Rapport van commissie voor de waterwegen weldra t e wachten DËBRALINE ZALIG ZIJN DE BEZITTERS Kinderen op een koopje naar Frankrijk Londen en Parijs geneigd VS-plan te steunen Politiek verlanglijstje op ongelegen ogenblik Groot verschil tussen Belgisch en Nederlands standpunt DE ZAGENDE PIJNEN Roekeloos vliegen had dood tengevolge Engeland betwist McArthurs critiek op Hongkong Nekkramp in het dorp Pijnacker Moskou verwerpt vredesverdrag met Japan Plan-Schuman door \Y -Duits vakverbond aanvaard Duizend doden bij aardschok Wegenwachter bij botsing gedood Een humanist Gesol bij bouw televisiezender Dinsdag 8 Mei 1951 (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In goedingelichte kringen In Den Haag wordt de ver wachting geuit, dat het rapport van dc NederlandsBelgische commissie voor d« waterwegen, de commissie Stcenberghevan Cauwelaert, mis schien nog in de loop van de volgende weck zal worden gepubliceerd. De moeilijkheid welke publicatie tot nu toe steeds in de weg heeft gestaan, was dat het rapport in de Nederlandse en de Franse taal moest worden ge steld, hetgeen veel meer tijd heeft genomen dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De Nederlandse uitgave van het rapport is thans op een oor na gevild. De Franse vertaling welke in Brussel wordt verzorgd is echter nog,verre van haar voltooiing. Er schijnt thans echter een goede kans te bestaan, dat nu reeds zal worden overgegaan tot publicatie van de Neder landse tekst. over de kanalenkwesties kunnen komen. Daarbij komt dan nog als com plicatie, dat Den Haag van oor deel is. dat eventuele aanleg van het AntwerpenRijnkanaal eerst zou kunnen geschieden, nadat de Economische Unie der Benelux tot stand is gekomen, terwijl Brussel, beter gezegd Antwerpen, van oor deel is. dat de oplossing van de kanalen-kwestie mét dy Economi sche Unie moet komen. Gelet op het langzamerhand zeer sterke voorbehoud dat vooral VVD en AR in de Tweede Kamer hebben ontwikkeld tegen een Moerdijk kanaal, en op c'c overeenkomstige houding van de CHU in de Eerste Kamer tot uitdrukking gebracht, moet wel worden aangenomen, dat de delegaties straks een weinig be nijdenswaardige taak zullen krij gen. Het standpunt van de Neder landse regering sluit ogenschijnlijk in menig opzicht aan bij dat der politieke partijen die een voorbe houd hebben gemaakt, voor zover dit tenminste niet neerkomt opeen weigering om ooit over de Antwer penRijnverb'nding met de Bel gische regering te spreken. Maar er kan verschil zijn. Men denke hierbij aan hetgeen zich onlangs heeft afgespeeld in dg Tweede Ka mer bij de behandeling van het Benelux-verdrag tot unificatie der accijnzen Toen werd van verschil lende zijden de wens geuit dat de gedistilleerd-accijns met tot het maximum opgevoerd zou worden voordat de Economische Unie met België een feit werd. Dit verlan gen kon minister Lieftinck niet inwilligen. Als uiterste concessie verklaarde hij zich echter bereid de accijnsverhoging niet te doen ingaan voordat het Unie-verdrag, Overeenstemming zal niet gemakkelijk zijn Dat wordt dan een rapport, dat uiterlijk bijzonder veel overeen komst vertoont met het rapport van de gemengde Nederlands-Indo nesische commissie, die indertijd over Nieuw-Guinea een rapport moest uitbrengen. Ook thans twee delen, het een de Nederlandse, het ander de Belgische opvatting .ver tegenwoordigend. En tussen beide opvattingen op vele punten op merkelijke afstand. Er zal nog heel wat water door Rijn en Schelde vloeien, alvorens de regeringen van beide landen tot overeenstemming Advertentie (l M van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08, 7.94. waarin de regeringen zich tot de totstandkoming en omlijning van de economische unie verbinden, zou zijn geratificeerd. Hier werd dus onderscheid ge- maakt tussen een economische unie de jure en de facto. Wanneer nu dus de Neder1-ndse regering, na het tot stand komen van de Eco nomische Unie met België, zich bereid zou tonen tot aanleg van een AntwerpenRijnkanaal dan blijft derhalve de mogelijkheid be staan dat bepaalde politieke par tijen zich op het standpunt zullen stellen, dat dit niet behoort te ge schieden na het tot stand komen van het Unie-verdrag (de jure!) maar eerst na het tot standkomen van dc Unie zelve (de facto). De kans lijkt geenszins uitgesloten dat de Kamers het verschil tussen de situatie de jure en de facto scher per zouden willen uitdiepen dan bij het accijnsdebat. DEN HAAG. „Een volstrekt ontoelaatbare wijze van vliegen", aldus betitelde ir Falkenhagen, in specteur van de rijksluchtvaart dienst, Maandagmiddag voor de Raad van de Luchtvaart het vlie gen van de sportvlieger wijlen de eerste-luitenant R. materieeloffi- cier op de vliegbasis Volkel. Deze officier is op 16 October 1950 met een passagier op Volkel neerge stort. Volgens getuigenverklaringen had hij reeds enkele roekeloze vluchten gemaakt in zijn „piper- cub", voordat hij door overtrekken op te lage hoogte de fatale vlieg- fout maakte. Dit ongeluk, zo zei ir Falkenhagen, leert ons weer, dat de luchtvaart niet gebaat is met zelfoverschatting. ZOEKLICHT OP Moderne Hansa DEZER dagen is in Hamburg een bespreking gehouden tussen vooraanstaande vertegenwoordigers van deze Noordzeehaven en een aan tal representatieve figuren uit de scheepvaartkringen van Rotterdam. Dr. Beerman, de president van de Rotterdamse stichting „Havenbelan- gen" heeft daar een rede gehouden, waarin hij twee mogelijkheden te genover elkaar stelde. Of de diverse Noordzeehavens trachten ieder op eigen wijze de problemen waarvoor zij zich gesteld zien op te lossen, of wel zij kiezen een West-Europese weg, slaan de Kanden in elkaar en vormen gezamenlijk een gemeen schappelijk orgaan hiervoor, dat men naar zijn eigen woorden een moderne Hansa zou kunnen noemen. Het is duidelijk, dat de vraag of 'n dergelijke Hansa al dan niet tot stand zal komen van een betekenis is, die ver uitrijst boven het geza menlijk belang der betrokken ha vensteden. Dat men in Rotterdam het verloop der Hamburgse confe rentie met grote opmerkzaamheid heeft gevolgd is vanzelfsprekend. Men zal er echter goed aan doen deze ontwikkeling ook buiten scheepvaartkringen nauwlettend ga de te slaan. Samenwerking tussen de Noordzeehavens een samen werking, die uiteraard niet tot Ham burg en Rotterdam beperkt kan blij ven. maar waaraan ook andere Duit se en Nederlandse en vooral niet te vergeten Belgische en Franse ha vens zullen deelnemen is een West-Europees belang, anders ge steld: een nationaal belang voor elk der West Europese landen. Want West-Europa is te zeer verarmd, dan dat haar grote handelssteden zich de luxe kunnen permitteren in onderlinge concurrentiestrijd kostba re economische energie op onverant woorde wijze te verspillen. In het bijzonder voor die landen, waar zoals in Nederland scheepvaart en transitohandel een naar verhou ding grote bijdrage tot de nationale welvaart leveren, kan een dergelijke verspilling op de duur slechts ca tastrofale gevolgen hebben, die ook in zijdelings bij scheepvaart betrok ken bedrijfstakken te bespeuren zouden zijn. LONDEN. Minister Shawcross heeft Maandag in het Lagerhuis de beschuldigingen van Mac Arthur over de Engelse expo*naar Chi na via Hongkong terengesproken. Sedert het begin van de Koreaan se oorlog heeft Engeland er zorg vuldig op toegezien, dat China geen militair belangrijke goederen zou krijgen. Alle goederen van direct belang voor het leger en vele andore artikelen mochten niet uitgevoerd worden. Churchill be treurde, dat de regering niet eer der een helder beeld had gegeven van wat er aan de hand was. De conservatieven zouden Shawcross' verklaringen bestuderen en Don derdag as, een debat vragen, als zij niet voldaan waren. W. Th. de Booy wordt met militaire eer begraven DEN HAAG. Het stoffelijk overschot van W. Th. de Booy, die Zondag op het Utrechtse station om het leven kwam, zal Donderdag a.s. in Utrecht met militaire eer begra ven worden. Hij was adspirant re serve-officier van de Koninklijke Marine en als zodanig in opleiding bij de codedienst in het marineop leidingskamp te Hilversum. NIETS GELEERD: Neo-nazi's dienen beklag in STRAATSBURG. De neo-na- zi's van de Socialistische Rijks Par tij, wier terreur-organisaties door de West-Duitse Bondsregering ver boden zijn, hebben in een telegram de hulp van de Raad van Europa ingeroepen. De partijleiders Dorls en Remer hebben in hun telegram deze maatregelen bestempeld als „ongelooflijke vervolging". Voorts heeft de „Democratische Partij" van het Saargebicd, die voor de terugkeer van het Saarge- bied bij Duitsland ageert, bij de Raad geprotesteerd tegen wat zij noemt een schending van de con ventie der mensenrechten. Dit pro test is gevolgd, nadat de regering van het Saargebied Zondag een de monstratie van de partij verboden had. j Vacantieziververtjes bezorgen ons land (Advertentie l.M.) een slechte naam PARIJS. „Het gevaarlijke seizoen voor avontuurlijke Nederlandse jongens en meisjes breekt weer aan", zo vertelde ons mr T. SpUker. amb tenaar voor internationale rechts- en politlehulp te Parijs. Als de vacan- tles komen trekken ze, vaak zonder een cent op zak, naar Frankrijk. Ze fietsen of liften mee op vracht- en personenauto's, scharelen hun kostje op met zingen en muziek maken en komen voor het overgrote deel ln handen van de Franse politie terecht. Want dit „vaeantlchoudcn" Is een vorm van landloperij, die ook in Frankrijk niet wordt getolereerd. Het liften is hier bijzonder impopulair geworden". En dan0 „Dan raken ze in het bestaat tegen eenvoudi; I cachot en kunnen veroordeeld wor den. Gelukkig is de verhouding tus^ DEN HAAG. In de gemeente Pijnacker heeft zich bR de 16-jarige dochter van de gemeentewerkman V V. uit de Emmastraat een geval van nekkramp geopenbaard. De patiënte is in de barak voor be smettelijke ziekten van het St. Hlppolytus-zlckenhuis te Delft op genomen. Haar toestand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aan zien, is thans vo >ruitgaand. Het elfjarig zusje van de pa tiënte, dat eveneens ziektever schijnselen vertoont, is uit voor zorg eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Bij haar is echter geen nekkramp geconstateerd. De openbare school van het dorp, waarvan het jongste meisje leerlinge is, werd in overleg met het geneeskundig schooltoezicht Maandagmiddag gesloten en ge heel ontsmet. De lessen werden vandaag hervat. (Advertentie I.M.) sen de Franse en Nederlandse poli tie zo goed, dat ik meestal wel in staat ben de jongelui in handen te krijgen en naar huis te sturen. Als het er nu een paar waren, dan zou den de kosten voor de staat nog niet zo oplopen. Maar ze zwermen de hele zomer lang bij tientallen Frank rijk in, soms zelfs zonder geldige papieren. Afgezien nog van de ern stige gevaren, die dergelijke jonge lui in Parijs en vooral ook in Zuid- Frankrijk lopen, bezorgen zij ons land in menig opzicht een kwade naam." „U moet niet denken, dat in Frankrijk ook maar enig bezwaar MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft het Amerikaanse ontwerp voor een vredesverdrag met Japan van de hand gewezen en geëist, dat de Chinese volksrepubliek deel zal nemen aan een viermogend- hedenconferentie voor de opstel ling van een vredesverdrag. Voor gesteld wordt thans een bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Sowjet- Unie, de V.S., de Chinese volks republiek en Groot-Brittannië in Juni of Juli. Lijk in scheepsruim aangetroffen AMSTERDAM. In het ruim van het Engelse s.s. „Sorel" is het iijk aangetroffen van een 51-jarige man, genaamd Steyard, afkomstig uit Bergen in België. Zeer vermoe delijk is de man, toen het schip in Antwerpen was, onopgemerkt in het ruim gevallen en verongelukt. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. fe vormen Maar het gezwerf en gebedel van Nederland se kinderen er zijn er bij van veertien en vijftien jaar bederft de goede naam van ons land. Ik be grijp niet. wat sommige ouders be zielt om hun kinderen maar lukraak op een koopje den vreemde in te sturen. Ik heb de indruk, dat als deze zwerverij doorgaat, de Franse politie op den duur minder soepel zal worden." ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemdehuidgeneesmiddel DUESSELDORF. De raad van het West-Duitse Vakverbond heeft Maandag een motie aangenomen, waarin het plan-Schuman werd goedgekeurd. In de motie werd echter de eis gesteld, dat de be perkingen op de West-Duitse eco nomie van de kant van de Weste lijke geallieerden vóór de ratifica tie van het plan moesten worden opgeheven. Het vakverbond telt vijf en een half millioen leden. SAN SALVADOR. De steden Jucuapa en Chinameca in de Mid- den-Amerikaansegji-epubliek El Sal vador zijn door een aardbeving zwaar geteisterd. Meer dan duizend personen zouden in Jucuapa. waar tachtig procent van de huizen is ver woest. om het leven zijn gekomen. Twintig duizend mensen zijn dak loos en van voedsel verstoken. In twee departementen is de noodtoe stand afgekondigd. Tijdens de aard beving stroomde de gevangenis van Chinameca leeg. De meeste gevan genen zijn later door soldaten ach terhaald. HOLTEN. Op de rijksstraat weg DeventerAlmelo, vond Maandagmiddag te Dijkershoek, ge meente Holten, een aanrijding plaats, waarbij de wegenwacht van de A.N.W.B., H. Bonhof ern stig gewond is. Bonhof is naar het Sint Geertruiden Gasthuis te De venter overgebracht. Hij Is inmid dels aan zijn verwondingen be zweken. Dit is juist aan de vooravond van het jubileum van de wegen wacht de eerste wegenwachter, die bij het uitoefenen van zijn plicht verongelukt is. BUENOS AIRES. Zondag zijn in Bolivia verkiezingen gehouden. Er moesten een president, 56 afge vaardigden en 9 senatoren geko zen worden. Volgens de laatste in Buenos Aires ontvangen berichten heeft de in ballingschap levende dr Victor Paz Estensoro tot nu toe 33.434 stemmen behaald. Zijn naaste mededinger Gonsalez, heeft bijna 13.000 stemmen minder. T TERTEL eens even, wat zijt geer voor een? Is het bittere gram- chap over de slechtheid der mensen he uw van huis uit weelderig ge penseelde mond zo wrang ineen leed schrompelenOf vertoont ge dat stille linke van de gisse jongen, die het allemaal dóór heeft en („Ben je gek, wat i k laat liggen pikken zullfe") zyn overzichtelijke philoso phic heeft gebouwd op de practische doch niet zo peilloos diepe gedachte, dat het vlees beter is dan de been tjes? Ik vraag het maar even, omdat het in beide gevallen tijd wordt u voor te stellen aan Frits, want die slaat u alle barsheid met behulp van zijn weerloze glimlach uit de handen. Een kleptomane kanunnik doet niets af aan het Katholiek beginsel, maar een goed mens levert een verplette rend bewijs a décharge van het le ven Die Frits is er een. Wereld beschouwelijk smaakt hij als een hutspot van een hoofdstuk uit „De stenen spreken", een memorie van toelichting en een trits brave scheur kalender-epigrammen, maar zijn practisch gedrag is elke dag zó posi tief en zindelijk, dat ik altijd ineen krimp van wroeging als ik hem be zig zie Wat hij dan allemaal doet? In nood verkerende personen ophef fen Hulp en bijstand verlenen. Zijn vijand de wang toekeren. En alles weggeven hij hééft het nauwe lijks, of hij sjouwt het al weer er gens naar toe. Vanmorgen kwam ik hem tegen voor de deur van ons krantcnpaleis. In zijn puilende actentas vermoedde ik versterkende middelen voor een kwakkelende grijsaard, maar hij bleef toch even met m(j stilstaan bij zo'n alazen kastje, waarin het we reldnieuws, nat van tranen, te dro gen hing. Naast ons bevond zich nóg een lezer een kleine minimumlij der met een dop op. Plotseling sprak h\j: ..Die Vogeler nou. die zal ook wel een hoop boter op zijn hoofd heb ben, ivant hij durfde toch maar niks te zeggen. En wat de democra tie betreft Volgde een ranzig bezinksel van half-fasclstische stompzinnigheden, culminerend in de eerder verrassen de dan logische conclusie dat onze huidige levensvorm die hem, als ge boren libertijn, te tveinip wiekslag bood, dan maar beter kon worden ingeruild voor een politiestaat, waar in alle vrijheid van meningsuiting definitief zou zijn opgeheven. Per soonlijk heb ik de zondige gewoon te, tegen zulke trottoir-imbecielen. net zolang „tjate zeggen, tot ze vanzelf drooglopen, maar Frits met ziin herderlijke inslag, dook na tuurlijk meteen in die man zijn modderige ziel cn begon daar ijve rig rond te plassen of het al Zater dagavond was. „Werkelijk beste vriend het is menselijk niet verantwoord de din gen zo bitter te zien", hoorde ik hem na een kwartier op bezorgde toon zeggen. De ander haalde 2(jn schouders op, spoog nog één golf rancunes de wereld in en verklaar de toen dat hij moest opstappen. Terwijl wij hem op lijn 2 zagen springen, kwam een dikke heer haas tig uit een huis lopen. Zich tot Frits wendend sprak hij hijgend: „Die man, die hier met u stond te praten heeft uw portemonnale uit uw zak gehaald. Ik zag het uit het raam. Ik riep nog, maar u hoorde niks Eén greep bleek voldoende om vast te stellen dat het waar was. „De smiegd," riep ik. Maar het gezicht van Frits klaar de helemaal op. „Gelukkig," zei hij. „Ik was wer kelijk bang dat hij al die afschuwe lijke dingen méénde." KRONKEL. BOYCOT VAN ROOD-CHINA (Van onze correspondent) NEW YORK. De Ver. Staten hebben gisteren in de besloten zitting van de commissie voor aanvullende maatregelen hun motie inzake ccn embargo op verschepingen naar China ingediend. Het kwam nog niet tot een stem ming, daar de landen eerst hun regeringen moeten raadplegen. Van oppo sitie bleek ditmaal echter niets. Leerzaam Het schuifladenhuis Toen was vliegen zeldzaam T E HAVRE zit, evenals alle an- '"Te Loenen a. d. Vecht werd in dere grote West-Europese ste- i 1881 een jongetje G. P. Kuiler den, met een woningprobleem, geboren, dat in 1909 onze eerste \7 OSSEN verliezen gemeenlijk wel hun haren, doch niet hun streken, v als men het oude vaderlandse spreekwoord mag geloven. Wal is het dan toch in de argeloze mensdat. als hij met tamelijk kale „vos sen" van doen krijgt, hij dan telkens weer hoopt, dat dit nu eens vossenzullen zijn zonder oude „streken"? Wil de argeloze mens dan telkens weer opnieuw teleurgesteld worden in het wezen van de vos? Hieraan dachten wij onwillekeurig toen wij lezende van Adenauer in de Raad van Europa", „Adenauer biedt 150.000 man met wat er bij komt aan, die ev. kunnen meevechten in en voor de West-Europese defensie", ook stieten op een verklaring omtrent de Duitse souvercini- teit. Zij kwam officieel en wel uit Bonn en vertelde in 800 duidelijke woorden, dat Bonn niet berust in enige grenswijziging van de afgelopen dertien jaar. de aanspraken op de souvereiniteit van geheel 't Duitse ge bied van 31 December 1037 blijven gehandhaafd. Bonn hernieuwt dus zijn aanspraken op Oost-Pruisen, op het nieuwe Polen ten oosten van dr Oder en de Neisse, op de Russische zone in Oost-Duitsland, op het Saargebied en op de schilfertjes die aan Belgiè en Nederland zijn vast gehecht. Het enige diplomatieke aan de Bonnse verklaring ts, dat zij van Hitiers veroveringen niet wil weten. Tenminste nü nog niet. Het malle van verlanglijstjes echter is, dat zij de gewoonte hebben van langer te worden, langer en gevaarlijker. Vrolijk gevang IPIERS en verder personeel van de Oost-Duitse gevangenis te Goerden zijn op staande voet ont slagen. omdat zij gevangenen toe stonden te voetballen. De elftallen der gevangenen werden gevormd door ..non-ferrometaaldieven" en „economische saboteurs", (profes sionalisme of niet was voor hen geen probleem). Thyssen brandt weer [-( EN van de gevreesdste Duitse industrieën was voor en in de oorlog de August Thyssen huette te Duisburg-Hamborn. Zes en een half jaar zijn daar de vuren gedoofd ge weest. Thans gloeit de eerste hoog oven weer, binnen 2 weken de 2de en voor men een maand verder is zal er weer 40.000 ton ruw ijzer geproduceerd zijn. 7 ES-EN-DERTIG Nederlandse ste- den krijgen van de vereniging Nederlands Fabrikaat een tentoon stelling voor de schoolgaande jeugd. Twintig industrieën vertellen op de aanschouwelijkste wijze hoe men van grondstoffen tot eindproducten komt. De laatste stad is over ruim 2 jaar aan de beurt. Nut van helicopters ZIT er nog wat in de helicop ters of is het aardig, afschaf- baar speelgoed? Natuurlijk is er een plechtig geïnstalleerde „commissie" geweest, die dat „probleem" heeft onderzocht. Haar „conclusie" luidt: Verkeershefschoefvhegtuigen die nen 2 motoren te hebben, moeten vluchten kunnen doen van 80 tot 480 km en er moeten 10 en meer passagiers vervoerd kunnen worden, anders zijn helicopters niet renda bel. Een ton verschil \a70GNUM wil graag een koel- v v huis en een boterbewaarplaats hebben. Dus dat is aanbesteed. Tus sen de laagste inschrijfster en de hoogste lag liefst een verschil van meer dan een ton!, nl. 100.900 van een firma uit Hillegom en 221.000 van een firma uit Haarlem men zou zeggen: Hillegom en Haarlem liggen toch zo dicht bij elkaar. Nieuw woord: tangentiel SCHIPHOL krijgt een tangentiel of een tangentiëel (uitspraak schept nog verwarring) plan, hoe wel men nog jaren toe kan met de tegenwoordige luchthaven en haar outillage. De groeiende „randstad Holland" heeft echter een tangen- tiele luchthaven nodig wil zij mee vooraan blijven in de wereld (Tan gentiel of tangentieel is met start en landingsbanen in alle richtingen.) Daarom is men daar thans geluk kig met een showroom-woonhuis, waarvan alle vertrekken willekeu rig te combineren of te scheiden zijn door rolwanden die letterlijk uit de zolderingen kunnen worden aangetrokken. Het zijn flatjes van 50 m2 met een kelder van 16 m2. Schoonmaak Vy/ springen, vijf zien toe en een IjUITSLANDS consul-generaal te heeft ook een stok. Beginnen met New York, Krekeier, heeft ge- slootjes van anderhalf a twee meter, zegd, dat de Grote Drie, Amerika, dan kun-je later met een echte pols Engeland en Frankrijk, binnenkort over tochten en vaarten komen zon de vredestoestand met Duitsland der een nat pak te halen of te moe- herstellen in weerwil van alle mos- ten omlopen. Echte polderkinders covisch verzet. worden later echte polsspringers. sportvlieger zou zijn. die als hij in Frankrijk boven veldartillerie vloog waarvan de paarden op hol sloegen na afloop zijn verontschuldigingen ging aanbieden. Hij was de man die Gilze Rijen gelukkig maakte met een vlucht van enkele minuten op 40 meter hoogte. Dat is alweer meer dan 40 jaar geleden. Thans woont ir G. P. Kuiler te Helvoirt. mmm Jehb (Engeland) achtte het inte gendeel aannemelijk, dat zijn rege ring het Amerikaanse voorstel zou aanvaarden en meende, dat dit het ogenblik was om een dergelijke mo tie aan de Assemblee voor te leg gen. Ook de Franse afgevaardigde Lacosto verwachtte instemming van zijn regering, terwijl de Philippijnse gedelegeerde de motie een gematigd compromis noemde en het minimum van wat onder de huidige omstan digheden tc doen staat. in de motie wordt de wenselijk heid uitgesproken, dat de commis sie voor aanvullende maatregelen verdere mogelijkheden in studie houdt, daarbij blijkbaar doelend op eventuele politieke en militaire maatregelen Voorts, dat de politiek der Ver. Naties voor een vredelie vende oplossing voortgezet wordt en dat de commissie van goede diensten bij haar pogingen volhardt. Men be sloot nog deze weck over de motie te stemmen, zodat indiening bij de Assemblée de volgende week kan worden verwacht. De Nederlandse afgevaardigde in de Veiligheidsraad. D. J. von Ballu- seck, heeft in een radiorede voor een Amerikaanse zender verklaard. Nog een slachtoffer van vechtpartij in dancing AMSTERDAM Naar thans blijkt heeft de vechtpartij in dc dancing ..Casablanca" in Amster dam Zondagavond, waarbij de eige naar het leven verloor, nog een tweede slachtoffer geeist. Een der opvarenden van het Noorse schip waarop zich de Deen bevond, die de noodlottige trap gaf. meldde zich Maandagmiddag bij de politie om aangifte te doen van mishandeling Nog op het politiebureau zakte hij in elkaar. Per auto van de genees kundige dienst is hij naar een der Amsterdamse ziekenhuizen ver voerd. Ontsnapte spionne weer gearresteerd MUENCHEN. Louise Rau- scher, die door een gerechtshof der Amerikaanse bezettingsautoriteiten wegens spionnage voor Tsjecho- Slowakije tot vier jaar gevangenis straf was veroordeeld en die uit de gevangenis van Regensburg. in Beieren, had weten te ontsnappen, is ten huize van een vriendin weer gearresteerd. dat het op te leggen embargo zou voorafgegaan moeten worden door een nauwgezette bestudering van de handelsbetrekkingen tussen Europa en het Verre Oosten. Drie maanden voor saboteur (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Dat er bij het bou wen van de televisiezender te Lopik Iets niet ln orde was, bleek opnieuw tüdens de behandeling van de zaak tcgi»n een 32-jarige constructiewer ker uit Utrecht, die zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoorden wegens ver nieling van coaxiaalkabel ten na dele van Philips. Het was niet de eerste keer dat er sabotage op het werk van de te levisiezender werd gepleegd. Een zekere Dc Br. inmiddels veroor deeld tot èèn jaar gevangenisstraf had in Januari al ernstige schade veroorzaakt. Deze man. een oud-po litiek delinquent, zou verdachte er toe gedwongen hebben met een schroevendraaier bedoelde kabel door te steken, onder bedreiging hem van een hoogte van 190 m. naar beneden, te gooien. De gevolgen waren ernstig: de schade bedroeg ca. vierduizend gul den. Wegens sabotage, alsmede diefstal van een hoeveelheid afval van lood en koper ten nadele van de P.U.E.M. eiste de Officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf. Verdachtes raadsman, mr. Kouse maker. uitte er z-ijn verbazing en verontwaardiging over. dat de lei ding van het werk aan de televisie zender was toevertrouwd aan een Duitser cn een aantal oud-SS-ers. „Er werd gevochten en er gebeurde dingen, die ik hier niet in het open baar zou kunnen noemen. Het ma teriaal werd vernieuwd en er is op ergerlijke wijze met de boel omge sprongen. Als er goede leiding was geweest, was dit niet gebeurd", con cludeerde mr. Kousemaker. Hij drong aan op een voorwaardelijke straf. De Politierechter veroordeelde de verdachte tot drie maanden ge vangenisstraf.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3