^Nederland: water in de alcohol Belgie: water in de benzine Leger op zoek technici naar Een geschenk van Gero-zilver voor de minister 4 Filmprijs voor Conversatie Neder landse documentaire Opheffing van Stichting Hefschroefvliegtuigen Het waarom en daarom der Jongenspadvinderij Sociaal Economische Raad wil autonoom blijven Til Zaterdag 21 April 1951 UNIFICATIE DER ACCIJNZEN "-1 (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De accijnzenverhoging gedistilleerd tot 596.50 per hl. zal hiet ingaan voordat de volksvertegenwoordigingen hun goedkeuring hebben gehecht aan het (toekomstig) Benelux-verdrag, waarin de Econo- miscbr Unie de jure wordt vastgelegd. Oorspronkelijk zou zij niet vóór 1 Janu ari 1953 ingaan. Maar de KVP-fractie toonde zich bij monde van dr Lucas (KVP) niet bereid anders haar goedkeuring aan het Benelux- verdrag tot unificatie der accijnzen te hechten. Zij dwong minister Licf- tinck deze concessie af. Het valt te bezien of deze de feitelijke situatie zal veranderen, want het is natuurlijk mogelijk, dat het Unie-verdrag vóór 16 1 Januari 1953 wordt goedgekeurd. Ook de tussentijdse accijnsverhoging l5l tot 415 wordt er niet ongedaan mee gemaakt. Maar de Kamer kan nu te xijner tijd nog eens op dit onderwerp terugkomen. Haar meerderheid Mei wil blijkbaar voor de Benelux geen offers brengen, zolang deze haar niet helder voor ogen staat. de vrees voor de volksgezondheid wees hij er op. dat de legale con sumptie door de verhoging zou ver minderen. Een voordeel, dat ver schillende sprekers ten onrechte naar zijn mening hadden onder schat. Bovenal echter kwam hij op tegen de neiging om de gedistilleerd-ac cijns, geïsoleerd, los van het verdrag te bezien. Hij gaf, schertsend; toe, dat Nederland „water" in de alcohol had gedaan maar dat daar tegenover stond dat Belgie „water" in de ben zine deed: een offer dat men z.i. niet moest onderschatten. De aandrang van de heren L u- cas en Van de Heuvel (AR) om de accijnsverhoging afhankelijk te stellen van 't inwerking treden der Economische Unie weerstond hij, mededelend dat het kabinet zich daartoe niet gerechtigd achtte in verband met zijn onderhandelingen met België. Wel was hij desn9ods bereid om een verband te leggen met het afsluiten van het Unie-ver drag, waarin de regeringen de jure vaststellen dat de Economische Unie tot stand zal komen. Zijn verdediging maakte ogen schijnlijk wel indruk. De heer v. d. Heuvel gaf tenminste toe. dat hij in eerste instantie wellicht wat al te boud had gesproken; dat men over dit onderwerp slechts verwachtin gen kon uitspreken. Maar hij hield vol dat de accijnsverhoging het sluit stuk van de economische unie dien de te zijn. Dr Lucas was soepeler: hij voelde wel iets voor de laatste toezegging van de minister mits bij de ratificatie van het Unie-verdrag de volksvertegenwoordiging op dit onderwerp terug zou kunnen komen. Mede namens de minister-president en de minister van economische za ken deelde prof. Licftinck mede, dat de regering daartoe zij het node bereid was. Hij achtte dit een zwaarwegende toezegging om dat de Belgische regering een der- Tevoren had minister Lieftinck de bezwaren tegen de verhoging van 10 de gedistilleerd-accijns uitvoerig be- er r' sproken en getracht deze te weer leggen met als conclusie, dat deze pf!' niet zo zwaar wogen, dat het ver- drag deswege diende te worden af- k gewezen. Hij verwachtte eerder het tegendeel van een vermindering van de accijnsopbrengst door deze ver- hoging Ook het industriële bezwaar dj kon hu niet hoog aanslaan ergo wijzend dat onze accijns internatio naai relatief laag lag evenmin als 15? de vrees voor frauduleuze produc- tie. Als de te verwachten verminde- ring legale consumptie door de ïlle- gale productie zou woiden overtrof- fen. dan diende de laatste naar zijn berekening 50.000 hl. te bedragen. En dat achtte hij uitgesloten gelet raj; op het feit dat er voor de oorlog een illegale productie van 500 hl 1 w ontdekt was. In 't merendeel der ge- c vallen geschiedt dat thans binnen de drie maanden. Ten aanzien van ZOEKLICHT OP Duivel en Beëlzebub N pijn rede voor het Congres heeft generaal MacArthur bijna onopgemerkt een verandering in zijn oorspronkelijk standpunt aan gebracht. Zijn aanvankelijk „Azië op de eerste plaats", tegenover Tru- maris Europa op de eerste plaats", werd nu herzien in „bestrijding van het communisme met alle middelen op twee fronten". De generaal stel de daarbij, dat de Verenigde Staten en de rest van de vrije wereld het vermogen bezitten, aan een derge lijke politiek het vereiste fundament te given. Inderdaad bezitten de vrije volken de bronnen van ener gie en grondstoffen, nodig om zich. evenals de Sowjet-Unie en haar sa tellieten, tot naties „in Waffen star- rend" te maken en evenzeer is het waar, dat een all-out defensie te genover het communisme beter is. dan een verdediging met beperkte middelen in Azië en slechts in Europa de opbouw van een, naar men hopen mag, afdoend defensie- apparaat. Het voeren van een regel rechte oorlogseconomie en dat zou het aanvaarden van MacArthurs programma betekenen is echter ln vredestijd voor een democratisch regiem een onmogelijkheid. De vrije volken zijn niet bereid, die offers aan goed en vrijheid te brengen, welke een volgen van MacArthur zou eisen, zolang er een gerede kans bestaat, de vrede te bewaren met middelen, die niet zo drastisch in hun levenswijze ingrijpen. Men make zich geen illusies: aanvaarding van MacArthurs politiek zou gelijk staan met aanvaarding van een le venspeil en een vermindering der persoonlijke vrijheid, zoals men die in de Sowjet-Unie kent En aan het eind zou waarschijnlijk de oorlog staan, want men kan niet aannemen, dat het Kremlin werkeloos zou toe zien. indien het machtsevenwicht te zeer in Ruslands nadeel zou worden verschoven Men moet er president Truman daarom dankbaar voor zijn. dat hij niet bereid is het medicijn van MacArthur. die de duivel met Beëlzebub wil uitdrijven, te gebrui ken. En verder moet men hopen, dat de militaire overwegingen van MacArthur het Amerikaanse volk niet blind zullen maken voor de politieke gevolgen, die deze inhou den. gelijke belofte niet had gedaan. Zij zal daarvan in kennis moeten wor den gesteld. Tegenover dit zwichten stond an derzijds een cadeau dat de meerder heid der Kamer minister Lieftinck wilde geven en dat hij „met uitge strekte handen" in ontvangst wilde nemen. Twee jaar geleden had zij n.l. tegen zijn wil op voorstel van dr Lucas 'n verbod willen uitvaar digen tot wering van namen als Gero-zilver voor verzilverde voor werpen e.d. Thans wilde zij door middel van een amendement v. d. Heuvel op dit standpunt terugko men. Dr Lucas was beslist geprik keld door deze afvalligheid en de heer H o o g c a r s p e 1 (CPN) maak te een paar cynische grapjes op het thema „Lieftinck-goud". Maar de minister betaalde hem met gelijke munt terug. Want toen de heer Hoogcarspel hem verweten had dat de accijnsverhoging slechts diende om de oorlogsproductie te kunnen betalen, antwoordde hij,, dat integendeel iedere borrel, welke de communistische woordvoerder drin ken zou. de sociale politiek der re gering ten goede kwam. Volgende week komen het ver drag en het amendement-Van de Heuvel in stemming. Zij zullen het wel halen. Militaire VS-missie naar Formosa WASHINGTON Naar United Press meldt zijn de V.S. van plan een militaire missie naar Formosa te zenden om de Chinese nationa listische strijdkrachten te oefenen en te adviseren. Verwacht wordt, dat deze missie ongeveer 100 per sonen zal omvatten. Reeds zenden de V.S, een beperkte hoeveelheid gratis wapens naar het bolwerk van Tsjang Kaï Sjek. Gedurende het volgende fiscale jaar zal die misschien worden opgevoerd tot een totaal van 50 millioen dollar. A AN het jaarlijkse feestmaal van zl die nette vcrenifjiiip fliat ait\ja een cocktailparty vooraf. Zowat hon derd onberispelijke personen staan converserend i» de lange zijzaal van het hotel diehards and coronets op het eerste gezicht, doch het ts vroom en wijs een oordeel int ie stellen, want iedere klont mcnscHjK- hcid lijkt nu eenmaal op zo'n goed kope eellophanen enveloppe met i vreemde postzegels je vindt er zeldzame tussen. I ln de aanvang geven mijn erva- I ringen echter weinig woed. ten goedgevoede zakenman in de kracht 'van zijn lct>e«. hoor ik aan een I kleiner e-rcmplaar uit dezelfde prijs- I klasse vragen: „En hebt u eert i groot pcrin?" De andere schudt het hoofd. ..Helemaal geen kinderen. klinkt het bevreemd Weer een nee fje, érg melancholiek nu. Maar rite prote ts van schokbcton^ en houdt CANNES. Op het filmfesti val is de prüs voor de beste korte film gezamenlijk toegekend aan de Nederlandse film „Spiegel van Holland" en aan de Poolse film „De Oost-West spoorweg". De grote prijs is toegekend aan de Italiaanse film „Miracolo a Mi- lano" gemaakt door de regisseur Vittorio de Sica, en de Zweedse j film „Julie". De speciale prijs van de jury ging naar de Amerikaanse film „Eve". De prijs voor de beste regisseur naar de in Spanje gebo- ren Mexicaan Luis Bunuel voor de film „Los Olvidados". vol: -rnt ,Óok nit'f pehrid?" Heel fclutw de film Bette Davis werd als de beste actrice, „Eve", Michael beste acteur, i Version". De onder water opgenomen Franse film „Carnet de Plongées" kreeg de prijs van de commissie van technici, „Miracolo a Milanc" de prijs der critici die tevens Luis Bunuel als de beste regisseur be schouwden. i zegt de kleine: ..Helaas niet". Zijn beschouwd levenswond ligt thans van hoofd tot Syrië maakt melding van Israëlische aanval DAMASCUS Een Svrische mi litaire woordvoerder heeft Vrijdag verklaard, dat meer dan honderd Israëlische soldaten, geholpen door twee beWapende schepen op het Meer van Tiberias het Arabische dorp Nakeeb in de gcdemilitairi- seerde zóne hebben aangevallen Volgens de woordvoerder opende de Israëliërs een zwaar vuur met machinegeweren en mortieren om het dorp te veroveren, maar de in woners en de plaatselijke politie verijdelden die poging. De aanval duurde anderhalf uur. Over verlies cijfers was niets bekend. Nederland op gebied van helicopters niet meer afhankelijk van buitenlandse adviezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Stichting Hefschroefvliegtuigen, die in 1947 met steun van verscheidene overheidsinstanties werd opgericht, zal binnenkort door gebrek aan werkkapitaal worden opgeheven. Dit deelde de voorzitter, de heer T. van Houwelingen, Vrijdagmiddag op een bijeenkomst in het ge bouw van het Hoofdbestuur der PTT in Den Haag mede aan de talrijke vertegenwoordigers van ministeries en particuliere instellingen, die van de mogelijkheden, die de helicopter biedt, hebben gebruik gemaakt. Het hefschroefvlicgtuig, dat momenteel in reparatie is, zal naar de heer v. Houwelingen hoopte verkocht worden aan een Nederlandse instantie. Vrijdagmiddag legde een felle brand een zeer oud gebouw te Deventer binnen korte tijd in as. Het pand, dat vroeger deel uit maakte van het Kloostercomplex, werd door de dienst van Sociale Zaken gebruikt bij de werkver schaffing van een aantal onder steunden. Tijdens het schaftuur brak de brand uit: een arbeider, die een middagdutje deed, kon nog juist op tijd gewekt worden. De brandweer pakte het vuur met acht slangen aan en kreeg het vrij spoedig onder de knie. hoewel er veel brandbaar mate riaal in het gebouw aanwezig was. Op deze foto ziet u de brandweermannen in actie. V- ln liet Sou jet-paradijs Ministers komen en gaan... in stilte NEW YORK Heel toevallig is ontdekt, dat in de Oekraïne, een der Sowjet-Republieken een nieu we minister-president is opgetre den. In het Westen gebeurt dit in de openbaarheid, maar in Rusland in diepe stilte. Het Westen zou er niets van geweten hebben, indien niet in de „Prawda" in een artikel over „tekortkomingen" van de partij de volgende zin had gestaan; „De voltallige zitting besprak een rapport van kameraad Matskevitsj voorzitter van de Oekraïnse repu blikeinse ministerraad". Volgens de handboeken van 1951 was D. S. Korotsjenko min.-president sinds 1947. De heer Van Houwelingen meende, dat, nu de omstandighe den maakten dat de Stichting haar werkzaamheden moest beëindigen, het ogenblik was gekomen om in het openbaar rekening en verant woording af te leggen. Uit de cij fers, die de heer Van Houwelingen noemde, bleek wel, dat de Stich ting door pech is achtervolgd. Van de vier jaar, dat het toestel in Ne derland is. zijn bijna twee jaar voorbijgegaan, zonder dat de heli copter kon worden gebruikt. Twee vliegongevallen waren daar o.m. de oorzaak van. Ook de trage af levering van de onderdelen, die voor reparatie noodzakelijk wa ren, heeft er in niet geringe mate toe bijgedragen, dat het vliegtuig lange tijd werkeloos aan de grand moest blijven. VS helpen India met graan WASHINGTON. De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat heeft Vrijdag een compromis-plan goedgekeurd om India, dat door droogte is geteis terd, twee millioen ton graan te leveren, waarvan de helft als schenking en de andere helft als lening. Standaardisering wapens en munitie van de baan LONDEN. Engeland zal zijn soldaten uitrusten met nieuwe automatische geweren. Dit bete kent, aldus Reuter, dat de pogingen om de wapens en munitie van de landen van het Atlantisch Pact te standaardiseren, zijn gestrand. Het nieuwe Engelse geweer vuurt ko gels van 7 mm. De Amerikanen hebben geweigerd hun standaard model met zijn 7,5 mm kogel op te geven, omdat zij hiervan zeer grote voorraden hebben. Zes heidebranden op één dag APELDOORN De Veluwse bosbrandweer moest gisteren niet minder dan zes keer in actie komen om heidebranden te blsusen. De harde Oostenwind is er oorzaak van dat de heide nu reeds kurkdroog is. Men moet dan ook voorzichtig zijn met het gebruik van vuur. Betere promotiekansen voor lager kader in overweging (Eigen bericht) DEN HAAG. In verhand mot de wenselijkheid, dat in de komende jaren een groot aantal technici in herocpsverband dient te worden aange trokken voor de Nederlandse strijdkrachten, wordt op het ogenblik over wogen. op welke wijze de voorwaarden voor berocpspersonccl onder de rang van officier zodanig verbeterd kunnen worden, dat een voldoende grote belangstelling voor deze plaatsen kan worden gekweekt. In de eerste plaats wordt daarby, zo vernemen wij, gedacht aan de mogelijkheid, het bcrocpsverhand by de strijdkrachten aantrekkelijker te maken, door betere promotie-mogelijkheden. Het zal in de komende jaren noodzakelijk zijn. een groot deel van het onderofficierskorps te ha len uit de rijen van mannen, die de ambachtsscholen hebben gevolgd. Onttrekking op grote schaal van gediplomeerden van ambachtsscho len aan het economisch leven houdt op zichzelf uiteraard een gevaar voor economische ontwrichting in. Men kan deze gevolgen van de nood zaak tot versterking van de defen sie niet opheffen. Doch wel zal het mogelijk zijn steeds in het oog te houden, dat ook de burgermaat schappij behoefte houdt aan techni ci Thans wordt blijkbaar gedacht aan dc mogelijkheid het mes aan twee kanten té laten snijden. Dit wil men bereiken door de jonge technici, die van de ambachtsscho len naar het leger moeten worden getrokken voor het lagere kader, enerzijds behoorlijke voorwaarden te bieden door gunstiger promotie kansen. hetgeen de moeilijke wer ving zal vergemakkelijken, en an derzijds zodanige scholing te bieden Kettingbrieven niet van 't Rootle Kruis DEN HAAG Het komt de laat ste tijd herhaaldelijk voor, dat er kettingbrieven circuleren, waarin het Roode Kruis wordt genoemd De aanhef vermeldt dan b.v.: „door be middeling van het Roode Kruis ont ving ik deze brief". De ontvanger van deze brieven worden met de grootste ellende bedreigd, indien zij de brief niet verder sturen. Soms gaat het alleen om bijgeloof. Dege ne die de brief doorzendt zal name lijk veel geluk ontvangen Maar ook wordt dikwijls geld of iets anders gevraagd Naar aanleiding hiervan verklaart het hoofdbestuur van het Nedcrlandschc Roode Kruis na drukkelijk. dat het in geen enkele relatie staat tot de schrijvers van de brieven. Noch het Nederlandsche Roode Kruiïf. noch een der interna tionale Instanties van de Roode Kruisorganisatie laten zich in met het samenstellen of verzenden van kettingbrieven. OP 23 April dragen alle Nederlandse padvinders een rode tulp op hun shirt of hun trui. Een rode tulp, niet alleen ter gelegenheid van bloembollentijd, doch ter ere van Sint Joris die in Maart van het jaar 298 te Lydda als 19-jarig jongeling de strijd begon tegen de draak die jaar-in jaar-uit de stad brandschatte. Uit het bloed van de versla gen draak ivaren rode tulpen opgebloeid. Hij lag in de uallei Sjaron, de draak, en nog sfeeds ts ieder jaar de vallei Sjaron rood van lente bloemen voor het Pinksteren wordt. Het was, zegt de legende, een echte draak van een draak, want welk offer de inwoners van Lydda hem ook aanboden, hij nam alleen genoegen met tien mooie jonge meisjes, ieder jaar opnieuw. Geen wonder, dat het merendeel der Lyddase maagdelijnen en der ouders in het voorjaar liever met vacantie trok dan gelaten af te wachten, welke belasting de draak nu weer vergde. Joris heeft aan die jaarlijks weerkerende ellende een einde gemaaktde 21ste Maart 298 rukt hij uit naar de vallei Sja ron. de snuivende, sissende, dam pende, vuurspuwende draak tege moet Meer dan drie weken houwt en ranselt hij op het monster in. Joris' paard bezwijkt onder hem. Te voet gaat hij verder. Medio Apr?; 298 wordt Joris overwin naarhij knielt, dankt en gaat sla pen. Tien dagen lang slaapt hij. Dan stroomt jubelend en juichend Lydda hem tegemoet, om hem tot ridder te slaan temidden van de rode bloemen, waar de draak in een akelige zwavelstank ligt te vergaan. Joris vraagt: „De hoeveelste is het?" Antwoord: „De 23-ste April". Vandaar dat alle gezonde jon gens, die goed kunnen slapen en die er niet tegen opzien moeder ziel alleen grote moeilijkheden tc overwinnen, op 23 April de Jnris- dag vieren, de belofte hernieu wingsdag der Jongenspadvirderij. ln vnders voetspoor GANDHI's zoon, Manital. heeft te Durban zijn vasten uit protest tegen de Zuidafrikaanse rassenpo litiek. beëindigd. In de 14 dagen, waarin hij alleen vruchtensap tot zich nam. is hij 20 pond afgevallen. Beeldhouwer H. Wezelaar heeft ter nagedachtenis van de oorlogsslacht offers van Roosendaal uit vaurion (Franse kalksteen) een figuur ge maakt die op nationale feestdag in het Coenenpark zal worden onthuld. Op een voetstuk komen de namen der Roosendaalse gevallenen daar boven knielt dit beeld, dat de Be vrijding heet ..Ouders" JONGE ouders te Chicago wei gerden hun (Rhesus)-baby te laten redden door een bloedtrans fusie. De dokter belde de rechter op. de rechter benoemde telefonisch een voogd voor het kind en deze beval de dokter: „bloedtransfusie toedienen!" Rechter en voogd kwa men beiden spoorslags naar het zie kenhuis en de baby bleef behouden. „De staat heeft het recht en de plicht het leven zijner kinderen te behoeden", zei de rechter „En ik heb het recht een aanklacht tegen u in te dienen", zei de woedende „va der". Op z' ii Stampersgaats QtAMPERSGAT is een kerk- dorp, dat tot de gemeente Oud en Nieuw-Gastel behoort, welker gemeenteraad indertijd door de oudste wethouder en niet door het oudst aanwezige raadslid beëdigd is. Stampersgat ageert nu tegen elk Gasteis wederopbouwplan, omdat die beëdiging niet rechtsgeldig zou zijn geweest en omdat Stampersgat zich achtergesteld voelt. .Algemeen Be lang" te Stampersgat gaat een strijd voeren tegen de beide Gasteis, op leven en dood.... Dat wordt een daverend Brabants feest, als een maal de strijdbijl begraven (en ver dronken) zal worden. fT nar een u il is XT TTEN-LEUR, Brabants grootste X—J werklozenreservoir, gaat dit probleem flink aanpakken. Een in- dustrieraad voor West-Brabant be raamt samen met de gemeentelijke overheid hoe Etten-Leur kan mee doen met de industnalisatieslag die alom woedt, want de gemeente wil de 500 permanent werklozen weer op gang helpen Om te beginnen wordt Etten-Leur aangesloten op het mijngasnet, zodat het ontbreken van gas niet langer een bezwaar kan worden genoemd. Professoraal XN VER 200.000 jaar zal de mens N-/ minder verstandskiezen hebben (nog minder') dan thans en mis schien is de kleine teen een kootje kleiner. Aan deze conclusie heeft prof. William K. Gregory jarenlang gewerkt en twee dikke delen „Evo lution merging" gewijd. Eksternest \T AN het stationsemplacement te v Maastricht ontvreemde wissel dwarsliggers zijn teruggevonden op een slaapkamer te Limmel! Zij zijn er ueer TNe eerste asperges zijn te Bergen op Zoom aangevoerd; het was een kilo waarvoor 4 gulden 10 moest worden neergeteld Zij kwamen uit Halsteren. Het wachten is op zon en lauwer temperatuur, om de grote aspergesteek te kunnen laten begin nen. In de verre toekomst? \J AN de 6600 Joden die thans nog v in West-Berlijn vertoeven heb ben 6000 een aanvraag tot emigratie ingediend In weerwil hiervan acht Siegmund Weltinger „een nieuwe, grootse toekomst voor Joden in Duitsland mogelijk, daar Duitsland het aangewezen uitwisselingsoord is voor de schatten van Oost en West." Oorlog en Verkeer T N de Koreaanse oorlog is voor A een Amerikaan de kans op sneu velen geringer dan bij het verkeer thuis, want in Amerika vielen drie maal zoveel aan het verkeer ten of fer dan aan het front in Korea, ter wijl per frontgewonde 25 verkeers- gewonden naar het ziekenhuis moesten. oeten open. Zelfs dc dikke merkt Redgrave als de iets en om ie doen uitkomen dat „The Browning I ook h{j niet over rozen gaat. zegt hij zoroclijk: „Ik heb t'tcr jongens maar géén van pier heeft zin in de zaak." En h{j doet een nadenken de paf aan zijn sigaar De gastvrouw begroet mij met een blijdschap van nepen cent per el en stelt mij onmiddellijk voor aan een dun, bevreesd meneertje dat blijk baar over is. Ik vraag hem of hij het feest vorig jaar ook heeft bij gewoond. waarop hij schichtig knikt en gefascineerd naar z(jn eigen duim begint te kijken. Hij ziet er uit als iemand die onophoudelijk het hoofd stoot en tijdens dc enige licfdesvcr- ktaring die hij ooit dorst afsteken een bloedneus heeft gekregen. Om dat de stilte al spoedig als een fa- miliespook tussen ons oprijst roep ik nop maar dat het vorig jaar zo gezellig was en verwijder me van het kereltje, dat zich uit de voeten maakt als was hij betrapt bij het stelen van het tafelzilver. Na een geheel zinloos brauwge- sprekje met een autoritaire mannen- gestalte, wiens pralende blik mij Du Perron's „Eéns zal men 't horen hij is overleden!" in herinnering brengt, stoot ik op een uit louter gezellige rondingen bestaande me vrouw, wier hele wezen uitstraalt dat ze bij het zien van „Hamlet" al leen heeft gedacht: „Je zult zo'n kasteel toch moeten schoonhouden." Terwijl een kcllner met een blik van „Ze mostcn allemaal eens een jaar tje in de DUW gaan werken", een drank serveert die, naar smaak tc oordelen, speciaal is vervaardigd om er oorlogsbodems mee tc dopen, vraag ik weer eens of ze vorig jaar ook geweest is, doch voor ik ant woord. heb, trekt de gastheer mij jolig mee naar een andere dame. „Mag ik even voorstellen me vrouw van Wegeren Een vrouw van een jaar of veer tig in een jurk die Jacques Fath te kende toen h\j een kater had en met een glimlach die er precies bij kleurt. Ik voél haar denken: „Wat moet ik nu weer met déze man?", maar wc staan tegenover elkaar en er dient dus te worden gchandel „Vorig jaar vond ik het óók bij zonder gezellig", begon ik maar tveer. „De hele atmosfeer was zo aardig en de sprekers waren be paald geestig. Er heerste zo'n..." Terwijl ik moedig voortga met het ophalen van herinneringen, zie ik aan haar ogen dat ze volkomen af wezig is. Alleen de mond staat nog gedisciplineerd op „antuscd", zoals mensen die met het vacantie gaan het gas laten branden Als ik nu opeens, ,,wah blah, wah, blah" zei, zou ze het niet merken, maar ik blijf in tact en besluit: .Daar vond tk de tafelpresident toch groot gelijk in hebben, nietwaar?" Mijn volzin is onmiskenbaar uit. Zwijgend sta ik voor haar. Word wakker, 't zonnetje is al op Het duurt even. Dan merkt ze dat ik geen geluid meer maak. Haar ogen keren terug van de reis, ze kijkt me nu werkelijk aan en ze vraagt geanimeerd: „En eh is u vorig jaar ook ge weest?" KRONKEL tijdens de diensttijd, dat de man nen, die na verloop van ongeveer zes jaren de dienst verlaten, een veelzijdige en grote vakbekwaam heid hebben. Door dit laatste zullen zij, in de burgermaatschappij terug gekeerd. gemakkelijk werk kunnen vinden, terwijl tevens kan worden voldaan aan de grote behoefte van de burgermaatschappij aan ge schoolde vaklieden. Grote bouwprogram voor defensie (Eigen bericht). DEN HAAG Gisteren is be kend gemaakt, dat in dc eerstvol gende jaren in verschillende delen van het land bouwwerken zullen worden verricht ten behoeve van de defensie. Deze bouwwerken wel ke in het kader van de Atlantische samenwerking op defensiegebied zullen passen, omvatten onder meer nieuwe kazernes cn magazijnen, vliegveldaanleg. permanente verdb- digingswerken, en voorbereiding van inundaties. Ter vereenvoudiging en besparing van kosten zal bij de bouw van de defensie-werken welke zich daartoe lenen, zoveel mogelijk van „prefab" gebruik wogden gemaakt. (Advertentie I. M.) Ondanks bezwaren van Wederopbouw blijft eigen vergaderzaal dringend nodig (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In zijn vergade ring van gisteren onder voorzitter schap van prof. mr. F. de Vries, heeft de Sociaal-Economische Raad duidelijk te kennen gegeven, dat hij prijs stelt op zijn autonomie tegen over de regering. De Raad moest namelijk een beslissing nemen over de pensionncring van zijn personeel, waarover tevoren overleg was ge pleegd met dc ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken. Na dit overleg was aan enkele door de regering gehandhaafde bezwaren te gemoet gekomen. Niettemin had de Raad voor economische aangelegen heden uit de ministerraad zonder opgaaf van redenen gevraagd, de be handeling wederom uit te stellen. Ofschoon dit verzoek gesteund werd door prof. Tinbergen, dr. Holtrop en de heer Berger Sr.. besloot de Raad met 313 stemmen de ontwerp-ver- ordening te behandelen. Behalve het motief van eigen zaken zelf te wil len afdoen na voldoende voor-over leg. speelde ook de overweging, vooral naar voren gebracht door de heer Berger (NVV) een rol. dat de raad nu door zijn huishoudelijke werk heen moet om aan de eigen lijke taken te beginnen. De pen. sioenregeling zelf werd goedge keurd. Bij de rondvraag stelde de heer Roemers de voorzitter in de gele genheid. de gang van zaken met be trekking tot het eigen gebouw aan het Bezuidenhout uitvoerig toe tc lichten. De moeilijkheid, die geleid heeft tot een proces-verbaal wegens verbouwen zonder toestemming van het departement, schuilt in bezwa ren van het ministerie van Weder opbouw tegen de hoge verbouwings- kosten van 300.000. Door onder meer de bovenste verdieping zo te laten als zij is en enkele andere versoberingen hoopt men een ton te besparen, doch de Raad wenst niet te voldoen aan de wens van het mi nisterie, om af tc zien van een gro te vergaderzaal. Niet alleen heeft de Raad een eigen huis nodig om zich zelfstandig tc kunnen ontplooien, maar binnen afzienbare tijd zal die zaal ook nodig zijn voor dc talrijke vergaderingen van dc product- en bedrijfsschappen. In de onderhande lingen hierover wordt het dagelijks bestuur thans gesteund door een al gemeen aanvaarde motie, waarin de noodzaak van een dergelijke verga derzaal tot uiting wordt gebracht. Haak-in-acfie voor eigen doel benut DORDRECHT De Officier van Justitie bij de Dordtse Rechtbank heeft gisteren tegen een Sliedrccht- se grondwerker acht maanden ge vangenisstraf geëist. De man wordt er van verdacht misbruik te hebben gemaakt van de Haak-in-Actie Hjj heeft in de tweede helft van Febru ari een aantal Slicdrcchtonaren be wogen om geld af te staan voor deze actie Dit geld moest dan ge deponeerd worden in een verzegel de fles, welke de man 's avonds na de inzameling ledigde. Voor het geld kocht hij sterke drank. Een paar maal heeft hij dit kunnen doen, maar toen was het spel uit. Voor de rechtbank verklaarde hij het geld naar de NCRV te hebben willen overmaken. Hij zou het zelfs nu nog ter verzending gereed hebben lig gen De verdediger voerde verschil lende verzachtende omstandigheden ter verweer aan. De president zal op 4 Mei uitspraak doen. PURMEREND. In Broek in Waterland heeft zich een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3