Prins bezoekt een Uruguayse ranch North State Beperking van eredietverlening spoedig wettelijk geregeld Parijse transportstaking staat op instorten Leven in Frankri jk wordt aanzienlijk duurder j De staking Vacant iemijmering over de Parijse stakingen Zakken naar filialen uit vrees voor controle Voortzetting van strijd tegen voetbalpools Geen achterstelling van binnen- bij buitenlandse fabrikanten Felle brand in verf fabriek Zaterdag 31 Maart 1951 3 Opwindende voorstelling van paardentemmer MONTEVIDEO. Prins Bernhard beleefde Donderdag een zeer in spannende doch ook een zeer opwindende dag. toen hij een bezoek bracht aan een typisch Uruguayse ranch in San Pedro de Timore. waar een bekend paardentemmer liet zien hoe wilde paarden getemd worden. De spannende voorstelling eindigde toen de secretaris van de Prins onder grote hilariteit In een lasso gestrikt werd. In de nieuwste Cadillac reed de Prins zelf naar San Pedro. Onder weg moest vaak gestopt worden. omdat in de dorpen de schoolkinde- I ren met Nederlandse en Uruguayse vlaggetjes langs de weg stonden. Bij j aankomst aan de grens van de vallen toon de Prins per auto de weg naar Montevideo terugreed. Vrijdag heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan de militaire vliegschool ..Escuela Militar de Aeronautica". Bij dit bezoek was de president van Uruguay. Martinez ranch werd de Prins door zijn gast- Trueba. aanwezig Bij aankomst in- Ds heer. dr Alberto Gallian Heber. begroet en verwisselde hij de plaats achter het stuur met het zadel. Een ere-escorte van gaucho's. die vaan tjes in de nationale kleuren van beide landen droegen, vergezelde de hoge gast. Na een speciale picknick woonde de Prins een voorstelling van in heemse dansen bij door de plaatse lijke bevolking in nationale kleedij. Hierna keurde hij de bittere in heemse thee. genaamd maté. en liet zich onder het applaus van de toe schouwers driemaal inschenken. Dr. Heber schonk de Prins een prachtig zwart paard ..Charrua" ge naamd. dat hij. naar hij zei. in zijn vliegtuig mee naar huis zou nemen, als er plaats was. Anders zou het paard per schip naar Holland komen. De duisternis was reeds ge- ZOEKLICHT OP Legeropbouw en verspilling EZER dagen spraken wij iemand, die enkele jaren, zowel hier te lande als in Indonesië, deel heeft uitgemaakt van het Nederlandse leger en die de vrij pessimisti sche overtuiging uitsprak, dat van de twee milliard, die de rege ring uitgetrokken heeft voor de ver snelde opbouw van ons defensie apparaat zeker één milliard „eenvoudigweg zal worden verspild". Onze zegsman verklaarde, deze me ning te baseren, zowel op zijn eigen ervaringen in de militaire dienst, als op informaties, afkomstig van relaties, die in nauw contact ston den met het voormalige bureau van de kwartiermeester-generaal te Dja karta. Naar zijn zeggen heeft hij kunnen constateren op welk een on-, verantwoordelijke wijze in het le ger met defensiegelden wordt omge sprongen enerzijds en hoe ander zijds men er maar al te zeer toe ge neigd is. bij het uitvoeren van de fensiewerken of orders voor het le ger niet al te scherp te calculeren Dit laatste zou in de hand worden gewerkt door een té ambtelijke in stelling van sommige militaire bu reaux. Ter toelichting gaf hij een historisch voorbeeld van een op dracht tot het vervaardigen van mi litaire hemden, enige jaren geleden verstrekt aan een aantal fabrieken in het oosten van ons land, waarbij de stof door de militaire instanties werd verstrekt. Toen in de prak tijk bleek, dat de textielfabrieken hieruit méér hemden vervaardig den dan men op het bureau van de kwartiermeester had berekend, mocht dit meerdere aantal eenvou dig niet worden afgeleverd. ..Wat zou er", zo merkte hij ironisch op. „van de militaire administratie overblijven als men die hemden had aanvaard en gebruikt voor het doel waarvoor zij bestemd waren? Als er op een briefje vaT de een of ande re fourier staat, dat er uit zoveel meter stof zoveel hemden gaan, dan gaan er zoveel hemden uit en daarmee basta!" Dergelijke voor beelden. aldus onze zegsman, zou den met tientallen kunnen worden aangevuld en men zal zien. dat zij eenvoudig voor het grijpen komen te liggen, wanneer de militaire machthebbers wat ruimer in hun middelen komen te zitten. Of onze zegsman zijn beeld ook in wat té sombere kleuren heeft geschilderd kunnen wij niet beoordelen. We kunnen het slechts hopen. Afgezien daarvan echter is er. menen wij, alle reden om er op aan te dringen, dat de gelden, die elders node kun nen worden gemist, doch thans voor onze verdediging worden gebruikt, zo zuinig mogelijk worden beheerd. In de regeringsverklaring is er van gerept, dat men zou waken tegen verspilling in het bedrijfsleven. Mis schien is er aanleiding ook tegen verspilling bij de legeropbouw te waken. Het Nederlandse volk. dat zulke zware offers moet brengen, heeft daarop o.i. recht. specteerde prins Bernhard de opleiding zijnde piloten, die daarna voor hem en voor de president de fileerden in smetteloze witte uni formen. De prins en majoor Sonder- man kregen de onderscheiding uit gereikt ..Honoris Causa Uruguavs Militair Vlieger" en om te bewijzen, dat het niet alleen een eretitel is stapte prins Bernhard in een link- trainer en stuurde tien minuten op aanwijzingen van de instructeur. Vrijdagavond heeft prins Bern hard een diner aangeboden aan de president van de republiek. In een bij die gelegenheid uitgesproken rede. verklaarde de prins aan Uruguay een onvergetelijke indruk te zullen bewaren. Hij sprak voorts de hoop uit dat zijn bezoek iets zou hebben bijgedragen tot het ver stevigen van de vriendschapsbanden tussen de beide landen. DEN HAAG Een der laatste beslissingen, welke mr Struycken als minister van Justitie nam. was het afwijzen van onderscheidene aan vragen om officiële vergunning te verkrijgen voor het exploiteren van voetbalpools. Minister Struycken heeft daarbij overwogen, dat er uit practische overwegingen wel iets te zeggen zou zijn voor in wettelijke banen geleide voetbalpools. Hij heeft echter tegenover deze aspec ten morele gesteld, die ertegen pleit ten. Bij het afwegen van alle argu menten pro en contra heeft bij de minister vooral gegolden de zeer sterk gefundeerde opinie van de Kon. Ned. Voetbalbond. Deze wees op het grote belang, de sport gezond te houden en geen stelsel toe te laten, dat de uitslag van een wedstrijd voor alles en het sportieve gebeuren op de achter grond stelt. Deze verschuiving van de belangstelling werd een onge wenste ontwikkeling van de menta liteit der bevolking geacht. De justi tie zal de strijd tegen de clandestie ne pools met kracht voortzetten. De nieuwe minister van Justitie, mr Mulderije. deelt volledig het stand punt van zijn voorganger. Luit.-gen. Calmeijer naar de V.S. DEN HAAG Luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer. de vroegere plv. chef staf. zal zich binnenkort naar de Verenigde Staten begeven, ten einde aldaar een studie te maken van de wijze, waarop de samen werking wordt tot stand gebracht tussen de verschillende instanties, die betrokken zijn bij de totale de fensie-voorbereiding, n.l. de drie delen der krijgsmacht, de burger lijke departementen, de industrie (Advertentie LM.) treintjes locomotieven van ware zelfde ogenblik klink er een schot grootte met machinisten in de ori-en zinkt de leider met doorboorde ginele afmeting, die bovendien wer-; schedel ter aarde. Opnieuw klin- kelijk leefden, ofschoon niet tot hun ken er 16 schoten En weer vallen genoegen Nu maakt zij weer. sa- er 16 bandieten om. alsof het loden men met haar vader, een kameel- soldaten zijn De overigen kiezen tocht dwars door de oerwouden het hazenpad Een welgebouwd van Brazilië. Steeds dichter wordt jonkman treedt glimlachend van de jingle en natuurlijk is er weer achter een appelboompje te voor- nergens een agent te bekennen schijn. ..Op vacantie. meneer Bill- Geen wonder, dat de heer Billson! son1" vraagt hij koelbloedig. „Ke- tenslotte zijn kameel inhoudt en rel." zegt de rubbermagnaat, zijn zegt ..Truus, ik schei er mee uit. beide handen grnpend. „je krijgt Dit is geen leven." Te laat. Veertig mijn dochter en de helft van mijn Gewapende Schurken treden van fortuin. Want dit was groot. Dit was! achter het struikgewas te voor-1 allemachtig groot. Wil je wel gelo- schijn De heer Billson verbleektJ ven. dat ik een ogenblik dacht dit De misschien niet opvallend mooie. ..Mannen." zegt hij. ..jullie hebben is iets uit de krant?" „U hebt gelijk maar wel zeer rijke dochter van de het toch niet op mijn dochter ge- ook." antwoordde de jonge man. rubbermagnaat Bill Billson is een|munt?" ..We zullen wel wijzer zijn „want het is reclame. Uw dochter verwend meisje. Reeds als kind ge- antwoordt het opperhoofd. ..je geld en uw fortuin moogt U houden. Ik I bruikte zij voor haar speelgoed- moeten we hebben." Doch op het- wil een North State van U hebben." I De Millionnairsdochter. 75 ets. PER PAKJE WAT VOOR WEER? Nog steeds geen lente (Van onze weerkundige medewerker) Het neerslaggebied dat hedenmor gen bij Schotland en Ierland lag ver plaatst zich naar het Zuidoosten en er bestaat kans dat het Westen van ons land vanavond onder de invloed hiervan komt. Moroen wordt dan wisselende bewolking verwacht waarbij nog enkele plaatselijke buien kunnen voorkomen De temperatu ren blijven laag voor de tijd van het jaar Een gebied met hoge barome terstanden op de oceaan is verant woordelijk voor het slechte weer in onze omgeving. De depressies zak ken nl. voortdurend uit het poolge bied langs de oostflank van deze hoge druk naar het Zuidoosten af en passeren dus langs of over ons land. Thans nadert wrer een vrij diepe kern van lage druk ten Westen van Schotland en deze zal zich over de Britse eilanden naar het zuid oosten verplaatsen. Achter deze de pressie worden opnieuw hoeveelhe den koude lucht uit het gebied met strenge vorst over Groenland aan gevoerd Aangezien de koude lucht uit het poolgebied bijna geheel Eu ropa overstroomt valt de neerslag op vele plaatsen in de vorm van sneeuw. Queuille houdt voet bij stuk tegenover zica kke sta kings leid ing (Van onze correspondent te Parjjs) PARIJS. De staking van het transportwezen in Parijs ls nog altijd niet opgeheven. Maar alle tekenen wijzen er op. dat de staking op instorten staat. Gisteren waren er weer meer arbeiders aan het werk gegaan. De stakingsleiding heeft geconfereerd met Queuille.. Zij vroeg een loonsver hoging van 6000 francs. Queuille bood ongeveer 2000 frs. voor de laagst bezoldigden en 3000 francs voor de hoogste categorieën. Dc onderhande lingen zijn afgebroken, niet echter op dit punt, maar omdat men het niet eens kon worden over de vraag, hoe de directie tegenover de stakers zal optreden. De stakingsleiding eiste een ver klaring, dat geen rancunemaatrege len genomen zullen worden. De di rectie van de Metro weigerde. De stakingsleiding vroeg het recht om de stakingsdagen door overuren te laten inhalen. Ook dat werd gewei gerd. De directie is alleen bereid de stakingsdagen over een reeks van weken verdeeld af te houden. Uit dit geschil blijkt duidelijk, hoe zwak de stakingsleiding zich nu voelt. Gisteren hebben de belastingamb tenaren 24 uur gestaakt. Zij eisen een salarisverhoging van 6200 frs. Ook hier heeft Queuille slechts 2000 francs geboden voor de laagst be zoldigden en 4000 francs voor de ho- geren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het Tweede Kamer-debat over de begroting van Financien bleef ook Vrijdagmiddag binnen smalle banen, „op het fiets pad", zoals voorzitter Kortcnhorst de heer Hoogcarspel (CPN) vermanend toevoegde, die poogde in algemene financiële beschouwin gen te treden. Geestig nam prof. L i c f t i n c k dit beeld over door zijn antwoord te beginnen met de opmerking, dat hij veel ,brom"-fictscn was tegengekomen, daarbij doelend op de geuite eritiek. Het pleidooi van de heer v. d. Wetering (CIIU) voor de aanstelling van een staats secretaris aan Financiën, herinnerde de minister aan een wandeling, die hjj op een Zaterdagmiddag over het strand van Noordwijk maakte. Daar ontmoette hij een vooraanstaand man uit het bedrijfsleven, die hem adviseerde dit vaker te doen dan zou hij minder kwaad aanrich ten. De minister had daarop geantwoord, dat hij juist bezig was. krach ten te verzamelen voor Maandag om met te meer energie aan het werk te gaan. Zó wilde hij nu de heer v. d. Wetering toevoegen: „weet wat ge vraagt, wellicht wordt het naar uw smaak daardoor Juist veel erger." Ook de klacht van mej. Tende- loo (P.v.d.A over het met-toe laten van vrouwen op de Rijksbe lastingacademie beantwoordde hij góed-gehumeurd Ilij wees er op. dat vrouwen wél in belastingdienst konden treden, herinnerend aan een vrouwelijke inspecteur, een van de meest fiscale, 'ie e-r in ons land hebben gewerkt. Tot dus ver werd vrouwen op de Aca demie de toeganj geweigerd om dat de vorming daar meer op mannen is afgeetemd en omdat er bij vrouwelijke candidaten altijd kans op een y uwelijk bestaat, wel ke het rijk financiële risico's Datum voor nieuwe verkiezingen nog steeds niet vastgesteld (Van onze correspondent te Parys) PARIJS. De regering heeft besloten de tarieven der eleetriciteit met tien procent, die van gas met vijf procent, en de prijzen voor huisbrand eveneens met vijf procent te verhogen. Een prijsverhoging voor het brood met 2 francs staat voor de deur, terwijl ook nog een verhoging der trans porttarieven in de pen is. Men spreekt over een verhoging der spoorweg tarieven met 12'A procent. Daarnaast heeft de regering besloten een fonds te vormen, waarmee andere prijsverhogingen bestreden kunnen worden. De meningsverschillen in de rege ring zijn nu ten dele opgelost. De so cialisten hebben niet onbelangrijke concessies gekregen, vooral wat be treft het fonds tot bestrijding der hausse. Zij dringen echter aan op een plan, dat verder rijkt dan de termijn, die door de komende verkiezingen wordt afgesloten. Hiertegen maken nu juist de andere partijen bezwaar, aangezien dit betekent dat men nu nieuwe belastingen laat voteren. Nog altijd is niet bekend, wanneer de nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden en op welke voor waarden. brengt. Edoch, de minister beloof de de zaak toch nog eens in studie te zullen nemen. Met betrekking tot de vaststel ling van aanvullende bijdragen in de huisraadschade meende hij, dat er wel degelijk hard was gewerkt. In één jaar tijd werden 22000 dos siers doorgewerkt (van de 6G0 000). Een versnelling van uitkeringen, hoe wenselijk ook, zou wellicht de inflatoire krachten versterken; het zelfde vreesde de minister van een toepassing van een prijscoefficicnt, als door mr. De Haas (K VP.) bepleit. Meer oor had hij voor het verlangen van mr. Ten Hagen (P.v.d A.) om de volgorde van de uitkeringen sociaal beter te rege len, d.w.z. rekening te houden met de welstand van de betrokkenen Dc zaak van de ingeleverde bankbiljetten (grote coupures) be sprekend. deelde hjj mede, dat van de 18000 gevallen cr nog 350 ge regeld moesten worden Daarvan zjjn In 200 gevallen dezer dagen de beslissingen te wachten. De effec tenregistratie Is voor het grootste deel afgewikkeld; het langzame tempo houdt In belangrijke mate verband met ^dc aard der recht spraak. De regering heeft in ern stige overweging door wettelijke maatregelen dit drama te helpen beëindigen I.e. door een regeling T ERWUL ik deze woorden In een café op de Boulevard de Magenta te Parijs aan U schrijf, treedt een krant en venter binnen met een „France Soir" die over de volle breedte van de voorpagina meldt dat de Metro nog niet klaar is met staken. Buiten, achter het licht be slagen glas van het verwarmde ter- ras. z{jn de gevolgen zichtbaar; ein deloze mensenstoeten die, op dit spitsuur, te voet naar huis paan. „Ah."' zegt de kellner nijdig, als hij de kop leest. Hij is een dikke man met rode wijnwangen en een blonde knevel. De venter, een klein, fel Lat\jntje met de zwarte ..France So\r"-pet achterop het hoofd, keert op zijn schreden en begint een debat: „Pourquoi: Ah''" Hebben die men sen soms ongelijkVragen ze te véél? Weet je wat de president I van de republiek verdient? Dixcent milles Hij is nog lang niet klaar met het gescandeerd uitstoten van dat astro- 1 nomische inkomen als de kellner, bibberig-driftig gelijk dikke man- I nen doen. in de ring springt om, na een levenskrachtige verwensing, aan tc voeren dat het hem koud laaf wat de president krijgt, maar dat die lui van de Metro meer willen hebben dan hij verdient en ddt neemt h\j niet. Nu begint het ventertje te sarren. Ah.... die kellners, altijd klagen, maar intussen lekker veel centjes opstrijken En dan nog wat durven zeggen als anderen staken. Móói hoor De dikke man nadert de ontplof- fing Onder het te voorschijn halen van verscheidene portefeuilles, zak boeken en in mica bewaarde ver klaringen wil hij bewijzen hoe bit ter gering de som is die h(j weke lijks naar huis draagt, maar de ander veegt deze hele argumentatie met één Gallisch gebaar op de vaalt en stelt: „Maar de fooien, dié lopen op..." „Ze zijn laag!" brult de kellner cn geeft een enorme klap op het tafeltje „Laag?" roept de venter. „Hier die meneer (Dat ben ik) „Wat heeft-ie gedronken'' Een café-filtre. Nou, dat kost...." (Hij graait het kassabonnetje van tafel) „Dat kost veertig francs. En wat geeftie'' Min stens zestig Mais non!" zegt de kellner „Vijf» tig hóógstens „Zestig.1' houdt de ander vol „Vijftig!" Ik zit cr beklemd bij. En hoor d nijdige stem van de kellner vragen, of ik dan maar even zéggen toil trie gel\jk heeft. Gespannen zwijgend staan ze nu bij m\jn tafeltje op uit komst te wachten maar wie moet ik ongelijk geven? Ben ik soms naar Parijs gekomen om de ene helft van het Franse volk tegen de andere op te zetten? In plat Amsterdams zeg ik daarom: „Hé jonges, leg nou niet an m« kop te seure. Strakkies zal fader nog welleris kaake wattie gei/". Verpletterd kijken de beide man nen elkaar aan. De hele twist is op eens verdronken in een grote, geza menlijke verbazing. Als een kind dat de optocht ziet zegt de venter: „Ah't is een Rus!" KRONKEL. ALPHEN AAN DE RIJN. Vrij dagmiddag om ongeveer twee uur ls in de lakstokerlj van de firma Va- rossicau en Co. alhier door het niet w. werken van dc automatische bevel van verschillende twjjfelpunten en brand ontstaan door overver- nadere beroepsbcpallngen. Voorts bitting In een z.g. reactieketel, waar kondigde hij een spoedige wette- zich ongeveer 2000 liter lUnolle lüke regeling op de beperking van bevond dc eredietverlening aan. In het ko- Ontploffingen in de leidingen en mend wetsontwerp op de omzet- de ketel waren oorzaak, dat in een belasting zal gepoogd worden ach- minimum van tijd de lakstokerij in terstclllng van binnen- bij bulten- lichter laaie stond. De kokende olie, landse fabrikanten zoveel mogelijk die ook een tank met terpentine in te voorkomen. brand had gezet, deed de fabrieks- De Spaarraad vond in hem op- brandweer machteloos staan. De nieuw een verdediger; wel wilde Plaatselijke brandweer beschikte hij trachten aan het verlangen van «"ei-bcperkte schmmblus- de heer Janssen (KV.P i tege- t !.i JE afwach,""e „van moet te komen, door overschadu- enkele wing van de particuliere spaar- Istral<!n wa,cr wcrd eleven, banken door de postspaarbank te j ^a aankomst der Leidse brand- beletten. weer bleek deze evenwel niet met Tegenover belastingfaciliteiten schuimblussers uitgerust te zijn. Met voor contributies aan kerkelijke Ihet schuimblusapparaat was en liefdadige verenigingen, als door H?en de brand vrjj spoedig meester, de heer v d. Heuvel «AR.) be- De schade bedraagt een a twee ton. pleit, stond hij, in beginsel, niet r) E Britten, met hun sterke gehechtheid aan traditieshouden dc JLf ouderwetse dansen nog in ere, zelfs wanneer zij buiten good old England" vertoeven. Op een bal in het hotel Phoenicia te Valetta (Malta) nam prinses Elisabeth, samen met haar gemaal, prins Philip, aan zo'n voorloper van samba en rumba deel. Prinses Elisabeth was gekleed in een japon van zwarte tule. onwelwillend, al was hij zich er I terdege van bewust, dat dan de fiscus in feite liefdadigheid zou betrachten. Maar hij zag geen mo gelijkheid om dergelijke facilitei ten bij de loonbelasting toe te passen. En om het enkel bij de in komstenbelasting te doen. vond hij onbillijk tegenover minder-welge- steldcn. Zo kreeg de heer Engel- bertink (KVPi het ook niet ge daan, dat aan de bijna-pioniers in de nieuwe gebieden prioriteit bij de pacht zou worden toegekend. Er meldden zich 9 sprekers voor repliek. De voorzitter schorste de beraadslagingen tot volgende week, na de interpellatie-Nederhorst. FERTEL ons, hoe gij staakt, en wij zullen u zeggen wie gij zijt." Deze bariant op een internationale spreekwijze zouden wij wei eens even toegepast willen zien op de Parijse Fransen. Men wete, dat het te Parijs tjokvol vreemdelingen is in weerwil van het feit, dat de meeste diensten staken. Goedmoedig ironische briefkaarten vertellen ons, dat in de treinen (voorzover zij weer rijden) de kellners van de spuswagen keurig coupé-in en coupé-uit wandelen met een leeg tablet, om zich te verontschuldigen: Nous sommes en grève (wij staken), wij kunnen u helaas geen kopje koffie aanbieden!" In de métro (van de 500 ondergrondse treinen rijden ten hoogste 70) van hetzelfde laken een pak: „Stapt u maar in", zegt het bedienende personeel beminnelijk, „en rijdt u maar voor niets mee, want de kaartjesknippers staken, en a la grève comme a la grève, n'est ce pas?, als er eenmaal staking is. dan is er staking, nietwaar?" Overal discussies, merendeels gemoedelijke dis:ussies: op de enkele autobus en op de militaire tvagens waarmee men 's avonds een bios of een ander oord van verstrooiing tracht te bereiden. Discussies over de sneeuw, het slechte weer dat tegenzit, over de verkiezingen van Juni a.s. (het tegenwoordige kies- en regeringssysteem staat menigeen niet meer aan) en wat doen dan vooral de Nederlanders, die voor hun plezier uit-zijn en die aan hun „lijf liever geen onaangenaam- hedenpolonaise" hebben zij roepen iets wat zij thuis nooit zouden doen, zij roepen „Vive la grève!", om de Franse stakers te vriend te houden. Tja. op reis zijn is óók een kunst. En, waar de Fransen de iuO millioen vandaan halen, die hun de gevraagde loonsverhogingen zullen kosten „is dat niet hun zaak"? Vprepteripn bij Nieuw-Guinea 6 Japanse solda- c rgcienen ten gemeldi die nog tegen de Ne_ I EDERE oorlog kent zijn vergeten derlanders gevochten hadden, het J mannen, de laatste oorlog al bij- gebergte waren ingevlucht en thans zonder veel. Thans echter hebben kwamen vragen of Japan de oorlog zich bij een missiepost op een eiland gewonnen had. Muzikale vliegen A/TEPPEL het Drentse lustoord der kluiten had een carillon, dat elk kwartier op hol sloeg en zyn gehele programma afdraaide. Aan het mechanisme mankeerde niets, maar men is er achter geko men. dat vliegen by voorkeur de band waar het carillon op „liep" tot laatste rustplaats kozen, zodat de band, glibberig geworden, niet nor maal functionneerde. Fokkersglorie FRANKRIJK (d.w.z. de Franse regering) heeft de Nederlandse varkensfokkers verzocht 500 prima stamboekwaardige fokzeugjes te le veren. Daar is men in Nederlandse varkenskringen blijde mede, want tot dusverre waren de Deense var kens favoriet in Parijs. Te Almelo en Hardenberg zijn de eerste fok zeugjes opgeladen, trots dat zij per stuk 70 a 75 gulden zouden opleve- Wouderlijke vordering CASTIGLIONE, een Italiaans bankier, heeft Tito aangeklaagd omdat Tito hem een commissieloon van 600.000 dollar zou hebben ont houden, nadat Castiglione Tito een lening van 40 millioen dollar bij Amerikaanse banken had bezorgd. „Niet ontvankelyk" zei de recht bank te Milaan, „want gedaagde Tito bevindt zich niet in Italië". Hoon van vrijgelatene TERECHT is België boos, dat, nu het zijn best heeft gedaan Falkenhausen (von) vrij te laten (hij had 12 jaar gekregen), de vrij gelatene zijn erkentelijkheid heeft betuigd in een honend regeltje in het douaneboek van Aken en het boek der grenscontrole over ..ingra- ta Belgia" (ondankbaar België, gij zult mijn gebeente niet hebben1') „Arme Belgische gebeenten tijdens de oorlog in Duitse grond gestopt zonder ooit meer de vrijheid te heb ben gekend", schrijft de pers. Van de „Thunderjet" zyn tot dus verre acht uitvoeringen bekend. De F. 84 waren proto-types, van de F. 84a werden er slechts der tien gebouwd. Het eerste produc tiemodel kreeg de aanduiding F 84-b. Nederland krijgt de F 84-e, uitgerust met een sterkere turbi nestraalmotor en met een langere romp om meer ruimte te verkrij gen. Prensatomië Z\ RGENTINIE is in opspraak ge- 1 1 komen door het gcweldadig op ruimen van het grote neutrale-anti- fascistische blad La Prensa. Om de aandacht af te leiden kwam Argen tinië plotseling met een atoomvin- ding van een (in Oostenrijk onbe kende) ex-Oostenrijker Richter. Dit alles tezamen vermeldt een Zwitsers blad onaer (Nieuws uit) Prensato mië. Waardevol hobbyisme D P Ockenburg zijn 200 Neder- landse jongelieden die aan een (meestal technische) hobby doen in congres bijeen geweest. Misschien gaan Leidse hobbyisten een Gro nings modelschip draadloos bestu ren. o.d. en de Dordtse gaan verder met de fabricage van nagellak! Knutselruimte hebben de Neder landse hobbyisten in 20 plaatsen, dat is te weinig. SUIKERSCHANDAAL IN NEDERLAND ,,De Vloeiweide" afgebrand RIJSBERGEN De bekende vil- la „De Vloeiweide" is Vrijdagavond door brand verwoest. De brand is ontstaan toen de bewoners een open haard wilden aansteken en vlam men buiten de stookplaats kwamen. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered De brandweren van Rijsbergen en Breda konden weinig uitrichten. De villa genoot een dra matische bekendheid, doordat hier in 1944 een gevecht plaats gehad heeft tussen 44 illegale werkers, die er verborgen waren en Duitsé mili tairen. Vier illegale werkers sneu velden daarbij en acht werden later gefusilleerd. Een onderzoek is noodzakelijk Vervolg van pag. 1 Ons werd verzekerd, dat grote hoeveelheden suiker, uit vrees voor controle op de voorraden, door de grote afnemers werden overge bracht van de magazijnen naar dc filialen Een beperkt aantal maga zijnen is gemakkelijker te contro leren dan een groot aantal filia len. Onze zegslieden staan er voor in. dat het Bedrijfschap voor Sui ker de adressen zjjn aangeboden van filialen, waar normaal per week tien zakken suiker werden afgeleverd, tegen 30 tot 40 zakken in dc periode van de speculatie; aan deze cxtra-bevoorradlng was de opdracht 'oor het filiaalperso- neel verbonden, dat dit er niet van mocht verkopen, vóór de directie toestemming h- verleend. Hoe kan dat? Het is moeilijk te begrijpen, hoe deze gang van zaken mogelijk is bij een artikel, waarop door de overheid vrij scherpe contróle wordt uitgeoefend. Welke beteke nis heeft het. dat het Bedrijfschap voor Suiker de wekelijkse afleve- ringsstaten van de suikerindustrie ontvangt, wanneer niettegenstaan de deze afleveringsstaten ën de ingestelde contingentering. het tóch mogelijk blijkt, dat 35 millioen kg suiker méér wordt afgeleverd, dan met de normale vraag overeen komt? En welke waarde moet aan een dergelijk Bedrijfschap worden toe gekend, dat, naar men ons verze kerde, de adressen krijgt aangebo den waar extra-voorraden suiker worden opgeslagen, van deze aan wijzingen ge .i gebruik maakt en er aldus mede voor verantwoorde lijk is, dat met gemeenschapsgeld een .-eculatie wordt gevoerd, die „een aantal handelaren en suiker verwerkende fabrikanten" een ex tra winst van millioenen doet toe vloeien? Aan dc noodzaak, over deze spe culatie verdere opening van za ken (e geven, zal niet zün te ont komen Aan wie de speculatieve winsten ten goede zijn gekomen, ls gemakkelijk te controleren; want ten eerste heeft het Bedrijfschap de stukken In handen van dc sui kerindustrieën die te veel hebben afgeleverd en ten tweede kan het bij deze Industrieën de gespecifi ceerde afleveringsstaten opvragen, waaruit tot op een zak nauwkeu rig moet blyken, hoe groot de extra-afleveringen zUn geweest £an en hoe de namen en adressen lul den van dat „aantal handelaren en suikerverwerkende fabrikanten", dat de gelercnheid Is geboden ge durende de laatste weken een dub bele hoeveelheid suiker van de ge wone weekbehoefte af te nemen. Het moet als een daad van van zelfsprekende sociale rechtvaardig heid worden beschouwd, dat tegen de speculanten de prijsopdrjjvlngs- en hamsterwet wordt gehanteerd, zodat "'e vijf millioen gulden meenschapsgeld terugvloeien naar de plaats waar z|J vandaan komen: de Nederlandse schatkist.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3