jEngeland en V.S. zullen i— niet lijdzaam toezien J KOFFIE, AMANDELBROODJES! Jongleren met gloeiende koffie in een slingerende trein W Hongaarse kerken antwoordden op boodschap van Bièvres r Treinkeuken is tweede tehuis geworden voor serveurs i Nationalisatie van Iraanse olie? r Emmaüs Moet V eens hóren! Belgische schrijver aangeklaagd door een van zijn romanfiguren WEDUWE HERKENDE ZICHZELF K EN WERELD - '4 Zaterdag; 31 Maart 1951 (Van een onzer verslaggevers) IJ zijn een reislustig volk, dat graag lang slaapt, maar toch ook vrij vroeg uit de veren weet te komen, als de noodzaak er nu eenmaal is om met een van de eerste ochtend treinen op stap te gaan. Tot die conclusie zult u ongetwijfeld komen, als u dat zelf wel eens bij de hand heeft gehad. Links en rechts zitten dan reizigers, weliswaar met dommelige ge zichten en denkend aan hun dierbare bed, maar ze zitten er dan toch, in alle vroegte, gereed om zich te laten vervoeren. De 400 treinserveurs en koks, die echter op datzelfde tijdstip overal in Nederland de eerste ruk van hun daktaak zijn begon nen, hebben de ochtendmeligheid allang van hun gezichten laten verdwijnen en die trek zal er niet meer opkomen tot de laatste trein 's avonds binnen is. die nu met benijdenswaardig gemak en een opgeruimd gezicht door volle treinen lopen, en die het niet meer overkomt dat een druppel op een verkeerde plaats valt. Hun aandacht is allang niet meer bij die, voor een leek, meesterstukjes van balanceei- kunst. Die aandacht is op het pu bliek gevestigd. Met één oogopslag peilen ze, hoeveel er„,in een wagon zit" en hoe het er voor het eerst volgende station uit te halen is. Hun mensenkennis evenaart die van menig beroepspsycholoog. Zo kunt u in de trein, weg naar het Oosten of Noorden, Bennie Busch treffen, de man die zelfs on der zijn collega's de faam heeft ver worven van meesterverkoper. Ben nie zet soms ongevraagd een kop koffie bij u neer. Dat lijkt brutaal, maar reken er maar op, dat hij u even heeft zien kijken met het verlangen naar die koffie in uw ogen. De geschiedenis leert dat hij het tot dusver juist heeft gezien, Er wordt lang dag gemaakt. Zo ver trok mijn ploeg, kok Somers en ser- veur Stijns, waaraan dan nog hulp kok Jo Reitz en schrijver dezes als hulpserveur waren toegevoegd, 's morgens vroeg met de eerste trein uit Amsterdam naar Maastricht. We reden de hele dag, van Maastricht naar Rotterdam, van Rotterdam naar Eindhoven, vandaar weer via Dordrecht naar Amsterdam. Daar gaf ik de moed op, met een paar benen van lood en armen die nau welijks mijn tas, laat staan een volie dienbak meer konden torsen. De ploeg maakte echter de dag nog even vol met een retourtje Eindho ven, en ze deden dat graag, wan' een avondtrein met gulle Braban ders brengt heel wat op. De das. daarop doen ze weer dienst, en dan volgen twee vrije dagen Dat klinkt verleidelijk, maar het is heus geen weelde. In die twee dagen dienst is er geen ogenblik rusten bij. Bij ons vertrek waren Somers en Stijns al Voor hen is dan de dagelijkse routine weer aangevangen, die be staat uit het balanceren en jongle ren met volle dicnbakken koffie, thee, amandelbroodjes, chocomel door volle treinen; uit het bakken van een spiegelei en daarbij de dooier heel te laten, terwijl het treinfornuisje slingert als een mal lemolen; uit het ronddienen van koppen koffie zonder voetbad je, ook als de trein met 70 km. snelheid door een onverwachte bocht slin gert. Wat dat laatste betreft: de eerste klant op de morgen, dat een goud gerande pet, een zwarte, rood-ge- biesde broek en het vlekkeloos wit te jasje met het nummer 5594 me tot eendagslid van het treinser- veursgilde stempelde, kréég een voetbadje bij zijn koffie. Hij kreeg zelfs meer dan dat: die meneer zat alleen in een tweede-klasse coupe van de sneltrein naar Maastricht. Even tevoren had kok Thomas So mers grinnekend een dienbak vol geladen, met kopjes, een koffiekan, en amandelbroodjes. Mijn chef-ser- veur. Pierre Stijns, had me voorge daan hoe men zijn evenwicht be waart m een schokkende of rem mende 'trein, en met de zegen van beiden verliet ik dat veilige toe vluchtsoord, het gloeiendhete trein- buffetje, op zoek naar de eerste klandizie. Daar stuntelde uw verslaggever door de nauwe gangetjes, met de moed der wanhoop over dansende en schuivende wagonverbindingen, die zonder dienblad al een probleem kunnen zijn, laat staan mét. God dank, men laat me met rust. Nie mand reageert op de lokroep: „Kof fie, amandel", die ik zo nu en dan onwennig uit weet te stoten als de trein even kalm a~n doet. Totdat de bewuste meneer aan de beurt is Hij kijkt even op van zijn boek en steekt een hand omhoog. Dat bete kent: „Ja jongen, geef me maar een bakkie van jc". Dat betekent... een klant. Het moet er van komen, en het komt, zo fataal als het maai even kan: ik giet een heel klein beetje koffie in het kopje, een beet je meer op het schoteltje en de res: op zijn ongetwijfeld pasgeperste broek. Hij blijft kalm. Het is nog vroeg, en meester van de situatie Hij kijkt me zelfs met een meewa rig vriendelijke uitdrukking aan en zegt: „Nieuweling zeker?" Het moet een groot en goed men.- geweest zijn. Dat dringt pas goed tot me door als ik na een soort vlucht, terug in het keukentje bij kok Somers nakijk wat hij in mijn hand heeft gestopt Het blijkt een fooi van een dubbeltje. Zo hebben alle serveurs eens hun eerste klant gehad, al die jongens. een uur tevoren bezig met voorraad opnemen in de keuken en het schoonmaken van de restauratie- afdeling. Kok Somers begint direct na het vertrek al vast een pan soep te koken en wat aardappelen te bakken, anders zit hij een paar uur later in tijdnood, en komt hij han den tekort om alle bestellingen van Stijns te kunnen verwerken. On danks alle voorzorgen komt hij toch nog vaak handen tekort. Soms blijkt er ineens dat van een of ander ar tikel de voorraad opraakt. Dan vliegt Stijns op het eerstvolgende station naar een telefoon en belt het aanvullingsmagazijn van de buf- ÏÏ7* en dag lang heeft ILj een onzer verslag gevers dit geroepen, in dienst als treinserveur bij de Compagnie Inter nationale des Wagons Lits et des Grands Ex press Européenszoals de ietwat langademige naam luidt van de maatschap pij die in de Nederlandse treinen de buffetdienst verzorgt. Hij heeft zijn, beroepshalve nieuwsgie rige neus kunnen steken in allerlei zaken, waaraan de haastige reiziger niet toekomt. Hij heeft in de schuddende keukentjes gewerkt en een dag duvelstoejager gespeeld met een pet op en een vol dienblad in beide handen. 160 kopjes koffie en wat amandelbroodjes verkocht hij aan het publick en verbleekte toen hij hoor de dat ervaren serveurs tweemaal zoveel aan de man plegen te brengen. Nochtans, hij deed zijn best, al waren er wel eens ongelukjes. Zijn erva ringen van deze dag, worstelend met een schuddende trein, ver moeide benen en een dorstend publiek kunt U hierbij lezen. V.j bestelling hebben de mensen hun terughoudendheid verloren of ze kunnen niet langer tegen de ver leiding op. Het principe van het ene schaap over de dam: Stijns en zijn vakgenoten weten er alles van Zo daveren de treinen dagelijks door Nederland, zoals de onze dat deed: een lange metalen slang, vol gepakt met mensen, machines en een of twee buffetten. Er zijn trei nen met luxueuze lichtblauwe bar- wagens onder, er znn er met drie- m ss i *y» het gevraagde op het perron staat eenmansbuffetje, te wichten Buiten Amsterdam, met *faa™ één serveur-cuismier (zoals het hoofddepot, heeft de Wagons- I de. Wagons Lits-taal het zegt) de Lits, in Eindhoven Nijmegen, Maas- I dag v0?r la£ams z<?rg\ die J dnil m onCfin tr» nnilrtrm Knc^nni „non tricht, Den Haag en Rotterdam der gelijke magazijnen ingericht. Het tremkellnersvak verschilt wei nig van dat in restaurants. Behalve van 'n garantiesalaris (ongeveer f60 tot f 70) moet de grote mep komen van de tips. Een actief serveur haalt een goed weekloon op. En ze zijn er over het algemeen wel tevreden mee, want 80 blijft voorgoed in het vak, als ze er eenmaal mee be gonnen zijn. De maatschappij, die in Neder land de treinrestauratie verzorgt, Is de Compagnie Internationale des Wagons Lits: afgekort: de wagons- lits, waarvan het hoofdkwartier in Parijs is gevestigd. Het Nederlandse bijkantoor op het Centraal Station te Amsterdam is maar een van de vele onderafdelingen, die in wel haast alle Europese landen te vin den zijn. Maar ieder land regelt zijn binnenlandse diensten volkomen af zonderlijk, alleen de internationale lijnen worden in onderling overleg geregeld. In Nederland bestaat een voorbeeldige samenwerking tussen de N.S. en de Wagons-Lits. Hiervan getuigt de inrichting van de buffet- jes die gebouwd worden door do N.S., terwijl de Wagons-Lits-deskun- dige van advies dienen. Dat keukentje, ik ben er niet uit weg te slaan. Midden in alle druk te staat ineens een kereltje tussen Stijns en Somers in naar het eieren- bakken te kijken. „Ik heet Erik Westrik uit Geleen en ik ben bij oma geweest," zegt hij, in ruil voor een gebakken -aardappeltje. Even later komt een bedeesde vader ver tellen. dat zijn vrouw met de baby een eindje verderop zit en of het flesje melk even warm gemaakt mag worden. Op de gulle uitnodi ging van Somers. die voor dat warmmaken zelf overigens zijn hand niet meer omdraait, verschijnt de jonge moeder even later zelf, en staat tussen de rinkelende koppen en pannen haar flesje te warmen. In tussen loopt serveur-Stijns af en aan. Kilometers legt hij af. door steeds nieuwe mensen, door volle treinen, door lege treinen, na ieder station loopt hij de hele trein een keer door, speurend naar nieuwe gezichten „Als ik in een nieuwe wagon vol passagiers maar één klant krijg, dan gaat het van een leien dakje" zegt hij, en zo is het ook. Na de eerste 400 mensen in uniform beschouwen die tremen als hun tweede tehuis. Zij eten er driemaal per dag een hap, als het publiek het even toe hap, als het publiek het even toelaat. En ieder keer opnieuw geeft het voldoening als er antwoord komt op de lokroep „Koffie, amandel!" Dat voelde zelfs na een dag een vermoeide verslaggever-serveur, toen hij 's avonds zijn verdiende loon destilleerde uit een schamel aantal verkochte kopjes koffie. 'pOEJN Rusland in 1941 in de oorlog kwam, werd Iran door Russische en Engelse, later ook door Amerikaanse troepen be zet. De oude Sjah, die met Duitsers en Italianen kon kelde werd tot afstand ge dwongen. Zijn betrouw baarder zoon kwam in zijn plaats. In 1943 kwamen de bezetters overeen, Iran binnen 6 maanden na het einde van de strijd te ont ruimen. Britten en Ameri kanen gingen in 1945 weg. De Russen trokken zich pas in 1946 terug, nadat zij echter eerst een revolutie in Azerbeidsjan, dat zich zelfstandig verklaarde, hadden aangestookt en nadat zij een kleine, maar rumoerige communisti sche beweging in de oorspron kelijk niet communistische „arbeidspartyToedeh op gang hadden gebracht. Zij waren op weg de regering naar hun hand te zetten. Amerika en Engeland bemoeiden zich er mee. Amerika zond oorlogs schepen naar de Perzische Golf. Rusland, blijkbaar voor oorlog be vreesd, weer terug. De Perzen be zetten Azerbeidsjan. Hun parlement verwierp een contract voor Russi sche olievelden in Noord-Iran, dat de minister-president gesloten had. Volgens een wet van 1944 had hij daartoe niet het recht bezeten, was de motivering. De Russen zouden 51 pCt. der aandelen in een gemeng de maatschappij hebben gekregen. Het was de eerste zeer ernstige krachtmeting tussen Oost en West, die het patroon onthulde van de toe komstige Russische politiek: brutaal proberen, maar het niet op een con flict laten aankomen. Intussen werd het politiek kli maat, door toenemend^ onrust voor de Russen gunstiger. Een invloed rijke anti-Russische journalist werd het slachtoffer van een aanslag (Advertentie l.M.) MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van allerlei pijnen. (Van onze correspon dent) BRUSSEL, 20 Maart. De Belgische schrij ver Georges Sime- n o n, vruchtbaar auteur van enige honderden romans en schepper van de bekende detec tive-figuur Commissaris Maigret, heeft het aan de stok gekregen met één van zUn roman personages. Slmenon is Luikenaar van geboorte en enige jaren geleden verscheen van zijn hand een geromantiseerde autobiografie onder de titel „Pedigree", waar in op de meest minuti euze wijze het leven van de kleine burgerij in Luik wordt beschre ven, zoals hU dat ln zjjn jeugd had gekend. Voor kenners is dit verhaal door zijn pre- schoold oog beschre ven in al hun kleine cn minder fraaie kwa liteiten, maar hij heeft caricatuur van menigeen ook naam en toenaam ver meld en soms de straat, waar ze hebben ge woond. Verscheidene Luike naren, die er in de ro man niet al te best af kwamen. zijn erg boos geworden en één van hen. een eerbaar ge- het geval in, want „Pe digree" was duidelijk aangekondigd als een roman, waarin „alles waar, maar niets juist is". Het boek werd grondig geanalyseerd en tenslotte kwam de rechtbank tot de con clusie, dat van een overtreding noch van boos opzet sprake is, maar dat Simenon een „onvoorzichtigheid" heeft begaan door van de bewuste dame een te maken. die kwetsend is en haar schade heeft berokkend omdat haar naam is ge noemd. Simenon werd daarom veroordeeld tot ee schadevergoeding van 10.000 francs, ter wijl de rechtbank de wens heeft te kennen gegeven, de betrokken passages in het boek cisie en door de verant- achte weduwe, is zelfs *e doen schrappen. woorde atmosfeerteke- naar ce rechter gelo- ning die aan de wer- pen en heeft de schrij- ken van Balzac doet ver aangeklaagd wc- denken literatuur gens belediging. Ze eis- van de eerste rang, te 100.000 francs scha- maar menig Luikenaar devergoeding en schrap- heeft het met heel an- ping van de passages, dere ogen gelezen. Si menon heeft niet alleen vele personen uit zijn vroegere omgeving met een psychologisch ge- Een les voor auteurs om althans met de na men van romanfiguren voorzichtig te zijn? Mis schien, maar de boete zal wel indirect door nieuwe lezers worden waarin ze naar haar opgebracht, want menig mening in minder gun- boekhandelaar heeft de stige geJaante ten to- laatste dagen „Pedi- nele wordt gevoerd. gree" midden in zijn De rechtbank zat met etalage geplaatst! (Van een onzer redacteuren) Gods. niettemin betreuren de ge- Wat betreft de schuld der kerk Van achter hpt TTzPr^n finr- noemde kerken, de heftige en ten aanzien van de sociale pro lan acnter net IJzeren uor ^arde woorden die tegen het blemen, zeggen de Hongaarse dijn is thans een antwoord ge- totalitaire systeem worden uitge- Kerken dit innerlijk verstaan te komen op de boodschap, die sproken. „De vernieuwing van hebben. „Wij zien", aldus het ant- - - het leven der kerken in Hongarije staat", aldus het antwoord der Hongaarse kerken, „in tot na denken brengende tegenstelling -Deze week. „Koffie, amandelbroodjes, oppassen heren!" het Uitvoerend Comité van de Wereldraad van kerken, dat begin Februari te Bièvres bij een was. heeft doen uitgaan tot met deze harde woorden", de bij die Raad aan gesloten kerken, j In deze boodschap I heeft de Wereldraad 1 van Kerken zich dui- delijk uitgesproken over de internationale situatie. In het bijzonder werd de aandacht gevraagd voor de ontwikke ling der volkeren in Azié, de totalitaire leer en de sociale I vragen. Ook de kwestie der herbewapening kwam in Biè vres ter sprake, doch daar omtrent werd geen eenstem- migheid bereikt. In het antwoord van de Hon gaarse kerken wordt in de eerste plaats blijdschap uitgesproken over dit klare getuigenis en de kerken in Hongarije verheugen I zich over de vereniging die ge- gevonden wordt in het Woord De Hongaarse kerken vragen zich vervolgens af waarom in Bièvres geen duidelijke uitspraak werd gegeven met betrekking tot de herbewapening: de kerken vrezen dat het vermijden van dit vraagstuk zich op den duur zal wreken op de Wereldraad van Kerken. De Hongaarse kerken zijn voorts van mening dat in de boodschap te veel aandacht gegeven werd aan de betekenis van de UNO. In dit verband wordt gezegd: „De UNO heeft op Uw denken een grote invloed en wij moeten aan nemen, dat U van Uw kant een mogelijkheid hebt ook invloed uit te oefenen op de UNO". In dit verband wordt de aandacht ge vestigd op de kwestie van de er kenning van Nationalistisch China. woord „in de revolutie van hon derden millioenen een beslissing Gods, wij weten echter, staande op de bodem van de H. Schrift dat dit niet het laatste is en ook niet de nieuwe hemel en de nieuwe aarde die de Christenen ver wachten." De vrees dat de We reldraad van Kerken de tekenen der tijden niet verstaan en te veel aan het gebonden zou blijven zou verleden wordt tenslotte genoemd als moti vering van het antwoord dat de Hongaarse Kerken gaven op de boodschap van Bièvres. KARL BARTH NAAR DUITSLAND Professor Karl Barth, de be kende Zwitserse theoloog zal na meer dan twee jaar weer voor de eerste maal naar Duitsland gaan om deel te nemen *an een con ferentie van Duitse, Nederlandse en Franse theologen Ork Kerk- presiaent Niemöller wordt op deze conferentie verwacht. Nederland zal vertegenwoordigd zijn door prof. dr K. H. Miskotte en prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. IJ ET is goed in de dagen na Pasen de Bijbel open te leggen bij het 24e hoofdstuk van Lucas en weer die onna volgbaar schone novelle te le zen van de wandelaars naar het dorp Emmaüs. En dan peinzend over dit stille verhaal waarover de wijding van de avondschemering hangt, in ge dachten de lijnen te trekken naar de eigen tijd en het eigen hart. Daar wordt ons gesproken van mensen, wier ogen bevan gen zijn door het verdriet en de teleurstelling, misschien ook wel door de wanhoop aan dat, wat de toekomst brengen zal. Hoeveel Emmaüsgangers gaan er ook niet om in onze dagen? Mensen, die hun beste krachten hadden ingezet voor de dienst aan God en de medemens; mensen bezield met de hoogste en heiligste idealen, zoals we toch nok mogen aannemen van Kleopas en zijn metgezel. Maar hun verwachtingen zijn bedro gen. de verlossing, tvaarvan zij droomden, is niet gekomen. Nu buigt hen de druk van het leed ter neer en zij zien niet de stille metgezel op hun weg, die bij hen bliift ook in de duister nissen van wereld en leven. Maar Hij is er en Hij blijft en wil zich doen kennen als de Heiland, die het goed wil ma ken. ook in onze levens. „Blijf b\j ons, Heer!" H. N. B. Moskou bleef echter voorzichtig. Er was toen een kabinet van Ali Mansoer, dat voor zijn taak niet be rekend was. De Sjah greep zelf in en ontsloeg vele ambtenaren. De vooruitstrevende richting, die de feodale en kapitalistische groepen toch al had verentrust, kreeg daar door nog meer vijanden van aller lei aard. De Toedeh-partij, in 1946 na het gedwongen aftrekken der Russen verboden en onder de grond gedrukt, stak het hoofd weer om hoog. Nu is het zover, dat een revolutie, ook al is deze niet communistisch, vanzelf de Russen ten goede moet komen. Neutrale buitenlandse toe schouwers zien Iran haast onweer staanbaar op weg door een omwen teling tot een satellietstaat te wor den, die dan, volgens het bekende recept, van binnenuit kan worden gebolsjewiseerd. Actie op komst HST hele beloop van de geschie denis heeft geleerd, dat men van de Angelsaksen in die buurt geen lijdzaam toezien kan verwach ten. De Amerikanen hebben zich tot nog toe zeer achteraf gehouden. Het is dezelfde overdreven voor zichtigheid. waaraan het waarschijn lijk is te wijten, dat er in Pales- stina nog geen vrede heerst. Zij wa ren gul met raad, maar met geld of beleggingen zijn zij het nog niet. Zij wilden wel een tiental millioen dollars geven voor bewapening, ver der echter vreesden zij. dat wat zij in Iran met hun kapitaal zouden op bouwen, tenslotte door de Russen zou worden ingepikt. Dit is een defaitistisch beleid, dat de Britten zeer verontrust heeft. Er schijnt nu echter een einde aan te komen. De onder-minister McGhee is in Iran aangekomen. Er is daar reeds een uiterst bekwaam ambassadeur. Grady, te voren am bassadeur in India, een man, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Tenessee Valley Authority. Het heette dat McGhee kwam om het weldadigheidswerk van Mrs. Grady te inspecteren! Niemand zal echter in het onzekere zijn: Wash- iniEiiiUi!in3iiTnRn!9iiu^oi&!iEir:8iiBii!snitnnhi!iosinn-iiiint8B:iji!ïiniiiijifii2iBU9 Nieuw conflictpunt (2) door Dr M. v. Blankenstein nniaroiKGi uuirpJiuH iioti n in^ o s iitpju u s an m dui i iiiiüiiii.'i i'itoüj c wmi ington heeft het nu tijd gevonden ernstige aandacht te gaan wijden aan de situatie. Duidelijker is de vastberadenheid van de Britten. De Majlis heeft, na de moord op Razmara. binnen enkele dagen de nationalisatie van de olie-industrie goedgekeurd en wel eenstemmig. De Senaat heeft hetzelfde gedaan. Ieder weet, dat dit een ruïne zou zijn voor het land, dat op het ogenblik reeds zijn ambtenaren en soldaten niet betalen kan. Iran kan de mil- liarden van de olie niet missen en het is niet duidelijk hoe het die met eigen middelen zou kunnen incasse ren. De technici, de technische hulp bronnen. het transport, de kennis van de handel ontbreken. Engeland zou moeten worden uitgekocht. En de hervormingen zullen schatten eisen. De Russen zullen natuurlijk gaarne bereid zijn een handje te helpen. Maar dit is een klemmen de reden te meer voor de Britten, die de Iraanse olie niet kunnen missen, zich met alle middelen tegen de nationalisatie te verzetten. Zij beroepen zich op het bij het af sluiten voor 60 jaar uitdrukkelijk onopzegbaar verklaarde contract. En zij zullen dit met te meer kracht doen. omdat, door de Russen, op-' nieuw de veiligheid van de weg naar het Oosten en het lot van Zuid-Azië tegenover het communis me, in het geding zijn. Het gaat in derdaad om het lot van de wereld. Amerika ziet mogelijkheden WIJ staan tegenover het pikante feit, dat de Engelse regering, die in eigen land ijverig nationali seert, de nationalisatie in Iran met alle middelen zal gaan bestrijden. Daaromtrent kan geen twijfel be staan, Londen verheelt geenszins de ernst van zijn bedoelingen. Te Washington schijnt men moge lijkheden te ruiken: Van een samen werking op gelijke voet met Britten ten aanzien van de Levantijnsc olie, waarin Engeland nog een overheer sende positie heeft. Maar zelfs zon der die prikkel *s het ondenkbaar, dat Amerika zijn forse politiek te genover Rusland. juL. op het kri- tlekste punt. zou verloochenen, door nog lang zijn terughouding In Per- zlë vol te houden, ^erzië is van on eindig veel vitaler betekenis dan Korea. Men kan dus actie verwachten. De Sjah zal waarschijnlijk zijn goed keuring weigeren aan de nationali satie, ondanks het gevaar, dat de dynastie daardoor loopt. Dit veto kan echter door een tweede aanne ming in het parlement werden te niet gedaan. Zal het parlement dit tegen zware Anglo-Amerikaanse druk in, aandurven? In dit geval ware een ingrijpen van de Angel saksen ter bescherming van hun rechten, waarschijnlijk. Reeds zijn de Britse vrouwen en kinderen uit het oliegebied geëvacueerd. De po sitie is sterk omdat de stammen in het concessiegebied om materialis tische oelangen de Britten welge zind zijn. Maar wat zijn dan de ge- volgen? In de Veiligheidsraad kan niets gebeuren, door het recht van veto. Maar er is een regeling, die Rusland het recht geeft toelating van zijn troepen in Iran te eisen, als en van zijn medebezetters daar terug zou komen. Men ziet. dat de toestand verre van onschuldig is. De moord op de eerlijke, flinke en vooruitstrevende Razmara is van angstwekkende bete kenis om zijn oorzaken zowel als om zijn gevolgen. Keerzijde van de defensie (Het stukje „Keerzijde van de defensie" heeft naar men weet tal van reacties uitgelokt. Enkele daarvan bereikten ons te laat om nog in de vorige rubriek te wor den opgenomen. Wij menen som mige daarvan hier alsnog een plaats te moeten geven en daarna de discussie hierover te moeten sluiten.) Bij het stukje „Keerzijde van de defensie" schreef de redactie een commentaar, waarin zij betoogde, dat er terwille van de „vrijheid" of fers moeten worden gebracht. M.i. geen sterk argument. Hebt u er zich rekenschap van gegeven, dat terwil le van de vrijheid, de vrijheid wordt vermoord? Dat zij. die vóór de zg. „vrije wereld" kiezen, samenwerken met Franco-fascisten en met West- Duitsland. waar oorlogsmisdadigers gratie krijgen? Hebt u er zich wel rekenschap van gegeven, dat het mi litarisme geen vrijheid kent? Vindt u, dat de huidige maatschappij, waar zovelen afhankelijk zijn van hun werkgever „vrijheid" kent? Sterke bewapening (zegt men) moet de „vrede" redden. Maar welke maat schappij kan dergelijke lasten blij ven torsen? A. W. TREURNIET. Waar gaan wij heen? Het komt mij voor, dat er aan het stukje „Keerzijde der defensie" on mogelijk een luchtje kan zijn, om dat inzender slechts de naakte feiten naar voren heeft gebracht. Naar aan leiding van die feiten zou ik de vraag willen stellen: Waar gaan wij heen?, naar een baldadige vernie ling onzer aarde en van de mens? Er moet gehandeld worden en vlug ook. E. THIERENS. Vredesactie In antwoord op een opmerking van W. Noorlandcr, die in deze ru briek heeft gereageerd op het stukje „Keerzijde van de defensie" en klaagt, dat men de stem der paci fists-. en ontwapenaars niet meer verneemt, zij opgemerkt, dat na de oorlog zowel „Kerk en Vrede" als de Algemene Nederlandse Vrede Actie (ANVA) hun propaganda heb ben hervat. J. CLAUS. Houding der socialisten In 1914 heeft het internationaal socialisme de leuze „geen man en geen cent voor het mllitairisme" practisch prijsgegeven. Door deze houding -werd de grote vredepropa- ganda practisch uitgeschakeld en van toen af aan kon de individuele en in groepsverband gevoerde vre desactie gemakkelijk het zwijgen worden opgelegd. Toch mag worden aangenomen, dat na de tweede we reldoorlog de Europeanen intens naar vrede verlangen. Dit in ant woord op de vraag van W. Noor- lander, waar de stem der ontwape naars blijft. A. TEYSTRA. Met groot verlof Na de oefening „Crescendo" wer- de militairen van de lichting 1949 II tien dagen eerder met groot verlof gestuurd, als beloning voor hun ijver en toewijding tijdens de oefening. Wie schetst hun teleurstelling toen zij hun soldij uitbetaald kregen tot en met 22 Maart en niet tot 1 April. Had deze lichting tot 1 April ge diend, dan was zij met Paasverlof gegaan, maar had zij de soldij wel doorbetaald gekregen. Zo beschouwd is de generale staf wel handig te werk gegaan. Maa.r is dat nü de juiste beloning voor goede prestatie? EEN 1949 II-ER. Holland op z'n smalst Groot was de verslagenheid toen de dienstplichtigen van 1949II, die eerst verheugd waren, dat zij eer der met groot verlof werden gezon den. vernamen dat zij met ingang van 23 Maart geen soldij meer zou den ontvangen. Oefening „Crescen do" had geld gekost, zeker. Maar moest dat nu worden verhaald op het salaris van plm. 60.000 man? Ik noem dat Holland op zijn smalst. EEN GEDUPEERDE.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4