DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Geen doorberekening loonronde zeggen werkgeversverbonden PRIJSPOLITIEK EN BESTAANSPEIL Franse Kamer aanvaardt nieuwe kieswet Truman: „Rayburn is een waarheidlievend man" Toeristencentra bedreigd door legeroefeningen Gehele front naar Noord- Korea verschoven Prijsstijgingen doen bestaanspeil dalen en leiden tot economische ontwrichting Hoop op zekere stabilisatie PTT verhoogt tarieven V Doodstraf voor atoomspionnen lie Jaargang, no. 80 Vrijdag 6 April 1951 Opgericht door de Stichting ..He! Parool" - Giro 510330. ri;,vt tt n v- t, Telefoon redactie 4291. - Telefoon administratie «3S. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Ullga\e. 1N.Y. JJe IMeUWe JrerS Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, prijs 40 cent p. w. of ".15 p. lew. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. De vier grote werkgeversverbonden hebben op hun leden een dringend beroep gedaan om zich beperkingen op te leggen ten aanzien van de thans werkende prijs verhogende krachten. Met name dringen zij er op aan om af te zien van een verhoging van de prijzen der eindproducten op grond van de jongste loonsverhoging. Dc centrale werkgeversorganisaties zyn van mening, dat voortgang van de prijsstijgingen zou leiden tot een niet te remmen economische ontwrichting. Niet alleen zou dan het bestaans peil van grote groepen van de bevolking tot een onverantwoord niveau dalen, ook de drin gend noodzakelijke bevordering van onze uitvoer, welke tot een zo laag mogelijk prijspeil dwingt, zou volledig schipbreuk lijden. De werkgeversorganisaties kno pen aan bij de jongste prljzenbe- schikking, volgens welke voor de handel het geldbedrag der winst marges gelijk dient te zijn aan dat, hetwelk mocht worden berekend in de periode 1 Juni 194931 Mei 1950, verhoogd met 3 pet. voor de loonronde van September 1950. Zij bepleiten met nadruk, dat de in dustrie de prijsvaststelling van haar producten op dezelfde perio de baseert, met dien verstande, dat rekening zal worden gehouden met de in September 1950 toegestane loonsverhoging en de inmiddels ge stegen vervangingswaarde van grondstoffen en belangrijke hulp stoffen. De vier verbonden gevoelen zich onder de huidige omstandigheden verplicht met nadruk te wijzen op de bezwaren van een eventueel van overheidswege in het leven te roepen apparaat ter uitvoering van een stelsel van gedetailleerde prijs- beheersing en distributie. Zouden de leden hun oproep niet aanvaar den, dan zou de Regering wel ge dwongen zijn om over te gaan tot een gedetailleerde prijsbeheersing. De kern van de oproep der cen trale werkgeversverbonden, zo vernamen wij bij nadere informa tie, is, dat de werkgeversorganisa ties hiermede van haar leden een T7AN alle geschenken, die ons jongste prinsesje op haar vierde verjaardag heeft gekregen is haar speelgoedboot „Holland" haar het liefst. Hierbij een recente foto van prinses Marijke, gezeten in haar boot, temidden van ander speel goed in de speelkamer van het paleis Soestdijk. reëel offer vragen in verband met de huidige situatie. Zij zijn er van overtuigd, dat er met enige goede wil op dit gebied veel kan gebeu ren. Met name willen zij hiermede trachten te bereiken, dat de kos ten van levensonderhoud gedrukt worden, waardoor een nieuwe loonstijging zou kunnen worden voorkomen. Indien de oproep wordt aan vaard, zou hiermede, zo werd van de zijde der verbonden verduide lijkt, een zeer belangrijk resultaat worden bereikt. Statistici hebben berekend, dat hierdoor de kosten van levenson derhoud 3.5 procent zouden komen te liggen beneden het niveau dat anders bereikt zou worden. Hier door wordt gehoopt tot een zekere stabilisatie te geraken, in ver wachting van een dalende tendens op de wereldmarkt, waarvan reeds zekere symptomen zijn waar te nemen. Men meent echter, dat hier geen sprake kan zijn van een politiek op lange termijn, doch dat de situatie na enige maanden stellig opnieuw moet worden bekeken. Niemand zal kunnen eisen, dat bepaalde bedrij ven beneden kostprijs zouden werken. De verbonden hopen, dat ook in de zo belangrijke sector als de landbouw een soortgelijke gedragslijn zal worden gevolgd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Op het hoofdbe stuur van dc P.T.T. worden op het ogenblik plannen uitgewerkt om te komen tot verhoging van de bin nenlandse postale tarieven. Hoewel men nog niet bereid is hierover mededelingen te doen. schijnt dc I verhoging vrij drastisch te worden. Het tarief voor interlocale brieven j zal van 10 op 12 cent voor de eer ste twintig gram worden gebracht dat voor dc locale brieven van G op 8 cent. Locale briefkaarten zullen volgens de plannen niet meer met 5 doch met 6 cent gefrankeerd moe ten worden, interlocale met 8 cent inplaats van 6 cent. Voor drukwer ken tenslotte zal voor elke vijftig gram drie inplaats van twee cent verschuldigd zijn. Uiteraard zullen de tarieven in de hogere gewichts klasse eveneens verhoudingsgewijs worden verhoogd. Franse president spreekt Canadees parlement toe OTTAWA President Auriol van Frankrijk is Donderdag te Ottawa aangekomen. Hij zal vijf dagen in I Canada blijven. I Auriol heeft, in het Frans spre- I kend. een verenigde vergadering van het Canadese Lagerhuis en de se- I naat toegesproken. In zijn toespraak zeide hij o.m. dat Frankrijk, terwil- le van de Europese eenheid, bereid is de vijandschap met Duitsland te begraven. Hij zeide verder, dat de Raad van Europa en zijn twee orga nen, namelijk de Algemene Raad gevende Vergadering en hei. Minis terscomité, het begin vormen van een federaal Europa. Vliegongeval te Rilland Bath; piloot licht gewond GOES Te Rilland Bath op Zuid-Beveland is Donderdag een vliegtuig van de vliegbasis Woens- drecht neergestort op een stuk ge ploegd land aan de Hoge Dijk. Het toestel vloog erg laag en toen de piloot wilde optrekken raakte het de grond en sloeg over de kop. De piloot kon uit het vliegtuig komen en bleek slechts een hoofdwonde te hebben opgelopen. Het toestel is zwaar beschadigd. Nederlandse tulpen naar de tropen DEN HAAG Onlangs vertrok een zending tulpen en hyacinten van Schiphol, die drie dagen later in Uitstekende conditie op het vlieg veld van Djakarta, arriveerde. Twee volle dagen hebben zij in een tem peratuur van 80 graden op een bloe mententoonstelling gestaan. Binnenkort zal pen grote zen ding Nederlandse tulpen naar In donesië worden gezonden, waar zij in de K.L.M.-kantoren en in enige hotels zullen worden geplaatst- Dan zal tevens een tulpen-ralley op Java worden gehouden. Door het omslaan van een roei boot met dertien personen zijn Don derdag tien mensen verdronken op de Tisa (Noord-Joego-Slavië)Drie vrouwen konden worden gered. Veel bewolking Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond' Over het algemeen veel be- i wolking met aanvankelijk op vele plaatsen enige regen of motregen en later enkele plaat selijke buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind Vannacht zachter, morgen over dag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 7 April Zon op 06.04 onder 19 22, 21 04. Maan Senaat kan echter nog alles op losse schroeven stellen (Van onze correspondent te Partfs) PARIJS. Met 263251 stemmen is ten slotte de nieuwe Franse kies wet door de Kamer aangenomen. Ruim veertig leden onthielden zich, een zestigtal was afwezig. Een deel daarvan was weggebleven uit angst voor de kiezers, die met het nieuwe ontwerp, een schamel compromis, dat dicht bij de oude toestand blüft. niet veel op hebben en het vooroorlogse systeem van twee ronden terugeisen. De wegblijvers riskeerden zo echter de val van de regering, die dit keer eveneens directe Kamersontbinding tengevolge zou hebben gehad. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. De uitslag van de stemming in de verkiezingen wil houden in Juni, Marinevliegtuig maakt noodlanding DEN HAAG Een klein trans portvliegtuig van de Marine Lucht vaart Dienst, een tweemotorige Ox- ford-laagdekker van het fabrikaat Airspeed, heeft vanmorgen, kort na dat het was opgestegen, een nood landing gemaakt in een weiland, dat in het verlengde van "een der start banen van het vliegveld Valkenburg ligt. De vlieger, de luitenant tér zee tweede klas S. R. Wolters, bleef on gedeerd en kon kort na de noodlan- j ding zijn belevenissen telefonisch I aan het vliegveld mededelen. De schade schijnt niet ernstig te zijn Slagersmes schiet uit; slager overleden (Van onze correspondent) HEERENVEEN Toen de 40-jai rige ongehuwde K. Jeeninga. werk zaam bij de Friese Coöperatieve Ex port Slachterij te Akkrum aan het uitbenen was. schoot zijn mes uit, waarbij het lemmet hem diep in het lichaam drong. In het ziekenhuis te Heerenveen werd direct bloedtrans fusie toegepast doch Jeeninga was niet meer te redden en overleed nog dezelfde avond. MacArthur wil troepen van Tsjiang Kai-tsjek gebruiken WASHINGTON. De door Sam Rayburn in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden afgelegde verklaring, dat de communisten in Mandsjoerüc een grote macht concentreren, die „bü lange na niet uit Chinezen alleen" bestaat, heeft in Washington tot allerlei speculaties geleid. Officiële ge gevens over de militaire inlichtingen, waarop Rayburn zün verklaring on getwijfeld baseerde, zjjn echter niet te krjjgen. President Truman weigerde gisteren op zijn persconferentie elk feitelijk commentaar, maar zijn woor den: „Rayburn is een waarheidlievend man" bevestigden toch, dat dc pre sident zich achter Raybums mededelingen stelt. In Londen verklaarden deskundi- generaal MacArthur. In het Huis gen in Oosterse aangelegenheden, dat zij, op grond van rapporten der inlichtingendiensten, aannemen, dat de Chinezen uit de Sowjet-Unie meer dan 3000 vliegtuigen van ver schillende types hebben ontvangen, waaruit thans een krachtige tacti sche luchtmacht wordt opgebouwd, welke gereed moet zijn. zodra het v rwaente communistische lente- offensief begint. De aan China overgedragen vliegtuigen zouden echter niet van 'eerste kwaliteit zijn. Voor een nieuwe sensatie in de Koreaanse kwestie zorgde gisteren JAe kotter IJmuiden 206 kwam Donderdagmorgen omstreeks 10 uur voor het Bloemendaalsc strand in moeilijkheden te verke ren Het scheepje, dat dicht onder de kust aan het vissen was, sloeg door onbekende oorzaak plotseling lek en zonk daarop snel. De be manning, bestaande uit vader en zoon E. heeft kans gezien het vaar tuig op een bank te zetten cn is toen overboord gesprongen. Een zwemmer heeft de beide vissers met behulp van een touw aan land getrokken De kotter is bij hoog water geheel gezonken en moet als verloren worden beschouwd. Hier ziet men twee kleuters op het strand kijken naar de strend om schip en leven. van Afgevaardigden las de leider der republikeinen. Joseph Martin, een brief voor, welke hij van de generaal ontvangen had. MacArthur pleit daarin voor hot gebruik van de troepen van Tsjiang Kai-tsjek in Korea en zegt. dat oen dergelijke maatregel noch met de logica, noch met de traditie der Verenigde Sta ten in strijd zou zijn, Verder spreekt hij de men.ng uit. dat alles moet worden gedaan om het com munisme in Oost-Azië te verslaan „dan zal Europa hoogstwaar schijnlijk voor een oorlog worden gevrijwaard en zijn vrijheid behou den". Eigenaardig is. dat in strijd met alle feiten, die op een verscherping van de situatie in Korea wijzen, on der de Aziatische en Arabische lan den de hoop op vrede weer schijnt te zijn toegenomen. Naar verluidt zou de ambassadeur van India uit Pckmc hebben gerapporteerd, dat de Chinese communisten thans meer dan enige tijd geleden ge neigd zouden zün tot onderhande len. De vertegenwoordigers der Aziatische en Arabische staten zijn gisteren in de woning van sir Be- negal Rau. de vertegenwoordiger van India bij de Verenigde Naties, bijeengekomen om hun enige maanden geleden ondernomen, maar helaas vastgelopen vredespoging, weer op gang te brengen. Amerikaanse arheirlers weer \erzociul met Kamer plaatst de Senatoren in een bijzonder machtige positie. Indien de Senaat het voorstel amendeert met de absolute meerderheid 311 stemmen of meer kan de Kamer dit alleen ongedaan maken met een soortgelijk votum, maar het is uitge sloten, dat deKamer voor welk kiessysteem dan ook en voor welke wijziging daarop ook. zulk een gro te meerderheid zou opleveren. Iede re serieuze wijziging, door de Se naat aangebracht met zulk een meerderheid, zou dus de hele zaak op losse schroeven zetten en op zijn minst een uitstel van de verkiezin gen veroorzaken. Het is kort dag. Indien men de Geen Britse rubber voor communistische landen LONDEN. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de uit voer van rubber en latex uit het Britse Gemenebest met ingang van 9 April a.s. zal worden be perkt voor zover het de leveranties aan de landen van het Sowjet- blok, China inbegrepen, betreft. Van die datum af zullen namelijk vergunningen voor de uitvoer van rubber en latex vereist zijn. :oo- 0«! Dor De „Toeristenkampioen" van 15 Maart constateert met bezorgdheid voor het vreemdelingenverkeer, dat op de Veluwe van Maart tot October ver moedelijk eens per maand telkens voor drie dagen grote herhalingsoefe ningen zullen worden gehouden met gevechtsstrijd 's nachts en overdag P efn kaart w°rdt aangeduid welke grote terreinen daarmee zijn ge moeid. Het is daarop met één oogopslag te zien, dat vacantiegangers en kampeerders daardoor ten zeerste worden belemmerd en gedupeerd Het e reft o.m. de omgeving van Putten. Ermelo. Nunspeet. Voorthuizen Garderen Apeldoorn. Oldebroek, Hoog-Soeren. Stroe. enz. Het blad stelt vast. dat het er voor een groot recreatiegebied op de Veluwe donker uit ziet. Daarbij komt. dat de troepen bij hun oefeningen ook veel schade aanrichten aan de natuur. moet de campagne toch zeker in Mei beginnen. Men heeft dus drie weken voor de boeg om deze zaak parlementair te regelen De groepen van de meerderheid wensen snelle verkiezingen en voelen er niets voor te wachten tot October, wanneer hun mandaat eigenlijk eerste afge lopen is. - Rechter: Misdaad erger dan moord'' NEW YORK Een Amerikaans J federaal gerechtshof heeft Donder dag Julius Rosenberg en zijn vrouw Ethel, die schuldig waren bevonden aan het uitleveren van atoomgehei men aan de Sowjet-Unie, ter dood veroordeeld. De federale rechter Kaufman gelastte, dat het vonnis in de week beginnende 21 Mei voltrok ken zou worden. Het Hof noemde niet de manier van terechtstelling, maar verklaarde dat de terechtstel lingen zouden worden voltrokken „volgens de wet". Kaufman bepaal de. aat vandaag de uitspraak tegen Greenglass. de broer van mevr. Ro senberg, zal plaats vinden. De Ro senbergs gaven bij het horen van het vonnis geen teken van ontroe ring. Een vierde aangeklaagde. Mor ton Sobell, werd tot 30 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De verdedi gers hebben medegedeeld, beroep te zullen aantekenen. Rechter Kaufman zeide tot het echtpaar Rosenberg, ouders van twee kleine kinderen, dat hun mis daad. het uitleveren van belangrijke gegevens over de Amerikaanse atoombom aan Sowjet-Rusland, „er ger dan moord" is. In Texas is een C-45 transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht neergestort Zes mensen kwa- njen om het leven. regering; WASHINGTON. De Ameri- I kaanse vakverenigingslelders, die 26 Februari de regeringsbureaux voor de defensie verlieten, omdat deze door ,.de grote zakenlieden" I zouden worden gedreven, hebben zich Donderdag bereid verklaard I zitting te nemen in Truman's ad- vul»»*viesraad voor de mobilisatie, die vx - - 17 *eden telt. William Green, voorzitter van a-F.L„ en Philip Murray, voor- t i.. zitter van het C I O., hebben ver- j klaard dat deze stap misschien zal I leiden tot een volledige overbrug- «i ging van dc kloof tussen de vak- verenigingen en de regering wat ■f. -NNktAj-Jlbetreft het defensieprogram. pyiJITENLANDSE zakenlieden, ■LJ die in ons land vertoeven in verband met de Utrechtse Voor- jaarsbeurs zijn Donderdagmid dag door H.M. de Koningin op het palcis Soestdijk ontvangen. Men ziet hier de koningin in ge sprek met haar gasten. Rechts achter haar, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr J. Milius. Rechts naast de koningin dr F. H eFntcner van Vlissingcn, voorzitter van het Algemeen Bestuur. Israëlische repressaille Bommen op Syrische troepen TEL AVIV. De regering van Israel heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend wegens „het welbewust binnentrekken van het gedemilitariseerde Israëlische ge bied van El Homma door geregel de cn paramilitaire troepen van Syric." Bij het gevecht, dat volgde op het binnentrekken van Syrische troepen in het gebied van El Ham- ma, werden zoals al gemeld zeven Israëlische politieagenten gedood. Bij wijze van represailles heb ben daarop Israëlische vliegtui gen Syrische troepen met bommen bestookt. Een Israëlische woord voerder noemde gisteravond de situatie „zeer gespannen". Drie Tsjechische diplomaten Naar Praag geroepen: niet teruggekeerd PRAAG Men verwacht niet, dat de Tsjccho-Slowaakse ambas sadeurs in de VS., Engeland en Frankrijk op hun post zullen te rugkeren. Het zijn Wladimir Ou- trata, sinds 1948 Tsjecho-Slowaaks ambassadeur te Washington. Ru- dolf Bystricky. Tsjecho-Slowaaks ambassadeur ie Londen en Adolf Hoffmeister die sinds 1948 zijn land in Parijs vertegenwoordigt. Zij hebben alle drie Westerse ach tergronden en relaties cn werden benoemd door de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken, de mentis. die zich thans in hechtenis bevindt op beschuldiging van hoog verraad cn spionnage. De ambassa deurs werden enige weken geleden voor besprekingen naar Praag, waar zij thans nog zijn, terugge roepen. Vierjarig jongetje onder vrachtauto MIDDENMEER Bij het veria- ten van de kleuterschool geraakte het vierjarig knaapje Paultje Nips- haqen te Middcnmcer Donderdag middag spelenderwijs onder een vrachtauto met aanhangwagen. In zorgwekkende toestand is het kind overgebracht naar het St. Eli- sabethziekenhuis te Alkmaar. Hevige strijd vlak ten Noorden van 38ste breedtegraad TOKIO. De verbonden troepen, die Donderdag de 38ste breedtegraad over de gehele frontbreedte hebben overschreden, zfjn thans over zestien kilometer op Noord-Korcaans gebied doorgedrongen. Hun opmars Is op de eerste belangrijke doelen ten Noorden van de grens tussen beide Korea's gericht. Een Amerikaanse gevechtsgroep is de belangrijke Noord-Koreaanse stad Tsjorwon Donderdag tot op elf kilometer genaderd. De val van Tsjorwon zou de Chinezen kunnen dwingen verdedigingsstellingen in de centrale frontscctor en nabij de breedtegraad prijs te geven. Zouden zij dit niet doen. dan lo pen hun strijdkrachten in dit ge bied het gevaar van elkander te worden gescheiden. Don .3rdag is vooral in de Wes telijke frontsector hevig gevoch ten. Eon Amerikaans officier ver klaarde: „De Chinese verdedigers, die zich niet overgeven, moeten in hun mangaten worden gedood In het Donderdagavond door dc leiding van het achtste Ameri kaanse leger uitgegeven commu niqué wordt medegedeeld, dat de communistische troepen Woensdag 1530 man verloren. Dit cijfer duidt op hevige strijd. iltle staking bij D.U.W. te Drachten DRACHTEN. De arbeiders, die werkzaam zijn aan het ophogen van industrieterreinen te Drachten heb ben het werk neergelegd. Zij eisen een loonsverhoging van 10% en ver hoging der uitbetaling van wacht- uren. Het ophopingswerk geschiedt in DUW-verband onder leiding van de Nederlandse heidemaatschappij. Er zijn 68 arbeiders bij de staking betrokken. Het NVV en het CNV steunen de stakingsactie In Ontario ^Canada) is een mi litair straalvliegtuig op een proef vlucht verongelukt. Twee personen verloren het leven.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1