Regering wekke begrip voor ernst van de situatie Qxnn E NAVO I Confiscatie zonder mildheid Zafrulla Klian Sjezoekt minister Drees 1000 WOORDEN Eisenhower komt niet naar Straatsburg PARATE TROEPEN DRINGENDE EIS Langer herhalingsoefening nuttig en ook mogelijk Hervorming van de kieswet Vertrouwensvotum voor Queuille Plaatsvervangers slaan record: 1 minuut bijeen Koningin ziet de Comédie Frangaise Qlniöiv~6iuê Weer eens een drijvend luxe-soldatenpakhuis Uns Taalchen Donderdag 10 Mei 1951 3 (Van een onzer redacteuren) DEZER dagen heeft minister Staf dc verzekering gegeven, dat voor het schrappen van de Crescendo-oefeningen het dric-divisie-pian van de regering niet wordt aangetast. Naar onze mening zou men dit inderdaad zo kunnen stellen, indien dc Crescendo-oefening in het verband van een regimcntsgevcchtsgroep (ongeveer een derde divisie) aan het einde van de herhalingsoefening niet veel anders is dan een proef op de som. Maar zo is het niet. Crescendo was wel degelijk een stuk oefening op zichzelf. Oefening vooral voor de staven van dc troepen die op deze wijze hun er varing konden opdoen in het opereren en schuiven met eenheden van de omvang van een régimenlsgcvcchtsgroep. Dc jongste Crescendo-oefening heeft duidelijk gemaakt, dat er zich geweldige problemen voordoen tijdens het optreden in zo grote verbanden. Zou deze oefening er niet zün ge weest, dan zou men dat vermoedelijk niet hebben bemerkt. Welnu, indien de regering en dc legerleiding de oefeningen, bestemd om de staven te scholen, thans uitsluitend op papier willen houden zonder dat dus echte troepen klaar staan, die honger hebben, slaapgelegenheden nodig hebben en artillericsteun behoeven op een niet te verschuiven ogenblik zullen dan de fouten niet op dezelfde wjjze worden verdoezeld, omdat er geen harde werkelijkheid is. die de gebreken aantoont? Wij herinneren ons maar al te goed. dat vóór de aanvang van de tweede Crescendo-oefening in het hoofdkwartier van de Commandant Strijdkrachten te Velde een sfeer van zeer goed vertrouwen omtrent het te verwachten verloop van de aanstaande oefening bestond, blijk baar gefundeerd op de ervaringen in d kleine verbanden opgedaan. Welnu, de harde praktijk heeft in het grote verband anders geleerd. Is dan te verwachten, dat zulke harde praktijk geen onaangename verrassingen zou kunnen opleveren na de papieren voorbereiding van het stafkader? ZOEKLICHT OP MEER dan eens zijn in Neder land stemmen opgegaan, die gesproken hebben over de verstar ring van ons politieke leven. Men heeft in verband met het ministe rie Cort van der Linden van de „zwanenzang der Nederlandse de mocratie" gewaagd; men heeft o.a. betoogd, dat het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, dat aan het einde van de vorige wereldoorlog in ons land werd ingevoerd een triomf voor de democratie beteken de, doch dat de evenredige verte genwoordiging, die tegelijkertijd tot stand kwam. een even groot ge vaar voor de democratie vormde, omdat zij de dood betekende van ons politieke leven en van de poli tieke belangstelling van ons volk. Na de tweede wereldoorlog heeft een Nederlands weekblad aan dit probleem nog eens uitvoerig aan dacht besteed en er op gewezen, dat een land als bijvoorbeeld En geland. dat toch iedereen een de mocratie zal noemen, de evenredi ge vertegenwoordiging niet kent, maar juist daardoor een opgewekt politiek leven, een publieke be langstelling in de openbare zaak en een politieke strijd, die men in Ne derland niet meer kent sinds de opheffing van het districtsstelsel. Het bedoelde artikel heeft algeme ne opmerkzaamheid getrokken, maar daar is het bij gebleven. De vraag echter of het bij ons bestaan de kiesstelsel aanleiding geeft tot het verschijnsel, dat er een ver minderde belangstelling voor de po litieke en electorale strijd ontstaat, is actueel gebleven. Zij wordt op nieuw aangeroerd in de Memorie van Antwoord over het ontwerp der nieuwe kieswet. De minister van Binnenlandse Zaken erkent, dat het bedoelde euvel het wezen der democratie zou kunnen aantas ten, maar merkt tegelijkertijd te recht op. dat het niet gemakkelijk zal zijn een geneesmiddel te vinden Immers zo zegt hij, ook de belang stelling voor de politieke partijen vermindert, ofschoon deze toch zeer goed werken. De suggestie, voor een grondige studie van deze problemen een staatscommissie in te stellen, beschouwt de minister niet afwijzend. Indien de meerder heid van de Kamer hiertoe de wens te kennen geeft, is hij bereid daar toe over te gaan. De simpele mededeling dat de oefeningen in de kleinere verban den wat zullen worden verfijnd is wel zeer ontnuchteiend. Er is ons. zoals wij reeds eerder schreven, uit de rijen van hoogge plaatste militairen verzekerd, dat de enige manier om staven, kader en troep uit de Indonesië-veteranen zoda.iig te trainen, dat zij aan het einde van dit jaar reele. mobilisa bele divisies kunnen worden ge noemd, is de herhalingsoefening te verlengen. Minister Staf heeft tijdens zijn persconferentie gezegd, dat er over de duur van de herhalingsoefening nimmer enig verschil van mening is geweest. Mén is het er steeds over eens geweest, zo zei de minister, dat de gewone dienstplichtige vier we ken. en het kader zes weken dien den te worden opgeroepen. Dit dunkt ons een nogal gevaar lijke wijze van stellen, omdat wel iswaar van verschil van mening in de strikte zin des woords geen sprake is geweest, maar niettemin reeds in December de toenmalige chef van de generale staf. Kruis, aan de minister van Oorlog het voorstel heeft gedaan om de tijd voor de herhalingsoefening vast te stellen op drie maanden voor beide groepen. Dat er geen verschil van mening over dit voorstel is ont staan. vindt, naar wij menen te we ten. zij oorzaak in het feit, dat nog voor zich verschil van opinie tussen minister van Oorlog en chef van de generale staf kon voordoen, de laat ste ontslagen is. Rijkelijk laat Het plan is niet in behandeling gekomen, en het is thans inderdaad rijkelijk laat. om et alsnog van stal te halen. Men mag de moeilijk heden welke aan het thans nog overnemen van vastzitten niet on derschatten. Die moeilijkheden zijn onmetelijk groot. Bovendien zijn de kosten van uitbreiding van de duur van de herhalingsoefeningen zeer hoog. Het is moeilijk en schatting te wagen. Maar als men dit zou moe ten doen, dan zou men zich waar schijnlijk moeten begeven ter hoogte van ongeveer 200 millioen. En dan is er nog het probleem van de persoonlijke opofferingen van de militair Deze mannen alle maal drie maanden uit hun gezin, hun werkkring en zo meer te halen is een bijna onmenselijke eis. Bijna'. Maar het gaat thans om leven en dood van het gehele Nederlandse volk Men kan spelen met de ge dachte. dat de dreigende oorlog, volgens allerlei aanwijzingen lang niet zo dreigend is als hij lijkt. Maar er mag op dit punt geen en kel risico, geen enkele speculatie worden genomen. Sociale positie En nu mag men bevreesd zijn voor de gevolgen van het oproepen van dienstplichtigen, die reeds zo veel voor het land hebben gedaan, voor een tijdvak van drie maanden, maar indien de regering er voor zorg draagt, dat de sociale positie van deze militairen onaangetast blijft, en zij aarzelt niet te zeggen, dat het thans inderdaad gaat om vrijwaring van nederlaag en bezet ting, dan. zo geloven wij, zal de Nederlandse Indonesic-veteraan, ook dit offer nog weten te brengen. Men ziet op tegen de geweldige bedragen welke er mede gemoeid zijn de herhalingsoefening zodanig tq verlengen, dat er inderdaad geen twijfel meer kan bestaan, of Neder land aan het einde van dit jaar echte of papieren divisies heeft Wij schatten dit bedrag op 200 millioen. Misschien zou het 250 millioen moe ten zijn. Waar haalt men het van daan0 Als men die vraag overweegt is het goed dit voor ogen te hou den: de regering heeft aangekon digd, dat zij 1500 millioen voor de defensie zou uittrekken Welnu, die 250 millioen kunnen vermoedelijk voor het grootste deel uit deze 1500 millioen worden bestreden. Omdat het, naar ter zake zeer deskundige waarnemers vrezen, onmogelijk zal zijn, dat bedrag van 1500 millioen te verwerken. Veel van dat geld kan alleen maar aangewend wor den, als de Verenigde Staten en andere partners ons de materialen beschikbaar stellen, om te verwer ken. De vrees, zo werd ons in ge zaghebbende kringen te kennen Advertentie (LM.) Veemarkthallen-Rotterdam Vrijdag 11 Mei 278c Bf AMSTERDAM ROTTERDAM I MAANDAG S J.J - WOENSDAGS 15. VRIJDAGS 2-5 ..»9, gegeven, is meer dan gerechtvaar digd. dat deze materialen niet op tijd zullen komen. Daarnaast is er het probleem van de legering. De tijd, wij weten het maar al te goed. is kort. Maar des kundige militaire experts hebben ons verzekerd, dat mits nu onmid dellijk beslist zou worden en geen dag langer wordt verdaan aan aar zeling. het nog niet te laat is. Men zou de eerst volgende herhalings oefening rondweg moeten uitstellen, wat daarvan ook aan consequenties zou voortvloeien. Gedurende de zomermaanden zouden tenten voor de legering gebruikt kunnen wor den En in de tussenliggende maan den zouden twee tot drie extra kampen kunnen worden gebouwd. De regering schijnt van oordeel, dat zelfs als al deze mogelijkheden verwezenlijkbaar waren, het pro bleem van het vervoer eenvoudig alle mogelijkheden teniet doet. Maar er is in dit land nog een geweldig wagenpark in particuliere handen. En als het om zaken van deze orde van belangrijkheid gaat. dan zijn er middelen in handen van de regering om dit materieel tijde lijk in bezit te krijgen. Het zou kunnen als de wil en het inzicht in de ernst van de toestand er maar is. En de moed om ons volk een eerlijk inzicht in die toe stand te geven. PARIJS Vannacht heeft pre mier Queuille met dc overweldi gende meerderheid van 410 tegen 187 een vertrouwensvotum gekregen toen de Nationale Vergadering zich uitsprak over zijn beleid om spoedi ge algemene verkiezingen door te zetten. Het was het achtste vertrou wensvotum in drie weken. Drie en een half uur later zette Queuille opnieuw het leven van het kabinet op het spel door een motie van vertrouwen te vragen voor zijn politiek om het mandaat van het huidige Huis op 4 Juli te beëindigen en hem in staat te stel len in het midden van de volgende maand algemene verkiezingen te houden. PARIJS De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben giste ren alle records gebroken door reeds na één minuut uiteen tc gaan tot morgen omdat bleek dat zij geen van allen iets te berde te brengen hadden. De bijeenkomst begon twee uren te Iaat, op verzoek van Gromyko. Gromyko presideerde. Na de ope ning vroeg hij of een der plaatsver vangers iets te zeggen had. Zij schudden beleefd het hoofd. „Ik heb ook niets mede te delen." zei Gro myko na enig aarzelen. „Ik stel voor de bijeenkomst tot morgen middag te verdagen," zei hij Daarop stonden de plaatsvervan gers op. namen hun actentassen en verlieten dc conferentiezaal. Klaarblijkelijk heeft Gromyko de i tructies waarop hij wachtte niet ontvangen. Aldus United Press. Advertentie I. M.) DEN HAAG. Koningin Julia na woonde Woensdagavond in de Koninklijke Schouwburg de voor stelling bij van „Le mariage de Fi garo" van Beaumarchais door de Comédie Franqaise. In de pauze stelde de directeur van de schouw burg, de heer J. H Carpentier Al- ting de zes hoofdrolvertolkers aan de Koningin voor Bij de voorstel ling was de gehele Franse ambas sade aanwezig, met de ambassa deur. de heer J. P Garnier, aan het hoofd en verder vele leden van het corps diplomatique. VAL uw c,i gaReTten LEVE - R.ANO ER NIET A MARp A L-S> H'j u EEN MEEL ENKELE KEER NIET AAN UNION CLUB HELPEN KAN ZE Z'JN NU EENMAAL. EERDER. UITVERKOCHT"OAN ANDERE MERKEN UC/INTT- union C1.U0 f<^ M»t-D"TöeACCO- l.v/ SIR Muhammad Zafrulla Khan, de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, die momen teel eèn bezoek aan ons land brengt, heeft in de Pakistanse ambassade vertegenwoordigers van de pers ontvangen en zich geruime t{id met de journalisten onderhouden. Minister van Pakistan prijst Nederlandse delegatie bij Ver. Naties Regering wint strijd over wet op het vijandelijk vermogen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ook op de tweede dag van het Kamerdebat over dc wetsontwerpen tot bestemming van het vijandelijk vermogen enz. is de strjjd voornamelijk gegaan over de rechtmatigheid van de confiscatie van Duitse particuliere vermogens in Nederland, met het doel iets van dc oorlogsschade, «elke de bezetters ons bezorgd hebben, vergoed te krijgen. Minister M u I d e r ij c mocht deze handelwijze, rustig en met humor. I moreel rechtvaardigen, waarschuwen voor sentimentaliteit en er op wij- I zen. dat Nederland bij de ontvijanding soepeler optreedt dan grote mo gendheden als Engeland. Frankrijk en dc Verenigde Staten; minister j Lief ti nek moeht zich beroepen op internationale overeenkomsten I dat kon tenslotte niet verhinderen, dat -dc katholieke mr Ro o I v i n k. namens K.V.P., A.R. en V.V.D., een motie indiende met de bedoeling ten minste ten opzichte van Duitse grensboeren een mildere houding te bewerkstelligen, dan tot dusver werd aangenomen. Daarmee was de stri.id tot het stemming komen. De andere (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Muhammad Zafrulla Khan, die na een afwezigheid van drie maanden uit zijn land, voornamelijk 'doorge bracht te Lake Success. Vrijdag naar huis terug keert, vertoeft thans enkele dagen in Nederland. De zaakgelastigde in Den Haag, de heer Bokhari, had zijn minister ge vraagd zijn reis per K.L.M. enkele dagen te onderbreken, om in de re sidentie een lezing te houden over de situatie in Zuid-Oost-Azie voor het Genootschap voor Internatio nale Zaken. Van die gelegenheid heeft de minister gebruik gemaakt, om een onderhoud te voeren jnet staatssecretaris mr Blom en Woensdag met minister-presi dent dr Drees. Als minister Stikker tijdig uit Straatsburg terug is, zal de gast uit Pakistan ook hem een bezoek brengen. Zafrulla Khan gaf Woensdag avond op een persconferentie nog eens een overzicht van de geschie- de'ws van het geschil over Kasjmir met India, in het b"zonder hoe zich dat voor de Veiligheidsraad heeft afgespeeld. Hij prees daarbij de deskundigheid en onpartijdigheid van de Nederlandse voorzitter, de heer D. J. von Balluseck. Hij ont week diplomatiek een mening over het feit, dat Nederland zich van stemming had onthouden over de benoeming van prof. Graham tot vertegenwoordiger van de V.N., doch hij gaf uiting aan zijn dank baarheid voor de eerlijkheid, het begrip en de sympathie, die hij van de Nederlandse delegatie bij de be handeling van het conflict heeft ondervonden. Gezien de houding van India ten opzichte van de resoluties van de Veiligheidsraad was de minister pessimistisch over het succes van prof. Graham, doch wel achtte hij het belangrijk, dat ook deze poging werd gedaan, want er moet een vreedzame oplosing worden ge vonden. Met voldoening vertelde Zafrulla Khan dat op ander gebied overeenstemming met de tegenpar tij mogelijk bleek, namelijk bij de regeling van de verhouding der wederzijdse valuta, waardoor de handel tussen beide landen weer op gang kon komen. Zaterdag zal hij per K L M., wel ker service hij zeer prees, in Ka- ratsji aankomen. hoogtepunt gevoerd. Mr. Mulderije zei. nog kalm dat hij de motie ten sterkste moest ontraden omdat zij neer zou komen op onverkorte teruggave van de Duitse boerde rijen op Nederlands grondgebied. Hij verzocht vooral te bedenken, dat met déze gronden een heilzame sanering van het Nederlandse klein bedrijf werd bereikt. En prof. Lief- tinck achtte de motie in'strijd met de overeenkomst van Parijs. De minister-president, die minister Stikker verving, bad. hartstochtelij ker, dc Kamer aldus toch geen steun te bieden aan 'e houding van de Duitse Bondsregering die de confiscatie als onrechtmatig ver werpt zonder te denken aan de in breuken. die haar voorgciigster op het Landoorlogsreglement heeft ge maakt. Zó, met kracht van argumenten, drong de regering mr. Roolvink in het defensief. En haar verzekering, dat de huidige, uoepele wijze van ontvijanding voortgang zou vinden, deed hem besluiten, de motie in le trekken. Zonder enige toezegging ver-kregen te hebben. Een soortgelijk debat ontwikkel de zich over een amendement van mr. Roolvink om van oorsprong Nederlandse vrouwen. die met vijandelijke onderdanen zijn ge huwd, voor generale ontvijanding in aanmerking te doen komen. De bewindsman hield ook hier aan de voorgestelde ontvijandings- procedure. Meer bijval genoot mr. Roolvink met een ander amendement, dat de termijn voor het indienen van ont- ijandingsverzoeken wil verlengen tot Let in werking treden der wet. Zowel de V V D. als de A.R. ble ken wel gezind om het K V P - amendement te steunen, omdat zij het onjuist achtten, acn dc moge lijkheid tot ontvl.anding bij verras sing een einde te maken Het zou evenals het voorafgaande amen dement Donderdagmiddag in r f? R IS WEER EENS EEN SCHIP dat het snelste en het grootste heet te zijn. Hel is de United States dat op 23 Juni te Newport News in Virginia van stapel hoopt te lopen m*.t de volgende a)metingen: grootte 51.500 ton. lengte 320 meter, snelheid meer dan 30 knopen, ac commodatie voor 2000 passagiers en 1000 leden bemanning en (in oor logstijd) voor 14000 soldaten... Men houdt z'n hart vast14000 man aan boord in oorlogstijdeèn klein enderzeeertje met zelfopoiferings- lef, één verdwaalde torpedo, één kleef- omagnetische mijn, eén schot zoals indertijd de Hood troj, en wat blijft er van al die superlatieven over? Die superlatieven die bedoeld zijn om ons. kleiiie in een bede- lingshoek weggekropen Nnordwest-Europeaantjes, te imponeren. Wat deed indertijd de Normandie, die de grootste, langste, snelste, slankste en overdadigst-luxueuze waszij slingerde zo slap cn hinderlijk, dat met een verwrongen corset en scheuren in haar bekleding op de helling moest. Voor wier pleizier worden die drijvende overdekte luxe- lunaparken toch gebouwd? Voor hen. die geen afstand kunnen doen van tennissen, zwemmetje doen, barkrukjes, warme- en koudwater- baden, bióscoop-aan-boord, en kinderkapsalons met knikkende olifan ten? Of voor hen, die liever 14000 soldatcn-ineens-en-per-keer hopen te kunnen verplaatsen? Een liond van een koetje In EN Deense visser uit Korsoer J heeft 2 kilometer uit de kust een vaars gevangen die moeite had 0 de kop boven water te houden. Hij den. De 35-jarige Amerikaan Bohm- bracht het dier aan land. koos weer back die 3 Convairs moet ovctdra zee en toen zwom de aars hem na gen aan de Garoeda (Indon. lucfct- Men sloot de halfwas-koe in een vaartmij is op 300 meter hoogte schuur op. maar zodra zij vrij is, boven Diakarta gehuwd met Johan- Saloppeert zij naar het strand om na M \V Schilder, de 23-jarige se- haar redder te zoeken. cretaresse van de Garoeda. Vliegend h u welijksbootje IN Indonesië is al veel gebeurd, maar een huwelijk in de lucht was er totdusverre nog nooit geslo ten. Ook dat is nu een teit gewor- Pech ENGELAND is niet gelukkig met zijn grote economische plan nen in Afrika Nu bijv is ook het pluimveeplan in Gambia mislukt. Gambia zou 20 millipén eieren krij gen als het gelukt was. maar er was geen pluimveevoer en een hoenderziekte gaf de gena'destoot. Prijzige Seghers |-1 ERCULES SEGHERS. de grote. 1 1 sombere. 17-de eeuwse Neder landse meester wordt leeds be roemder en gczochter. Er is echter helaas weinig werk van hem over en wat er is. zit „vast". Geen won der dat op een Londénse veiling een landschap van Seghers ging voor 7500 pond sterling. Kolentekort H" UROPA zal in het derde kvar- taal van dit jaar 10 millioen tori steenkool te kort komen. Het tweede kwartaal begon met een te kort van 6 millioen ton Om in het toenemend gebrek te voorzien gaat een commissie vergaderen, eeiste vergadering 25 Mei a.s. Spelen met leven OOSTENRIJKS grootste koord danser Owen zit sedert Dins dagmorgen op een stalen draad 12 meter hoog boven het Raadhuisplein te Stockerau in Neder-Oostenrijk. om een wereldrecord te vestigen. Zijn vrouw, een luchtacrobate, voor ziet hem van eten en drinken.... Habsburg en Nancy \7 OOR het huwelijk van Otto v van Habsburg (38) en Regina van SaksenMeiningen (26) waren gisteren te Nancy reeds gearri veerd: 12 prinsen, 1 groothertog, 13 aartshertogen. 2 hertogen. 12 prin sessen en 9 aartshertoginnen. De Habsburgers hebben met Nancy oude banden. Alle harten, alle schoppen IN Texas bood iemand bij een par tijtje bridge zeven harten. Zijn vrouw bood daarop zeven schoppen. Beiden bleken van de door hen ge boden kleur alle 13 kaarten in han den te hebben. Om een klassiek woord tc citeren; zoiets komt zel den voor! Dc Edam de wereld om I )E EJam zal 1 Juni de Austin- L-7 KLM wereldvlucht beginnen. Gezagvoerder. J. J. Bak; eerde vlie ger: L. G. Metz (een Engelsman»; tweede vlieger- A. F Cuggon 'een AmeriKaani, verder allemaal Ne derlanders. jiancta simplicitas WIJ lachen altijd om filmsterren die voor een PiiKsemreis door Europa in een blauwe Maandaglus- senlandingspauze zich op Schiphol vertreden en dan. geïnterviewd, hun „indrukken" over Nederland cl Eu ropa ten beste geven. Maai moeten wij dan Jan Vos au seriéux nemen die bij aankomst in '/Ioöitou ver klaart: Dit volk is vredelievend, of Sjef Gesterman die geconstateerd had (van Minsk tot \V ladiwostock) „Kussen zijn niet bang voor mor gen", of Cornelius Schuring die reeds op hel vliegveld geconsta teerd had dat „de Russische staat zich niet in kerkelijke aangelegen heden mengt". Gemakkelijk dat men zich in een vloek en een zucht een autoriteit kan gevoelen ir een on metelijk groot rijk waar honderd talen worden gesproken. Studentikoos matroos iN Wisconsin heeft een 21-jaiig matroos een wildemans zwerf tocht gedaan met een Shermantank. Toen een kerkhofpoort de tank niet doorliet, sprong de 21-jarige er uit en liet hem staan. Zijn chefs hebben hem een jaar onder toezicht gesteld. Du i venvrouwtje CHICAGO('s duivenvrouwtje is 90 jaar oud overleden. Het was Emily Hulbert. Zij heeft 5COO dollar nagelaten om 2 maal por dag de duiven van de Mich:gan-a-cnue ge voederd te weten. Dik en dom gedoe Za LS u het soms nog niet wist: de éamba is een monopolisti sche kapitalistendans. Dies is zij verboden in monopolistische com munistenkringen, o.m in Oost-Duits- land. Wij houden ons monopolistisch choreografenhart vast voor de Dri- kusman cn de Mosselman. Dode nam bretels mee T? EUTER is een deftig, duur. oud berichtenagentschan .maar het ontzag zich niet ons hedenochtend i te imponeren met het volgende nieuwtje „Een man komt thuis van 1 een feest en vindt bij zich in de gang een vreemde die zich aan z'n bretels had verhangen. De thuisgc- komene haakt dc levenloze af en belt achtei elkaar politie en Rode Kruis op; daarna keert hij terug naar de gang, om rie dode verder te verzorgen. De dode was echter ver dwenen met medeneming van z'n brtels". Laat Reuter nu vergeten hebben er bij te vertellen, waar zich dit geval van nafuif-ontnuch- tering heeft voorgedaan. Het voornaamste ontbrak j\ /IINISTER Stikker zei te Straats- 1 1 burg, dat de muren van Jeri cho nu maar eens moesten bezwij ken Als gevolg daarvan is de bi bliotheek in het Straatsburgse Huis van Europa verrijkt met een bijbel, omdat 's ministers citaat plotseling navraag naar de bijbel deed ont staan en de bibliothecaris tot zijn onthutsing in de kaartenbak ner gens een aanwijzing vond van „Bij bel. de (Heilige Schrift)". vier amendementen heeft mr. Roolvink ingetrokken, na van dr. Drees oa. de verzekering tj hebben ge kregen. dat vrijwel overeenstem ming is bereikt over ue ontvijan ding van alle ltaliaar.se goederen in Nederland, in ruil voor contra prestaties van de Italiaanse staat. Uit de degelijke rede van prof. Lïeftinck zij aangestipt, dat dc re gering voornemens is de geconfis queerde goederen zoveel mogelijk te verkopen en niet te „socialiseren", zoals door de heer Ritmeester (V.V.D.) in tegenstelling tot mej. Tendeloo (P.v.d.A.) was be pleit. Tariefsverhoging van het buitenlands televerkeer (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Met ingang van 1 Juni a.s. zullen de tarieven voor te legraaf- en telefoonverkeer met mot aan Nederland grenzende landen worden verhoogd. Onze Benelux- partner Luxemburg is van de ta riefsverhoging uitgesloten en voorts wordt de tariefsverhoging voorlopig alleen bij transitoverkeer en niet hij directe verbindingen toegepast. De reden, aldus de directeur-generaal van de PTT, dc heer L. Neher, is, dat reeds geruime tijd het buiten lands televerkeer verliesposten oplevert en wel daar waar ook tussenland deviezen moet ontvan gen voor de gesprekken of tele grammen. Voor een deel valt ook Frankrijk onder de tariefsverho ging. Amerikaans vliegtuig in Japan neergestort Te Foekoeoka in Zuid-Japan is een Amerikaans gevechtsvliegtuig op een huts neergestort De bc- stuurder en tien Japanners kwa men om het leven. Een nog niet bekend aantal mensen werd ge wond. (Advertentie LM.) tegen doorzitten bU wielrUden en stuklopen DE Duitsers, onze toekomstige- voormalige bondge-zetters zit ten, zoals gc weet, met bij hun brokken neer maar stapelen marsch marsch Emil dc ene ferme daadzaak op de andere. In hun blinde opbouwnijver hebben ze zelfs de betoverende partij van de heer Hitier weer t»p de water laarzen geholpen, maar als er in onze redactielokalen een kniesoor wordt gevonden die daarop ziet, dan zal het U wel uit een savant hoofdartikel tegemoet flonkeren. Voor mij alleen het liefelijke Halle. Dat is een stadje, weet ge, tussen Essen cn Keulen waar deze maand de Drupa wordt gehouden. De Drupa is geen folkloristische rondedans doelt een aan papier en karton gewijde tentoon sidling. Heel de wereld is er welkom en zolang de zee onze bereddering nog niet heeft verzwolgen, horen wj daar ook bij. Nu hebben de Drupa-mannen een propagandafolder ten beste ge geven, waarin zij potentiële be zoekers in tien talen uiteenzetten wat er te beleven valt. Een lezer zendt mij dit fleurig drukwerkje toe en zie het hart springt, op van trots wam ook ons mooie Ne derlands is van de partij. Er staal: ..Allen met de graphieke Ny- verheid zamengesioten groepen van leverantiers van Industrie en Handel milten op de DRU PA Internationale beurs druk en paper te Düssel- dorp van 2b. Mei tot en met 10. Juni 1051 proeven van haar kunnen en van hare Prestatie afleggen. Deze ten toonstelling, zederl meer dan tien jaren de eerste omvatten de vakbeurs op het gebied der grote N yvcrhcidsgrotpen druk en papier, wil klanten en le- vcricrs van net binnen- en buitenland zoo vergaand als mogclyk zamenbringen en het bestreven dienen, een interna tionaal vergelyk van kunnen mogelyk te maaken. De DRU PA zal in ryke keuze zetma chines, drukmacliines, alle soorten drukkereyhulpmachi- «ics, Apparaten en alle toebe hoor en onderdeden voor drukkcrcyen, papermachines, machines voor dc paper- en bordpaper verwerkende Indus trieën, boekbindery- en idem hulpmachines, paper en bord paper voor ieder doel. Artike len van de paper- en bord paper verwerkende Industrie- en zooals bedryven van het gebruiksgraphiek aanbieden". Wel, hebt U het begrepen? Mijn inzender schrijft in de marge: „En dat na vijf jaar onderricht". KRONKEL Noorse studiebeurs voor Nederlandse student De Noorse regering heeft voor het studiejaar 19511952 een studie beurs van acht maanden ter* be schikking gesteld voor studie van een Nederlandse student aan een Noorse universiteit. Het bedrag van de beurs is 2500 Noorse kronen (ca. f 1300en wordt in vier termij nen uitbetaald. Motie ten aanzien van Joegoslavië uordt waarschijnlijk verworpen (Van onze Parijsc correspondent) STRAATSBURG. Ook gisteren ging het debat in dc Assemblee voor namelijk over de economische problemen. Crossland, een der jonge Labour- intellectuelen met een eigen visie op economische vraagstukken, bepleitte planning op internationale schaal. Verschillende Duitsers vroegen aandacht voor de Duitse moeilijkheden. Zij vroegen Duitsland exportmogelijkheden te verschaffen, die het in staat konden stellen zijn schulden te delgen. Boothby, een conservatief met onafhankelijkheidszin, drong aan op een economische politiek, die zich ten doel stelde Europa en het Sterlinggcbied met elkaar te verenigen. Aan het einde van de zitting maakte de Asscm- blée korte metten met het voorstel van La IVIalfa, Eisenhower uit te nodigen. Iedereen was er tegen omdat men vreesde dat Eisenhower voor een delicate beslissing geplaatst zou worden, die zijn werk eer zou be moeilijken dan bevorderen. Tever geefs deden Spaak en leden van de Assemblee hun best om La Malfa tot intrekking van zijn voorstel te bewegen. De Italiaan meende aan zijn prestige verschuldigd te zijn. zijn voorstel te handhaven Er moest gestemd worden en alleen La Malfa stemde vóór. Spaak haastte zich te verklaren, dat hier mee geen gebrek aan respect voor Eisenhower uitgedrukt was. maar juist het tegendeel. Luid applaus van alle afgevaardigden onder streepte dit. Vandaag spreekt minis ter Stikker, vanmiddag Andre Phi lip over het Schumanplan. Over morgen komt de motie ten aanzien van Joegoslavië in behandeling. Het staat nu wel vast. dat zij in socia listische kringen zeer weinig sym pathie vindt. Men ziet er een in menging in in militaire zaken, die te vergaat Daarnaast acht men het een «dag in lucht. Zij zal ver moedelijk wel verworpen worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3