Kortsluiting tussen troep en kader bij Crescendo II Uw huid r DÉBRALINE In Juni weer Atlantische vlootmanoeuvres Het woncler Drie-divisie-plan blijft Kom jeugclwaar blijf je? BANDEN Anglo Iranian weigert betalingen aan Perzië Geen gebrek aan enthousiasme maar aan voorbereiding Oefentijd veel te kort geweest Vogeler op weg naar Amerika onverzwakt gehandhaafd PINKSTEREN Dinsdag 1 Mei 1951 3 (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De voornaamste oorzaak van de mislukking der Crescendo-oefening voor militairen van de herhalingslichling is gelegen in het feit. dat de ttfd welke beschikbaar was voor aanvullende oefening van de Indonesië-veteranen veel te kort «as. zo zei ons vandaag een hoog geplaatst militair. De zes weken gedurende welke het kader van deze troepen tijdens de herhalingsoefening onder de wapenen vertoefde, waren veel te kort voor een behoorlijke training voor de geheel nieuwe taken waarvoor dit kader in de Europese verhoudingen komt te staan. Had men dit kader volledig voor zfjn nieuwe taak geschikt willen maken, dan zou een herhalingsoefening van drie maanden nodig zijn geweest. In het uiter ste geval had met negen weken volstaan kunnen worden. De zes weken van thans zjjn als veruit onvoldoende te beschouwen. Hetzelfde geldt voor de vier weken gedurende welke de grote massa van de Indonesic-veteranen onder de wapenen zijn geroepen. Zes weken was wel het minste dat nodig was voor behoorlijke oefening. Maar had men de puntjes op de i willen zetten, dan zou voor hen een herhalingsoefening van acht weken nodig zijn geweest. In de vier weken welke thans ter beschikking stonden voor de heropleiding van de lagere rangen en de zes weken voor het kader, kon niet worden bereikt, dat de herhalingslichting duidelijk genoeg het onder scheid voor ogen kreeg tussen de ZOEKLICHT OP Dreiging in Perzië AAT Perzië de weg van K-* China? Er zal heel wat staats manskunst aan Westerse zijde en sociaal begrip bij de Perzische leiders aanwezig dienen te zijn omdat te verhinderen. Evenals China is Perzië een land, waar het Westerse kapitalisme op een mid deleeuws feodalisme is geplant.. Evenals in China 't geval was, zijn 't in Perzië de enkelingen stam hoofden, op wier gebied olie ge vonden is, rijke kooplieden, een kleine groep van adellijke be stuurders die van de grotere winstmogelijkheden, die het Wes terse systeem biedt, genieten. De grote massa des volks, het nieuwe industrie-proletariaat en de kleine pachtboeren, die voldoende con tact met het Westen hebben gehad om te weten, dat het ook anders kan, leven in dezelfde armoede als tevoren. Daardoor heeft het com munisme in Perzië de beste voe dingsbodem gekregen, die het zich maar wensen kan en de officieel verboden communistische Toedeh- partij, die geheel geleid wordt van de door Moskou rijk van mid delen voorziene Sowjet-ambassade in Teheran uit wint begrijpelijker wijze dagelijks aan invloed. Daar naast speelt en ook dat gebeur de in China een fanatiek natio nalisme, dat er thans de naasting van de olie-industrie heeft door gedreven, in Perzië een grote rol. Op zichzelf te zwak en daardoor gesteld voor de keuze, zich bij een van de drie concurrerende macn- ten communisme, nationalisme cn het Westen aan te sluiten, hebben de werkelijke regeerders van Perzië, de kahns en de koop lieden, ook al naar Chinees voorbeeld de zijde van het nationalisme gekozen. Waar het thans op aan komt, is, of dit na tionalisme, dat thans de boven toon voert, er in zal slagen niet slechts de nationale aspiraties van het volk te bevredigen, maar bo vendien het land die sociale her vorming te geven, welke het zo dringend behoeft. Geschiedt dat niet en het conservatisme der Perzische leiders is in dit opzicht zeker niet veelbelovend dan zullen ten slotte de Russen en de Toedeh-partij de erfgenamen van Perzië zijn. Er moet der Britten daarom alles aan gelegen zijn, straks wanneer de onderhandelin gen over de Anglo -Iranian begin nen, deze zo te voeren, dat niet slechts aan de nationalistische ver langens der Perzen wordt tege- moet-gekomen, maar dat tevens garanties worden gegeven, dat de offers, welke het Westen ongetwij feld zal moeten brengen, niet slechts aan een kleine Perzische kliek, maar aan het gehele volk ten goede zullen komen. Slechts zo zal een catastrofale ontwikke ling wellicht nog te verhinderen zijn. gevechtsmethode elke In Indonesië moest «-orden gevolgd en die welke in Europees verband is aangewezen, aldus onze zegsman. Uit deze woorden moet wel de conclusie worden getrokken, dat het mislukken van de tweede Crescen do-oefening (de- eerste voor Indone sië-veteranen) niet in de voornaam ste plaats gevolg is van gebrek aan enthousiasme van de deelnemers. In dit laatste geval zou het trou- «•ens niet zo'n drama zijn, «'ant dan zou er nog op gerekend kunnen worden, dat de ondergrond goed genoeg was. maar dat de manschap pen de oefening met losse flodders en vlaggetjes en kunstmatige mij nenvelden niet indrukwekkend ge noeg vonden om zich bovenmatig in te spannen in de warmte. Het heeft er n het licht van deze uit spraak echter meer van. dat men eenvoudig niet meer op te brengen had. omdat door te korte oefentijd het kader grotendeels uit reser ve-officieren bestaande niet m staat «-as. de massa van de dienst plichtigen duidelijk te maken, waar alles om draait. Met andere woor den. dat de gehele herhalingsoefe ning als zodanig is mislukt. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de chef van de generale staf tot deze conclusie reeds is geraakt toen hij vorige week Woensdag met de minister van Oorlog een bezoek bracht aan de troepen op de Veluwe. Op andere leest In dit licht is bet duidelijk dat niet kan worden volstaan met de afgelasting van de Crescendo-oefe ning. De gehele herhalingsoefening zal op andere leest geschoeid moe ten worden. Een van de grootste moeilijkheden «'elke zich heeft voorgedaan, is dat er kortsluiting Tweede legerpredikant naar Korea ENSCHEDE Ds H. J Dieker- hof. legerpredikant op de vliegbasis Twenthe, zal binnenkort waar schijnlijk reeds Zaterdag as. naar Korea vertrekken. Ds Dieker- hof, die 41 jaar is en ongehuwd, zal de ziekenhuizen in Zuid-Korea bezoeken en ds Meerburg, die aan het front vertoeft, een maand af lossen Ook zal ds Diekerhof in de ziekenhuizen in Tokio «'erkzaam zijn. ontstond in de verhouding tussen troep en kader, doordat de oude formaties, waarin de Indonesie-ve- teranen «'erden opgeroepen hun vertrouwde kader moesten ontbe ren Dit kader bestond voor een zeer groot gedeelte uit oorlogsvrij willigers. die thans uiteraard niet konden worden opgeroepen. Het nieuwe kader geraakte in de tijd van vier weken niet voldoende op de troep ingespeeld. WENEN. Maandag is Vogeler in een vliegtuig van de Pan Ame rican Airways naar Amerika ver trokken. Hij vertrok met het ge wone lijntoestel en werd verge zeld door zijn echtgenote, zijn twee zoons, zijn schoonzuster en een functionams van de „International Telegraph and Telephone Corpo ration". Men had gepoogd zijn ver trek volkomen geheim te houden door te zeggen, dat hij pas Woens dag of Donderdag zou vertrekken. Amerikaanse militaire politie trok een condon om het vliegtuig van Vogeler toen het bij Frank fort landde. Niemand mocht bij het toestel komen. Nadat benzine was ingenomen, vertrok de machine naar Londen. Daar zijn de Voge- lers in een Stratoliner. die hen naar New York zal brengen, over gestapt. Zal Sanders ook vrij komen uit Hongarije? LONDEN. Wallinger. de Britse gezant in Boedapest, pleegt thans met het Foreign Office overleg over pogingen tot verkrijging van de vrijlating van de Britse zakenman Sanders, die op 22 Februari gelijk met Vogeler werd veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf wegens spionnage. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde me de. dat Wallinger de kwestie nog niet heeft besproken met minister Morrison. (Advertentie I. M.) Béstrijd die afschuwelijke a kwelling grondig mei hel -= huidgcneesmiddel dal alie -= schadelijke kiemen doodt Tank rijdt tegen D-trein CHICAGO. Een niet alledaags ongeluk heeft zich Maandag in de V.S. voorgedaan. Een Sherman-tank van 33 ton van de nationale garde reed op een overweg te Barberton (Ohio) tegen een uit Chicago ko mende D-trein op. Drie inzittenden van de tank vonden de dood. Zes passagiers liepen lichte verwondin- gen óp. Gehele dorpsbevolking naar een strafkamp SINGAPORE De gehele bevel- king (ongeveer 450 personen» van het dorpje Boesoet in de staat Se- langor in Malakka zal naar een kamp «orden overgebracht omdat zij de guerilla's heeft geholpen. In het gebied van Johore werden Zon dag vier Chinezen, waaronder een vrouw, door guerilla's uit hun hui zen gehaald en gefusilleerd. Verder werden nog vier andere personen om het leven gebracht. In de afge lopen 24 uur hebben veiligheidstroe pen 2 guerilla's gedood en acht ge wond. Oefeningen in het mijnenvegen voor de Nederlandse kust OSLO. Het Noorse marinecommando maakt bekend, dat de vloot- strydkrachtcn van de Atlantische mogendheden aan drie "gemeenschappe lijke manoeuvres zullen deelnemen langs de Europese kust van de Atlan tische Oceaan. Onder meer zullen bij de Nederlandse kust in Juli van dit .jaar belangrijke oefeningen in het mijnenvegen «orden gehouden onder leiding van de Nederlandse vice-admiraal C. W. Slot, waaraan plus minus zestig mijnenvegers zullen deelnemen. In totaal zullen bij de gemeenschap pelijke manoeuvres ongeveer honderd schepen uit België, Denemarken. Frankrijk. Nederland. Noorwegen en Groot Briltannië ziin betrokken Zij hebben ten doel de onderlinge samenwerking op hel gebied der communi catie en tactische principes te verbeteren. In 1949 cn 1950 stonden de gemeen schappelijke vlootoefeningen van de Advertentie l.M.) landen van het Atlantisch Pact res pectievelijk onder leiding van een Britse en een Nederlandse admiraal Thans zullen de tactische operaties worden geleid door de Franse schout-bij-nacht Pothusu. De vloten van Groot-Brittannië. Denemarken. Frankrijk. Nederland en Noorwegen zullen met hun grootse oorlogsbo dems verschijnen en tijdens de ope raties zullen de luchtmachten van enige deelnemende landen met spe ciale opdrachten worden belast Een vliegdekschip. vier kruisers, twaalf torpedojagers, elf fregatten en onge veer zestig mijnenvegers zullen van de partij zijn. De plaats van de oefeningen is Het Kanaal De ope raties vinden plaats in Juni. Op weg naar de Nederlandse kust zal een tweedaagse oefening in het convoye- ren worden gehouden. *7 O. lieve kinderen nu zal ik jullie op de rand van 't bed nog even een verhaaltje vertellen, maar dan gaat het licht uit. Er was eens een mannetje, dat Jonathan heette en dat mannetje woonde helemaal alleen In een proof bos. Het bos teas natuurlijk vol feeën, kabouters, do lende prinsen en stil levende heksen, maar aaar merkte het mannetje niets van, want dag en nacht zat hij in zijn hutje, gebogen over folianten en retorten Een vinkje, dat hem iedere morgen een flesje dauw bracht, had eens gevraagd: ..Wat doet u daar toch, meneerDoch Jonathan ant woordde alleen: „lk zoek, melkboer." Meer was er niet uit te krijgen. Alle dieren haalden hun schouders op en berustten in hem en alleen kabouter Plompverloren vertelde rond. dat het wel weer iemand van de Heidemaat-. schappij zoti z\jn, want sinds die ver oordeling wegens toveren in kenne lijke staat van dronkenschap, was hij een beetje rancuneus geivordcn en zag in alles een frame up. Op een morgen kwam het manne tje Jonathan opeens in zijn Zondagse pak vaar buiten. Hij knipperde ze nuwachtig tegen het licht cn sprak- .Ik héb het." Daarop verdween h\j haastig in een stofwolk, met een kof fertje in de hand. Toen hij in het dorp kwam. begaf hy zich meteen naar de herberg. Hij bestelde een plas bier, nam een grote slok cn be gon te hoesten, xcant daar h\j al die maanden geen kranten gelezen had. kon hxj natuurlijk niet weten, dat het bier weer zo best is. Niemand nam het hem dan ook kwalijk en een paar kooplui kwamen hem be hulpzaam op de rug kloppen. „Luister eens," zei het mannetje eindelijk. „Is een van de heren mis schien werkzaam in het speelgoed wezen?" „Ja. ik." sprak een dikke man. „Nou. dan heb ik een interessant artikeltje voor u," zei Jonathan. Hij haalde een doosje uit zijn koffer opende het cn tilde er een klein, bij zonder fraai gemaakt torretje uit. Voorzichtig zette hij het op de tafel, drukte even op het kopje en zie het ingenieuze apparaatje begon zich razend snel voorwaarts te bewegen. De mannen hadden ernstig en een beetje sceptisch toegekeken, maar nu waren ze toch werkelijk geïmpo neerd. „Dat is mooi goed," zei de dikke. „Hoeveel kost het?" „In deze uitvoering kan ik het leveren voor een cent per stuk," ant woordde Jonathan Verdikkie, dacht de man. dat is voor niks, daar moet ik de alleen- verkoop van zien te krijgen, dan word ik de Japanner van de branche en dump heel Neurenberg van de landkaart. Maar de andere mannen dachten precies hetzelfde. Ze begon nen tegen elkaar op te bieden en kregen zo'n verschrikkelijke ruzie, dat ze hun bezwaren op het laatst alleen nog maar in vuistslagen kon den uitdrukken. Met moeite toisf Jo nathan te ontkomen. Hij liep op een sukkeldraf naar het paleis cn vroeg of de despoot, thuis was. Eerst wilde men hem niet toelaten, maar toen hij zijn uitvinding aan een paar hoge Pieten had laten zien, werd de stem ming gretiger. Kom maar binnen.'" riep de ko ning joviaal. „Je zegt maar Ko, hoor. Mag ik ja even voorstellen: dit doel te geraken nu de inzichten bewaarheid zqn van die militaire leiders. Wim. de minister van Oorlog Ook Verlenging van diensttijd stuit op tal van bezwaren (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Staf en staatssecretaris Moorman hebben be sprekingen gevoerd met de chef van de generale staf. luitenant-generaal Hasselman en de Commandant Strijdkrachten te Velde, generaal-majoor A. T. C. Opsomer over de mogelijkheden «elke na het mislukken van de eerste herhalingsoefening voor Indonesië-veteranen en het afgelasten van de Creseendo-oefeningen voor de te vormen regimentsgevechtsgroepen nog open staan voor handhaving van het Nederlands drir-divisie-plan. De situa tie waarvoor regering en legerleiding zich thans geplaatst zien is bijzonder moeilijk geworden nu gebleken is. dat de geveehtswaarde van de Indone sië-veteranen voor het Europese defensie-systeem aanzienlijk lager is dan vrij algemeen er waren uitzonderingen! werd verondersteld, en de voor de herhalingsoefeningen uitgetrokken tijd te kort is. om volledig ge trainde gevechtsbrigades bestaande uit deze veteranen af te leveren na deze oefening. Niettemin «'ijzen onze informaties er op. dat op het hoogste burgerlijke en militaire niveau vooralsnog geen reden wordt gezien nm twijfel te koesteren aan de mogelijkheid het drie-divisie-plan onverkort te handhaven. Er zullen andere wegen moeten «orden gezocht nm tot het die steeds gewaarschuwd hebben voor overschatting van de graad van geschooldheid van de Indonesië-veteranen voor de Europese militaire ver houdingen. Maar er is nog allerminst twijfel aan dB mogelijkheid dat zulke andere wegen nog aanwezig zijn. Weliswaar schijnen de regering niet zeer vele wegen open te staan, om uit de impasse te geraken, maar (Advertentie l.M.) I TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAN SO STUKS deren, op en de jonge mannen moe- W.' i-nlol? ten ongehmvd blijven of wetsover- n Ie vuigi tredingen Ple?en'. ^",s„e,en "pp°n P RINS AU KHAN zegt. dat me- ke" Afnkaame niegerst ammen. A?n "vrouw R.ta Ah Khan-Havworth zoiets moet natuurlijk een einde ko- weer eens naar Hollywood gaat. om- dat oude filmliefde nog minder voor men. zegt het rapport. Het benieuwt rMs( vatbaar is dan welke an(icre liefde ook. maar mevrouw Rita All ons of er een vrijwilligersdetache- ment heen moet. JJZT lijkt ons mooi. om als je, jong bent. zo tussen de 12 en de 20, een „pen-friend" te hebben in het buitenland. Is het een Belg, allicht dat er dan over burensport of kamperen bij elkaar heel wat valt te schrijven. Is het een Amerikaan, dan kun je van alles vragen cn gevraagd krijgen over het goede nieuwe in de Nieuwe Wereld en het goede oude in de Oude Wereld. Is het een Zwitser: vraag hem eens te komen kijken wat er van zijn kleine Rijntje geworden is cn ga zelf een plannetje ontwerpen om je eens te vergapen aan ware stenen bergen. Is het een Fin: leer dan hoeveel overeenkomstigs er is tussen het gebied der duizenden nieren en het land der duizenden sloten, tochten en vaarten. Het Centraal Bureau Internationaal Jeugdverkeer, Plantsoen 2j (Postbus 27) te Leiden verzocht ons nog eens aan de Nederlandse jeugd mee te delen, dat uit Belgie. Amerika, Zwitserland, Finland, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, IJsland, Zuid-Afrika, India, Indone sië, Australië, Canada, Malakka en Brits West-Afrika aanvragen zijn binnengekomen, waaraan men graag zou willen voldoen. Men vatte dus pen en briefkaart en men melde het Centraal Bureau voor noemd: naam, adres, icoonplaats, leeftijd, gewenste taal en hob bies. Dc rest gaat „vanzelf (niets gaat vanzelf, maar de uitdruk king luidt nu eenmaal zo). Wie weet, leert de jeugd brieven schrijven (een veel te weinig be oefende kunst) en wie weet blijft er uit de briefwisseling een duur zame vriendschap over. Veevoederbonnenaf faire ^^EDERLAND, in casu Brabant heeft heel wat last gehad van valse veevoederbonnen. Thans zijn allerlei Belgen ervoor opgepakt, twee Turnhoutse slagers, twee Turn- houtse drukkers, een Turnhouts melkhandelaar. een Turnhouts teke naar en een Antwerps clichéfabri kant. Met dc 30 gearresteerde Ne derlanders erbij kan dat een aardig beklaagdenbankje vol worden. Khan-Hayworth zegt- „Ik kan voor mijn kinderen geen gelukkige huise lijke omstandigheden scheppen, als ik niet alleen met ze ben, dus.... ik herzoek de vrijheid." Windsor Casfle, een van de voor naamste verblijven van de Britse koninklijke familie hoger op aan de Theems, baadt 's nachts ter ge legenheid van het Festival of Bri tain in foodlight Rechts de ronde laat-middeleeuwse donjon. Nieuws over ouds A AN de meer dan 2000 studieboe- ken, gewijd aan de vermeende echte afstammelingen van de Dauphin uit de Temple (waartoe ook de Nederlandse familie Louis oe Bourbon behoort; men herinnert 2jch de opgraving te Delft, najaar J"50) is weer een dik exemplaar mands aanspraken op de Franse Lo- dewijkentroon. dus de Bruneau's, Hervagaults, Richemonts en Naun- dorffs plus al die anderen hebben het mis, zegt hij 'l Moet. uit-zijn ALWEER een zorg erbij voor de Verenigde Naties!: tegenwoor- *°egevoegd van de hand van de be- dig verzamelen oude polygamisten kende Parijse advocaat Maurice vrouwen als blijk van rijkdom; zij Larson. Volgens hem gelden nie- kopen jonge meisjes, zelf kleine kin- Via het Vat iertan GENERAAL Juin heeft Said Ra madan de toegang tot Marokko geweigerd orn religieus Mohamme daans^ zendingswerk te doen. Said Ramadan heeft zich nu tot de Paus gewend of deze Frankrijk wil waar schuwen. dat „het zich niet bloot- stelle aan wraak van de hemel." (Said Ramadan is secretaris van het internationaal moslemcongres, dus niet de eerste de beste). Dat kan wat w orden VROUWEN die duizend mannen te erg zijn, de historie noemt soms bevend haar naam. De kleine Gianella de Marco wordt ook zo'n mevrouw, want hoewel zij pas ze ven jaar oud is. heeft zij in de Ope ra te Rome reeds een orkest van 80 man geleid en in bedwang ge houden bij de Ouverture van Eg- mont en de Vijfde van Beethoven. Na afloop droeg men juichend Gia nella door de straten van Rome. Alles om de olie WIE de olie heeft heeft een heel stuk van de nabije toekomst Daarom, dat de Russen zelfs diep onder de Kaspische Zee lagen aan boren. Met de „zee-ohe" erbij zal de Russische productie 30 procent ho ger kunnen worden. Erfgooiers bijeen \7AN de 4049 Erfgooiers hebben v ruim 3000 in het Hilversumsc Sportpark over Erfgooierskwesties vergaderd. Het stemmen ging bij handopsteken en dan werd soms door voor- of tegenstemmers het veld overgewandeld naar de andere tribune omdat als men door elkaar zat er haast niet nauwkeurig te tel len was Om. werd 't financieel be leid afgekeurd, maar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen het wel weer accoord bevinden. een gezaghebbend zegsman gaf te kennen, dat in regerings- en leger- kringen de opvatting, dat Nederland zakelijk en moreel zo vast zit aan zijn verplichtingen betreffende het drie-divisie-plan. zo sterk is, dat er hoe dan ook een weg zal worden gevonden om die verplichting na te komen Het besluit de Crescendo-oefening te laten vallen is zo onverwacht ge komen dat een nieuw plan bhjkbaar nog niet op tafel lag Het verdien de echter verreweg de voorkeur van de beschikbare tijd gebruik te ma ken om althans in pelotons-, com pagnies- en bataljonsverband be hoorlijke scholing te bereiken. Intussen, indien hiermede vol staan zou «*orden. dan zou Neder land aan het einde van de termijn welke het zich heeft moeten stellen toch over niets anders beschikking hebben dan over één geheel getrain de divisie bestaande uit drie regi mentsgevechtsgroepen uit de nieuwe lichtingen, alsmede over een groot aantal geoefende veteranen-batal jons. Alles tezamen een mankracht omvattende welke met drie divisies gelijk zou staan, zonder dat zij noch tans de oefening zou bezitten, wel ke gelijk staat aan die divisies. In legerkringen laat men er geen twijfel aan bestaan, dat het moge lijk is, de Indonesië-veteranen in divisieverband af te leveren mits de duur van de herhalingsoefening maar verlengd zou worden tot ten minste negen weken voor kader en tenminste zes weken voor gewone dienstplichtigen. Drie maanden en acht weken voor beide groepen zou iedere twijfel uitsluiten doch met negen weken en zes weken zou te volstaan zijn. Indien men echter alle problemen overziet «'elke aan zoda nige verlenging van dc herhalings oefening vastzitten. Dan moét wel haast voor zeker worden aangeno men, dat de regering deze weg niet kan inslaan, zo gaf een vooraan staand deskundige ons te kennen. Intussen gaf men in militaire kringen te verstaan, dat de oefening van het tweede contingent Indone sië-veteranen een jongen van de pesfampte pot. En pak nou maar eens uit." Toen ze de tor gezien hadden sloe gen ze achterover van verbazing Kun je ook grotere dieren leve ren?" vroeg de koning. „Leeuwen en tijgers en zo?" „Jawel, despoot." zei het mannetje beleefd. Maar dan vervalt u in een andere prijsklasse „Dat dondert niet'" riep de koning. „Goeie help. Wim wat een pers pectieven voor die defensie van jou!" En hij nam Jonathan meteen in geheime staatsdienst en sloeg hem tot ridder, maar dat was de énige keer. dat hij geslagen werd. Later hebben ze hem nog wél eens ge schopt. Dat gebeurde op die middag, toen de minister van Defensie bin nenstormde en riep„Majesteit we zijn genept. Het is een écht torre tje!" „Wat?" zei de koning paars. Maar Jonathan sprak: Nou, is dat dan soms géén wonder?" „Me paleis uit!" riep de koning. „Vuile kwartjesvinder!" En hij wilde het torretje doodtrap pen Gelukkig had het vleugetjes, zo dat het maar zwerk koos voor ztjn geld en bibberend van angst terug vloog naar het bos. „Ik begrijp er niets van." zei het tegen de hoofdfec. „Eerst was ik reuze getapt, maar toen ze merkten, dat ik niet van plastic was, wilden ze me naar de andere wereld hel pen Doch de hoofdfee zat net het we reldnieuws te lezen en sprak achte loos- „Och jö. maak je niet dik. De men sen zijn nu eenmaal gek." KRONKEL gint. aanzienlijk krachtiger zal wor den aangepakt dan de eerste her halingsoefening. Veel meer echter zal gewijzigd worden in de opzet van de herhalingsoefening voor het kader, dat tijdens de eerste herha lingsoefening nog veel belangrijker tekortkomingen vertoonde dan de troep En men koestert in legerkrin gen dan ook de verwachting, dat de uitkomsten van de tweede herha lingsoefening al te sombere perspec- t tieven die de eerste oefening deed welke binnenkort bc- ontstaan, zullen doen verdwijnen. (Advertentie l. M.) RIJWIEL MOTOR Britse regering zal heden verklaring in naastingskwestie afleggen TEHERAN. De Perzische Senaat heeft Maandagavond met algemene stemmen de regeringsresolutie tot nationalisatie van de olie-industrie ge ratificeerd. Alleen de handtekening van de sjah is nu nog nodig voordat de resolutie wet wordt. Naar verluidt zal de Britse minister van Buiten landse Zaken. Morrison, vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring af leggen over de Perzische olie-kwestie. Zegslieden van het „Foreign Office" beschouwen de nationalisatie als „onaanvaardbaar". Naar te Londen verluidt, heeft de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij Maandag haar maandelijkse beta ling van ongeveer 20 millioen gul den. welke een voorschot is op de vergoedingen aan de Perzische re gering, gestaakt. Het bedrag zou vandaag op de Nationale Bank van Teheran moe ten worden gedeponeerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3