L DE JACHT OPDESffiCE PIKIRAN MOEILIJKHEDEN? DE COMMISSARIS VERTELT DOOR j door h. voordewind Het seliaap Veronica Kindertekeningen uit de hele wereld Wi jzigingen in de Kinder bijslagwet bij de taalles tWIIIIHIHïHV Wij seven raad 19! Zaterdag 7 April 1951 Advertentie I. M.) door Henriet te van Eyk JOU, zei het schaap Veronica, de groeten uit Zaltbommel, M en 't was toch zó gezellig in het huis van Ome Daan! Ze hebben daar een speeltuin met een roetsjbaan en een schommel U moet toch ook eens gauw een'keertje naar Zaltbommel gaan. Wel wel, zeiden de dames Groen, en hebt u aoed gegeten? En kreeg u iedre dag een ei? Wat kreeg u bij de thee? Ja wacht 's, zei de dominee, nou wou ik wel eens weten... wat moet dat dier daar in die kooi? Wat moeten wij daarmee? rj zei het schaap Veronica, van Ome Daan gekregen! Dat is een nieuwe vriend van mij: Filoe.'de papegaai, hij kan zo prachtig praten maar hij is nog wat verlegen. 'k Moet zeggen, zei de dominee, zijn vederdos is fraai maar... papegaaien zeggen wel eens van die vreemde dingen is deze wel fatsoenlijk in zijn ehzijn woordenkeus? Kom, zeiden toen de dames Groen, in Ome Daan z'n kringen daar kunnen ze alleen maar nette woorden zeggen, heus! JA. zei het schaap Veronica, hij is toch zo fatsoenlijk! We houden zoveel'van'elkaar, de papegaai en ik Ach, zeiden toen de dames Groen, hij kijkt bepaald aandoenlijk... Toen deed Filoe zijn snavel open en zei heel hard: Stik. Kom, zeiden toen de dames Groen, hier moeten wij-er uit,, We hebben thuis frambozenjam en koekjes en beschitit ANNIE M. G. SCHMIDT. plank te voorschijn komen En dat bleek ook het geval Een vijfentwin tig meter naar rechts gescharreld en ik stond voor de plank. Die was ge lukkig van nieuw hout en zodoende in het donker wel voldoende te on derscheiden. Zonder verdere incidenten kwam ik nu op de grote betonweg en zette de pas er in: richting Zwolle. Die tocht terug naar Zwolle, langs de betonweg, bleek ook niet mee te vallen. Want voortdurend daverden grote troepen militairen met tanks en artillerie, mij in 't donker voor bij. Alles met grote spoed op weg naar het gevechtsterrein bij het Twenthe-Rijnkanaal. Het was een lawaai en geschreeuw van belang en ik moest terdege oppassen, om niet aan flarden te worden gereden, want ook op het naast de rijweg gelegen voetpad was men geen ogen blik veilig. Daar stoven geregeld zware motorfietsen met grote snel heid de marcherende colonnes ach terop en voorbij. En dat alles in het pikkedonker. Ik was ten slotte MEMORIAL DAY" noemde Betty Rov haar tekening (rechts onder». Ze 1- veertien Jaar. woont in Amerika, en vraagt: ..Please write to me" (schrijf mc asjeblieft eens). Het huisje is een tekening van de 15-Jarl- ge Mary Joplln uit Belmont. In Australië Achterop heeft zU plechtig verklaard dat het haar eigen werk is en dat ze het niet nagetekend heeft. Van die Chinese tekening (rechts) kunnen we jullie niets vertellen, want er staan „karakters" achter op. Dat zijn Chinese letters en die kunnen we niet lezen. De grote figuurtjesplaat (boven) is van een jongetje uit India en hfj pakte het in papier, dat cr zo netjes uitzag als de kleine figuurtjesplaat er onder. Wij zijn heel blij dat we nu ein delijk kunnen vertellen dat er te keningen terug gekomen zijn voor de kinderen die mee gedaan heb ben aan de ..Wereldvriendschap" voor kinderen. Wekten jullie het nog allemaal? Dat waren aie tekeningen die 27 November in Washington moesten zijn en die toen met dat grote vliegtuig zo magr de Oceaan over gevlogen werden. Die tekenin gen hebben toen in dat hele grote warenhuis van Mijnheer Gimbels gehangen. Nu weten jullie het alle maal zeker wel weer Jullie mochten immers ruilen met een kind uit een ander land! De tekeningen die 'wij gisteren ontvangen hebben zijn heel erg mooi Het grootste gedeelte komt. uit Amerika. Helaas maar heel wei nig uit de stad New York. maar er zijn er wel een paar van kinderen die tussen de cow-boy's wonen. Er zijn tekeningen uit Engeland, uit Denemarken, uit Noorwegen, u:t Duitsland, uit Japan en een paar hele erg mooie uit China Maar dat zijn er- maar weinig. Helaas Want daar hebben veel kinderen om gevraagd.. Maar die moeten dan maar ruilen met een Amerikaans kind. Dat is toch ook leuk. Tekeningen van jullie zijn nu naar China, Japan,, Griekenland eri nog andere landen. Voor jullie de tekeningen worden toegezonden worden ze tentoonge steld in Amsterdam. We zullen nog schrijven waar en wanneer dat zai zijn. Als je dan eens naar Amster dam zou kunnen komen zou je ze kunnen zien. Daarna worden ze verstuurd. Jullie zullen het allemaal heel mooi vinden Er is zelfs een echt houten paneeltje bij Dgt komt uit China. Maar in Hilversum is een jongen geweést die ook een echt schilderij naar Amerika gestuurd t XXIX Jock had zich van de giraffe-rug op de grond laten glijden. „Het is Marelotje zei hij zacht. ..Ze zingt. DèarHij wees schuin omhoog, waar boven de boom- toppen van het koninklijke park het paleisdak met zyn torentjes en i zijn glazen koepel als een grillig gevormde, glinsterende, staal-blau- we ijsberg in het maanlicht lag. Allemaal stonden ze met angstige gezichten op het Hofplein te luis teren naar het bibberende oude stemmetje in de verte. Het geluid zeilde als een spookschip door de stilte van de nachtZong Mare- lotje- misschien in haar droom? Maar hoe kon iemand dromen op dat griezelige dak? Dolle Dorus gromde „Sta niet zo stom te kijken, suffers: Het is na- 1 tuurlijk een sein. Het arme ouwe mens wil ons laten horen waar ze is „Ach. ach",, jammerde de koe „Wat een toestand! Waprom is die stumper ook op dat malle dak ge klommen!" „Omdat de koning het bevel had uitgevaardigd", zei de baron. „Zij was de enige die durfde Hij veegde zenuwachtig met een grote, paarsgeruite zakdoek over zijn kale kruin ..En nu is het ónze beurt Nu moeten wijHij zuchtte. „Er loopt een brandladder van het bordes naar de gootrand... fluisterde Jock. „Zullen we dan maar?" „Zeker. Zeker." De giraffe deed een stap voorwaarts, maar zijn po ten bibberden ineens zó. dat hij even moest leunen tegen de brood winkel ..DE SUIKER VLINDER". Het gevaar was nu heel dichtbij. Hij rekte zijn lange hals uit of hij over het gevaar hèèn wilde kijken; zijn angstige ogen staarden door een raam van de eerste étage in de slaapkamer van de bakker en in het grote, lege, ouderwetse ledikant, met de groene kwasten en gordij - nen. Toen bracht hij zijn schouders snel met een "ruk naar achteren en begon manmoedig in de richting van het paleis te marcheren. „We gaan niet door de hoofdin gang van het park", zei Jock. „We nemen het paadje voor de leveran ciers Hij stapte op een klein, roestig hekje toe, en duwde het open. Het hekje knarste ontzettend „Stilsiste de jongen ver schrikt. „Wat stil?" grauwde het hekje. „Brutale aap! Wat moet die hele rij daar? Zijn dat soms alle maal leveranciers?" „O nee. nee In allerijl tracht te Jack de zaak uit te leggen, maar het hekje was niet tot rede te. bren gen, het blèè gillen en grauwen Hei gilde en grauwde nóg toen alle mensen en dieren van de stoet langs het paadje voor de leveranciers, langs ribesstruiken en vlierstruiken en seringstriyken. de achteringang van het paleis hadden bereikt. Marelotje. op het dak, zoyg niel meer. Het hekje daarentegengilde nog steeds moord en brand, het gilde zö hard, dat het hele keuken- personeel van het paleis, dat zat weggescholen in de appelkelder met verschrikte hoofden door de souterrain-raarnpjes kwam hangen om te zien wat er aan de hand was.. <Wordt vervolgd) heeft. Die jongen moet dat mooie dingetje uit China dan maar terug ontvangen Dat lijkt ons het eer lijkst. Vinden jullie ook niet? Als Knut Donhoff dit ook leest, zou die ons .dan even een,briefje willen sturen om te zeggen waar hij woont? Wij hebben hier een briefje voor hem van Roy Barker uit Ame rika. die zijn tekening gekregen heeft en die tekening erg mooi vond. Hij bedankt hem daarvoor en vertelt iets over zijn kippen. Dus Knut, stuur je adres, jongen! Voor onze dammers Problemen van moderne componisten Om tegemoet te komen aan vele ver zoeken, weer eens een aantal vraag stukken ter oplossing tc plaatsen, geef ik hieronder een selectie van eigen problemen van bekende componisten De oplossingen plaats ik in de volgende rubriek. J. A. Penninss, 's-Hertogenbosch Stand in cijfers Zwart 10 st op 7810161719 -20—22—26—39 Wit 9 st. op 28—30—34/37—41/43. ook voor beginnende spelers wel op te lossen valt. J. Visser Jr., Apeldoorn Stand in cijfers. Zwart 10 st. op 910—13—16—17 20—29—30—3415 Wit 10 st. op 18—23—26/28—36—44— 47—48—50. Een vraagstuk, dat ondanks de onlogi sche beginsel een attractief afspel heeft cn "waarvan het originele slot de klap op de vuurpijl betekent Belde problemen zijn eerste publicatie. De heer L. Bal die een aardige bij drage leverde tot de Roozenburg- variant (zie zijn partij tegen Hulsman In mijn laatste rubriek i, stuurde tevens de volgende stand ln. die een combi natietype bevat, dat voor beginners instructief Is Het is een slagzet. die de beroemde Jac. de Haas tegen hem uit voerde in 1939 De stand ts gereconstru eerd uit het geheugen en luidt: Zwart (L. Bal) 3—6—8—10—11—13/19 23—29. Wit (j oe Haas) 25/28—31—32—36— 383912/4548 Zwart speelde 1520. waarop volgde 27—22 18X27 32x12 (A> 8x17 28—22 17X28 26—21 16 - 27 31 4 (A) op 23 X 32 38 27 8X17 27—22 17X28 26—21 16X27 31x4 Met nieuw, maar altijd verradelijk Ik merk nog op, dat. zoals de stand nu wordt gepresenteerd een zij-oplossing mogelijk is met (alleen zetten voor wit; zwart moet steeds slaan): 2822. 38— 32. 27—21 en 31X4. PHILIP DE SCHAAP. In de Kinderbijslagwet zün met ingang van 1 Januari van dit Jaar enige zeer belangrijke wijzigingen gekomen In antwoord op een vraag van J. G. vermelden wij daarvan de voornaamste. Deze zijn: 1. Uitkering van kinder bijslag voor het natuurlijke dus niet-wettlge kind, Is thans ook mo gelijk; 2. het begrip „gezinsverband" speelt thans geen rol meer; 3. uitke ring van kinderbijslag is toegestaan voor kinderen van 16 tot 21 jaar. die tengevolge van ziekte of gebreken blijvend buiten staat zijn om met arbeid, die voor hun krachten Is berekend, een derde te verdienen van hetgeen lichamelijk of geestelijk gezonde kinderen van gelijke leeftijd in staat zijn te verdienen. 4 Indien ten behoeve van hetzelf- I de kind reeds kinderbijslag wordt ge- noten krachtens een andere wet, een t-vtt tt"v a "m. t Koninklijk Besluit of krachtens een 11 I 1/ I II (V erkende regeling wordt een aanvul- Wg I IV I |"Y h\ X lende uitkering verstrekt tot het ma- j XXX X. XXX-i X_L 1 ximum. waarop de arbeider op grond van art 25 der Kinderbijslagwet recht op kinderbijslag kan hebben; 5. Voor de toepassing van het be- paalde in het 2e en 3e lid van art, 25 j wordt de geldswaarde van de vacan- tiebon als loon beschouwd over de j dagen waarvoor deze is verstrekt I (voorheen moest dé vacantiebon ver zilverd zijn), 6. Voor het recht op kinderbijslag over een kalenderkwar- taal is beslissend het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal (voorheen gold 1 October van het I voorafgaande jaar voor het gehele kalenderjaar, dus één peildatum in- j plaats van vier peildata zoals nu), j 7 Indien redelijkerwijze niet is te verwachten, dat een uitkering ten goede zal komen aan het kind waar voor deze wordt verstrekt, kan op verzoek of met gunstig advies van een voogdijraad, de uitkering aan een j ander dan de arbeider betaalbaar worden gesteld. Hier volgen voorts nog enige ant- woorden op binnengekomen vragen: j D. d e J. De Nootwet Ouderdoms- I voorziening is geen verzekering, waaruit recht voortvloeit Het gaat I hier om uitkeringen, waarbij inkom sten ingevolge nadrukkelijk wettelijk I voorschrift dus ook inkomsten uit arbeid en verhuren niet verwaar- I loosd mogen worden. A L. Uitkering ingevolge de Nood- wet Ouderdomsvoorziening kan wor den aangevraagd indien het jaar inkomen beneden 935,blijft. Van het vermogen wordt hier 8% der ge taxeerde waarde gerekend. J. J. Bij de kwestie van het ver haal spelen huwelijkse voorwaarden geen rol Ingevolge wettelijk voor schrift kan. wanneer van gemeente wege ondersteuning wordt verleend, de ondersteuning geheel of gedeelte lijk worden verhaald op de familie in de rechte lijn. J. d e G. De dokter van het zieken fonds. Uw huisarts, dan wel de spe cialist, moeten uitmaken of masseren nodig is. Een leek. dus ook Uzelf, kan hierin niet beslissen Spreekt U eens heel ernstig met deze heren. Ze zullen wel redenen hebben als ze massage niet, of nog niet nodig ach ten. Advertentie I. Af.) PRIKKELBAAR? Bent U zichzelf en Uw omgeving tot last door zenuwoverspanning? Een kuur met het zenuwsterkend middel NERVA-NOVA zal U van die prikkel baarheid verlossen. U wordt er een ander mens door. 1.25 en 2.70 p verp. bU apothekers, drogisten NERVA-NOVA versterkt Uw zenuwstelsel. Vader Pikiran heeft Willy zitten helpen met haar taalles. Dat doet hij graag en als hij het doet. maakt zij ook met plezier haar huiswerk Want papa Pikiran weet er altijd Iets aardigs by te verzinnen. Zo ook dit keer. Hij schreef een zin op. waarin zij twee woorden moest invullen, waarvan het tweede woord Uit dezelfde letters bestond als het eerste, maar dan in omgekeerde volgorde, zoals bijvoorbeeld by ..geel" en „leeg", „maar" en „raam". O. maar dat kan ik ook wel, zei zij en toen kwam zy met een an dere zin Zo ging het een tijdlang door. Ieder maakte er op zijn beurt een En hier is een bloemle zing uit de verzameling, die zij aan het slot van een gezellige middag hadden. Weet U welke woorden op de lege plaatsen moeten staan? Hier zijn de zinnen: De kwakzalver bekeek haar uit zijn advies bleek wel dat hij een was. Het kan in zo'n bedwelmen de niet zingen. lichtte zij de op en greep een stuk kaas Doordat hij het touw stuk was het resterende eind te Zij vroeg de groenteman een hij kwam er met een aanzet ten. zodat zij kon kiezen. Het is te om nog naar de schouwburg te gaan; bovendien ik er niet naar. De kok een kaasje aan. zou ik geen op weten. Langs de rivier is een brede waarop de bewoners veelvuldig aan lijden. Als een in de loopt, wordt hij als ieder ander nat De soldaat, die hem optrok, zou enkele uren later Al bij het spelen van de eer ste viel de prachtige van zijn instrument op. Ze liep snel naar het het was te laat Om een onnaspeurlijke legde hij zijn functie Het duurde geruime tijd, de ons opmerkte; daarna ver dween hij snel als de wind. Ik er naar. eens de van mijn leven te krijgen. Terwijl de boer Teun op de melkawgen. De boerin wierp de zuur gewor den in de Oplossing over 14 dagen. Einde van de staking op Groninger scheepswerven GRONINGEN: Het personeel van de scheepswerven Van Diepen en Muller is Vrijdagmiddag weer aan het werk gegaan. Het perso neel van de Bodewas-scheepswer- ven hervat vandaag de werkzaam heden. Naar van de zijde van de scheepsbouwers wordt medege deeld, wordt verwacht, dat het werk op de andere twee werven Maandag wordt hervat. Doodstraf voor de aanslag op president Truman WASHINGTON Oscar Colla- zo is Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op een bewaker van het Witte Huis by zijn poging in November j 1. een aanslag te plegen op president Truman. De terechtstelling door middel van de elertrische stoel is vastgesteld op 26 October. Collazo is 37 jaar. Rapport Radioraad over de omroepregeling gereed DEN H.AAG Naar wij ver- nemen heeft de Radioraad thans aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit gebracht zijn rapport in zake het ontwerp van wet, vaststellende een nieuwe regeling van de om roep. 85) „Gaat u hier maar door. Nu moet u vooral precies rechtuit lopen; dan komt u juist vóór de plank en dan bent u op de grote betonweg naar Zwolle. Voorzichtig maar en goeie reis." Hij deed het hekje weer dicht en ging terug. Ik stond nu in een stuk weiland en moest dus rechtuit lopen Voor zichtig, stap voor stap, begon ik mijn tocht. Langzaam aan. want ik begreep, dat ik straks voor een sloot kwam en ik voelde er weinig voor daar plotseling tot de hals toe in te raken. Na zo over enige afstand de grond met mijn voeten zo goed mo gelijk te hebben afgetast, zag ik op een gegeven ogenblik water blikke ren. Dat zou de sloot zijn. Maar van een plank geen spoor. Ik wist wel, dat ik in het donker de richting kwyt was geraakt Men heeft dan altijd de neiging, naar links uit te wyken. Dus maar even een eindje naar- rechts gezocht, dan zou de dan ook wat blij, toen ik het einde van het traject bereikt had en heel huids Zwolle weer binnen stapte. Terstond zette ik natuurlijk koers in de richting van het ziekenhuis, maar het duurde niet lang of ik werd al weer aangeroepen door zo n stelletje Moffen, waarvan één wilde weten, wat ik daar zo in de nacht op straat uitspookte. Ik vertelde hem mijn avontuur en was al bang dat ik misschien alsnog op de een of andere manier zou worden „eingesperrt". Maar dat ge beurde niet. Op tamelijk vriende lijke toon werd my gevraagd, of ik in het donker de weg wel kon vin den naar het ziekenhuis. Want an ders zou men mij die wel even wil len wijzen „Denn wir sind doch alle Menschen und mussen einander helfen", kreeg ik van hem te horen Dat hadden wij wel eens anders on dervonden. Ik bedankte voor die aangeboden hulp en na een poos in het donker te hebben gedwaald, kwam ik ten slotte in de Rhijnvis Feithlaan. Deze bood weer hetzelfde schouw spel. dat ik in de laatste dagen daar al vaker aanschouwd had. als ik des avonds laat uit de woning van de familie Posthumus weer naar het aan de overzijde gelegen ziekenhuis terugkeerde. Dan was de weg daar. over vrijwel de hele lengte van het gebouw, bedekt met zwaar gewonde en voorlopig verbonden soldaten, die zo van het gevechtsterrein in de buurt van het Twenthe-Rijnkanaal naar hier waren getransporteerd. Het was luguber, die jonge kerels daar met wasbleke gezichten zo roerloos te zien liggen op allerlei primitieve, haastig in elkaar ge fabriekte draagbaren, die dikwijls slechts bestonden uit, met tou wen aan elkaar gebonden, knup pels en boomtakken. En het transport zelf had plaats met een paar afgejakkerde autobussen, waar geen ruit meer van heel was. Haastig werden de gewonden uitge laden en op straat gedeponeerd, want zo gauw mogelijk moest men weer terug om nieuwe slachtoffers te halen. Ik had, zoals ik al zei. der gelijke tonelen al een paar keer gadegeslagen en op die manier van zeer naby kennis gemaakt met dat krankzinnig gedoe, dat „oorlog" wordt genoemd (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 9