1951 - Onplezierig en it hard voor de Britten Chefarme 4 KIJKUIT Weg ballen en schaatsen eeA.: Bescheiden tip voor de belastinginspecties Duitse staalproductie thans onbeperkt IS; Nederlands soldaat spionneerde voor Darul Islam Bloedproef wettig bewijsmiddel Zuiderzeewerk-Oost stagneert Regering wijst prijsbeheersing en investeringscontróle af Hetraadsel van de Emmaüsgangers Bankkluis weerstaat inbrekers Amerikanen staan destroyers af Taxi-techniek PUROL ZUIVERT EN GENEEST HUiDWONDJES v.v.o.v. Eindelijk wat een heid onder Italiaanse socialisten yoensdag 4 April 1951 i'l Herbewapening eist gevoelige beperking der consumptie (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Het gisteren gepubliceerde „Economisch Overzicht" voor |i51, bet jaarlijkse witboek, waarin een overzicht van de economische -5-r)sitie van het land wordt gegeven en de grote lijn van bet te voeren Économische beleid wordt aangeduid, staat natuurlijk onvermijdelijk in i"jet teken der herbewapening en de internationale grondstoffenschaarste. r>»n vermindering in de productietoename, een verslechtering in de posi- fêe der betalingsbalans, minder consumptiegoederen en ezn voortgang van rfce prijsstijging zijn de vooruitzichten van 1951, dat In veel opzichten ïard en onplezierig" wordt genoemd. Het nieuwe defensieprogramma ordt het eerste doel der economi se politiek genoemd, doch het .itboek merkt daarnaast ook op. at een militair potentieel mede ai- -ankelijk is van een goed uitgerust <-industrieel apparaat, een gezonde evolkinc cn een behoorlijke beta- mgsbalans De export en de «nves- eringen dienen dus gehandhaafd te Vorden. terwijl de herbewapening poortgang vindt. De last der herbewapening zal voornamelijk neerkomen op de me taalverwerkende industrieën, van ïer producten dus minder voor :port en investering beschikbaar al komen. Dit verlies zal moeten orden goedgemaakt door een gro- hre export van consumptiegoederen 'Is b.v. textiel. Dit wijst reeds in de richting van e beperking van consumptiegoede- en. een beperking, die voor het erste jaar van het bewapenings- irogramma begroot wordt op 50 jnillioen pond. wat ongeveer neer- DEN IIAAG Voor het hoog mi litair gerechtshof diende gistermor gen het beroep van de dpi. soldaat H. J. R. uit HaLfweg tegen de gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden en ontzetting uit de mili taire dienst, hem opgelegd bij \on_ nis van de krijgsraad West in Den Haag- t R. is tijdens zijn diensttijd in In donesië getrouwd en Islamiet ge worden. Toen zijn diensttijd was verstreken, probeerde hij in Indonesië gedemobiliseerd te worden. Dit werd hem niet toege staan. Als gevolg hiervan ging hij het verkeerde pad op. Hij stal o.m. een jeep onder bedreiging. Een en ander kwam hem te staan op drie jaar gevangenisstraf. Op 9 Septem- :omt op een pond per hoofd van de ber wist hij uit te breken. De kor- jievolking. Voor een groot deel zullen echter jle stijgende prijzen de koopkracht snoeten afremmen. j Advertentie LM.) 'j'n enkel tablet doel wonderen TEGEN PUNENEN GRIEP. 20 labUtUn 75 et 'P I ZOEKLICHT OP Resultaten der bedrijfstelling SINDS in 1930 de eerste bedrijfs telling werd gehouden is er, zo wijzen de voorlopige resultaten van de op 16 October 1950 gehouden tweede bedrijfstelling uit. in sommi ge bedrijfstakken een sterke groei geweest. In de nijverheid zijn thans in ons land zestig procent méér per sonen werkzaam dan in 1930. Wan- neer men er zich rekenschap van ?eeft dat de Nederlandse bevolking n die twintig jaar met ruim een cwart is toegenomen, dan spreekt lat zoeven genoemde percentage nog ryeer en wordt het duidelijk, dat de door de bevolkingsaanwas beschikbaar gekomen arbeidskrach- ten zich naar verhouding in sterke mate tot de nijverheid hebben ge richt. De sterkste stijging vertoont het aantal arbeidskrachten in de chemische industrie, waar de toe neming 132 bedraagt. Daarop volgen dan de metaalnijverheid, waarin het aantal werkzame per sonen bijna verdubbelde (toeneming 95 Te), de bouwnijverheid (88 de kleding- en reinigingsindustrie (60 T-) cn de textielnijverheid (55 Het aantal personen, dat in de handel werkzaam is. is naar ver houding veel minder sterk gestegen dan dat in de nijverheid,, namelijk slechts met 16 Het aantal in winkels werkzame personen is in deze periode nagenoeg gelijk ge bleven, maar het aantal personen in het wegvervoer en aanverwante bedrijven werkzaam is ongeveer verdubbeld. Bij de hulpbedrijven van het vervoer daalde het aantal tewerkgestelden met ongeveer 10%, waarschijnlijk door de mechanisatie van de stuwadoors-, pakhuis- en veembednjven. Wat deze cijfers in teressant maakt is, dat hieruit blijkt, dat niet alleen sinds 1930 het aantal personen in de meeste bedrijfstak ken sterk is gestegen, doch ook sinds de beroepstelling van 1947. De betekenis van de industrie in ons land neemt voortdurend toe, zeker ook in de laatste jaren, waarin aan deze toeneming zo veel betekenis wordt gehecht poraal-portier, die hem bij zijn ont snapping de weg versperde, sloeg hij neer met een ijzeren staaf. Na zijn vlucht sloot R. zich eerst aan bij de Darul Islam om vandaar over te gaan naar de TNI waar hij spion neerde voor de Darul Islam. De advocaat-fiscaal eiste een ge vangenisstraf van twee jaar zonder ontzetting uit de militaire dienst. De raadsman zag in de situatie in Indonesië reden voor clementie en bepleitte een gevangenisstraf niet hoger dan een jaar. zoals die door de auditeur-militair voor de krijgs raad was geëist. Uitspraak 23 April. Directiewisseling bij de Nederlandse Opera AMSTERDAM. De Nederlandse Opera deelt mede: de moeilijkheden, die zich de laatste tijd in de stich ting ..De Nederlandse Opera" heb ben voorgedaan, hebben een reorga nisatie noodzakelijk gemaakt. Dr Paul Cronheim heeft het be stuur verzocht hem te ontheffen van zijn functie als algemeen di recteur om zich uitsluitend te kun nen bepalen tot de werkzaamheden, die het voortbestaan van de Opera betreffen en waarvan het project voor een Operagebouw te Amster dam van primair belang is. Het be stuur heeft dientengevolge de heer Abraham van der Vies voorlopig belast met de zakelijke en artistieke leiding. Kamerleden komen op tegen Nationale Spaarraad DEN HAAG Een amendement is ingediend op het hoafdstuk finan ciën van de begroting 1950. waarin de ondertekenaars voorstellen arti kel 53 ..kosten van de door de na tionale Spaarraad te geven voorlich ting ter bevordering van het spa ren ad 90.000" te verminderen met 1.Het amendement is onder meer getekend door de heer Rit meester (WD) en leden van AR cn CH. PROCUREUR-GENERAAL MEENT: DEN HAAG. De procureur- generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr Van Asch van Wijck, wijdde giste ren in zijn conclusie in de zaak te gen een Amsterdamse automobilist, aie onder drankinvloed achter het stuur had gezeten een uitvoerige beschouwing aan de bloedproef. De raadsman van de door de Amster damse rechtbank veroordeelde auto mobilist. mr S. J. Timmenga. had het toepassen cn gebruikmaken van de bloedproef bij de bewijsvoering als onwettig aangemerkt De pro cureur-generaal bleek echter een tegengestelde mening toegedaan. Het vonnis tegen de Amsterdam mer A. v. d. B. was mede op de bloedproef gebaseerd Daar volgens de procureur-generaal de raadsman ten onrechte had gesteld, dat de automobilist geen toestemming tot het nemen van de proef zou heb ben gegeven, kwam de vraag van de rechtmatigheid van de bloed proef eigenlijk niet ter sprake. Doch nadat mr Van Asch van Wijck tot verwerping van het be roep in cassatie had geconcludeerd, wijdde hij toch een beschouwing aan dit onderwerp, voor het me rendeel bestaande uit citaten uit een door hem geschreven artikel- Hij wees erop.dat er weliswaar geen enkele verplichting is aan de proef mee te werken (een verplich ting aan bewijsvoering mee te wer ken) maar de betrokkenen, die toestemming tot dit onderzoek hebben verleend daarmee ook de consequentie van de bew svoering aanvaarden. Hij was van mening, dat hier alleen zedelijke normen gelden. Zolang deze normen niet worden overschreden is de proef toelaatbaar, ook al wordt hij niet toegepast door doktoren. De uit spraak werd bepaald op 1 Mei. Herbert Cremer overleden AMSTERDAM. Op 77-jarige leeftijd is Maandag te Cannes overleden de heer Herbert Cre mer. De heer Cremer werd in 1916 benoemd tot directeur der N.V. Deli-Maatschappij. Deze functie vervulden hij, de de laatste jaren als president-directeur, tot Augus tus 1950. Arbeidsonvrede voert tot uitvoerdersboete (Van een onzer verslaggevers) KAMPEN. Bijna van de aan vang af, dat de N.V. de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzee werken begon aan de uitvoering van de twee dijkspercelen voor de Oos terpolder. zijn tussen deze maat schappij en haar arbeiders moei lijkheden gerezen over de werk tijden. Dit leidde er toe, dat reeds in begin Juli 1950, enkele maanden na het begin van de werkzaamhe den. een achterstand in het werk was ontstaan. Tegen begin Septem ber werd die achterstand op het werkschema reeds op 15% geschat. Sinds die tijd is de achterstand nog voortdurend toegenomen en thans i6 hij zo groot, dat de Maatschap pij er door in financiële moeilijk heden dreigt te komen. De M.U Z. is van mening, voor de achterstand niet verantwoorde lijk te zijn, zij beroept zich op overmacht. Bij de Dienst Zuider zeewerken staat men echter op het standpunt, dat het hier geen over macht betreft maar een menings verschil tussen de M.U.Z. en de werknemers. De Dienst blijft der halve op het standpunt staan, dat de M U.Z. verplicht is voor iedere dag duizend gulden te betalen, dat zij te laat met het werk klaar is, gelijk het betekend contract wil. „Ach, ach" Iaat vader Kijkuit horen. „Wat zucht je?" vraagt moeder. „Ik zucht niet, ik denk. Ik denk hoevaak we de werkelijke oorzaak van een ongeluk niet weten, door dat het slachtoffer het niet meer kan navertellen. De motorrijder, die een dodelijke val maakt, door dat hij schrok van een jongen die achter een voetbal aanliep, kan de ware oorzaak van het ongeluk, nooit meer vertellen. En de jongen zal ook en vooral als hij snapt dat hij de schuldige was, heus niet aan de politie vertellen, dat hij de dood van de motorfiet ser op z'n geweten heeft". „Hoe kom je daar nu allemaal bij?" „Wel, dagelijks maak ik het zelf mee als ik achter het stuur zit, dat kinderen op straat spelen, steen tjes naar de auto gooien, tollen wegzwiepen, met stokken tegen de spatborden slaan en.... enfin, ga maar door". „Vader, je overdrijft", menen Bob en Margo, die het natuurlijk voor de jeugd opnemen, .Hef zal allemaal wel niet zo'n vaart lopen „Jongens'antwoordt vader ca tegorisch en naar z\jn mening af doende, geloof mc dat er veel meer ongelukken gebeuren dan je denkt, door al die onnutte spelle- fen er weg blijven-en je mag er evenmin kinderspelen beoefenen „En je ziet het overal?" is moe ders minder logische, dan wel juis te opmerking. „Je ziet zo reel", moppert vader, ,,'k Wou dat er wat strenger tegen tjes en grapperijen die op straat werd opgetreden. Er zyn zandwe- worden uitgehaald. Om van katte- gen gevoeg. Er zijn ook wegen, kwaad en gemenigheid niet eens waar geen motorrijtuigen mogen te spreken. Elke chauffeur die veel komen. Daar kunnen ze ballen en op de iveg is. zal je daarvan voor- autopetten, krijgertje spelen en beelden te over kunnen geven". u-af je nog meer wilt Maar niet „Is dat dan niet verboden?' is op normale verkeerswegen". moeders, nogal na'ieve vraag. „Vader, je bent een Nurks", .Natuurlijk is dat allemaal ver- waagt Bob. boden. Je mag op verharde wegen, „Dan maar een Nurks. Maar.... waar motorrijtuigen mogen rijden, heb jij liever ongelukken? Of niet met ballen of andere voor- dacht jc dat die bepalingen er al- werpen gooien. Je mag die ballen leen maar waren om vervelend te of die andere voorwerpen ook niet doen?" voortschoppen of slaan, je mag er „Neen, dat niet", moet Bob toe- niet met rolschaatsen komen. Au- geven, topeds of dergelijke vehikels moe- „Nou dan!" Adnortovtir (l M Prof. Coremans zal in Boymans spreken ROTTERDAM Het curatori um van de Stichting Boymans heeft besloten, prof. Coremans in de ge legenheid te stellen, zijn visie te geven op „De Emmaüsgangers" en „Het Avondmaal", en wel onder de zelfde omstandigheden als de heer Decoen enkele weken geleden in de aula van het Museum Boy mans bij zijn actie ter rehabilitatie van deze beide zozeer omstreden schilderijen. SCHAGERBRUG. Vannacht is ingebroken in het gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank te Schagerbrug. De onbekende daders hebben zich door het forceren van een raam in een kamer van de kas sier, die in het gebouw woont, toe gang verschaft. Een poging om de kluis te openen is blijkbaar mislukt door het afbreken van een sleutel. De daders hebben wat geld van de kassier zelf kunnen ontvreemden. De bank heeft geen financiële scha de. (Advertentie l.M.) (SUPER FINE) „AMERICAN" CIGARETTES N.V, Pronk Co, Clgarottea Import Amsterdam Vervolg van pag. zou dit volgens de bewindsman dui delijk aan de dag treden. Ook dat het ondernemersinkomen vrijwel gelijk was gebleven. Het was. alsof hij wilde vragen: moeten we ons daarvoor nu al die administratieve rompslomp aan het hoofd halen? Hij berekende nl. dat voor een stelsel als door de heer Nederhorst ontwikkeld, ca. 25.000 ambtenaren nodig zouden zijn en een gelijk aantal particuliere krach ten. Het leek hem niet verantwoord al deze mensen aan de productie te onttrekken, voor wat z.i. een illusie absolute prijsbeheersing tegen de wereldontwikkeling in mocht heten. Zijn betoog mocht op dit punt de warme instemming hebben van de heren Korthals (VVD) en v. Dis (St. Geref.). die meer vertrouwen stelden in het natuur lijk prijsmechanisme dan in een kostbaar prijsbeheersingsapparaat. Eerstgenoemde wees daarbij op een kentering op de goederenmarkten. Intussen was de minister het met de interpellant eens. dat de offers zoveel mogelijk gelijk verdeeld moesten worden. In dit verband wees hij op de elders afgedrukte margebeschikkingen voor handel en industrie, welke geen rekening hou den met de jongste loonronden. Daarin zaten naai' zijn smaak offers en een zekere hardheid, welke voor bepaalde branches al verzacht zou den moeten worden. De heer Ver kerk (AR) was er als de kippen bij om hiervoor overleg met de be roepsorganisaties te bepleiten. Maar de heer Nederhorst was er niet tevreden mee, omdat deze be schikkingen waren gebaseerd op de textielvoorschriften, welke z.i. on uitvoerbaar waren en zich aan ei^i beoordeling van de marges onttrok ken. Het laatste ontkende de minis ter niet. maar het eerste wel. Hij wees er op. dat de rechtspraak juist om een dergelijke beschikking had gevraagd. Van een directe beheersing der investeringen verwachtte de minis ter. gesecondeerd door drs Jans sen (KVP) in het algemeen wei nig heil. tenminste voor zover zij de particuliere sector betroffen. Hij achtte de overheid niet de juiste in stantie om de redelijkheid van be paald investeringen te onderzoeken. Waarbij hij wees op fouten in het verleden. Berekeningen van het C BS. hadden overigens z.i. uitge wezen, dat de uitvoering van het regeringsprogram toch al zou neer komen op een sterkere beperking van de investeringen dan van het verbruik. Naar de mening van drs Neder horst dacht minister Mansholt gun stiger over de directe beperking der investeringen. Deze had inderdaad ie kennen gegeven van ingrijpen niet afkerig te zijn. toen de heer Nederhorst melding had gemaakt van voorgenomen uitbreidingen van een roomijs- en melkpoederfabriek. welke ook hij bezwaarlijk als de meest noodzakelijke investeringen kon beschouwen. Niettemin ont kende minister v. d. Brink, bijge staan door drs Korthals, dat er op dit punt verschil van mening achter de regeringstafel bestond. Ruime aandacht werd in het de bat geschonken aan de middenstand en kleine zelfstandigen en op welke wijze deze geholpen konden wor den, o.a door de heren Verkerk (AR), Hooy (KVP) en Corne ll ssen (WD), welke laatste op kwam tegen de stelling, dat de han del van de prijsstijgingen zou heb ben geprofiteerd. De heer We Iter (KNP) bleek de strijd tegen de ontwaarding van de gulden het eerst nodige te ach ten. al vroeg de voorzitter zich af. of dit wel binnen het kader van de interpellatie viel. Hij had ook be langstelling voor het pleidooi van het N.V.C. om de arbeidersinkomens te versterken door verlaging van de sociale lasten. De heer v. Dis zag liever versobering door beperking van het drank- en theater-gebruik zoals ook de heer Stapelkamp het bioscoopbezoek bleek te verfoeien. Een en ander tot grote verontwaar diging van de communisten, die er niets voor voelden, om de arbeiders te laten offeren voor het „Ameri kaanse imperialisme" en de onder nemerswinsten. „Maar," zo zei de heer Weiter. jullie willen alleen maar profiteren van de ellende." WASHINGTON De commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag eenstemmig haar goedkeuring ge hecht aan een voorstel om 24 torpe- dobootjagers aan bevriende landen over te dragen op grond van weder kerige defensieovereenkomsten. TTAN de wijdverbreide illusie dat V de Fransen een uit louter be leefde personen bestaand volk zou den vormen, helpt iedere Parijse ta xichauffeur U in een oogwenk af. Hij zit aan het stuur als een gene raal achter zijn stafkaart, volstrekt souverein over de hoeveelheid ge kneusd ijzerwerk die hij in een nooit vervelende reeks van pcniale impro visaties en nop nét voorkomen bot singen door het verkeer laat galop- I peren, I Als hy vrij is kunt ge, in de straat Uw hand uitsteken. Hij kijkt U aan, «net een sombere, vorsende blik. Rya't hij vervolgens door. dan is Uw I gezicht ongunstiger dan U dacht. H'.j heeft besloten: „Nee, dié vent niet". Doch soms maakt h(i een gebaar van: „Nou, vooruit dan maar" en stopt. Het is my tenminste wel eens overkomen. Je haast je naar hem toe en pro beert het portier te openen. Dat lukt echter alleen, als je jaren in Parys woont en door de ervaring hebt ge leerd, hoe deurkrukken van om streeks 1005 geconstrueerde automo bielen moeten worden aangevat, om de schier vergeten taak tóch nog eens te vervullen. Terwijl ge nerveus staat te probe ren, blijft de chauffeur onbeweeg lijk achter het stuur zitten. Hij weet dat zelfs de grootste sukkel er op den duur in slaagt binnen te komen en daarin heeft hij gelijk. Het kruk- mechaniek, uit de slaap der eeuwen wakker gepord, doet tenslotte geeu wend zijn plicht, de deur valt onnoe melijk wijd open en ge zegt: „Place de l'Odeon". Nu treedt de tweede phase in en gaaf een nieuw vergezicht van mo gelijkheden open. Alleen dwazen en kinderen in de boosheid, veronder stellen dat een Parijse taxichauffeur oppervlakkig genoeg is, om overal maar mechanisch hcén te rijden, doch dat is een potsierlijke dumlfng die de gevoelige, onberekenbare La tijnse mens in de functionaris te kort doet. Dat Place de l'Odéon" van U neemt hij voor in de mond, teneinde het aandachtig te proeven. Hij over weegt: „Zou ik daar nu eens naar toe gaan?" Wat hem beweegt om, na een korte periode van zelfonderzoek, te verklaren dat hij er niet heen wil, kan ik U onmogelijk zeggen. Misschien vindt hij het te ver of te dichtbij of ligt de wijk hem niet de hemel zal het wel weer weten, maar i k kan alleen getuigen, dat ik meer dan eens een blauwtje heb ge lopen. Is het jawoord wél verkregen, dan volgt een nieuwe eigenaardigheid van het taxiverkcer in de lichtstad. De chauffeur r(jdt namelijk, vóórdat ge plaats genomen hebt, pijlsnel weg waardoor de passagier met het hoofd in de kussens valt, een op zichzelf ongevaarlijke tuimeling, waarop echter dragers van brillen en lorgnetten toch wel verdacht moeten zijn. Terwijl de auto voortsvist krabbelt ge overeind en plaatst thans het daarvoor beter geschikte lichaams deel op de bank. Wel, onzin is onzin, maar nu zit ge toch heel behaaglijk in een verrassend goed functionne- rend voertuig, dat volgens uw luim naar het Quartier Latin snelt. Alleen een sigaret ontbreekt nog aan Uw geluk. AU U de eerste rookpluim uitblaast, zegt de chauffeur streng: „Waar hebt U de lucifer gelaten?" „Ik heb 'm in het doosje gedaan monsieur." Hij zwijgt even. Dan krast hij: „En niet de as op de grond gooi en". Non monsieur". Nu zijn er geen asbakjes in de auto en de raampjes kunnen al sinds 1913 niet meer open maar een kniesoor die daarop ziet, „Wie tuil, die kan", zei meester altijd en dus maak je van jc holle linkerhand een kroesje en tipt daarin de as. Het doet wel een beetje pijn, maar op de Pla ce de l'Odéon kun je alles op het asphalt gooien, mét het brandende peukje, dat net de nagels van je an dere hand begon te verschroeien. Honderd zestig francs", klinkt het. Je geeft tweehonderd en roept: „Au revoir monsieur". En zou nu de president van de Franse republiek mij in een ledig ogenblikje kunnen mededelen, waar om dan geen enkele Parijse taxi chauffeur ooit iets terug zegt? KRONK& (Advertentie L M.) 1A7 IE zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich aacht. En als er geen ander is om zich aan te spiegelen dan gaat men ron ander -oc- fcen. Zoekende langs de beiaslinsenspiepels der verschillende naburen bevonden wij dat een der Belgische spiegels weldadig zacht weerkaat: ste. En wel hierdoor: De Belgische schatkist is nl. onverwacht drie milliard francs rijker Saworden, terwijl de minister van financien c.s. op ten hoogste 200 a 300 millioen hadden durven rekenen. Door het onverwacht binnen vloeien van die drie milliard francs is een nodig-geworden staatslening ate op de binnenlandse markt met de grootste moeite te plaatsen zou tfJÏKS"?*' voorlopig volkomen van de baan. Het betrof een inkom- J uoo,r beoefenaars van vrije beroepen, wier belastingpen- riün L i? a?n de bron zVn te innen. Allez, zei de minister van finan- lirKt dn/-5"0ormf.achfersfand en er wordt zó dc hand niee ge- knrtiun lïïint r Mnart =0» belasting over 1050 betaalt 10 procent doet Ln 5' ?o Tie z,Jn v"orï°P'0e aanslag over 1951 vóór Juni vol- lina Fr nntvtn'prPcerit aftrekken, „provisie voor de contante beta- •Jac$ JO procent en ^U^engf^ "ad da' ,,A bas la grève" P ARIJS scheidt langzaam uit iet J aken:..de feestdagen zijn nu *óch v°orbij Er is gestemd: van de 76 groep - die over opheffing of voortzetting inden, hebben 55 gezegd, dat i nü welletjes was Er is alleen n.-.~ onenigheid over het lot van 3 stake - die gewelddaden hebben gepleegd daarom is er Dinsdag nog een proefdag aan de staking toegevoegd. Men verwacht, dat in dit week-end alles weer nor maal functionneert. De tele-heilige HHelEVISIE. .adio, telefoon en telegraaf hebben een eigen pa troonheilige gekregen, nl. aartsengel Gabriël. Radio Vaticaan heeft reeds een speciaal programma gewijd aan dit heuglijk feit. Aldus de Osserva- tore Romano. Zeliv T ANG was het een vraag, waar- J-J heen de tegenwoordige gezeg- gers in Tsjechoslowakijc aartbis schop mgr. Joseph Beran hadden verbannen. Het blijkt, volgens hen zelf. Zeliv te zijn. waar buiten mgr. Beran nog 265 andere geestelijken in bange afwachting verkeren wat het lot hun zal brengen. IjEZE privé-initialen betekenen „van voor, (en) over vrouwen" en zij zijn gekozen naar aanleiding van het bericht, dat er een vrou wen-encyclopedie komt, geredigeerd door vrouwen met behulp van een raad van adviseuses in samenwer king met de voornaamste Neder landse vrouwenorganisaties. Geen wonder dat een der uitgeverijen 'de andere heet A. W. Bruna, Utrecht) de BezigeBij heet. Xa/IJ schreven reeds over de En- v v schedese-F.F., Een goede ten toonstelling werpt haar verlokke lijkheden "(foldertjes, plattegronajes, aanplakbiljetten) zo ver en zo vroeg mogelijk vooruit De enkel- en meer talige van de FF zijn er en zij zijn aantrekkelijk. Op Molenstraat 1. Enschede, telefoon 5200 kan men al het overige te weten komen, hoe men van 21 Augustus te m. 1 Sep tember efeffen kan. De burge meester van Nijmegen koopt 2 April ten raadhuize het eerste lot van Wie Wint de Pot van bakkersgezellen, want de bakkers geven zich in April aan het loten-verkopen voor Ere schuld en Dankbaarheid". De VanderSteng gaat als „Amsterdam" naar 11 Duitse Rijnsteden; burge meester d'Ailly is aan boord „om contacten te leggen" in verband met de opening in 1952 van het Amster damRijnkanaal. Someren blijft niet achter. Het is al 650 jaar en wereldberoemd. Daarom schreef Jan Naaykens een openluchtspel „De Storm maakt sterk" dat van 29 Juni tot 8 Juli wordt opgevoerd. En in April (van 7 tot cn met 15) krijgt Amsterdam in de Apollohal de Foto- beurs 1951. hoofdzakelijk voor allen die zakelijk met het fotowezen heb ben te maken. Nachtegaal in bronsgroen eikenhout MEN kent Valkenburg's open- A* -1 luchttheater. daar diep onder de stijle beboste slingerpaadjes van het hoge uitzichtspunt Bellvue? Daar komt deze zomer Bizet's Car men! Een Vaalse nachtegaal, Kaethe Brucheler. zal Carmen zyn. Wij op een zoele volle maan-avond even naar Valkenburg! Ktiokke juicht IS NOKKE juicht, want het uit- drogende, verzande Zwin is, dank zij bencluxueus begrip en geu lengegraaf. bij de hoge zeestand der laatste weken, weer ondergelo pen en nat. Duizencen toeristen zul len nu weer dit Zwin-natuurreser vaat bezoeken van Knokke cn Zoute uit. En het Nederlandse Cad- zand zal zich wel redden tegen dreigende strand- en duin-afslag, een dammetje hier. een kerinkje daar en aan beide zijden van de grens is h$t weer pais en vree. Prikkelemie noorden Prof. dr. h. r kruyt heeft op een grote bijeenkomst te Amsterdam verklaard, dat de kern van de universitaire opleiding is „verovering van het vermogen, om de dingen die men op de universi teit niet leert en die zich als een probleem voordoen, op te kunnen lossen"; „begrip is meer waard dan kennis"; „buitenlandse studenten werken harder dan Nederlandse"; een Nobelprijswinnaar heeft „Ne derlandse studenten geniale lui aards" genoemd. Al die navorderingen? DE ontsparing in Den Haag over Maart 1951 bedraagt 1.003.98 gul den. in Amsterdam 1.080.677. Dit on gunstig verschijnsel uit Februari heeft zich dus in niet afnemende mate voortgezet Misschien zijn o.m. de navorderingen over '46 en '47 hier niet vreemd aanGelukkig hij, die nog iets van een spaarbank kan halen! Feest voor allen! De V.V.V. te Deventer bestaat 40 jaar en wilde grote attrac tieve feesten gevenHet ge meentebestuur te Deventer opent nieuwe (echte) sluizen en wil ook feest vieren. De V.V.V. dacht 40.000 gulden nodig te hebben en vroegen B. en W. om deel te nemen voor 20.000 gulden. Toen kwamen mid denstandsverenigingen met eigen feestideeën (o.m. met een Oud- Deventer) op de proppenDus komt er een overkoepelmgscomité voor al die feestneigingen. B. en W. geven 10 mille voor een doeltref fende overkoepelingsfeestreclame en de gemeente moet toch bij een en ander garant blijven voor 20 mille. En Daventre zal in Juli en Augus tus daveren van de vreugd. Ook remmen op productie synthetische grondstoffen losgelaten BONN. Ten einde West-Duitslands aandeel aan de gemeenschappe lijke defensie van het Westen te vergroten, heeft de geallieerde Hoge Commissie gisteren de beperkingen op de productie van staal en op de producten van enige andere Industrieën opgeheven. Dit is de grootste concessie, welke de bezettingsmog'zndheden tot nu toe aan West-Duitsland hebben gedaan. In een brief aan bondskanselier Adenauer heeft de Hoge Commissie toestemming gegeven de staalpro ductie uit te breiden boven het oorspronkelijke limiet van ruim 11 millioen ton. op voorwaarde dat het overschot gebruikt zal worden ten behoeve van de Atlantische bewa pening. Tevens werden de beper kingen opgeheven op do productie van synthetische olie en rubber, op de omvang, snelheid en tonnage van vrachtschepen, die door Duits land worden gebouwd of gekocht, op de productie van aluminium, synthetische ammoniak, chloor, stea rine en bepaalde machine-onderde len en op de productie-capaciteit van de synthetische olie- en rubber- Kabinet voor Suriname geformeerd PARAMARIBO De heren Llm A Po en Findlay, die werden aan gewezen voor het vormen van een Regeringsraad in Suriname, hebben de volgende personen voorgedragen voor benoeming in de nieuwe rege ringsraad: J. Drielsma, Binnenland se Zaken; A. Alberga. Justtie en Financiën; F. Oliviera, Landbouw; A. Smit, Openbare Werken en Ver keer; W. Juglall, Onderwijs; A. Cur- rie. Economische en Sociale Zaken. Het ligt in de bedoeling J. Buis kool in de Regeringsraad op te ne men voor Volksgezondheid en Alge mene Zaken, zodra bepaalde wette- UJke voorzieningen zijn getroffen. mdustrie. Ook worden de contróle- maatregelen op de productie van radio-lampen opgeheven. Duitsland zal echter zijn kolen- export niet mogen verminderen, ten einde deze brandstof te gebruiken in fabrieken van synthetische grond stoffen. Het wordt daarom een Duits belang, de kolenproductie zo veel mogelijk te vergroten. ROME De voorzitter van het congres van de Socialistische Itali aanse Arbeiders Partij van Saragat, (de PSLI) heeft medegedeeld, dat de Socialistische Eenheids Partij (partij van Romita) de voorstellen van Sa ragat heeft aanvaard. De voorstel len houden in: uittreding van de socialistische ministers, hjstverbin- ding van beide partijen bij de nieu we gemeenteraadsverkiezingen, het steunverlenen aan de tegenwoordige Italiaanse buitenlandse politiek en het defensieprogram van de rege ring door de eenheidspartij en de onmiddellijke vorming van een ver enigde partij onder de naam van „socialistische eenheidspartij van de Italiaanse arbeiden".

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3