.SEJANUS" passend stuk bij Gymnasium-ju bileum tri: Robben-ploeg wint polo-tournooi GRAND Theatre Tel. 4632 Piano-recital CLAUDIO ARRAU Vreemd soort influenza spookt door Amersfoort Ouden van dagen hebben eigen woning met centrale ver zo ruina' nod ia Prachtige uitvoering van kleurig costuumstuk Allroundtehuizen beste oplossing Goede oefening voor de zomercompetitie J. v. d. Broek (O.D.L.) kampioen van de derde klasse libre Zedelijk gerechtvaardigde staking in zaandam aanspraak Donderdag 19 April 1951 7i A _SF[ HOEVELAKEN *nn. hac J.sj Bert n paL_ 9 Het is moeilijk een avond gelyk deze, waarop in Amicitia. ter gelegen heid van het Gymnasium-jubileum Dr. Pariggers drama „Sejanus" werd opgevoerd in het kader der feestelijkheden precies te kwalificeren. Wan neer we spreken van „Gala-avond" wekken wy gedachten op aan dergelijke voorstellingen uit het verleden, die vóór alles zich kenmerkten door een ouderwetse slyf- en deftigheid met veel zwart en veel meer behoefte om te zien en gezien te worden, dan om te genieten van wat op het toneel werd vertoond. Maar hier was het toneelwerk het middelpunt van de avond met recht. En al was er veel zwart, de stemming was prettig en ongedwon gen en veel van de fin-de-siècle sfeer, zo omstreeks 1900 was niet te be speuren. En ook daarin toonde het oude Gymnasium en zyn aanhang jeugdige levenskracht. En daarover kunnen we ons slechts verheugen. Huldiging auteur en spelers •YM[ t Ja, „Sejanus" is een goed stuk. We schreven er reeds eerder met genoegen over. We hebben 't nu voor 't voetlicht gezien au grand spectacle. Natuurlijk heeft zo'n N 0 kleurig en fleurig costuumstuk de neiging even de aandacht af te lei den van het gebrek aan innerlijke waarden. Aan de andere kant is er ter compensatie het gevaar, dat het fijnzinnige van zulk een stuk niet tot zijn recht komt. Natuurlijk heeft het stuk van Dr. Parigger sterke en zwakke zijden. Het heeft de fouten van zijn kwaliteiten. Men kan zeg gen, dat er te.veel monoloog is, da: het exposé in het eerste bedrijf wat moeilijk te verwerken is, dat het metrum hier en daar wat syncopisch aandoet. Men kan zelfs wijzen op enig ontbreken van logica in de dramatische afwikkeling. Daar te genover staat op vele plaatsen een diepte van gedachten, een wijsheid en mildheid, een aanvoelen van menselijke kracht en zwakte, die dit stuk wel zeer aantrekkelijk ma ken. Overigens is op talrijke plaat sen de vorm uitstekend verzorgd, zodat onze totaalindruk van Dr. Pariggers werk een zeer goede is. Wij blijven dan ook bij onze me ning: Dit stuk was waardig te die nen als pièce de résistancc van deze grote avond. Eén ding was spijtig. Het publiek heeft van een groot gedeelte niet aangevoeld, dat de entre-acte mu ziek van Dr. P. Brommer een inte grerend deel van de opvoering uit maakte. Hoogstens kan men het be zwaar aanvoeren, dat deze muziek in wezen te modern was voor het het naar de vorm klassieke stuk van de heer Parigger. Wat de uitvoerenden betreft wa ren we zeer tevreden over de ver vulling van de hoofdrollen. Cor La- brée maakte van zijn Sejanus-rol een pracht-creatie en ook voor de uitbeelding van Tiberius door Jan Visser hebben we respect. Drusus' echtgenote, Livilla, werd door Er je Polak gespeeld met een goede uit beelding der wisselende stemmin gen. die hier worden vereist. De zeer moeilijke rol van Agrippina er; 081 L. SOEST KPS gaat in de bond spelen Nadat de voetbalvereniging KPS (Koninklijk Paleis Soestdijk) enige zomers achter elkaar, nederlaagwed- stryden heeft georganiseerd, is thans het besluit 'gonomen. dec-1 te nemen aan de Zomeravond-competitie van de KNVB. afdeling Utrecht. KPS 1 is ingedeeld in het district Hilversum en zal de volgende vereni- .gingen ontmoeten: Brinko. Beiersdorf. krair Bijlard. Coöp. Hilversum, GLB. Jaars- hü)p c ma. Rademaker en Vencta. zure KPS 2 moet kampen tegen: AG AH. Coöp. Hilversum 2. Forensen, Gooitax. iis KPS 2. Ocrict, Stucadoors, SSOH, VCS 26 bi en Wiegré. intlMi Alcohol... en de rechter aranwj Enige tijd geleden ontmoette een Chca 46-jarige schilder uit Soest een ken- nis van wie hij nog geld te goed L- had. Om over de afdoening van de- mom" ze oude kwestie te praten ging het cerj tweetal een café binnen, waar het enige uren met praten en drinken doorbracht. Nadat de schilder een stuk of acht borrels naar binnen had geslagen, was hij dusdanig on- der de invloed, dat enkele cafébe- zoekers hem waarschuwden niet op r I zijn motorfiets huiswaarts te keren. 129CDe schilder sloeg deze verstandige raad in de wind. stapte op zijn mo- tor en werd in de Prins Bernhard- "gp'^laan door een politie-agent aange- ns;: houden, g, Ver Als gevolg van het proces-verbaal 'ns stond de man Woensdag voor de Utrechtse Politierechter terecht, die hem veroordeelde tot 50 boete. subs. 20 dagen hechtenis alsmede v he' ontzetting uit de bevoegdheid een ^^motorrijtuig te besturen voor de tijd i onsi^n drie maanden. Pam< 63. V-I elljke inrebre' Burgerlijke Stand cl y.o;'' Geboren: Wilhelmus L. J. zoon van ,-an A. Epskamp en W. A- Sukel Antonie ni3c z°on van J. Stoelwinder en E. Bast. ilin'c Steven, zoon van S Duijst en G. I br Duijst. Petra M- dochter van J K Kerdijk en C. Petersen. Barbara E M. dochter V3n A. G. Andriesscn en B. M. van Wegen. Bartus N. zoon van T. v. d. Brink en M. V3n Nimwegen Wilhelm In a G dochter van D H van Toor en E. Th- Dorresieln. Hendrikus T zoon van R E. van Hezcl cn E. A Rijkaart. Karei L A A zoon van A. Voorbach en M H. Kroon Pictcr H. zoon van J. Poot en W. H Wolfsen. Hendrikus P. zoon van H. W. Schimmel sn C. Verhoef Johannes G M zoon «van J. B. M. Elbertsc en C. G- M. Kooijman. Ondertrouwd; J J. M. Vcrbracken an J C. V. d Valk. J. van Blankers 2h A. A. Th van Velzen. H Lucassen an M. van. Bloemendaal. S Roels <?n f. J. Neerings. H Donkersteeg en W. Cerwoerd Getrouwd: d. Nap en a. E. m. j m- Vloons. J. E. Smits en H j. Smit. B IVI. Lobsteln en a. Ess-cr. Overleden- Hendrikus Butjssen. 30 aar. gehuwd met I. C. Brugman. Dirk Zonk. 82 Jaar. nehüwd met M C. E fCloosterman. Piere B. J v d. Hemel. [3 j^ar. gehuwd met A Masereeuw. Louis M. Hornsveld. 41 jaar. gehuwd net W. P. Veenendaal „EEN VRIEND KOMT OVER" Met deze klucht „Een vriend komt iver" besluit de toneelvereniging van ,Ons Genoegen" dit seizoen. Het stuk al a.s. Zaterdagavond in de zaal van Cemland worden opgevoerd De „Zingende Broertjes en Zusjes" 'erlenen medewerking, alsmede „Henk" :n „Bram". werd gedragen door Wientje Drie bergen. Houding en bewogenheid waren soms prachtig, haar dictie liet een enkele maal wat te wensen over. Herman Arentsen was een goede Dru,sus, maar wij hadden iets meer stoere mannelijkheid ver wacht, in plaats van ruwheid. Zelfs dronkenschap is daarvoor niet altijd een excuus (op het toneel wel te verstaan). Het optreden van Wim Drop als consul vormde een belangrijk deel van het succes in het laatste bedrijf. Het stille spel van Cor Labrée was daarin al heel goed. En zo zouden we nog kunnen spreken van Jet van Rhijn in haar dubbele rollen van Isis-prieteres en als Antonia, waar in ze twee zeer verschillende karak ters duidelijk uitbeeldde. Doch als we voortgingen met allen te noe men. zou dit artikel geen eind ne men. Daarom nog eens samenvat tend: Wat een kleurige uitvoering, hoe verzorgd waren décors en cos tumes. En wat had Leo Grootkop de grime magnifique verzorgd! De regie van Dr. Parigger had er ver der voor gezorgd, dat de groeperin gen telkens uitstekend tot haar recht kwamen. Indrukwekkend was de epiloog, die de auteur aan het slot sprak en die in ademloze stilte werd aange hoord. Toen viel het doek en was er veel en langdurig applaus. Dr. Parigger bedankte nog eens al zijn medewer kers hartelijk en liet ook de heer Grootkop eens voor het voetlicht komen, wat ons genoegen deed, want deze bescheiden artist blijft altijd maar achter de coulissen en krijgt maar zelden de verdiende waardering. De dames-medewerk- sters (ook van het orkestje) kregen bloemen en daarna was Mr. S. van 't Eind aan 't woord, die in een ge zellige toëspraak Dr. Parigger hul digde en hem een mooi boekwerk in twee delen aanbood. Toen was dan de eerste dag van ons gymriasium-jubileum voorbij. De klok had één uur na midder nacht geslagen, maar de ogen der aanwezigen straalden nog helder en de stemming was mild en tot vriend schap geneigd. En zo hoort het ook op zulk een groot en zeldzaam feest, S. Metamorphose van Chr. School Woensdagavond vond de herope ning plaats van de verbouwde en gedeeltelijk nieuwe Christelijke school. De avond stond onder lei ding van de Ere-voorzitter Ds. W. A. S. Lamens, die naar Christelijke ordening opende, en naar aanleiding van een Schriftgedeelte een ope ningswoord sprak tot- de vele aan wezigen. Hij heette inzonderheid de heer C. J. K. van Aalst. Kerkeraad en Wethouder Brons welkom. Voorts waren aanwezig de uit voerders der werkzaamheden, t.w. de heren Schreuder uit Amersfoort, Roersen en Versteeg. Het woord werd gevoerd door loco burgemeester Brons. De heer Mi- chon van Amersfoort, oud hoofd der school, gaf een historisch overzicht van het ontstaan en de groei dei- school. Voorts spraken de heer W de Vries, onderwijzer, ouderling Wernsen namens de Kerkeraad. de heer J. v. Maanen, oud-leerling en oud-onderwijzer, de heer Pothof, voorzitter van het Kleuteronderwijs en de heer Schreuder. Het hoofd der school de heer Joh Hommerson sprak een slotwoord. De nieuwe lokalen zijn zeer goed verzorgd, maar wijken enigszins ai van het geheel. Een der oude loka len is omgebouwd tot leermiddelen- en bestuurskamer. De centrale ver warming is onder dit lokaal aange bracht. Al met al een grote verbe tering, welke het onderwijs zeker ten goede zal komen. Met dankge bed werd door de heer Hommerson de avond besloten. Gedurende de zomermaanden zul len in Wenen de filmopnemingen plaats hebben voor de operette-film ..Der Fi dele Bauer" naar het werk van Leo Fall. Paul Hörbiger en Helnrlch Gretler staan in de hoofdrollen. Dodelijke ongelukken in j de hoofdstad AMSTERDAM Woensdagmid- j dag hebben zich hier drie dodelijke ongelukken voorgedaan, waarvan in twee gevallen kleine kinderen, die op straat speelden, het slachtof fer werden. In het Erasmuspark, nabij de Jan van Galenstraat, raakte een drie jarig meisje onder een vrachtauto. Deze wagen stortte zand en zonder dat de chauffeur het merkte was het kindje achter de wagen geko men. Toen de chauffeur enkele me ters achteruit reed kwam het neisje onder één der wielen en was op slag dood. In een der Oosterparkstraten deed zich een soortgelijk ongehik voor. Een driejarig jongetje, dat op de rand van de stoep speelde, kwam hier or.der een wagen van de stads reiniging. Ook dit kind was onmid dellijk dood. Bij de Nederlandsche Dok- cn Scheepsbouwmaatschappij is een 25-jarige arbeider op een werk bank gevallen, waarbij hij zo lelijk terecht kwam, dat hij een schedel- basisfractuur kreeg. Hij is ter plaat se overleden. (Advertentie LM.) HEDENAVOND 8 UUR PRECIES PROGRAMMA WIJZIGING: Na de pauze wordt gespeeld een CHOPIN-PROGRAMMA. w.o. Fantaisic in F kl. t.: Ballade no. 4 Scherzo no. 4 Felle brand in magazijn HOEVELAKEN Vannacht is om streeks half vier een felle brand uitge broken in het magazijn van het levcns- middelenbcdriif van de gebroeders Van Altena Gelukkig was een deel van de voorraad met de schoonmaak elders ondergebracht. Niettemin gingen er een bromfiets, twee gewone fietsen, een par tij kapok, verpakkingsmateriaal cn glaswerk verloren Buren sleepten drie Nortonpompen aan en met behulp van deze pompen kon men nog enige tijd de brand be dwingen. Toen de Amcrsfoortse brand weer verscheen was het vuur al ge doofd. Geen gevaarlijke complicatiesvoor ongerustheid geen aanleiding Enige honderden Amcrsfoorters, meest kinderen, zyn de laatste weken aangetast door een ziekte, die zich zeer besmettelijk toonde en die aanvan kelijk grote vrees verwekte. Men dacht met een uitheemse ziekte te doen te hebben, geïmporteerd uit Indonesië, maar kon het verschijnsel toch niet thuis brengen. Prof. Verlinde uit Leiden, die zich op verzoek van de Ge neeskundige Dienst naar Amersfoort begaf en daarna laboratorium-onder zoek verrichtte, is thans echter tol een geruststellende conclusie gekomen. By het verrichte bloedonderzoek is het influcnza-virus aangetoond. Men heeft hier in Amersfoort te maken met influenza, griep dus. al wijken de verschijnselen enigszins af van dc griep, zoals deze zich eni ge maanden geleden aan ons mani festeerde De ziekte begon enige weken ge leden om zich heen te grijpen. De patiënt krijgt koorts, hoofdpijn, stijfheid in de benen en soms in de nek, gaat niezen en heeft in vele gevallen iets ontstoken ogen. Ook verschijnselen van onpasselijkheid Een jragment uit de opvoering van Sejanus. Romeinse Senatoren in gesprek in de Tempel van Apollo. j Dc Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk heeft een rapport gepubliceerd over cle huisvesting van ouden van dagen, waarin deze kwestie zowel van algemeen als van speciaal Fries standpunt wordt be keken. Allereerst wordt daarin de vraag behandeld, in hoeverre inder daad voor ouden van dagen speciale huisvesting nodig is. Met het stijgen van dc leeftijd verandert de behoefte aan huisvesting naar aard. Het gezin is kleiner geworden, de kinderen wonen niet meer in. De woning moet zijn ingericht op het verblijf van twee bejaarde j mensen met zo mogelijk een slaapgelegenheid voor een logé. Bovendien j is de werkkracht van de verzorgster afgenomen: de woonruimte moet klein zijn en gemakkelijk te verzorgen. Het polotournooi, door Neptunus gisteravond in het Sportfondsenbad georganiseerd, leverde merkwaardige resultaten op. Het bleek, dat de Pinguins uit Woerden geen party zyn voor sterke ploegen als Robben en Neptunus. Er kwamen hoge scores van, die zelfs uitliepen tit 120 en 110. AZC „Neptunus" op derde plaats Er kwam spanning toen de ploe gen Neptunus (Amersfoort) en Nep* tunus (Arnhem) en in de finale Robben—Neptunus -(Arnhem) slag leverden. Robben speelde het klaar om op het verbeten spelende Arn hemse Neptunus een overwinning te bevechten. Hier genoot men van spel en techniek. Van de ontmoe ting tussen de beide Neptunus-teams valt ook veel goeds te zeggen. Straf- worpen moesten in die strijd de be slissing brengen. Onze stadgenoten namen direct na de uitworp uit een strafworp door Heilijgers de leiding. Zij be hielden deze niet lang. Door twee fouten van doelman v. d. Vlasakker die te laat reageerde op afstands schoten nam Neptunus (Arnh.) het heft in handen. Toch maakte Gerrit de Bruin voor de rust de stand nog gelijk. In de aanvang van de tweede helft moest Keizer wegens een over treding het water verlaten. Rühl c.s. verdedigden zich kranig, doch tenslotte verdween de derde goal via de handen van de Amersfoortse doelman in het net. Het snelle aan- valsspel van de Amersfoorters stel de de Neptunus-verdediging voor grote problemen, welke wel werden opgelost, doch eenmaal slechts ten koste van een strafworp. De Vries liet er geen gras over groeien (3-3). Toen Jan de Gans, na opzwemmen uit de achterhoede voor de vierde goal zorgde, dacht men aan 'n Amers foortse zege. Maar Neptunus (Arnh maakte kort voor het einde de stand weer gelijk (4-4). Met strafworpen nemen waren de Arnhemmers het gelukkigst. Klasse beter Tussen Robben en Pinguins was het onmiddellijk te zien. dat de Hil versummers een klasse beter waren. Voor de rust scoorden zij acht maal. De doelman van Robben. Hans Kel der, had toen nog geen bal aange raakt In de tweede helft bood de Woor- dense club vooral de verdediging meer tegenstand. In totaal loste zij drie schoten op het Robben-doel waarvan er twee naast gingen en een door Kelder werd gestopt. Rob ben voegde nog vier doelpunten aan haar score toe. zodat zij met 120 won. In de verliezersronde bond Nep tunus (Amersfoort) de strijd aan te gen Pinguins. Onze stadgenoten de den weinig voor de volgelingen van Jan Stender onder Met de rust leid den zij reeds met 70 door goals van De Bruin (4). De Gans (1) en Keizer (2). Daarna brachten Keizer (2), De Bruin (1) en De Gans (1) de stand op 110. Robben overtuigd van haar kracht dacht blijkbaar op gemakkelijke wijze de finale tegen Neptunus (Arnh.) te winnen. Wel was zij een tikje sterker zij nam vrij kort na de uitworp door Rinus van Daat- selaar de leiding doch Neptunus streed met dezelfde wapens als de Hilversummers: snelheid en tactiek Vandaar, dat men een interessante strijd kreeg te zien, waarin al spoe dig de meerderheid van Robben verdween, vooral toen Neptunus ge lijk maakte. Dit doelpunt was voor de Hilversummers een vingerwij zing, dat zij op hun hoede moesten zijn. Zij vielen even krachtig aan. Van Daatselaar schoot tegen de staander, zonder dat dit hem ont moedigde. Integendeel, hij zocht op nieuw steeds goede positie. Kort daarop had hij toch succes, 21. Spanning In de tweede helft nam de span ning allengs toe. Met een listig boogballetje werd doelman Kelder gepasseerd, maar wederom namen de Hilversummers de leiding (32). Inmiddels werd het zuiver plaatsen en het combineren van Robben min der; af en toe liet de achterhoede een steek vallen, terwijl zij enige corners moest weggeven teneinde dc situatie meester te blijven. Dit ge lukte niet, want wederom werd Kel der met een boogbal gepasseerd (33). Het kleine clubje supporters van Neptunus begon zich te roeren. Er zat een winstkans voor hun club in, welke al spoedig verdween, toen de mid-achterspelcr een bal ver keerd plaatste. Dit was het begin van de vierde goal van Robben. Uit een vrije worp bracht Robben de zege in veiligheid (53). De eindstand luidt: 1. Robben. 2. Neptunus (Arnh.), 3. Neptunus (A'foort), 4. Pinguins. De Neptunus-veteranen speelden tegen Flevo uit Nijkerk. De oudjes van Neptunus wonnen met 42. De meeste ouden van dagen, vooral de mannen zijn niet meer ingeschakeld in het productiepro ces en voelen zich daardoor over bodig en nutteloos. In tehuizen voor ouden van dagen moet daar om gelegenheid worden geschapen voor arbeid en voor knutselen. Ten einde verveling te vermijden moet worden gezorgd voor ontspanning. In hoeverre hierbij ook de sport een rol kan spelen, is nog onvol doende onderzocht. De oude mens komt langza merhand meer en meer alleen te staan en is minder in tel dan in zijn werkzame periode. Met zijn belangen op het gebied van huisvesting wordt minder reke ning gehouden. Soms is hij financieel afhankelijk en wordt hij ondergebracht in 'n tehuis of bij kinderen, waar de huisves ting niet zo schitterend is. Oudere mensen hebben zowel behoefte aan een eigen plekje als aan gezelligheid in een passende sfeer. Er komt een tijd, dat oude ren in verband met hun gezond heidstoestand niet meer zelfstan dig kunnen wonen. Woningen voor ouden van dagen moeten gezellig en gerieflijk zijn en in een cen traal gebouw moet zoveel service worden gegeven als noodzakelijk en gewenst is. De diverse mogelijkheden zijn: 1. Bij kinderen inwonen. De ouders behoren dan geheel zelf standig te wonen. Contact moet er alleen zoveel zijn, als gewenst is. 2. Moderne hofjes. Voordelen hiei-van zijn de mogelijkheid van verzorging, centrale ligging, volle digheid van de appartementen. De bewoners moeten zich zelf verzor gen; bij ziekte en aftakeling vor men hofjes geen goede oplossing. 3. Tehuizen voor ouden van da gen. Nadelen hiervan zijn de ge meenschappelijke eet- en slaapza- stoutenburg Burgerlijke stand Geboren: Jan zoon van J. v. Kraats en E. van Ramshorst. Overleden: Bernardus Bcrendse. jaar. ongehuwd. LEUSDEN Burgerlijke Stand Overleden: Albertus Buitenhuis 58 Jaar. echtgenoot van A- van Dijkhuizen De belangstelling voor de eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap 3e klasse llbre, die Woensdagavond in café Zonnehcuvel te Soest werd gehouden, was zeer groot. De laatste partij tussen C. Mol (Socsterkw.) cn J. v. d. Broek (ODL) gaf wel de meeste spanning In deze partij stond het kampioenschap op het spel. De stand bleef vrijwel steeds gelijk, totdat v. d Broek in dc 32e beurt 18 caramboles scoorde De stand was toen v. d Broek 94. Mol 86 Onder erote stilte werd verder gespeeld, waarbij Mol enige nullen te noteren kreeg Ook v. d. Broek speelde erg nerveus en hij zag zich in de 35e beurt geslagen, v. d Broek kreeg nog de nastoot. maar hij kon de 100 caramboles niet vol ma ken. Eindstand Mol, 100; v. d Broek 97 Door zijn betere moyenne, werd hij echter toch kampioen. Dammers Butselaar Plateel Jr Daatselaar v. d Linden Renes Mol v. d. Broek 41 10 2.43 De einduitslag is als volgt: 1. J. v d. Broek (ODL) 2 C. Mol .Soesterkw.) 3. R. v. d. Linden (Centr.) 4 P. Daatselaar (O.G.) 5. H Butselaar (DOS) 6. H Dammers (N Kei) 7. H. Rebel iG.P 8. J. Plateel Jr (Metrop.) 12 Pt 359 12 Pt 3.39 9 Pt 3 19 8 pt 3.95 6 Pt 2.52 4 Pt 2.56 4 Pt 2 47 3 Pt 2.73 len, die geen enkele mogelijkheid tot alleen zijn bieden. Voordelen zijn de geringe kosten en de volle dige verzorging. 4. Woningen voor ouden van da gen gebouwd te midden van ande re huizen. Voordelen: zelfstandig heid, ongedwongen wonen te mid den van vrienden en kennissen. Nadelen: moeilijkheden bij ziekte kunnen onvoldoende worden op gevangen. 5. Pensiontehuizen. Hier is zo wel eigen omgeving als volledige verzorging met centrale voorzie ningen (recreatiezalen, biblio theek). Voor mensen, die voor zich zelf willen zorgen is in deze hui zen geen plaats. 6. ..All round tehuizen". Een dergelijk tehuis moet volledige ap partementen bevatten, minder vol ledige en zit-slaapkamers. Wan neer dc physleke toestand minder goed wordt, kan van een volledig zelfstandige naar een minder zelf standige woongelegenheid worden overgegaan. Hier is dus voor ieder de mogelijkheid een woning naar eigen gading te kiezen en boven dien van dc „service" van het hoofdgebouw te profiteren. Geestelijk en lichcmelijk valide ouden van dagen zullen zoveel mo gelijk geheel zelfstandig moeten worden gehuisvest in een hun pas sende woning. Bij hoge ouderdom en bij overlijden van een van de partners zal opneming in een cen traal tehuis met eigen kamers no dig zijn. Een hoofdgebouw met centrale voorzieningen moet niet te ver verwijderd zijn. Het zal niet mogelijk zijn, in ieder dorp een tehuis voor ouden van dagen te vestigen. Overbren ging van ouden van dagen naar een andere gemeente zal niet al tijd te vermijden zijn. 'Voor chronisch bedlegerigen zal een apart verpleeghuis noodzake lijk zijn, waar ook met persoonlij ke behoeften rekening wordt ge houden. Ook voor geestelijk inva liden moeten aparte tehuizen wor den gebouwd. De hoge kosten van pensionte huizen maken het wenselijk, in de eerste plaats voor kleine woningen te zorgen, die zowel in economisch als in geestelijk opzicht praevale- ren boven tehuizen. ISRAELS CLAIM OP DUITSLAND blijven zelden uit. De besmetting is zo sterk, dat als het ene kind ziek is. na enige dagen alle kinderen van het gezin zijn aangetast en soms ook de ouders, Er zijn momenteel gezinnen in Amersfoort, waar alle kinderen met koorts te bed liggen. Er is één school in de stad, waar tot nog toe meer dan honderd ge vallen van deze ziekte zijn gemeld. Hoewel, naar de directeur van do Geneeskundige Dienst, dr v. d. Hooft, ons mededeelde, de ziekte thans „over haar hoogtepunt heen is" blijken zich nog steeds nieuwe gevallen voor te doen. Van verscheidene kanten is ons door medici bevestigd, dat deze klein influenza-ppidemie in Amers foort tot nog toe nergens tot ernsti ge complicaties heeft geleid cn dat alle patiënten na een dag of tien geheel hersteld zijn. Het wonderlijke is evenwel, dat na een paar dagen koorts dc patiënt zich veel beter voelt om daarna weer zieker te worden en vervolgens pas geheel te herstellen. Maar wat het voornaamste is: ge vaarlijk is deze ziekte tot nog toe niet gebleken. Voor ongerustheid bestaat geen enkele reden. Queuille zet zijn politiek bestaan weer op het spel (Van onze correspondent te Parys) PARIJS. Minister.president Queuille heeft geen genoegen ge nomen mot de manoeuvres der af gevaardigden. die hun agenda zo zwaar beladen hebben, dat zij nooit vóór dc verkiezingsdatum. 10 Juni, klaar kunnen komen. ,,Gy hebt de motie van vertrouwen In mijn re gering aangenomen en daarmee 10 Juni als verkiezingsdatum geaccep teerd", zei dc heer Queuille en hy stelde opnluw de kwestie van ver trouwen, nu gekoppeld aan een voorstel dë agenda te ontlast-en. De stemming daarover wordt Dinsdag gehouden: zij zal de eerste zijn van een serie, want Queuille zal een reeks van gelijksoortige voorstellen moeten doen om een agenda te krijgen, die alleen zijn financiële programmapunten bevat. Het parlementaire schouwspel wordt steeds minder ernstig: geen wonder, dat de communisten het zolang «mogelijk willen voortzetten. Woedend drongen zij in de wandel gang op Queuille aan: minister Thomas kwam met een krachtig gebaar tussenbeide. De heer A Spijker, voorzitter vari het district Eemland. richtte zich na afloop met welgekozen woorden tot dc nieuwe kampioen en zei dat er eerlijk en vriendschappelijk is gespeeld. Hij reikte de kampioen dc bonds- en een herinneringsmedaille over en feli citeerde hem met het behalen van het kampioenschap. Daarna bood spr. dc andere spelers eveneens een herinne ringsmedaille aan. Verder bracht spr. dank aan de organiserende vereniging „Zonnehcuvel". waar alles tot in de puntjes was verzorgd Mevr Daatselaar. die elke avond dc lijsten op keurige \%i|- ze heeft verzorgd ontving een prachtige ruiker, terwijl mevr A. J. Stalenhoef uit dank voor het vele werk. eveneens een bouquet rozen werd geoffreerd. Twee leden van Zonnehcuvel. n.l de heren Dijkstra en Koster, die ook elke avond als arbiter hadden gefungeerd, ontvingen uit handen van de voorzitter, een doosje sigaren en een flesje likeur, dat ZIJ hebben gedood en ook in bezit genomen". In dit bij belse woord heeft de Israëlische Regering in een kort geleden aan de Grote Vier Amerika, Enge land, Frankrijk en Rusland aan geboden nota omtrent aanspraken op de ontvangst van schadever goeding van Duitsland, samenge vat wat „Nazi-Duitsland" tegen over de Joden, in eigen land als ook in de bezette gebieden tot 1945 misdreven heeft. Wat onder en door het Nazi-bewind de Joden is aangedaan tart feitelijk elke be schrijving. De geschiedenis bevat geen precedent van zulk een ont zaglijke afslachting en roof als door het Duitse volk ten opzichte van de Joden in Europa bedreven. Meer dan zes millioen Joden heb ben de Duitsers door foltering, uithongering, massa-executies, ver gassing afgeslacht. Met deze mas sale moordpartijen gipg roof op grootscheepse schaal hand in hand. Dit alles werd stelselmatig en als Duitsers iets stelselmatig doen, dan is het af! ondernomen. Wie de korte schets van Duitsland's misdaad tegpnover de Joden leest, zoals zij, gegrond op de nuchtere feiten, in de nota van Israel's Re gering voorkomt, zal moeten er kennen dat daarin te dien opzichte geen woord te veel voorkomt. Nu het soms al te veel mode begint te worden om met betrekking tot dergelijke en andere Duitse ge dragingen de. o.a. ook door Eisen hower in een onbewaakt ogenblik verkondigde leuze „laat. het ver leden nu maar verder rusten", als richtsnoer te nemen, heeft Israël er zeer juist aan gedaan in be doeld staatsstuk de aandacht op de droeve werkelijkheid te vesti gen. Niet uit haat- of wraakover- wegingen. Terecht niet. Want daarop bouwt men geen betere sa menleving op. Aan de andere kant echter eist de werkelijkheids zin, die zeker ook in de interna tionale politiek aanwezig moet zijn. er zich niet toe te laten ver leiden uit het oog te verliezen, wat voor vlees men in de kuip' heeft. Aldus zou slechts het ge vaar ontstaan zich aan volkomen illusies over te geven met alle be denkelijke gevolgen daarvan. Wat nu de Israëlische nota be treft. doel daarvan is om de aan spraken van de jonge staat Israel op ontvangst van schadevergoe ding van Duitsland uiteen te zet ten. Terecht betogen de stellers, hetgeen dat land misdreven heeft, op zichzelf door geen enkele maatregel van materiële schade loosstelling kan worden goedge maakt. Doch ten aanzien van de door het Duitse bewind aange richte en veroorzaakte materiële schade ligt de zaak anders. Zeker, toen dat bewind zich te gen de Joden keerde, bestond er nog geen staat Isracl. Thans is dat anders. En nu is het heel begrijpe lijk. dat deze staat een eis tot schadeloosstelling aanhangig wenst te maken. Althans voor zover bur gers van Isracl slachtoffers van Duitsland's optreden zijn geweest en zij eertijds burgers van dat land waren. De zedelijke grond hiervoor kan men zelfs zo sterk achten, dat er. schoon hieraan formeel wel iets ontbreekt, van een rechtsgrond zou kunnen wor den gesproken. Datzelfde geldt t.a.v. de door Israel's regering aangenomen norm, te weten de fi nanciële lasten welke de jonge staat zich heeft moeten getroosten en nog steeds getroost door opne ming binnen zijn gebied van al die Joden, die daar volkomen be rooid na wat hun in en door Duits land is aangedaan, eindelijk een tehuis hebben gevonden. Ziet daar een deugdelijk te ach ten grondslag voor eèn Israëli sche aanspraak op schadevergoe ding door Duitsland. Voor zover de nota van Israel's Regering, in haar vuur. de hier aangegeven grenzen te buiten gaat. door met een ook schade te willen opeisen in verband met die Joden, die niet in Duitsland woonden, doch elders slachtoffers van het Duitse roof- bewind zijn geworden gaat dat di plomatieke stuk over de schreef. Ook voor een jonge, zeker zo be schaafde staat als Israël geldt, dat het van juist beleid getuigt, in dien men zich in zijn aanspraken binnen de vereiste perken weet te houden. Intussen valt te hopen, dat deze kleine juridische uit- glijdpartii. waaraan dc stellers van Israel's nota niet geheel ont komen zijn, geen aanleiding zal geven tot afwijzing van een aan spraak, die ongetwijfeld zedelijk gerechtvaardigd is en daarom in het midden gelaten de omvang van het tenslotte toe te kennen bedrag inwilliging behoeft. Hier rust, behalve op Duitsland, tevens op de verdere internationale sa menleving een morele rechtsplicht, o.m. uit zekere schuld voortko mend! Dr. E. VAN RAALTE nog niet geëindigd ZAANDAM. Bij Albert Hcyn zijn ongeveer 30 meisjes die des tijds naar huis gezonden werden, omdat zy lastig gevallen werden door staaksters, weer aan het werk gegaan Het aantal meisjes, dat aan vankelijk staakte, nam weer iets toe. Bij Verkade zijn ongeveer 140 meisjes niet in de bedrijven werkzaam. De staking heeft een zeer rustig verloop. Er zijn uitge breide politiemaatregelen genomen tot handhaving van de orde. ANW-congres 1951 wordt te Utrecht gehouden DEN HAAG. Op het congres der Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) dat op 24. 25 cn 26 Mei a.s. te Utrecht gehouden wordt, zullen dc volgende sprekers inlei dingen houden: mr F. J. Eekhout spreekt over: „Drukwerk en druk techniek"; H. H. Backx van Weereld ovbr: „Folklore en traditie rond onze molens" en ir F Q. den Hol lander, president-directeur der N.S. over: „Spoorwegen en toerisme". Op Donderdag 24 Mei om 8 uur 's avonds wordt het congres offi cieel door het gemeentebestuur van Utrecht ontvangen, de volgende dag om half zes door de commissaris der Koningin. Zaterdagmiddag wordt het congres besloten met een koffietafel op kasteel De Haar. Monteurs stelen huizen (Van onze Gooische correspondent) LAREN. Bij de aanleg van de waterleiding in het nieuw gebouw de studentensanatorium bleek men anderhalve kilometer roodkoperen waterleidingbuis ter waarde van f 6000 te kort te komen. De politic is in deze zaak gemengd en zij heeft inmiddels een vijftal arbeiders bij deze bouw gearresteerd, te weten een eerste en tweede monteur en drie lcerlingmonteurs. Post voor de „Skaubryn" DEN HAAG. Post. bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troe penschip „Skaubryn", welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 20 April a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten „aan boord van het troepenschip" „Skaubryn" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7