KLANKTECHNICUS hóórt bij orkest - als verlengstuk GEEN Gelezen gewogen Nederlands luchtdoelartillerie op moderne leest North State BRAHMS EIST EEN ANDERE MICRO DAN MOZART LEERLING VERPLEGENDEN Hei komt aan op artistiek gevoel van 'n technicus die technicus is VJ Locomotief schept personenauto Hervaccinatie in lieel Brabant Samengaan burgerij en leger in te beveiligen streek GRATIS „PUCH" MOTORRIJWIEL GARAGE HENK VAN HARTEN SOCIALE INSTELLING MnL of Vrl. kantoorbediende DE VRIES SUSAN GEMEENTELIJKE PUBLICATIES 6 Zaterdag 12 Mei 1951 (Van onze Hilversumse correspondent) We hebben een dag „meegelopen" met een klank-technicus, dat is een man, die tussen elke radio-uitzending en de luisteraars inzit. Met zijn handen bij de knoppen. Zwarte schijfjes, die hij naar links of rechts draait, niet zo maar en ook niet voor hard of zacht, maar om bij de uitzending van een dansorkest bijvoorbeeld de goede verhouding tussen het koper, de saxofoons, de rhythm-sectie en de zanger(es) te krijgen. Het gaat heus niet zo, dat er voor zo'n orkest een microfoon wordt opgehangen, en dat er dan iemand een knop open draait, en dan.... vooruit met de geit, laat komen, wat komtHet gaat heel, heel anders. Onze man, die dag, was J o s D i t- mars, die de uitvoerende musici maar al te graag in de glazen con trolekamer naast de studioruimte achter zijn knoppen zien zitten. Vooral bij dansorkesten is hij in trek. Hij hóórt zo goed, omdat hijzelf musicus (trombonist) is. En hóé belangrijk dat is. merkt men direct. Op zijn rooster staat voor de morgenuren: The Ramblers, uitzen ding in de VARA-studio. Terwijl hij de microfoons in de nog lege studio ophangt, op de juiste hoogte, geeft Ditmars zijn eerste theorieles weg: „Kijk, dit be roep heet dan officieel klank-tech nicus. maar het heeft met techniek nu net precies niets te maken. Weet je waar het mee te maken heeft, waar het in dit vak vóór alles op aankomt? Op ons artistiek gevoel. Als er wat stuk is. als er een mi crofoon of een versterker uitvalt en het is ernstig, dat wil zeggen niet zo een, twee, drie te verhelpen, dan gaat de klank-technicus dat appa raat heus niet uit elkaar schroeven, dan komt onze storingsdienst in actie. Wij, klanktechnici, zijn een verlengstuk van het orkest. „We doen mee" We voelen ons één met die jon gens, die daar aan de andere kant van het glas zitten te spelen. En we luisteren mee. we leven mee. geestelijk doen we mee. We geloven in die muziek, en als het rhythme te» hard door komt, dan draaien we de rhythmeknop op ons knoppen paneel wat dicht, en als de trom petten wat verzwakken, dan gaat de knop voor de trompetten wat open. Zo luisteren we maat voor maat mee. Hier, nu hang ik die microfoons op. Straks spelen hier de Ramblers en daar moeten ze zo bij hangen. Dat is uitgebalanceerd tot en met. Maar bij een pianorecital komt bij Brahms de microfoon anders te hangen dan bij Mozart. En bij een puntige aanslag van een pianist hangen we de microfoon wat verder weg dan bij een solist met een slapper toucher." Hij lacht, deze Jos Ditmars, want hij is enthousiast als hij over zijn vak vertellen kan. „Ik ben dan klank-technicus, maar als straks de sax-en zitten te blazen, dan blaas ik in feite mee met ze! Begrijp je, wat ik bedoel? We hebben 'n dit vak onze oren nodig en niet onze nijptang!*' De Ramblers zijn binnengekomen. Theo Uden Masman brult naar boven of „ie kan" De microfoonrepetitie begint. Jos Ditmars regelt di verschillende knoppen bij. Voor de saxophoons, het rhythme, het koper. „Straks moet ik de zangeres nog hebben." mompelt-ie, „maar dat komt wel in orde." Stem weg En dan begint het. Een paar num mers klinken vlot, ook tot Jos1 te vredenheid. Maar bij ..Twelfth Street Rag" stormt hij ineens zijn hokje uit. Een leek heeft nog geen opval lend inzinking of iets dergelijks waargenomen, maar Jos' oren zijn stukken beter: „De hele eerste stem is zoek. Ik heb helemaal geen eer ste stem meer." De jongens nemen zijn opmerking meer dan serieus. „Hij hoort geen eerste stem," zegt Theo Uden Masman, „dat moet over en anders." „Je moet eigenlijk hun hele repertoire uit je hoofd kennen." zegt Jos. Het nummer wordt overgedaan, en iomfantelijk gaat de duim van onze klank- technicus omhoog. De Ramblers glimlachen dankbaar terug. Na een uur repeteren gaat de uit zending zelf vlot de lucht in! *s Middags dirigeert het rooster ons naar de AVRO-studio 10 (de studio waar altijd de hersengym nastiek vandaan komt). Nu is er een recital van fluit en piano. In de controlekamer is ook een muziek- regisseur van de Ned. R^dio Unie aanwezig, in dit geval de heer Hugo Godron. bekend als componist. Hij is er om aanwijzingen aan de uit voerenden te geven om hun muzi kale prestaties eventueel nog op te voeren. Onze klank-technicus hangt de microfoon huizenhoog boven de fluitiste. „En toch niet laten gal men." zegt hij, „dat is de kunst." Uiteindelijk berust de volle verant woordelijkheid voor de uitzending bi.i de technicus. De solisten nemen hun program ma door. „Alles jofel voor elkaar." glundert Jos. Straks als het rode licht aanfloept is het weer een half uur ingespannen luisteren, hoge fluittonen in de gaten houden bij voorbeeld, al komt hier niet zo veel bijhoren als vanmorgen bij het dansorkest. 's Avonds zit Jos in de grote zaal van de AVRO-tudio op het toneel. In het glazen hokje aan de rechter zijde. Uitzending: AVRO's bonte Dinsdagavondtrein. Hier is nog een extra knop waarmee gewerkt wordt. De kriop van het publiek, de zaal. Applaus wordt b.v. ook door Jos' oren gewogen en geregeld. Frans Muriloff wandelt bij hem binnen en geeft nog een paar ver anderingen in de tekst door. Bas zachter Vijf knoppen staan te wachten op Jos' vingers. Vingers, geleid door zeer gevoelige oren. Dikwijls kijkt orkestleider Gerard van Krevelen tijdens het dirigeren even naar zijn technicus. „Hoe gaat het? Hoe ALS EEN KAPITEIN op de brug van zijn schip troont klanktech nicus Jos Ditmars in zijn glazen huis, de controlekamer. Zijn commando-microfoonis het enige middel van contact met de studio en het geluid dat daar wordt voortgebracht bereikt hem alleen via een luidspreker. De wanden en ramen laten geen ge luid door. Nog een laatste aan wijzing de uitzending kan be ginnen. klinkt het?" staat zijn gezicht. Jos steekt zijn duim omhoog. Of (wat ook wel gebeurt) hij geeft een teken dat de bas zachter moet. Of de violen wat vloeiender. De musici zelf hebben het met één oog al ge zien. De bas is al wat zachter, de violen zijn al wat vloeiender. De optredende kleinkunstartisten houden de technicus in zijn glazen kooitje ook met één ooghoek in de gaten. En de technicus op zijn beurt laat ze geen ogenblik schieten. Na afloop komen ze bij hem langs: „Bedankt Jos. voor alles wat je d'r weer aan gedaan hebt." „Ja. best hoor." zegt Jos. die gauw naar huis wil. Maar hij heeft ons, behalve een stevige hoofdpijn, toch ook nog een andere visie op dit beroep van technicus meegege ven. Want in zijn beroep van klank technicus blijkt de volle nadruk op de klank cn niet op de techniek te vallen. Chauffeur 400 meier mee genomen maar ongedeerd Van onze correspondent) ZWOLLE. Vrijdagmorgen om half acht is de marktkoopman W. Grevink uit Almelo op de door flikkerlicht beveiligde overweg te Mariënheem onder Raalte door de trein uit Almelo naar Zwolle ge grepen. Zijn vrijwel nieuwe auto werd geschept en bleef op de bum pers van de locomotief hangen. Toen de trein naar 400 meter tot stilstand was gebracht, stapte Gre vink zonder uitwendige verwon dingen uit zijn vernielde wagen. De trein had twee uur vertraging. Grevink klaagde slechts over pijn in de schouder. (Eigen bericht) DEN HAAG. Nu de pokken de grens van Tilburg hebben over schreden, heeft de inspecteur van de Volksgezondheid in Noord- Brabant geadviseerd om ogenblik kelijk de massale hervaccinatie in alle gemeenten in deze provincie ter hand te nemen. De voorberei dende maatregelen daartoe waren m bijna geheel Brabant reeds ge nomen. zodat verwacht mag wor den, dat binnen enkele dagen heel Brabant gerevaccincerd zal zijn. De koepokinrichting te Amsterdam is op het ogenblik in staat om voor de gehele bevolking van Neder land entstof te leveren. Hoewel er weer enige ziektegevallen zijn bij gekomen kan men op het ogenblik nog slechts van een lichte epidemie spreken. Berijder van bromfiets verongelukt EDE De timmerman G. v. d. H. kwam Donderdagmiddag op een rijwiel met hulpmotor van het erf van een boerderij aan de Here mij ersteeg rijden. Hoogopgegroeide struiken belemmerden zijn uitzicht en vermoedelijk daardoor reed hij tegen een juist passerende vracht wagen. V. d. H. viel en werd zeer ernstig gewond. Voordat een dokter arriveerde was hij reeds overleden. Een modern handboek over de In on- ze schilderkunst toch zo belangrijke periode van de Haagse School, bestond niet. en helaas, kan men niet zeggen dat ln deze lacune op bevredigende wij ze werd voorzien, door het bock van G. Colmjon „Dc Haagscbe School" dat bij de Lcldsche Uitgeversmaatschappij is verschenen. Het boek is breed genoeg opgezet en behalve de eigenlijke Haag se School worden ook de Nederlandse en Franse voorgangers en geestverwan ten. behandeld. Het spreekt echter wel vanzelf dat bij zulk een ambitieuze op zet een heel wat lijviger boekwerk no dig zou zijn geweest om aan de over vloedige stof recht te kunnen doen. Nu is slechts een oppervlakkige schets ont staan die aan een belangrijk schilder als Gabriél 12 regels wijdt, aan Tholen 6. aan De Zwart 6. aan Verster 5. de naam van Isaac Israel nergens noemt, evenmin als Akkringa, Flons Arntze- nlus. Mciners van der Weele. En wat moet men zeggen van een vakboek dat van Jan Toorop. behalve enkele onbe duidende biografische gegevens, slechts weet te vertellen dat: „Mick Jansen, niet zo zeer als een volgelinge van hem moet worden beschouwd, dóch dat zij een groot aandeel in de geestelyke ver fijning van de schilder heeft gehad." De illustraties by deze geschiedschrijving werden oordeelkundig door dc heer P. A Scheen gekozen. R. P. De Finse schrijver Edzard Schaper heeft in „De laatste pope" getracht de tragische strijd na dc vorige oorlog van door Rusland verbannen vertegenwoor digers van de eens zo ryke Russisrli- Orthodoxe Kerk en met name het ic- vens-lot en -slot van de laatste pope van een klein stadje te schetsen. Dc schryfwijze. door Schaper toegepast, is typerend voor zijn omgeving doch slaat bij ons niet zo aan. Het ontbreken van dialoog, de te er# in mineur gestelde geschiedenis, maken dat de lezer niet geboeid biyft. De schildering van de hoofdfiguren is evenwel zo doorvoeld, dat ze met hun gewetensconflicten gaan leven. Daarom mag men dit bij J- J- Romen Zonen, Roermond, versche nen boek niet geheel afwijzen. Maar als men niet bereid is dc die pere zin van deze beklemmende roman te doorzien of te accepteren, dan nog biedt dit boek zó veel goeds, dat net lezing verdient. Door zyn met opzet star en eenvoudig gehouden verhaal, door de vele ontspannende intermezzi, door het geraffineerd uitgedachte werksysteem van het regiem ln zijn (gelukkig denk beeldige) wereld van morgen, een re giem dat de menselijke waardigheid rc- hcel uitsluit ook cn vooral by zijn te- firesentanten. heeft Jens een werk ge- cverd dat misschien demonisch, maar evenzeer intens boeiend is. Het boek. dat de nog zeer jonge Duit se geleerde Walter Jens schreef: „Neen de wereld der beklaagden", (ver schenen bij Dc Fontein. Utrecht) maakt ccn bijzonder diepe Indruk. Jen? heft, als hu het macabre verhaal vertelt van Walter Sturm, de laatste vertegenwoor diger der menselijke waardigheid, ten dode opgeschreven en daartoe gebracht door een afgrijselijke staat der toe komst. als het ware vermanend dc vin ger op Mensen, deze kant gaan vve op als we zo met dc ontluistering en afbraak van de geest doorgaan. Van J. Dommerint» en P. de Goede is bij Van Loghem Slaterus verschenen ..Het biljartspel", een keurig verzorgd boekje, bestemd voor de leek. Het bevat een dertiental theoretische ..lessen" verduidelijkt door schematische voor stellingen. Hoewel hier en daar wel licht iets te technisch, zal het werkje bij aandachtige lezing stellig een goede ondergrond kunnen vormen voor de be ginneling Een ondergrond, die tot nu toe bij de doorsnee biljarter bliikt te ontbreken, aangezien er nog tè veel op „practijk" wordt gespeeld. Slechts wei nigen weten iets van het „waardoor?" en „waarom?", vragen die door Iemand, die op biljartgebied tets wil presteren, stellig geen vragen mogen blijven. Pieter Lagaay, bekend gezagvoerder van de Holland—Amerikalijn. is niet zo lang geleden, na een lange en respecta bele staat van dienst, met pensioen ce- gaan. Als zovelen van zijn gepenslon- neerde confraters, is ook hij niet stil in een stoel gaan zitten, maar heeft hij zich aan het schrijven gezet, aan het optekenen van gebeurtenissen uit zijn zeemansloopbaan. Het resultaat is een boek „Vier gouden banden", geheten, uitgegeven bij Jan van Tuyl te Ant werpen en Zaltbommel. Bil de samen stelling heeft kapitein Lagaay de assis tentie gehad van Hans van Assumburg. Het Is een bizondcr prettig te lezen bock geworden, een gezellig boek. De schrijver vertelt zo gemoedelijk weg van zijn avonturen, zonder enige op smuk of geromantiscer Aardie is ook de manier, waarop hij van ziln leven als zeeman vertelt. Hij stelt het steeds voor alsof hij juist terug is van een reis en familie en bekenden nu aan dringen om eens wat te vertellen. En dan stopt hij zijn pijp cn komt hU voor de draad met een verhaal. Een andere verdienste van kapitein Lagaay's bock is de instructieve waarde ervan. Steeds is hij er op bedacht zijn belevenissen zo neer te schryven. dat vooral jonge mensen, die het zeemansleven ambiëren er iets uit kunnen opsteken Vele jon geren. die met enthousiasme het vak van zeeman gingen leren, werden te leurgesteld en wel voornamelijk omdat zJJ eigenlijk niet precies wisten, wat er zoal op een koopvaardijschip te koop is. Er zyn zonkanten, maar ook schaduw zijden I Kapitein Lagaay wyst op het ene zo goed als op het andere en dat is van groot belang. Hy nodigt zelfs de jonge adsplrant-zeeman uit hem op te zoeken in zijn woning, Westsindellnge 72 te Overschie. Als een jongen naar zee wil. die niet precies weet hoe of wat, laat hij dan eens met mij komen Dra ten. aldus kapitein Lagaay. In de historische roman „Speculant J onder Napoleon" (Strengholt's Uitge vers Mij. N.V.) schildert Egbert J. Tobl de opkomst, bloeiperiode en uiteindelij ke neergang van het leven van de gToot-speculant Ouvrard. De figuur van Ouvrard loopt parallel aan die van zijn grote tyd- cn landgenoot Napoleon. Beiden streven een keizerrijk na: de een op financiécl, de ander op politiek gebied. Zo trekken zij elkaar beurte lings aan en stoten elkander af. Het boek is geschreven met de precisie van een econoom in een strakke, hier en daar Ietwat vormeiyke. maar over het algemeen toch boeiende „De Droomfabrikantcn" van Harold Robblns (Uitgeverij J. H. Gottmer) geeft ons bijwijlen wel een flinke dosis arrogantie en dikdoenerij te slikken. Maar daar tegenover staat, dat men een goede indruk krijgt van de gang van zaken in de Amerikaanse filmindustrie. Wij maken kennis met de bezeten John Edge, die niet ziet waar zijn eigen ge luk ligt, omdat hij van niets anders denkt dan aan filmen. We zien hoe hij het van klein ondernemertje, die hor tende rolprentjes fabriekt, brengt tot „big boss" en producer van films met al het raffinement van de moderne techniek, ofschoon zijn pad allerminst over rozen gaat. Dit boek werd ver taald door A. L. K. Menning—Koop. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Toen na de overdracht van de souvereiniteit over Indo nesië, het KNIL. ging verdwijnen, is er althans één onderdeel van de Ko ninklijke Landmacht geweest, dat de schepen en vliegtuigen die KNIL- menscn naar Nederland terugbrachten, met onverholen ongeduld op hun tocht naar patria hebben gevolgd. Dat onderdeel was het Commando Lucht doelartillerie. Met open armen hebben kolonel G. J. M. C. van Nijnatten, commandant van de LU(chtdoel)-A(rtillerie), en zyn staf de beroepsmili tairen van het KNIL bijkans op de aanlegsteigers en vliegvelden opgevan gen. Geen onderdeel van de Koninklijke Landmacht had by wjjze van spreken meer behoefte aan een goed geschoold kader van beroepspersoneel dan de LUA-in-opbouw. De geest was er weL Het mate rieel niet. Zoals de toestand nu is, lijkt zij enigszins op die van toen. De geest onder de mensen van de in 1949 ge vormde I.UA is prima. In een korte - .periode is er door een groep be mensen in de rangen van de LUA roepsmilitairen, reserve-officieren Beroepspersoneel van specialisten Dankzij de toestroming van KNIL- zal op 1 October a.s. de gehele vre desorganisatie van dit - belangrijke onderdeel voltooid zijn. Op die da tum zullen de drie regimenten zware luchtdoelartillerie „Rhenen", „Ypenburg" en „Waalhaven" en de drie regimenten lichte luchtdoelar tillerie „Betuwe". „Kornwerderzand" en „Hoek van Holland" en de Luchtdoelartillerieschool volledig bemand zijn met beroepspersoneel, zonder hetwelk een gespecialiseerd wapen als dit het nu eenmaal niet stellen kan. De luchtdoelartillerie is in ons land lange tijd een schromelijk ver waarloosd onderdeel geweest. Voor de laatste oorlog moest het 1933 worden, alvorens de regering tot het oordeel kwam, dat er tegen eventuele aanvallen uit de lucht nog iets meer in het geweer diende te worden gebracht, dan 't handje vol jachtvliegtuigen en de weinige, te oude, kanonnen waarover we hier beschikking hadden. Omdat er niets anders beschikbaar was, had men het enkele jaren tevoren nog moe ten doen met vestingkanonnen, die men door enkele kunstgrepen om hoog kon laten schieten in plaats van horizontaal, maar die slechts door blind geluk ooit een vliegtuig zouden kunnen raken. Dat dit het wapen bij uitstek was tegen de Heinkels en Stuka's, welke Hitier liet bouwen, kan moeilijk worden volgehouden. Niettegenstaande de schamele ba sis waarop de luchtdoelartillerie hier in die Meidagen was geplaatst de Duitsers hielden de levering van de meeste bij hen en bij de Tsje chen bestelde moderne stukken voor de zekerheid tot na de bezetting op werden hier toch nog 315 Duitse vliegtuigen in de tijd van vijf dagen van de grond af neergehaald. Dat ligt meer aan de inspiratie, welke van de staf van generaal Best uit ging. en aan de heldenmoed van de mannen, die achter de luttele stuk ken stonden, dan aan iets anders. Aan hun ongehoorde moed herinne ren thans de namen van de zes re gimenten LUA., die genoemd zijn naar de plaatsen waar de Lucht doelartillerie zich het felst heeft geweerd. Ned. Herx. Kerk Beroepen te Daarle en te Hooffblok- land C. J. Jansen cand. te Wezep; te Maarssen (vac P. Moerenhout) J. Ver maas te Dirksland; te Veenhuizen (toer.) A. Th. Greevs te Termunten. Beroepbaarstclling de heren J. v. d. Bogerd cand. te Rotterdam Beneden Linker Rottekade 141 te Rotterdam en B. Christcnsen cand. te Leiden Witte- singel 31 stellen zich beroepbaar. dienstplichtige onderofficieren een uitmuntend stuk organisatorisch werk verricht. Ook de basis waarop de lucht doelartillerie thans gesteld is is hecht. Passend in het Atlantisch geheel is dit onderdeel van onze defensie op hyper moderne leest ge schoeid. Voor de oorlog was het zwaarste luchtdoelgeschut waarmee Neder land voor de afweer van vijande lijke luchtstrijdkrachten rekening hield het 7.5 cm tl (tegenluchtdoel). Thans is deze verdediging gebaseerd op stukken van 9 cm tl en 12 cm tL Tegen aanvallen van laagvliegende luchtstrijdkrachten beschikt men over kleinere kanonnen en vele soorten luchtdoelmitrailleurs, beide van de allernieuwste typen en met een enorm vuurvermogen. En daarnaast zijn thans in ont wikkeling vloeistof raketten waar mee in de toekomst de strijd kan worden aangebonden tegen zeer hoog vliegende vijandelijke vliegtui gen, die deze raketten door derzel- ver ingenieuze constructie naar zich toe trekken. Aldus uitgerust zal de luchtdoel- artillerie hier een volwaardig component worden in de drie-een- heid Luchtmacht-Luchtdoelartillerie- Burgerlijke Verdediging, van welke drie-eenheid iedere component de twee andere hun bestaansgrond geeft. Voorwaarde is echter, dat het ma terieel er komt. Deze keer behoe!. de vrees niet te worden gekoesterd, dat het materieel te laat komt zoalj in 1940. Het Atlantisch hulp-pro- gramma biedt daartegen afdoendt verzekering. Maar iedere dag dat het eerder komt wordt de opleidin- toch zeer veel gemakkelijker. W;' het personeelsprobleem betreï: schijnt de LUA thans op de goede' weg te zyn. Sedert de oprichting van hei Commando Luchtdoelartillerie heeft men getracht lichte luchtdoel-een- heden op te bouwen in het kader van de Nationale Reserve. Aange zien de luchtdoel-artillerie alleen kan werken in wat bezetting be treft complete eenheden is bet noodzakelijk dat de totaal benodigde mankracht doorlopend aanwezig ii De uitgroei van de kernen der Na tionale Reserve tot dergelijke volle- dige eenheden is echter op een te leurstelling uitgelopen. Vandaar dat het „commando luchtdoelartillerie" met enthousiasme 't meer belovend initiatief heeft toegejuicht van een comité in de Zaanstreek, dat de autoriteiten een complete eenheid aan mankracht wil garanderen, voor de afweer van luchtaanvallen in de eigen streek. „Ik kan hierop naar ik meen wel bouwen", zei kol. van Nijnatten, „omdat hierdoor een groep mensen die in hun streek het vertrouwer hebben, zich er voor garant steller dat zij de man die reeds zekere geschiktheid heeft voor de vervul ling van een bepaalde taak, hetzi. als chauffeur, hetzij als kok. hetz:. als radio-specialist. beschikbaar zullen maken. Wij zelf zorgen we! voor de aanvullende opleiding ec voor de scholing in de militaire be ginselen. Hoofdzaak is. dat er eer lichaam is. dat zich verantwoorde lijk stelt voor het doorlopend aan wezig zijn van dc benodigde man kracht voor dc voltallige bezetting van een eenheid. Op de weg die dt Zaanstreek thans heeft aangegeven kan de mankracht voor de lucht doelartillerie geput worden uit die categorieën van mannen, die niet aanmerking komen voor actieve dienst in het veldleger. En tenslotte geeft deze samenwerking een hee. goede band tussen burgerij en leger in de streek die beveiligd wordt.' Voor de Luchtdoelartillerieschool te Ede slaat thans een zeer mo derne luchtdoeleenheid bestaande uit het nieuwste zware geschut. Op deze foto een 00 mm Ameri kaans kanon uit deze eenheid met bijbehorende radarbediening rechtsvuurleidingsloestel Het richten van het kanon geschiedt geheel automatisch door verwer king van de gegevens van de ra- darapparatuur via het vuurlei dingstoestel. Heideman t/m Dinsdag 15 Mei AFWEZIG. ADVERTEER REGELMATIG Voor de vele blijken van TANDARTS medeleven ondervonden, en voor de deelneming betoond bij het plotseling overlijden van onze lieve zorgzame Man en Vader, de heer JOZIAS DAVID GOEDHALS betuigen wij hiermede aan allen onze hartelijke dank. M. Goedhalste Kulv J. E. Goedhals Amersfoort, Mei 1951. Arnhemseweg 144. I ZOEK DE TIEN MONTAGEFOUTEN in het „Puch" motorrijwiel, dat in onze étalage staat. Hoofdprijzen „PUCH" 125 en 250 cc. met andere prijzen, o.a. lederen jassen!! Deelname geheel vrij. Vraagt een deelnameformulier (van Dinsdag a.s. af gratis verkrijgbaar). WESTSINGEL. 1 Hoofdagent PUCH" TELEFOON 5077 Wordt gevraagd voor spoedige indiensttreding een liefst met diploma M U.L.O of daarmee gelijk staand. Kennis van boekhouden strekt tot aanbe veling. Net handschrift vereist. Brieven onder No. 5279 bureau van dit blad. N.V. Confee tie-Indus trie t.v.d.z. te Amsterdam en Utrecht, fabrikante van heren- en jongensbovenkleding, zoekt voor spoedige indiensttreding voor één van haar fabrieken BEKWAAM ATELIEK-CH EF Vereisten: bekendheid met de massa- fabricage van herensportcolberts, kam- garen colberts, overjassen en demi's; in staat zijnde geheel zelfstandig een lopende band te leiden. Uitsluitend eerste klas krachten, zelf vakbekwaam kleermaker zijnde, welke reeds eerder in een dusdanige functie gewerkt hebben en over prima referen ties beschikken, komen in aanmerking. Gegadigden moeten bereid zijn zich aan een psychotechnische test te on derwerpen. Uitvoerige icbriftelijke iollicititieii onder ver melding van leeftijd, verlangd salaris etc.. etc. te richten aan de Afdeling Personeelszaken, Latmastraat 181-183, A'dam-Z. GEHEIMHOUDING VERZEKERD. „HEBRON" en „ZON EN SCHILD" Ned. Herv. Inrichtingen voor Zenuw- en Geesteszie ken te Amersfoort vragen van Chr. beginselen (ongehuwd m. en vr.) ter oplei ding voor het B-diploma. Salaris gedurende de oplei ding 1130tot 1381— p. j. (plus de verhoging van Maart 1951>. onder aftrek van 520oor kost en inwoning. 3 weken vacantie per jaar. Diploma's niet vereist Voor do eerste aanschaf van uniform- kleding wordt gezorgd. Soil. a. d. Geneesheer-Direc teur. BEKENDMAKING Op de gemeentelijke aanplakborden is aangebracht de be schikking van Burgemeester en Wethouders van Amers foort, bedoeld in art. 46 der wet Autovervoer Personen, tot intrekking van de vergunning tot vervoer van per sonen met 4 huurauto's ten name van W. LEYENHORST, alhier. Op de gemeentelijke aanplakborden is de kennisgeving, bedoeld in artikel fi der Hinderwet, aangebracht, in ver band met het verzoek van P. K. VAN EYKELENBURG. Pascalstraat 14 alhier, om vergunning tot het oprichten van een meubelmakerij in de werkplaats achter het per ceel Leusderweg 258. WIJZIGING IN HET OPHALEN VAN HET HUISVUIL De Directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst maakt bekend, dat het huisvuil in plaats van Maandag 14 Mei <2e Pinksterdag) op DINSDAG 15 MEI a.s. zal worden opgehaald. De schipbreuk. De multi-millionnair G.H.Robertson denkt, dat hij Alles kan. Hij heeft een zeiljacht gekocht en zich daar op ingescheept met zyn vrouw en 9 kinderen, zes bedienden, twee werksters en een zwarte poedel, die reeds 3 pryzen gewonnen heeft. Niemand van hen heeft ooit gezeild in zyn leven, maar de heer Robertson meent, dat zoiets vanzelf gaat. Nu, zolang het bladstil was, ging het ook, al kwam het schip geen cen timeter vooruit. Maar daar steekt een storm opHuizenhoog verheffen zich de zilte baren en zelfs de meest geharde pikbroeken verbleken, als zij de toorn der elementen aan- schouwcn.Wat doet G. H. Robertson? In zyn kombuis een eitje pellend, denkt hy aanvankelijk dat het wel zo'n vaart niet lopen zal. Het trekt wel weer bij, zo meent hy. Maar als de verschansing in splinters is geslagen, het roer gespleten en het merendeel zijner bedienden ont wricht, begrijpt hy' dat er iets niet in de haak is. Hfj begeeft zich aan dek en looft met luide stem een beloning uit van f 10.- aan diegene, die zyn gezin aan de verbolgen oceaan ontfutselt- Maar ach, wie hoort deze zwakke stem in het ge raas der golven Ja toch, een een voudig visser, die op een duintop zyn pijpje staat te roken, heeft de offerte vernomen. Fluks ontdoet hjj zich van wambuis en flanelletje en stroopt de broekspijpen op. Zal by zich in de golven werpen Neen, hij is ook niet gek. Hy begeeft zich in een roeiboot, diezelfde simpele boot, waarmee hy elke dag het edel zeebanket naar moeder de vrouw brengt. Met forse riemslag stuwt hy de broze hulk naar het trotse jacht, klimt aan boord en grijpt de 9 kinderen van de millionnair, die op het voordek aan het knikkeren zyn, by hun beentjes. De andere op varenden volgen. „Pikbroek," zegt de millionnair, als hy de volgende dag de nederige woning van zyn redder betreedt, „dat was op het nippertje. Kom, wat wil je hebben? Ik gopi er met genoegen een tientje tegenaan, dat kan me de pet niet drukken." En wat antwoordt de olyke borst? „Geef my maar een pakje North State, dan knyp ik allang in m'n handjes." En zo was het, dat G. H. Robertson zfln zuinig bewaarde pakje verloor. 7 5 Cts. per pafcje^

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 6