DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Voortvarendheid van VS maakt Britten ongerust Al te beleefd TEGENSTELLING OVER KOREA Trygve Lie: Voortzetting strijd is enige Emigratie zal zonder schokken verlopen Zuivering van perswezen lokt critiek uit Nederland strijdt voor afzet naar Duitsland 4 WAT VOOR WEER? i'JNog altijd geen lente Nieu w plan vraagt offers ran Engeland en Frankrijk Lonen Maandag ter sprake 19Ï He Jaargang, 110. 81 Zaterdag 7 April 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of ".15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER WASHINGTON. Terwijl de troepen onder bevel van generaal Mac Arthur in een strook van 10 tot 20 kilometer breedte ten Noorden van de 38ste breedtegraad in felle gevechten met de communisten zijn gewikkeld, schrijft de Amerikaanse pers over grote onenigheid tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ten aanzien van de in de Koreaanse kwestie te volgen politiek. De Britten, aldus wordt verklaard, zijn voorstanders van een verzoek aan de Chinezen om deel te nemen aan vredesonderhandelingen en steunen daarom naar vermogen een nieuwe vredespoging, welke op het ogenblik wordt ondernomen door de Azia tische en Arabische landen, onder leiding van India. De Amerikanen daartegen zijn van mening dat er al deuren genoeg voor de Chinezen zijn opengezet en dat de Verenigde Naties niet verder kunnen gaan, zonder „politieke zwakheid" te tonen. Moskou over Rayburn: „Verzinsel en laster" Het meningsverschil zou gebleken zijn, toen aan de Britten de tekst werd voorgelegd van een verkla ring, welke president Truman over de oorlogsdoeleinden en de vredes- verwachtingen ten aanzien van Ko rea zou afleggen. De Britse bezwa ren zouden zo ernstig zijn geweest, dat tenslotte besloten werd, dat Tru man zijn verklaring zou achterhou den. Binnenkort, zo verwacht men nu, zal een enigszins anders luiden de verklaring over Korea door mi nister Acheson worden afgelegd. In Londen is geen bevestiging van deze berichten te krijgen. Een woordvoerder van het Foreign Of- fice zeide dat hem van een be staande onenigheid niets bekend is. Wel heeft de Labourafgevaardigde Nally gisteren in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin „het Huis betreurt, niet langer vertrouwen te kunnen stellen in generaal MacAr- thur als opperbevelhebber der V.N.- troepen in Korea." Het is echter twijfelachtig, of de regering tijd zal toestaan voor een debat over deze motie. Inmiddels heeft ook Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zich in het Korea-debat gemengd. Op een persconferentie verklaarde hij, dat „daar er geen tekenen zijn, dat de communisten vrede in Korea willen, er voor de V.N. geen an dere mogelijkheid bestaat dan de strijd met alle strijdkrachten, die zij zonder gevaar kunnen inzetten, verder te voeren." Een bevestiging van Sam Ray- burns verklaring over grote com munistische concentraties in Mand- sjoenje is nu gegeven door een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Deze zeide, dat in Zuid. Mandsjoenje een „belangrijke uit breiding" der Chinese luchtmacht is opgemerkt. „En onze luchtmacht be zit uitstekende fototoestellen", zo voegde hij eraan toe. Aan de an dere kant noemde radio-Moskou de verklaring van Rayburn „een ver zinsel en laster". Leemhuis op vrije voeten (Eigen bericht) DEN" HAAG. De voormalige Haagse politicman Cornelis Leem huis. in de bezettingsjaren gedeta cheerd bü de Sicherheits Polizei en een der beruchtste tegenstan ders van de illegaliteit, is ver vroegd in vrijheid gesteld. Leemhuis, tegen wie in eerste in stantie wegens talloze arrestaties van landgenoten, van wie velen werden gefusilleerd of in concen tratiekampen om het leven kwa men. voor het Bijzondpr gerechts hof de doodstraf werd geëist. is uiteindelijk tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. SURABAJA. De „New Austra lia" is Vrijdagmiddag uit Surabaja naar Nederland vertrokken met 3580 KL.-militairen en Ambonesc militairen van het voormalige K.N.I.L Ook te Semarang zullen nog militairen aan boord gaan. (Van onze weerkundige medewerker) Hei voorjaar laat ditmaal wel bij zonder lang op zich wachten en het geduld van hen, die er reikhalzend naar [uitzien wordt voorlopig nog even op de proef gesteld Wel zal er een verandering in het thans heersende weer koincn, maar deze kan allerminst een verbetering wor den genoemd. Ging tot dusver de overvloedige regen gepaard met ho gere temperaturen, koude lucht uit de Poolstreken zal thans weer naar ons land stromen. Inplaatvan de vochtige, maar warme luchtstroom waarin ons land zich Vrijdag en Za terdagmorgen bevond, zal Nederland de eerstvolgende 36 uur onder de invloed raken van een luchtstroming van gecompliceerd karakter, die over de Noordzee komt. Zij zal weliswaar met opklaringen, maar ook met buien vergezeld gaan. Het weer blijft onstandvastig en allesbehalve voorjaarsachtig. Buiig Weersverwachting geldig van -- s Zaterdagavond tot Zondag- - avond: H Over het algemeen veel be- g wolking met nu en dan buien, g waarvan sommige met hagel of .1 °nweer Matige tot krachtige. 1 §f tijdelijk wellicht harde wind f hoofdzakelijk tussen Zuid en West Iets kouder vooral inde nacht. E 8 April Zon op 06.02 onder 19.24 j Mean op 6.18 onder 22.21. 9 April Zon op 05 59 onder 19.26. - Maan op 06.35 onder 23.37. IJDENS zijn verblijf in Uruguay heeft Prins Bernhard ook een bezoek gebracht aan de badplaats Punta del Este op ongeveer 150 km afstand van Montevideo gelegen. De Prins kocht hier o m. enige ansicht kaarten voor de prinsesjes. De rug van majoor Sonderman als bureau gebruikend heeft hij ze aan haar geadresseerd. Monseigneur stepinac, de tot 16 jaar celstraf veroordeel de aartsbisschop van Zagreb en gees telijk leider van 7 millioen Joego- slaven. verklaarde gisteren aan ver tegenwoordigers der buitenlandse pers. die van het Titoregiem toe stemming hadden gekregen de pre laat in de gevangenis te bezoeken, dat een oplossing van de geschillen tussen kerk en slaat in Joego-Slavië gevonden kan en moet worden. Mgr Stepinac vertoeft nu al ruim 4 jaar in een verveloze, maar goed schoon gehouden cel. Het enige meubilair wordt gevormd door een bed met schone lakens en dekens, een oud schrijfbureau, een kast, een wastafel en een stoel. Er is ook een klein, onversierd altaar opgericht. Afvaarten ,,Grootc Beeren ..Si ba jak en KLM-vluchten gaan normaal door DEN HAAG. Er zijn over de emigratie naar Australië .vooral .wat de grootte der gezinnen betreft, allerlei geruchten ontstaan, die ongerustheid wekken onder de candidatcn voor het nieuwe vaderland. Australië, zo heette het, zou in het vervolg geen grote gezinnen meer willen ontvangen. Volgens mr ir B. W. Havcman, de regeringscommissaris voor emigratie zal de emigratie naar Australië zonder schokken verlopen. Het is niet juist, dat er over de uitvoering van de nieuwe emigratie-overeenkomst moeilijk heden zijn gerezen. Dc geest van samenwerking tussen beide landen is op dit gebied voortreffelijk en als er zich moeilijkheden voordoen bü dc tech nische uitvoering der overeenkomst, dan worden deze in volkomen har monie opgelost. Zo bleek het Nederlands ont vangstcentrum te Bathurst bij Syd ney op het ogenblik vrij vol te zijn. Australië verzocht daarom om zo klein mogelijke gezinseenheden te sturen. Wij zullen dit van 1 Juni af doen. Voor die tijd zal nog verder overleg over de grootte der eenhe den plaats vinden De afvaarten van de „Groote Beer" en de „Sibaiak" zullen normaal doorgaan, evenals de zestien geprojecteerde vluchten van de K.L.M. naar Australië. Dat het opvangcentrum voor Ne derlanders te Bathurst op het ogen blik zo vol zit, komt omdat de huis vestingsproblemen in Australië niet tot de gemakkelijkste behoren. Deze „verstopping" is een coïncidentie, die niet samenhangt met de nieuwe overeenkomst. Inmiddels is reeds voor de komende transporten een op lossing gevonden, doordat plaats wordt gemaakt in een nog niet eer der voor Nederlanders beschikbaar gesteld ontvangstcentrum bij Mel bourne. Er is dus plaats voor dege nen, die met de aangekondigde vliegtuigen en schepen zullen ver trekken. Behalve de categorie c rigranten. die met hulp van Nederlandse en Australische zijde vertrekken, is er ook een, die reeds vóór vertrek een adres in Australië heeft. Deze be trokkenen zullen ook normaal kun nen reizen. Het vaarprogramma op Australië zal betrekkelijk „licht" zijn. zodat de Australische en Nederlandse auto riteiten rustig de tijd zullen hebben afvaarten en ontvangst van emigran ten te regelen en om dc plooien, die Mr Burger stelt oud-minister Beel verantwoordelijk (Van onze parlementsredactcur) DEN HAAG. In een korte middagvergadering heeft de Tweede Kamer gisteren een zestal kleinere wetsontwerpen afgehandeld. Een belangrijker werkstuk, het Benelux-verdrag tot unificatie van accünzcn en het waar- borgrecht. werd van dc agenda afgevoerd en voor later bewaard. Twee punten sprongen in het vrij kleurloos routinewerk enigszins naar (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Dc eerste zitting van de Raad der O.E.E.S., waarin dc maat regelen besproken worden ter bestrijding van Duitslands deficit in de Europese betalingsunie, heeft een nogal stormachtig verloop gehad. Neder land, dat dit keer door twee ministers was vertegenwoordigd, de heren Stikker en Van den Brink, leidde de aanval der gedupeerde naties, waar toe naast ons land ook Noorwegen, Denemarken, Griekenland, Turkije, j Oostenrijk en vooral niet te vergeten Zwitserland gerekend moeten worden. Deze kleine, merendeels agrari sche en voor hun export in niet ge ringe mate van Duitsland afhanke lijke naties verwijten Duitsland, dat het al zijn inkomsten en credieten gebruikt heeft voor de aankoop ran grondstoffen vooral uit Engelse en Franse bron. Het heeft vrijwel geen rekening gehouden met de be langen der kleine landen, dte geen grondstoffen produceren, terwijl een deel der credieten door de E.B.U. verstrekt, toch stellig dit nevendoel had. Men verwijt Duitsland een po litiek gevoerd te hebben, die mee dogenloos gericht was op de eigen investerings- en exportmogelijk heden en die het evenwicht ver stoorde, ter handhaving waarvan de betalingsunie nu juist geschapen was. De EB U vroeg Duitsland een reeks maatregelen te nemen, die tot herstel van de normale exportver houdingen konden leiden, maar het rapport daaromtrent door de Duitse regering ingediend, werd onvol doende geacht Nederland heeft nu voorgesteld, enige maatregelen te nemen, waar van in de eerste plaats de kleine landen kunnen profiteren. Elke ver ruiming van Duitslands betalings balans zou de kleine landen ten goede komen De import van grond- 1 stoffen, die tot nu toe een soort monopolie gehad heeft, zal men even stop moeten zetten, ten einde de kleine landen weer wat export mogelijkheden te geven. Wij vinden hierbij begrijperlij- kerwijs Engeland en Frankrijk niet direct naast ons. Deze landen wil len eerst de contingenten, hun voor uitvoer naar Duitsland toegestaan, uitputten Ook tonen zij geringe ge neigdheid. een deel van dc agrari sche export over te nemen, die wij gewend waren naar Duitsland te richten. Vooral Frankrijk is altijd bevreesd voor de reacties in zijn agrarisch .milieu. Zwitserland heeft de Nederlandse houding met kracht gesteund. Dit land toont zelfs de neiging, zich voorlopig van de E.B.U. los te ma ken, ten einde bilaterale regelingen met Duitsland te treffen. Niettemin de grote landen besef fen wel, dat het voortbestaan van de betalingsunie op het spel staat. De landen die toestonden dat Duitsland de regelingen der betalingsunie zo egocentrisch interpreteerde, zullen nu toch een poging moeten doen de andere partners enigermate uit dc moeilijkheden te halen. Advertentie l.M.) xtra goedkoop BLOEMBOLLEN PAKKET 60 prootbloemlge gladiolen, 50 enkele anemonen. 60 dubbele anemonen, 50 franse ranonkels, 50 „klavertjes vier". 25 dwerggladlolen. 6 koninklijke lelies, i njkbloeiende dahlia's en 15 njkbloeiende vaste planten Grails als raclama 1 Aironikolk voor kamarcultuur Alle» prima kwaliteit nlot |oed, geld tarug Totaal 300 •tukt Volladiga plantaanwljilng wordt bl|gavoogd- Betaling ondor rambour». p«r pojtwliial el op giro 48991 7 3£wek,ry BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 31 TELEF. 5396 Wij variandanook geicHenVpakkattan naarhatBuitenland voren: Het parlementaire debuut van minister Wcmmers, bij een oud ont werp, dat voorzieningen treft voor zeelieden, die in Azië in gevangen schap zijn geraakt. De nieuwe be windsman van Verkeer en Water staat kreeg de gelegenheid, de volks vertegenwoordiging met zijn stemge luid en spreektrant te doen kennis maken. Hij zeide dit met enige hui vering te doen. Maar dat was over bodige bescheidenheid. Want het ging hem vlot af. Ten tweede: het wetsontwerp en kele voorzieningen betreffende het perswezen, dat een eind maakt aan het bestaan van perszuiveringsin stanties. doch dc Persraad laat voort leven. Mr. Burger (PvdA) zei te recht. dat dit geen spannend onder werp meer was zo lang na de be vrijding Maar hij liet toch niet na, duidelijk in het licht te stellen, dat van een zuivering voor het pers wezen geen, voor individuele jour nalisten wel sprake was geweest. Een verkeerde methode, waarvoor hij oud-minister Beel verantwoordelijk stelde, evenals voor net niet-uitvoe- ren van zijn door de Kamer aan vaard amendement op de onteige ning van persinstallaties. Hij plaats te daarbij dc aantekening, dat het wel vreemd aandeed, dat deze minis ter behoorde tot dezelfde politieke richting, van waaruit men indertijd in meerderheid tegen het amende ment had gestemd Ook de uitspra ken van (nu wijlen) de Raad van Beroep bleken zijn tevredenheid niet te hebben opgewekt: naar zijn smaak waren dc bedoelingen van het parle ment door het toenmalig kabinet niet loyaal uitgevoerd Een stelling, waar bij mr Stokvis (cornm.) zich aan sloot: het jegens dc Kamer onhoffe lijk achtend, dat de regering deze Tito stroomlijnt zijn kabinet BELGRADO Negen Jocgo-Sla- vische ministers zijn Vrijdag ont slagen. Sleutelministeries als Defen sie. Buitenlandse Zaken en Binnen landse Zaken zijn hierbij niet be trokken. De ontslagen betreffen alleen de hoofden van economische minis teries en die van openbare nutsbe drijven. Men gelooft, dat zij" deel uitmaken van een voorgenomen re organisatie ten behoeve van decen tralisatie. Sommige ministeries wor den samengevoegd. Raad zo uitdrukkelijk dank had ge bracht. Staatssecretaris Cals weer sprak een en ander, er op wijzend, dat de Raad een onafhankelijk col lege was geweest, waarop door de regering geen invloed kon worden uitgeoefend „Behalve dan door zijn samenstelling" zo luidde het be scheid van mr. Burger. Na wat heen en weer gepraat, von den wij, dat mcj. Wttewaal van Stoetwegen (chu) een treffende op merking maakte n.l. dat er voor deze affaire helemaal geen nieuw wets ontwerp nodig was geweest; dat dc regering rustig had kunnen volstaan met het laten vervallen van dc over bodige bepalingen. Staatssecretaris Cals maakte zich er met een grapje af: maar zij had gelijk. Voorts werden enige wijzigingen van de Arbeids- en Veiligheidswet ten en enige bepalingen met betrek king tot de bereiding van en handel in tuberculine z.h.s. aangenomen. zich in schema's of bij technische uitvoering daarvan mochten voor doen, glad te strijken. Nieuw overleg van regering met Stichting van de Arbeid (Eigen bcrë:ht) DEN HAAG. Maandag. 70 ver nemen wy, zullen de besprekingen tussen de regering en jïe Stiehting van de Arbeid over de afronding van de laatste loonronde, over het prijsprobleem en over de consump tie-beperking worden hervat. Dc regeringsdelegatie zal onder leiding staan van minister-president dr Drces, zo werd vanmorgen ver wacht. De organisaties, in dc Stichting vertegenwoordigd, hebben zich on middellijk bereid verklaard aan deze besprekingen deel te nemen. Verwacht wordt, dat van de zijde van dc vakcentralen geëist zal worden, dat een wijziging zal wor den gebracht in het percentage van de laatste loonsverhoging, waar door dit zal worden verhoogd van 5 tot 8T. hetgeen samenhangt met de conclusie, dat het prijsniveau reeds is opgelopen met 13 T. Chinese militaire actie in Tibet van de baan LONDEN. Volgens de „Times" bevinden zich op het ogenblik twee leden van de Tibetaanse delegatie naar Peking in New Delhi voor be sprekingen met de Indiase regering on dc Chinese ambassadeur aldaar. In New Delhi gelooft icn. dat Ti bet Chinese controle van dc ver dediging en buitenlandse betrek kingen zal aanvaarden in ruil voor plaatselijk zelfbestuur en voortzet ting van het theocratische bewind van de Dalai Lama. J-JET Oostenrijkse Salzburg, dat zich gaarne laat voorslaan op zijn positie van internationaal mu ziekcentrum en veste der Westerse cultuur, heeft deze week een inci dent beleefd, dat zeker niet in staat is deze roep te rechtvaardigen Het begon met de demonstratie van een groep Joden tegen de vertoning van een film van Veit Harlan, de ver vaardiger in de nazi-tijd van de an- ti-semiteische film „Jood Süss". De politie verwijderde de demonstranten, dat wil zeggen zij dreef dezen in de armen van het publiek, dat on middellijk een vijandige houding te gen de Joden aannam en tot hand tastelijkheden, onder de ogen van de werkeloos toeziende politie, overging Meer dan 20 Joden werden gewond, van wie tien ernstig. Z.K.H. Prins Bernhard brengt, zoals men weet, op het ogenblik een bezoek aan de drie zuidelijkste re publieken van Latijns Amerika. Deze reis, die de koninklijke bezoe ker eerst naar Uruguay en vandaar naar Argentinië heeft gevoerd, heeft ten doel om voor Nederland good will te kweken en de economische betrekkingen nauwer aan tc halen met een deel van de wereld, dat onze oxporthandel nog mogelijkheid tot expansie biedt Met dit doel zal ieder zich kunnen verenigen, die ervan is doordron gen. dat verhoogde uitvoer een le vensbelang is voor ons volk Men kan zich dan ook verheugen, dat onze regering dit initiatief heeft ge nomen. en zeker ook. dat zij Prins Bernhard bereid heeft gevonden deze taak op zich te nemen. De tot nog toe binnengekomen berichten wijzen al uit dat de tocht van Zijne Koninklijke Hoogheid het succes zal worden, dat ieder ervan zal hebben verwacht, nu ons land zulk een voortreffelijk en voor dit doel ge knipt vertegenwoordiger kon zen den. Dat Argentinië in het al lang ge leden opgestelde reisplan een plaats vond spi rekt vanzelf, nu economi sche gezichtspunten de route be paalden. Wij. zo goed als alle andere volkeren, drijven handel, waar dat voor ons mogelijk is. en vragen daarbij nauwelijks, of het politieke regime in het land van onze han delspartner ons sympathiek is of niet. De afzetgebieden zouden trou wens. helaas, wel heel erg beperkt worden wanneer wij alleen handels betrekkingen zouden willen onder houden met die landen, die leven onder een democratisch bestel als het onze. Toch is het ons voorgekomen, dat er bij dit alles bepaalde grenzen zijn. Onze vaderen hebben het in derdaad, als er handel viel tc drij ven, zo nauw niet genomen. Het feit, dat zij op Decimn hun bijbels en psalmboeken in vaten moesten laten inkuipen en onder zegel door dc Japanners laten bewaren heeft deze stoere vaderlanders niet ertoe gebracht hun winstgevende handel op te geven. Toch is een dergelijke scheiding van leer en leven in onze dagen menigeen wel wat gortig, ook nl herinnert hij zich de oud-Hol landse wijsheid, dat de kost uit gaat voor de baat. Bij een officiële reis behoren be paalde plichtplegingen, en wanneer men een dictator bezoekt zal men iets van zijn democratische gevoe lens moeten kunnen onderdrukken Of echter onze regering er goed aan deed zover te gaan, dat op een op haar verzoek ondernomen reis een lid van ons Koninklijk Huis de al lerhoogste onderscheidingen uitreik te aan de vrouw van een staats hoofd. dat van een dictator in opti ma forma met het blote oog niet Is te onderscheiden een vrouw, wier schilderachtigheid groter is dan haar liefde voor de vrijheid0 Men kan dc beleefdheid 16 ver drijven, en vol gens brede krineen van ons volk woeden dc grenzen der goede smaak overschreden door deze decoraties op - n ogenblik, waarop het gerucht on» Ln Prensa" nog niet is verstor- Grootkruis in Orde van Oranje-Nassau voor Eva Peron BUENOS AIRES, Vrijdagmor- gen heeft Prins Berohard in het regeringshuis aan Eva Peron het grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt. De plechtigheid werd bijgewoond door president Peron en alle ministers van het Argentijnse kabinet. Mevrouw Pe ron was gekleed in een rood man telpak. Zij droeg een grote zwart fluwelen hoed, hetgeen enige moeilijkheden gaf bij het omhan gen van het lint. In een korte toespraak, door Prins Bernhard in vloeiend Spaans gehouden, getuigde hij onder meer van dc grote vriendschap, die reeds vele jaren tussen Argenti nië en Nederland bestaat. Grillig weer? - de bollen bloeien toch NOORDWUKERHOUT De nar- cissen bij Noordwijkerhout zijn in weerwil van het ongunstige weer tot vrijwel volle bloei gekomen. De Keukenhof te Lisse ligt er prachtig bij: zeer bijzondere hyacinthen en naricssen contrasteren er met in volle bloei staande Erica's De felle rotstulpjes trekken aller bewonde ring. vooral bij het vennetje. Van 750 tulpvariëteiten staat bijna alles in bloei De rondleidingsdienst wordt verzorgd door gidsen die vier mo derne talen spreken w.o. Zweeds.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1