DAGBLAD VOOR AMERSFOORT )rie-ploegen-stelsel om sneller oorlogsverbanden te vormen bezuiniging van 1% nillioen op OKW MacArthur's ontslag bleef enige oplossing lankraclit wordt volledig benut; diensttijd 16 maanden In Tilburg thans 36 pokkengevallen r Truman waarschuwt tegen uitbreiding Korea-oorlog r MINISTER STAF OVER DEFENSIE-INSPANNING Aanzienlijke beperking van overheidssu bsidies c n Ons defensie- apparaat in 1954 J ZOETWATERBANKET IN HANG Stikkers rede maakt indruk 151 Jaargang, no. 106 Dinsdag 8 Mei 1951 icricht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: Tf. DE BOORDER )EN HAAG. In een tweede nota aan de Tweede Kamer over het defensiebeleid deelt minister van Oorlog en van Marine mede, dat, om de opbouw van de beoogde strijdkrachten gelijk te maken, de jaarlijks beschikbare mankracht volledig zal worden benut. Hiermede rdt begonnen met de lichting 1952, waarvan 40.000 man bestemd zal zijn voor het leger, endien zal, voor zover nodig, over het nog niet ingelijfde deel van de lichting 1951 worden chikt. Op de nog niet gebruikte mankracht van oudere lichtingen zal niet worden terug- repen. Ingaande 1952 zal een 3-ploegen stelsel (thans 2-ploegen stelsel) voor opkomst onder wapenen worden ingevoerd, waardoor het in verband met de opleidingsduur voor poraals en manschappen bij de vredesopleidingseenheden mogelijk zal worden om zonder zienlijke uitbreiding van de vredesorganisatie een aanmerkelijke versnelling van de vorming n oorlogsverbanden te verkrijgen. de duur van de eerste ning verwijst de minister naar daaromtrent in de regerings kring afgelegde principiële jraak. dat deze zal worden op- terd tot 13 maanden. Op mili- technische gronden werd deze te oefening behoudens wet- k toegestane uitzonderingen shands gesteld op 16 maanden, rvan 8 maanden oefentijd bij VTedesopleidin'gen en 8 maan- te velde. Mochten de interna- ale omstandigheden tot een langer verblijf onder de wapenen nopen, dan laat het gekozen systeem verlenging van deze duur van eer ste oefening :>t 20 maanden toe. door de duur van het verblijf te velde te verlengen. Voor de as. officieren en onderofficieren zou den deze getallen dan worden. 20 maanden (12 maanden oefentijd bij de vredesopleidingen en 3 maan den te velde) of 24 maanden (waar van 12 maander te velde). De onvermijdelijke uitbreiding van het beroepspersoneel tenge- )EN HAAG. De minister Onderwijs, Kunsten en tenschappen, prof. dr. Th. tten, heeft de voorzitter van Tweede Kamer een opgave n toekomen van de voorge nen bezuinigingen op de be ting van zijn departement, totaal omvatten deze bezui- ingen een bedrag van .661.800,—. 1 bezuinigingen die de minister stelt zijn de volgende: op de sstudietoelagen f 80.000, op de ragen en overige uitgaven voor :engewoon lager onderwijs 10 000. op de kosten van de exa- is van handelsdag- en avond tien resp. f 10.600 en f 19.600, op ubsidies aan gemeenten ten be- e van gymnasia f .600 op subsi ten behoeve van bijz. HBS-en a en middelbare meisjesscholen 000, op instituten tot opleiding r middelbare akten f 30000, op huishoudelijke voorlichting ten telande f 34.000. op subsidies aan öelbare scholen voor techniek, erheid, mijnbouw en nijver- iskunst f 22.000, op subsidies aan re nijverheidsscholen f 133.000, ubsidies aan zeevaart-, visserij-, ienvaart- en luchtvaartscholen aan scholen voor scheepswerk- :kundigen f 23.000. op subsidies scholen voor huishouden, land- v'huishouden, vrouwelijke hand ken en maatschappelijk werk 4,000. op de bijdrage aan de or- isatie voor zuiver wetenschappe- onderzoek f 75.000, op subsidies, oonlijke toelagen en verdere uit- 'n ten behoeve van cultuur en enschap f 10000, op personeels- aven rijksuniversiteiten en Tech- he Hogeschool f 60.000. op aan- iffing voor inrichting, uitbrei- en vernieuwing rijksuniversi- f 75 OOfr, op aanschaffingen r inrichting, uitbreiding en ver- nving Technische Hogeschool 10.000. op kamp en internaats- 'k voor sociale jeugdzorg f 200.000 p kosten, verbonden aan het irhouden van cultureel contact de Ver. Staten f lt).000. 'et ligt in de bedoeling de voor omen verminderingen op te ne- o in een volgend wetsontwerp tot ziging'van de begroting. De be- ideling der onderwijsbegroting it dc volgende week in de iede Kamer aan de orde. 'e bezuiniging oo de post rijks- üetoelagen is mogelijk, doordat in 1951 geen nieuwe studenten r Nederland zullen komen. De uiniging op kamp- en ïnternaats- "k is mogelijk door: 1. uitstel van OME. De rijksambtenaren in iië zijn vandaag voor 24 uur in (ing gegaan om hun eis voor nsverhoging kracht bij te zetten, regering heeft met sancties ge- igd, variërend van het inhouden het loon voor een dag tot ont- Weinig verandering Weersverwachting geldig van dinsdagavond tot Woensdag avond; Matige tot vrij krachtige wind ussen Noord en Noordoost, laatselijk enkele buien maar norgen ook verspreide opkla- mgen. Vrij koud voor de tijd '3D het jaar. 9 Mei Zon op 4 u 58 m onder 16 m; maan oP 6u 9m onder i de heropening van het meisjesinter naat „Mariahoeve"; 2. de verbou wing aan de jongenskampen te Ap- fielscha. Beekbergen en Deurne in angzamer tempo uit te voeren en 3. de mogelijkheid het aantal pupillen lager te ramen. Het cultureel con tact met Amerika zal op beperkter schaal plaats vinden. volge van de versnelde opbouw en uitgebreidere opzet en om de be nodigde encadrerings- (tevens in structie-) ploeg voor de troepen te velde te vc krijgen, kan globaal gesteld wordei op een vermeerde ring van 44 van het huidige aantal beroepsofficieren en onderofficie ren (korporaals inbegrepen), ter wijl ongetwijfeld een meerdere be hoefte aan burgerpersoneel zal ont staan. Het zwaartepunt van deze grotere vraag ligt bij de meer tech nische wapens en dienstvakken. De commandant strijdkrachten te velde zal een grotere zelfstandig heid krijgen en in een positie ko men, die veel overeenkomt met die van de commandant veldleger vóór 1940. Hij blijft echter ondergeschikt aan de chef van de generale staf. Gezien het g wijzigde karakter van de militair- luchtvaart, over weegt de minister de Luchtmacht tot een zelfstandige organisatie te doen verklaren en het wapen der militaire luchtvaart als zodanig op te heffen. Deze reorganisatie zal uiteraard slechts plaats hebben on der handhaving van de departe mentale indeling. Het beroepsper soneel by de luchtmacht zal on geveer verdrievoudigd moeten wor den. Inzake een eventuele legering van Nederlandse troepen in Duits land is het overleg geopend. De bestaande organisatie van het V.HK. wordt minder doelmatig. In een nieuwe opzet wordt er re kening mede gehouden voor welke Eind 1954 zal het Nederland se defensie-apparaat er als volgt uitzien: a. de zeestrijdkrachten, om vattende 1 vliegkampschip, 2 kruisers. 12 onderzeebootjagers, 6 escorteurs, 4 onderzeeboten. 48 mijnenvegers, en een aantal kleinere eenheden voor kustbe waking en bescherming der zee gaten, ca 100 vliegtuigen en een aantal marinierseenheden, alsmede de defensieve bewape ning en uitrusting ifan de Ne derlandse koopvaardijvloot. b. de landstrijdkrachten, om vattende 5 infanterie-divisiën, een aantal territoriale troepen, waaronder lucht doelartiller ie, alsmede een aantal eenheden nationale-reserve. c. de luchtstrijdkrachten, om vattende 21 squadrons gevechts vliegtuigen (dag jagers, nacht jagers en tactische jachtvlieg tuigen), alsmede t een aantal squadrons verkennings-, artille rie-, waarnemings- en transport vliegtuigen. taken in leger ei luchtmacht de vrouw beter geschikt is dan de man. Het laat zich aanzien, dat de oor- logsbehoefte voor leger en lucht macht gezamenlijk omstreeks 7700 vrouwen (waarvan 3200 bij de ge neeskundige dienst) zal vragen, terwijl In de vredesorganisatie ongeveer 1400 vrouwelijke militai ren (waarvan 450 bij de genees kundige dienst) zullen moeten wor den opgenomen. Aan het slot van zijn nota spreekt de minister mede namens de Re gering zijn grote waardering uit jegens de onderdelen der Neder landse Strijdkrachten 4n Korea. Hun verliezen zijn zwaar- DEN HAAG. Een delegatie van de „touring-wegenhulp" de Belgische wegenwacht, zal deelne men aan de lustrum-viering van de Ned. Wegenwacht op 9 Mei a.s. De Belgen zullen ook aanwezig zijn bij rie inspectie in de tuinen van het paleis te Soestdijk door Prins Bern- hard. ""Ni ls er specialer Spécialité de la Hollande" dan paling, bereid en ge rookt dooi jonge vrouwen in gewestelijke dracht? Dc donkere punt mutsen verraden u, dat het echte Volendamsen zijn, die in haar pa- linghang bezig zijn met IJsselmeerbanket voor de rook voor te be reiden. STRAATSBURG. De rede van I minister Stikker, waarin de Assem- blée werd aangemaand om prakti- sche wegen van samenwerking te zoeken, die op de lange duur zouden kunnen lelden tot Europese ccnwor- ding, heeft .Maandag grote indruk I gemaakt. ZUn aanval op de Europe se tariefmuren vond weerklank bU I de Zweedse socialist Edberg, die een beroep deed op dc vergadering om haar invloed tc doen gelden ten einde dc tarieven neer te halen. Evenals minister Stikker bleken de meeste sprekers hoop te putten uit het voorbeeld van het plan- Schuman. Wat de kwestie van de door de Assemblee gevraagde uitbreiding van haar bevoegdheid betreft, heeft mej. Klompé (Ncd.) zich tot woordvoerd- stcr gemaakt van de meerderheid der politieke commisie, die vergaan de principiële wijzigingen van het statuut gewenst heeft, teneinde de Assemblee tot een werkelijk parle ment te maken. Het had volgens haar geen zin om daarover weer in den brede te gaan debatteren. De Assemblee kan zich beter aan prac- tische arbeid zetten, zonder dat daarmede de strijd voor een funda mentele wijziging van het statuut wordt opgegeven. De door minister Stikker op de voorgrond geschoven noodzaak van een Atlantische samenwerking, bracht jhr. van der Goes van Naters (Ned.) er toe de vraag te stellen, of naar een Atlantische Federatie gestreefd zal moeten worden. MARSHALL IN SENAATSCOMMISSIE: De Gaulle wint in Marokko CASABLANCA. Maandag zijn in het Franse protectoraat Marok ko verkiezingen gehouden voor de Franse afdeling van de consultatie ve regeringsraad. De partij van De Gaulle, de R.P.F., behaalde 9 van de 19 zetels, de onafhankelijken -1, de socialisten, radicalen en gema tigden ieder twee. Slechts 30 pro cent van de stemgerechtigden in Casablanca en 50 procent in de rest van het land hebben hun stem uit gebracht. Paratyphusgeval in Glanerbrug ENSCHEDE. In het retraite huis der paters Redemptoristen te Glanerbrug. dat als verblijfplaats voor Ambonnese gezinnen is inge richt, is een geval van paratyphus geconstateerd, terwijl er dfie zgn. „contacten" zijn. Het betref: hier vier kinderen, die naar het R K ziekenhuis alhier zijn overgebracht. MacArthurs eigengereide politiek zou tot Russische overwinning leiden WASHINGTON. Zonder MacArthur met name te noemen heeft pre sident Truman Maandag ln een rede voor de nationale conferentie over de burgerlijke verdediging diens „eigengereide" politiek gelaakt. Zij zou de gehele Westelijke verdediging te gronde kunnen richten en een „ge weldige Sowjet-Russische overwinning" opleveren. Na de bruiloft te Cairo bevond zich onder de vele gasten die ktming Faroek en koningin Nar- riman (links) hun gelukwensen kwamen brengen, ook Rita Hay- worth' schoonvader, de Aga Khan (rechts). De president verklaarde, dat de vrije landen de opmars van het communisme in Azië tot staan ge bracht hadden en ,.de samenzwe ring van het Kremlin over de ge hele wereld" een zware slag hadden toegediend. Hij zei, dat uitbreiding van de Koreaanse oorlog de moge- Langzame naasting van olie in Indonesië DJAKARTA. De Indonesische minister van Handel en Industiie. Hadinoto, zal op 16 Mei een be zoek brengen aan Medan en At- jeh voor inspectie van öe oliebe- drijven aldaar. Op een vraag of Indonesië ten aanzien van een na tionalisatie der oliebedrijven he: voorbeeld van Iran zal volgen, zei de minister: wat Iran gedaan heeft, is naar mijn mening veel te snel en zonder voldoende voorbe reidingen geschied In principe zal Indonesië alle vitale bedrijven moeten nationaliseren, teneinde uitvoering te geven aan hetgeen daaromtrent in de grondwet be paald is. Bij de uitvoering van een nationalisatie zal Indonesië echter met de bestaande factoren reke ning houden. Gevechtsacties in Palestina nemen af HAIFA. Volgens berichten uit het gebied van het Meer van Gali- lea zouden Syrische troepen op nieuw de Israëlische nederzetting Eingef op de Oostelijke oever van het meer onder vuur genomen hebben. Volrens te Tel Aviv ont vangen berichten nam de ge vechtsactiviteit langs de grens af. Ziekte ook geconstateerd bij een niet- geïsoleerd inwoner TILBURG. Doordat zich in Tilburg drie nieuwe gevallen van pokken hebben voorgedaan is het aantal pokkenpatiënten in deze gemeente thans tot 36 gestegen. Twee der nieuwe gevallen openbaarden zich bü personen, die zich reeds in de quartaine-inrlchting bevonden. Het derde geval is echter geheel nieuw. Juist de nieuwe gevallen vormen het grootste gevaar. Mochten deze zich in de komende dagen in grotere mate openbaren, dan zal mogelijk dc re-vaccinatie worden uitgebreid tot een primo-vaccinatie, zodat dan ook de plm. 23.000 Tilburgenaren die tot dusver niet werden gevaccineerd zullen worden ingeënt. lijkheid van vernietigende oioom- aanvallen op Amerikaanse steden, zo niet vernietiging van .de be schaving zoals wij die kennen" zou brengen. De eerste tekenen van een ineenstorting van de communistische wereld deden zich z.i. voor in de vorm van „spanning en onrust ach ter ijzeren gordijn." Truman verklaarde, dat „het beste collectieve militaire advies in dit land" zijn politiek om de oorlog in Azië te beperken steunde. „Onze politiek is gericht op de overwin ning. Indien de agressors echter tot verdere actie overgaan, die de vei ligheid van de V.N. in Korea be dreigt, zullen wij die actie tegen gaan Hij geloofde, dat er een gro tere kans zou zijn om de agressie in Korea met geringer verlies aan manschappen tot staan te brengen door de huidige koers te volgen dan door het conflict uit te breiden. WASHINGTON. Voor de Senaatscommissies heeft de mi nister van Defensie, generaal Marshall, Maandag verklaard, dat een commandant te velde wel eens meer bevelen krygt, waarmede hy het niet eens is. Maar wat het ontslag van gene raal MacArthur noodzakelijk had gemaakt was het feit, dat deze in het openbaar zijn misnoegen over de buitenlandse en militaire politiek van de V.S. had uitgesproken. Het werd dui delijk, dat hij het niet langer eens was met de tot dusver door de V.S. gevolgde politiek. Er was geen andere oplossing dan hem tc ontslaan. In het streven om het conflict tot Korea te beperken hadden de V. S. de steun van het merendeel van de leden der V. N. „Generaal Mac Arthur wilde ons echter het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de Sowjet-Unie. Er dit zelfs ten koste van het verlies van onze geal lieerden en het uiteen doen val len van het verbond van vrije vol ken over de gehelr wereld." Marshall zi>, dat dit ook een aan val op West-Europa zou kunnen veroorzaken. Hij deelde verder mee. dat de stafchefs in December van het vorig jaar een voorstel hadden ingediend om Mac Arthur machtiging tc verlcr.en, dat de vliegtuigen van de verbondenen toestellen van de tegenstander tot een bepaalde afstand over de Jaloe in Mandsjoerije zouden kunnen volgen Dit voorstel had Marshall krachtig gesteun-* en het was door de president en door de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, goedgekeurd. Toen het vervolgens met de an dere landen, welke troepen in Korea hebben, besproken was, bleek echter, dat deze eenstemmig tegen het voorstel gekant waren- Hierdoor had men het plan moe ten laten varen. Wat betreft Mac Arthurs mede deling, dat de stafchefs het met hem eens ware-i, zeide Marshall, dat het betreffende memorandum van de stafchefs was opgesteld, overigens in „voorzichtige voor stellen", nadat Mac Arthur had ge rapporteerd. dat hij bezorgd was over de oorlogsmoeheid v=n zijn soldaten en dat Korea waarschijn lijk zou moeten worden ontruimd, tenzij hij China zou kunnen bom barderen. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Col lins. en de stafchef van de lucht macht. generaal Vandcnberg, wa ren echter na een inspectietocht tot een geheel andere overtuiging gekomen. De laatste dagen vormt het nemen van meer uitgebreide maatregelen een ernstig punt van bespreking tus sen de Inspectie van de Volksge zondheid en de G G. en G.D. te Til burg. Wordt het pokkengevaar zo groot, dat het moeilijk kan worden overzien, dan kan de primo-vacci- natie onmiddellijk geschieden Maandag werden weer 3500 inen tingen verricht. Er is'thans volop vaccin -voorhanden en ongeveer 100.000 inwoners van Tilburg zijn met koepokslof ingeënt. Er werd geen uitbreiding van de ziekte bui ten de stad geconstateerd. In Geldrop zijn thans 7200 inwo ners gevaccineerd hetgeen nagenoeg de gehele bevolking is, die voor in enting in aanmerking komt. In Geldrop woonachtige arbeiders van Philips zijn vanmorgen niet naar 't werk gegaan. De directie der Phi- lips-fabrieken tracht het besmet tingsgevaar zoveel mogelijk te ver minderen Mochten zich in de om geving van Eindhoven meer pok kengevallen voordoen, dan komt de viering van het 60-jarig bestaan der fabrieken in gevaar. Tot nu toe heeft het bezoek, dat een met pokken besmette jongeman int Tilburg aan zijn ouders in Voor burg bracht, nog geen nadelige ge volgen opgeleverd. Dit bezoek aan Voorburg werd op 22 April ge bracht en op 28 April werd de jon geman ziek. De incubatietijd voor pokken is 1413 dagen. Als dus over enige dagen nog geen geval van pokken in Voorburg of omge ving is geconstateerd, mag men aan nemen. dat dit contact met een pok- kenpatiënt geen gevolgen heeft ge had. Het onderzoek op de „Groote Beer", die zich op het ogenblik in de Middellandse Zee bevindt, is nog niet beëindigd Men weet nog steeds niet met zekerheid of men hier met pokken te doen heeft.. Over enige dagen hoopt men hieromtrent een definitief rapport te ontvangen. Generaal Buurman Territoriaal Bevelhebber (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In zijn defensie nota heeft minister Staf aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt luit.-gene raal D. C. Buurman van Vrceden te benoemen tot Nederlands Territo riaal Bevelhebber, een nieuwe functie, welke met grote mate van zelfstandigheid direct onder de chef van de generale staf wordt inge steld. In deze nieuwe kwaliteit zal generaal Buurman van Vreeden, tot nu toe Commandant Groep West, de territoriale bevelvoering in vredes- en oorlogstijd opgedragen krijgen. BARNEVELD. Mr. F. Teulings minister zonder portefeuille spe ciaal belast met de burgerlijke ver dediging, zal een driedaags bezoek brengen aan de stafschool voor de burgerlijke verdediging, welke ge vestigd is op kasteel „De Schaffe- laar" te Barneveld en wel op 10, 11 en 12 Mei. Noordelijk offensief op Korea verwacht TOKIO. Langs het gehele 190 km. lange front op Korea blijven rie verbonden troepen zich in Noorde lijke richting bewegen. Alleen ten Noorden van Seoel stuitten zij op verzet Aan het centrale front werd Tsjoentsjon bezet. Zonder tegen stand te ondervinden trokken de VN-legers over de Sojangrivier en naderden de 38e breedtegraad tot op minder dan 11 km In sommige i geallieerde militaire kringen gelooft I men. dat de vijandelijke legers zien hergroeperen voor een tweede len te-offensief. Men acht het zelfs mo gelijk dat een nieuwe actie reeds binnen 48 uur wordt ingezet. De Amerikaanse luchtmacht bombar deerde spoorwegemplacementen en bevoorradingspunten langs de front linie. Queuille neemt de Kieswet-hindernis PARIJS. Eerste minister Queuille heeft de kieswet-hinder nis Maandag in twee etappes ge wonnen. Een communistische mo tie. die de aanneming van het wetsontwerp inzake de kiesher- vorming beoogde uit te stellen, werd verworpen met 352 tegen 183 stemmen. Daarna is het kieswet- ontwerp zelf in tweede lezing, omdat de Senaat het verworpen had, aanvaard met 332 tegen 248 stemmen. Het ontwerp is hiermee wet geworden. Het kabinet heeft Maandagavond 17 Juni vastge steld als datum voor de aanstaan de algemene verkiezingen, de eer ste sedert November 1946. De uit voering van dit besluit hangt af van de aanvaarding door de Natio nale Vergadering van een wets ontwerp, volgens hetwelk zij haar zittingstijd einde Juni in plaats van November beëindigt. Zweeds en Engels schip in brand DEN HAAG. Op de Noord- zee ten Oosten van Great Yar mouth is brand uitgebroken op het Engelse schip „Aylesbury" (3944 ton). De bemanning moest het schip verlaten voordat assistentie aan wezig was. Zij is later door een ander schip opgepikt. In het Kanaal ten Z.O. van Wight geraakte het 4684 ton me tende Zweedse schip „Travancore" in brand. Hier kon echter met be hulp van andere schepen het vuur geblust worden. Ook de Neder landse sleepboot „Witte Zee" was ter assistentie uitgevaren. Nee tochHeus Te Sacramento las een echt paar onder de advertenties een aanbieding van een huis dat van hun gading en voor hen geknipt was. Zij belden de makelaar op wiens telefoon nummer er bij stond en deze vertelde hun. 'dat bedoeld huis hun eigen huis was, waarvan zij hem een maand geleden ge vraagd hadden, om het maar te ruil aan te bieden, want het was een krot! Toen de geestelijke Link te Liberty (USA) gelukkig ge maakt werd met een serie pra- mofoonplaten van een zijner kerkdiensten, zette hij zich tot afdraaien en luisteren. Net toen het slotkoor klaar was. werd hij weer wakker. Op het bezoekuur in dc gcr vangenis van Walla Walla (Washington) keken de cipiers iets oplettender dan gewoonlijk rond onder de bezoekers en kwamen tot de verrassende ontdekking, dat zij verscheide- nen konden inrekenen want er waren oude klanten bij die nog heel wat te goed hadden. Te Gainsville kocht dc heer Reynolds allerlei visacten paefttpapieren en bewijzen die hem het recht gaven zijn gang te gaan als autorijder, niet om dat hij gaat vissen of autorij den, maar omdat hij zijn pen ningen gaarne aan de staat gunt. Ingewikkelde wijze van genegenheid betuigen! NJ

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1