Voetstappen op de trap VOORAL VOOR VROUW Schuld dient ingelost! „Het was thuis gezelliger al zaten we in angst" Anatomie Onderduik - werk - machine in blauw en wit Bestaanszekerheid voor Horeca-personeel Walcheren bevrijd; maar in de leeszaal spookte een Duitser rond D1 HERINNERINGEN AAN DE OORLOG Radioprogramma „Een ster wordt geboren' Vrijdag 4 Mei 1951 IE laatste winter was Walcheren onder wa ter en kapot geschoten, maar wel bevrijd, heel erg bevrijd. Iedereen was het er over eens. dat je beter eerlijk en regelrecht oorlogsge weld kon hebben met alle angststuipen die er aan vastzaten, dan de honger en de vervolging, waaraan ze daar in het Noorden blootstonden. Het was alleen heel erg moeilijk om ergens een droog plaatsje te vinden. Ik woonde in VllssIn- gen en nadat ik twee maanden lang door het water had gewaad naar en van mijn huis, werd het me te gortig. Het was weliswaar heel aardig om te zien hoe een man met bolhoed en colbert van boven, en een enkele zwembroek van onder, Joor de straat plonsde, het was enig om het silhouet te zien van een rij dokters die ieder een nonnetje op hun rug droegen naar het zieken huis, maar om zelf in Januari met opgestroopte rokken door de zee te toppen de hele dag, daar was geen aardigheid meer aan. Van mijn eigen stem, die hard in de stilte viel. schrok ik pas echt. Ik ging wonen in de leeszaal waar |k werkte en waar de hele dag En- else soldaten kwamen zitten lezen. gelse s Het was een enorm, oud, hoi, leeg "ebouw met ontelbare zolders en •elders. De bibliotheek en de lees iaal waren boven. Ik zette myn bed ïaast het kacheltje en was geluk- Jig en droog. Ramen waren er niet in dat ge- ouw; met karton was alles af ge- loten ook het grote gat waardoor ie granaat was gegaan. De soldaten trachten iedere dag cokes mee. Ze laten te lezen in hun eigen meege brachte tijdschriften. Om 10 uur 's avonds moesten ze weg. dan werd e leeszaal gesloten, want orde moet r per slot zijn. ook in "het puin. )an sloot ik beneden de grote voor- eur achter hen dicht, mijn stappen :lonken luid op de stenen vloer van e gang; ik ging de trap op. de lees iaal in. ook die deur werd gesloten, "o ging het iedere avond totdat er een keer iets gebeurde. Good- Ight. hadden ze gezegd, alle vijf e Engelsen. Ik liet hen uit en ging aar boven. Daar zat ik te lezen bij en wapperende kaars. Behalve het lekraak van de kartonnen scher- len waar de wind tegen stompte, i'as er geen geluid. Ik had een lieuw Engels boek. dat was verruk- :clijk: een venster waardoor je ein- Iclijk de wereld kunt zien. En toen wam het. Voetstappen op de trap, eel zachtjes op de houten trap. Onmiddellijk realiseerde ik me; ut kan niet. de buitendeur is op lot. hoe. iemand heeft zich moeten ten insluiten. In zo'n ogenblik be- enk je alles tegelijk. Een van de incelsen? Nee. die waren te behoor- k en te lauw om iets uitzonder iks te doen. Het moest een mof in. Het is geen sprookje, dat haren erend gaan staan wanneer men igstig is. Mijn haren stonden recht erend en binnen in me zat een uk ijs. dat groter werd en groter erd De stappen kwamen zachtjes Kec op de houten trap er> bleven taan voor de deur van de leeszaal, lus vlak bïi- Ik had het gevoel dat k de man hoorde ademen door het leutelgat. De deurkruk bewoog ge- uisloos heen en weer. Wer ist da? riep ik. zo overtuigd as ik, dat het een Duitser was. d oor Trix Terwindt 7 IJ vragen: Zou je het weer doen? Wij vragen ons af: Was et te vergeefs? Wij vragen U: Wat eedt gij? Vooropgesteld dat wij ons lot niet eheel bewust kozen, maar het deel oor deel tot ons kwam en wij het envoudig dachten te moeten doen n het daarom deden. I Na de oorlog hebben wij verwon- erd gestaan, zowel over het hul- ebetoon en de eretekenen, die ve- n van ons ten deel vielen als over e gezegden, van sommigen: „zij de en het alleen uit avontuur of uit épit." Nog meer verwonderd staan wij, Is wij rond ons heen zien en be merken hoe velen het weer goed of eter hebben dan voor de oorlog, elfs zij. die fout waren, (om het envoudig te noemen) maar de lichting '40'45 keer op keer de lensen moet toeschreeuwen om iulp. Was het te vergeefs wat zij de len, de gevallenen? Neen te vergeefs was het niet, len Nazi-régime en een deporta-ie laar Polen zou men zijn ergste vij- nd niet toewensen en voor de vrij- leid heeft men alles veil; ook al icn wij in dit bevrijde land de vcr- leeldheid weer opkroppen en on- chtvaardige dingen geschieden; >k al schijnen wij na 5 jaar weer (erleerd te hebben wat liefde tot de ensen, liefde tot zijn naaste bete- |ent. Maar wat deedt gij. Gij. die zich 't de gemiddelde Nederlander kunt ikenen, die kwaad nóch goed deed ijdens de bezetting Wat deedt gij foor de nabestaanden van hen, die iet hun leven Uw vrijheid koch- n? Wordt het geen tijd Uw schuld te lossen? In ge, die er beter van werdt, wat (ebt gij gedaan? I Het is goed zij, die verkeerd de- fen en hun straf uitzaten, weer op nemen in de maatschappij. Maar hebben de vrouwen der ge- £Jallenen niet het eerste recht op :ombinBulP- Of zijn hun stemmen te be scheiden, omdat zij het schreeuwen fan onze bezetters niet overnamen? De doden: zij worden herdacht iet bazuingeschal, met vlaggen alfstok, bloemen en twee minuten lilte. Waar dacjit U aan. die twee minu- aan de Waalsdorperweg of w ng Co.i onJ Lani van Zstt: t btjvc en blij T< UtrecJ en? Ri kt g> -end i ibensla' reiil|'r v vrou' o l"et '"ffwis bij Uw radio? Hoorde U* niet raat" i'1 ct Seroep om bijstand der hulpbe- gevende vrouwen? Is het ons niet te schande dat de t«^ idio-oproep om steun aan Stich- n J '40—'45 de uitzending der ao- I ^erdenking moest voorafgaan? -j Moeten die vrouwen elk jaar brandt1-' eer hun handen opheffen voor oen M'ï®* lmoes? Zij horen niet om een aal- I oes te vragen. Zij hebben reebt -lip. Uw hulp. Dos Uw schuld nu in, betaal Uw 1" J vti hui, Be Los ïénte VTat is de vrijheid U waard? Mijn hart klopte zo. dat het haast in mijn keel sprong. Er kwam geen antwoord. En na heel lange tijd. wel een minuut, gingen de voetstappen weer zacht de trap af. Ik luisterde scherp. Zou hij de voordeur uit gaan? Dat kón, want de sleutel zat er aan de binnenkant op Nee, er werd zelfs niet gemorreld aan de voordeur, hij was binnengebleven, hi.i moest nog ergens zitten. En die donkerte was het ergste. Met opgetrokken knieën zat ik naast het kacheltje bij de lugubere kaars en dacht: Als ik hier de hele nacht moet zitten wachten tot die vent het nog eens probeert, word ik tierelie- re. De onbekende cnan daar beneden in de gang nam in mijn verbeelding monsterachtige trekken aan. het werd een monster Frankenstein. Twee uur lang bleef ik zitten kij ken naar die deurkruk. Ik word gek, dacht ik. ik moet mijn knijpkat ne men en naar buiten gaan. Gewoon roepen boven aan de trap: Poes. poes. poes, of zoiets. En omdat alles beter was dan wachten, nam ik de knijpkat en draaide het slot om van mijn deur. Daar stond ik boven aan de trap; de kou en de duisternis woeien me tegemoet. Wiejwiejwiej deed de knijpkat en het licht viel op een lege trap. Is daar iemand! riep ik. Hallo!!! Geen antwoord; ik hoorde mijn stem lang naklinken. Toen de echo was weggestorven was de stilte afgrijse lijk. griezelig en klam. Hoorde ik daar schuifelen op de stenen van de gang0 Ik schoot de deur weer in. draaide de sleutel om. schoof er een lage boekenkast voor en ging op de stoel zitten trillen. Om half drie in de nacht kwam hij terug. Voetstap pen. Toen ze vlak bij de deur waren, werd het stil. Ik gaf geen geluid meer, mijn huid prikte overal. Dit maal probeerde hij de deurknop niet: heel zacht ging hij naar beneden. Dal een nacht zo krankzinnig lang kan duren, dat de duisternis maar niet ophoudt, dat de wind maar zo on verschillig blijft ritselen tussen het karton Het werd zeven uur. na een eeuw. Het werd licht vrij plotseling: nog steeds zat ik zo. ik kon nu de kaars uitblazen, het was de derde kaars en ik zag mezelf zitten. Bespottelijk' Waarom was ik zo bang geweest? Het was licht; buiten op straat klon ken stemmen, ik sleepte een karton nen scherm weg en keek door het raam. Daar stonden B S -ers met ban den om hun arm. Hé. riep ik. zoe ken jullie iemand? Hij zit hier be neden. wacht ik kom opendoen. Het klopte; ze zochten een ondergedoken Duitser, zeiden ze. maar toen ze gin gen zoeken binnen in al die oude kelders^ hebben ze niets gevonden. Een paar avonden later zijn mijn lauwe Engelsen nog eens gaan zoe ken. Die ontdekten hem wel, maar h ii ontkwam aan de achterkant Waar zou die man gebleven zijn? Het kon mij allang niet meer schelen, het ergste was. dat ik niet meer durf de wonen in dat holle gebouw en een nieuw stuk ruïne moest opzoeken. Zo ging het toen. ANNIE M. G. SCHMIDT. „Ja." zegt ze, „dat was in de oor log toch anders." „Het klinkt haast alsof je ernaar terug verlangt," zegt de ander. Ze schrikt ervan. „Weet je. dat ik nog wel eens een morgen wakker kan worden met eer '.ank- baar gevoel, dat die vreseli tijd voorbij is?", zegt ze. zich verwe rend. „Maar er waren toch din gen„Ja," zegt de ander, „ik begrijp wat je bedoelt. Er waren ogenblikken. kaartten en de jongens speelden schaak en w» lazen de illegale krantjes. O, ruzie genoeg hoor, maar je had zo het gevoel bij me kaar te horen en iedereen was zo veel mogelijk thuis. Nou vliegen ze er 's avonds weer uit." OP een uan de vrije dagen komt er een vriendje spelen. Een schrander ventje in een blauwe trui met in de zak van z'n rib/lu- welen broek een pakje brood, voor straksaan tafel. Als we eten, legt hij ernstig de hand op z'n keel en vraagt: „Hoe heet de appel, die vrouwen niet hebben?" Dit is geen raadsel maar ernst. VV\,»c Ze hebben dat pas op school ge leerd. „Jij mam," roept zoontje, ,_Jij moet 't zeggen, ik weet 't aV'. „Adamsappel," zeg ik. En ja, de heren knikken tevreden. „En wat is verkeerd met dat daar," vraagt 't vriendje, wijzend naar een plaat op dikke zusjes prentenboek: een rij popjes in ro de, gele en blauwe lijnen. „De hoofden," ratelt zoontje, „de hoofden, joh, die kunnen niet op één spier leven." 't Vriendje knikt en kijkt rond, op zoek naar andere onwaarheden. „Als je weet hoe 't van binnen is, ziin alle platen fout," vindt hij. „Maar die met de spieren en de botten kun je niet ophangen," zegt zoontje. dat is raar". Doch als 't vriendje verachtelijk snuift, praat hij snel: „Vooral voor die kleine, ze schrikt van geraamtes." Dikke zusje, totnogtoe voorbijge zien door 't nieuwe gastje, voelt haar kansen keren. Ze duwt haar bordje opzij, krijgt in elke wang 'n putje en vraagt: „Hoe heet jij?" 't Vriendje hapt in z'n brood, kauwt en bekijkt haar onderwijl nauwkeurig. ~~Als z'n mond leeg is, wacht hij nog wat seconden en constateert voldaan: „Toch lijkt het alsof zij een adamsappel krijgt. Hier, bij d'r kraagje". „Kan niet." verdedigt zoontje, „kan niet, ze is geen jongen." En dan met ontwakende belangstel ling: „Of 't moet een vergissing worden, dat bestaat ook." Dikke zusje rechtop en roze van al die attentie, wil ter verdere at tractie nog iets bieden. Onverwacht start ze met een vrij geluid „Mek, mek schaapje.." 't Is er toch geen." praat vriend je dwars door het liedje heen. Als ze zingt, trekt 't glad". „Net wat ik dacht." vindt zoon tje, koel als een vermoeide huis arts. ,,'t Is gewoon maar een plooi van der vel BIBEB wel, dat het moet en toch vind ik het vernederend. En ik pi-uttel als-ie vergeet de vuilnisemmer naar beneden te brengen. Ik vind het te zwaar. Maar wat ik in de oor log niet allemaal heb afgesjouwd.." „Ik mis al die mensen zo," zegt de vrouw van de vroegere gevan genisbewaarder- „Elke avond zat „Als ik eraan denk svat ik toen de kamer stampvol-Allemaalmen- allemaal icrm on durfde" zeet de 1 ^oor wie mijn man brief SS vrouw" op de ba,£ tn I l.« smokkelde. En als mün man lenuiuiRcu.het park naast me. „En m'n man, tu- wa« En misschien kun je het alleen werkte illegaal. Ja we waren toen 'k i|lsdTOOrgMJkon doen. nog net getrouwd. Ik ag zo ge-denk u wcl cens. waar z,jn weldig tegen hem op. Nu kan ik i allcmaal gebleven? Van de me vaak ergeren, zoals hij staat h b k nooit mee iets te buigen voor zn baas. Ja. ik weet h f dan nog niet thuis was, dan troost- in een vrouwenrubriek openlijk I zeggen, omdat jc daar niet wordt misverstaan: in heel wat gesprek ken van vrouwen klinkt in deze dagen opeens iets van heimwee, heimwee naar de oorlog? Neen dat niet, maar En weer gingen we vragen aan allerlei vrouwen, die we toevaUig spraken. „Heb jij wel eens heim wee naar de oorlog?" „Nee." zei een 28-jarige secre taresse. „op geen enkel punt en niet in het minst. Nou ja, er was één ding de moeite waard: de een heid. We stonden gezamenlijk te genover de vijand, we trokken ge zamenlijk tegen hem op. antirevo- lutionnairen, communisten, katho lieken. Dat missen we nu „Soms heb ik heimwee naar het tijdloze in de oorlog," zegt een 50- jarige huisvrouw. „Er was geen vooruitgang dus ook geen gejacht- 't Was of de tijd stilstond, en dat bracht een grote rust mee. Het le ven was betrekkelijk eenvoudig: alle energie ging op aan het zorgen voor eten en warmte. Je hoefde niet bij te blijven met nieuwe boe ken. nieuwe tijdschriften, nieuwe inzichten, want alles wat nieuw was, was verwerpelijk. Je kon dus alles lezen wat je altijd graag had willen lezen en waaraan je nooit toekwam." „Je geloofde nog aan de toe komst." zegt de 35-jarige groente vrouw. „Je was beslist een beter mens- Je had een enorme band, maar de dingen, die je bonden, raken nu weer op de achtergrond. En wat toen onbelangrijk was zo als kleren, daar denken we nu weer zoveel over „Ik had town het gevoel naar iets positiefs toe te leven." zegt een 31-jarige doktersvrouw. „Je had oogkleppen aan, je oordeelde en voelde uitsluitend zwart-wit. Iemand was goed of fout, er tussen in bestond niets. Nu we ouder zijn, nu zijn er weer zoveel „grijzen". Toen dacht ik: Na de oorlog, dan zal het anders, beter zijn. Ik mis het wit zo „Het was thuis zoveel gezelliger." zegt de 47-jarige bloemenvrouw. ..Ik weet wel, je zat voortdurend in angst voor je man en je jon gens. En voor het Joodse jongetje, dat we ondergedoken hadden- Maar 's avonds, na spertijd, dan zaten we bij mekaar te praten, of we WIJ leven weer overal op de wereld in de maand Mei. En overal krijgen vrouwen die bekende „schoonmaak-aanbiedingen". Zo heb ik nu net een brochure gekregen die de meest verrukkelijke eigen schappen van een stofzuiger vertelt. Boven op dat reclameboekje staat met vuurrode letters ,,Doe 't met Lewyt". De naam van die stofzuiger is Lewyt, wat tevens de naam is van de uitvinder en de fabrikant. Er zijn bij die stofzuiger een onnoemelijk aantal losse stukken. Een spe ciale borstel voor de muren en de vloer, één voor het tapijt, één voor boeken, gordijnen, gramofoonplaten, er is een wonderborstel bij en een parfum-verspreider. Ach ja. toen ik dat las slaakte ik een diepe zucht en dacht: waarom bestonden dergelijke instrumenten niet gedurende de oorlog? En toen dacht ik weer aan die onbegrijpelij ke tijd van onderduiken. Het onder duiken bij hele dierbare vrienden, waar het ondanks alles zo bijzonder gezellig was. En dat deze tijd onder broken werd, omdat er iets gebeur de waardoor ik van adres verander de en mijn dienstbode-periode in ging. Dan ben je opeens het speel goed van een mevrouw. Die mevrouw maakte toen van mij haar eigen wonderlijk schoon- maak-apparaat. Ook ik maakte on berispelijk de lijsten van schilde rijen schoon, boende gangen en meubelen tot ze als spiegels glom men. Leerde W.C.'s boenen als de beste en maakte zelfs met hele klei ne borsteltjes de „halzen"' van deze voorwerpen schoon. O. dat leert U maar niet zo. een. twee, drie! Wel nee! Daar gaat een paar dagen drillen aan vooraf, maar dan wil het heus wel. Natuurlijk nooit zo goed als mevrouw dat zelf kan, maar dat komt gewoon, omdat zo'n onderduik-werk-machine, nukkig is. Dat moet een heel humeurig soort zijn. Het duurt ook even voor ze weten hoe de gootsteen goed ge daan moet worden, maar zo lang er zeep en bleekwater bestond, was er hoop. En dan moest de aanrecht nog geboend, daarna was er over heen en dan maar zo lang afdekken met oude kranten. (Tegen de stof. begrijpt U?) O. er zullen zeker tijden geweest zijn. dat ik een on verdraagzaam en moeilijk meubel in huis was, dat ik liep te schelden en kort aangebonden was. Maar deze buien verdwenen onmiddellijk als mijn vriendin en buurvrouw op visite kwam, met de mededeling dat het nu ECHT nog maar veertien dagen kon duren. En toen ze op een dag in Februari met een nieuw lichtblauw bloesje aan kwam dra gen met de boodschap dat het NU zeker over veertien dagen voorbij was en iets had om aan te doen, zodra ik dat belachelijke blauw witte pak uit kon trekken, toen heb ik mij weer blijmoedig met blote knieën op de harde cocosmat laten vallen om die met stoffer en blik te vegen. Ik heb daarbij toen zelfs een couplet van „sterke jongens, stoere knapen" bij kunnen zingen. En nu is die tijd van boenen, schrobben, wassen, koken, babies verluieren, babies voeren, babies naar bed brengen, kolen scheppen en huilen al weer meer dan zes jaar voorbij. Het was een ellendige tijd. Maar ik heb wel geboft .want ik heb naast dat werk. dat ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat deed, nooit iemand met een blinde darmaanval moeten verplegen, nooit een niesbui gekregen op het mo ment dat ik mij verstoppen moest, nooit echte erge kiespijn met een wortel-ontsteking gehad en zelfs nooit per ongeluk, als ik alleen thuis was. de W C. doorgetrokken. Of ik weer dienstbode zou worden als het weer voorkomt? Natuurlijk!' Die familie zal dan immers wel zo'n Amerikaanse wonder stofzuiger „doe 't met Lewyt" hebben. BECCY. Waarom ook geen normalisatie van de fooi in andere bedrijfstakken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Aan het van regen of zonneschijn afhankelijke inkomen van kellncrs en serveuses is sinds kort een einde gemaakt. Ook voor het personeel in hotels, restaurants en café's is er thans bestaanszekerheid ge schapen. De nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden, die sedert 19 IVIaart J.l. In de Horcca-bedrijvcn toepassing vinden, garanderen het bedienend per soneel minimum-inkomens. Hiermee is achter bet speculatieve inkomen uit de fooi. een onsocialc locstand, een punt gezet. De kellner heeft nu recht op bcdieningsgeld. Het percentage moet ieder bedrijf zijn gasten bekend maken. Hoe werkt deze regeling? Als een kellner per week voor een be drag van b.v.. 300.— omzet en het bedicningsperccntage bedraagt 15. dan zijn zijn inkomsten 45.Is het gegarandeerd inkomen vastgesteld op 55.betaalt de werkgever de ontbrekende 10.bij. Als zijn omzet de f 500.— bereikt. Is zijn inkomen 75.—. De kellner behoudt het bedrag waarmee het garantie-inkomen wordt overtroffen. Het is duidelijk, dat bij loyale uit voering van deze ïegeling in ieder geval twee partijen zijn gebaat: het bedienend personeel en het publiek. De kellner is er zeker van tenmin ste zijn garantie-inkomen voor zich en zijn gezin te verdienen. De gast staat niet meer voor de blijkbaar iedere keer opnieuw lastige vraag: „hoeveel fooi moet ik geven?" De werkgevers zullen zeker geen bezwaren hebben, zolang het in de bedrijfstak goed gaat. Mocht het slechter gaan. dan vrezen de onder nemers. dat bijbetaling aan de per- soneelsinkomstcn een niet te dra gen verzwaring van lasten zal be tekenen. Voor het lopende jaar evenwel hebben de werkgevers hun fiat gegeven. Men kan slechts ho pen dat overleg tussen werkgevers en werknemers eventuele onbillijk heden in de regeling uit de weg zal weten te ruimen. Van grote bet.ekenis is het, dat in ons land thans een poging is gedaan de fooi te normaliseren. Dat dit via een dwangbuis (een vastgesteld bedieningspercentage) geschieden moest, kan men betreuren, maar naar onze mening stond alleen deze weg open om uit het labyrinth van het fooienstelsel te komen. Nu het in de Horeca-sector is ge lukt de fooi weer „betaalbaar" en „begrijpelijk" te maken, komt van zelf deze vraag naar voren: waar om gaan we niet verder met deze normalisatie'' Het feit, dat de per- soneelsbond in de film- en theater bedrijven (N.V.V.). in Den Haag een actie in deze is begonnen, bewijst Stijgende export van van Nederland naar Engeland (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De waarde van de Britse import uit Nederland blijkt (volgens Britse cijfers) ge durende de beide eerste maanden van 1951 met 64 te zijn geste gen. vergeleken met de cijfers over dezelfde periode in het jaar 1950. De waarde van de Nederlandse export nam toe van 10.977.535 tot 18.030.139. De waarde van de Britse import in Nederland steeg in Januari en Februari, even eens vergeleken met de beide eer ste maanden van 1950 van 11.556 063 tot 13.404.575. Hieruit blijkt dus, dat de Neder landse export naar Groot Brittan- nië aanzienlijk meer is toegenomen dan de Britse export naar Neder land. Wat vooral steeg was de uit voerwaarde van Nederlandse voe dingsstoffen, voornamelijk vlees. Dr Brugmans krijgt „Karlspreis" (Van onze correspondent) AKEN. Aan het raadhuis van Aken, waar jarenlang de Haken- kruisvlag hing, wapperde Donder dag de Europa-vlag in de voor jaarswind, ter gelegenheid van de uitreiking van de 1 internationale „Karlspreis" aan onze landgenoot, prof. dr. H. Brugmans. rector van de Europese Universiteit te Brugge. De versierde Kroningszaal was tot de laatste plaats bezet met o.a. vele Nederlandse en Duitse autoriteiten cn burgerlijk en militaire vertegen woordigers uit andere landen, toen dr. Maas. Oberburgemeister van Aken, de zitting opende. Aan het slot van zijn rede hing Akens burgemeester prof. Brug mans de medaille om en overhan digde hem de oorkonde. Prof. Brug mans dankte voor deze eervolle onderscheiding met een rede. waar in hij enkele gedachten over de Europese samenwerking ontwik kelde. 's Middags defileerden Duitse. Bel gische en Nederlandse jongeren voor de autoriteiten, waarbij door enkele sprekers het woord werd gevoerd. dat wij niet de enige zijn die deze vraag stellen. Los daarvan moet staan, dat men van zijn waardering voor méér dan normale service kan laten blij ken door een „extraatje" te geven. Beheersinstituut moet inlichtingen verstrekken DEN HAAG De raad voor het Rechtsherstel heeft op Woensdag vonnis gewezen in een zaak, waarin op 0 April j.l. was gepleit door grof. mr G. de Grooth en mr H. anders, resp. vice-voorzitter en se cretaris van de commissie-gedepos- sedeerden tegen mr D. J. Veegens, als gemachtigde van het Beheers instituut. De commissie had van de beheer ders van LWS en VVRA inzage van de boeken verlangd. Het Beheerinstituut had dit gewei gerd. Op het appèl der commissie heeft de Raad de weigering vernie tigd en het Beheersinstituut veroor deeld om binnen 14 dagen nauw keurige inlichtingen omtrent een en ander te verstrekken met openleg ging van boeken. Mr Moh. Roem burge meester van Djakarta? DJAKARTA De meerderheid van de gemeenteraad van Djakarta zou 'n benoeming van mr Moh. Roem tot burgemeester van de hoofdstad op prijs stellen, aldus verneemt Aneta. De heer Roem zou zich be reid hebben verklaard, deze functie te aanvaarden en de gemeenteraad heeft de regering doen weten dat het op prijs zou worden gesteld, in dien de regering bij deze benoe ming met 'sraads wensen rekening zou houden. Ierland ontvangt geen Marshallhulp meer WASHINGTON. In overeen- stemming met de Ierse regering heeft de Amerikaanse regering we gens de verbeterde economische positie van Ierland besloten de verstrekking van Marshallhulp aan dit land stop te zetten. In totaal heeft Ierland voor 146,2 millioen dollar aan Marshallhulp ontvangen, waarvan ongeveer 18 millioen dol lar in de vorm van rechtstreekse schenkingen. Militaire bases op New Foundland Canadees OTTAWA. De militaire bases op New-Foundland, die door Groot- Brittannië tijdens de oorlog voor 99 jaar aan de Verenigde Staten werden verpacht, toen New-Found land nog een Britse kolonie was. zullen onder Canadees gezag wor den geplaatst. New-Foundland is thans de tiende Canadese provincie. St. Laurent, de minister-presi dent van Canada, heeft de onder tekening van eer Amerikaans-Ca nadees verdrag aangekondigd, waar bij Canada aan de Amerikaanse strijdkrachten toestaat van die ba ses gebruik te blijven maken. Seinhuiswachter zou Stradivarius hebben ERMELO Enkele weken gele den kocht de seinhuiswachter A. Blaauwbroek op een verkoping een oude viool met kist voor 0.25 „Experts hebben uitgemaakt, dat deze viool een echte Stradivarius is", zo deelt de koper van de viool mede. Het instrument verkeert in een slechte toestand. De heer Blaauwbroek weigerde de namen van de „experts" te noemen. Bonn nu volwaardig lid van Raad van Europa STRAATSBURG. De Westduit- se bondsrepubliek is Woensdagmid dag als gelijkgerechtigd lid in het ministerscomite van de Raad van Europa opgenomen. Bondskanselier dr Aaenauei;, die tevens minister van Buitenlandse Zaken van West-Duits- land is. werd plechtig op de formele opcningsbijeenkomst van het comité van de dertien ministers van buiten landse zaken binnengeleid, ten einde zijn plaats in te nemen. 1 Grieks parlement wordt spoedig ontbonden ATHENE Hot in Maart 1950 gekozen Griekse parlement zal ont bonden worden cn 15 September zullen nieuwe verkiezingen wor den gehouden, aldus hebbe.i minis ter-president Venizelos (liberaal) cn zijn plaatsvervanger Papan- drcoc (democratisch socialist) en de leider van de centrumpartij Epek, generaal Piastiras, wier par tijen samen de meerderheid heb ben in het parlement, besloten. Personeel „Oranje" weer aangenomen DJAKARTA Het motorschip „Oranje" is met vertraging in Priok aangekomen, omdat het walperso- necl van de Mij. „Nederland" partij had getrokken voor het Indonesi sche boordpersoneel, dat bij de vo rige thuisreis niet aan boord mocht terugkeren, nadat de eis van het boord-personeel om aan boord de „kopiah" te mogen dragen in plaats van een hoofddoek was ingewilligd. Dc eis, dat deze mensen alsnog aan boord zouden mogen terugkeren was de aanleiding tot de vertraging. Deze eis is thans ook ingewilligd. PARIJS. Het hoofdkwartier van generaal Elsenhower heeft be kend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht in Engeland zal wor den versterkt. T" ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. 16.0024.00 Nat. Programma KRO: 7.— Nws: 7 15 Gewijde muz.f 7.45 Morgengebed en lit. kalender: 8.— Nws en weerber.: 8.15 Gr. muziek; 9.— Voor de huisvr.; 9.30 Waters!.; 9.35 Gr. muz.; 10.Voor de kinderen; 10 15 Gr. muz.; 11.— Voor dc zieken: 11.45 Gr. muz.: 1150 Als de ziele luistert; 12.— Angelus; 12 03 Metropole orkest (12.30— 12.33 Land- en tutnbouwmod.); 12.55 Zonnewijzer; 13.— Nws en kath. nws: 13.20 Amusemcntsork.: 13.40 Hawaiian muz.; 14— Voor de Jeugd. 14.20 Engel se les: 14.40 Klassieke en moderne muz 15.10 Lichte muz.: 15.25 Kroniek van letteren cn kunsten. Nationaal Program ma: 16.Fanfare; 16.02 Opening Nat. Prog.: 16.07 Amusementsmuz.; 16.30 Holland ze zeggenbevrijdingsdag- Indrukken. opgetekend naar de opinie van jonge mensen: 17.15 De laatste pha se. causerie over de bevrijding van Ne derland; 17.30 Omroeporkest; 18.— Nws: 18.15 Marsmuziek; 18.45 Het grote ge bod, causerie naar aanleiding van het verschijnen van het gedenkboek van het verzet In LO en LKP; 19.— Prome nade orkest: 19.30 Toespraak door An ton van Duinkerken: 19 45 Koperkwar- tct. 20.Nws; 20.05 Bijeenkomst ter herdenking van do bevrijding ln Mid delburg; 21.05 Gr. muziek; 21.15 T's Oranjcn, t'en blijft Oranjen: 22Thyl, hoorspel van het verzet; 23.— Nws: 23.15 Reportages, 23.30 tot 24.— Metro pole orkest. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7Nws: 7.15 Ochtendgymn.; 7 30 Gr muz. 8.Nws en weerber.; 0 18 Onder ons gezegd; 8.23 Orgelspel: 8 45 Gr. muziek. VPRO: 10.— Tijdelijk uitgeschakeld, causerie; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de contlnu-bcdr.; 11 40 Piano recital; 12Accordeonmuziek: 12.30 Land- cn tuinbouwnied.: 12.33 Gr. muz.: 13.— Nws; 13.15 Omroeporkest: 13.50 Sportpraatjc: 14.05 Voor de Jeugd; 14.20 Zo werkt Nederland; 14,30 Dansmuz.: 14.50 Bockbespr.; 15.05 Dansorkest; 15.30 Van de wieg naar het graf, causerie; 15.45 Instrumentaal kwartet. 16.Nat. Prog. Zie Hilversum I. ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m- 12.— Parlcmontsoverz.; 12.15 Sport; 12.30 Lichte muziek; 13.— Sport; 13.35 Licht Strljk-ens.; 14.— Orgelspel; 14.15 Film prog.; 14.45 Sport; 15.15 Jazzmuz.; 15.45. 16.—. 16.45. 17 15. 17.30 en 18.— Sportrcportagcs: 18.45 Causerie: 19.— Nws: 19.25 Sportpraatjc; 19.30 Verzoek- prog 20— Hoorspel: 21.Festival kroniek; 21.30 Opera-orkest; 22.— Nws; 22 15 Lichte muziek; 23.15 Gr. muziek; 23.56 tot 24 Nws. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gr. muziek; 12.— Salonorkest; 12.30 Weerber.: 12.32 Licht Omroepork.; 13.— Nws: 13.15 Koorzang; 13.30 Gram. muziek; 14— Grieks Symph. orkest; 15.— Accordeonmuziek; 15.15 Jazzmuz.; 15.45 Accordeonmuziek: 16.Gr. muz 17 Nws: 17.20 Gr. muz.; 17.30 Orgel concert; 18.30 Voor de sold.: 19.Nws; 19.30 Bazuin cn plano; 19.50 Voordracht; 20.— Omroeporkest cn soliste: 21.— Ac tualiteiten; 21.15 Amusementsmuziek; 21.45 Gr. muziek: 22.— Nws; 22.15 Verz. prog.; 23.— Nws; 23.05 en 23.30 tot 24.— Gram. muziek. door Ludwig Bemelmans De jonge vrouw, die de lift be diende naar de appartementen op de bovenste verdieping van het hotel, wachtte in de hall op hem. De ste nen vloer was glad op dat uur. De kleedjes en lopers waren door de nachtelijke schoonmaakploeg opge nomen en Vashvily liep met hele kleine voorzichtige stapjes, bang om te vallen. Met gesloten ogen ging hij op het bankje in de lift zitten. De vrouw wachtte tot hij gemakkelijk in het hoekje leunde en liet toen de lift langzaam langs de twee en der tig étages omhoog glijden naar de étage waar hij woonde. Ze maakte daar de deur open en leunde ertegen, wachtend tot hy zijn voornemen om naar bed te gaan aankondigde door zich te bewegen en toen hielp ze hem opstaan en bracht hem naar zijn kamers. Ze liet de deur van zijn zitkamer en van zijn slaapkamer openstaan, zo dat ze de liftbel kon horen. Ze trok de vermoeide producer zijn jas uit, ze praatte net zo lang tegen hem tot hij naar de brdkamer ging. Ze stopte hem in bed en dek te hem toe als oen kind. Ze liet hem achter met zijn handen gevouwen op het laken. Ze draaide het licht uit, deed dè deur dicht en ging in de zitkamer zitten lezen tot haar dienst was afgelopen. Vashvily. die ondanks zijn afwezi ge buien elke onvriendelijkheid en vriendelijkheid jegens hem opmerk te, zei op een nacht, toen ze hem toedekte en de lamp op het nacht tafeltje op haar gezicht scheen: „Blijf zo staan". Hij keek naar haar met wijdopen ogen en ging rechtop zitten. „Hoe zou je het vinden om bij de film te komen?" vroeg hij. „Maak maar een ster van me", zei ze glimlachend. Ze dekte hem opnieuw toe, zei, dat hij moest gaan slapen en liep de kamer uit. Hij volgde haar met zijn blik. Hij werd de volgende nacht weer wakker, toen hij op de rand van zijn bed zat. Ze wilde juist zijn sok ken uittrekken. Hij bestudeerde de vorm van haar hoofd, toen ze voor hem knielde in haar donkere uniform met witte das en manchetten. Hij keek naar haar schouders, haar handen, haar armen. Toen ze zich omdraaide, zag hij in de grote spiegel tegenover zijn bed, hoe smal en recht haar rug was. Hij wist. dat haar gezicht fotogé- nique was. Het was hem al opge vallen, toen hij haar voor het eerst zag op de avond, dat hij zijn intrek in het hotel nam. Ze was mooi en gezond naar lichaam en geest. Hij wist wat goed materiaal was. Hij had al eerder bewezen, dat zijn oor deel juist was. Hij keek weer op haar neer. De sokken waren uit. „Dank je wel", zei hy en ze schrok. Ze leunde achterover, met haar handen op de grond steunend. Al haar bewegingen waren gracieus. Zij was het meisje, waarnaar hij overal had gezocht. Niet exotisch, niet ver fijnd, maar aantrekkelijk op een heel eigen wijze. Ze was wat hij een Serena Blandish type noemde. Dat was wat hij nodig had en hier knielde ze voor hem, glimmend ge wassen, ongeparfumeerd, de kleur van haar roJe haar wa: echt en het was achterover geborsteld. Een fris, eerlijk, werkend meisje met onge kende mogelijkheden. Hij hield niet van overijlde be sluiten. maar van haar was hij ze ker. Een ogenblik, terwijl hij op haar neerkeek, zag hij er gespannen uit. als iemand die een grote sprong gaat maken. „Scheelt er iets aan", vroeg ze. „Ik wou graag met je praten. Hoe heet je?" „Marie". zei ze. „En verder Marie?" ..O'Neill met twee I's", en ze schreef het op een stukje papier op zijn bureau. Hij stond op om zij kamerjas aan te trekken en haalde uit de kast twee glazen en ee- fles champagne. Hij bood haar een glas aan. Hij nam een sigcar uit een kistje en stak die aan, een dikke, donkere sigaar met een gouden bandje, hij keek een ogenblik peinzend naar dat bandje en zei: „Belinda! Belinda zou een goeie naam voor je zijn." (Wordt vervolgd).

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5