BEJMTÖPDÊWH VOOR ANTJES EN JANTJES Salamandertjes komen r weer te voorschijn BAKiHHM h Belgische communist rekent af met Kominform r V DE COMMISSARIS VERTELT DOOR e" andere jonge klantjes) Laat er eens een paar in liet aquarium logeren m* Als de koning nieste ie de roos Een a vondjurk je voor jonge meisjes j gg|j\ UW LERAAR IN DE KAST -| door h. voordewind Zaterdag 31 Maart 1951 9 x£SP":-<ï> WANNEER het üs voor goed uit de sloten verdwenen is en de nacht vorsten uitzonderingen worden, kruipen de salamanders uit hun winterkwartieren te voorschijn. Overal en nergens hebben ze zich in de late herfst in de bodem verstopt; al zijn er honderden en honderden te vinden in het voorjaar, toch net als met de kikkers vind je zelden of nooit zo'n slapend dier in de koude tijd. Maar zodra er wat warms in de lucht zit, worden ze allemaal wakker en broodmager de hele vetvoor- raad is opgeteerd tijdens de winterslaap trekt de bende naar de sloten. Daar bekomen ze snel van de doorgestane kou en is de voornaamste taak te schransen en te schransen om snel wat bü te spijkeren. Toch is het eigenlijk niet de hon ger. die de dieren naar het water drijft. De sloot met haar voor jon ge salamanders zo gunstige levens voorwaarden, is de plaats waar een ontmoeting plaats vindt: op zekere dag blijkt de ene salamander de andere niet te zijn! Waren ze tot nu toe uitsluitend soortgenoten, nu komen er twee partijen, manne tjes en wijfjes. Nauwelijks zijn de jongen er, of de tegenstellingen verdwijnen en is er maC «én soort salamanders, Sfren naar dezelfde levensregels leven. Het is juist bij salamanders zo aardig te zien: de natuur heeft het verschil tussen mannetje en wijfje hier nog duidelijker gemaakt door de mannetjes in de paartijd een mooi bruiloftspakje aan te trek ken. Er komt een brede kam op de staart, die nog wat doorloopt over de rug: van kamstaartcn spre ken de jongens. Die brede staart wordt een mooie wimpel, waarmee de mannetjes-salamander zwaait, zo'n soort opschepperij, die de aan dacht van het wijfje moet trekken of misschien ook bedoeld is om an dere mannetjes te vertellen, dat ze gerust kunnen ophoepelen Ook het oranje en het geel aan de buik worden feller van kleur. En let eens voor de aardigheid op nog een ander verschil tussen manne tjes en wijfjes. De eersten hebben, ook alleen maar in de paartijd, on volkomen zwemvliezen tussen de tenen van de achterpoten. Koel houden! Over «Jon weok o wat, Han ie hef weéV zover, dat in elke nette sloot salamanders huizen. Dan moet je toch eens een stuk of drie wijf jes en twee mooie mannetjes bij ze laten logeren in een keurig aquarium. Je zult ze wel kunnen vangen, de geheimen daarvan ver tel ik je nog wel eens, maar één ding: houd ze koel, vooral tijdens het vervoer. Dus niét in een jam pot. Hoge temperaturen, de warm te van je hand al, doet de eiwitten in 't bloed van de salamander stol len en dat kost het dier nat urlljk het leven. In een nieuw aquarium voelen de dieren zich spoedig thuis en nou maar flink voe~en met kleine merk je ik kleine schrijf? wormpjes en de hele geschie denis kun je op je gemak volgen. Salamanders zijn gulzige rovers- Misschien hebber ze wat te slechte ogen voor roofridder, maar ruiken doen ze beter. Onder de bedrijven door stijgt er telkens een naar de oppervlakte -an het water om lucht te happen; je weet natuurlijk dat salamanders alleen in hun jeugd kieuwen hebben, zijn ze vol wassen dan ademen ze door lon gen. v Vooral: rust Bij goede voeding en een goed ingericht aquarium brengen de wijfjes het vast en zeker tot het leggen van eieren. Tenminste, als er rust heerst in het aquarium en de kleine eigenaar d'r niet eeuwig en altijd in zit te prutten. Dagen van te voren zijn de mannetjes al bezig: ontmoeten twee salamanders elkaar en zijn ze van verschillend geslacht, dan blijven ze tegenover elkaar staan, kop tegenover kop. dan buigt meneer ziin staart om. de punt langs zij en naar voren dus. En dan begint het wapperen Zie je later een wijfje bedacht zaam over de waterplanten stap pen en zo nu en dan haar klim partij onderbreken, wees er dan zeker van dat ze eieren legt Tel kens bergt ze zo'n ei op de wa terplant in een goed hoekje, in een oksel van een blad of zo Soms ge bruikt ze d'r achterpoten als hand jes, vouwt netjes het blaadje om het ei. Die eieren zijn niet zo bar groot, iets kleiner dan een lucifers kop binnen de omhulling van gelei zie Je de geelwitte dooier. Als je elke dag goed oplet, zie je langzaam die dooier veranderen. Het bovenste gedeelte wordt het jonge dier. het onderste deel van de dooier verdwijnt Klaarblijkelijk is dat reserve-voedsel, dat de moe der haar jong meegaf en langza merhand bij de groei wordt opge teerd. Weldra zie je in het ei het larfje zitten 't Is eigenlijk niet veel meer dan kop en staart, geen ledematen nog en links en rechts van de kop wat hele fijne franjes; dat zijn de uitwendige kieuwen, die nemen dus de zuurstof uit het water op. Dan duurt het niet lang of de een na de ander verlaat het ei-omhulsel, 't Zijn nu hele vlugge diertjes geworden, die driftig door het water kunnen schieten. Ze zijn vrijwel doorzichtig en dat is na tuurlijk hun verdedigingswapen: onzichtbaarheid. Meestal hangen ze aan een blad van een waterplant, aan de licht zijde van het aquarium, dus waar de meeste microscopische planten en dieren zich bevinden, of ze zit ten tegen de rui4 geplakt. Met hun kleine monden schrapen ze het on zichtbare voedsel van de planten of de ruit af. Weldra happen ze ook naar een watervlo, die voorbij schokt Maar dan zijn de voorpoot jes er al, die je 't eerst als kleine stompjes achter de franje-kieuwen ziet komen. Eerst later komen de achterpoten. Het water uit 't Duurt tot de herfst of iets vroeger eer het volwassen dieren zijn en ze de kieuwen kwijt zijn en longen hebben. Dan moeten de dieren het land op. Breng ze een eind buiten de stad. Denk niet. dat je ze in het aquarium hoüdt: ze ontvluchten vast en komen dan natuurlijk om. Tref je maatregelen om dat onweerstaanbare wegtrek ken uit het water onmogelijk te maken, dan .kt het voeren niet en worden het schriele scharmin kels. Behalve de gewone salamander officiéél heet-ie de kleine wa- tprsalamandpr komen er nog drie andere soorten in óns land voor. Eén is heel zeldzaam, die komt alleen in 't westelijk deel van Noórd-Brabant en bij Bruns- sum in Limburg voor. De beide overige soorten kun je eerder ver wachten. Om te beginnen is er de grote watersalamander: dat is een dier van een centimeter of acht tien lang. een prachtig dier! En dan is er nog de Alpensala mander. die herken je direct aan z'n mooie ongevlekte oranje-buik Alleen in Brabant. Gelderland en Limburg kun jö hem aantreffen en dan nog plaatselijk hier en daar: Rotterdam, Olst. Borne. As sen. In Assen zit ook de grote watersalamander, die vindplaats is geloof ik nog niet bekend, het zal de noordelijkste Dlek zijn. HENK VAN LAAR 77* N dit is een koning met goud op zijn jas £1/ de koning van Prima Vieste waar iedereen heel erg dol op was behalve wanneer hij nieste, want Is hij nieste, zo af en toe dan sprongen aaalle ruiten; h\j nieste van. ha.ha.ha. ha tsjoe de mensen kwamen naar buiten en zeiden: O, kijk wat 'n ongeluk wéér alle ruilen van 't koninkrijk stuk, en iedereen liep met een kwaje kop maar de koning zei enkel: hè hè, dat lucht op. Ji/JAAR sommige mensen zelden: Kijk, l'£ geen ruit meer heel in mijn woning! geen ruit in het hele koninkrijk! Wij U'illen een nieuwe koning! Maar anderen zeiden: Geen sprake van; een nieuwe koning kiezen omdat de oude nu en dan een beetje hard moet niezen? En toen, dat snap je, kwam er mot in 't land van Prima Vieste en pang! weer alle ruiten kapot omdat de koning nieste. Hij nieste van: ha., ha., ha., ha., tsjoe! en iedereen liep naar buiten toe en iedereen liep met een kwaje kop maar de koning zei enkel: hè hè, dat lucht op. TOEN was er een hele slimme vent, ?en vent in Prima Vieste die bouwde een toren van steen en cement voor als de koning nieste en toen de koning begon van ha., toen spitsten de mensen hun oren en riepen: Het Komt! Vooruit maar jd! de koning moet gauw in de toren! Ze brachten hem naar de toren toe en sloten de deur met pinnen de koning was lang nog niet aan: tsjoe, toen zat hij al veilig daarbinnen. MAAR toen opeens: Daar kwam HATSJIE!!!!! een dreun! Een slag! Een wolk! en zie de mensen stonden nu werkelijk paf De toren kapot en het dak eraf! Daar stonden ze weer met een kwaje kop, maar de koning zei enkel: En tóch lucht het op! ANNIE M. G. SCHMIDT XXVIII Soms lijkt iets heel dichtbij, maar als je het grijpen wilt blijkt het verder af te zijn dan je denkt. Zo was het ook met de stad, die Jock en de anderen in de verte zagen liggen. Ze draafden uren en uren over de open vlakte en bereik ten eerst tegen donker de ophaal brug. waarme de stad begon. De ophaalbrug was al lang geen échte ophaalbrug meer. Ze hadden haar alleen maar zo gelaten omdat ze zo aardig was om te zien. De grote, ouderwetse kaarslantaarns links en rechts van de brug. waren óók zo aardig om te zien. De lan taarns brandden. haar oranje achtig licht danste over het donke re hout van de brug. „Voorwaarts mars!" commandeer de Jock. ..Rataplan rataplan, rata plan". trommelden de reuzenkikkers, en de houten planken van de op haalbrug trommelde mee: „Rata plan. rataplan rataplanZo m een lange rij. marcheerde de stoet de stao binnen Het was heel stil in de stad. Er was niemand te zien op straat De huizen waren donker, alleen hier en daar schemerde wat licht door een sousterrainraampje of een kel derluik. Egidius. het spookpaard, brieste verachtend. „De koning heeft nog gelijk gehad óók. Die malle mensen zijn allemaal onder de grond ge kropen van angst." „Zwijg, sufferd", beet Dolle Do- rus het dier toe. „Jij hebt alleen maar te lopen en je mond te hou den." Rataplan, rataplan, rataplan Het was of de reuzenkikkers zachter sloegen op hun kleine groene trom mels. De maan was opgekomen Groot en rond en zilver stond ze pal bo ven de koepel van het paleisdak Jock hield even op met piekeren over Marelotje en de spiegel. Hi- keek omhoog en zag dat de maan-' bergen die nacht wit waren. Hi zag de torens van spiegelglas, hi' zag h^t kristallen kasteel van de maankoning, en als hij zijn lichte ogen bijna dicht kneep en heel scherp tuurde, kon hij in de tuin van het kasteel het kleine huisje onderscheiden, het kleine huisje van groenglas. waarin hu eens hoe lang was dat al geleden had gewoond Hier op aarde was het gevaarlijk De mensen konden niet diep genoeg onder de grond kruipen, niet diep genoeg De giraffe fluisterde iets. dat nie mand verstond De baron vertelde het veulen, heel zacht, zijn levens geschiedenis ..Ik heb altijd een harnas gedragen, ik heb het altiK' koud gehad...." Pang en de witte muis met de rode ogen vroegen d" koe wat langzamer te lopenDe 720 ki.ikjonkers zuchtten hemel en aarde bii elkaar Omkeren en weg gaan? Wat zou dat geven7 Hrt ge vaar was overal. Zolang de kris tallen dame de spiegel had, was het gevaar overal „En we hou den nog zo veel van het leven huilden ze. ..En we zijn nog zo jong„Kop op!" gromden de wilde zwijnen en de ezels waarop ze reden. „We zitten allemaal in hetzelfde schuitje..-." Rataplan, rataplan, rataplan.... Een wit paard en een bruin paard en een veulen met een baron En een meis je in een houten jurk en een witte m lis met rode ogen op de rug van een koe, die almaar langzamer gaat lopen, almaar langzamer ..Aansluiten! Bij elkaar blijven!" Ratten en reigers n honden En wolken muggen die zoemden door de doodstille straten, door do Knip- perdakstraat, en de Hoogstraat, en de Marktstraat „Waar is de vracht auto met de koning?" ..Die is ach ter gebleven. De koning is in de droge stadsgrach4 gekropen, onder de ophaalbrug." Rataplan, rataplan, rataplan! „We gaan het land red den En we gaan een oud vrouwtje redden Hallo. Marelotje! Houd je taai! We zij- in aantocht!" Ze waren op het Hofpleine aan gekomen. „Stil eens even fluisterde Jock Ze luisterden De nachtwind jengelde In de antenne draden. Als de nachtwind even zweeg, kon je verweg, hoog in de lucht, een bibberend oud stemme tje horen, dat heel zacht een lied je zong. een laapliedje ARIE PIKIRAN is in de af gelopen week weer uitge weest roet neef Coen, zwa ger Manus en vriend Evert. Er was kermis in Knipperdasluis en Dolf Donders een vroegere klasgenoot van Arie had zoals hij elk jaar doet het hele stel voor een dagje uitgenodigd. Dolf heeft in dat dorp vrijwel de enige zaak Men kan er bij hem zijn biertje drinken en ook een hapje eten. Zijn oude Spijker-automobiel dient zowel om de paartjes naar het gemeentehuis te brengen als om taxiritten te maken. Zijn vrouw ver koopt achter het café brood en ander gebak, maar te zien aan de vele emailleborden van alle grote bedrijven in Nederland onder, bo ven, op zü van en in de etalage kan men er veel meer kopen. Elk Jaar is er weer de pret van het schijfschieten. De vrienden ontlopen elkaar niet veel In be kwaamheid. Dit jaar was het zo opvallend, dat ieder van hen na zes schoten hetzelfde aantal pun ten had en wel 50. IVIanus Appel bol had alleen ringen met een on even puntental geraakt, dus die van 7 en 9 punten. Evert. Coen en Pikiran raakten leder een keer bijna in de roos. En allen behaal den een andere puntencombinatie- Toen vader Pikiran dit 's avonds thuis vertelde, zei Arie junior „Dan weet ik wel hoe ieder van u aan die 50 punten is gekomen". Weet u, scherpzinnige puzzelaar, het ook? Oplossing Paas» puzzle Er was eens een stad, waar alle huizen te huur stonden. Wie ging trouwen, kon uitzoeken. Liefhebbers voor een woning werden in een slee van een wagen rondgeleid, om een keus te doen. (Advertentie I. M.) VOOR VLIJTIGE HANDEN in het schoonmaakgetij: Hamea Gelei. Staatssecretaris Van Rhijn over de lonen en prijzen DEN HAAG In een uiteenzet ting via Hilversum II over het re geringsbeleid inzake lonen en prij zen heeft staatssecretaris mr, dr. A. A. van Rhijn ln het bijzonder aan dacht geschonken aan de vraag, waarom de Regering geen overleg met de vakcentrales heeft gepleegd over de afschaffing van de subsi dies. Toen iets over de plannen tot subsidievermindering was uitgelekt, dreigden chaotische verhoudingen te ontstaan, waarvan de brutaalsten het meest plegen te profiteren. Van daar dat de prijsverhogingen op suiker en andere producten zo spoe dig mogelijk moesten worden afge kondigd, waardoor helaas de tijd voor overleg met de organisaties ontbrak. (Zie ook de mededelingen van onze iandbouwredacteur over het suikerschandaal. Red.). TP EN heel aardig „gekleed" jurkje van dunne zijde voor de leeftijd van 16IS jaar U naait eerst de twee voorbanen aan elkaar en stikt dan de plooi tjes er in. Vervolgens de achter banen. Daarna naait U de zij naden van de rok dicht. De plooitjes in voor- en achterpand stikken, zijnaden en schouders dichtnaaien. Het mouwtje wordt met een schuin biesje tegenge- zoomd. Het kraagje eveneens met een schuin biesje tegenzo- men. Het bovenlijfje aan de rok naaien. In de rok een zoompje van ongeveer 11/2 c W- leggen. De sluiting kan met knoop en knoopspaten of met drukkers naar verkiezing gesloten worden. Benodigde stof 4 m. d 90 cm breed. Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezen ding per post is eveneens moge lijk. De prijs bedraagt dan 50 ct. Bij toezending per post gelieve U ons een postwissel te doen toekomen van 50 cent met ver melding welke maat gewenst wordt. - - mg lpv ,J|M (Van onze Brusselse correspondent). E PARTIJ is een enorm apparaat, dat de militant verplettert, yy'^hem benut naar het believen of de gril van enkele leiders, zijn intelligentie, capaciteiten en vrije tijd gebruikt en misbruikt, hem een totale breuk oplegt met zijn milieu, zijn smaak en zijn gewoonten en tenslotte van hem een ontwortelde maakt". Zo hitter is de conclusie van een man, die in Belgiè een vooraanstaa de rol bij de communisten heeft gespeeld en die het vorige jaar met hen heeft gebroken. Fer- nan d D e m a n y, journalist van liberalen huize, eertijds redacteur van cle neutrale „Soir", die als verzetsleider zich onmiddellijk na de oorlog bij de communisten aansloot en zelfs minister en Kamerlid werd. Demany heeft nu zijn belevenis sen en teleurstellingen neergelegd in een boek. „Si c'était refaire '..Als het nog eens moest worden gedaan"), dat een scherpe aanklacht tegen de dictatoriale en bekrompen leiders van de Belgische communis tische partij inhoudt. Het zyn de ervaringen van een sociaal voelend intellectueel, die tijdens de oorlog met de communisten optrok in de verzetsbeweging en die daarna meende, dat de verzetsidealen alleen door de communisten konden wor den verwezenlijkt. Het werd een ontgoocheling. „En kele jaren waren voldoende om de tempel van onze dromen te doen instorten", schrijft Demany, die de achteruitgang van 100.000 tot nog geen 25 000 leden en het isolement der communistische partij onbevan gen tracht te analyseren Het partij leven zelf wordt hier ongenadig uit de doeken gedaan. De tyrannieke discipline en de blinde opofferingen van nationale aan Russische belan gen als oorzaken aangewezen van Adverrentie I M.) Verbazend gemakkelijk, Uw leraar steeds ter beschikking te hebben! Hebt U een vrij uur tje? Dan neemt U eenvoudig de Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum uit de kast. Opleiding voor Staats-examen en H.B.S., Mulo-examen. On derwijzersakte en andere offi ciële examens. Het instituut met de meeste geslaagden! Vraag ons nieuwe prospectus 12e druk 1951. 79 Omstreeks twaalf uur arriveerde ik aan het R. Ziekenhuis in Zwolle. Ik werd daar door een portier te woord gestaan: „Wel schipper, wat is er?" klonk het. (Ik was name lijk in zeiltenue). „Ik moet medische hulp hebben". „Dan moet U vanmiddag om drie uur terugkomen. Cp het ogenblik is er geen dokter". ..Dat spyt mij. ik heb niet veel tijd te verliezen." „Ligt U met uw schip tn Zwol le?" wilde hij weten. Hij bekeek mij nu even oplet tend. „Nee. ik kom uit Ommen." „Uit Ommen, zegt U? Straf kamp?" „Juist!" „Ontvlucht?" „Daar ben ik mee bezig ..Oh. dat verandert, komt U maar binnen en zet uw fiets daar maar neer." „Ik moet hier naar dr Mesdag vragen, is mij gezegd „Ja. dat begrijp ik wel. Maar die miet U toch niet hebben. Hij wordt te oud en durft niet zo goed meer. Wacht U maar even; ik zal direct een ander voor U bellen." En hij verdween in een telefoon cel in de hoek van de vestibule Na enige ogenblikken kwam hij weer te voorschijn. „Het is in orde; dadelijk komt hier een dokter en met hem kunt U ronduit praten." „Dank U wel portier". Ik behoefde niet lang te wach ten. Een miinheer die zich voor stelde als ar Eeftinck Schatten- kerk, kwam naar mij toe Ik ver telde hem in welke situatie ik ver keerde en dat ik begonnen was, met de hulp van dr Pos uit Om men in te roepen. „Nu. wij zullen U natuurlijk w?l verder helpen Maar U moet hier niet blijven Want elk ogenbli* zitten de Moffen hier te neuzen. Dit ziekenhuis staat by hen in een kwade reuk. Er is hier al het een en ander gepasseerd. U bent veili ger in het Sophia-ziekenhuis Ik zal U een briefje voor opname daar geven en dan kom ik wel. om verdere maatregelen te nemen En tegen de muur schreef hij een klein kattebelletje. Met dit papiertje begaf ik mij naar het Sophia-ziekenhuis en om streeks twee ur kwam ik daar aan De directrice bleek nog niet aanwezig, zodat ik maar even moest wachten. Na een poosje werd ik bij haar toegelaten, ik vertelde waarom ik gekomen was en liet het doktersbewijs zien. „Nee. schipper", kreeg ik ten antwoord, „dat zal niet gaan. Al les is vol; e.r Is hier absoluut geen glaats. Probeert U het eens bij het K. gesticht." „Daar ben lk al geweest me vrouw. En juist daar heeft dr S. mij dit briefje gegeven" „Daar begrijp ik niets van. Dr S. weet toch ook wel, dat hier geen plaats rneer is En is het ernstig wat U mankeert?" „Dat denk ik wel. Anders zou dr S niet op myn opname aandrin gen," Zij dacht even -ia. „En in welke klas zoudt U dan willen liggen, schipper?" „Och mevrouw, dat laat mij to taal onverschillig Voor mijn part legt U mij in de badkamer neer Wat dat betreft, heb ik niet de minste pretentie. Want waar ik vandaan kom, is het ook zo lekker niet." „Waar komt U dan vandaan?" „Uit Ommen." „Uit Ommen?" vroeg zij enigs zins verschrikt. „Strafkamp?" „Juist „Ontvlucht?" „Ik ben bezig." „Oh. dan blijft U natuurlijk hier. Maar dan moet ik toch even we ten wie en wat TJ bent. En maakt U zich verder maar niet ongerust. U bent hier volkomen veilig" Dat klonk al heel geruststellend- Ik lichtte haar dan ook in over mijn identiteit en vertelde haar op welke manier de Amsterdamse po litiemannen in handen der Duit sers waren geraakt. Èn dat ik zo gauw mogelijk naar Amsterdam terug wilde. (Wordt vervolgd) hel feit dat de massa zich meer en meer van de communisten afkeerde. Al te zelfstandig P) E al te zelfstandige Demany onmiskenbaar een gevoelig man van goede wil met een groot geloof in een socialistische toekomst, werd zelf slachtoffer van de kada- verdiscipline. Eeq onnozel conflict met een hoge functionaris van de Russische ambassade wordt als voor wendsel aangegrepen om hem in ongenade te doen vallen Het wordt buigen of breken. Hij kiest de breuk, neemt ontslag uit de partij, waarna hij zich nog in een hele comedie laat meeslepen om de partybelangen maar niet te doen schaden Hij er kent hoe ook voor hem de partij een bijna religieuze functi: had ,een onzichtbare en alomtegenwoor dige God" en als hij vertelt hoe veel pijn het hem deed de commu nie" te verbreken, ligt hierin een oprechte tragiek Eén van de vele feleurgestelden dus. Een ..non-kominformist", die Tito bewondert, nationale gevoelens hooghoudt en het staatskapitalisme en imperialistische karakter van het huidige Rusland allengs dóórkrygt. Men kan het naïef noemen, men kan zich verbazen, dat een ontwikkeld man zo weinig van de voorgeschie denis kent en zo slecht op voor hand aan de verschijnselen de men sen kan b ordelen. Maar velen hebben zoals Demany na de oorlog een gordijn van dromen vóór de realiteit getrokken en als deze dro mers ook onbaa!zuchtige vechters zijn geweest, geeft dit hun eerder recht op sympathie dan op aanmati gende veroordeling. Surinaams kabinet schijnt op komst PARAMARIBO. De forma teurs Lim A Po en Findlay hebben medegedeeld, dat zij de volgende week gereed hopen te komen met de vorming van een kabinet voor Suriname Zondag zal de laatste bespreking worden gevoerd met dr Buiskool over diens eventueel toe treden tot het kabinet. Zaterdag wordt de laatste zitting gehouden van het huidige Staten college, dat Zondag ontbonden zal worden. Maandagmorgen zal lands- minister J Zaal namens de gouver neur de Nieuwe Staten openen. (Advertentie I M.) Z1JT GIJ HARDLIJVIG? Indien de darmwerking traag is. neem Foster's MaagpIIlen. Deze doeltreffende, kleine laxeerpillen verlichten verstopping en daardoor veroorzaakte hoofdpijn met misse lijkheid en indigestie. Gemakkelijk en prettig in te nemen; zij veroor zaken geen krampen Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Imp. H. ten Herkei, Hilversum. Vijf jaar wegenwacht DEN HAAG Op 16 April zal het vijf Jaar geleden zijn, dat de eerste zeven gele wegenwachtmoto ren. na een inspectie door de ver- keersautorlteiten op het Haagse Binnenhof, hun entree op de Ne derlandse wegen maakten. Thans zwermen dagelijks ruim honderd wegenwachten uit over hun respec tieve routes. Vier inspecteurs en één hoofdinspecteur dragen voor de contróle zorg. Zo groeide dit Initiatief van de ANWB uit tot een modeldienst, die in de vyf jaren van haar bestaan reeds aan een kleine 300.000 gemo toriseerde pechvogels uitkomst bracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 9