Douwe Egberts [erkwaardige paradox: gevaar voor pokken thans kleiner Vi Nieuw soort verkeersbord bewijst zijn nut Gokken is slecht en moet verboden blijven tabak Een Fries Herdenking der gevallenen en der Duitse overgave Tijd kan alle wonden helen [Uitbreiding kan worden belet, |l omdat men op zijn hoede is 6° J watoti Betekenis van de Wereldomroep Dichter Werumeus Buning 60 jaar ENAVO AUTP" M l9i foeiisdag 2JMei 1951 (Van onze medische medewerker) I De kleine epidemie van pokken die te Tilburg is ontdekt, is op de klas sieke wijze ontstaan. Enkele maanden geleden is een Tilburgse dierenhan delaar per vliegtuig teruggekeerd van een zakenreis naar Middcn-Afrika, waar de pokken inheems zijn. Thuisgekomen is hij ziek geworden, maar hU fjieeft zich, om welke reden dan ook, niet onder behandeling van een arts testeld. Wel heeft hij een aantal besmet, die. daar zij goed waren gevac cineerd, de ziekte slechts in lichte vorm hebben gekregen. Omdat het onder indere een kind betrof en omdat niemand de infectiebron kon vermoeden, i hier de diagnose op waterpokken gesteld. Van dit gezin uit heeft de ^Idemie zich als het ware smeulend verspreid totdat de ziekteverwekker ttnsen vond die niet waren gevaccineerd en die dus onmiskenbaar pokken liegen. Gedurende die „smeulende uit- eens besmet zijn maar nog in de Nieuwe Argentijnse atoombluf BUENOS AIRES President Peron heeft gezegd, dat misschien binnen twee jaar het gehele electri- sChé bedrijf van Argentinië door atoomenergie gedreven zal worden. ..Dan zal de wereld weten, hoe men zijn tyd verspild heeft met het tref fen van oorlogstoebereidselen, ter wijl Argentinië voor de vrede heeft gewerkt," aldus Peron. Advertentie LM.) frend iad immers, wat de besmettings- init :r0n betreft, geen enkel aankno- eet ^ingspunt. Een kleine twintig patiënten en even groot aantal „contacten" Lw.z. mensen, die wellicht even- jreiding" hebben de artsen (waar in er één zelf geïnfecteerd is ge- aakt) enkele malen de diagnose (okken overwogen maar deze ten- lotte, en na raadpleging van tro- iendeskundigen. op schijnbaar goe- e grond weer verworpen: de ziek- e verliep steeds op een wijze die ven goed waterpokken kon zijn en (Advertentie LM.) O nifvcu auulivrue vlokken o° ZOEKLICHT OP J OOR ons ligt het jaarverslag 1950 van Radio Nederland 'ereldomroep, die in het afgelopen ir zijn eerste lustrum vierde, gens in dit 75 pagina's tellende kje wordt de opmerking ge- aakt, dat een Wereldomroep in .et huidige tijdsgewricht geen luxe. plicht is. Wie aandachtig tnnis neemt van hetgeen door de 'ereldomroep wordt gedaan om WerJands naam in den vreemde toog te houden, te verstevigen en m zijn culturele en industriële •roducten te „verkopen", zal graag ereid zijn de juistheid van deze 'Pmerking te onderschrijven. Er ijn in 1950 ongeveer 8600 exempla ren van programma's geëxporteerd [naar 45 verschillende landen, die aan de uitzending 1220 uur zend tijd hebben besteed. De directe uit zendingen van de Wereldomroep namen in 10"' 5880 uur in beslag. d-Wi practisch evenveel zendtijd als een der zenders Hilversum I of Hilversum H. Zij waren bestemd zowel voor Nederlanders waar ook ter wereld als voor buiten landers. De gebezigde talen waren, behalve Nederlands, de Bahassa Indonesia, Engels. Spaans, Afri kaans, Arabisch en Hindi. Dat er voor al dit werk interesse was, blijkt daaruit, dat er in 1950 alleen al uit Engels- en Spaans-talige gebieden 11 683 brieven bij de Wereldomroep binnenkwamen. Het verslag constateert echter, dat de financiële middelen werden be snoeid, juist op het ogenblik, dat de Wereldomroep bezig was een redelijke wasdom te bereiken. De pijnlijke gevolgen van de bezui nigingen doen zich nu gevoelen op een moment, dat andere mogend heden hun buitenlandse radio-uit zendingen voortdurend uitbreidden. Kennisneming van dit verslag kan slechts de wens doen ontstaan, dat de grote betekenis van de Wereld omroep in brede kring, niet in de laatste plaats in overheidskringen, duidelijk worde beseft. incubatietijd verkeren, zijn nu in de barakken voor besmettelijke ziekten streng afgezonderd. Het is bij een dergelijke epidemie echter niet mo gelijk alle contacten te kennen, zo dat de mogelijkheid van nieuwe ge vallen in de stad nog blijft bestaan. Er wordt daarom nu te Tilburg en omgeving op grote schaal gevacci neerd. Een geluk bij dit ongeluk is, dat er enkele jaren geleden toen te Luik een dergelijke epidemie was uitgebroken, juist te Tilburg een intensieve vaccinatiecampagne is geweest, zodat de weerstand der bevolking als geheel genomen zeer goed is. Dit is vrijwel zeker ook de reden dat de epidemie zich tot nu toe zo langzaam enkele maanden! heeft uitge breid en tot op heden naar ver houding zo weinig slachtoffers heeft gemaakt. In slecht gevacci neerde steden had men wellicht een regelrechte explosie kunnen verwachten. Voor Nederland als geheel is het gevaar voor een pokken-epidemie, paradoxaal genoeg, nu eerder klei ner dan groter geworden omdat men nu algemeen op zijn hoede zal zijn en een mogelijke uitbreiding naar andere plaatsen terstond in de kiem kan worden gesmoord. Er is in ieder geval niet de minste reden voor paniek. Wie al eens eerder ge vaccineerd is, kan zich uit wijze voorzorg (en dat geldt vooral voor de oudere mensen) laten her-inen ten. Voor wie nog nooit is gevacci neerd bestaat voorlopig geen aan leiding een vaccinatie te overwegen, omdat deze immers boven het eerste levensjaar altijd met een zeker risi co gepaard gaat dat. hoe klein ook, op het ogenblik wellicht toch nog groter is dan het risico pokken te krijgen. V) blijf! monter en fris wanneer 'v qeniet van de Heeft economische politie met revolvers gedreigd? DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) heeft aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Financien schriftelijk gevraagd of het juist is. dat een drietal ambtenaren van de economische politie, zonder daartoe bevoegd te zijn, bij een N.V. te 's-Gravenhage gedreigd heeft de directie en de boekhouder te ar resteren en de boeken in beslag te nemen, een en ander, naar ver luidt, met gebruik van revolvers? Voorts heeft hij gevraagd of hier geen voorbeeldige straf voor de be- trokken ambtenaren op haar plaats Minder ongelukken in de duisternis door gebruik van reflecterend materiaal (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Er zUn verkeersongevallen, die beslist te voorkomen zijn. Daartoe behoren ongetwijfeld die, welke geschieden doordat een auto in het donker op een stilstaande auto of op een ander onverlicht voorwerp rijdt. Ek jaar eisen zulke ongevallen doden. In de nieuwe verkeerswetge- ving zijn nog geen bepalingen opgenomen, dat iedereen, die door omstan digheden gedwongen is bjj duisternis zijn wagen onverlicht of slecht ver licht op de rijbaan te doen stilstaan, óók verplicht is zijn auto door een beveiligingsteken kenbaar te maken. Zulk een teken heeft dan ten doel het achterop komende verkeer te waarschuwen. Wèl heeft de A.N.W.B. hier over een voorstel b(J de bevoegde instanties ingediend en de handel heeft reeds waarschuwingstekens ontworpen en zelfs verkrijgbaar gesteld. Dit waarschuwingsteken bestaat uit een gemakkelijk opvouwbare aluminium driehoek in de vorm van het bekende gevaarteken, dat van 'n rood-rcflectc- rende laag is voorzien. Deze driehoek dient op 25 m. „stroomopwaarts" op de w eg te worden geplaatst. Een foto, genomen tijdens de proe ven met reflecterende verkeers borden op de Leidseweg bij Den Haag. Links de „Walkte Talkie", die de verbinding vormt met de commissie van onderzoek. AMSTERDAM Dc dichter- schrijver Johan Willem Frederik Werumeus Buning, de auteur van ,.De ballade van de boer" en De ballade van de meier1 cn van het bekende ..Maria Lecina", de man met zijn liefde voor de zee en de zeevaart, voor de goede dingen dezer aarde cn voor dc schoonheid Dinsdagavond reed onze chauffeur Duquesnoij van de H.T.M van Den Haag naar Wassenaar met een flink gangetje. Hij wist van niets. In het donker tuurden we op de weg. Want er zouden daar van deze drie hoeken opgesteld staan. We hadden (Advertentie I.M.) KEFA UVER-RAPPORT OORDEELT WASHINGTON. Moet gokken gelegaliseerd worden, aldus vraagt de Senaats-commissie, die een onderzoek Instelt naar misdaden, (de commlssie- Kefauver), zich in haar siot-rapport af. Het antwoord is een onverdeeld „neen". Het rapport zegt. dat gokken slecht is, doch de bijproducten van misdaad en dergelijke zijn nog erger. Het rapport geeft toe. dat het „zonder twijfel niet mogelijk is om het gokken helemaal uit te roeien." maar aan de velen, die vragen waarom het gokken dan niet wettig te maken, antwoordt de commissie, dat dit voorstel gebaseerd is op twee valse theorieën: 1. dat de misdadige typen het wettig gokken niet de moeite u-aard zouden vinden en dit zouden over laten aan eerlijke en oprechte zakenlieden; 2. dat de openbare autoriteiten die het onwettig gokken hebben gene geerd of beschermd automatisch on kreukbaar zouden worden, wanneer zij geroepen zouden worden naar plaatsen waar het gokken is toege staan. De commissie verklaart, dat gok ken voor gangsters aantrekkelijk is, omdat het big money betekent 20 milliard per jaar niet omdat het bij de wet verboden is. Wanneer gokken bij de wet wordt toegestaan zou dit betekenen, dat meer gewed zou worden door kleine loontrek kers, de mensen, die het minst in staat zijn de onvermijdelijke verlie pen te dragen. Het rapport is verder interessant om zijn scherp oordeel over New Yorks vroegere burgemeester O'Dwyer, thans gezant der V.S. in Mexico. Het beschuldigt O'Dwyer ervan niet alleen niets tegen de on derwereld van New York te hébben ondernomen maar bovendien ver trouwenslieden van de grote misda diger Costello aan bestuursfuncties te hebben geholpen. Steen op het graf van Jan Oudegeest LEIDEN. Op dë begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest heeft de heer Evert Vermeer Dinsdag na mens de Nederlandse Vêreniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, het N.V.V. en de Partij van de Ar beid aan de familie van wijlen Jan Oudegèest eên steen op diens graf aangeboden. nog niet goed en wel gezegd ..daar heb je er een.'* of chauffeur Duquos- nou stuurde al naar links En dat deden alle auto's die achter deze bus van Den Haag naar Amsterdam reden ook Daarmee was het nut van deze borden duidelijk gedemon streerd. Tegelijkertijd vonden op de Leid- se weg bij Den Haag proefnemin gen plaats met verkeersborden, voorzien van reflecterende verlich ting Sinds 1946 reeds hebben ver schillende industriën in binnen- en buitenland zich er op toegelegd een materiaal te vinden, dat aan alle eisen omtrent zichtbaarheid bij dag en nacht, weerbestendigheid. houd baarheid enz. zou voldoen. Een spe ciale beoordehngs-commissie. be staande uit hoge ambtenaren van de rijkswaterstaat en verkeerspoli tie ging nu na welke firma het bes te reflecterende materiaal in de handel bracht. Niet minder dan veertien verschillende soorten mate riaal werden onderzocht. Tot slot verschenen dan nog fiet sen, waarvan de achterspatborden op verschillende wijze waren voor zien van reflecterend materiaal. Zêer vele autoriteiten uit het gehe le land woonden deze belangrijke proefnemingen bij. Honderden auto mobilisten. die van Den Haag naar Amsterdam reden, droegen zon der dat zij het zelf wisten bij tot het slagen van deze proeven. Geen wijziging voor gratis verstrekking van leer middelen DEN HAAG In een bespreking met de begrotingscommissie der Tweede Kamer heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen medegedeeld. In de stij ging van de kosten van leermidde len geen reden te kunnen zien tot verlaging van het gemiddelde rap portcijfer van 7. dat voor het ver strekken van gratis leermiddelen geëist wordt. De commissie stelde het cijfer 61*» voor. doch de minister meende, dat de gratis-verstrekking beperkt moest blijven tot de goede en zeer goede leerlingen. Ook tot verhoging van de hiervoor vastge stelde inkomensgrens was hij niet bereid, omdat de ouders reeds tege moet gekomen wordt door verlaging der schoolgeldtarieven. van het Iberische schiereiland, viert Vrijdag 4 Mei zijn zestigste verjaar dag. Te zijner ere verschijnt een boekwerk onder de titel- „Zevenen twintig stokpaarden van den heer J. W. F. Werumeus Buning, zijnde een aantal tierelantijnen, oneenig- heden, gedichten, reportagien. ver halen en wissewasjes over wat hij in dit leven min of meer oprecht heeft liefgehad en beschreven". Anton van Duinkerken heeft voor dit verjaarsboek een bhjhartig voor woord geschreven. De uitgave werd verzorgd door de heer Ad. Donker te Rotterdam, die in 1950 de prijs voor het best verzorgde Nederland se boek verwierf De jarige wordt in deze bundel namens zijn Vlaam se vrienden gehuldigd door Joris Vriamont, die Buning „de Holland se prins der gastronomie, afstamme ling van argonauten cn zigeuners" noemt. Commandeurs in de Huisorde van Oranje UTRECHT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana zijn benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje: dr. J. F. Nuboer en dr H. J. M. Weve. beiden hoogleraar aan de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit alhier. SIN'DS een week logeert er een klein jonpefje bij de notaris aan de overkant een neefje, uit Sncek. Als h\j op straat speelt in zijn rui ten blousje, dat nooit kan decideren of het nu in of uit de broek wil, lijkt hij wel geschikt, maar zijn tijdelijke superieur zit met hem om hoog. Dat komt omdat die notaris nimmer vrouwen, zonen of dochte- ren heeft gehad en nu de gebruiks aanwijzing op die jongen z'n etiket je niet kan lezen. Gewone vaders en moeders ageren van binnen uit en boutren of uermelen zo'n aanko- mend karaktertje dus naar hun bes te weten, maar deze dorre prins van het verbintenissenrecht, tast als hij zoekt naar een norm om het ge drag van het ventje aan te toetsen, vergeefs in zijn geestelijk decolleté. Omdat er niets in hem mee trilt heeft hij zijn logé. reeds de eerste dag binnengedreven in de dwaal tuin zijner wel doortimmerde zeker heden Jantje moet doen wat braaf is f..M\jn hoepel, mijn priktol ver ruil ik voor boeken en mijden wat in ooms tot Amstelveen reikende wereldbeschouwing, met het etiketje ..stout" is beplakt (..Die altoos veel moet snappen cn zotte taal wil klno pen. ziet zelden zich bemind"). Ga er maar ódn staan, als jongen van acht. Hoewel het straffen regent, draagt Jantje de terreur van dit vacanfie- tóezicht als een man en een Fries. Hij tjengelt of zeurt nooit, aange zien hij reeds van stonde af aan begrepen heeft, dat er van deze notaris toch geen cake te bakken valt. Ik was er bij toen hij, wegens onbesuisd traphollen werd veroor deeld tot eenzame opsluiting in het privaat Met toegeknepen mondje ging hij er binnen en een uur lang kwam er geen geluid van zijn lip pen. Pas toen hij om vier uur werd ontslagen, bleek dat hij zijn deten tie had besteed aan het versnippe ren van de papierrol, tot een enor me berg confetti, waaronder hij ziin cipier bedolf toen de deur eindelijk open ging. „Maar Jan toch!" Crimineel bekeken, had de kleine delinquent de staffelmethode ge volgd cn omdat Richard III ook niet na zijn eerste moord kon zeggen ..nou ben ik er af", beet de notaris door. greep zijn pupil in hef nekvel en deed hem in de kelder. „En daar kun je nou blijven tot het eten. kwaje aap Het urns lang en hard. Toen de kleine wijzer al voorbij de vijf ge kropen was begon ik clement ie te pleiten en tien minuten later uinp ik wat „Nou ja, laat hem er dan maar uit." Ik ging naar de gang en draaide de sleutel van de kelderdeur om. „Jan!" „Ja?" „Je mag er uit." Geen reactie. Ik ging de trap een paar treden af Hij was aan het bouwen met flessen en blikjes en sprak, over zyn schouder heen: ..Mag ik nog effC Het huis is da delijk klaar." KRONKEL. Montgomery onopgemerkt in Rome aangekomen ROME De plaatsvervangend opperbevelhebber van de Noord- Atlantische strijdkrachten, veld maarschalk lord Montgomery, is Dinsdag per vliegtuig uit Parijs te Rome aangekomen. Hij zal een vier daagse inspectiereis maken en be sprekingen met "taliaanse ministers hebben Zijn aankomst was zo ge heim gehouden, dat de communisten niet konden reageren. (Advertentie LM.) Veemarkthallen-Rottcrdam VrUdae 4 Mei 275e m AMSTERDAM H MAANÖAÓS WOEKSOAGS 1 ROTTERDAM VRIJDAGS I.J M i ti-ia ■M.'M.uaiin DJAKARTA. Hadji Agus Sa- lim adviseur op het ministerie van Buitenlandse Zaken zal binnenkort op verzoek wegens ge vorderde leeftijd met pensioen gaan. LONDEN Trygve Lie is uit het Midden-Oosten hier aangekomen op doorreis naar New Yori:. TEL AVIV Premier Ben Goe- rion vertrekt vandaag voor drie weken naar de Verenigde Staten, waar hij ook een onderhoud met president Truman zal hebben. Plechtigheden op de Holterberg, de Grebbeberg en in Den Helder JlR zijn twee Napoleonnekes, of lieverBonapartes, geboren. Nog wel een tweeling, Catherine en Charles. En wat des te merkwaardiger zij z\jn op Franse bodém geboren, terwijl er toch een Franse troön- pretendentenwet is van 1886 die de Napoleontïdon voorgoed uit Frank- T\jk bande. Toch is „troonpretendentskroonprins Charlesde eerste op Franse bodem geboren Napoleontide, sedert 86 jaar, „maar," zegt zijn t'Qder, prins Louis Napoleon, „hij zal wel wijzer zijn; ik voed hem voor heel iets anders op". Deze vader is de bijna 2 meter lange, lichtblonde V-jarige afstammeling van Jéróme Koning (Pretmaker-lmmerlustik) ren Westfalen, een broer van de Empereur. Toeit Frankrijk in 1939 in yrlogsgevaar kwam, trad Louis Napoléon bij het Franse Vreemdelin genlegioen in dienst, daar het gewone leger niet voor hem openstond. w Duitsers kregen hem in 1942 te pakken en sleepten hem van het concentratiekamp naar het andere, tot een Elzassische, een vrou- üelijke tolk, hem hielp ontsnappen. Onder de namen Renaud, Miiller en Louis Monnier vocht Louis Napoleon in de rijen der Verzetsmannen *n dat zo dapper en eervol, dat de over zijn geslacht uitgesproken ban ^erd opgeheven. Daarom ging deze late zoon (1914) van de balling l«ctor N. en Clémentine van Belgie (een dochter van Leopold II) r.aar Frankrijk terug en schonk het een tweeling, een vrije. Zii MYÏS nr 1 vrouwen van 0 tot 60 jaar het haar D kort hebben te dragen op straffe E Murfreesboro in Tennessee van een boete van 7 pond rijst, beeft Douglas Mac Arthur bij „want het is oneconomisch tijd te £Ju intocht niet de eerste, doch de besteden aan het te lang en te vaak jweede viool gespeeld, want zijn kammen en borstelen." -n"e vrouw, Jean Faircloth is een j,"rl'reesboro'se en zij heeft 5 uur r/ j iavQg haar man en haar zoontje aan TiettdSChup VeTp'.^.lt ^-schoolvriendinnen en „de buren" Voorgesteld. I—I ET zal Lloyds in Londen 250 000 1 1 dollar kosten, als de komieken dtl econnmip vp^T)Tokp11 Bud Abbott en Lou Costèllo het in D murium ie aesprotxen dg eerstkomende 5 jaar oneens met L communistische magistratuur elkaar worden. Reeds 15 jaar wèr- w Kanton heeft bepaald, dat ken zij samen, maar nu is hun ge zamenlijk contract weer met 5 jaar verlengd. Verongelukken zij of krij gen zij onverzoenbare ruzie, dan moet Lloyds betalen. Hoe hoog de premie is vertelt Hollywood (nog) niét. Gedenk uw voorligger DIE Nederlandse autorijders toch' Niet alleen, dat zij de buiten landse inhaalregelen met voeten-en- gaspedalen treden maar in een file laten zij ook teveel en te lar.g hun grote lichten aan Dimmen, dames en heren!, dimrrien, anders loopt u een Belgisch proces-verbaal op om dat u uw voorligger hebt trachten te verblinden, als hij ln zijn achter uitkijkspiegel ziet. Bunker „die goed gaat" kt EN uit de oorlog overgebleven bunker die nog baten oplevert een zeldzaam iets in ons land. want wij hebben ze óf opgeruimd óf laten verzinken «onderstulven. enz De bunker op de Loolaan te Apeldoorn heeft in 1950 ruim 361.000 nieuwsgierigen getrokken; daarom is hij nu weer opengesteld. (Was het niet de bunker van wijlen Seyss?..) Een Pyramide van 75 jaar ÏN Egypte heeft, een dagblad het 1 tot een 75ste verjaardag weten te brengen. Het is Al Ahram (de Pyramide). De grootmoeder van de tegenwoordige eigenaar heeft het blad geruime tijd beheerd, toen het voor de gesluierde vrouw in Egypte nog vrijwel ondoenlijk was zich in een of andere openbare functie te laten gelden. Marathonitis TV/I ARATHON-havenarbêiders. ma- rathon-münwerkers Argen tinië gonst op het ogenblik van al lerlei gemarathoniseer. Kampioen zijn op het ogenblik de Argentijnse loketambtenaren, omdat een hunner twee arbeiders die 116 uur aan een stuk hadden gewerkt „geslagen" heeft door op 10 minuten na 119 uur achter zijn loket te zitten (èn wat uit te voêren). Nederland molenland OMTRENT de eeuwwisseling tel de het Nederlandse landschap nog 6000 molens; thans zijn het er nog maar 1300 dat is erg. en dat is jammer en daarom was er in het Noordlimburgse Heyen grote vreug de toen daar de oude (uit Gronin gen afkomstige) Gèrarda-molen in gewijd kon wórden en er zo goed als nieuw uitzag. Te goed om af te schaffen EN was van plan om na het jaar 1953 geen Douglas DC 3 meer te bouwen, het „succéswerk- paard" sedert 1936 van menige luchtvloot De 4000 DC 3's in de we reld in gebruik voldoen echter zo goed (een heeft al 51600 vliégurên achter de staart!» dat de fabricage niet stopgezet zal worden De strijd krachten hebben in de Ilde wereld oorlog 11 000 DC 3's verbruikt Mei vreugdemaand ALKENBURGS Mei-den staat v weer opgericht bij het monu ment aan de voet van de Cauberg Op een lange wagen, waarop de Meikoningin, haar gemaal en haar staf charmante hofdames, is de den uit het bos gekomen Daarna wer den de Mei-paren afgeroepen: een amusante opsomming van echte en van gefingeerde paartjes, welke al tijd veel vréugde én hilariteit ver oorzaakt. Daarna was het (weer) feest, en feest duurt ginds altijd tot het uchtendgloren. Mohameds graf TV/T OHAMMEDS moskee en graf- tombe te Medina worden ge restaureerd en van olcctriciteit en luchtverversing voorzien. Koning Ibn Saoed van Arabië, leider der orthodoxe Wahabi s zal de onkosten 30 millioen gulden zelf dra gen. De bouwwerken zijn 1300 jaar oud. Boven verwachting DANK zij knap zeemanschap en een heleboel geluk is het 8683 ton metende Zweedse tankschip Oljaren. dat 3 weken geleden tus sen de Orkaden en Schotland op klippen liep weer vlot gekomen en naar Scapa Flow opgestoomd voor voorlopige reparaties. Buenos Aires, angst stad DE Toronto Daily Star (Canada) noemt Buenos Aires ..eên stad vol angst, waar iedereen bang is voor iederéén, waar gedachten al even onvrij zijn als woorden, waar iedereen de spion is van ieder ander Buenos Aires is een duistere stad geworden". Kroonjuwelen in de Tower I ^E getraliede ..kooi" waarin de Britse kroonjuwelen 41 jaar lang in de Tower ter bezichtiging hebben gelegen, is vervangen door een stolp van dubbeldik glas. om het de vele toeristen ln Londen ge makkelijker te maken de kostbare juwelen te bewonderen Veel Engel se bladen vragen zich bezorgd af. of de autoriteiten niets geleerd hebben van de verdwijning van de Steen van Scone. maar dezen zeggen: ..Wij hebben maatregelen getroffen zon der te vermelden, welke. DEN HAAG. De jaarlijkse herdenking van allen, die tijdens de tweede wereldoorlog in de strijd vielen, za! ook dit jaar op 4 Mei geschieden op twee centrale punten in Nederland en bovendien in dc vier militaire afdelingen en op Hr. Ms. oorlogsschepen en In de inrichtingen van de Koninklijke Marine aan de wal. Te Den Helder wordt bij het monument „Voor hen die vielen" de centrale herdenking gehouden voor de gesneuvelden en overle denen van de Koninklijke Marine en de koopvaardij. Op de Greb beberg worden de gesneuvelden en overledenen van de Koninklijke Landmacht, de omgekomen ver zetsstrijders cn alle ovèrige omge komenen herdacht. De herdenking van de overgave der Duitse troeoen aan de Cana dese legers zal dit jaar geschieden op 5 Mei as od de Canadese mi litaire begraafplaats op de Holter berg. Deze laatste plechtigheid zal worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van HM. de Konincin. leden van het corps di plomatique en een groot aantal burgerliike en militaire autoritei ten Veertienhonderd schoolkinde ren zullen op ieder Canadees graf een tuiltje bloemen leggen. De Canadese ambassadeur, mr. Du- puy en de minister van Buiten landse Zaken of die van Oorlog zullen een toespraak houden. Naar de ere-begraafplaats te Overveen zal op Vrijdag 4 Mei weer een stille tocht worden ge houden. De Socobelge-milliocnen Overeenstemming België-ECA WASHINGTON Een Ameri kaanse autoriteit heeft medegedeeld, dat de ECA en de Belgische rege ring tot overeenstemming zijn ge komen over het hangende dispuut inzake de 7.2 millioen dollar van de ..Socobelge" De details van de regeling zijn nog niet bekend, maar de overeen stemming zou bereikt zijn in dien zin, dat de Belgische regering de contracten, die de Griekse regering bij Belgische en Luxemburgse fa brieken van sf>oorwegmateriaal heeft geplaatst, zal garanderen. Poolse mijnwerkers weer aan het werk gegaan (Van onze correspondent) HEERLEN. De moeilijkheden met de Polen te Kerkrade zijn Dins dag opgelost Ruim vijftig Polen hebben zich na de strenge maatre gelen, die genomen werden, herein verklaard het werk te hervatten. De mijndirecties hebben aan hun verzoek voldaan en de ontslagenen weer in dienst genomen. Ook de Polen, die naar het huis van bewa ring te Maastricht werden overge bracht. werden vrijgelaten en kre gen de kans weer aan het werk te gaan Negen andere Polen, die de directies echter onder geen enkele voorwaarde wensten terug te ne men en die nog in vrijheid waren, zijn thans te Maastricht opgesloten. Zij zullen waarschijnlijk over de grens worden gezet. OSLO Koning Haakon VII van Noorwegen za! van 5 tot 7 Juni een officieel bezoek aan het Britse Ko ningspaar brengen. De Koning zal met het koninklijke vaartuig ..Norge" reizen. Na zijn officieel be zoek zal hij in de Noorse ambassa de te Londen verblijf houden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3