VOORAL VOOR DB VROUW Nachtarbeid voor vrouwen in het hotelbedrijf Hoe met kleuren mannen veroverd worden U levert de bruidegom wij doen de rest -ACME DE COMMISSARIS VERTELT DOOR i r Weduwe verdient de kost voor kinderen en klein-kinderen Faas-uitje V.J Hei sterke hart dat Uw costuum jong houdt Radioprogramma Rita Hayworth op weg naar Hollywood Regeringscrisis in Finland gesust India wijst arbitrage in Kasjmir af door h. voordewind Vrijdag 30 Maart 1951 f> Cll 7 »!iusuajpyj T-T ET is een algemeen bekend feit dat de meeste Amerikaanse -*■ vrouwen werken. Velen van hen werken in het Hotel- en Restaurantbedrijf en weer een bijzonder groot gedeelte daar van werkt 's nachts. Omdat wij wel eens wilden weten, wat die vrouwen 's nachts voor arbeid verrichten, hoe zij dat vinden en waarom zij dat doen, informeerden wij bij het „Women's Bureau" in Amerika. Tweehonderd zeventig in hotels werken de personen werden ondervraagd door een afdeling van dit bureau waarvan 148 vrouwen bleken te zijn. Bijna alle vrou wen in het Hotelbedrijf, grotendeels kamermeisjes, lift-bedien- des en telefoonjuffrouwen, en enkele administratieve krachten, waren 35 jaar of ouder. Slechts 1/5 van deze vrouwen was on getrouwd, 2/5 was getrouwd, de rest weduwe of gescheiden. Men vroeg de vrouwen waarom ze een dergelijke baan genomen hadden, of zij in deze betrekking wilden blijven of dat ze liever an der werk hadden en waarom. De antwoorden liepen sterk uiteen. Het bleek, dat een groep vrouwen nachtwerk aannam, omdat werken noodzakelijk was en er op dat moment niet anders te krijgen was; een andere groep nam nachtwerk aan, omdat er op de dag andere dingen te doen waren en weer een groep vond nachtwerk vreselijk en wilde zo spoedig mogelijk veran- deron. Wij kregen de volgende antwoor den uit de groep, die 's nachts werken op prijs stellen; 1. Een jonge getrouwde vrouw zonder kinderen werkt zes da gen per week van vier uur 's mid dags tot middernacht. Zij wilde de ze uren, omdat haar man veel reist en ging werken om haar eenzame avonden te ontlopen. 2. Een getrouwde vreuw van 32 jaar, twee dochtertjes van acht en twaalf jaar. werkt van 3 uur 's middags tot 11 uur 's avonds Zij vindt haar werk heel prettig. Zij slaapt 's morgens zeer lang en haar man. die in hetzelfde hotel werkt maar op de dag, kan als zij werkt op de kinderen passen. 3.^ Een 46-jarige receptioniste in een cocktail lounge werkt van het borreluur tot 1 uur 's nachts. Ze is gescheiden en woont alleen. Zij vertelde, dat ze er van houdt om 's avonds te werken, omdat ze eenzame avonden zo ontzettend vindt. Bovendien geeft deze baan haar toch nog tijd om gedurende de middaguren boodschappen te doen 4. Een cassière, 38 jaar oud, werkt in een hotel van mid dernacht tot 9 uur 's morgens. Zij heeft dit de laatste vier jaar al gedaan. Zij houdt er van en slaapt OM de Pasen te versieren gaan we naar de cineac. Dit is iets nieuws, vooral voor 't dikke zusje. Het woord zegt haar wel niets. maar we doen bedrijvig niet jassen en mutsen, we gaan dus uit. In de tram wil zoontje een bankje alleen, een eind van ons vandaan. Daar kan hij dan voornaam langs ons heen kijken en onafhankelijk doen, zo van: „Zie je die lui, ik weel niet wie" dat zijn?" Het wachten in de trouwhartige stoet moeders, vaders en oma's, die allemaal een Paascmeacje aan het kroost willen geven, sla ik over. Ook het gejaag naar een plaats en het benarde schuifelen langs al die benen. We riffen dus. Dikkezusje, strak van ellende, op m'n schoot, zoontje, niet ontevreden, ernaast. „Straks komt de dikke met dc dunne," praat hij. „Dat stond bui ten op een bord." „Donker," zucht 't zusje en als ik niet antwoord: ,,'k Moet een plas „Kijk," wijs ik, „Mooi." Op het witte vierkant zijn ze aan het bok sen. Boze, bijna blote mannen. „Als nou de dikke met de dunne maar komt," sist zoontje, „of zou dat bord nep zijn?" De boksers verdwijnen, nu zien we lieden die zwemmen. Ze duiken door een golf „Zou hier ook een toilet zijn", praat zoontje, „of een nooduitgang of zoiets." Er rijdt een auto voor. er zitten ministers in. Opeens zijn het eieren, massa's eie ren. Ze barsten, piep, piep. nou zijn het kuikens Hop. daar huppelt een raar kind het doek op. Ze springt houterig en langzaam door eên louw, rolt met de ogen, Tekenfilm Biovacantieoord. Kindje hoos" zucht zusje. „Kind je moet een plas." „Bij dat lampje staat toiletten." beslist zoontje. Omdat 't zusje op slag start met een dringend draaien WltF. en wiebelen, schuifelen we la aas ol die benen naar het rode lichtje 'n de verte. Er zijn drie kamertjes niet haakjes, alle bezet met nog een dribbelende rij ervoor. Als we ten slotte bevrijd terug komen geeft de dikke Olivier Hardy) de dunne fStan Laurel) een ferme mep. Het Plafond zakt in cn de film i" uit. BIBEB. op de dag béter dan 's nachts. De ze vrouw was gescheiden en alleen op de wereld. Vrouwen die s nachts moeten werken 1. Een 44-jarige telefoniste. Ge trouwd. volwassen kinderen. werkt van 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. Zij vertelde, dat zij deze uren werkte, omdat er niet genoeg bedden waren voor de hele familie om te slapen, maar dat al les nu prachtig ging. want ze ge bruikten allemaal samen het ont bijt cn diner. 2. Een 35-jarige serveerster werkt van 5 uur tot middernacht. Deze vrouw onderhoudt haar fa milie bestaande uit vier personen. Haar man is werkloos cn ünds ge ruime tijd ziek, hoewel hij tijdens haar afwezigheid voor de kinderen zorgt Zij vertelde dat de fooien op de avond of middernacht gro ter waren dan op de dag. De vrouwen die de baan „nou eenmaal hadden' 1. Een kamer-..meisje" in een hotel in Indiana (70 jaar oud!!), werkt van 11 uur nm. tot 7 uur 's morgens. Zij heeft deze baan al 11 jaar. waarvan de laat ste 7 jaar nachtdiensten Zij ver telde dat de nachtdienst veel min der inspannend was. Ze durfde daarom op haar leeftijd niet meer naar de dag-dienst over gaan. Zij is weduwe en woont in bij een ge trouwde dochter, die zij kost en inwoning betaalt. 2- E:n bordenwaster in een res taurant. werkt ook van 11 tot 7. Ze is gescheiden en woont al leen. Zij vindt het werk in deze uren prettig Rustig en kalm. Zij had geen klachten. De vrouwen die 't werken 's nachts naar vinden 1. Een vrouw van 29 jaar, die vroeger m een wasserij werk te en nu borden wast in een res taurant. in een van de kleinere steden van Amerika Zij moest ver dienen en dit was de enige betrek king. die zij vinden kon. niet te ver van huis Zij heeft vijf kinde ren en hoewel haar man werkt, verdient hij niet genoeg om het gezin te onderhouden. Het pro bleem van de opvoeding der kin deren was zéér groot, omdat haar man ook een betrekking heeft, die 's avonds begint. Haar broer zorgt op de dag voor de kinderen. £ij krijgt niet genoe slaap, omdat zij "s morgens vroeg moet maken dat de kinderen naar school komen. Eens is zij 's nachts op straat aan gerand en is sindsdien bang om in donker alleen op straat te lopen. 2. Een weduwe van 50 jaar. te lefoniste, zei dat ze ieder avond- of nachtwerk voor vrou wen afschuwelijk vindt. Wat het dan ook is. Kon geen andere be trekking vinden Zorgt voor haar eigen levensonderhoud. at van haar kinderen cn kleinkinderen 3. Een 53-jarig kamermeisje. Vond het nachtwerk zo naar, omdat ze haar kleinkinderen nooit zag cn nooit met ze kon spelen Bovendien vond zc het nachtwerk vermoeiend. Waarom vrouwen in Amerika werken Vrouwen werken om dezelfde redenen als mannen. Vrouwen hebben altijd gewerkt. In- en buitenshuis. Zij deden dit om voor zichzelf en anderen te zorgen Anderen die van haar afhankelijk waren. Van de 100 werkende vrouwen werken 84 voor hun eigen le vensonderhoud of voor hun eigen levensonderhoud cn dat van an deren. Van 100 werkende vrouwen wer ken S om een eigen huis tc be zitten, uit dc schulden te komen of om de kinderen een goede opvoeding te geiden. Van 100 vrouwen werken 8 om dat ze werkelijk geïnteresseerd zijn in haar iverk. Van iedere 100 werkende vrou wen, die ren gezin hebben, bren gen er 15 een hoger salaris in dan haar mannen Alleenwonende vrouwen (êcn op de vijf werkende vrouwen) verdienen bijna allemaal genoeg om in haar eigen levensonder houd te voorzien. In 1880 werkten op de 100 Arbei ders, 15 vrouwen in Amerika; iu 1040 ivaren van 100 Arbeiders 24 vrouiven en in 1950 kwamen op de 100 arbeidskrachten 28 vrou wen voor. Wit blijkt nog immer teken der onschuld (Van onze correspondent te New York) IN mijn naïveteit heb ik altijd gedacht dat de vrouw (en niet alleen de uitgesproken ijdele) de keuze van haar kleren bepaalt naar twee dingen: naar haar beurs en naar wat haar staat. Wat het laatste betreft voel ik me enigszins onzeker. Misschien moet ik schrijven: naar wat HIJ denkt dat haar staat of naar wat ZIJ veronderstelt dat HIJ denkt dat haar staat Dat doet er echter weinig meer toe sinds ik tot de ontdekking ben gekomen dat ik ho peloos ouwerwets ben. Het New Yorkse dagblad „World- den van de betekenis die de schrij- Telegram and Sun" heeft me een vers van hét bewuste artikel (het desillusie bezorgd In zijn natuurlijk I zijn er twee. een man en een vrouw, veelgelezen rubriek „Uw huwelijk" een echtpaar notabenei aan diverse verkondigde een artikel nl. onlangs kleuren hechten, onder dc kop „Show colors and get ROOD: Bij uitstek de kleur der your man" (zo ongeveer: „gebruik verleiding, te dragen voor mannen kleuren om je man aan de haak te die sc;n/u, en zelfbewust. Al- slaan"). dat de verstandige vrouw, die een man wil boeien, in praktijk brengt wat de psychologie allang erkend heeft en wel. dat bepaald-? kleuren bepaalde effecten teweeg- Nu ik dit zo neerschrijf, voel ik me opnieuw en nog dieper geschokt dan bij de oorspronkelijke lezing Ik begin zelfs te twijfelen of ik er wel goed aan doe dit onderwerp te kiezen om Ic voldoen aan het ver zoek der redactie, die me onlang? animeerde om ook eens iets te schrijven voor de vrouwenpagina Dien ik me niet veeleer tot mijn eigen sexe te wenden en een woord Bridal consulant" neemt in Amerika alle zorgen van de bruid weg HET is waarlijk geer. wonder, dat in vele gevallen bruid en bruide gom zich in de laatste weken voor hun huwelijk door elkaar ver waarloosd voelen. Dit ondergaan zij lang niet altijd bewust, maar het uit zich in een iet of wat geprikkelde stemming, die tot allerlei wrij vingen kan leiden. De bruid is in die dagen meestal niet in haar zon nigste humeur, en zij heeft het zo druk met het regelen van honderden kleinigheden, dat zij tegen het naderen van de grote dag vaak de ver zuchting slaakt: „Ik wilde maar, clat alles al achter de rug was." Niet alleen dat de vermoeidheid van de bruid op haar huwelijksdag voor bruidegom en gasten en allereerst natuurlijk voor haarzelf onaange naam is, maar deze is er vaak de oorzaak van dat de „eerste echtelijke ruzie" voor of op de trouwdag valt. Zelfs wanneer de familieleden mee helpen komt het leeuwendeel nog voor rekening van de jonge vrouw., die het steeds meer met haar zenuwen te kwaad krijgt. In Amerika is het reeds lang gewoonte, dat grote Department Stores, die in dat land een econo misch en maatschappelijk veel grotere plaats innemen dan bij ons, een dame in dienst hebben die in dergelijke gevallen uitkomst brengt. Zij heeft een speciale stu die gemaakt van de huwelijksge bruiken bij de verschillende gods diensten, is precies op de hoogte met de voorschriften der etiquette, zodat zij ook daarin raad kan ge ven indien men er om vraagt Ver- der regelt zij desgewenst alles voor het bruidspaar, van het kopen van de trouwringen tot de reserverin-1 gen voor de huwelijksreis cn de I inrichting van het huis. Zodra er een verlovingsadvertcn- tie in een \an de kranten ver schijnt probeert z j contact met het j meisje te krijgen. Telefonisch of schriftelijk, eventueel door een be- j zoek. geen moeite is te veel. Is het contact eenmaal gemaakt en het t meisje blijkt wel iets voor het idee te voelen, dan worden de namen Van het verloofde stel in een kaart- register ondergebracht. Door re gelmatig contact tracht de ..bridal consultant" op de hoogte te blijven gesprekken met het bruidspaar van de plannen cn zodra de da- wordt uitgestippeld, hoe de jonge turn van het huwelijk is vastge- mensen alles geregeld willen zien. steld, komt zij in actie. In enige hoeveel geld er totaal beschikbaar is en wat voor kleding en andere dingen er aangeschaft zullen moe ten worden. Het spreekt vanzelf, dat de kleding voor bruid cn brui degom, en eventueel die van de gasten ook in het betreffende wa renhuis gekocht wordt. Ook de kwestie van fotograaf, bloemist voorkeur voor bepaalde types ta felzilver. glaswerk, serviezen ed. komen aan de orde. Op deze ma nier is het niet moeilijk een ver langlijst samen tc stellen die haast wetenschappelijk verantwoord mag heten. Iedereen die het bruidspaar een cadeau wil geven, zoekt con tact met het bureau van de „bn dal consultant" en kan daar alle inlichtingen krijgen (met erbij ver meld. op welke verdieping van het warenhuis de artikelen te koop zijn). Als de voorbereidende bespre kingen afgelopen zijn is het eerste werk van dc organisatrice het be schikbare geld in te delen, zodat het zo nuttig mogelijk besteed wordt. Zij adviseert hierbij soms de bruidskleding te huren, als dooi het aanschaffen daarvan andere dingen niet gekocht zouden kun nen worden. Het spreekt vanzelf, dat gedurende de voorbereidingen nauw contact met het bruidspaar wordt ondchouden, maar het is voor deze toch een hele geruststel ling hun beslommeringen in goede handen te weten. Is de huwelijksdag eenmaal ach ter de rug en alles vlot verlopen, wat door de grote ervaring van deze Specialisten op huwelijksge bied vrijwel altijd het geval is. dan wordt de naam van het bruidspaar en van de wederzijdse ouders in een kaartsysteem geplaatst cn ieder jaar stuurt het warenhuis met de trouwdag een gelukwens Het spreekt welhaast vanzelf, dat men zo nauw mogelijk contact met deze echtparen tracht te houden om bij do levering van eventuele baby- uitzetten vooral niet te laat te zijn en omdat zij steeds een groep zul len vormen, waarbij een grote goodwill voor het betreffende wa renhuis bestaat. Deze machtige ver koop-organisaties zien het belang van vaste klanten blijkbaar even goed in als de kruidenier bij U om de hoek, die met een vriende lijk praatje en een snoeoje bij de boodschappen U evenzeer tracht te binden Er wordt in Amerika veel ge bruik gemaakt van deze service deor de gro'.e warenhuizen, die er zich terecht op beroemon de bruid met alles te kunnen helpen, be halve met het vinden van een bruidegom- Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het heeft méér1 Het originele Vormvast binnen werk is door zijn soepele veer kracht het sterke hart dat Uw costuum jong houdt. C A Vormvast is inderdaad piifiactia in CoJrdfcxJkie.! ZATERDAG 31 MAART VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.18 ..Onder ons gezegd' 8.23 Orgelspel; 8-50 Gramofoonmuziek (9.30—9-35 Water standen). VPRO 10.00 „Tijdelijk Uitge schakeld". causerie; 10.05 Morgenwijding VARA. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven- 1135 Fluit en plano; 12 00 Promenade-orkest; 12.30 Land- tn tuin bouw mededelingen; 12.33 Gramo- foonmuzick; 13.00 Nieuws: 13.15 Banjo- ensemble 13.40 Pianospel; 14.00 Voor de jeugd; 14.40 Fries programma: 15.15 Tirolcr muziek; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 Gramofoon- muziek; 16.30 Sportpraatjc; 16.45 Kamer, orkest en solist- 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 „De reis van Noach op de wateren", causerie; 18.20 VARA- varia; 18.25 Lichte muziek- 18.40 Rege- nngsuitzendlng: „Zoeklicht op de Wes terse defensie"- 19,00 Artistieke staal kaart. VPRO; 10.30 „Passepartout", cau serie; 19 40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze weck". —625; Pinken 375475; graskalvcren causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 2005 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd program ma; 21.25 Wcense muziek; 2155 Socia listisch commentaar; 22 10 Metropole orkest, koor en solisten: 22 40 „Onder dc pannen", hoorspel- 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45—24.00 Gramofoonmu- ziek. HILVERSUM II 298 M.: KRO: 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramoloonmuziek; 9.00 cn 9.40 Idem; 10.00 Voor de kleu ters- 10.15 Gramofoonmuzick; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Giamofoonmuziek; 11.30 „Als de ziele luistert causerie; 12.00 Angelus: 12 03 Gramofoonmuzick- 12.30 Land. cn tuinbouwmededclingen; 12.33 Gramofoonmuziek: 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws; 13.20 Politiekapcl; 14.00 Orgelspel; 14.20 En gelse les; 14 40 Accordconmuztck; 15 00 Kroniek van letteren cn kunsten 15.33 Dubbelmanncnkwarlet; 15.55 Omroep orkest; 16.30 Meerstemmige liturgische muziek met toelichting; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Filmprogramma- 18.15 „Dc bouw van nieuwe ondcrzecbootjagcrs". reportage; 18.25 Pianospel; 18.48 Sport- praatje, „Dit is leven", causerie en Voor de jongeren; 19.00 Nieuws; 19 15 Actualiteiten- 19 23 Gramofoonmuzick. 19.52 Journalistiek weekoverzicht; 20 00 Nieuws; 20 05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 „Lichtbaken"- 20.40 „Steek eens op Heren!';" 21.00 Gevarieerd programma; 21.53 „Wat zou U doen?"; 22 00 Amuse mentsmuziek; 22 30 Wij luiden de Zon dag in 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23 25—24.00 Gramofoonmu ziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 cn 217 M. 12.00 Hoorspel; 12 50 Instrumentaal kwartet en soliste; 13.15 Sportparade; 13.30 Orkestconcert 14.13 Voor de kin deren; 14.45 Orgelspel; 15.00 Dansmu ziek. 15.45 Gramofoonmuziek 16.05 Sportreportagc; 16 25 Orkcstconccrt- 17.. Sportrcportage; 18.00 Filmbeschouwing; 18.30 Sportreportagc; 19.00 Jazzmuziek; 19 45 Causerie; 20 00 Nieuws; 20.25 Sport- praatje; 20 30 Quizprogramma- 2100 Boekbespreking; 21.15 Hoorspel; 22.00 Orkestconcert; 23 00 Nieuws- 23.15 Lich te muziek; 23.30 Populaire muziek, 0 13 Gramofoonmuziek: 0 561 00 Nieuws. Brussel 324 M. 11.45 Gramofoonmuziek- 12.00 Lichte muziek: 1230 Weerberichten; 12 32 Om roeporkest; 13 00 Nieuws: 13 15 Vlaamse liederen 1330 Gramofoonmuziek; 14.00 Philharmonisch orkest en solist; 15 00 Gramofoonmuziek; 1530 Accordeonmu- zick; 15.40 Gramofoonmuzick; 15.55 Ac- cordeonnuiziek- 16.10 Gramofoonmuziek; 16.15 Ethnischc muziek. 17.00 Nieuws. 17 10 Causerie; 17.20 Kamermuziek; 17,30 Orgelconcert- 18.00 Juniores contra Se niores; 1330 Voor de soldaten: 10.00 Nieuws: 19.30 Gitaarrccllal. 19.50 Ra cital 19.50 Radiofcullleton; 20.00 Om roeporkest en sotisle. 21 oo Actualitei ten 21.15 Idem; 22 00 Nieuws; 2215 Ver- zoekprogramma 23 00 Nieuws; 23.05 en 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. NEW YORK. Met het stoom schip „Degrasse" is Rita Hayworth op weg naar Hollywood om een nieuwe film te maken, haar eerste sedert haar huwelijk met prins Aly Kahn twee jaar geleden Zij blijft de meeste tijd in haar hut met haar twee kinderen en heeft de scheepsofficieren gevraagd haar incognito te eerbiedigen. Nu cn dan wandelt zij aan dek zonder make-up op lage schoenen. De maaltijden gebruikt zij in haar hut met de kinderen en hun verpleeg ster. Zij is nog niet in de eetzaal geweest HELSINKI. Het gevaar voor een Finse regeringscrisis schijnt definitief bezworen te zijn, aldus A F P. De soc aal-democratische j parlcmcntsfractie heeft het com- j promisvoorstrj aangenomen, waar- j aan de andere 'tractie* reeds stil- zwjjgend hun goedkeuring ge- hecht hebben, volgens dit compro- mis zullen de bepalingen in de wet op de huurverhoging veran- j derd cn de toepassing er van uit- gesteld worden, gelijk de sociaal- I democraten verlr "tgden. Bekend berggids sterft bij val op begane grond ZERMATT Een van Zwitser- land's bekendste berggidsen, Simon Julcn, is Donderdag bij een onge luk om het leven gekomen. Julen, die de moeilijkste hellingen van de Matterhorn heeft beklommen, liep bij het uitglijden op een be ijzelde weg een hersenschudding op en stierf aan dc gevolgen daar van. LAKE SUCCES India heeft Donderdag de Veiligheidsraad ver teld. dat het het arbitrage-voorstel, door Engeland en de Verenigde Sta ten voorgesteld als deel van ccn oplossing van de kwestie-Kasjmir, niet zou kunnen aanvaarden. Sir Benegal Rau zei, dat het arbitrage-voorstel een schending was van de resolutie over Kasjmir van Augustus 1948. (Advertentie 1. M.) ACME is even voorzichtig met mooie kleren als U%elf! wol-alles is veilig I *f- "ACME-druk"! vi De fijnste zijde, de fleurigste katoen, het •tevigste linnen, de zachtste wol-alles bij ACME. Hoe dat komt? Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door ACME'» nieuwste vinding: de drukmeter, die op verende rubber rollen werkt. Ziedaar het resultaat van 70 jaar ervaring 1 Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabriek, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildceltjes tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst. Dank zij deze extra-reiniging komt alles wat U door de wringer laat gaan schoner dan ooit tevoorschijn cn gaat alles ook langer mee. "ACME-druk" wil zeggen: blijvend een hetere verzorging van de hele gezinswas. de reinigende wringer Een product van de fabriek die al 70 jaar lang het beate maakt ti vtrkrijgtn bij ellt gordt ccndtlaars In ij^irwarin tn biasboudcrtüultn Prijs: fkM.- ACME WMNCERS LIMITED. 0AVID STREET. OUSCOW. 8.1 SCHOTLAND Icci ongeschikt wanneer ge enigs zins gezet bent. Draag dan liever Bordeauxrood of kastanjc-klevr. BLAUW: heeft de grootste aan brengen en dat de vrouw die zich trekkingskracht voor het roman van die wetenschap bedient, haar tisd}e sentimentele type man en aantrekkelijkheid dus bewust kan bijzonder effectvol tegenover vergroten, door kleuren te dragen mannen die graag bemoederd wnr- dic het meeste vat hebben op de I "en man van haar keuze. I GROEN: iels voor de He-man". Vanwege zijn vertederende kwali teit zeer geëigend om le dragen wanneer je indruk wenst te maken op ie baas GEEL De kleur wanneer de man veel ouder is dan gij. Geeft rijper en ervarener allure Ben je bang dat je te streng zult lij ken. vrolijk het dan op met een kleurtje. WIT: Nog altijd hot symbool van waai schuwing te laten horen0 van reinheid on onschuld. Uitne I-Ioo kunnen we ooit een vrouw on- j mend geschikt, voor een eerste bevangen tegemoet treden, wanneer: o tmoeting on voor een bezoek we ons bij elke nieuwe, of onver- j aan zijn ouders. wachte kleur zullen moeten afvra- I ORANJE. Mist alle sex-appeal; gen: wat voor een type denkt ze nu aanbevolen om de man aj te dat ik ben? Zal het ons niet dwin- schrikken. gen juist anders te schijnen, hetzij 0ver combinatie van kleuren domweg om onze onafhankelijkheid 7wijgen déze huwelijksexpcrts in te bewijzen en misschien te bewa- talen ren. hetzij om onze intelligentie te zijn dus blijkbaar ongeschikt zotten tegenover die der verstan- om de man te vangen< tcnzij bij_ dige vrouw. zonder gecompliceerde naturen. De zaak is werkelijk niet eenvou- Maar die lezen „The World- Tele- d:g, want ziehier enkele voorbeel- 1 gram and Sun" niet. „Goed, dan zal ik U een verkla ring geven, waarin slaat, dat U een nierontsteking hebt en dat er een foto moet worden genomen. Dat zal dan In het Rooms-Katholieke Zie kenhuis in Zwolle moeten gebeu ren. En als U daar eenmaal bent. dan vraagt U maar naar dr. Mes dag Met hem kunt U gerust open kaart spelen en hij zal U wel ver der behulpzaam zijn." .Uitstekend, dokter." Dr. Pos schreef nu een briefje (dal ik nog steeds in mijn bezit heb), waarin hij dringend om op name verzocht in het R.K zieken huis, omdat ik lijdende was aan een ernstige, nieraandoening Met dit bewijs vervoegde ik mij bij Lagerführer Dicpgrond en ver telde hem hoe het er voor stond. Ik liet hem die doktersverklaring zien. Maar hij bleek allerminst be reid. mij te laten gaan Nee Overste, dat gaat niet." kreeg Ik te horen „Ik heb geen personeel om U te begeleiden". „Nou dat is toch zeker ook niet nodig", repliceerde ik ...Ik kan de weg zelf best vinden." „Nee. dat mag ik niet toestaan. Ik heb ten slotte ook mijn verant woordelijkheid Bovendien heb ik geen auto. om U te laten brengen ..Dat is ook allerminst nodig En al had U een auto dan ging ik daar nog niet in Alles wordt hier Im mers van de weg geschoten." En dat was inderdaad zo. In het hele kamp was geen auto heel Elke morgen omstreeks negen uur verschenen een paar vliegtuigen, die de hele dag geregeld tussen Coevorden en Zwolle patrouilleer den en alles wat reed aan flarden schoten Het kleinste transport moest dan ook 's nachts of onder de bomen plaats vinden Ook werd er af en toe een aanval op het kamn zelf gedaan. Al menig maal had ik dekking moeten zoeken achter een grote hooiberg Want die bood ten slotte meer beschutting dan al die vluehtgaten in de grond Maar broeder Dicpgrond hield zijn been stijf ..Hebt U veel pijn", vroeg hij ten slotte. „Och man. het Is .niet om uit te houden Tk doe elke nacht zowat peen oog dicht Als er niet dadelijV: wordt ingegrepen, ga ik er hier aan. En dat is toch zeker uw bedoe ling niet?" ..Ja. Overste, ik zeg U ik zou U wel ter wille ziin maar ik heb geen percnneei om U te bewaken Waarop ik hem weer verzekerde, dat dat ook niet nodig was „U bent toch zeker niet bang da» Ik er vandoor zal faan° Waar moet ik heen Over de IJssel kom ik toch ill Teen geval". Hij begon even na te denken Belooft U mij. dat U terug komt?", was zijn vraae. ..Natuurlijk beloof ik dat", ant woordde ik met een stalen smoel Kan ik daar heslist van op aan", wilde hij weer weten ..Stellig Ik zweer U dat ik terug kom". Maar dacht ik er bii: je moet niet vragen wanneer En ik heb woord gehouden. Want na de vrede heb Sk nog een bezoek ge bracht aan het kamo om te zien of er nog wat van miin achtergelaten uitrusting was te vinden. Toe» zat Hcrr Lagerführer daar achter de tra lies. Hij was bijna onherkenbaar, zo mager Ik kon toen niet nalaten hem even te zeggen, dat ik weer terug was. „Kan ik daar vast van op aan. Overste"" vroeg hij nogmaals. „Stellig. Lagerführer ik geef mijn woord erop" „Nou dan zal ik U een bewijs geven Maar hoe wilt U er ko men?" „Nou ik heb de tijd; het is 23 km: Ik ga dus lopen. Maar misschien hebt U wel even een oude fiets voor mij. Er staan er hier genoeg in het magazijn." „Is dat niet wat gevaarlijk. Over ste" Met ontstoken nieren op een fiets?" Hij bleek plotseling erg bezorgd voor mijn gezondheid te zijn ..Och. dat geloof ik niet En als ik onderwee pijn mocht krijgen stap ik 'vel af" Erfin U mort het zelf weten!" Hij schoof achter zijn bureau en schreef een verklaring, waarmee ik de wacht kon passeren Ook een oude fiets werd te mijner beschik king gestald en omstreeks tien uur die morgen reed ik de poort uit. Ziezn. dacht ik bij mezelf Dat Is dat. Een knapne iongen die mij hier weer in krijgt Onderwee deed zich niets bijzon ders voor Ik koos de oude weg. omdat die door bomen de meeste beschutting bood Toch moest ik nog een paar maal achter een of andere aardwal dekking zoeken voor de vliegtuigen, die plotseling naar beneden kwamen gieren. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5