Komst van meisjes op gymnasium ging met enige deining gepaard Sportstichting legt rekening en verantwoording af „Boys" gaat laatste kans verdedigen Raad adviseerde in het jaar 1899 voor het eerst tot toelating Er is veel bereikt maar er zij n ook veel wensen Amsvorde wacht spannende strijd tegen Patri a Ook Quick en APWC spelen thuis Strijd om titel hoofdklasse Drie Provinciën-rit Stand kampioen Cadre 38/2 Goede kansen voor Botwinnik Vele banden voor het leven ontstaan op school Dr B. Keulen Groot gebrek aan sportvelden Druk weekeinde voor A.M.H.C. Zaterdag 31 Maart 1951 5 LIT DE GESCHIEDENIS VAN DE LATIJNSE SCHOOL Voor AM.H.C. staan cr wedstrij den van allerlei soort op het pro gramma. Het tweede dames-elftal begint morgen haar promotie-wed strijden. De promotieregeling is zo, dat de laagst geklasscerden uit de afd. C en D der 2e klasse met de kampioenen van de afd D. E en F van de 3e klasse een halve compe titie spelen om twee plaatsen in de 2e klasse. A.M.H.C. II start met de uitwedstrijd tegen de degradatie- candidaat B.D.H.C. te Bloemendaal. Wij achten onze stadgenoten wel in staat om het tot een gelijkspel te brengen. De bekerwedstrijden van AM.H.C I en A.M.H.C II resp. tegen Meppol en Kieviten II zijn verschoven naar 8 April. Voor de veteranen-beker spelen de veteranen van A.M.H.C. en Kraaien uit Wormerveer op Birk- hoven tegen elkaar, wat ongetwij feld een genoegelijk partijtje zal worden. Dan wordt vandaag en morgen te Zeist het jaarlijkse mixed-tournooi van Scharweyde gehouden. Hier zul len combinaties van enige prominen te verenigingen tegenwoordig zijn. Ook A.M.H.C. zal van de partij zijn. Zij gaan met hun sterkste mixed combinatie na§r Zeist. Jan Nicolaas tegen Souply De Nederlandse lichtgewicht Jan Nicolaas zal op 17 April te Chatelet (België) in de ring komen tegen de Belg Souply, met wie hij op 15 Maart onbeslist heeft gebokst. Het gevecht is bepaald op 10 ronden van 3 minuten. Voor de tweede klasse A zijn slechte twee wedstrijden vastgesteld, die echter voor de onderste plaats van zeer veel belang zijn. Het Amsterdam se T.O.G. ontvangt Velox en het ziet er wel naar uit dat de beslissing zal vallen en T.O.G. gaat degraderen. Schoten kan dit nog verhaasten door zelf een of twee punten in Utrecht tegen U.V.V. te bemachtigen. Voor de vierde klasse I wordt de Ook voor de derde klasse is het wedstrijdprogramma van Zondag a.s. belangrijk voor het verdere verloop. Hilversum krijgt in Zeist, tegen de club van die naam. een zware noot te kraken. Ook Baarn zal het op Birkhoven tegen A.P.W.C.. dat deze competitie wel zeer wisselvallig speelt, vermoedelijk kwaad te ver duren krijgen. De strijd tussen H.M.S. en Holland draagt een twee ledig karakter. H.M.S. zal namelijk moeten winnen om de kleine kans op de titel te behouden, terwijl Hol land alles op alles zal zetten om te winnen, teneinde zijn positie in de onderste regionen te verbeteren. Ook B.F.C. en Forti tudo staan voor een beslissende wedstrijd. Beide clubs verkeren in ernstig degrada tie gevaar. In de wedstrijd B.V.C. contra EJVI.M. kan laatstgenoemde club door winnen zijn moeilijke positie een stuk verbeteren. Donar zal natuurlijk proberen bij C.D.N. te winnen om geheel buiten gevaar te komen. onontkoombaar is. Het gaat niet om een stadion, ook niet om uit sluitend eerste klas velden, maar om terreinen, waarop de sport kan worden beoefend onder omstandig heden. die passen in de hedendaagse opvattingen, en ook noodzakelijk voor de gezondheidszorg en volks- hygiène. De heer Verschuur hield een hartstochtelijk pleidooi om op korte termijn het complex aan de Leusderweg, welke in het uitbrei dingsplan is geprojecteerd, te gaan aanleggen. Ook aan de accommodatie van de gymnastieklokalen en de bouw daarvan zal grote aandacht moeten worden besteed. Sprekende over de ideële wensen deed spreker een beroep op de ver enigingen de bestaande accommo daties steeds zo goed mogelijk in orde te houden, teneinde het voor sport beschikbare geld zo efficient mogelijk te besteden. FINANCIëN De heer Verschuur concludeerde ten slotte dat er reden tot tevreden heid is, doch dat er ook grote waak zaamheid is geboden. Het jaarverslag over de financiën liet zien dat over 1950 het verlies van de Stichting op 39.687,69 komt, doch hiertegenover staan weer de inkomsten uit vermakelijkheidsbe lastingen, die uiteraard niet onder het financieel beheer van de stich ting ressorteren. Er is weer een subsidie van 500 voor de Centrale Verzorging be schikbaar. Dc heer Kley, voorzitter van het A.W.C. bracht dank voor al hetgeen voor de wandelsport door de stichting is gedaan. Op verzoek van de heer Van Mourik zal worden bekeken of het mogelijk is om na de A.B.v.L.O. Athletiekkampioenschappen van Amersfoort op 16 Juni de selectie- ploeg voor uitwisseling naar Mid delburg samen te stellen. In een slotwoord bracht de voor zitter, de heer C. van Zwol, dank aan de heer Verschuur voor zijn prachtige uiteenzetting. De heer Van Zwol bracht ook dank aan de Raad voor het begrip van het werk van de Amersfoortse Sport Stichting. Gisteren werden ln café Butzelaar te Soest de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap biljarten hoofdklasse llbre dlstr Eemland voort, gezet. De uitslagen zijn: d. Nat Waasdorp d. Nat Veer Stalenhoef Waasdorp De stand - lenhoef 6 p; Vleer 4 p; Waasdorp 0 p- 250 24 46 10.41 202 24 24 8.41 250 22 38 11.36 183 22 23 8.31 250 24 74 10.41 116 24 28 4.83 1 V. d. Nat P Sta- „big-match" Stichtse BoysAmers foortse Boys gespeeld. Hoewel de laatste wedstrijden van dc blauw- witten niet zo erg hoopgevend zijn geweest, verwachten wij toch wel dat zij in Utrecht voldoende wils kracht zullen opbrengen om hun laatste kans tot het uiterste te ver dedigen. Wij beschouwen onze stad genoten in geen geval als kansloos en hebben zelfs hoop dat zij weer nieuwe spanning in deze afdeling zullen brengen. Het Utrechtse Kam pong, dat ook nog steeds een kansje heeft, zal het bij V.V.IJ. kwaad krij gen en het zou ons niet verwonde ren als de Utrechters de eer aan hun gasten moeten laten. Wij kun nen B.D.C. op eigen terrein helaas weinig hoop geven tegen het Utrechtse Voorwaarts. Wilj Olympia het gevaar ontlopen dan zal min stens van D.E.V. in Doorn moeten worden gewonnen, hetgeen wij voor alsnog betwijfelen. Utrecht en Sacs- tum zullen moeten uitmaken, wie zich wat veiliger zal kunnen gaan voelen. Wij geven de Utrechters wel de meeste kans. De wedstrijd J.S.V D.W.S.V. is van weinig belang meer. Het zal ongetwijfeld Zondagmid dag op de Leusderweg een spannen de wedstrijd worden, want Amsvor de is er natuurlijk op gebrand Patria in zijn opmars naar de titel te stuiten. De Zeisters voelen echter hun kans en zullen natuurlijk alles op alles zetten om te winnen. Het Geldormalsense G.V.V., dat de laat ste wedstrijd danig heeft teleurge steld. moet naar de Stichtse. G.V.V. kan slechts in de running blijven door te winnen, hetgeen echter moeilijk zal zijn. Na de goede pres taties van S.E.C. leeft waarschijnlijk in de harten der Soesters de hoop dat zij Nijenrodcs op eigen terrein een nederlaag toe kunnen brengen, hetgeen wij lang niet onmogelijk achten. Het Harderwijker V V O G. krijgt Barneveld op bezoek. Een uitslag voorspellen achten wij te speculatief. Zwaluwen Vooruit, dat nog steeds in de gevarenzone zit, zal zijn positie moeilijk kunnen verbeteren, want het moet naar Maarsscn. op eigen terrein een ge duchte tegenstander. Ook aan de Rubensstraat kan het een aardige wedstrijd worden, want Brcderodes staat nog niet veilig en zal natuur lijk trachten Ouick de punten af handig te maken. H.V.C. benut een vrije Zondag om op Birkhoven tegen het Rotterdam se Feijenoord te spelen. HERKENT U uif deze twee „bob- bies' Sir Lawi^ncc Olivier, de En gelse toneel- en filmacteur, die in Nederland vooral door zijn Hamlet- vertolking (film) zo'n bekendheid verwierf? Links dan, ziet u Sir Law rence die, te zamen met Jack Hui- bert drie minuten lang als politie agent door dc nieuwe Britse film „The Magie Box(Dc Magische Doos) wandelt. Deze „Magie Box" gaat over het leven van een der uitvinders ran de cinematographic, William Friese Greene, welke rol door Robert Donat wordt vertolkt. Verder speelt o.a. ook Maria Schell „Gretchen" in de vorig jaar door Bassermatin gespeelde Faust) mee, in deze. speciaal voor het Festival of Britain gemaakte, film. Als bijzon derheid kan nog worden vermeld, dat. naar alle waarschijnlijkheid, de bezoekers geen vermakelijkheidsbe lasting behoeven te betalen. MEPPEL Gisteravond om pre cies half negen is de eerste deelne mer gestart van de 3 Provinciën-rit, het grote Noordelijke sportevene ment. dat dit jaar voor dc tweede maal wordt gehoudeh. De belang stelling was groot. Niet minder dan 114 equipes hadden ingeschreven. In Noordwestelijke richting moesten de deelnemers Meppel verlaten om dan zo dicht mogelijk langs dc grenzen van Overijssel Friesland en Gro ningen de stad Groningen te berei ken, waar in het stadspark de finish was van het eerste deel. het nacht- traject van plm. 290 km. De weers omstandigheden waren bij het ver trek ideaal. In Utrecht wordt een belangrijk toumooj gehouden om de titel Kam pioen cadre 38/2. Hieraan nemen de sterkste biljarters van de stad Utrecht deel. Mora Van Musscher Kok Moolenbcen Verloop Agoma Evcraard Mulders 4 600 64 51 937 4 000 66 93 9.09 2 521 40 56 13.02 2 443 44 41 10.04 2 458 57 88 8.05 1 564 60 43 9.40 1 741 57 43 826 0 536 80 69 6.70 Nederlandse ruiters naar het buitenland DEN HAAG Aan dc beide be langrijke internationale concoursen hippique, welke van 14 tot en met 23 April te Nice en van 28 April tot en met 4 Mei te Rome worden gehouden, neemt een Nederlandse equipe deel, welke zal bestaan uit: Ritmeester J. J. Gruppelaar met Random Harvest cn Ampère, chef d'équipe, J. Rijks met Master cn Romanichel, J. Gelderman met Am bassadeur en Countess. D. Janssen met S'est Sa Soeur en Golden Vale. Volgens de Berlijnse promotor Goettert zal Jack Gardner kam pioen van Gr. Brittannië en van Europa zwaargewicht, op 24 Juni een wedstrijd over 10 ronden in Duitsland boksen op een nader te bepalen plaats tegen een nog aan te wijzen tegenstander. BOTWINN1K Zevende partij afgebroken MOSKOU. De zevende partij in de tweekamp tussen Botwinnik en Bronstein om het wereldkam pioenschap werd na scherpe strijd, waarbij de titelhouder met wit speelde, afgebroken. Botwinnik heeft een pion meer. Wederom opende Botwinnik in deze partij met de koninginnepion, waarop Bronstein antwoordde met een originele en moeilijke verdedi ging. welke tot gespannen situaties leidde. De eerste partijen van deze tweekamp hebben de wereldkam pioen doen inzien dat zijn jonge tegenspeler zeer gevaarlijk is in aanvallende combinaties. Misschien is dat de reden waarom Botwinnik het ditmaal niet zocht ln compli caties, maar met tal van afruilin gen een positie schiep, waarin wit en zwart om een goed eindspel moesten vechten. Bij het afwikke len van het middenspel was noch Botwinnik noch Bronstein cr in geslaagd enig voordcel te behalen of het initiatief tc nemen. Toch zag Botwinnik geleidelijk kans zijn tegenstander in moeilijkheden te brengen, want wit wist zijn druk op Bronstein's stelling stelselmatig t? vergroten. Bronstein deed een poging om de positie te complice ren aoor een pion te offeren, het geen door Botwinnik onmiddellijk werd geaccepteerd. De spelers ge raakten in tijdnood doch niettemin wist Botwinnik zijn materieel voor deel te behouden. Na 40 zetten werd dc partU af gebroken met kansen voor Botwin nik om deze tot een goed einde te brengen. Wit: Botwinnik Zwart: Bronstein. 1. d2—d4. d7d5. 2. c2-c4, c7—c6. 3. pgl—f3. C7-C6. 4. g2g3. f7f5 5. rfl g2. pg8—f6 6 0—0, rf8c7. 7. b2—b3. 00. 8. rel—a3, b7—b6. 9. ra3xe7. dd8X e7. 10. pf3—e5. rc8— b7. 11. pbl—d2. pb8 d7. 12. pe5Xd7, pf6Xd7. 13 c2—c3. ta8 C8. 14. tal—cl. c6c5. 15. ddl—c2, pd7— f6. 16. c4Xd5. rb7xd5. 17. rg2xd5. c6X d5. 18. pd2—f3, tc8c7. 19 tel—c2, tf8— c8. 20. tfl—cl. pf6c4. 21. pf3e5, pe4— f6 22 dc2d3. g7—«6. 23. dd3—a6. kg8 g7. 24 da6c2, de7—dG. 25 a2—a4. pf6 c8. 26. dc2d2. pe&—f6. 27. dd2—c3. pf6c4. 28. dc3—d3. c5Xd4. 29. c3Xd4, a7a5. 30. kgl—g2. pe4—f6. 31. dd3—«2. fó—f4. 32. g3Xf4. pf6—h5. 33. tc2xc7t. tc8Xc7. 34. tclxc7t. dd6Xc7. 35. dc2— g4. ph5—f6. 36. dg4e6. pf6—n5. 37. de6— d7t, dc7xd7. 38. pe5Xd7. ph6Xf4t. 39 kg2f3, pf4d3. 40. pd7xb8, pd3—b4. De stand bij het afbreken was: Wit: kf3. pb6, pionnen a4, b3. d4. f2, h2. Zwart: kg7, pb4, pionnen a5, d5. g6, M7. Het valt onze generatie, die coënducatie of wil men coïnstructie als de gewoonste zaak van de wereld ziet, niet gemakkelijk zich te realiseren, dat het heel wat voeten in de aar de heeft gehad, om voor vrouwelijke leerlin gen de poort van ons gymnasium geopend te krijgen. Toen in de tweede helft van de vori ge eeuw de voortschrijdende emancipatie be trekkingen in het openbare leven ook voor de vrouw bereikbaar had gemaakt, ontstond er geleidelijk een toeloop van jonge meisjes naar inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het gymnasium in Groningen li,et in 1880 voor de eerste maal vrouwelijke leerlingen toe, en in 1890 be schikten B. en W. van Amersfoort gunstig op verzoek van enkele ingezetenen om de H.B.S. (toen nog gemeentelijk) voor meisjes toegan kelijk te stellen. Van deze gunstige beschik king is toen al dadelijk door 13 meisjes ge bruik gemaakt. Vier jaren te voren, Juni 1886 had een ingezetene van Amersfoort H. J. Wolter een rekest bij de Raad ingediend om toelating voor zijn dochter tot de lessen van het gymnasium. Het verzoek wordt afgewe zen op grond van ongunstige adviezen van Curatoren en van de President van het O.K. Seminarium en ook de Inspecteur der gym nasia Dr. J. C. van Eyken ontraadt de toela ting wegens de bijzondere omstandigheden, waarin het gymnasium verkeert. Deze bijzon dere omstandigheid bestond in de aanwezig heid van seminaristen die destijds een veel groter percentage van de gymnasiasten uit maakten dan tegenwoordig. Van 18S11922 was de Latijnse School gehuisvest in dit gebouw aan de Westsingel. Hier betraden dus de eerste meisjes-leerlingen het Amersfoortse gymnasium. De Inspecteur schreef d d. 9 Juni 1886 aan B en W.: „Bij mijn school bezoek vraag ik telkens aan de Rectoren of de toelating van meis jes aanleiding geeft tot moeilijk heden. Tot nu tcc ontving ik steeds ten antwoord, dat die zich tot nu to? niet hebben voorgedaan. Gold het dan ook te Amersfoort een gymnasium als andere, dan zou ik adviseren tot proefneming, zoals ik tot nu toe steeds doe. Doch nu het gymnasium ook bezocht wordt door vele leerlingen van het Se minarium der Oud-Katholieke kerk en de President van het Semina rium zeer terecht van zijn kant tegen die toelating ernstige be zwaren oppert, ontraad ik ge noemde proefneming ten sterkste.' De Voorzitter, de heer van Ascfi van Wijck merkt nog op dat mis schien over 50 jaar hierover an ders zal gedacht worden. Nieuwe poging Het duurde dertien jaar, voordat opnieuw een poging tot toelating voor meisjes ondernomen werd. Op 2L Maart IS99 diende mr. J- N. Bastert een verzoek in tot toela ting van zijn dochter bij welslagen voor het toelatingsexamen. In over eenstemming met het advies van het College van Curatoren en van de Inspecteur der gymnasia dr. Eg- gink adviseren B. en W. tot toe lating van de dochter van adres sant. wanneer zij het vereiste, toe latingsexamen met goed gevolg af legt De heer Heijligers heeft met genoegen gezien, dat Curatoren tot het nemen van een gunstige be schikking hebben geadviseerd en dat ook het Seminarium van de Oud-bisschoppelijke Clerezie, waar aan ons gymnasium grote verplich tingen heeft, geen onoverkomelijke bezwaren heeft. De heer van Beek wenst te worden ingelicht of in het besluit tot toelating van de dochter van de heer Bastert zal zijn begrepen, dat voortaan het gymnasium te allen tijde toegan kelijk zal zijn voor vrouwelijke leerlingen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de bedoeling blijkt uit het advies zelf van B. en W. dat enkel strekt om goedgunstig te beschikken op dit verzoek. Daar door blijft geheel ongeprejudicieerd de vraag, hoe in het vervolg zal worden gehandeld. Wanneer er later redenen mochten zijn om andere vrouwelijke leerlingen niet toe te laten, dan is daartoe de Raad volle vrijheid voorbehouden. Het is al tijd d? bedoeling geweest om op de quaestie zelve niet te prejudi ciëren. Dc heer van Beek is door dit antwoord niet geheel voldaan. Spreker had gaarne gewild, dat in het advies van B. en W. was uit gedrukt, dat alleen meisjes kunnen worden toegelaten voor zover niet de plaatsen door jongens zijn be zet De Voorzitter zegt. dat B. en voor den dag met het volgende: Mijnheer de Voorzitter. Verleden jaar heeft de Raad toegestaan de aanvraag tot toelating van twee meisjes op het gymnasium. Be doelde meisjes hebben die inrich ting moeten verlaten wegens pla gen. sarren, handtastelijkheden en bezigen van vuile woorden door een drietal jongens uit dezelfde eerste klas. Zijn mijn inlichtingen juist, waaraan ik niet twijfel, daar ik ze persoonlijk ingewonnen heb bij de ouders en de kinderen, dan bestaan aan die inrichting niet die orde en tucht, die noodzakelijk zijn. In het belang van het onder wijs. zowel als in dat der kinderen, is het nodig, dat er maatregelen genomen worden, dat zo iets in 't vervolg niet meer voorkomt. Dat moet en kan voorkomen worden. De Voorzitter antwoordt, dat hem niets van deze feiten bekend is. maar zegt onderzoek toe. In de vergadering van 19 Febr. 1901 ver klaart de voorzitter, de heer van Asch van Wijck: De indruk, die B en W. van de zaak hebben ge kregen is dat er niets gebeurd is, wat ergerlijk kan worden geacht uit een oogpunt van zedelijkheid en dat de plagerijen der jongens niet gerekend kunnen worden te vallen onder de uitdrukking hand- tastehjkheden en vuile uitdrukkin gen. al erkennen B. cn W. dat vragen gedaan zijn door een der besluit hiermede zyn interessante serie van zes artikelen over de geschiedenis van de Latijnse School jongens bij de natuurlijke historie, die achterwege hadden behoren te blijven. B. en W. vonden in de ver kregen inlichtingen geen aanlei ding om in deze handelend op te treden. Bij dc discussie merkt de heer van Esveld nog op: Het spijt mij, dat deze zaak, die in alle kranten heeft gestaan, oorzaak is geworden, dat er een smet op het gymnasium is geworpen, terwijl de grieven, toen zij uit de smelt kroes van het onderzoek te voor schijn kwamen, bleken van geringe betekenis te zijn. Geen twistpunt meer Met deze kleine deining ging de verschijning van vrouwelijke leer lingen op ons gymnasium een halve eeuw geleden gepaard. Ver meldenswaard Is nog. dat de later bekend geworden schrijfster Maria Agnes Elise van der Moer in 1903 haar intrede op het gymnasium deed. Thans is coëducatie op de scholen voor middelbaar en gym nasiaal onderwijs geen twistpunt meer. Over de grote voordelen kan hier niet worden uitgeweid: dat is ook niet nodig, ze zijn evident voor ieder, die de eerlijke en onge dwongen verhouding op onze scho len gadeslaat. Dat uit deze op ge meenschappelijke arbeid gebaseer de verhouding ook wel eens een band voor het leven kan groeien, mag almede tot de creditzijde van coëducatie worden gerekend. De vroegere bekende rector van het Utrechts gymnasium, dr. Singels, deelde in zijn afscheidsrede van 1918 mede, dat gedurende de tijd dat hij aan dat gymnasium ver bonden was geweest, 35 jaar, 23 gelukkige paartjes uit de leerlin gen in het huwelijk waren getre den. Het juiste aantal van de laat ste 32 jaar aan ons gymnasium zou ik niet bij benadering kunnen schatten, omdat na het verlaten van de school zich veel aan onze waarneming onttrekt, maar wat ik er van gezien heb was goed en wij hebben goede reden om de Utrechtse gegevens op alle ge mengde scholen toepasselijk te ver klaren. Zo kan dus coëducatie, mits wortelend in een gezond ge zinsleven en gelukkig mogen wij in het algemeen het Hollands gezin als een goede bondgenoot begroeten en mits goed geleid en in een goede sfeer cn niet al leen beperkt tot schoolarbeid, maar uitgebreid tot samenwerking bij sport, muziek en toneel een zegen rijke invloed uitoefenen op de ver houding der belde sexen. Burgemeester Asch van Wijk, onder wiens voorzitterschap de Amersfoortse raad besloot het eerste meisje op het gymnasium toe te laten. W. hun advies juist daarom zo hebben ingekleed als zij deden, op dat dan de overwegingen door de vorige spreker bedoeld, ncderhand van invloed kunnen zy'n op een alsdan door de Raad te nemen be sluit. Spreker heeft reeds gezegd en herhaald, dat de Raad naar zijn mening geheel vrij blijft, om wan neer later een ander rekest in komt, dergelijke overwegingen te doen gelden. De heer van Beek is voldaan. Op 8 Mei 1900 verzoekt P de Groot toelating van zijn doch ter. B. en W stellen de Raad voor onder verwijzing naar oen besluit van 21 Maart 1899 betr. een soort gelijk geval, liet verzoek toe te staan met de bepaling, dat, indien hare toelating aanleiding mocht geven tot splitsing van een klas. de vergunning eindigt. Z.h.s. con form. Vragen ln dc raad. Maar we zijn er nog niet- In de raadszitting van 16 Nov. 1900 komt de heer Gerritsen bij de rondvraag Dat het met de sportaccommodatie ln het algemeen en met de sport velden in het bijzonder nog steeds droevig is gesteld, werd Vrijdagavond tijdens de Jaarlijkse Algemene Vergadering van de Amersfoortse Sport Stichting door de directeur, de heer B. Verschuur, nog weer eens duide lijk aangetoond. Voor deze vergadering bestond zeer grote belangstelling en de zgn. „Pretzolder" van de Phoenix Brouwerij was dan ook tot de laatste plaats bezet met vertegenwoordigers van vrijwel alle plaatselijke sportverenigingen. beschikbaar stelde, is een groot succes geworden en zal voor de toe komst onmisbaar blijken te zijn. De Gymnastiekverenigingen kre gen een belangrijke steun, omdat de nuren van de lokalen met vijftig procent werden gereduceerd. Het Bureau Medische Sportkeuring heeft ook zeer belangrijk werk verricht. In 1950 werden reeds 706 sportmen sen gekeurd. „Het afgelopen jaar." zo besloot de heer Verschuur zijn uitstekend betoog, „was lang geen slecht jaar, maar het kan altijd nog beter. Laten wij elkaar beloven dat wij alles in het werk zullen stellen om het nog beter te doen. dan zijn wij niet voor niets bij elkaar geweest." Het was voor de vertegenwoordi gers van dc sportverenigingen on getwijfeld belangrijk te horen hoe de heer Verschuur onder het punt „wat doen wij?" een uiteenzetting van de werkzaamheden op dit mo ment gaf. Sprekende over de sportaccommo datie in onze stad, concludeerde de directeur dat deze nog zeer veel te wensen overlaat en nog bij lange na niet in de behoefte voorziet. Dit baart niet alleen de Sportstichting, doch ook de overheid grote zorg en niets wat mogelijk is zal worden nagelaten om hierin verbetering te brengen. Zo is voor het Sportpark Birkhoven een electrische warm waterinstallatie met douches be steld, op en rondom alle velden worden beplantingen, hekwerken en rijwielstallingen aangebracht, terwijl de kleedgelegenheden steeds worden verbeterd. Het Bosbad Birkhoven zal voor eind April een nieuwe watervoor ziening hebben, waardoor het water steeds ververst kan worden. Spre ker bestreed de mening van sommi ge mensen dat voor de zuivering van het water chemicaliën zouden worden gebruikt. WANDELEN Voor het wandelseizoen staan be langrijke gebeurtenissen op de agenda, die. dank zij de prettige sa menwerking, goede evenementen beloven te worden. Op 22 en 23 Juni wordt voor de tweede maal dc Na tionale Tweedaagse gehouden. Door het plaatsen van tenten op het voor plein van de Infanterie Kazerne, In een drietal punten: „Wat deden wij?", „Wat doen wij?" en „Wat zijn onze wensen?" gaf de heer Ver schuur een overzicht van bereikte resultaten en doen en streven van de Amersfoortse Sport Stichting. Spreker wees op belangrijke verbe teringen in de conditie van bestaan de terreinen aangebracht, zoals Cportpark Birkhoven, de „Bokke- duinen" en het totstandkomen van het Sportcomplex aan de Dollard- straat. Voorts kregen Quick. A.MH.C. en dj Handbalgroep. mede dank zij de steun van de stichting hun kleedge legenheden. Ook voor de zwem- sport werd veel bereikt. Het Bosbad Birkhoven werd gemoderniseerd, waardoor Neptunus er zijn wedstrij den kon spe len en er zelfs nationale en internationale wedstrijden hebben plaats gevonden. Het bezoek aan het Bosbad steeg in twee jaren van dertig dui zend tot 63.500. „De Pedaal- ridders" kre gen een eigen circuit aan de Nijverheids straat, zodat de Amersfoortse B. Verschuur wielrenners in hun eigen plaats hun sport kunnen beoefenen. Vooral over de samen werking met de Amersfoortse wan delaars was de heer Verschuur en thousiast. Mede door een uitsteken de verstandhouding tussen de stichting en het A.W.C. kon vorig jaar de Nationale Tweedaagse wor den ten doop gehouden en het ziet er naar uit dat de animo, vooral van militaire zijde, dit jaar nog be langrijker zal worden. De Centrale Vcrzorgmgsdienst ven de Vierdaag- selopers in Nijmegen, waardoor de Raad. op suggestie van de directeur, een subsidie van vijfhonderd gulden die daartoe spontaan door de mili taire overheid beschikbaar zijn ge steld. zal deze tweedaagse aan be langrijkheid gaan winnen. In sa menwerking met het A.W.C. en de E.H.B.O. zal ook dit jaar de Amers foortse wandelaar op de vierdaagse te Nijmegen zijn verzorging genie ten van de Centrale Verzorgings- dienst. In overleg met de Directeur van de dienst Gemeentewerken zal de stichting bij de verhuur van gym nastieklokalen waarschijnlijk een vinger in de pap krijgen. Het wach ten is of een daartoe in te dienen voorstel aan B. en W. zal worden aangenomen. Dan zal het ook moge lijk zijn dat, middels de stichting, de Amersfoortse sportgemeenschap een zekere invloed kan uitoefenen op de inrichting en de bouw van lokalen. De heer Verschuur brengt hulde aan Dr. van der Hooft cn Zuster van der Wolf van het Bureau Medische Sportkeuring voor het be langrijke werk dat zij hebben ver zet. SPORTUITWISSELÏNG Ook aan de sportuitwisseling met binnen- en buitenland, die thans geheel onder de stichting ressorteert, wordt zeer veel aandacht besteed. Inmiddels is de Middelburgse uitno diging om op 6. 7 en 8 Juli naar Middelburg tc komen, aanvaard. De onderhandelingen met Denemarken lopen weliswaar wat stroef, doch ook deze uitwisseling zal t.z.t. wel doorgang vinden. Het derde punt van het interes sante resumé van de heer Verschuur was zeker wel het belangrijkste, want in het „Wat zijn onze wen sen?" lagen tevens opgesloten de richtlijnen die bestuur en directeur van de Sport Stichting zich voor ogen houden. Spreker stond eerst even stil bij het nijpend gebrek aan sportruimte. In Amersfoort zijn onhoudbare toe standen gesignaleerd en het komt voor dat een vereniging met elf tallen slechts de beschikking heeft over een speelveld en dat nog met andere verenigingen moeten delen. Het is echter niet alleen het tekort aan beschikbare accommodatie dat zorgen baart, doch ook deze accom modatie voldoet dikwijls nog lang niet aan de minimum eisen die mo gen worden gesteld. Dat dit zelfs een ledenstop tot gevolg heeft ge had noemt spreker het meest be treurenswaard. Op deze wijze dreigt de sportbeoefening door de jeugd in gevaar te komen. Hierdoor over gelaten aan eigen lot kan het niet anders of de jeugd moet haar activi teitsdrang gaan richten op een wijze, die wij geen van allen willen en tot elke prijs zal moeten worden voorkomen. MEER SPORTTERREINEN Er Is. aldus de heer Verschuur, maar één oplossing; Er moeten meer sportterreinen komen. Als men kennis neemt vah alle factoren, moet men wel tot de conclusie ko men dat het investeren van grote bedragen hiervoor volkomen ver antwoord is, niet alleen, doch zelfs

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5