Zware opgave voor HVC-ploeg Ooggetuige - verslag wordt gegeven op de Hof Pinksterlekenspel in Sint Joriskerk STADSVENSTER Des Heilands tuin door jeugd vroom vertolkt Autotochten voor oudjes op 26 Mei en 9 Juni NU WEER OP IEDERS LIP! Een juist bodemonderzoek winst voor wetenschap Activiteit van Federatie Groots tournooi korfballers Reis gaat naar Apeldoorn Noteert e even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kans op promotie gering, maar toch nog reëel Opstellingen niet gewijzigd 2r, specimen van het soort ma, maar is er na afloop de beste sjgaret voor uw gezondheid/ Br P. Glazema vertelt boeiem over werk Rijksdienst Dilettantisme is funest 2 Vrijdag 11 Mei 1951 Het Is onnodig te zeggen, dat het religieus lekenspel ln de laatste Jaren een steeds belangrijker plaats is gaan innemen. In diepste wezen zullen het dezelfde motieven zün. welke een voorgeslacht bewogen, die ook de Christenheid van onze dagen drüven tot het langs deze weg beleven van hun innerlijke overtuiging. En het zijn ook dezelfde krachten, die mensen aanzetten om bij de opvoering van zulk een lekenspel toeschouwers te zjjn. Dus is het ook niet te verwon deren, dat gisteravond een grote schare aanwezig was in de St. Joris kerk bij de opvoering van Loudi Nijhoffs Pinksterspel „des Heilands tuin" en daar getroffen aanhoorde en aanzag, wat tegen een blanke kerkmuur als achtergrond zich af speelde. Wij weten, dat de gedachte, die in de Pinksterviering de leidende is, niet zo eenvoudig tot ons spreekt als die van Kerstmis, Goede Vrijdag of Pasen. Maar in de Kerk van Christus is toch de Pinkstergedach te van even diepe betekenis; immers zij geeft de geboorte van deze Kerk zelf'aan. En daarom dan ook heeft Loudi Nijhoff getracht het historisch gebeuren en zijn diep-geestelijke achtergrond in dit Pinksterspel uit te beelden en het heeft jongeren uit verschillende kerkelijke groeperin gen geïnspireerd tot het brengen van dit lekenspel op een zeer ver antwoorde wijze. Waarbij dan stellig ook deze groeperingen, bij hun gezamenlijke arbeid de oecume nische gedachte, als in overeenstem ming met de Pinkstergeest moeten hebben aangevoeld. Het is niet eenvoudig een leken spel ideaal op te voeren, juist om dat. en dit klinkt paradoxaal het zo eenvoudig dient te wezen en zo klaar als de bron. waaruit het voor de gelovige voortspruit. Dit betekent ook, dat elk vals pathos moet worden vermeden, zon der dat het verhevene der taferelen zou mogen inboeten, dat optreden, houding, kleding en grime der spe lers moeten voldoen tegelijk aan eenvoud en waardigheid. En voor alles, dat de geestelijke instelling der medespelenden in overeenstem ming moet zijn met de aard van de personen, die zij voorstellen. Aan deze hoge eisen nu hebben de jonge mensen, die „Des Heilands tuin" ten gehore brachten voldaan. Niemand week af van de verwach tingen. die men mocht koesteren. Wij geloven niet. dat het in overeen stemming zou zijn, met de hoge ge- Dank zij een samenwerking tussen de Federatie van Personeelsvereni gingen, de Amersfoortse Gemeen schap, Sport Stichting en A.B.v.L.O. staan ook voor het komende seizoen weer interessante wedstrijden voor de bedrijfsvereniging op het pro gramma. Zo zal een groot voetbaltournooi worden georganiseerd, waaraan zes tien elftallen kunnen deelnemen en wel van elk bedrijf één elftal. Ook komt een reprise van de vo rig jaar zo uitstekend geslaagde Rij- wielrallye, die Zaterdag 9 Juni a.s. wordt gehouden. Wij twijfelen er niet aan of beide evenementen zullen bij de perso neelsverenigingen met enthousiasme worden ontvangen- dachten, die de aanwezigen vervul den, indien wij de vervulling van bepaalde rollen, als wel uitzonder lijk goed, hier zouden vermelden. Het geheel, zeiden wij reeds, maakte diepe indruk en getuigde van een innerlijke harmonie in over eenstemming met de diepe ernst van het ogenblik. De koren, welke telkens de ge dachten van het lekenspel in mu ziek vertolkten, deden dit op in drukwekkende wijze. De dienst, want dit was het ten slotte. werd met gebed en gemeen schappelijke zang geojMnd en ge sloten. Wij willen onze stadgenoten op wekken hedenavond, wanneer het lekenspel nogmaals wordt vertoond, naar de St. Joriskerk te gaan, om daar de idee van het Pinksterfeest op zulk een sublieme wijze te zien uitbeelden. S. „Laat in Uw golvende banen ons lezen „Oud-Holland's leuze: „Een dracht maakt macht" Deze twee echt Hollandse reg"'s vormen het slot van het drie-cou- plettige bondslied van de Christelij ke Korfbal Bond. Welnu, de korf ballers van deze bond zullen Twee de Pinksterdag hun kracht en macht tonen, want zij komen voor een groot landelijk tournooi naar „Birk- hoven". ter gelegenheid van de 24ste Bondsdag. Niet minder dan ruim 2500 korf ballers zullen in twintig minuten- wedstrijden zonder rust én korfwis- seling, de strijd aanbind-en. Er wordt op een kleine dertig velden gespeeld in zeventien ronden. De organisatie van dit monster- tournooi is in handen van de Amers foortse Christelijke Korfbalvereni ging „M.I.A.", die ook in twee voor gaande tournooien voor een uitste kende regeling heeft gezorgd. De indeling van de twaalftallen is zoveel mogelijk naar sterkte ge daan. Vooral in de afdelingen A en B is een sterke bezetting. De eerste ronde begint om half tien, waarna om vijf uur op het hoofdveld de finale wordt gespeeld. Zonder twijfel is dit tournooi een prachtige propaganda voor de sport en Amersfoort mag zich gelukkig prijzen dat de C.K.B. steeds onze stad hiervoor kiest. De autotocht van Amersfoortse Ouden van Dagen, welke in 1949 is gehouden en waarbij 478 oudjes in 143 auto's en 2 autobussen werden ver voerd, bleek in verband met de intensiviteit van het tegenwoordige ver keer uit verkeerstechnisch oogpunt niet meer verantwoord. In 1950 is de autotocht bü w\jze van proef in twee gedeelten gehouden. Dit expe riment is een succes geworden. Daarom ligt het ln de bedoeling, dat in 1951 wederom twee autotochten zullen worden georganiseerd, welke met een tussenruimte van twee weken zullen worden gehouden. „Soesterkwartier" op weg naar promotie? De schaakvereniging „Het Soes terkwartier" kreeg dezer dagen be richt van de bond dat in de arbitra ge van de partij KleeVan Voorst tot Voorst de Soesterkwartierspeler Klee als winnaar is aangenomen. De einduitslag is nu 5!<4% in het voordeel van Soesterkwartier, zodat de eerste stap naar de promo tie derde klasse is gezet. De volgende wedstrijd, die tevens de beslissing moet brengen, wordt op 21 Mei in Utrecht gespeeld tegen PTT 1. Winnen de Soesterkwartier- ders ook deze wedstrijd dan promo veren zij naar de derde klasse. De eerste autotocht vindt plaats op 26 Mei 1951. waaraan zullen deelne men alle particuliere oudjes, die door de deelnemende automobilisten worden uitgenodigd, benevens de particuliere oudjes uit de stad. Twee weken later, op 9 Juni 1951. zal de zelfde autotocht worden herhaald voor de oudjes uit de Rusthuizenen voor de invaliden tezamen. Teneinde bij het afhalen van de oudjes geen verkeersopstoppingen te veroorzaken ln de binnenstad dienen de automobilisten zelfstandig de oudjes van huis of uit de Rusthui zen af te halen. Iedere deelnemen de automobilist haalt daartoe tussen 13.00 en 13.15 uur de oudjes van huis of Rusthuis en begeeft zich daarna naar het Borneoplein of Kapelweg, zodat om 13.30 uur de eigenlijke au- tocht een aanvang kan nemen. De reis gaat naar Apeldoorn, waar in de Thceschenkerij „De Juliana- toren" de koffie zal worden ge bruikt. Opgave van automobilisten, die willen deelnemen aan de Achttien de autotocht, wordt gaarne vóór 19 Mei 1951 in ontvangst genomen door de onderstaande commissieleden: Mevrouw Tydeman-Falck, Huy- genslaan 21, tel. 4524; mevr. Kort hals Altes, Soembastraat 18. tel. 6491; de heer M. M. A. Ramselaar, Langestraat 50, tel. 6241; de heer J. Stam, Schlmmelpenninckkade 10, tel. 5075. Giften, hoe gering ook, zullen GRAND THEATRE t/m 16 Mei: „Het meisje uit Artis". Elke leeftijd. Pinksterdagen: 2. 4 15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30. 6 45 en 9 u. Donderdagcyclus, 17 Mei. 2.30. 6.45, 9 uur „Het geheim van Mayerllng" 18 jaar. Vacantie-matlnee's 2 en 4 15 u. Vrijdag. 2 30 uur: Weg EemnesHoevelaken niet voor 1952 gereed De weg EemnesHoevelaken zal tengevolge van enige tegenvallers niet eerder dan in de loop van 1952 voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Het betreft hier de omleiding om Baarn, Soest en Amersfoort, welke de verbinding zal vormen van de wegen Amster damAmersfoort en Amersfoort Zwolle. Daardoor zullen zij die van Amsterdam naar Zwolle rijden de bebouwde kommen en inzonderheid die van Soest kunnen vermijden. gaarne door de commissieleden in ontvangst worden genomen. Gironummer 236440, J. Stam, Schimmelpenninckkade 10. Particuliere oudjes (bo ven 70 jaar en goed ter been) kun nen zich opgeven aan bovenstaande adressen voor de autotocht op 26 Mei a.s. van 15 Mei tot 18 Mei a.s. Invaliden, voor de autotocht op 9 Juni a.s. bij de heer A. H. van Andel. afdelingssecretaris van de Alg. Ned. Invaliden Bond, Banka- straat 50. telefoon 5805. 1583. Maar kapitein Rob is niet omgekomen! Toen de brand aan boord van de „Zeebruid" niet te blussen bleek, is hij met behulp van het vlot je naar de wal geroeid, samen met Skip. Hij heeft zich al die dagen wel in leven kunnen houden, want er zijn vo gels en eieren genoeg op het eiland. Nu ziet hij de kano naderen en kijk, daar springt iemand overboord, die naar de kust toezwemt. Rob trekt zijn pistool en vuurt twee. drie maal. Ver heugd kijkt Kees op. Ha, zijn broer leeft dus nog? Ja, daar ziet hij hem staan! Kees gooit Rob de I daarna door de mensen op de catamaran wordt i laat zich, met Skip in de armen, in het waU werplijn, die hij heeft meegenomen, toe, die I ingehaald. Rob bedenkt zich geen ogenblik en I glijden. (Van onze sportredacteur) Ook in Utrecht is de belangstelling voor de promotie-weH- stryd ElinkwijkHVC enorm groot. Het Elinkwijk-veld aan de Amsterdamsestraatweg te Zuilen, dat onder normale om standigheden 12.000 toeschouwers een plaats biedt, kan er thans door middel van noodtribunes, tussen de 17 en 18.000 bergen. In plaats van één ingang zijn er nu drie. Op Tweede Pinkster dag zullen er vanaf het Utrechtse station extra-bussen van de N.B.M. naar en van het veld rijden. Het is natuurlijk niet mogelijk de uitslag van de wedstrijd te voor spellen. In Utrecht, zo bleek ons. toen we daar gisteren ons licht op staken, verwacht men weliswaar dat Elinkwijk zich Maandag eerste klas- ser zal kunnen noemen, maar dat HVC sterk tegenstand zal bieden. Elinkwijk zal in dezelfde opstelling als Zondag op „Birkhoven" spelen, dus: Doel: Van Elk; achter: v.l.n.r. Vreeswijk en Kilsdonk; midden: Bloemendaal, Verhoef en DeJonghl; voor: Blom, v. Beek. Vonk, De Jongh II en v. d. Hoogen. HVC's opstelling is ook ongewij zigd gebleven, al heeft dat aan een zijden draadje gehangen. Malestein, de linksback, was Zondag namelijk zodanig geblesseerd, dat hij niet mee zou spelen. Gisteravond, tijdens de De uitzending van 't ooggetuige-verslag van de voetbal wedstrijd Elinkwyk—HVC te Zuilen zal Maandagmiddag te beluisteren zijn op de Hof. Hiervoor is inmiddels ver gunning van de desbetreffende autotoriteiten verkregen. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling luidsprekers achter het gebouw van ons blad aan de Snouckaertlaan op te stellen, maar de te verwachten grote belangstelling beeft in overleg met de betrokken autoriteiten de keus tenslotte doen vallen op de Hof, waar voor verkeersmoeilijkheden geen vrees behoeft te bestaan. De reportage vangt om TIEN MINUTEN VOOR HALF DRIE aan en zal gedeeltelijk ook te beluisteren zjjn in het Utrechtse Stadion, waar Maandagmiddag voor de aan komst van de deelnemers aan de Wielerronde van Mid den-Nederland- een interessant sportprogramma wordt geboden. V training van HVC, bleek echter, dat hij Maandag toch van de partij zal zijn. De HVC-opstelling is dan: doel: Brits; achter: v. d. Pol en Malestein; midden: Sleeking, Biesenbos en De Gans; voor: Vreekamp, Prinsenhof; Bartens; Jansen en v. d. Broek. Vanavond komen de HVC'ers nog een keer bijeen. De fouten van j.l. Zondag zullen nog eens worden be sproken. De HVC'ers weten, dat ze Maandag voor een zware opgave staan. Maar de Amersfoortse ploeg heeft niets meer te verliezen; alle-en maar te winnen. Dat geeft, hoe vreemd het moge klinken, een mo reel overwicht op een ploeg als Elinkwijk, die véél te verliezen heeft en na Zondag er van over tuigd is, dat HVC zeker niet de mindere is. We hebben in onze sportbijlage van Maandag al geschreven, dat wij vertrouwen hebben in de Amers foortse kampioensploeg. Elinkwijk zal Maandag ongetwijfeld proberen zo spoedig mogelijk een doelpunt te maken en daarna trachten de voor sprong te behouden. Het wordt dus zaak voor de HVC- verdediging, die vaak zo briljant heeft gespeeld, dit te voorkomen. Maar het is evenzeer zaak voor de HVC-voorhoede doelpunten te ma ken. Wij achten dat mogelijk, na hetgeen we Zondag hebben gezien. HVC heelt nog een kans. die al leen door een overwinning behou den blijft. Grijp die kans! Burgerlijke stand GEBORENCatharina Maria, d. van A. C. Maas en J. E. v. Hecrde; Janny Johanna, d. van J. H. Reljne en M. Staal; Jan, z. van W. Valkenburg en P Slotema. ONDERTROUWD- J. Ferwerda en L. M. E. Nagelmakers; P. J. v. Heugten en T. H. Elferink; P W. Haverlach en T. C. Heikoop; J. v. d. Groep en H. v. Oven; R W. Schultema cn J. M. J. Ver- steegh; G. v. Hoeyen en J. J. v. Heug ten; J. H. de Jongh en G. v. d. Esschert: G. v. d. Vlugt en H. v. Doorn: J. J. v. Asselt en G J A. Dame; W. J. v Hoeijen en M. C. J. v. Vulpen. GETROUWD- H. N. Keppel en J J. E. Hllfcrlnk; A. Berends en C. Faa*-- A. K. Bakker en H. W. Groothand; E. A. v. Egdom en G v. Putten; J. de Jong en M. Koelewljn. OVERLEDEN- A. Hartog. 70 Jr. onceh. D G Ruarus. 71 jr. gehuwd met J. Brouwer. BONN. De regering van Noord-RijnlandWestfalen heeft een conferentie van de door de communisten gesteunde jonge Ruhr-arbeiders, welke op 13' en 14 Mei te Gelsenkirchen zou worden gehouden, verboden. CITY THEATER. Pinksterdagen Dinsdag en Woensdag: „Bambi". Elke leeftijd. Pinksterdagen: 6.45 en 9 u. Zat.- middag 2.30 u Overige dagen: 6.45 en 9 uur en Dond.midd. 2.30 uur. „Code No. 3". Toegang 18 Jaar. REMBRANDT THEATER. Van Vrildag t/m Maandag: „Gunga Dln". 14 jr. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Het getatoueerde lijk". 14 laar. Pink sterdagen: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 635 en 9 uur. Overige dagen. 2 30 en 8 uur CITY THEATER. SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag: „Hallo New York Elke leeftijd. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Een heer ln 't verkeer Elke leeftijd. Pinksterdagen; 2. 4.15. 6-45 en 9 u Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 u. Vrlja. 8 uur. Ov. dagen 230 en 8 uur. 12 Mei: d' Oranjeboom. 20 uur. Lande lijke hersengymnastiek-wedstrijd S.OV.A, 12 Mei: Amlcitia. 20 uur. Toneeluit voering van plaatselijke toneelver eniging „T en O" met .Margie" 12—14 Mei. School voor Wijsbegeerte Plnkstcrleergang o.l.v Prof. Dr. H. J Pos. Onderwerp „De filosofie van Plotinus". 14 Mei: Maandag. Markthal, gehele dag. Bondsdag Bond van Gerefoi- meerde Meisjesverenigingen in Nederland. 14 t/m 19 Mei Blauwe Week collecte ten behoeve van het hulp- en red dingswerk aan drankslachtoffers aller gezindten. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- cn Vrlldagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2 304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—8 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL- Uitle ning 11—12.30 en 2 30—5.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur. Klop even oaD 't Stadsven- ster. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf anr. uitkleedt. Jurkje over het ze een lap. die ze voorzich- vendien is het fotografisch hoofd, sokjes aan, neep- tig om het mismaakte lijf deel hier wel zo verzorgd mutsje op. Neepmutsje af, wikkelt. Nu is er toch nog en met talrijke uiterst sokjes uit, jurkje terug een andere blijde toets in knappe vindingen door- over het hoofd. Het is een het beeld van het straatje spekt, dat het oog voort- wonderbaarlijk mooie pop. dan alleen het zilverige durend wordt geboeid. Rose met donkerblauwe Jifht dat van boven de De locale kleur is prach- Driessen het blijspel „Dol- ogen bolrood onder lange, k,0°f ln vloeit. En de koele tig verzorgd; het verhaal iv» voor -t voetlicht kwam donkerbruine wimpers. ™ind draagt trouwens geu- speelt in het New York Ret stuk werd goed ver- Geen wonder dat ze zon Teg Qa" van het bloeiend van omstreeks 1850. Nodig tolkt. Het revuegezelschap kostelijk bezit kennelijk plantsoentje verderop. was dit echter niet, want blijkt dus ook lot goede niet uit handen durft te j j r*i naar een bruid- toneelprestaties in staat. leggen. De fruitkist staat Donderdagtilm schat, die een verder on- De hecr Nieuborg ver er maar leeg en doelloos H t t nood7akeliik pn toll-pr, c iriiw hot L-inr? nei ls "iei nooazaKenjK, en telkens kijkt het kind argwanend om zich heen, dat een film drager is van een spannend verhaal, om zon heeft betekenend jongmens be- tolkte de dank van de drijft, zal ook in onze da- veje aanwezigen. De dames gen nog wel voorkomen. kregen bonbons, de heren Deze Metro-Goldw vn- een rokertje. Het stond we overigens niet u>t het 1S een 6oed geslaagd wej niet op het program- rolprent, dat de Directie tocb nog pittig gedanst, van „Grand in haar Don- Henk Driessen was de derdag-cyclus zo gaarne i(band» Solistenconcours j een sydiiiicuu vciiidcti, «jiii als was ze omringd door te ku£nen boeien Waarbij jaloerse wezens. we overjgens njet Ujt het Maar even later wordt oog mogen verliezen, dat haar behoedzaamheid be- een. gebeuren in kleine zonder grijpelijker, want uit de kring toch van een diep- nerciaE.c, oude schemering van de nauwe menselijke tragiek kan zijn vertoont' oo Ti anvn klinkt nlntsplinn im.nn rinr uu Sneltekenen sombere kloof in een hoog- schril geschreeuw. „Moe, betrokkenen in sterke ma- gebergte. Links en rechts, waar is m'n pop nou?" En te "kan beïnvloeden, zonder een beetje naar voren hel- dadelijk daarop: „Snert- evenwel op een of andere De Haak-in-actie te Zaterdag 19 Mei as. or- lend. de steile wanden van kind, blijf met je handen wijze de buitenwereld te Amersfoort loopt goed. Er ganiseert de Amersfoortse donkerverweerde huizenge- er af. 't Is mij n pop!" Een beroeren. wordt in ieder geval niets Contact Commissie, het veis. En daarin de deur- wat groter meisje buigt Zo is de film „Erfgena- ongedaan gelaten om het overkoepelende orgaan van openingen. gelijkvormige zich wild over haar zusje me", die gister in de Don- bedrag op te voeren. Van- de muziekcorpsen hier ter toegangen tot de als spe- op de drempel en rukt haar derdagcyclus van „Grand" daag en morgen is er een stede, voor de derde maal lonken zo duistere gangen, de rose schoonheid uit de werd vertoond 'n rolprent, nieuwe nooit in de actie, een solisten-concours Aan Aüeen het tintelend grijs handen. Vreemd, niets van dje njet door een boeiend Gaat u maar eens kijken dit concours, dat gehouden uatt het smalle streepje alles, dat men zou ver- voorvól de aandacht trekt, in de etalage van Ramse- wordt, in het KAB-gebouw lucht boven de grauwe wachten gebeurt. Geen ge- maar door de uitbeelding laar in de Langestraat. kunnen alleen deelnemen, kloof wekt gedachten aan schreeuw, geen geschimp Van het verloop der ge- Daar kunt u een snelteke- leden, die aangesloten zijn lente, groen, hartverruk- en gescheld, geen tranen beurtenissen toch in hoge naar bezig zien. Ook hij bij een van de Amersf schoon. In de ope- met tuiten. Even blijft de mate spanning weet te werkt voor de Haak-in- harmonie- of fanfarecorp- kend actie. Hoe? Wel, dat zult sen. u wel merken! A. Stadsvenster VRA-feest „Zonnestraal" ning van een der vermeen- van haar kleine vreugde wekken. de grotten zit een meisje beroofde nog zitten. Dan Het sterke spel van Oli- van een jaar of vier. Sluik staat ze op zoals ook haar vja de Havilland, Montgo- blond haar, een appelge- moeder dat waarschijnlijk mery Clift en Sir Ralph dichtje boven een felrood doet. De handen op de Richardson maakt van de- truitje, de grijze kousen tot knieën en licht voorover ze filmgeschiedenis een op de 'hielen van haar ka- buigend. Zonder aarzelen dramatisch gebeuren. potte pantoffeltjes afgezakt, loopt ze naar binnen, rom- Daarnaast is de bekwa- Zij zit links op de dremmelt wat achter in de gang me regie van William Wy- door een bijzondere pretti- bezighoudt met het uitzet pel- rechts staat een fruit- en komt terug met een an- ier (onder wiens leiding ge sfeer. Zo was het ook ten van busjes. Van tijd kistje met wat lappen. Het dere pop. Een pop zonder aa (iMrs Minniver" ont- Donderdagavond in'sPrin- tot tijd worden deze bus- bed van de pop. die ze op hoofd, zonder benen, zon- st0nd) in elke scène van senhof toen onder de be- jes geledigd. De jongste schoot houdt en aan- en der kleren. Uit de kist vist het werk te bespeuren. Bo- kwame leiding van Henk oogst is f 295.09. De feesten van de Ver- In Amersfoort is een co- eniging van Rijksambtena- mité van „Zonnestraal", ren kenmerken zich altijd dat zich in het bijzonder (Advertentie I. M.) Deze week besloot dr P. Glazema. directeur van de Rijksdienst vui Oudheidkundig Bodemonderzoek in Nederland, zijn reeks van drie lezing voor de Volksuniversiteit over Recente Opgravingen in de Nederland Bodem. Spreker begon zijn cursus met een rechtvaardiging der Historiscl Wetenschap. Hij wees er op. dat historische bezinning to' 'lc wezenstrekkr der menselijke persoonlijkheid behoort, op grond waar\. i men Historisc Onderzoek een aprioristische opdracht moet noemen. De duiding der hii torische gegevens, geschreven of niet-geschreven, zal, ondanks streven na; wetenschappelijkheid, een subjectief karakter vertonen. De taak der a: cheologie is tweeledig, nl. descriptief en reconstructief. Hij wees op i grote belangstelling zelfs van eenvoudige dorpsmensen voor de opgr: vingsarbeid en zag daarin een streven om de ocr-angst te bove te kornet daar verbondenheid met het verleden rust geeft. Spr. wil behandelen de recente archeologische vondsten in Neder lands bodem, d.w.z. wat sedert 1948 aan cultuurresten te voorschijn is gekomen- Hij toont aan de hand van een kaart de vindplaatsen, waarbij op treffende wijze blijkt, hoe het oorlogsgeweld in Oost- Brabant en Noord-Limburg de Mannen van de Leerschool der Spade in de gelegenheid heeft ge- steld onderzoekingen te doen, waar -Q - jaar- bij de verbrJ d.t voorheen niet mogehjk was. I djng van ^,eg uilgestret en rijk gravenveld ontdekt (20 b: 30 m.>, dat blijkens de overbegr- vingen eeuwenlang in gebruik m-:« zijn geweest en waar zelfs nog en: ge resten van christelijke grave zijn aangetroffen- Kisten en kiste: vol bijgaven als wapens, kruike: potten. kralensnoeren van gl* barnsteen en beschilderd aarde werk, gespen, naalden, fibulae haarspelden, sporen van doder planten en vooral mcoi gevormd: fijne drinkglazen en kommen we den ontgraven een schitterer.c verzameling, gedeeltelijk voor cursisten te bezichtigen in de trines der bovenzaal van het Rijk- bureau, waar Dr Glazema zit laatste les gaf. De derde avond gold de Frank, sche cultuurresten. Deze besch- vingsperiode ligt voor ons no| goeddeels in het duister. De vasie der Franken begon 240 n. Cj In 402 werden de laatste Romeins troepen van de Rijn teruggenomen Men kan wel zeggen, dat onze hi storie van plm. 300 tot Karei dl Grote (800) nagenoeg volledig h het duister ligt. Wel heeft Ho!) werda verscheidene grafveldel ontgraven (Putten, Swalmen. Rijn: burg), maar de cultuurresten zijl niet te classificeren en nog mindcl te dateren. Een belangrijke ont dekking bij Rhcnen zal vermoede lijk meer licht brengen. Daar ver met name onder de puinen der verwoeste kerken. Ook de inten sievere ontginningen met de krach tiger werktuigen van de na-oor- logse tijd hebben cultuurresten te voorschijn gebracht, waar men die voorheen niet kon vermoeden. Hij wees hier op de verantwoordelijke taak van de wetenschappelijke graafarbeid: wat eenmaal is ont graven en weer diclitgeworpen, is voor verder onderzoek waarde loos. Hij toonde met lichtbeelden van tumuli-profielen welke scha de reeds eeuwen lang aan het we tenschappelijk onderzoek was toe gebracht door wat hij noemde „de pest der schatgraverij" en even eens door het dilettantisme van op sensatie beluste leken. Spr. beschreef en toonde met lichtbeelden de moderne methode voor de ontgraving van tumuli, de quadranten-methode van dr Van Giffen, die de grootste waarborg geeft, dat niets verloren gaat en de relatieve ouderdom van aard lagen en cultuurresten nauwkeurig kan worden vastgesteld. Foto. te kenpen en aardzeef zijn, na de spade, de hulpmiddelen. Als winst na droeve oorl-^ verwoesting toon. de spr. een reeks interessante licht beelden van inwendig beschilderde graven onder de kerkruïne van Aardenburg. De tweede avond besprak dr Glazema de recente opgravingen van Romeinse cultuurresten in de stad Utrecht en die in Eist (Be tuwe) In deze laatste olaats vond men onder de puinen der in '45 verwoeste kerk de resten van een basiliek, gewijd aan St. Weranfri- dus, daaronder de fundamenten van een grotere, en daaronder weer die van een kleinere Ro meinse tempel met hun zeer merk waardige muurstructuren. Een Ro meins badhuis en een stuk water leiding werden onlangs te Heerlen blootgelegd. Zeer merkwaardig, sensationeel zou men haast zeggen, was de ontdekking en gedeelte lijke ontgraving van een complex van kunstmatige grotten aan de noordwestrand van de stad Maas tricht, die men. op grond van twee in de mergelwand uitgesneden vruchtbaarheidsbeeldjes, voorlopig als kunstmestmagazijnen meent te moeten beschouwen. Ambtenaren vieren feest Donderdagavond gaf de Rijk ambtenarenvereniging onder reg" van Henk Driessen een goed slaagde opvoering van het blijsp- „Dolly" in Prinsenhof. De typt voor de diverse rollen waren goe gekr«^n en het stuk werd vlot g* speeld. Hieruit blijkt dat het oo: spronkelijke revue-gezelschap od op toneelgebied thuis is. Na afloc dankte de heer Nieuborg de spelen voor het gebodene. Alhoewel o® niet in de bedoeling lag na afloc; te dansen werd Henk Driessen b- reid gevondrn voor muziek te zcr gen. zodat de resterende tijd gevul' werd met het maken van een g{ zellig dansje. Gevonden voorwerpen Portemonnale. halsketting, huissleutt gymschoen. kwartiermuts. halsdof' kinderfietsje. muntbiljet, armbandj' broche, armband. 2 muziekboeken. glacé dameshandschoenen, portemonni met inh glacé dameshandschoen rozenkrans, oorbel, sigarenaanstc^ autoped, glacé handschoen, pakje c' bonpapier, kindermuts. vlaggestok i vlag. ceintuur, portemonnale met ln-- Udmaatschapsbewijs N.S., klnderfle'-'; boord, ceintuur, glacé handschoen - armbandje broche, kruiwagen. c«; tuur- halsketting, hoofddoek, kinaf- jasje. armband, rozenkrans. EINDHOVEN. De burgemee:'1 heeft gistermiddag officieel het gel- en dierenpark „Animali" -£- opend.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2