet, zijn er te pas gekomen aaa het sneetje krentenbrood, dat wij op Paasmorgen aan het ontbijt eten? Dat daar op ons bordje ligt als afgezant van al die landen, waar zijn bestanddelen rijpten in één en de zelfde zon. op één en de zelfde Moeder Aarde'' Mocht alle internationale samen werking zo'n smakelijk resultaat hebben als die. welke in dit brood dooreengemengd zit. En moge het feestbrood U goed bekomen. Gelukkig Paasfeest! H. A L zullen weinig vrouwen be reid zijn zo ver te gaan als de hieronder afgebeelde dame, die haar vreugde over de komst van de lente uitte door haar nieuwe voorjaarshoed te bekronen met een neètje met bijna echte net uit het ei gekropen vogeltjes, toch vindt geen vrouw haar Pasen compleet als ze niet iets nieuws aan haar gar derobe heeft toegevoegd. Het hoeft geen mantel te zijn. zelfs geen hoed (want dat zijn aanschaffingen waar in deze tijden nog slechts na rijp overleg toe kan worden overge gaan), maar een nieuw kraagje, 'n shawl, een modieuze corsage kan de zucht tot vernieuwing, die bij het aanbreken van de lente in iéder, maar vooral in de vrouw pleegt te varen, al bevredigen En de uitdrukking „op zijn Paasbest" wijst er op, dat in de goede, oude tijd de neiging om zich reeds in het vroege voorjaar in het nieuw te steken, al heel oud is. Als u vrij mocht kiezen wat u dit voorjaar zou willen dragen, dan zou misschien uw keuze vallen op de mantel van zwarte alpacca met wit piqué garnering van Robert Piguet. Het schootje op de rechterheup wordt nog geaccentueerd door een roos van wit piqué. De grote, recht geplaatste matelot is typerend voor de nieuwe voorjaarsmode, die gaat in de richting van hoeden met bredere rand. Het schootje van de mantel valt alleen over het voor pand, de rug is strak en aange- s^oten De eigenlijke rok is zeer nauw. Drie kwart mouwen en rechte maar klokkende slippen, die uit de jasjes verheugen zich dit seizoen zijnaad komen, geven een illusie bijzonder in de gunst van Maggy van wijdte. Rouff, van wie een ensemble hier- Maar wanneer uw Paasvernicu- boven wordt afgebeeld. „Kanarie" heet dit jasje van eiergeel ratiné, dat gedragen wordt bij een effen zwarte japon. Een stukje van die japon kunt u zien bij de lage vier kante halsuitsnijding. Pikzwart is ook de knoop, die de enige sluiting vormt. De vilthoed is even geel als het jasje. Balenciaga. van wie de zijden japon afkomstig is. heeft zich laten inspireren door China. Koelie-hoe den en mandarijnen-kragen zijn het resultaat van een diepgaande studie van de Chinese kunst. Bij dit model valt de nadruk op het materiaal, niet op het model, waar van de rok het opmerkelijkst is. wing van bescheiden omvang moet blijven, dan kunt u dat bereiken door een japon van vorig jaar te versieren met een lange, losvallcn- de shawl, door een zijden halsdoek te dragen in de uitsnijding van uw mantelpak, of. als u daarvan houdt, door glinsterende sieraden te dragen in uw oren, om uw hals, of als clip op een donkere japon- Midden Elegance in zwart en wit voor de hyperslanken. Boven, links: Een vroege lente dag aan de kaden van de Seine. Rechts: Paasmeisje in eiergeel. Onder: De lente op het hoofd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7