Vlaggend Amersfoort viert zonnig Oranjefeest STADSVENSTER Wetenschapsmensen vergaderen in Amersfoort Zang. muziek en défilé J. W. Polder, drager van ere-medaille ONS POSTDUIVENNIEUWS 2 Blijde jeugd al vroeg op pad oetU eeni hóren! Noteert o even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Wetensch apsgesch leden is in cle branding Gedecoreerde draagt hulde over aan beweging Gezond èn lekker! Maandag 30 April 193] (Van een onzer verslaggevers) Zelden begon Koninginnedag zo juichend als vandaag. Een vlaggend Amersfoort ligt zonovergoten in een krans van fris voorjaarsgroen. Overal zijn bloemen, overal is het lente en overal is de jeugd naar buiten gekomen om feest te vieren. De stemming zat er Zaterdag avond al in. Toen trokken de va ders en moeders met hun kinderen naar de stad om deel te nemen aan de traditionele lampionoptocht. Dit is altijd een sprookjesachtige gebeurtenis. Het is voor de kleine deelnemers, die trots met hun prachtige lampions in de stoet mee- lopen, een feest om nooit te ver geten. Uiteraard trok de stoet, die zich als een wonderlijk lichtend lint door de plantsoenen slingerde, veel bekijks. Het was wat koud, maar de stemming was er niet minder opgewekt om. Trouwens, de muzikanten van Hegeraath en de kranige trommelslagers en pijpers van ..Juliana" zorgden er wel voor, dat de goede stemming er in bleef. Op de ochtend van deze dag was er een korte maar niet minder feestelijke bijeenkomst bij Amici- tia. Daar beoefende en de samen zang en bracht de heer L. A. A. van Hamersveld een driewerf hoera uit op Koningin Juliana. Het was al vroeg feest, want de dag was nauwelijks aangebroken toen de muziekcorpsc - Juliana. Postharmo- nie en Politie-Harmonie in een groot deel van de stad de mensen opriepen naar het feest. Overal schoof men de ramen open, overal was er een blijde stemming cn de zon deed dapper mee. Klokken beierden over de stad Actie-comite voor torenverlichting Men schrijft ons: Indien wij de regel onderschrij ven, dat de schoonheid van onze O.L.Vr. toren een weerspiegeling ge acht moet worden, van de maat schappelijke toestanden ten tijde van haar bouw, dan moeten wij vast stellen dat de burgerzin in die da gen groot en geen holle phrase is geweest. De trots die de Amersfoorters vervuld moet hebben op de dag dat de laatste werkzaamheden waren geschied, hebben ook wij nog kun nen doorleven in die uren dat gra naten haar schone lijnen misvorm den. Met zekerheid kan worden aange nomen dat onze voorouders, al hun vermogen aan technisch kunnen en scheppen van schoonheid in dit symbool der verbondenheid hebben neergelegd. Deze symbolieke wer king werd in later tijden verhoogd door aanbrengen van uurwerk cn carillon, terwijl de uurslag, de wa kende in stille nacht, de zekerheid gaf. dat de toren ondanks de duis ternis deel uitmaakte van een ge meenschap. Nu de technische mogelijkheden daar zijn om de dienende taak van de toren sterker te doen spreken en haar actieradius te vergroten, rust op ons geslacht de plicht, zorg te dragen dat zij deze mógelijkheden niet worden onthouden. Om dit tot werkelijkheid te ma ken zal er een offertje gevraagd moeten worden, maar wat betekent dit offer in verhouding tot de uit gaven welke onze voorouders zich hebben getroosten om ons deze schoonheid te kunnen nalaten? In verhouding tot de ontzaglijke bedragen welke thans opgebracht moeten worden, zullen de kosten van een wijzerplaatverlichting in het niet verzinken. Ten bewijze dat wij ons dit alles bewust zijn. ten bewijze dat wij onze voorouders willen eren, voor hetgeen zij gewrocht hebben en ten bewijze dat wij onderschrijven dat burgerzin cn verbondenheid zeer schone zaken zijn cn in de over tuiging dat Amersfoort niet achter kan blijven bij vele steden en dor pen in het land, moet de toren van wijzerplaatverlichting worden voor zien. Het tot dit doel gevormde voorl. comité is inmiddels uitgebreid met mej. E. M. v. Hamersveld en de heer Jac. Spoel, voorz. van de VVV en mevr. Bïenema-Prop, voor zitster VEV. terwijl daarnaast de eerste toezeggingen van geldelijke steun reeds zijn binnengekomen. Zwijntjes jagers actief Voor zwijntjesjagers was het Za terdag een goede dag Maar liefst drie fïeVen werden ontvreemd. Uit een schuurtje achter de Froderik van Blanken heimstraat verdween een damesfiets; het schuurtje was echter nooit afgesloten. Een trans portfiets die voor een café stond, verwisselde eveneens van eigenaar Het derde slachtoffer tenslotte, was een fiets, die niet afgesloten aan de Leusderweg stond. GRAND THEATRE. ..De vader van de bruid", (al.), Zondag 29 April. Maandag 30 April en Hemelv.dac. 3 Mei Vier voorstellingen-2. 4 15 6 45 en 9 uur Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER t/m 2 Mei: ..Niets dan pech" (a l Zondag. 29 April. Maan. dag 30 April 2. 4.15. 6.45 en 9 uur OveriRe dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Hemelvaartsdag 2. 4 15. 6.45 en 9 u.: ..Bathing Beauty (a.l.) REMBRANDT THEATER. Van Vrildag t/m Maandag: ..De wet van de en niet veel later speelde stadsbei- aardier Marius van der Werf vro lijke vaderlandse wijsjes op het ca rillon. De samenzang bij Amicitia werd opgeluisterd door de mannen van Wilskracht. Zo was het in de binnenstad, maar zo was het ook in het Soes- terkwartier waar de kindervereni ging Juliana al vroeg de jeugd naar buiten riep om met Hosanna" een rondgang door de wijk te ma ken. In drie kleurige groepen trok Amersfoorts jeugd vanmorgen uit alle delen van de stad op naar het centrum Uiteraard trokken deze optochten veel belangstelling. Ze waren dan ook de moeite van het aankijken waard. De jeugd had veej werk gemaakt van de aankleding Bijzonder was ook de groep van de Pedaalridders, die op ouderwetse fietsen en passende klederdracht in de stoet meereden. Dit is ook de dag van de nooit genoeg te prijzen muzikanten. Zij vielen van de ene festiviteit in dw andere. Onder de vrolijke marsmu ziek was het voor de jeugd een vreugde om naar de Hof op te trek ken. Daar was het een bonte we meling van kleuren. Uit de oude huizen op de achtergrond wapper den de vlaggen en trots en fier stond daar de St. Joriskerk. Een kleurig défilé trok langs de eerste burger van onze stad, die opgewekt als altijd de huldebetui ging namens Koningin Juliana in ontvangst nam. Dit ochtendfeesi werd besloten met een concert van de postharmonie en de enthousiaste jongeren van het Christelijk Tam- boer- en Pijperkorps „Juliana". Marius van der Werf leidde op het carillon het middagfeest in. Ook de Oranjevereniging Berg- kwartier had feestelijkheden voor de jeugd op touw gezet. Zij nodigde de jeugd in het Grand Théatre. waar door het kindertoneel van de O.V.B. met veel succes „Het verlo ren schoentje" werd opgevoerd. .Volkswagen rijdt een sloot in Zondagmiddag j 1. kwam een luxe auto met daarin het echtpaar A. uit Arnhem uit de richting Amersfoort ribden over de Arnhemseweg. Ter hoogte van het hulppostkan toor (waar reeds vele automobilis ten sneuvelden) slipte ook deze Volkswagen en kwam na een paar keer rondgetold te zijn in de sloot terecht. De beide inzittenden kwa men er wonder boven wonder zon der ongelukken af. Ook de schade van de auto viel mee, want die kon later op eigen kracht, maar thans bestuurd door de echtgenote, zijn weg ver volgen. Hoewel ruim 100 meter voor deze bocht een verkeersbord met algemeen gevaarteken is geplaatst, maakte de heer A. toch een aan merking dat er geen bord is ge plaatst. Althans hij had het bord niet gezien, hoewel hij niet harder dan 40 a 50 k.m. had gereden. Kwart eeuw kellner op 't station In tegenwoordigheid van directie, vrienden en genodigden is Zondag morgen in de restauratie van de stationswachtkamer de heer J. van Pluuren gehuldigd, omdat hij 25 jaren als stationskellner werkzaam is. De heer Ph. Schotting sprak wees op de plichtsbetrachting, het opgewekte humeur en de populari teit van de jubilaris en noemde het verheugend dat hij Van Pluuren de gouden medaille van de „Horecaf" kon overhandigen. Spreker bood voorts een enveloppe met inhoud aan en bracht een bloemenhulde aan mevr. Van Pluuren. De heer Ph. Schotting huldigde namens de collega's en haalde op humoristische wijze herinneringen op Als aandenken aan deze histo rische dag gaven de collega's een fraaie boekenkast en bloemen. De heer Van de Heuvel Sr.. noemde de jubilaris een prettig col lega Namens de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantperso- neel sprak de landelijk voorzitter, de heer W. van Bijsterveld. Deze spreker wees op de belangrijke taak van de kellners, die dikwijls door hun prettig optreden buiten landse reizigers een goede indruk van ons land geven. Na afloop van deze intieme plech tigheid maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om de heer Van Pluuren hun gelukwensen aan te bieden. TONEEL VAN PRO REGE Zaterdagavond j.l. gaf de toneel vereniging „Pro Rege" van het Christelijk Militair Tehuis te Amers foort een uitvoering in de zaal van „Hotel de Mof" te Leusden. Voor een half gevulde zaal gaf het uit zes personen bestaande gezelschap een aardige weergave van de schets „De huistiran". De bijeenkomst werd geopend en gesloten door de heer Willigénburg uit Amersfoort, ter- wijl de Vader van het Militaire Te huis de heer Sportel eveneens aan wezig was. In de pauze werd een verloting gehouden voor de in standhouding van eerder genoemd Tehuis. 1574. Rob weet nog altijd niet zeker of zijn vermoeden juist is, dat het Kees is, die hem deze poets heeft gebak ken. Maar wie het ook is, hij moet proberen te verhinderen dat die an der er met de „Vrij heid" van door gaat. Maar hoe? Ha, daar hangt een vlotje in een takel. Dat heeft Kees zeker gebruikt om van tijd tot tijd aan wal te gaan. Zou hij daarmee de „Vrijheid" kunnen bereiken? Wanneer Rob het vlotje afstoot, ziet hij Skip aan komen zwemmen. Maar op het zelfde moment ziet hij ook de rugvin van een haai, die snel op zijn hond toeschiet. Zal hij nu hier, midden in de Stille Oceaan, zijn trouwe hond verliezen? (Van een onzer verslaggevers) Amersfoort heeft in het voorbije weekeinde de mensen van de weten schap binnen zijn wallen gehad. Het waren Inzonderheid de voorstanders van de wetenschaps-geschiedenis, die zich verenigden in het Genootschap voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde cn natuurwetenschappen. Uiteraard hield men zich op de voorjaarsvergadering van dit genootschap bezig met allerlei vraagstukken. ning is niet van toepassing op de burgerij van Amersfoort, welke in samenwerking met het gemeentebe stuur heel veel historische schoon heid tot nieuw leven heeft gewekt EEN LEEMTE Burgemeester Molendijk meende als buitenstaander te mogen opmer ken, dat ten aanzien van de weten schapsgeschiedenis in Nederland een leemte is aan te vullen. De toplei ding zou goed doen dit gedeelte van uw arbeidsveld nader te bekijken, aldus de burgemeester. Met de ken- (Van een onzer verslaggevers) Het was Zaterdag een bijzondere dag voor de moderne arbeidersbewe ging in Amersfoort. Immers, aan één van haar pioniers, de heer J. W. Polder, is de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud. toegekend. Deze onderscheiding wordt door velen gevoeld als een erkenning van de grote verdienste van de heer Polder, maar ook van de arbeidersbeweging zelf. Burgemeester reikt medaille uit Dit werd trouwens door de gede coreerde zelf het beste getypeerd, toen hij, nadat Burgemeester Molendijk de medaille op zijn borst had ge speld. de volgende woorden sprak: „Deze Koninklijke onderschei ding hoort niet op mijn borst, „maar op de vlag van de Amers- „foortse Bestuurders Bond. Ik heb „alleen gedaan wat mij is opgedra gen, al deed ik dat met liefde!" Het was Zaterdagavond een korte, maar indrukwekkende plechtigheid in .Het Volksgebouw". De burge meester sprak de heer Polder als volgt toe: „Deze onderscheiding is bedoeld als een erkenning voor hetgeen u voor de gemeenschap heeft gedaan. Dat u altijd met grote vasthoudend heid en hardnekkigheid te werk ging. was dikwijls, en vooral in vroe ger jaren, ook nodig. Toen was het een kleine groep die steeds voor de belangen van de arbeiders op de bres stond, waartoe ook u behoorde. La ter werd de arbeidersbeweging er kend. en kregen vertegenwoordigers zitting in sociale instellingen als Raad van Arbeid, Arbeidsbureaux, Ziekenfondswezen. Plaatselijke Prij- zencommirsies enz. Het zeer vele werk dat u." zo vervolgde de burge meester. „met opoffering van al uw vrije tijd heeft gedaan, is niet met woorden goed te maken. Het is goed dat er een ogenblik komt. dat de overheid blijk geeft van erkentelijk heid voor hetgeen u voor de ge meenschap heeft gedaan. Daarom moeten wij deze onderscheiding ook symbolisch zien Zoals wij hier zit ten. verheugen wij ons over deze gebeurtenis en voelen dit aan, alsof het ons zelf betreft." De beer Polder, die na deze huldi ging het woord nam. wees er op. dat. toen de arbeidersbeweging werd er kend de vertegenwoordigers hiervan zich onmiddellijk, en met succes, gin gen bemoeien met krotopruiming, woningbouw, sociale voorzieningen, enz. „Het staat voor mij vast." aldus de heer Polder, „dat Amersfoort zonder de vakbeweging niet meer zou kun nen bestaan. Doelende op de juist ontvangen onderscheiding, zei hi), dat het nu tijd werd een einde te maken aan de huldigingen, die hij de laatste lijd nog al eens in ont vangst heeft moeten nemen. „Ook kogel" 114 jr).'Vrijdag en Zaterdag deze onderscheiding heb ik vooral - 'te danken aan mijn kameraden, die mij altijd tot gróte steun zijn ge weest. Zij is een stimulans voor de jongeren in de arbeidersbeweging, om de ingeslagen weg te blijven voortbewandelen." Met het verzoek aan de burgemeester om de dank van de arbeidersbeweging voor deze verleende onderscheiding over te brengen aan H. M. de Koningin, be sloot de heer Polder zijn rede. Het hoofdbestuurslid van de Al- 2 30. 6.45 en 9 uur. Zondag cn Maan dag: 2, 4.15, 645 cn 9 uur Van Dinsdag t/m Donderdag. „Menselijk wrakhout" (14 Jr). Dinsdag cn Woensdag- 2.30 cn 8 uur. Hemclv.- dag 2, 4 15. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vril dag t/m Maandag: „Tarzan's ver banning" (14 Jr). Van Dinsdag t/m Donderdag: ..Fiesta" (14 jr) Zondag, Maandag en Hemelvaarts dag. 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Zaterd.: 2 30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30 en 8 uur. gemene Bond van arbeiders in de voedings- en genotmiddelenbedrij- ven, de heer Klomp, memoreerde de prettige samenwerking met de ge decoreerde. Na deze spreker voerden o.a. nog het woord, de heer Slettenhaar (Prij- zencommissie cn Christelijke Bestu ren Bond), de heer Stöfsel (namens voorzitter van de Raad van Arbeid, van het Raadscollege en de ambte naren). de heer Van de Bunt (Maat schappij Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken», de heer Blaas, direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau. de heer H. J. J. Lips, voor de afdeling Amersfoort van de Par tij van de Arbeid, de heer Herman, directeur Mij. Ziekenfonds, de heer Veenvliet. (Stem des Volks), de heer Th. van Oort namens de A B B. en de heer Van Amstel. secretaris van de afdeling Amersfoort van de Al gemene Bond van arbeiders in de voedings- en genotmiddelenbedrij- ven. Alle sprekers wezen op de grote verdienste van de heer Polder en roemden de wijze waarop hij steeds voor de belangen van de arbeiders op de bres stond. Aan liet slot van deze plechtigheid bracht de Arbeiders Muziekvereni ging „H .T, Hegeraat" nog een muzi kale hulde, die uiteraard op de druk ke Snouckaertlaan veel belangstel ling trok. Meer contact met Duitsers In het gebouw van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden behan delde Zaterdagavond tijdens de we tenschappelijke vergadering prof. ïr R. J Forbes uit Amsterdam het on derwerp „Oude pamfletten over pe troleum". Professor, Forbes memo- reerde hoe er na de uitvinding van de boekdrukkunst het adverteren zich ontwikkelde. Ook pamfletten over de naar de inzichten van de mens in de vroege middeleeuwen genees krachtige olie verschenen. Daarin, er zijn er tot nu toe drie bekend, wordt met vrijwel gelijke termen de olie voor de geneeskunst aanbevolen. Er was toen al concurrentie tussen de olie uit bijv. Beieren en die van Italië. In een van die pamfletten is sprake van de St. Catherina-olie, die in allerlei oude apotheken wordt ge noemd. Tot ver in de 18e eeuw hield deze olie stand, maar de bronnen droogden op. Niettemin wordt mo menteel door de Italianen in Modena, waar deze olie in vroeger tijden werd gewonnen, opnieuw naar olie ge boord cn ook in bescheiden mate ge wonnen. In de tekening op een van die pamfletten is een standaardver pakking aangegeven. De typische daarop voorkomende platte fles is echter tot nu toe niet teruggevonden. MEER CONTACT Bijzonder was de beschouwing van dr J. Dijksterhuis uit Oisterwijk, over een onlangs gehouden congres van Internationale Wetenschapsge schiedenis te Bremen. Het blijkt, dat men in Duitsland ten aanzien van deze zaak verder staat dan Neder land. Dr Dijksterhuis stelde dan ook voor contact te zoeken met deze Duitse organisatie om tot uitwisse ling van gedachten te komen. Spr. vond dat men zich teveel van de Duitse wetenschap isoleert en dat men zich teveel richt naar Amerika cn Engeland. Een tentoonstelling, tij dens dit congres gehouden, wees uit dat de Duitsers, die in de jongste oorlog tien millioen boeken verloren, reeds een groot aantal nieuwe wer ken het licht deden zien. Het wordt, naar het inzicht van deze inleider, tijd, dat men in Nederland van deze wetenschappelijke werken kennis neemt Uit de vergadering kwam te vens de mededeling naar voren, dat men na overleg in 1952 zal komen tot het weder opnemen van Duitse wetenschappelijke artikelen in de „Archives", het tijdschrift van het genootschap. Uit de vergadering bleek voorts, dat er bij de leden van het genoot schap een sterk verlangen leeft naar de erkenning van de wetenschaps geschiedenis, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van een leerstoel. Drs M. Van Dam uit Amersfo<prt vertoonde een filmpje „Herinnerin gen aan het congres". BEGROETING Na deze avondvergadering vond er een begroeting plaats in de raadzaal van het gemeentehuis Bij deze be groeting waren aanwezig burgemees ter H Molendijk, de wethouders C. van Zwol en A. J. Splekermann en de gemeentesecretaris mr R Streng. De heer Molendijk uitte zijn vreug de over de aanwezigheid van de leden van het Genootschap in het oude Amersfoort. Hij noemde de at mosfeer en de doelstelling van het Genootschap heel nauw verwant aan die van de oude stad Amersfoort. Er is wel eens geklaagd, dat de Neder landers weinig betekenis hechten aan de historie van hun land. Deze me- nis van de evolutie der wetenschap worden wij m het jachtige tempo van deze tijd stiefmoederlijk bedeeld. De hoogste instanties, speciaal in Nederland, hebben op dit gebied iets in te halen. De landsregering moet ervan doordrongen worden, dat men in andere landen voor de weten schapsgeschiedenis leerstoelen be schikbaar stelt. Na een vriendelijk v. ederwoord van prof. ir Forbes werd deze plechtige begroeting met een koele dronk besloten. Tijdens de wetenschappelijke bij eenkomst op Zondag voerde het woord de heer dr J. F. A. Beins uit Amsterdam over „Misgeboorte, reli gie cn bijgeloof". Dr Beins toonde duidelijk de verwantschap aan en bracht zijn gehoor nader tot het werk van Jeroen Bosch. De heer dr G. ten Doesschate uit Utrecht ves tigde de aandacht van de vergade ring op het ontdekken door Herman von Helmholtz in 1851 van de oog spiegel. Deze ontdekking bracht een revolutie teweeg in de oogheelkun de. Het werd namelijk mogelijk met deze oogspiegel de achtergrond van het oog te zien. Voorts hield de heer dr Th. H. Schlichting uit Amsterdam een summiere causerie over catar- rhen, waarbij bleek, dat oude opvat tingen lang in de geneeskunst kun nen doorwerken. APV „De Zwaluw" Uitslag wedvlucht van RoozendaaJl uit: Aankomst eerst© duif 9.50.39 uur. Aankomst laatste duif 10-15-33 uur. Speciaals 1 2 3 5, KP 1 2 3; Aangewe zen 25 ct no. 10 14: Aangewezen 10 ct no. 2 11. J- Vos 1 3 14 35; T. Kiewiet 2 6 21 H. Hornsveld 4 9 16; W. Dijkhuizen 5 17 26 28 37: N. Apeldoorn 7 39; J. Rey- nc 8 24; P v. d. Brink 10. C. van Doornik 11 33: H Lambrechts 12; E. Hilhorst 13 19; J. Gouw 18 31 36: C. Grceven 20. G. v. d. Matten 22 27 40; A. Hermans 23: P. van Oven 29 34: Gebr. Kuppen 30: A. Jansen 32: G. L ten Hoove 15 25 38. A.P.V. „DE KOERIER" Uitslag wedvlucht uit Roosendaal, af- stand 96 km. In concours 164 duiven Gelost 8 35 uur. Eerste duif 9.45.45 uur. Laatste duif 10.7 11 uur. KP 1 2 3 Spe ciaal 1 2 3 4 5. Aangewezen 25 cent 2 en 9. Aangew 10 cent 4 cn 11 Van Zwol 1 9 10 16 23- G. Bunert 2 35 D. v. d. Berg 3 27 28; ,T. Kolfschoten 4: C. de Gans 5 39: A. W. de Bruin fi 14 41: O. Feuerslein 7 36 G. Hoek 8 38 40; G. Veenendaal 11: C. Geurtsen 12 20 24: W. Rommcrs 13; E. Koudijs 15 25: J. Wouterse 18 37: Jac. Buis 19 21: J. Tsing 22 29 32 34: A. Rutten 26; B. Pothoven 30: Ch. A. Kollen 31: J. Lomcljer 33. A.P.V. „DE LUCHTPOST" Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Roosendaal, afstand 94!a k.m. op Zon dag 29 April. In concours 433 duiven. De duiven werden gelost om 8 u 35 met betrokken lucht. Zuid-Westen wind Aankomst eerste duif 9 u. 50 m. 9 sec. laatste duif 10 u. 17 m. 41 sec. K.P.N. l aangewezen 10 ct. no. 2. 3. 7; aang. 25 ct no. 9. 15. 16. Speciaal 10 ets.: no 1. 2. 3. 4. 5 6. 7. 8. 9. 10. 11, 12, 14. 15, 16. 17. De prijzen werden gewonnen door- M. J. v. d. Linden 1, 9; W. F. Collet 2. 6. 17: F. Jansen 3. 4. 39. 42. 77, 91: J C den Ouden 5. 81. 92; B Ham 7. 87. 104: E de Goede 8. 102; R Bronkborst 10. 36. J Hartogsveld 11. 25. G H. van Hoorn 12: G. C. Hlenekamp 13. 78. °5; W. Eikelboom 14. 33: W. Brandsen 15; C. Mark 16; W. van Drie 18; C. den Enting 19. 22. 34. 58. 63. 65: H Verhoef Jr. 20. 51. 56. 71: M W. v. d Bergh 21. 82. 98; H. J Hol 23. 28. 37 46. A Jansen 24. 27. 38. E. van Ameroncen 26. 61* G. van Westerlaak 29. 50: W. v. d Riet 30. 72. 74; B Huyskes Jr 31. 103; N. Fcrwerda 32: W. Gouw 35. 36. 55" G. Pol 40. 79. 84. 96- J.-Hoegen 41: A Huyskes Sr. 43. 45. 47. 88: A Meskes 44. 100; T. Dekker 48: J van Pluuren 49. 67, 101: G de Bruin 52: H F. v. d. Linden S3; J Hagenbcuk 57; G- A Tulthof 59. 60. 107; J. Meijer 62; S. Aopel 64. 80; L. v an Doornink 66. 90; C Dielissen 68: G. J van Maanen 69. 70. 106. W. Ver hoef Sr 73; Joh. van Korlaar 75: P. Meijer 76. 105: A van Eldert 33. 109. W. J. v. d. Linden 85; L. Snilders 89. 94: H. Hassclbach 93: J. Noorman 97: H. Overeem 99; J. Seuntjes 108; A. van Nijkerk 53. A.P.V. DE ORDONNANS Uitslag wedvlucht Roozendaal. afstand 94 km. In concours 516 duiven, gelost 8 uur 35. Aankomst le duif 9.43 47. laat ste 10.7 27. Aangewezen 25 ct. no 5 en 15. Idem 20 ct. no. 10 en 11, Idem 15 ct. no 7 en 9. Idem 10 cent no 12 cn 21. idem 5 cent no. 1 en 23, speciaal no. 1 t.m. 17, restant no. 18. Koningspoule no. 1. M Dekker 1. 36. 40, 58. 98; J. van Voorst 2. 69. 71, 113, 120, 128, 129: J. Hei develd 3. 85; S. Visscher 4. 50. 64 68. 117. 119. 123. J. Korlaar 5. 67; J. Hoenholt 6. 14. 116. A. Wickart 7. 114. 118. G. de Graaf 8. 34. 42. 51. 99. 108; G. de Valk 9. 56; K. de Korver 10: E. Woudenberg 11. 52. 84; E. de Haan 12. 82; v. d. Bogt 13: R. Schuiten 15: M. Keken 16. 22. 102, 122; J. Bolhaar 17. 70: P. Bos 18. 45. 59. 60. 74. 80; H. Lisdonk. 19. 106, J. Jagtenberg 20. 62. 109. J. Ising 21, 115. B. v. d Burg 23. 90; W. Buitink 24. J. Pater 25; E. v. Soelen 26. 126; H. Hei develd 27. 44; W. Florijn 28. 39, 101; J. v. Hoeijen 29, 93: G. te Kulve 30. P. v. d. Brom 31; Th. Jansen 32. 75: G. Veenendaal 33 M. v. Kuilen 35, 73. 76; M. Staal 37. 86. J. Groencstcin 33; J. Woudenberg 41. 87; J. v. d. Biezen 43; L v. d. Biezcnbos 46. 125; H Rekcra 47; E. van Wilpen 48. 94; Th Gouw 4r- 53. C Essenburg 54. 55, 81. 91: A. Pasch'c- dag 57 97; H Gerth 61. A. Hoek 63. 9S; L. te Kulve 65; W Sleeking 66; G But- selaar 72; G. de Haan 77; B v. Leeuwen 78, 112; J. Kleton 79. Chr. Windhouwcr 83. 107; G. Brandsen 88, J. Arlar 89. 104, 110; W. van Dam 92. Ill; G. Veld huizen 95. 100: C. v. Putten 103: A. Kok 105: P. Arlar 121. 124; J. Hendnksen 127. Afsteken van vuurwerk is verboden De politie herinnert er aan, dat het verboden is vuurwerk in het openbaar af te steken Zij verzoekt de burgerij in verband hiermee om medewerking. Ouders en opvoe ders kunnen de jeugd er niet ge noeg op wijzen, dat er elk jaar weer grote schade aan kleding wordt aangericht, door rotjes, voet zoekers en andere feestartikelen, die tussen het publiek worden afge stoken. Gewonde bij een autobotsing Zaterdagmiddag j.l. botsten om streeks drie uur op het kruispunt „de Hertekop" te Leusden een mo torrijder en vrachtautobestuurder tegen elkaar op. De motorrijder W. B. uit Amersfoort kwam uit die richting rijden, terwijl van tegen overgestelde kant een vrachtauto, bestuurd door de heer J. uit Am sterdam naderde. Laatstgenoemde v/i 1de de Dodenweg oprijden, doch moest voorrang verlenen aan de mo- torrijdre. Dit deed hij niet, omdat zo als de chauffeur verklaarde, de mo torrijder. Dit deed hij niet, omdat zo- week. zodat de bestuurder van de vrachtauto in de mening verkeerde dat hem voorrang werd verleend. Een botsing volgde waarbij de heer B. een linkerbovenbeenbreuk op liep en schaafwonden. Dr Bergmk achtte opname in het St. Elisabeth- ziekcnhuis noodzakelijk. De motor werd vernield. De vrachtauto weid alleen aan de voorzijde beschadigd. Een nieuw lente 7 O af en toe hebben wij Zondag de neus even buiten de deur gestoken. Het weer was weer best. Zo best. dat wij met vereende krachten de laatste restjes kolen uit hoekjes en gaat jes harkten om in onze on misbare en trouwe salaman derkachel de gloed te bren gen die wij eigenlijk van de zon hadden verwacht. O, laten we niet moppe ren over die zon Ze deed haar bestAf en toe wierp zij u;at fletse stralen over de groenende tuinen. Wat er ook mag gebeuren, de lente gaat door. Bloem en blad zijn niet meer te houden. De vogels zingen een lief lied en slepen af en aan met takjes en veertjes om een nest te bouwen. Wat hebben die vogels toch veel voor op de mens. Wij maken ons dag in dag uit zorgen over de woning nood. Wij hebben niet zo maar het recht een nestje te bouwen. Honderd-en-een be palingen staat dat nestjes- bouwer. van de mens in de weg. Goed, laten we ons daar niet in verdiepen. La ten we ons bu de lieve len te houden. Die komt en met een luister, die ons blijder stemt, die ons even licht uit de zorgen van deze tijd, die ons doet geloven in een nieuwe toekomst. Met Gor ter zeggen wij „Een nieuwe lente, een nieuw geluid!" Herdenkingsrede Daar door vele reünisten en leerlingen de wens werd te kennen gegeven om de herdenkingsrede te bezit ten, die ter gelegenjieid van het 575-jarig bestaan van het Johan van Olden- barnevelt Gymnasium op 18 April jl. door dr B. Keulen in de St. Joriskerk werd uitgesproken, hebben ondergetekenden het initia tief genomen om deze rede in druk te laten verschij nen. Zij die het op prijs stel len een exemplaar hiervan te ontvangen worden ver zocht 50 cent te willen stor ten op postrekening no. 411259 ten name van dr F. H.-Pa ligger te Amersfoort. Comité van voorbereiding bestaat uit; mej. G. Kuis- dom, H Ligtenstein. G. van Nieuwenhuizen. F. H. Parigger, Sj de Vries. Clubbladen Het „Quick-nieuws" van April bevat ditmaal een belangwekkend artikel over de buitengewone ver gadering. In de kop wordt aangekondigd, dat Quick een andere koers gaat va ren. Op de bewuste verga dering is deze koers op eer lijke wijze aangegeven door secretaris de heer P. Tjal- ma. Het Quick-bestuur stelde zich volkomen acn- ter de opvattingen van de secretaris en het laat zich aanzien dat de oudste Amersfoortse voetbalver eniging een nieuwe tijd te gemoet gaat Daarin kun nen wij ons zeer verheugen. Op naar de derde klasse, vrienden! Onze actie Voor Dikkie de Graaf uit Nijkerkerveen is geen capsule of zilverpapier vei. lig. Hij kijkt bij de siga rettenrokers de stukjes zilverpapier bijna uit het doosje en de melkboer schakelde hij ook al in voor de capsules. Het re sultaat is er naar; eer. tweede doos vol van dat blinkende spul. Goed zo, Dikkie! Dan komen nog op het erelijstje voor: J. G- v. d. Groterveen, Hoogeweg 227, Café de Twëede Steeg; en natuurlijk ook Joop van Laar, Arnhemseweg 122, die met een opgewekt re- zicht zijn tweede portie kwam inleveren. Er was al weer een gedicht bij dat begon met „Zilverpapier snaren dat is geen kunst". Hoe dan ook Joop, je doet je best en daarvoor on ze dank. Busdiensten Morgen gaat een nieuwe dienstregeling in voor de stadsbussen. De directie liet niet na de Amersfoort se bevolking daarover in te lichten. Huis aan huis is een diens regeling bezorgd. Dat is service. Het enige dat ons te doen staat is U te herinneren, dat deze dienstregeling morgen 1 Mei ingaat. Het is maar, dat U de bus niet mist. jpnt'IBB.Mfci|IIBMMll(ir Klop even aan *t Stadsven- stcr. Tel. 4291; tedere morgen van tien tot twaalf our. (Advertentie I. M.) ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BElIj Natriumverlichting kruispunt Het kruispunt FockemalJ Laan 1914Utrechtscheweg, voet van de Amersfoortseber, Amersfoort een schakel in de ke rijksweg naar Utrecht, is v| bij avond nog zeer gevaarlijk, l door de onvoldoende verlichtiq De A.N.W.B. verneemt than; er plannen zijn om de situatie het aanbrengen van een na'j verlichting te verbeteren Te acht de A.N.W.B. deze voorger. maatregel van belang, daar de leg van de zuidelijke rondwe; Amersfoort, waarbij op dit i punt een circulatie-plein zou kc voorlopig is uitgesteld. SOEST Anker-personee viert feest Het gehele personeel vai Anker Emaillefabriekcn te S duinen, was Zaterdagavond t in de zaal van Eemland, vo: viering van een intieme avond. De directie - werd hai I dank gebracht voor haar werking. De toneelvereniging Genoegen" uit Baarn, brach toneelstuk, „Levensschaduw Met een gezellig bal wei avond besloten. I mg I ach I we I Demonstratie met nevelspuit Maandagmiddag 7 Mei gc-cfl Soester Vrijwillige Brandweej grootscheepse demonstratie de hogedruk nevelspuit. Dt monstratie, die door tal van riteiten zal worden bijgev wordt gehouden aan het eind de Foeckenlaan en wordt ge door een lezing in Eemlarfl houden door de heer J. N onder-commandant van de Ej weer te Eindhoven. JDAMUITSLAGEN In de onderlinge wedstrijde het persoonlijk kampoenscha: de damclub „De Variant" v.fl de volgende partijen gespee. WaalC. van Es 20; H. louwE. veerman 20; J OosterumG._ Collet 02: OomsR. Damen 11C. WallenburgT. Nieman'.svc 1—1. SOESTERBERG Feestdag buurtvereni „Oranje" De buurtvereniging „Oi waarbij honderden buurt?* zijn aangesloten, gaf Zaterda? jong en oud weer een feestda middags hebben de ki-deren stampvolle zaal van „Hui! Halve'- uitbundig genoten va prestaties van de goochela; buikspreker Dan Kelly, die oc| zijn poppenkast de jeugd van tot einde in de ban hield. Des avonds was het in „Hu Halvefeest voor de oudere zijn openingswoord kondigc voorzitter, de heer De Bruin uitstapje van de zomer van of club aan Voorts werd mede ge dat de speeltuin, die nu gehe I orde is gemaakt, over 14 dag" geopend worden. Daarna had door de loneeK ging T.T. uit Utrecht de opv plaats van: „Er kwam een br. bezoek". Dit aardige stuk me leuke, huiselijke scènes, werd het algemeen goed gespeeld dan ook veel bijval. In het der het ongedwongen, nat spel van de liefelijke bruid veel waardering. De dames een surprise. HOOGLAND BURGERLIJKE STAND Geboren- Hermanus Johanne-* gius, z. v. P. Kok' en H. \an Christianus Wilhelmus, z 't Klooster cn A. Hooft. Johanna dina. d. v. L. Ebing en A. Vegte. Cornells Joannes Nicola R. van Valkengoed en M. E. Zie! Ondertrouwd: Albertus den O Geertruida Catharlna van de W Gehuwd: Petrus Jacon Brou Cecilia Gertruda Schoonderbee^

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2