In Botwinnik's schaken voert plicht boventoon Commissaris der Koningin opent „Pajuto in Zeist Proces over de nieuwe Hervormde Kerkorde DE COMMISSARIS VERTELT DOOR Onverstoorbare Bronstein breekt de remise-ban r"N Zesde partij afgebroken Acheson bepleit gecoördineerd verdedigingssysteem Muze van de dans zwaait staf in Haagse Dierentuin door h. voordewind 11 Woensdag 28 Maart 1951 5 DE tragedie van een schaakkampioen is, dat hij een publiek heeft, meer belust op de sensatie van het krachtmeten dan op zovele andere factoren, waaraan het schaakspel veertien eeuwen existentie dankt. Misschien geldt dit deze weken minder sterk in Moskou, waar de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Bronstein kan worden bijgewoond, dan op duizenden kilometers afstand waar de 5- of meer-urige geestesarbeid van die twee meesters telegrafisch wordt samengevat als 1, 0 of \'z. Maar om het even waar pas in de loop van geruime tijd begint zich een houdbaar oordeel over zo'n titelkamp te verspreidpn. Waarmee ik wil zeggen dat als die match u niet ter plaatse zo veelzijdig mogelijk kan worden beschreven zij op een af stand in wedstrijdtermen moet worden vertaald; en dat beidé weerga ven zelden bestand zijn tegen de tand des tijds. Enige couleur locale is nog wel uit herinnering te putten. Ik zie hen daar weer staan, die menigte voor het Dom Sojoesov in Moskou, hunkerend naar nieuwe zetten in de vijfkamp om het wereldkam pioenschap 1948. Ik zie weer die Zuilenzaal' met twee duizend toe schouwers, gedrang rondom het demonstratiebord, of een simul- taanséance ter verpozing in de hal len van het gebouw; de bedrijvig heid van pers, radio en film. Zo zal het Ook ditmaal in en om de Tsjaikovskyzaal wel zijn. En ook Serge Prokofiev zal er niet ontbre ken want hij is een groot adept in deze materie. Iedereen weet wat dit duel in Rusland betekent. Matches om het wereldkampioenschap zijn a It ij d gehuld geweest in een fascinerende romantiek: CapablancaLaskcr, AliechinCapablanca, Botwinnik Smyslov c„s., -AljechinEuwe was voor zestien jaar een spreek woordelijk element in onze natio nale samenleving. Maar Botwinnik en Bronstein hebben een nog gro ter en geestdriftiger gevolg. Dat de Russen twee landgenoten naar de hoogste gunst van Caïssa kun nen zien dingen is een verwezen lijking van hun stoutste dromen, de beloning van een politiek waar mede een millioenenschaakbewe- ging is opgebouwd. Trouwens, de beide hoofdfiguren zijn het opzien waard. Pure schaak geweldenaren. Botwinnik is lang zamerhand een legendarische fi- door Lod. Prins J guur geworden, niet alleen dank zij grandioze successen, maar ook door de dreigende ernst waarmede hij zijn roeping vervult. Let wel, roeping; hij is electrotechnisch in genieur van beroep. Met schaken kon hij bijdragen tot de glorie van zijn land, met schaken heeft hij dat gedaan. En ook al is zijn tegen stander ditmaal een landgenoot., men kan er zeker van zijn dat hij zich maandenlang heeft voorbe reid: op Bronsteins stijl, zijn krachten en tekortkomingen (wie lacht daar?), zijn voorkeuren en ■afkeren, de .belichting, ja zelfs het geroezemoes in de zaal (door met bord, sparring partner en stukken bij een loeiend radiotoestel te gaan zitten schaken, zo willen het de geruchten). Er moet een tijd zijn geweest waarin een meester van Bntwinhik's formaat zich tot schaken aangetrokken heeft ge voeld en niemandd weet of die tijd voorbij is, respectievelijk ooit voor bij zal gaan. Maar plicht voert de boventoon iq". Botwinnik's schaak bemoeiingen. Zijn er wel mensen in onze contreien bereid dit au sérieux te nemen? Najdorf vertelt van Bronstein dat hij een klapper bijhoudt met alle schaakpartijen van zijn riva len. Deze eenvoudige, bescheiden jongeman met zijn nietige postuur, zijn innemende lach en. gelijk Bot winnik, uiterlijk van kamergeleer de, is weinig, buiten Rusland en nooit in Nederland geweest en daardoor minder bekend dan velen die in bekwaamheid bij hem ten achter staan. Van het ogenblik af waarop hij als veelbelovend mees ter de andacht op zich begon te vestigen is zijn carrière verblindend geweest: preliminair eandidaten- touniooi in Zweden. 1948. finale te Boedapest 1950, beslissingsmatch met Boleslavsky. louter triomfen van fantasie, accuratesse, volhar ding en een verbazend gemak van produceren Men zou naüwelijks hebben ge loofd dat de titel van een talent als Botwinnik. aangevuld met zijn onwrikbare wil en volmaakte toe wijding, vooreerst in gevaar zou kunnen worden gebracht en er is ook nu voor zijn bewonderaars nog geen ernstige reden tot ongerust heid Maar dat in de 32 start, ten voordele van Bronstein het toeval geen aandeel heeft gehad, moet iedereen bevestigen die kennis heeft genomen van hoe zij zich heeft afgespeeld. Partij no. 3 de enige waarin Bot winnik meester was van het ter rein. ebde geruisloos in remise uit. Maar in no 1. 2 en 4 waren kwade voortekenen te onderscheiden. Bot winnik wist ze te redden, no. 2 zelfs met de vastberadenheid uit zijn fortuinlijkste' dagen (ofschoon hij ongetwijfeld ergens verloren is geweest); daarentegen heeft het noodlot zich dan in no 5 voltrok ken. Is het goedkope napraat in die partij de eerste verschijnselen van geschokt moreel te signaleren? Wij zullen zien. (Nadruk verboden) BotwinnikBronstein MOSKOU. De zesde partij van de tweekamp tussen Botwinnik cn Bronstein is na 41 zetten afgebroken. Bronstein, die wit had, opende met de koningspion het was voor het eerst in deze tweekamp, dat zulks geschiedde en Botwinnik koos de Siciliaanse verdediging, welke als regel tot een scherpe en spannende stryd voert. De uitdager gebruikte daarna een voortzetting, die door de Russische schaakmeester grondig onderzocht is. Ze geeft wit, na de lange rochade. gelegenheid voor een aanval op de zwarte koning. Een ingewikkelde stelling ontstond, die beide spelers voor tal van moeilijkheden plaatste. Na kundig manoeuvreren wist de wereldkampioen ernstige dreigin gen te scheppen op Bronsteins ko- ninginnevleugel. Maar Bronstein slaagde er in een afruil der konin ginnen te bewerkstelligen en het evenwicht te herstellen. Evenals in alle vorige partijen was de strijd ook thans weer zo verbitterd, dat beide tegenstanders in tijdnood kwamen. Omstreeks de dertigste zet kregen ze hiermee te kampen, zodat de volgende zetten in bliksem- tempo moesten worden gedaan, ter wijl toch de positie onoverzichtelijk was en rijp beraad vergde. Gebruik makend van een onnauw- keurigheidje van Botwinnik ver wierf Bronstein hij de zevenender tigste zet het initiatief door verme tel een toren voor een raadsheer te offeren. Twee zetten verder zag Botwinnik zich gedwongen een to ren af te staan, eveneens \oor een raadsheer. De partij werd afgebro ken in een voor Bronstein gunsti ger stelling, dank zij de zwakte van de zwarte pionnen op de konings vleugel. Wit: Bronstein Zwart: Botwinnik. 1 c2e4, c7c5; 2. Fgl—13, Pb3—c6; 3 d2d4, c3xd4; 4. Pf3xd4 Pc8— f6; 5 Phlc3. d7d6; 6. Pel—gó «7—e6> 7 Ddl— d2. h7h6; 8 RgóxfS. g7xf6. 9- n—0—0. a7a8; 10 12—f4. Rc3— d7- 11. Kclbl, Rfoe7; 12. Rfl—e2. Pc6xd4; 13. Dd2xd4. Dd3a5, 14 Thl—£1. hfi—hó 15 Tfl—f3. Da5c5; 16. Dd4—d2 Rd7— <-8; 17 Tf3e3 Dc5—a5, 18. Re2—f3. 0-0-0 19. Dd2d2. Td3—d7; 20 h2— h4. Kc8-b4, 21 a2—a3. Re7—d8. 22. Kbl—a2. Da5—c5. 23 Tc3c2. afi—aó. 24 a3—a4. Rd8— bS; 25. b2—b3. -Til8c8 25. Dd3—c4. Dc5xc4, 27. b3xc4, Te8—h3. 28. Ka2b3. Td7—d3. 29. Tdl—d3. Rb6—Sl. 30. Tc2—d2. Kb3— c7; 31 Pc3e2. Rgl—f2. 32. Td2— dl. Rf2 c5. 33. Pe2g3. Td8g3 34. Pg3—«2. Th8b7; 35. f4—f5. efi—e5; 36. Pe2—c3. Rc5d437. Td3xd4, e5xd4. 38. Tdlxd4. Th7g7; 39 Pc3—e2. Tg7xg2. 40. Ri3xg2. Tg8xg2. Hier gaf Botwinnik zijn volgende zet af Stand bil afbreken der partij: Wit; Bronstein Kb3. Td4. Pf4 en pionnen op a4. c2. c4. el. f5 en h4. Zwart: Botwin nik: Kc7. Tg2. Rc6 en pionnen op a5, b7. d6, f7 en h5. MET EEN FIKSE BIJLSLAG hak te de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Maandag het boomstammetje door, dat de weg naar het Zeister slot versperde, waarin de plaatselijke afdeling der N.P.V. een jubileumtentoonstelling houdt. 's Morgens reünie oud-padvinders Met een fikse bijlslag hakte de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Maandagmiddag het boomstammetje door, dat de toe gang tot het Zeister slot versperde li: daarmede was dan de officiële opening van de jubileumtentoon stelling, tlie de veertigjarige plaat selijke afdeling van de Nederland se Padvinders deze week in en om het Slot houdt, voltooid. Het eerste gedeelte van de plechtig heid had zich in het gemeentehuis afgespeeld, waar de gasten door burgemeester mr. A. P. Korthals Altes werden ontvangen. De heer Reinalda riep in zijn openingswoord de jaren omstreeks 1910 in de herinnering terug, toen de jeugd grote behoefte had aan leiding bij haar vrijetijdsbe steding en de padvinderij werd opgericht. Hij wees er op, dat de jeugd thans steeds weer initiatie ven neemt, ondanks de deprime rende houding van de grote men sen in het wereldgebeuren. Het is toe te juichen, dat de jongeren iets constructiefs durven opzetten, in deze tijd van spanningen en bewa- I peningswedloop." Voor de heer Reinalda hadden nog gesproken de heer H, E. Blan kenbijl, district commissaris, en hopman Beauveser, die een over zicht gaf van de tentoonstelling. Toen het gezelschap het Slot plein betrad, beierden de klokken uit Heiligerlee, die er staan om het Zeister carillonfonds te propage ren. Er werd een parade gehou den en de vlag ging in top; een kleurig schouwspel, gadegeslagen door grote drommen belangstel lenden. Het officiële gezelschap, waaronder ook autoriteiten uit de padvinderswereld, maakte ten slotte oen rondgang door het slot en omliggende park om de .Pajuto' te bezichtigen. 'sMorgens was er een réunie ge houden van oud-leden der afde ling Zeist, waarbij de heer Reinal da eveneens zijn belangstelling toonde. Tijdens de lunch, die aan deze bijeenkomst was verbonden, spraken ook de eerste verkenner, dr. G. Th. Beelaarts van Blok land, en de assistent Hoofdcom missaris der oud-padvinders de heer H. A. Boschardt. NederlandNoorwegen in Rotterdam I De voetbalwedstrijd Nederland Noorwegen zal op Woensdagavond, 6 Juni in het Feó'enoord-stadlon te Rotterdam worden gespeeld. De wedstrijd begint om zeven uur. INDIANEN SLUIPEN om het Zeis ter slot. Hun wig-wam-dorp is een onderdeel van de „Pajuto", de jubileumtentoonstelling van de Zeister afdeling der N.P.V., tot cn met Zaterdag wordt gehouden. HIC wint de Jan van Dun-beker Op het terrelncomplex Laag Zes tienhoven te Rotterdam is het jaar lijkse hockey-tournooi om de Jan van Dun-beker gehouden. Een klei ne dertig elftallen hebben aan deze wedstrijden deelgenomen Wij vol staan met het geven van de uitsla gen: kwarteindstrijden: HHYCHIC 21, RBCAeolus 1—2. Alliance Gooi 0—1, TOGO—HIC B 0—1; hal ve eindstrijden HHYCAeolus 11. HHYC wint met doelschieten. Gooi —HIC B 0—0. HIC B wint met doelschieten. Eindstrijd: HHYC HIC B 0—1. HIC is dus winnaar van de Jan van Dun-beker. Om de derde prijs: GooiAeolus 10. Engelse Jeugd voetbalt in Den Haag Op 29 Maart wordt op het ter rein van ADO in het Zuiderpark een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen een Haags- en een Engels jeugd-elftal Deze wedstrijd wordt het hoogtepunt van het school- voetbaltournool. dat op 23 en 29 Maart in het Zuiderpark wordt gehouden. PA NA ME RIK A A NSE CONFERENTIE WASHINGTON. Acheson heeft Dinsdag de Amerikaanse republie ken aangespoord een gecoördineerd verdedigingsplan voor te bereiden teneinde het hoofd te bieden aan „de dreiging van Ruslands nieuwe impcralisme." In een toespraak tot de Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken, die Dinsdag hun eerste ge wone vergadering in het kader van de Interamerikaanse conferentie hielden, bepleitte hij het overwe gen van binnenlandse veiligheids maatregelen en het versterken van de voornaamste democratische in stellingen in het gehele Westelijke halfrond. Acheson zeide. dat geen enkel vrij land veilig was tegen „de bedreiging van het internatio nale rnmmunisme" en drong aan op volledige economische en militaire samenwerking met de V.S. De vrij heid van het individu alsook de onafhankelijkheid van regeringen werd bedreigd, aldus Acheson. Flinke belangstelling voor schoolhanrlbal Dit jaar is de afdeling Utrecht van het Nederlands Handbalverbor.d weei overgegaan tot de organisatie van schooihandbalwedstrijden Hier voor bleek grote belangstelling te bestaan. Het was jammer, dat de organisatoren elftallen moesten gaan afwijzen door gebrek aan velden De gemeente Utrecht meende haar velden niet beschikbaar te kunnen stellen en deswege zag de afd Utrecht van het N.H V naai andere mogelijkheden uit. Deze gang van zaken moet betreurd worden. De verenigingen S.S.V.U. en U.D. stel den hun velden wel beschikbaar, j Vandaag werd in Bussum gespeeld cn a s. Vrijdag op de velden van S.S.V.U. (W. v. Abcoudeplein) en U.D Anthoniedijk). Op Maandag 2 April worden de finales gespeeld I De ingeschreven 47 elftallen zim I bij ile meisjes en bij de jongens elk I in drie groepen verdeeld, nl A (12 tot 14 jaar). B (14 tot 16 jaar) en C (16 tot 18 jaar). Deze bedreiging Vereiste „onmid dellijke actie." Alle verstoringen van de vrede lievende betrekkingen tussen da Amerikaanse republieken zouden, in militair verband gesproken, scha delijk ziin. Alle republieken die nen derhalve, zo zeide Acheson, ..een zo volledig mogelijk gebruikte maken van de beschikbare midde len voor een vreedzame oplossing van geschillen." Gardner en Cockel Europ. kampioen LONDEN In een wedstrijd over 15 ronden om het kampioenschap van Europa zwaargewicht heeft de Britse kampioen Jack Gardner op punten gewonnen van de Oosten rijker Jo Weidin, houder van de titel. In een wedstrijd om het vacante kampioenschap van Europa half- zwaargewicht won de Britse kam pioen Don Cockel van Albert IJvel, kampioen van Frankrijk en oud- Europees kampioen. Cockel won door interventie van de scheidsrech ter in de zesde ronde. Candidaten voor het Belgisch elftal BRUSSEL De volgende voet ballers zijn uitgenodigd voor de training te Brussel met het oog op de samenstelling van de A- en B- ploeg, die op 15 April respectieve lijk tegen Nederland en Luxemburg zullen uitkomen: Doel: Carels (FC Brugge), Dae- nen (Tilleur). Meert (Anderlecht) en Seghers (La Gantolse); achter: Diddcns (Mechelen). H. Diricx <St Gilloise). Matthys (Anderlecht), Van Brandt (Lierse), Vaillant (Ander lecht) en Vanneste (Kortrijk). Midden: Blaise (Standard), Carré (Luik). De Buck (Eendrecht Aalst), Delmulle (La Gantoise), Mees (Ant werp FC), Valet (Anderlecht),, Van der Auwcra (Mechelen) en Van Pottelberghe 'FC Brugge). Voor: Annicq (FC Renaix), Anoul (FC Luik), Frgddy Chaves (La Gan tolse), Henri Coppens (Beerschot), A. de Hert (Berchem Sport), Di- manche (White Star), Givard (Her stal). Huysmans (Beerschot). Lem- berechts (FC Mechelen). Mathonet (Standard). Mermans (Anderlecht), Reyniers (FC Mechelen), Sermon (Anderlecht) en Van Steelant (S Nicolaas). Tennistournooi Monte Carlo MOKTE CARLO Dinsdij wtrd het internationale tennistournooi voortgezet. De belangrijkste uitslagen luiden Heren enkelspel: Cucelll (It)—Weiss (Oost) 7—9 6—0 3—0 (opgegeven) Ber- gelln (Zweden)—Axelson (Zweden) 6— 2 5—7 6—4. Abdesselam (Fr)—Peten (B) 64 63. Rernv (Fr)—Cernlk i Eg) 3—6 6—3 6—2: Patty (VS) Schwendweln (Oost) 64 62: Clark (VS)Bergelin (Zweden) 6—1 60; Dcstremau (Fr)M del Bïllo ((It) 7—5 62 62 Dames enkelspel, mevr. Amourettl (Fr)Nel. Hermsen (Ned) 9—7 6—3 Butler trophy heren dubbelspel nationale teams: Drobny en Cernlk (Eg)—Burrows en Clark (VS) 6—3 8—1 8—6. Illffe trophy, dames dubbelspel na tionale teams; Nel Hermsen en mevr Schmier (Ned)—mevr Charbannler en rwivr. Rigollet (Fr) 62 64. Schermers naar Brussel DEN HAAG Op Zondag 1 April worden te Brussel internationale sabelwedstrijden gehouden om de Challenge Maurice Maurien. De volgende Nederlandse sabreurs zul len aan deze wedstrijden deelne men: A. van "."den, Chr. van Uden, K. Kardolus, E. Wolthuis, E. L. Kuypers (allen Den Haag), I. J. Sloos, P. Eradus, B. Eradus. Hane- veld. Verzijden en A. van Vliet (allen Leiden). Recordrit Puch mislukt PARIJS Aan de recordrit van. een 125 cc Puch is een onverwacht einde gekomen Het was de bedoe ling. met deze lichte motor een af stand af te leggen, ononderbroken, van 40.000 km- De motor werd be stuurd door Georges Monneret en zijn beide zoons Dezer dagen had de Puch. na twee weken gedraaid te hebben, reeds 26.000 km achter de rug. Maandagavond laat kwam een vrachtauto op de baan van Month- lery om enige reparaties te ver richten aan de gebruikelijke ver lichting. Op dat ogenblik kwam de Puch, met Jean Monneret in het zadel, aanvliegen en botste met grote kracht tegen de achterkant van de vrachtauto. Monneret moest met brandwonden en enkele kneu zingen aan pols en dijbeen naar het ziekenhuis worden overge bracht. Zijn toestand is naar om standigheden redelijk wel. De Puch kon de reis niet voortzetten. Men hoopt echter de recordpoging na reparatie te kunnen vervolgen, aangezien gebleken is. dat de es sentiële onderdelen van de motor, die volgens het reglement niet ver vangen mogen worden, in tact zijn gebleven Engelse league LONDEN De uitslagen van de voetbalwedstrijden voor de Engelse league luiden: eerste divisie: Aston Villa-Wolvcrhampton Wanderers 1-0 Huddcrsfield Town-West Bromwich Albion 1-2. Tweede divisie: Coventry City- Grimsby Town 1-0, Leicester City- Preston North F.nd 2-3. Twee honderd vijftig amateur-paren zwieren over gladde parket (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De gehele Tweede Paasdag, van morgens vroeg tot avonds, heeft de muze van de dans Terpsichore haar staf gezwaaid in de zalen van de Haagse Dierentuin en zij toverde daar weer de jaren gemiste charme en gratie, die nationale danskampioenschappen uitstralen. Niet alleen dc grootmeester, de professionals, maar ook 250 amateur- dansparen zwierden onafgebroken over het gladde parket, om in tango en wals, quickstep cn slowfox, het talrijke publiek, maar bovenal de- kieskeurige jury van hun kunnen te overtuigen. kunst in haar beste vorm. Het was Nationale danskamp En mochten dan de amateurs al zo nu en dan een bewonderend applausje krijgen voor een wel bij zonder geraffineerd of gratievol pasje, bij de beroepsmensen viel eerst recht te genieten van de dans Geen inhaaldagen meer Blijkens een publicatie in de officiële mededelingen van de K. N.V.B. in de Sportkroniek zal het bestuur van afdeling district West II geen zogenaamde inhaaldagen meer vaststellen. Er zijn verschei dene verenigingen, die nagenoeg geen achterstand op het program ma hebben en toch enkele weken niet in het veld zijn geweest. Het normale programma zal dan ook worden afgewerkt. Mocht echter blijken, dat in sommige gevallen wedstrijden uit deze programma's met het oog op promotie of degra datie moeten v/orden uitgesteld of ingelast, dan zal het bestuur dit doen. zelfs op korte termijn Het zelfde geldt voor de reserve-klas sen. Hondententoonstelling „Winner 1951" AMSTERDAM De Nederlandse kennelclub Cynophilia organiseert op 31 Maart en 1 April in de Apol- lohal te Amsterdam een internatio nale hondententoonstelling „winner 1951". Voor deze tentoonstelling zijn 774 honden ingeschreven, waarbij onge veer 170 jachthonden. 140 terriers, 90 windhonden en 69 Duitse her dershonden. Een record inschrijving werd geboekt bij de cockerspaniels met 50. Zevenentwintig keurmeesters en -meesteressen uit Nederland, Duits land. Engeland. Belgie en Frankrijk zullen de honden keuren. Bestaan van Wettige Synode betwist DEN HAAG Voor de Haagse arrondissementsrechtbank diende gistermorgen de zaak, die 'n groep ouderlingcr., kerkvoogden en pre dikanten tegen de Ned. Herv. Kerk aanhangig had gemaakt. Zoals be kend. eist deze groep dat het be sluit tot invoering van de kerkorde op 7 Dec, 1950 door de Gen. Sy node genomen, in strijd wordt ver klaard met de reglementen van de Njd. Herv. Kerk en mitsdien on rechtmatig, ongeldig en onverbin dend is. Verder wordt geëist dat de Ned Herv Kerk zal worden veroordeeld om zich le onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de kerkorde op straffe van het betalen van een dwangsom van 100.000 voor elke overtreding ten behoeve van de eisende partij. De eisers wensen zich niet van d.? Ned Her- Kerk af te scheiden, aldus pleiter, maar zij wensen zich te beschermen tegen het gepleegde onrecht. Bij aiwijzing van de vordering van eisers zullen in het gehele land processen over d geldigheid der nieuwe kerkorde ontstaan Eisers betwistep dat er ln de Ned. Herv. Kerk thans een wettige svn is, daar de bestaande syno de 1 Jan. 1951 had moeten aftreden- Eisers wensen geen onderwor- BRONSTEIN Voor de voetbalwedstrijd Neder landBelgië op 15 April zal een Engelse scheidsrechter worden aan gewezen De Belgen hadden ook graag twee neutrale grensrechters gehad, doch dit is wegens deviezen- moeilijkheden niet mogelijk, aldus de Sportkroniek. 76 Wij werden nu naar een barak gebracht, die er behoorlijk onder houden uitzag. Er stonden tafels en stoelen: het was de gemeenschappe lijke eetzaal. Dat leek niet gek en ook de eerste warme maaltijd, die daar werd opgediend, zag er niet slecht uit. En dat allemaal in een prachtige bosrijke omgeving. Ver geleken met Schalkhaar waren wij er dus stellig niet op achteruitge gaan. Ook het nachtlogies bleek zeer behoorlijk Wij sliepen in ba rakken op houten ledikanten en na enkele dagen werd ons zelfs een soort laken verstrekt Ook 't werk. dat ons hier werd opgedragen, was van een heel ander soort dan dat in Schalkhaar. Daar was het boom- kappen en houtzagen geweest en verder sneeuwruimen en het op- knanpen van allerhande vieze kar weitjes aan latrines enz. Maar hier werden de meesten van ons belast met het toezicht op troe pen burger-gevangenen, die buiten het kampterrein te werk gesteld waren bij het steken van plaggen en het ontginnen van stukken hei degrond D« ene gevangene moest dus op de andere passen! Dan waren er ook in het kamp nog allerlei baantjes, die ons wer den toebedeeld Alles met elkaar was het verblijf in Ommen dan ook heel wel te dragen Bovendien was het een prachtige Februari-maand. Geen wonder, dat wij er beter gin gen uitzien. Ook van de Lager- führer" en zijn trawanten hadden wij weinig last. De meesten van hen waren doorlopend beschonken, want grote hoeveelheden sterke drank kwamen voortdurend het kamp binnen Maar hoe draaglijk het dus daar ook mocht zijn, ieder haakte er naar om weg te komen. Met onze gedachten waren wij natuurlijk voortdurend thuis. Veel contact hadden wij niet meer met Amster dam; eigenlijk gezegd helemaal niet. terwijl in Schalkhaar meer malen familieleden op bezoek kwa men die brieven brachten mee terugnamen. In Ommen leefden wij evenwel geheel in de afzondering. Wel was het tot ons doorgedrongen gedrongen, dat ergens in de buurt van Apeldoorn op Rauter een aan slag was gepleegd en dat daarvoor, buitengewoon ernstige represailles waren genomen. Niet alleen in de buurt wonende burgers, maar ook zij die toevallig in de omtrek van de plaats van de aanslag waren aan getroffen. waren in groten getale gefusilleerd. Terwijl er ook gevan genen uit de Huizen van Bewaring in Zwolle en Almelo zouden zijn gehaald en geëxecuteerd. Het spreekt vanzelf, dat wij rekening hielden met de mogelijkheid, dat ook sommigen van ons het gelag dat vooral in de grote steden in het zouden moeten betalen. En in dat Westen de voedselnood ten top was gestegen. En ieder van ons was dus steeds vervuld met de gedachte, hoe wouw en kinderen het thuis wel rang, geval kon ik er vrij zeker van zijn. dat de eerste keus wel op mij zou vallen als zijnde hoogste in zouden maken. Bij velen kwam dan ook de ge dachte op een poging tot ontspan ning te wagen. Maar dat was nu niet zo eenvoudig Wel zou het niet veel moeite kosten, om buiten het prikkeldraad te komen of weg te blijven van de werkzaamheden daarbuiten, maar wij beschikten over geen enkel papier en de om trek van het kamp werd duchtig bewaakt door allerlei, in Duitse uniform dienstdoende landverra ders. Die grepen voortdurend men sen. die daar in de omtrek op zoek waren naar eten. in hun kraag en sloten ze in het kamp op. Toch namen mijn plannen om te Op de avond, waarop wij van een en ander hadden gehoord, zaten wij even vóór het. naar bed gaan deze kansen te bespreken Mijn pessimisme werd af gewuifd door Piet Immcl die van oordeel was. dat wij toch niet zoveel gevaar lie pen omdat wij tenslotte niet zaten als arrestanten van de S.D „Dat kan wel zijn. Pietje. Maar wij zijn hier toch ook niet voor ons goede gedrag. Met alle respect voor die verzetsmensen maar wij zitten als gevangenen hier toch verdraaid kwetsbaar. Als ze ons moeten hebben, kunnen ze ons hier vinden Je kunt nergens heen." Daarmee was het gesprek over trachten er vandoor te gaan steeds dit onderwerp zowat afgelopen en vastere vormen aan, tot zich plotse ling iets voordeed, dat de doorslag gaf Bij geruchte was tot ons door- om tien uur lag alles reglementair onder de wol. (Wordt vervolgd.) penheid aan de staat, doch slechts handhaving der door de kerk zelf vastgestelde besluiten. Vervolgens komt de tucht aan de orde, zoals deze op grond van artikel 29 en 30 der Ned. geloofs belijdenis wordt geëist cn zoals deze in de kerkorde is geregeld, waarbij men 10 jaar geen tucht op prediking cn catechese wil en voorts de tucht 'wil binden aan het feitelijk belijden der kerk, dus aan de opvatting van de dag en niet aan Schrift en Belijdenis. De dwangsom zal worden ge bruikt voor een Herv. kerkelijk doel. Pleiter verzocht de rechtbank nog in April vonnis te willen wij zen. opdat de invoering der kerk orde. die eisers als een ramp voor de Herv. kerk beschouwen, kan worden voorkomen. In de middagzitting kwam aan het woord jhr. mr J. K de Brauw, die optrad namens de Ned. Herv. Kerk Hij ging eerst de geschiede nis van dj» nieuwe kerkorde na. Volgens de inleiding tot de werk- orde van 1945 waren de ambtsdra gers gedeformeerd tot ambtenaren. Dit leidde tot individualisme en verkondiging van zeer afwijkende opinies. Op deze manier stimuleer de de kerk de richtingstrijd In de oorlog is de kerk zich. dank zij de beproevingen van dien tijd. van haar roeping bewust geworden. De Synode heeft zich los gescheurd van haar verambtelijking. Door de wijziging in de algemene status, die bij de werkorde van 1945 tot stand kwam. was de synode niet meer bestuursorgaan, maar „kerk". Er werd toen een bijzondere proce dure voor de invoering van de nieuwe kerkorde vastgesteld. Door een gemeenschappelijke worsteling om de waarheid heeft de kerk en niet de synode de kerkorde vastgesteld, aldus pleiter. Het gaat de eisers echter n"om deze ge meenschappelijk-» worsteling om de waarheid. Het bevreemdde pleiter dat er onder de eisers mensen zijn, die zo ver van elkaar af staan. Mr De Brauw legde er voorts de nadruk op, dat de vastgestelde re gels alleen gelden in de verhou ding tussen de synode en de ge meenten De individuele leden kun nen hiertegen niet protesteren, ten zij zij in hun privébelangen worden benadeeld. Volgens pleiter willen de eisers als kleine minderhpid de grote meerderheid hun wil op leggen. De materiële bezwaren van de eisers inzake belijdenis, leertucht, approbatie en stemrecht kunnen slechts langs de weg der kerke lijke rechtspraak worden behan deld. Hierna besprak pleiter het be zwaar van eisers tegen de goed keuring van de kerkorde door de verdubbelde synode Van princi piële wijzigingen is geen sprake geweest, aldus mr De Braliw. Wan neer individuele leden zich om principiële redenen niet kunnen verenigen met hetgeen de meer derheid heeftvastgesteld, zo be sloot mr De Brauw. dan is er maar eén mogelijkheid, namelijk dat zij uittreden, hoezeer de kerk dat ook zou betreuren De kerk heeft dit willen voorkomen, maar ook de kerk moet haar geweten volgen. De president bepaalde de uit spraak op Woensdag 25 April. pas laat in de middag, toen de vol gende prijswinnaars bekend ge maakt konden worden: Grote prijs van Nederland, pro fessionals: 1. de heer en mevrouw Daniels, Amsterdam, 2 de heer en mevrouw Van der Meulen, Den Haag; 3. de heer Van der Velde en mejuffrouw Geurs, Den Haag. Residentiecup. professionals: 1. de heer Liebrechts en mejuffrouw Houtkamp. Amsterdam; 2 de'heer en mevrouw Steen winkel. Utrecht; 3. de heer en mevrouw Reyers, Am sterdam. Grote prijs van Nederland, ama teurs: Hoofdklasse kampioen: dhr. Kuil en mejuffrouw Bosland Am sterdam. A-klasse kampioen: de heer Heesink en mejuffrouw Hartman, Amsterdam; B-klasse kampio do heer Brouwers en mejufrouw Hen driks. Den Bosch; C-klassc kam pioen: de heer Durr en mejufrouw Last, Amsterdam. De organisatie van dit groots dansfestijn werd verzorgd door de Haagse Amateur Danssport Unie, de leiding berustte bij de Haagse dansleraren Lier, Staas en Kleyn- haus. „The Huricanes" zorgden voor beschaafde passende muziek. Radioprogramma Donderdag 29 Maart 1951 HILVERSUM. 402 m. AVRO 7:00 Nieuws 7.15 Gram.muzlek VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8 15 Gram.muziek 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram muziek 9 30 Water standen 9.35 Gram.muzlek 10 30 De Ant woordman 10.45 Gram.muzlek 10.50 Voor de kleuters 1100 Muziek-ëtalage 11.40 „Mode en make-up ln de Oudheid causerie 12.00 Orkestconcert 12.30 Land en tulnbouwmededelingen 12.33 In 't spionnetje 12 38 Pianospel 13.00 Nieuws 13.15 AvRO-Allerlei 13.20 Gram muziek 13.45 ,.U kunt het geloven of niet" 13.50 Gram.muzlek 14.00 Voor de vrouw 14 30 Pianoconcert 15.00 Voor de zieken 16.00 „Van vier tot vijf" 17.00 Voor de jeugd 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding. „De brievenbus gaat open' de correspondentieclub o l.v Regina Zwart, 1800 Nieuws 18.15 Praetlsche wenken voor tennissers 18.20 Sportproblemen 18.30 Lichte muziek 19 00 AVTO-allerlel 19 05 .De Voorjaarsbeurs te Utrecht", causerie 19.15 Metropole-orkcv 19 40 Boekbespreking 20.00 Nieuws 20 05 Ac tualiteiten 20.15 Kamerorkest koor en solisten 21.10 Discussie over sociale vraagstukken 21.40 Amusementsmuziek. 21.55 AVRO-allerle! 22.00 Gram.muzlek 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualltelten 23.30—24.00 Gram.muzlek HILVERSUM IL 298 m KRO: 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgym nastiek 7.30 Gram.muziek 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender 800 Nieuws en weerberichten 8 15 Gramo- foonmuzlek 9 00 Idem. NCRV 10.00 Gra- mofoonmuzlck 10 15 Morgendienst 10.45 Gram.muzlek. KRO: 11.00 Voor de zie ken 11 45 Gram.muzlek 12.00 Angelus 12.03 Gram muziek 12 30 Land- en tuln bouwmededelingen 12 33 Gram.muzlek 12.55 Zonnewijzer 13 00 Nieuws en Ka tholiek nieuws 13.2'» Lichte muziek 13 40 Planorecital NCRV 1100 Gram muziek 14.45 Voor de vrouv 15 15 Gram.muzlek 15.30 All. hobo en orre! 16.00 Bijbelle zing 16.45 Vocaal on nblc 17.00 Voor de Jeugd 17 30 Gram muziek 17.40 Oost- Veluwsprogramma 18 00 Volksmelodieën 13 30 C.W.V -kwartier 18.45 Gram.muzlek 19.00 Nieuws en weerberichten 19.15 Le vensvragen 19 20 Regimentsmarsen en signalen 19.40 Radlokrant 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd programma 22.10 Gra- mofoonmuziek 22 15 Buitenlands over zicht 22.35 Gram.muzlek 2245 Avond overdenking 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram muziek. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs. Dale's Dagboek" 1215 Lichte muziek 12.45 Hoorspel 13 00 Or gelspel 13.15 BBC Midland Light Orches tra en soliste 14,15 Voor de kinderen 14.45 Voor de kleuters 15,00 Voor de vrouw 16.00 Lichte muziek 16.30 Voor de soldaten 16.45 Gevarieerde muziek 17 15 Mrs. Dale's Dagboek17.30 Causerie 17.45 Amusementsmuziek 18.15 Orgelspel 18 30 Varlétc-orkes) 19.15 Hoorspel 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws 20 25 Sport 20.30 Gevarieerd programma 21 00 Vra gen beantwoording 2130 Verzoekpro- eiamma 22 30 Voordracht 23.00 Nieuws 23.16 Actualiteiten 23.20 Dansmuziek 24.00 Voordracht 0.15 Orgelspel 0.56 1.00 Nieuws BRUSSEL. 321 m. 11 45 Operaconcert 12.30 Weerberichten 12 33 Voor de landbouwers 12.40 Gram - muziek 13.00 Nieuws 13 15 Instrumentaal Sextet 13.45. 14.15 on 14.45 Gram.muziek 13.00 Engelse les 15.15 Gram.muziek 15.40 Franse les 16 00. 16.30 en 16 45 Gram- muziek 17.00 Nieuws 17.10 Gram.muzlek 17 15 Voor de kinderen 18.15 Gramofoon- muziek 18 25 Causerie 18.30 Voor dc sol daten 19.00 Nieuws 19.30 Zang en piano 19.60 Causerie 20.00 Verzoekprogramma 21.00 Klankbeeld 21.30 Pianospal 21.45 Actualiteiten 22 00 Nieuws 22 15 Zang en plano 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Dansmuz.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5