HVC verliest 1-0 van onnodig met Elinkwijk r. Moed verlorenal verloren MAGISCH VIERKANT 200 POND Huib Holsteyn 216 pond Wonderzolen 5x STERKER DAN LEER Sportbijlage DAlïISLAÜ VOOIt AAIEUSFööRT V Zó druk was het op „Birkhoven Geloof t of niet Prestaties van de HVC-ers QJnionAëtuê Amersfoortse voorhoede ziet geen kans overwicht uit te buiten SEC verslaat Brederodes Maandag 7 Mei 1951 We hebben na afloop van de wedstrijd HVCElinkwijk aller lei mensen horen zeggen, dat Amersfoort wéér geen eerste klasser krijgt. Die mensen vonden dat wel erg jammer, want het zon voor een stad als Amersfoort toch wel iets bijzonders zijn, zei den ze. We heb ben ons. eerlijk gezegd, een beet je verwonderd over die opmer kingen Want kijk: wij achten het volkomen verkeerd om. po pulair gezegd, nu de moed al te laten zakken. Zeker, Elinkwijk heeft de eerste van de twee pro motie-wedstrijden gewonnen en staat nu met één been in de eer ste klas. Zeker, HVC's kansen zijn minder geworden Maar niettemin is Elinkwijk nog geen eerste klasser en heeft HVC de kans nog steeds in eigen hand. Wij hebben vertrouwen in onze Amersfoortse tweede klasser, Gis- teren lukte het door allerlei om standigheden niet Het zat niet mee. We weten ook wel, dat doel punten een wedstrijd beslissen, maar we weten even goed. dat een voetbal raar kan rollen. En gisteren rolde die bal overal heen, behalve in het Elinkwijk-doel. Als HVC op Tweede Pinksterdag in Zullen met het zelfde enthousias me hetzelfde overwicht demon streert als giste ren, dan kan er nog van alles ge beuren. Het is nu aan HVC's lei ders om de elf voetballers, die gisteren teleurgesteld de kleedka mer opzochten, weer in de ver eiste „fighting spirit" te brengen. Lukt dat. dan krijgen we mis schien toch nog spoedig dat sta dion in Amersfoort, dat burge meester Molendijk HVC vorig jaar beloofde, als het eerste klas- serschap zou zijn behaald La ten we het hopen, want: moed verloren, al verloren! C. J. B. Toch zakt U heus niet door zo'n lichtge wicht rijwiel! U kunt er er iedere dar zelf op zien rijden BESTOLITE Hercnzolen 3.80 Dameszolen 3.05 Kinder v.a. 1.95 In verband met de feest dagen verzoeken wij Uw reparatie Maandag of Dinsdag te brengen Wedstrijd in cijfers Wij laten hieronder, in chrono logische volgorde, de belangrijk ste momenten uit de strijd HVC Elinkwijk volgen 2.30 uur. Vonk trapt af le min. HVC neemt vrije schop 3e nnn. Jansen lost uitstekend schot 6e min. Corner Elinkwijkdoel 13e min. Corner Elinkwijkdoel 14e min. Doelpunt Otto Blom 0-1 18e min. Gevaarlijke Elinkwijk- aanval. Brits redt. 28e min. Corner Elinkwijkdoel 31e min. Corner Elinkwijkdoel 33e min. Bartens mist prachtkans 37e min. Corner HVC-doel. TWEEDE HELFT 3e min. Corner op HVC doel 6e min. Bartens mist opnieuw mooie kans 10e min Corner op HVC doel 12e min. Corner op Elinkwijkdoel 16e min. Goed schot Van de Broek, juist over 30e min. Corner op HVC doel 35e min. Goed schot van Vree kamp. Van Elk redt 38e min. Vonk mist mooie kans. Nu nog enkele cijfers: HVC mocht vijf corners nemen, tegen Elinkwijk vier. HVC nam 13 vrije schoppen, Elinkwijk 5. Brits trap te de bal 13 keer uit en Van Elk 7 keer. De HVC-keeper moest bo vendien nog 15 keer handelend optreden en Van Elk 26 keer. HVC gooide 40 en Elinkwijk 47 keer de bal in De Amersfoortcrs werden 7 keer voor buitenspel be straft. de Zuilenaren 16 keer. HVC en Elinkwijk maakten ieder een keer hands en er werd twee keer een zgn. scheidsrechtersbal ge geven. Er waren Zondag zeker 20.000 toeschouwers bij de promotie-wed strijd H.V.C.Elinkwijk op „Birk- hoven". In de ere-tribune bevonden zich burgemeester Molendijk en verscheidene bestuursleden van voetbalclubs en andere sportorgani saties. Langs de lijnen verdrongen zich de mensen in vele rijen. Zelfs op het dak van de tribune en op de hekken rond het veld had men een plaats gezocht. Het record aantal toeschouwers kon er zijn, omdat er noodtribunes waren gebouwd met behulp van kisten en planken en omdat men UC/MT". UNION CLU0 IMU.D"TÖ8ACCO- (Van onze sportredacteur) HVC's 10 nederlaag tegen Elinkwijk is onverdiend en onnodig geweest. Onverdiend, omdat de Amersfoortse kampioenen ondanks een minder gave techniek toch gedurende by- na de gehele wedstrijd een overwicht hadden, dat zy demonstreerden in een groot aantal aanvallen. Onnodig, omdat de aanvalslinie der rood-witten niet de vlotheid en het in zicht bezat om die vele aanvallen goed af te werken. Toen Elinkwijk in de veertiende mi nuut scoorde, maakten de Zuilenaren geen gebruik van de morele klap die de Amers- foorters kregen. De stand bleef ook na de kort stondige inzinking van HVC 0-1 en daaruit bleek, dat Elinkwijks opzet om. net als tegen Volendam. de te genstander te overrompelen, was mislukt. Want de HVC-achterhoede en middenlinie hielden stand en slaagden er in de bakens te verzet ten met verre trappen door het midden en over de vleugels. Zó werd een machteloze voorhoede overvloeid met aanvalskansen. Maar die voorhoede speelde zon der élan. zonder systeem en zonder begrip. Denkt u niet dat de vijf aanvallers niet ijverig en enthou siast waren, want dat waren ze wèl. maar in hun ijver liepen ze zich blindelings vast in een verde diging. die vooral na rust. steekjes en soms ook grove steken liet vallen. En al bleven de minder talrijke aanvallen van Elinkwijk niet zon der gevaar, toch duurde het tot en kele minuten voor het einde voor dat de ruim twintigduizend toe schouwers de gedachte aan een 1-0 nederlaag aanvaardden. In de laatste minuten gaven de leeggespeelde en naar adem snak kende HVC-voorwaartsen het op. Toen kwamen halfspelers en zelfs Een Portugese sportjournalist heeft zich de moeite getroost een statistiek samen te stellen van doel punten bij voetbalwedstrijden. Het doel was na te gaan in welke spel- periode de meeste doelpunten vie len.H\j onderzocht dit aan de hand van 370 voltreffers en kwam tot de volgende conclusie. In het eerste kwartier was het aantal doelpunten 17 procent, in het tweede IS. in het derde 15 In het eerste kwartier na de rust was het percentage 16, in het tweede 13. maar in het laat ste kwartier daarentegen 21 In het laatste gedeelte van de wed strijd worden dus het meeste aantal doelpunten gemaakt, hetgeen voor de hand ligt. Er zit een vrij logische neergaande lijn in deze getallen van voor de rust. een kleine opleving na de rust en de stilte (13%) voor het eindoffensief. De Zuidslavische zwemkampioen Maroje Miloslalvic is uit. zijn va derland gevlucht. Dit maakte hij be kend in Brussel, waar hij aan de Belgische regering asylrecht heeft gevraagd. Maroje. die 27 jaar is en kampioen op de 100 m borstcrawl. zou met z'n club deelnemen aan wedstrijden in Antwerpen. De vlucht van Miloslalvic wordt dubbel duidelijk als men weet dat hij m 1948 door de Zuidslavische zwembond levenslang werd ge schorst omdat hij tijdens een tour nee de levensomstandigheden in W Europa had geprezen. Wat erger tvas, hij werd bovendien tot. 2 jaar dwangarbeid veroordeeld. Kortgele den werd Miloslalvic vrijgelaten en hij wist te bewerkstelligen dat hij weer in genade bij de zwembond werd aangenomen Evenwel met het enige doel naar het buitenland te kunnen komen om er te blijven. De gemeenteraad van Milaan heeft de uitbreiding goedgekeurd van het stadior. San Siro. Dit be kent dat de tribunes over 2I3 jaar loOOOO toeschouwers zullen kunnen hergen. Dat is dus 212 maal zoveel als het Olympisch Stadion te Am sterdam. Of de achterste kijkers van de 150.000 nog veel te zien zullen krijgen zal de toekomst moeten le- Ten- Misschien doen zij net als het Publiek in Z.-Amerika op de goed kope plaatsen. Deze nemen hun draagbare radio's mee. om in ieder Beval de wedstrijd te horen voor 't geval z(j niets mochten zien. backs naar voren. Zij, die de basis hadden gelegd voor de HVC-meer- derheid. zagen in. dat juist in die laatste, slepende minuten, nog een mogelijkheid school om een gelijk spel te behalen. Het baatte echter niet. Kansen Maar zijn er dan werkelijk mo menten geweest, dat HVC had kun nen scoren? Kansen-van-de-dag, zoals men dat noemt? Ja zeker, kansen-van-het-jaar zijn er zelfs geweest. Bartens. de HVC-middenvoor. presteerde het om van twee meter afstand de bal hoog over het bijna niet beschermde Elinkwijk-doel te jagen. En later wilde hij de Zuilen- se keeper Van Elk omspelen er was geen ander, die hem de weg naar het doel kon versperren! maar hij gaf deze Elinkwijk-man de gelegenheid de bal rustig op te rapen. Kansen, zoals een midden voor ze bijna nooit krijgt en die niet gemist hadden mogen worden. Elinkwijk verdient lof voor de wijze waarop de 1-0 voorsprong be houden bleef. Maar ditzelfde Elink wijk. de winnaar van gisteren, zal beseffen, dat de promotie, die wèl in het verschiet ligt, nog niet is behaald. De Zuilenaren zullen in zien. dat deze overwinning er een is geweest, die niet als maatstaf mag gelden. Op hun veld langs de Am sterdamsestraatweg zullen zij op Tweede Pinksterdag met angst en vrees een tegenstander tegemoet treden, die zij vooral na- wat er Zondag is gebeurd, niet mogen on derschatten De wedstrijd Precies om half drie komt scheidsrechter Karei v. d. Meer die uitstekend leidde na beide elftallen het veld op. Bloemen wor den overhandigd, fotografen ver richtten hun werk en dan mag Jan Vonk. de Elinkwijk-middenvoor. de bal aftrappen. Maar een HVC-er maakt zich van het Ieder meester en via Barten en Van de Broek komt het bij linksbuiten Jansen, die een schot lost, dat de duizenden toeschouwers naar adem doet snak ken. Maar vlak voor het doel werpt een Elinkwijk-verdediger zich voor de bal en zendt die retour. Elink wijk beantwoordt HVC's eerste aan val met twee. drie bliksemsnelle attaques over de vleugels, maar Van KAKEL VAN DER MEER was scheidsrechter bij HVCElink- wijk. Hier werpt hij het geld stukje omhoog voor de toss. (Foto Hofland) de Pol. Malestein en doelman Brits klaren het wel. Vreekamp, de HVC-rechtsbuiten. test de snelheid van zijn bewaker Vreeswijk en passeert hem. Hij speelt de bal voor de voeten van Van 't Prinsenhof, die een ziedend schot lost. Maar opnieuw verhindert een Zuilense back succes, zij het ten koste van een hoekschop. Weer gaat Vreekamp razendsnel langs Vreeswijk, maar vóór hij de bal goed voor zijn schietgrage rechter voet heeft, trapt spil Verhoef het leder weg. Dan gaat Elinkwijk cr tussen uit. De bal komt in het HVC-doelgc- bied. Er ontstaat een onoverzichte lijke situatie. Iedereen trapt naar de bal. die als een jo-jo heen cn weer danst voor het doel. Plotseling komt-ie voor de voeten van links buiten Otto Blom. die het doel slechts twee meter van zich weg weet en hard langs de zich wanho pig uitstrekkende keeper Brits schiet. Veertien minuten zijn er gespeeld en al beseft men dat nog niet het pleit is reeds beslecht. Het lijkt of HVC ineenstort. Maar neen. Bartens en Prinsenhof en Van de Broek stormen naar voren en of schoon de heer v. d. Meer voor buitenspel fluit, geeft dat pogen toch weer moed. Op de tribunes krijgen de vijfduizend Utrechtse toeschouwers al weer zenuwtrekjes om de ogen, want HVC komt terug. Nu blijkt echter de fout. die de Amersfoortse voorwaartsen maken. Want Vreekamp en Van de Broek jagen bal na bal in het doelgebied, waar.geen HVC-er is. De bin- nenspelers Jansen en Prinsenhof blijven achter en het lijkt of mid denvoor Bartens spil Verhoef scha duwt in plaats van andersom. Maar eindelijk neemt Bartens een door Prinsenhof keurig aangegeven bal mee en stormt op het doel af Twee meter van keeper Van Elk af is hij en we zien het rechterbeen van de middenvoor zich krachtig naar de bal strekken. Vijftiendui zend Amersfouorters juichen al, vijf duizend Utrechters houden hun hart vast, .daar Bartens jaagt dc bal hoog over de lat.... Onweerstaanbaar dringt Vree kamp zich opnieuw langs een Elinkwijk-verdediger, maar weer is het resultaat niets anders dan een corner. Het verontrust de Amers- foorters niet, dat Blom aan de an dere kant .een ver schot waagt. Ze hebben immers een overwicht; ze vallen onstuimig aan en ze ver wachten ongetwijfeld, dat uit één van die stoten naar het Zuilense doel een doelpunt zal voortkomen. Voor blessures van Van de Pol en Biesenbos, die niet uit de weg gaan voor de gevaarlijke middenvoor Vonk en de zijnen, moet het spel even onderbroken worden. Van de Broek profeteert er van en blaast uit om straks nog sneller te kunnen lopen. Dat doet hij dan ook. Hij rent langs de lijn en zendt de bal scherp voor het doel. Maar weer is er geen HVC-er om dat ene zachte duwtje te geven, dat de gelijkma ker zou betekenen. Na de rust Elinkwijk begint de tweede helft met een corner. HVC bijt van zich af en Vreekamp kopt de bal over de gehele verdediging heen Bartens rent er achter aan, ziet spil Verhoef over de bal trappen en komt alleen voor het doel. Keeper Van Elk loopt uit. De HVC-mid denvoor wil hem omspelen, maar doet dat zo onhandig, dat Van Elk de bal rustig kan oppakken. Maar nu krijgt Elinkwijk weer een kans. De Ga:is speelt de bal te zacht terug op Brits en rechtsbin- 1 Als we de prestaties van de HVC-ers gaan beoordelen, dienen we rekening te houden met de uiterst moeilijke om standigheden, waaron der de wedstrijd tegen Elinkwijk werd ge speeld. Elke promotie wedstrijd is een zware wedstrijd. Zenuwen spreken een woordje mee, zoals iedere sport, mgn wel weet. Daarmee rekening houdend ko men we tot de volgen de beoordelingen: Doelman Brits maakte een zeer be trouwbare indruk. Hij heeft niet veel moeilijk werk te verrichten ge had. Zijn uittrappen waren bijzonder goed. Aan het Elinkwijk-doel- punt had hij geen schuld. Rechtsback v. d. Pol had aan linksbui ten Blom de handen vol. Zijn doortastend ingrijpen bracht echter heel vaak opluchting. Linksback Ma lestein speelde uit. stekend. Zeer tactisch loste hij moeilijke pro blemen op en we zagen hem overal waar ge vaar dreigde. Rechtshalf Slee king wilde het een enkele keer te „mooi" doen. Niettemin was hij een struikelblok voor de linkenileugel van Elinkwijk en ook aan vallend deed hij goed werk. S topp e rspil v d. Biezen bos maakte de gevaarlijke midden voor Vonk volkomen onschadelijk en gaf door zijn enthousiasme en stug volhouden zijn medespelers een goed voorbeeld. Linkshalf De Gans speelde een min der opvallende, maar zeker even nuttige wedstrijd. Vooral ver dedigend deed hij goed werk. Rechtsbuiten Vreekamp on. dervond te weinig steun van zijn mede- voorwaartsen. Hi) schiep enkele goede kansen en zijn snelle rushes waren een voortdurend gevaar. Het was verkeerd, dat hij in het laatste kwar tier op een andere plaats ging spelen. Rechtsbinnen Prinsenhof voldeed in de eerste helft vrij goed, maar kwam na dien snelheid te kort, zodat hij op beslissen de momenten niet in het Elinkwijk-doelge- bied was, waar hij mis schien nuttig werK had kunnen doen. Middenvoor Bar. tens bleef ver onder dp maat. Hij speelde te afwachtend, miste twee bijna niet te missen kansen en was er zelf te veel van overtuigd, dat hij „zijn dag niet had." Linksbinnen Jan sen speelde een nutti ge partij voetbal, maar miste de finishing touch", waardoor hij het niet tot de gevaar lijke schoten bracht, waartoe h\j de kans toch wel een enkele keer kreeg. L'inksbuiten v. d. Broek wisselde goede momenten met slechte af. Het ontbrak hem aan technische vaardig heid. Evenals Vreekamp schiep hij enkele goede kansen, maar die wer den niet benut. Het gehele HVC- elf tal: Zeer goede verdediging en midden, linie, met zwakke voor hoede. Schutters ont braken. (Advertentie l. M.) Een klein gedeelte van de 22.000 toeschouwersf die de wedstrijd op Birkhoven bijwoonden. (Foto Hofland) V/S.L uw <saR.eTten leve - RAMOER NIÉT"AL~IËHARp ALS HM O EEN MEEL ENKELE KEER NIET AAN UNiONCLUB HELPEN KAN ZE Z'JN NU EENMAAL EERDER. unvERKOCHTOAN ANDERE MERKEH De laatste competitiewedstrijd van dit seizoen, die SEC thuis moest spe len tegen Brederodes uit Vianen, is een klinkende 5—1 overwinning ge worden. Het zag er aanvankelijk niet naar uit. dat dc score zo hoog zou worden opgevoerd, daar de partijen in de eerste helft gelijke kansen had den SEC was wel het meest In de aanval, maar Brederodes liet zich niet verschalken en zo bleef de stand tot ongeveer een h3lf uur spelen dubbcl- blank. In de 25ste minuut opende M. Maasscn uit een voorzet van zijn broer Otto de score 1—0. met deze stand ging dc rust in. Er was in do tweede helft juist twee minuten gespeeld, toen Belt niet goed wegv/erkte. Midvoor Van Oorschot Jr strafte dit af met een juweel van een doelpunt 1—1 Direct hierna bezorgde O. Maassen SEC wecr de leiding. 21. Brederodes zwoegde hard. maar aan schotvaandigheid mankeerde wel het een en ander Het was ongeveer tijd. toen lnvaller Beekink tweemaal achter elkaar kon doelpunten en in de al lerlaatste minuut maakte Schmitz er 5—1 van. MONTREUIL. Te Montreuil werd een internat'onale motorcross gehouden in 3 manches. In het eindklassement be zette de Engelsman Hall met 205 p. de eerste plaats, terwijl Rietman met de Fransman Prlcur met elk 235 p. de der de plaats deelden. de mensen vlak bij de lijnen, dus nog vóór de afrasteringen, liet zit ten. En hoewel hier en daar een en kele keer wat opschudding was. kwam het nergens tot onregelma tigheden. Er waren tal van E.H.B.O.- ers en mannen van de G.G. en G.D., ,die een paar keer hulp moesten verlenen aan mensen, die door de drukte of door de warmte bevangen waren en onwel werden. Lof verdient de Amersfoortse po litie, die de niet gemakkelijke taak had de mensenmassa ordcrlijk naar ..Birkhoven" te leiden en. wat nóg ongemakkelijker was, die zelfde massa rustig te laten vertrekken. Dat gebeurde prima, vooral als men er rekening mee houdt, dat het normale verkeer ook verwerkt moest worden. Bij hotel „Birkho ven", waar de agenten handen vol werk hadden, zagen we een politie man staande op een fruitkistje het verkeer regelen! Ja, het was ongekend druk op en bij „Birkhoven". Penningmeester Buursma van H.V.C. had als schrale troost voor de nederlaag althans een goed gevulde geldkist om naar de bank (en naar de afd. vermake lijkheidsbelasting!) te brengen. Maar ook hij zou toch liever wat minder geld en wat meer H.V C.- doelpunten hebben gehad! Het enige doelpunt bij HVC Elinkwijk, door de Zuilense linksbuiten Otto Blom na 14 mi nuten gescoord. De juichende speler is linksbinnen Van Beek. Doelman Brits was kansloos, zo als men ziet. (Foto Hofland) nen De Jongh kan de HVC-keepev omspelen en de bal in de richting van het verlaten doel trappen. Maar Malestein stormt terug en werkt de bal nog net op tijd over de zijlijn De achterhoede van Elinkwijk be gint vermoeid te raken en wordt uit haar evenwicht gebracht. De HVC-voorhoede ziet geen kans daar goed van te profiteren. Slechts een" corner wordt gefor ceerd. Van de Broek brengt het éen keer tot een schot boven op de lat. De HVC-middenlinie dringt steeds meer op. Ook aanvoerder Van de Pol gaat naar voren. Bartens, vol komen gedeprimeerd door zijn mis sers, verdwijnt naar de rechtsbui- tenplaats, Vreekamp wordt rechts binnen, Sleeking middenvoor en Prinsenhof rechtshalf Even lijkt het of dit succes heeft. Vreekamp lost een schot, waardoor doelman Van Elk een wonderlijke sprong in de richting van zijn eigen doel moet maken om de bal vast te grijpen. Maar het lukt hem. Een Elinkwijk-aanval geeft mid denvoor Vonk nog de kans de voor sprong geheel onverwacht te ver groten. Hij „lepelt" de bal wèl over Brits, maar ook over het do«l heen. Er zijn nog enkele minuten te spelen Sommige volkomen uitge putte spelers geven het op. Ze kun nen niet meer. En dan blaast scheidsrechter Van der Meer het eindsignaal. Duizenden mensen stormen het veld op. De spelers verdwijnen in de massa. De strijd is gestreden en HVC heeft verloren. Onverdiend en onnodig, zoals we al schreven. Des te zuurder was dc nederlaag. Maar de elf Amersfoort se voetballers, voor wie zo veel op het spel stond, hebben zich sportie ve verliezers getoond. Er werd hard. maar niet ruw gespeeld. En dat de wedstrijd ongelooflijk span nend was, dat behoeven we waar schijnlijk niet meer te vertellen. Want van elke vier Amersfoorters was er toch één zelf op „Birkhoven" nietwaar? Trainingsrit van de Pedaalridders Zondagmorgen hebben de renners van „De Pedaalrlddcrs" hun gebruikelijk© trainingsrit gehouden, waarbij de A- klassers vllftlg ronden (62.5 km), de B- klassers 35 ronden van 1250 meter en da C-klasscrs zestien ronden moesten rij den. Bij een ulllooppoging kwam Lem ln botsJng met een andere renner, waar door hij de strijd ontijdig mocsl staken. Ook Van de Brug kreeg met pech tc kampen, doch hij wist zich nog als vier de te klasseren. Bonman, die Zaterdag middag een uitstekende strijd heeft ge. leverd in „De Ronde van Amersfoort", toonde opnieuw nog steeds goed mee te kunnen door bij de B-klasscrs de eerste plaats te bezetten. Heinhuls was ditmaal de sterkste in dc C-klasse. De uitslagen zijn: A-klasse- 1. Van de Broek. 2. Geytcn- beek. 3. Hcinhuis, 4. Van do Brug. B-klasse- 1. Bouwman, 2 Van der Glas. 3. Zegwaard. 4. Van Wijk, 5. Floor, f. Van Walsum, 7. E. Ouwerkerk, 3. L. Ouwcrkerk. C.-klasse: 1. Heinhuls, 2. Valkenburg. Advertentie (l.M.)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3