iTADSVENST ER Cultuurcentrum Soesterkwartier vergt krachtsinspanning r Schillers „Maria Stuart" boeit velen Stichtingsbestuur gaat aan de slag Sparen en nog eens sparen ia even Tragische dood postbesteller DAMPO DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Er viel veel te prijzen in werk van Volkstoneel Nieuwe speeltuin Soesterkwartier J. D. Goedhals tZ Militaire auto in de sloot 2 Woensdag 4 April 10;,— (Van een onzer verslaggevers) Voor de, door het voorlopig comité tot stichting van een cultuurcentrum in het Soesterkwartier uitgeschreven vergadering, die in het clubgebouw van ,.De Rivierenwijk" werd gehouden, bestond weinig belangstelling. Slechts zeventien personen, voornamelijk vertegenwoordigers van ver enigingen. hadden gehoor gegeven aan de oproep. De initiatiefnemer, de heer J. G. de Jongh, gaf een korte uiteenzetting van het verloop der werk zaamheden. welke 23 Augustus van het vorig jaar zijn begonnen met het houden van een zgn. praatavond. 30 Augustus daarop volgde een bijeen komst, waarin wethouder J. Koopman zyn visie gaf op de mogelijkheden om het Soesterkwartier de zo noodzakelijke accommodatie als vergader zalen, badhuis enz. te geven. een kans tot slagen bood, vooral als de te vormen stichting een goede propaganda zou gaan voeren. Tenslotte besloot men tot de op richting van een stichting over te gaan. Het bleek dat van de negen tien aanwezigen, zeventien personen bereid waren lid te worden, doch dit niet zozeer als vertegenwoordi ger van hun vereniging of stroming, dan wel als particulier. De navol gende personen gaven zich op: D. Bitter, C. M. Gaykema, P. de Groot, H. Hooft. A. J. Jansen, J. G. de Jongh, P H. v d. Kamp, G. v. d. Kraats, H. G. Machielse. W. van Munster, H. G. Nieuborg. Th. van Oort, H. W. Pierik, H. Schuring, Th. Spa ink. S. Swart en mevrouw J. v. Veen. BESTUUR Hierdoor was dus de stichting in het leven geroepen en kwam de verkiezing van een bestuur aan de orde. Aangezien zich geen candida- ten voor de functie van voorzitter beschikbaar stelden, besloot men een schriftelijke stemming te hou den. Hierbij bleek dat de heer J. G. de Jongh met een overgrote meer- Door omstandigheden was het voorlopig comité eerst thans in staat opnieuw een vergadering bijeen te roepen. Inmiddels heeft de gemeente, aldus de heer De Jongh, los van onze plannen, besloten tot stichting van een badhuis over te gaan. Spreker vond dat men daar van geen spijt behoefde te hebben, want hierdoor kreeg de stichting meer de handen vrij en was men niet zozeer gebonden aan de plan nen van de gemeente. Daarenboven is de eerste wens van de stichting te komen tot oprichting van een eigen gebouw, dat voldoet aan de eisen des tijds en rendabel is te maken. Dit gebouw zou o.a. ruimte moeten kunnen bieden voor het houden van bijeenkomsten van ongeveer achthonderd personen. Hieraan zou ook een restaurant moeten kunnen worden verbonden. Aangezien het Soesterkwartier over onvoldoende accommodatie beschikt achtte spreker het stichten van een dergelijk gebouw dringend noodza kelijk. De heer De Jongh deelde dan mede, dat hij van Wethouder Koopman de suggestie had gekre gen een stichting te vormen, waarin alle richtingen zouden zijn verte genwoordigd. Daarenboven zou spreker het wenselijk achten hierin ook vertegenwoordigers van perso neelsverenigingen op te nemen. Alle personen, die deel van de stichting zouden gaan uitmaken, komen ech ter niet als vertegenwoordiger van hun vereniging of richting, doch als individueel lid. De heer De Jongh vertelde daar na hoe het voorlopig comité zich had voorgesteld de benodigde gel den. o.a. honderd vijftig duizend gulden voor het gebouw en vijftig duizend gulden zgn. ,.vrij geld" om mee te werken, binnen te kunnen krijgen. SPAARSYSTEEM Daartoe zal een spaarsysteem worden opgezet, waardoor dc inwo ners van het Soesterkwartier in de gelegenheid zullen zijn gelden te sparen voor het grote doel door een wekelijkse aankoop van een zegel van f 0.10. f 0 25. f 0 50. f 1 of f 2 50. Voor de wekelijkse verkoop van deze zegels zou een honderd vijftigtal incasseerders nodig zijn. De heer Van der Kamp. die mede in het voorlopig comité zitting had. gaf met een simpel rekensommetje aan, hoe in drie jaar tijds z. 1. het benodigde bedrag bijeen zou zijn te krijgen. Hierbij wordt gerekend op 100 spaarders, die wekelijks een ze gel van een rijksdaalder kopen, 200 van een gulden. 500 van twee kwar- J tjes, 500 van een kwartje en dui- 5 zend mensen die genegen zijn een dubbeltje per week te sparen. Dit gespaarde geld blijft het eigendom van de mensen, in zoverre, dat, als onverhoopt het stichten van een eigen gebouw door overmacht niet zou kunnen doorgaan, dc mensen hun geld weer terug zouden krij gen. Mocht het inderdaad gelukken deze rekensom in verwezenlijking te brengen dan zou in drie jaar tijds een bedrag van f 144.000 zijn ge spaard, voldoende, aldus de heer De Jongh, om de bouw van een goed verenigingsgebouw te kunnen garanderen. Het spreekt Welhaast vanzelf dat van de gelegenheid tot vragen stel len een druk gebruik werd ge maakt. Enkele sprekers waren van oordeel dat de voorlopige commis sie, ten aanzien van de spaarlust van de bewoners van het Soester kwartier, wel wat optimistisch wa ren geweest. Toch was men vrij al gemeen van oordeel dat het plan GRAND THEATRE tm 4 April ..Nacht, wachc". Zondag 2 4.15 6 45 en 0 uur 14 Jaar. Overige dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. ..Dondcrdagcyclus", 5 April. 2.30 6.45 cn 9 uur: „Balt. het eiland der demonen". CITY THEATER ,.D? avonturen van Robin Hood Jr" 14 jaar. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER van Vrijdag t.m. Maandag: „De zoon van Zor- ro" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Don derdag ..Zeebijcn" 14 Jaar. Vrijdag en Zaterdag- 2 30 6145 en 9 uur Zondag: 2 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 4 APRIL: Haagsche Comedle ..Ik lach er om" (Noel Coward). Amicltia, 8 uur. 4 APRIL: Ned, Ver. v. Weer- en Ster renkunde, dr J. Houtgast. ..De radio- straling der zon". Vonk's Lunchroom 8 uur. 4 APRIL: Sperwer Vereniging, recep tie t.g.v. opening magazijn d'Oranje- boom. 45 uur. 6 APRIL: Feestavond A.Z.C. „Neptu- nus". bal na. 's Prinsenhof. 8 uur. 6 APRIL: Ned. Ver. tot Bevordering der Bijenteelt. Amersfoort, Bijen- markt op het terrein van notaris Schreuder (Utrechtseweg), 9 uur •opening. 7 APRIL: Receptie t.g.v. 25-jarig be staan Tamboer- en Pijperscorps ..Juliana", gebouw Lange Beeckstr. 28, 3—5 uur. 7 APRIL: Leerlingen-uitvoering Toon kunst. gebouw Muziekschool. 2 30 u 9 APRIL: Sportfondsenbad Neptunus 1 Brandenburg 1 (heren) en AZPC 2 DKR 2 (heren). 7.15 uur. 10 APRIL: Concert Amersf. Mannen Koor ol.v. Gerrlt van den Burg. m.m.v. een symphonle-orkest. soliste Maria Naveu (alt). Markthal, 8 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- cn Zaterdag middag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier (Zonneblocmstraat 67) Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—8 uur. JtJC OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 2.305.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Jos. Haan. Julianapleln 3. tel. 4609 en Soester Apotheek. Oude Soestenveg 92. tel. 5474. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de 47 jarige kantoorhouder- besteller van de P.T.T. uit Hoog landerveen, de heer G. F. van Ha- mersveld, op de oversteekplaats voor wielrijders aan de Hogewcg door een auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer kwam uit de richting Hoevelaken en wilde zich. nabij Café „De Tweede Steeg" naar het rijwielpad aan de'over kant begeven. Hoewel dit een da gelijks werk voor hem is, schijnt hij gehaast te zijn geweest en daardoor niet te hebben bemerkt dat juist op hetzelfde moment een luxe auto, bestuurd door een arts uit Borne (O), naderde. Wel trachtte de bestuurder door sterk remmen en naar links uithalen een aanrijding te voorkomen, doch het was reeds te laat. Het slacht offer werd over de motorkap te gen de voorruit gesmeten en bleef daarna op straat liggen. Men kon slechts de dood constateren. Het rijwiel werd vernield en de auto licht beschadigd. derheid van stemmen tot voorzitter was gekozen. Een tweede schrifte lijke "stemming bezorgden de heren P. H. van der Kamp. A. J Jansen, H. G. Nieuborg en S. Swart even eens een bestuursfunctie. Men zal de taken onderling verdelen. Hiermede was dc taak van de voorlopige commissie ten einde. Men ging direct over tot de orde van de dag Men besloot een concept voor statuten en huishoudelijk re glement vast te stellen en bij nota riële acte vast te leggen. Het tweede plan. om een bedrag aan vrij geld te zien te krijgen voor de dekking van de eerste kosten, werd even eens met algemene stemmen aange nomen. Zo heeft dus het Soesterkwartier zijn Stichting tot vorming van een cultuurcentrum gekregen. Ontegen zeggelijk een grote stap in de goede richting. Het hangt echter nu nog af van de spaarlust van het publiek of de grote plannen verwezenlijkt zullen worden. Hierdoor zal moeten worden geofferd, doch vast staat, dat het doel bereikt moet worden, wil het Soesterkwartier zijn zo noodzakelijke accommodatie krijgen. Inbrekers onschadelijk gemaakt Een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest en één jaar en drie maanden idem, legde de Utrechtse Recht bank Dinsdag j.l. op aan de twee hoofddaders van de serie diefstal len en inbraken, te dezer stede gepleegd in het tweede halfjaar i950. De eerste verdachte was een 35-jarige havenarbeider en een 29- jarige los arbeider. Hun minder schuldige mede werkers, een 41-jarige beroep]/ie en een 44-jarige chauffeur, werden veroordeeld respectievelijk tot één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en één jaar idem, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het beruchte kwartet is hier mede voor lange tijd onschadelijk gemaakt. (Advertentie LM.) Beproefde hulp bij verkoudheid voor V». der. Moeder en kind. Burgerlijke Stand 3 April GeborenHarm Albert z. van J Berg en C. J Steen. Teunis Hendrik, z. van A. C. v. d. Ham en A. Adams. Getrouwd: C. Veenendaal en R. A. Groot. Overleden: Teuntje Alljda Hoender- daal. 43 Jr.. geh. met C Overeem: Su- zanna Schouten. 59 jr.. geh. met J, Stuivenberg. 1552. Kid onderzoekt het drinkwater en con stateert, dat er caustic- soda door is gemengd, puur vergif dus! Wie kan hem dat hebben ge lapt? Veel tijd om er over na te denken heeft hij niet, want even later komt de stuurman hem waarschuwen, dat het kompas vreemde afwij kingen vertoont. Bij de middagwaarneming van de zon heeft hij gecon stateerd, dat de schoe- nei 12 mijl uit de koers ligt. Bovendien begint het schip zwaar op het roer le liggen, want het maakt vee] water. De bemanning begrijpt er niets van. Wat mankeert er nu plotseling aan het schip? Och, aan dek weten ze ook niet, dat Kees nog springlevend is en bezig is in de buikdenning nog meer lek- ken te maken, lekken, die practisch onvindbaar zijn en die hij, als dat nodig is, zelf gauw uet kan dichten. Het ordt the I .itbof at ee Voor vole jaren racen wl| In een crole Duitse stad men]* klassiek toneel- werk yoor het voetlicht brengen. Daaronder was ook Schillers „Maria Stuart" en het moet toen op ons een wel zeer diepe Indruk hebben gemaakt, want we herinneren ons nog talrijke bijzonderheden. Maar het sterkst is ons bijgebleven de totaal-impressie van een grote schouwburgzaal, met ren daarbj] behorend toneel en voor alles een troep, die een klassiek stuk tot in dc perfectie wist te brengen. het „Stuart-drama" hier nog eens te vermelden. In de „Beyaard" van de vorige en ook in die van deze maand is er genoeg over het stuk en ook over de geschiedenis die het tot on derwerp heeft geschreven, om enige bekendheid met de materie bij de lezers van dit maandblad, en dat zijn vrijwel alle Amersfoorters, te veronderstellen. RONDGANG VAN K.A.M.V. Dinsdagavond werden de bewoners van het Berg- en Leusderkwartler ver rast met een muzikale rondgang van de Koninklijke Amersfoortse Muziekver eniging. Gezien de grote belangstelling die deze mars trok werd deze geste van de K.A.M.V. wel op prijs gestéld. Gisteravond waren wij toeschou wer in „Amicitia", waar het Neder lands Volkstoneel eveneens Schil lers drama opvoerde en tegen wil en dank drong zich een ver gelijking aan ons op. die zeer be slist in hot nadeel van het gister avond vertoonde uitviel. Nu weten wij, dat de omstandigheden totaal anders waren, dan wij in de aanhef van dit artikel vermeld hebben. De nogal nuchtere sfeer van Amicitia is niet bevorderlijk aan de bijzondere eisen, die de opvoering van grote klassieke stukken, ook aan de om geving, stellen. Het toneel heeft noch de afmetingen, noch de regie mogelijkheden. die vereist zijn en ten slotte menen wij dat het Vader land toneel van dit ogenblik ver vreemd is van het spelen van deze weidse stukken Zijn kracht, en ook die van het Nederlands Volkstoneel ligt in een andere sector der toneel speelkunst. Het was tóch geen onbeduidende opvoering, die ons gisteravond werd gebracht. Het indivuele spel van verschillende medewerkers, hun sa menspel in talrijke kleinere scènes, ook de costumering en de beweging der spelers in hun 16e eeuwse kle derdracht kon dikwijls voldoening schenken. Doch het geheel was niet van die sterk-dramatische werking, welke een gehele zaal in haar ban kan brengen. Daarbij is tenslotte ook nog ïr. aanmerking te nemen, dat de vertaling van Dr. ten Cate, hoe goed soms in onderdelen, de kracht mist. welke Schillers toneel poëzie in de oorspronkelijke taal van nature heeft. Wij geloven niet. dat het zin heeft de historische achtergronden van Daarom bepalen wij ons tot de uitbeelding, die wij gisteravond za gen. Wanneer wij dan eerst de vrou welijke hoofdpersonen onder de loupe nemen, mogen wij constate ren., dat zowel Elly v. Stekelenburg als koningin Maria en Vine Mede- ma als koningin Elisabeth er beiden in geslaagd zijn een redelijke uit beelding te geven van de histori sche figuren, die zij voorstelden. Deze actrices toonden zich wel in geleefd te hebben in de psyche der personen, die zij hebben uitgebeeld. En wanneer wij daarnaast ook de vertolking roemen, die Annie Ver hulst gaf van Hanna Kennedy. Ma ria's voedster, dan hebben wij zeer speciaal het oog op haar ingetogen spel en waardige houding. Een viertal mannelijke hoofdrol len want dit stuk heeft een grote bezetting noemen wij naast el kander. Het waren Ferd. Sterne- berg, als graaf Leicester, Hans v. Meerten als graaf Burleigh. Ben Groeneveld als graaf Shrensbury en Alex Faassen als Annas Paulet. Stuk voor stuk brachten zij goede creaties. De fijne intrige, die uit het tegenspel moet blijken, werd soms uitstekend aangevoeld, maar ook waren er talrijke momenten van grote vervlakking, die Schillers inhoudsvol stuk onrecht aandeden. Hans Culeman had de rol van Mortimer, een zeer moeilijke rol, maar hij was er dan ook niet tegen opgewassen. Deze „Draufganger". deze Don Quichotte in de beste zin des woords. kan niet de zenuwach tige jongeman zijn, die op het to neel voor ons verscheen. Culeman heeft stellig kwaliteiten, maar wij geloven niet, dat zij op het terrein liggen, dat hij gisteravond betrad. De bijrollen waren veilig in de handen van hen, waarin de regie ze had gelegd, zonder dat zij een ogen blik tot die hoogte stegen, welke ook bij kleine rollen soms tot een mogelijkheid wordt. De zaal was tot de laatste plaats bezet; door bijzondere omstandighe den (vacantie!) was het niet moge lijk des middags een speciale opvoe ring voor de leerlingen der middel bare scholen te geven. Toch had het bestuur der A.G. kans gezien zz 250 van deze jongelui tot de avondvoor stelling toe tc laten Het speet ons te moeten constate ren. dat een deel dezer jonge mensen nog niet in staat was de sublieme ogenblikken in het stuk voldoende naar waarde te schatten. Toch was deze avond voor Onze foto beeldt het moment uit, waarop Mortimer aan Maria Stu art de brief overhandigt, die haar gezonden wordt door de kardinaal van Lotharingen, haar oom. Amersfoortse Gemeenschap zeer succesvol. Jammer eigenlijk, dat wij geen zaal hebben, die genoeg toe schouwers kan bevatten, om zelfs bij de lage entreeprijs, die gevraagd werd, toch nog financieel uit te ko men. Liefhebberij voor deze niet aanwezige plaatsen, was er stel lig wel.- S. Laat boeken uw vrienden zijn De Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Muurhulzen 9 voegde de vol gende boeken aan cJ» zeer uitgebreide bibliotheek toe. Lucie J. M. K. van Aken: De Re- monstrantsche Broederschap ln verle- commissie hooe gegradueerdei anv*teur: In de nacht van Dinsdag op Woensdag is geheel onverwacht in de leeftijd van bijna 56 jaar over-/ leden de heer J. D. Goedhals. De overledene stond in Amersfoort en ook ver daarbuiten bekend als een zeer bekwaam machinefabrikant. Zijn plotseling verscheiden bracht in brede kring grote, verslagenheid teweeg. Jiu Jitsu en Judo den en heden; F. Ambrière- Les gran des vacances 1939—1945; ervaringen in krijgsgevangenkampen: M. A. Bl.'ek. Aan Babylons stromen: uit de cultuur geschiedenis van Mesopotamie ln het Oud-Testamentlsche tijdvak, J. D. Ble- rens de Haan: Perspektieven; gedich ten: van der Boom: Hedendaagse prentkunst in Nederland. P. Bromberg: Amerikaanse architectuur; M Burton De wonderen van het dierenrijk; C W. Ceram: Goden, graven en geleerden, geschiedenis der archeologie; A. Cnam- bon: Marine-gewoonten en gebruiken; J. Clay: Atmosferische electricitelt: D A. Fisher. Steel making in America- H. B. Glsevlus: Tot het bittere elntih: uit de geschiedenis van het Derde Rijk 1938 tot 1944; L. Kaiser: Phonetiek; F. Kelley en C Ryan- MacArthur,- F Maclean; Vlucht ln het avontuur; oor logservaringen in Noord-Afrika en Joego-Slavië; Meesters d®r Nederland- se vertelkunst; Meesters der Russische vertelkunst - C. A. Mennicke- De tegen woordige stand van het wijsgerig den ken tegen de achtergrond van de ge schiedenis der filosofie: Top Naeff: Zo was het ongeveer: autobiographic; J Oomens: Handelskennis voor het mid denstands-diploma- J. Presser: Ame rika van kolonie tot wereldmacht. M. Roelants' De lof der liefde; gedichten; L. U. de Si'ter D» geologie van aard olie en gassen -F G. A. M. Smit. Vlooien en luizen; Veertig ïaar Draka (Hollandse D'sari cn Kahelfabriek Am. sterdam i; E Vi;«'xr: Het Hellenlsrne; P'n. de Vries Voltaire. Ieveixsbeschrli ving; J. H Williams: Elephant Bill, met 6000 olifanten in de jungle van Birma: Martine Wittop Koning Een- I oudige recepten R. W. Zandvoort: de I Engelsche spraakkunst. De speeltuinvereniging 't Soester kwartier zal mettertijd haar speel tuin aan de Zonnebloemstraat moeten missen. Over de situatie ter plaatse hoeven wij weinig te zeggen. De meeste Amersfoorters weten wel hoe lommerrijk die tuin daar ligt en welk een intens gebruik men maakt van het club gebouw. Het gemeentebestuur ligt dc op heffing van deze oudste speeltuin va aan het hart. Daarom ontwierp men plannen voor een nieuwe tuin, die op een stuk grond tussen het clubgebouw en het verlengde van de Goudsbloemlaan komt te liggen Op de door dc stedebouwkundige afdeling van de dienst gemeente werken ontworpen maquette (bo ven) ziet men rechts de clubge bouwen, links het speelveld (ijs baan), linksachter de speelwerk- tuigen en rechtsachter het podium en de tribune. Tussen de gebouwen en het openluchttheatertje ligt de kleine kinderboerderij. Uit deze situatie blijkt viel, dat het gemeentebestuur streeft naar een mooi en bruikbaar speeltuin- complex. Over dit plan wordt nog van gedachten gewisseld. Om titel 3e klasse libre Gisteravond werd ln café Zonneheu- vel te Soest een aanvang gemaakt met de finale om het persoonlijk biljart- kampioenschap 3c klasse libre district Ecinland N.B.B. Hiervoor hadden zich geklasseerd C. Butselaar (DOS). J. v. d Broek (O.DL.i. R v d. Linden (Centr.); P. Daatsclaar (O. G) H. Dammers (N Kei), H Rebel JGouden Ploeg). J. Plateel (Metr.) en C. Mol Butselaar 69 27 6 2.55 v d. Linden 100 27 20 3 70 Platteel 49 25 11 1.96 Mol 100 25 18 4.— Rebel 100 42 21 2 38 Dammers 92 42 17 2 19 Daatselaar 53 20 11 2.65 v d. Broek 100 20 22 5 Een extra prijs beschikbaar gesteld door ..Zonneheuvel" voor de hoogste serie in de 14e beurt, werd gewonnen door Plateel Jr. Een prijs voor de mees te nullen werd gewonnen door Rebel. Schijnwerpers jT)E vereniging Handel U en Nijverheid'' heeft bij gelegenheid van haar jubileum de gemeente Amersfoort schijnwerpers aangeboden, waarmede men de Koppelpoort des avonds in lichtgloed zal kunnen zetten. Wij vinden dit een prachtig geschenk; het getuigt van burgerzin cn liefde voor het bewaar de stadsschoon. Wij vernemen ookdat de gemeente deze avond- verlichting hier en daar wil gaan toepassen bij ge bouwen. die waardevol zijn uit cultuur-historisch en aesthetisch oogpunt. Wij ontkennen niet de bijzondere schoonheid, wel ke zulk een verlichting aan het betrokken bouwwerk kan verlenen bij tijd en wijle. De contouren komen in zulk een lichtgloed soms prachtig tot hun recht, de duisternis slokt de. vaak storende elementen uit de omgeving op. Aan de an dere kant worden de feilen van een niet geheel smet teloze restauratic in dit onbarmhartige licht duide lijk zichtbaar als de dik- op gelegde schmink van onder-wordende mensen, beschenen door het voet licht. Eigenlijk zou men zulk een Koppelpoort of Monni kendam als men dan toch avondverlichting wil toepassen moeten zien in de rosse gloed Van hoog oplaaiende vlammen, zoals wachters en soldatesk huurvolk, die vroeger ver oorzaakten met de houtvu ren, waaraan ze zich voor zulk een gebouw stonden te warmen. Maar wij erkennen de onmogelijkheid om zulk 'n verlichting anders dan bij grote uitzondering tot stand te brengen. Zo kunnen wij dus wel instemmen met een ver lichting door schijnwerpers, alleen wij hebben daarbij enige restrictie. Er is een dag en er is een nacht. Beide hebben in het leven van de mens hun zeer bijzondere bete kenis. Het is goed, dat zij er, in regelmatige afwisse ling, zijn. Het moderne leven heeft gemaakt, dat wij een deel van de avond het aanzien van de dag moeten geven. Maar laat niet als regel de nacht tot dag worden. Ook over een stad, ook over haar gebouwen dient eens per etmaal de rust van het donker te dalen. En zo moge men dan on ze antieke gebouwen op bepaalde tijden in het licht der schijnwerpers plaatsen, om eens uitzonderlijke schoonheidseffecten te scheppen, maar men make er geen regel van. Hoe en wanneer dan deze verlichting toe te pas sen? Wij zouden geen vastgestelde normen kun nen aanwijzen. Zij worden bepaald door de goede smaak van hen. die met de zorg hiervan belast zijn, en soms door de eisen, die het Vreemdelingenverkeer mag stellen. „Drietand" In „De Drietand" lezen wij altijd met genoegen de stukjes van KeNo onder 't kopje „De Junior". De schrijver, Kees Noordewier, die helaas door vertrek naar Den Haag voor Amersfoort en in het bij zonder voor Neptunus ver loren is gegaan, weet zo goed de juiste toon te treffen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de jeugd deze stukjes met zeer veel genoegen leest. En weet u wat zo erg belangrijk is, dat behalve de opwekking om aan de edele zwemsport te doen KeNo altijd besluit met „Maar denk er aan, het huiswerk gaat vóór!!!" Secretaris Ton Kuiper krijgt in Open Brief gele genheid om de zwemmers op te wekken tot een gro ter enthousiasme. Er sneu velen naar zijn smaak te weinig clubrecords. Een-cent-actie Er komt tekening in de actie „Huismoeders naar buiten". Ook de Federatie van Amersfoortse Perso neelsverenigingen spant zich in om de één-cents actie zo goed mogelijk te doen slagen. Daartoe liet het bestuur een circulaire uitgaan naar alle aangeslo ten organisaties. Het ziet er naar uit, dat weinig werknemers zich aan deze sympathieke actie zullen onttrekken. Wie helpt?? In het sanatorium Julia- na-oord te Laren N.H. wacht de heer Th. de Zoe te in zaal MI op postze gels. Deze patiënt is name lijk een verwoed postzegel verzamelaar. Zo zelfs, dat alles op postzegelgebied welkom is. Voelt u er niet voor de heer De Zoete te helpen? Zo ja, zendt dan uw post zegels aan ons redactiebu reau toe. Wij zullen dan wel voor doorzending zor gen. Donderdag-film Men is er van Neder landse zijde altijd op uit geweest het eigenaardig karakter van het eiland Bali en dat zijner bewo ners ongerept te handha ven. Dit is niet helemaal gelukt, daar dit schone stukje tropenwereld in de laatste decenmen steeds meer een internationaal toeristendoelwit werd en aldus veel van zijn eigen wezen inboette. Toch heeft dit vreemdelingenverkeer alleen maar de oppervlakte van het Balinese leven aangeraakt en in beroe ring gebracht. Het oude Hindoegeloof cn alles wat daarmee samenhangt aan diepzinnigheid en schoon heid, maar ook aan angst er. geestenverering zijn ge bleven. Een treffend beeld van dit Bali levert de fi'm die in de Donderdagcyclus van „Grand" zal worden vertoond. „Bali, het eiland der zwarte demonen" is de titel, waaruit reeds blijkt, dat bijgeloof in de wande ling een belangrijke rol speelt. Maar veel van het Balinese leven, zijn prach tig mensenras en z'n won derschone natuur trekt aan het oog der toeschouwers voorbij. Een fraaie en kunstzinnige film, die we graag aanbevelen. Zo is het In ons verslag over het jubileum van Jonge Kracht hebben wij de heer B. Ver schuur van de Sportstichting laten zeggen, dat hij Jonge Kracht, met Olympia. Attila en Donar tot het bolwerk van het Amersfoortse gym- nastiekleven rekende. Er is door ons verzuimd daaraan toe te voegen „het neu trale". Tl» Klop even aan *t Stadsven- ster. Tel. 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. examens Ci Tot slot van het winterseizoen werd O een groot examen afgenomen van c» wjj3 leden van de Amersfoortse Sportschool over verschillende Jiu Jitsu en Judo- r® cr^n<;n Het geheel stond o l.v. de Nederland? ge Jiu Jitsu en Judo Bond. Als examina»'-' gev. fungeerde de heer W. Boersma met een in -|j| - am nee ?ee: In totaal slaagden 93 candidalen. Voor de le graad Jiu Jitsu: de heren 1 P. v. d Meijden. P Spelt. G. K v Rossum. P. VeenstrA. J Meijer. J. E 7. v. Well. H. Wentink. A. Harekamp. C v. Nieuwenhulzen, J. H Schuiten. Th. A. Schoonderbeek. M Buitenkamp T, Zwaan, G de Graaf, D. v. Lent. A. Vulpen. H. v. Gulik, C. W. v. Dam, I A. Liem. F R. Liem, L. F. Boitoluss R. v. d Vlasakker. J. v. Willlgenburg, Th J. F. P v. Well. Joh P Parent, J M. Eijkelenburg. R. Kleinveld, A J. P. rjc| Reusink, J Couzijnsen. W. Leenstra. J. Boersma, W. H. Rijnders. L. G Voskui- Jv" len, J. Schep. P F de Groot. W. Nieuw- cnt boer, J. v. Doom, G. Kamphorst. Me), nel R. Streefkerk, W. M. J. Vredenbregt, vol D M. Evers. wa Voor de 2e graad Jiu Jitsu de heren sor P Zeljlmans, N v Klaveren, G. M. qe Wijnstekers, B K. Corbey, H Bakker, A v. Kranenburg. B. Vulpen A. Bosch. J. Sperna Weiland. H. Stoffelen, Mej. G. du Pre. T. Volbeda. Voor de 3e graad Jiu Jitsu de heren J. C. Beeres. B Th. Meijer. A. Bajem3, N. J. Eijbergen, J. A. v. d. Brom, J. v. d. Brom. Voor de 4e graad Jiu Jitsu: de heren H. Klompenburg Th. Kallcveen, M. Veenendaal. H. v. Rossum Voor de 5e graad Jiu Jitsu: de heren J. G v. d Heuvel. H A. v. Ooljen, W. Duinkerken. Voor de 5e kyu (Gele band) Judo slaaedeiv J. A v. d Brom, J. v. d- Brom. P Zeijlmans N v. Klaveren, F. Voswinkel, C. v. Nieuwcnhuizcn. Voor de 4e kyu (Oranje band) Judo slaagden: J. Dasselaar. Th. Kallcveen, Keulen. Th. Bogt. B Th. Meijer. Sj. Heere. J. G. v. d. Heuvel. W. Duin kerken, H. Klompenburg, H. A. van Ooijen. H Molenaar. Voor de 3e kyu (Groene band) Judo slaagden. H. J. Zwart, M. Veenendaal. IJ Boersma. H. R. Wolfs, P v. d. Meijden. Al deze examens werden afgenomen in de Amersfoortse Sportschool. Het ge heel had een zeer vlot verloop. De can- diöaten gaven de indruk goed getramd te zijn. <W! dat nog dat bes ten ma kle (6( (5! de ho da sle wi de bl< in be te' SCHAAKUITSLAGEN De schaakclub „Toekomst" te Leusden speelde deze week voor dc onderlinge competitie de volgende partijen C. van Buren—P. Hilgeman 1—0: G. van BurenJ. J C Schram afgebroken. T. van Raai)W. Verloop 10; G. Bud- dingh—A. Helj 'a: W. Veenendaal K. Winter 0—1; J. Termaaten—N. Wal let 0—1 J. v d. Velde—W Broos 0—1; G. v. d'. Valle—E. J. van Bentum 10. GESLAAGD Maandagavond slaagden te Utrecht voor het volledige Diploma B. Zwem mend Redden, de volgende heren: P. C. v. d. Goes, G. de Kruijff, C. van- Mourik. Allen zijn lid van de Amers foortse Reddings Brigade. HARSKAMP Drie gewonden naar het ziekenhuis Op de Harderwijkerweg in de Legerplaats Harskamp moest een chauffeur van een militaire vrachtwagen, waarin militairen werden vervoerd, plotseling voor een colonne uitwijken. De wagen kwam hierbij in een zachte berm terecht en vervolgens in een sloot- Door de schok werden drie mili tairen. die een week voor schiet oefeningen in de Harskamp waren dermate ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis in Arnhem moesten worden overgebracht. De overige militairen kwamen er zon der noemenswaardig letsel af. HELSINKI De stokers der Finse staatsspoorwegen zijn Dins dag in staking gegaan, omdat de directie hun en hun gezinnen geen vrij reizen tweede klasse wilde toe staan Ongeveer zeventig pasra- gierstreinen moesten uit de dienst regeling vervallen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2