Bijna tienduizend mensen op de Hof bij Avondfeest .TABSVENSTER Sportoptocht, uiting van saamhorigheid Ovaties in Markthal niet van de lucht Waardig besluit jubilenl Spaan en Bertram DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Jonge Flierefluiterstreden op en luchtacrobaten Noteert y even Carillonspel in Amersfoort Olga Loivina en duo Orsouw Van Maanen bisseren 2 Maandag 7 Mei 1 1579. Met verbazing zien de bewoners van Tamoa een onbekend I zeilschip de kust nade- R?5S3^W/}aS - ren. Maar er schijnt nie mand aan boord te zijn Het schip is voor anker gegaan, maar hoe ze ook turen, de inboorlingen zien geen levend wezen aan dek. Koning Kees kan het immers niet zijn, want die is indertijd met de „Zeebruid" ver trokken, samen met Kid Blauwneus. Pitau ver trouwt het vreemde schip niet en geeft opdracht aan zijn mannen er heen te roeien. De kano's wor den te water gelaten en dan is het raadsel spoedig opgelost. Want in-1 hij schijnt doodziek te zijn: hij is half bewus-1 van begrijpt. Pitau laat Kees aan de wa derdaad bevindt Kees zich aan boord. Maar teloos en praat wartaal, waar niemand iets gen en vervoert hem naar zijn woning. (Van een onzer verslaggevers) Naar schatting van de politie waren het acht tot tienduizend personen, die Zaterdagavond op de Hof verzameld waren om het besluit van het Bevrijdingsfeest mee te maken, dat werd verzorgd door het radio-ensemble „De Jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong met zang van Peter de Boorder en 'n hoogdraad-variétégroep. die op een twaalf meter boven de grond gespannen draad adembenemende acrobatische toeren verrichtte. Op deze enorme toeloop van publiek, veel groter dan ooit te voren, was de afzetting niet berekend, hetgeen tot gevolg had dat op een gegeven moment de mensenmassa's langs alle toegangswegen als niet tc stuiten lawines de Hof op golfden, zodat controleurs en kaartjesverkopers ijlings een goed heenkomen moesten zoeken en zeker de helft van de men sen zonder hun kwartje geofferd te hebben hun staanplaats veroverde. Publiek verbreekt de afzettingen Nu zal het in de bedoeling van zeer weinigen gelegen hebben een plaats te krijgen zonder betaling, maar de ene laag mensen stuwde nu eenmaal de andere op en door dat men eerst de Hof na de ge houden markt ontruimd moest hebben, duurde het te lang voor men de opstuwende mensenmenig te op een rustige, geleidelijke wijze kon toelaten. Voor de Amersfcortse Gemeenschap bete kende deze verovering van de Hof bij stormloop een belangrijke financiële schadepost, die niet goed gemaakt kon worden door de vrijwilligers, die later nog mei kaartjes door het publiek gingen om nog te trachten wat meer geld binnen te krijgen. Zonder betalen De meeste mensen wilden wel betalen maar men kon hen nu een maal niet bereiken. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat het pu bliek, toen het eenmaal op de Hof stond, zich buitengewoon ordelijk en gedisciplineerd gedroeg en er geen enkele wanklank werd ver nomen. De politie, te gering in aantal om de aanvankelijke storm loop tegen te houden, hield zich verder kranig en wist -op rustige, vriendelijke wijze het publiek op de goede plaats te houden. Wat de Amersfoortse Gemeen schap betreft, zij mag dan heel wal minder entree-gelden ontvan gen hebben dan mogelijk was ge weest, aan de andere kant mag zij er zich op beroemen een voor Amersfoort ongekende mensen menigte een buitengewoon geslaag de avond te hebben geschonken van op goed peil staand, be schaafd amusement. Het weer werkte mee. Dat was al een voornaam ding en het caril lon \an de toren, dat keer op keer door het feestprogramma heen zijn klanken liet horen, gaf aan deze avond nog een bijzondere bekoring Luchtig programma. „De Jonge Flierefluiters" zijn be kend genoeg van de radio. Zij brachten een speciaal op feest vreugde afgestemd programma en zongen hun leutige liedjes op een j prettige manier, die het duizend- i koppige publiek herhaaldelijk tot meezingen en „meedeinen', bi acht. De tenor Peter de Boorder zong n aantal volkswijsjes en andere liede ren en een duo met de sopraan Anita Berger, die ook nog een GRAND THEATRE t/m 9 Met: „Hallo. New Vork"; elke leeftijd njaag. 2.30 u„ Zet. en Zon.: 2. 4.15. 6 45. 9 u. Overige dagen: 2.30, 6 45 en ..Donderdagcyclus", 10 Mei. 2.30. 6 45 en 9 uur. „De Erfgename elke leeftijd. CITY-THEATER, t/m 9 Mei: ..IJsco- man. kijk uit": 14 Jaar. Vrijdag' 2.30 u. Zat. cn Zon.: 2. 4.15. 6 45. 9 u. Overige dagen: 2 30. 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER- Van Vrijdag t/m Maandag: ..Het «eken van de Gorilla". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. „Wilde vaart op Kaapstad 18 Jr. Vrijdag: 2 30 u.. Zat 2 30. 6.45 cn 9 uur. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen: 230. 8 uur. CITY THEATER. Soestdijk. Van Vrij dag t/m Maandag- „Gebroken Pijl", 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. „Als mijn vrouw dat wist", elke leeftijd. Zaterdag en Zond.: 2. 4 15. 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Vrijdagavond, 4 Mei, geen voorstellingen. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 2—5 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier (Zonnebloemstraat 671 Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—3 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL- Uitle ning 11—12.30 en 2 30—5 45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. solo-nummer gaf De ongedwongen, op de vrolijkheid afgestt niue dracht der atisten droeg er niet weinig toe bij er bij het publiek de stemming in te brengen. Overi gens zou er nog meer contact tus sen podium en publiek geweest zijn als Cdoor de installatie voor de luchtacrobaten) er niet een zo vrij grote afstand tussen geweest was. Op tal van plaatsen van de Hof hingen luidsprekers, zodat de Het radio-ensemble „De Jonge Flierefuiters" trad Zaterdagavond op de Hof op voor ongeveer tien duizend bezoekers. muziek en zang op de verste plaat sen te horen was. Tijdens de uit voering hing installateur Veer op enkele „zwakke" punten nog en kele extra-luidsprekers op. Als gefascineerd hc-bben de men sen verder naar de verrichtingen van de a ^bat-en gekeken, die verbluffende staaltjes van koord- dansen gaven, op een fiets over j draad reden of het niets was en ogenschijnlijk met het grootste ge mak halverwege de draad zich I lieten afzakken naar iets lager I hangende ringen en daaraan weer enerverende acrobatiek ten beste gaven. Het slotnummer, waarbij ze. I terwijl de schijnwerpers waren ge- doofd, omkranst door vuurspuwen de voetzoekers en draaiende zon nen per fiets over de draad reden, werd een fantastisch vuurwerk zoals Amersfoort nimmer tevoren zag. Dit programma, waaraan ook nog het korps van de Amersfoortse Muziekvereniging meewerkte, zal zeker nog lang bij de duizenden, die Zaterdagavond op de Hof wa ren, in herinnering blijven. (Van een onzer verslaggevers) Ordelük en toch ongedwongen marcheerden honderden sportieve mensen Zaterdagavond, even over zeven uur, voorbij het gebouw van dc Rotterdamse Bankverenlging. te genover dc Snouckacrtlaan. Hier werden de hoofden links gecom mandeerd want dc Burgemeester, Wethouders, vertegenwoordigers van Amersfoortse Gemeenschap, Amers foortse Sportstichting en A. B. v. L. O. stonden daar opgesteld om de frisse stoet gade te slaan. Jong en oud had aan de oproep gehoor gegeven en zich achter cie talrijke banieren en vaandels van hun vereniging geschaard. Met op gewekte gezichten en correct liep» n de honderden sportlieden in de stoet mee. hun pas regelend naar ae marsmuziek van de talrijke mu ziekcorpsen, die de optocht opluis terden. Het spreekt welhaast vanzelf dat er veel belangstelling was, maar het prachtige voorjaarsweer maakte deze belangstelling langs de weg veel en veel groter dan vorig jaar. De politie had dan ook de handen vol om het verkeer in goede banen te leiden. Dat autobusdiensten in de war zijn gelopen was niet te voor komen. maar het tijdverlies is. door de goede verkeersregeling, tot een Holland is van Oudsher het land van de windmolens, maar toch ook van de carillons. Met de windmolens is het droevig gesteld, helaas, maar de carillons nemen in aantal toe en ze zullen dus die zeer bijzondere noot in het beeld van het Nederlandse blijven voegen, die ons zo vertrouwd is. En het sprankelend geluid der klokken zal blijven dienen als fees telijke klank bij openbare vierin gen. Daarom was het zo vanzelf sprekend op de Bevrijdingsdag ca rillonspel op te nemen in het pro gramma der feestelijkheden. 's-Middags, toen de zon op hel hoogste stond; heeft de stadsbeiaar- dicr Marius v. d. Werf de klokken doen zingen en haar tonen uitgego ten over een stad in feesttooi. Zul ke beiaardstemmen zijn als net lichte tussengerecht in het menu van een vieringsdag. Maar in haar gezang houden ze de idee van een volksfeest op een geheel eigen wijze levend. 's Middags tegen vijf uur kwamen de mannen uit Nijkerk, de blazers van het Fanfarecorps aldaar. Zc kwamen als vrienden, als buren ons feest opluisteren en ze werden dour „Juliana" dan ook feestelijk binnen gehaald. Met hen kwam Nijkerks klokkenspeler, de heer H. C. J. Teygeler en gezamenlijk brachten zij een vorm van muziek, die in Amersfoort maar zeer zelden werd gehoord, die in Vlaanderen reeds een zekere populariteit heeft ver worven en ook voor ons land ais een aanwinst op de feestprogram ma's zal gelden: de combinatie van carillon met fanfare. Om dit num mer te kunnen uitvoeren hadden de Nijkerker muzikanten zich opge steld op de tweede omloop van Onze Lieve Vrouwentoren. Het klonk uitstekend samen dit sterke kopergeluid en het fijne klokken- getinkel. De Amersfoortse klokken- spelvereniging, die het concert oi- ganiseerde. had eer van haar werk. Wij zijn haar dankbaar voor dit ini tiatief en wij prijzen de mannen uit Nijkerk. zowel de uitstekende bla zers als de bekwame beiaardier. (Advertentie I. M.) minimum beperkt gebleven. Over de organisatie, die bij de Amersfoortse Sportstichting en A. I B. v. L O. in goede handen was, niets dan lof. Alles was tot in de perfectie geregeld en men liep ge heel „volgens de klok". De formatie van deze. fleurige stoet was als volgt; Voorop motorbrigade, achtereen volgens Het Christelijk Tamboers- en Pijpercorps ..Juliana" met drum band. de Gymnastiekverenigingen „Jonge Kracht" en Donar, de waii- delsportvereniging „Volharding", de Korfbalvereniging „Mia", De Ar beiders Muziekvereniging „H. J. Hegeraat", Gymnastiekvereniging „Attila" en Olympia, Sportclub Meursing, Wandelsportvereniging „Irene", Muziekvereniging „Excel sior", Gymnastiekvereniging „Oran je", E.H B.O. afdeling Amersfoort, Amersfoortse Reddingsbrigade. Handbalgroep „Amersfoort", korf balvereniging „Soesterkwartier", Muziekveren. „Wilskracht', Gymna stiekvereniging Sint Hubertus, Wan- sportvereniging „Samen op Stap", „Fidelitas" Atletiekvereniging. „De Pedaalridders" (leuk dat kleine ventje op zijn fietsje). Christelijke Muziekvereniging „Hosanna". C. O. L. O. „Wilhelmina", Katholieke Zwemvereniging Amersfoort. De stoet werd gesloten met een aantal leden te paard van de Rijvereniging Nimmerdor. (Van een onzer verslaggevers) Dat Olga Lowina ook in Amersfoort een grote populariteit geniet bleek al Zaterdag ondubbelzinnig toen z|j bij haar aankomst aan het station werd verwelkomd. Voor de rijtoer in een open auto door de stad was de belangstelling zeer groot. Mensen keken lachend toe hoe de populaire 01g3 „vorstelijk" knikjes en „handjes" uitdeelde. Kinderen zwaaiden met vlag getjes. Het tweede succes dat Olga Lowina boekte was 's avonds in de Matkthal, waar de Mondaccordeon Vereniging „Het Soesterkwartier" een grote feestavond gaf. Voor haar optreden was echter een uitgebreid en gevarieerd pro gramma afgewerkt. Een groot deel van het programma was voor reke ning van 't Miniatuur Cabaret o.l.v. Gerrit Kommer. Laatstgenoemde was goed op dreef en had de lachers volkomen op zijn hand. Jan Hase- bos wint steeds meer de harten der Amersfoorters. Dat bleek Zaterdag avond wel uit het enthousiaste ap plaus dat hij na zijn gezongen num mers kreeg. Ook Jopie Kampers deelde in de hulde. Fier en opgewekt trekt Amers- joorts sportieve jeugd op bevrij dingsdag door de straten. (D.v.A.-Archifoto) de prachtige fantasie „La Traviata" van Verdi. Alsof het publiek nog niet genoeg waar voor zijn geld had gekregen presenteerde zich, in afwachting van de komst van Olga Lowina, de „Eri- ka-Kapel", samengesteld uit echte Zwitserse. Utrechters. Hun Bayrischc muziek verhoogde de toch reeds ge zellige stemming nog meer en toen eindelijk, om bijna twaalf uur met veel fanfare Neerland's grootste jo- delzangeres werd aangekondigd, be reikte het enthousiasme vaji geveer negenhonderd mensen zaal een hoogtepunt. Olga Lowina had onmid „contact" met de zaal en haa lijk stemgeluid klonk spoedi? de grote Markthal. Zij werd b: jodelliederen begeleid door ca-kapel. Het leek wel. of het publ; maar niet genoeg van kon k Het bis" en „nog meer"-gero< niet van de lucht. Het was d; node dat men afscheid van nam toen het doek, dat ook ditmaal hettoneel in de M< weer aanvaardbaar maakte, v laatste maal dicht ging. De samensteller van het i der attractieve programma, Veerman, had echter nog me Jen op zijn boog, want nauv was het toneelprogramma afgr o'f „The Nightbreakers" onde ding van Klaas Smit. afgev door de „Erica-kapel", lokte danslustigen naar de snel in j gebrachte dansvloer. Onder de dige leiding van Bert Kamp! hebben de dansers zich nog uren prettig geamuseerd. Rest ons nog te vermelden heer J. G. de Jongh. voorzit1e| „Het Soesterkwartier" tijdens openingsspeech hulde bracht goede werk van de dirigent, d« Rien Veerman, waarbij hij hei dirigeerstok overhandigde. De Mondaccordeonvereniging „Het Soesterkwartier" presenteerde zich met enkele nummers voor de eerste maal in het openbaar. Dat dit op treden goed in de smaak viel, be wees het enthousiaste applaus van het publiek. Het eerste hoogtepunt in het pro gramma was ongetwijfeld het op treden van de bekende Nederlandse I accordeonist Coen van Orsouw, die tot grote verrassing van het publiek I de accordeon-kampioene Joke van Maanen uit Heerewaarden had mee- gebracht. Zowel het solistisch optre- I den als de gezamenlijk uitgevoerde nummers van beide accordeon-vir tuozen vielen bijzonder in de smaak. Zij beschikken ook over machtige instrumenten, die een maximum aan mogelijkheden bieden. Vooral bij het door Joke van Maanen uitgevoerde nummer „Wilhelm Teil" kwam dit goed tot uiting. Het ovationeel ap plaus was aanleiding tot het bren gen van een toegift, dat bestond uit straten, er Zondagmorgen weer netjes uitzagen. Daar om vandaag: hulde voor de vegers! Gemengde gevoelens \\7 IJ zijn er bij geweest bij het grote voetbal- treffen op Birkhoven en we zijn naar huis terugge keerd. nu ja, met gemeng de gevoelens. Neen. wij be geven ons niet in sport- technische beschouwingen; tenslotte hebben wij een sportredactie, die van zul ke zaken op de hoogte is en er elders in dit blad al les van weet te vertellen. Maar onze gemengde ge voelens zult gij, Amers foortse lezer, wel kunnen begrijpen. Het spreekt vanzelf, dat wij met bewondering ver vuld waren voor de men sen, die deze enorme, ge beurtenis (meer dan 20.000 toeschouwers) zo geruis loos wisten te organiseren. Er was geen wanklank, er V)as zelfs niet het kleinste paniekje, niettegenstaande de massa's auto's, rijwielen en voetgangers. Het liep alles gesmeerd. En de elftallen speelden een snel, krachtig, maar eerlijk spel. Maar die uitslag zit ons 'n beetje dwars. Misschien had het andersom kuipten zijn, maar over deze aan gelegenheid mogen voetbal- deskundigen discussieren. En het is ook niet, dar wij Elinkwijk zijn zege mis gunnen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat zij en hun sup porters de vreugde der overwinning waardig heb ben gedemonstreerd. Zo als onze stadgenoten het verdriet over de nederlaag waardig hebben gedragen en het onvermijdelijke aanvaard. Maar ja, dat verdriet is er dan toch maar, ook bij de Stadsven- sterkijker. Toch denkt hij aan de oude waarheid, dat nooit een wedstrijd verloren was, voor het eindsignaal had weerklonken. En in het. totale treffen tussen HVC en Elinkwijk zijn wij pas op de helft. Van alles is nog moge lijk. Daarom gaan wij Zon dag a.s, met HVC op reis. Waarom zouden wij dan niet een heel blijde ver rassing beleven? En met HVC houden wij, als rechtgeaarde Amers foorters het hoofd hoog en zeggen nadrukkelijk: Niets is nog verloren. Het spel is nog geheel open met alle kansen, ook voor HVC. Goede gids Bij Dijkstra's uitgeverij te Zeist is 'n voortreffelij ke „Gids voor schoolrei zen" verschenen. In deze gids vindt iedere organisa tor van een schoolreisje of voor reisjes met jeugdige gezelschappen 'n keur van adressen. Dat deze gids on misbaar is blijkt wel uit de aantekening op de titelpa gina: drie en twintigste jaargang! Bravo Vegers! Er moet in deze smalle kolommen wel eens ge mopperd worden, maar als we iemand een pluim kun nen geven zullen we dat evenmin laten. Zaterdag avond laat, toen het feest in de stad voorbij was kwamen de mannen van de Gemeentelijke Reinigings dienst nog in actie. Ze zorgden ervoor, dat de stad, of althans de drukste Klop N even aan 't Stadsven tter. TcL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. Amersfoort komt dit jaar met zijn Lunapark zeer goed voor de dag. Het is een feest, dat in alle harten vreug de brengt. De kleuter is blij met zijn zuurstok of met het ritje in de draaimolen. De ouderen beproeven hun geluk in de schiettent of likken met evenveel smaak aan een ijsje als de jeugd. En dan is er die cyclotron. Iedereens griezelt, maar men probeert het toch maar. Je moet toch minstens een keer tegen de wand kleven. En zo draait, schiet en werpt de Amersfoorter. Er is vreugde in de harten en dat wil heel wat zeggen in deze tijd. Het feest rond het negentig-jarig jubileum van de N.V. Nederlandse Sigarenfabrieken v.h. Spaan en Ber tram vond op dc dag der bevrijding zjjn bekroning in een zeer druk be zochte receptie In het Paviljoen Berghotel. Deze receptie droeg een wel zeer voornaam karakter. Er zijn geen feestredenen gehouden, maar wel bleek uit de hartelijke woorden waarmede men de heer en mevr. Bertram, de adjunct-directeur, de heer C. G. Roovers en de procura tiehouder. de heer H. Bregman ge lukwenste hoe men met dit jubileum instemt. Het Paviljoen was in een bloe mentuin herschapen en tot ver in de gang, die naar de receptiezaal leidt, stonden de bloemstukken op gesteld. Dit alles gaf aan deze re ceptie een zeer feestelijk karakter. De muzikanten van de Koninklij ke Amersfoortse Muziekvereniging lieten zich niet onbetuigd. Zij mar cheerden met brede zwaai, het vaan del fier geheven, het voorplein op en speelden voor de -jubilerende di recteur en zijn vrouw een „lang zul- Tijdens de viering van het jarig jubileum van de N.V. derlandse Sigarenfabrieken Spaan en Bertram zijn trouwe medewerkers beo' met een koninklijke onders\ ding; de heer J. de Roder, jaar, en de heer Ph. Hover die 44 jaar in het bedrijf v zaam is. Burgemeester Moler reikt de medailles uit (D.v.A.-Archï; len ze leven". Zij gaven ook r.' ander nummer weg en daarbij dat deze muziekvereniging he: dicaat Koninklijk wel toekomt, muzikale hulde werd door e rectie van de firma Spaan er. tram zeer op prijs gesteld. Het heeft weinig zin U ai- zoekers, het waren er misschi® een dikke driehonderd, met noemen. Er was uiteraard f stelling van de zijde van meentebestuur (wethouder C Zwol) Vanzelfsprekend war?- belangrijke figuren ui; de tab» reld naar het Paviljoen gekc:

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2