Militairen moeten oog hebben voor rechten der burgers z&km13 Korea-vrijwilligers kunnen in beroepsdienst gaan Assemblée besluit eerste zitting 1951 NA DE VACCINATIE Prijs voor jaarsidylle 1951 G C hefarme 4 Slangengif en mensenbloed helpen het Rode Kruis TWEEDE KAMER IS VAN OORDEEL: Geen schending van de natuur zonder voorafgaand overleg Generale Staf moet met burgerlijk gezag samenwerken ZOEKLICHT OP Privaatrecht van Benelux Stadsgezichten Hoorn vl ies tra nsplan ta tie geeft blinden het levenslicht Woensdag 16 Mei 1951 3 DEN HAAG. Het wetsontwerp „Belemmeringenwet Landsverdedi ging", dat de mogelijkheid opent om burgerrechtelijke belemmeringen voor het uitvoeren van militaire werken en voorzieningen op te heffen, heeft in de afdelingen der Tweede Kamer een slecht onthaal gevonden. Men wil geenszins verhinderen dat militaire werken zo snel mogelijk tot stand kunnen komen, maar meent, dat deze wet te ver gaat. Zij lijkt meer op een vorderingswet dan op een belemmeringenwet, wordt in het voor lopig verslag gezegd en men vreest, gezien het huidige optreden van mili taire gezagdragers, dat zij met deze wet in de hand zich nog minder zullen laten gelegen liggen aan de rechten der burgers. afdoende afweging kan plaats vin den. Verscheidene andere leden, die op geen enkele wijze willen trach- Thans reeds dus vóór het aan hangige ontwerp kracht van wet heeft gekregen wordt van mili taire zijde op verschillende plaatsen gehandeld, aldus een opmerking van „zeer vele" leden, alsof men de grote bevoegdheden, die dit wets ontwerp aan de minister van Oor log en van Marine voorstelt te ver schaffen, reeds volledig ter beschik king heeft Het komt reeds veelvul dig voor, dat militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan. zonder dat zij daartoe gerechtigd zijn. Van enig overleg of samenwerking met gemeentelijke autoriteiten is daar bij meermalen geen sprake. In de nieuwe wet, aldus „vele" leden, dreigt de minister van Oor log een vrijwel absolute macht te krijgen om vliegvelden aan te leg gen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om ra darinstallaties te plaatsen in unieke natuurmonumenten. Men kan dan achteraf reclameren, doch dan is het soms te laat. Voorts zijn de hier aan het woord zijnde leden van mening, dat de zaak altijd dient te worden voorge legd aan het hoogste planologische orgaan in Nederland, de vaste com missie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan de toekomstige ruimtelijke raad waarin alle ruimtelijke belangen zijn vertegen woordigd, zodat daar een snelle en VRIJDAG j.l. hebben de minis ters van Justitie van België, Nederland en Luxemburg een ver drag ondertekend inzake de éénma- king van regels op het gebied van internationaal privaatrecht. Dit ver drag komt hierop neer, dat het een aantal hoofdregels betreffende fami lierecht, erfrecht en vermogens recht in de drie Beneluxlanden ge lijk maakt, met behulp van een ge lijkluidende wet. Het verdrag is voorbereid door een Beneluxcom- missie van deskundige juristen, waarbij aan Nederlandse zijde prof. mr E. M. Meyers de meest op de voorgrond tredende figuur was. De ondertekening van het verdrag be tekent niet, dat het privaatrecht in de drie betrokken landen nu ook al gelijk gemaakt i s. De uit het ver drag voortvloeiende wet immers moet nog door de respectievelijke parlementen worden goedgekeurd. In Nederland zal zij vermoedelijk pas na het zomerreces bij de Twee de Kamer worden ingediend. Er kunnen zich daarbij nog diverse moeilijkheden voordoen. Bij de de batten over de Justitiebegroting im mers heeft mr Burger er met klem op aangedrongen, dat aan de opstel ling en indiening van het tractaat inzake de éónmaking van het pri vaatrecht .interparlementair overleg zou voorafgaan, opdat de volksver tegenwoordigers niet voor voldon gen feiten zouden worden geplaatst. Van Nederlandse zijde zo heeft mi nister Struycken toen geantwoord, is dat overleg geenszins verhinderd. De moeilijkheid is echter, dat de be treffende Kamercommissie geen overleg met de regering kan of wil plegen voor er een concreet ontwerp op tafel ligt. Thans dient te worden afgewacht of interparlementair over leg alsnog mogelijk zal zijn voor de wet in de respectievelijke Kamers in behandeling komt. ten te verhinderen, dat zo snel mogelijk alle noodzakelijke mi litaire werken verricht worden, be grijpen echter niet. waarom daar voor zulk een rigoureus wetsont werp ingediend moest worden. Men moet toch aannemen, dat de gene rale staf nauwkeurig weet. wat er nu aangelegd en gebouwd moet worden. Waarom kan de generale staf niet met het burgerlijk gezag samenwerken voor de uitvoering van deze werken? (Advertentie LM.) ZWITSALETTENa DE ANTIfUN TABLETTEN 5 DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft aan de commandant van het Ned. detachement Verenigde Naties medegedeeld, dat hij het gewenst acht, zowel in het belang van de dienst als in dat van de reserve- cn dienstplichtige militairen van het detachement, hun zo enigszins mogelijk de gelegenheid te bieden, over te gaan in beroepsdienst. Door deze maatregel geeft de mi nister uitdrukking aan zijn waarde ring voor de wijze waarop comman dant en militairen van het detache- Nog een week sla naar Engeland DEN HAAG. Van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland vernemen wij, dat de termijn, waarin glassla naar Enge land kan worden geëxporteerd, met een week is verlengd. De oude ter mijn liep Dinsdag af. Grotewohl naar Rusland HAMBURG De Oost-Duitse premier, Grotewohl, is naar de Sowjet-Unie gegaan, aldus heeft ra dio-Hamburg Dinsdagavond onder aanhaling van een mededeling van de Oost-Duitse staatskanselarij ge meld. Zijn bestemming werd met bekend gemaakt, aldus de radio. ment de naam van ons leger bij de Verenigde Naties hebben hooggehou den. De minister is er tevens van overtuigd, dat de maatregel geheel in de geest zou zijn van wijlen de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, de onvolprezen commandant, die zelfs in de moeilijkste omstan digheden nimmer heeft nagelaten voor de belangen van de onder ziin bevelen gestelde militairen op te komen. De minister heeft derhalve be paald, dat alle reserve- of dienst plichtige militairen van het detache ment, die van October 1950 af daad werkelijk aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, met tenminste „goed" zijn beoordeeld en medisch geschikt worden bevonden, zo enigs zins mogelijk, in de gelegenheid zul len worden gesteld, in beroepsdienst over te gaan. Aan hen. die onver hoopt niet voor overgang in beroeps dienst in aanmerking kunnen komen, zal vanwege 't ministerie alle moge lijke steun worden verleend bij het (Van onze Parüse correspondent) STRAATSBURG. In de middagzitting, die om zes uur begon en om half tien 's avonds eindigde, heeft de Assemblée de eerste helft der zitting 1951 beëindigd. Het antwoord van de commissie voor algemene zaken op het rapport der ministers is aafigenomen met 642 stemmen en vijf onthou dingen. De discussie droeg een bijzonder scherp karakter en deed nog een maal de strijd tussen federalisten en functionalisten fel oplaaien. Om eerlijk te zijn. Mackay, de onstuimige federalist, had dit debat uitgelokt door als rapporteur der commissie een antwoord te formuleren, dat geheel van zijn geest was doordrenkt. Het hield zich verschillende malen bezig met ujAc mcuii wuiucii vei iceiiu uil nei zoeken naar een burgerbetrekking. algemene cn nogal vaag gestelde doelstellingen. Daar kwam nog bij, dat dit rap port het stempel droeg van de haast, waarmee het was opgesteld. Het bleef in ieder geval ver bene den de uiteenzetting van minister Stikker, waarop het een antwoord bedoelde te zijn. Als een donderbui kwam hierna de labourman Michlson opzetten. Met bijtende ironie rafelde hij het ontwerp-antwoord uiteen. Hij som de de tegenspraken er in op en leg de de Assemblée de vraag voor. of het passend was de Raad van Mi nisters voorstellen in overweging te geven, die de Assemblée niet eens de moeite genomen had zelf te on derzoeken. „Slr", eindigde Michl son, „het rapport spreekt over alles, de toekomst van Europa, van de mensheid en van nog veel meer. Ik wil daar best over praten, maar sir", en hij nam een diepe en drama tische teug adem „moet dit alle maal vanavond nog en op dit late uur?". Fin Moe bezwoer de Assem blée in een korte, maar indrukwek kende rede: Europa kan alleen op gebouwd worden in practische ar beid. niet door gepraat over consti tutionele eenheidsformules. De groep van tegenstanders was klein, maar hun woord maakte in druk. Een voorstel van Michison. 't antwoord van de commissie voor lopig te verdagen, werd afgewezen Men vond dit kennelijk te hard voor de rapporteur, hoewel de voor lopige voorzitter van de commissie, de heer Van der Goes bevreesd voor het naderende onweer aan het voorstel-Michison alvast zijn ze gen had gegeven. Maar toen het antwoord paragraaf na paragraaf in behandeling kwam, sneuvelde de ene alinea na do andere. Het prestige van de rapporteur is door dit debat niet groter gewor den, in de Engelse Labourdeiegatie is zijn gezag kennelijk tot nul g\- daald Daar de commissie voor algemene zaken pog geen plaatsvervanger voor de afgetreden voorzttter Bi- dault gekozen had, zal de heer Van dor Goes, vice-president dier com missie in de permanente commissie, waarin alle voorzitters verenigd zijn, voorlopig diens plaats inne men. gaat op het ogenblik uit East Stan ton (V.S.) naar Korea, naar de strij ders der V.N. Tijdens het inblikken wordt de melk niet aan de lucht blootgesteld in een bacterieuze at mosfeer van oververhitte stoom die- alle ziekte- en uiurkiemen doodt. fees DU voorjaar behoort idylle, vooral zo lang het nog Mei is. Op •*-* speurtocht langs de vele idyllen die zich in het milde winterweer hebben voltrokken, was er een die boeide door ouderwetse vol harding. Een Canadees van 17 jaar neemt in 1942 dienst (hoewel hij 18 had moeten zijn), en ziet, al vechtend, in 1945 bij Haulerwijk een meisje van 16 jaar, Grietje Joustra, „wier aanblik hem in vuur en vlam zet". Zij hoort nog. dat hij Donald Steinburg heet en dat hij zal terugkeren, dood, gewond of levend Van het front bij Bremen komt hij terug, gewond, in Smilde. Griet jes ouders vonden Grietje te jong, om Donald bij zijn demobilisatie te begeleiden vaar het verre Canada; „Wie jong is, kan wachten", zeiden zij. Wie stapt op Grietje's 17de verjaardag de Smilder deur binnen: Donald, die een vliegtocht heeft overgespaard. Hij blijft en wordt ma chinist op een aardappelmeelfabriek. Met een in de nabilheid vertoe vend machinist mag 17-jarig Grietje wel huwen voor haar ouders" en dus worden Donald cn Grietje man en vrouw. Zij krijgen een zoon tje: Noel Gellius. Donald krijgt echter meer dan een zoon: hij krijgt ook heimwee en vertrekt weer naar Canada zonder Grietje want „zij is jong en kan wachten". In 1950 kwam Donald weer en hij heeft meer dan een half jaar geworsteld om Grietje plus Noel Gellius mee te krij gen naar Saskatchewan. Het is gelukt, want een oom en tante van Grietje gingen emigreren en zouden een oogje in het zeil houden, },want Grietje is eigenlijk nog te jong". Zo'n Smilder idylle toch! punt over asylrecht toelichtte in de Hoed (ijl zaak van Columbia met Peru. \/00R het cerst sedert zijn be- Melk in blik f staan heeft in het hoogste Hof ter wereld een vrouw gepleit, n 1. ELK in blik. melk die vers ïnevrouw Flora Diaz Parrado, een 1 1 blijft en niet zuur l:an worden, Cubaanse, die het Cubaanse stand- als het moet 6 12 maanden lang, Slapen?, ho maar! ROTE groepen buitenlanders zwierven tijdens de jongste feestavonden door en buiten Amster dam op zoek naar onderdak. Alles was vol. Het Doelenhotel bijv. moest 1000 gasten afwijzen. Uit Alkmaar dreven de onderdakzoekers af naar Schoorl en Bergen en weer verder op In Diemen heerste Babylonische spraakverwarring toen vier nationa liteiten overal bot vingen Politie en V.V.V. kunnen hieruit lering trekken. Onrust |Y|EN hoort weinig uit Polen, hoe- xv-Lwel het er verre van rustig schijnt te zijn; Poolse partisanen hebben tussen Lodz en Warschau 7 Sowjet-officieren om het leven ge bracht en 11 arbeiders zijn gedood en 11 gewond bii een ontploffing b:j Werkspoor te Meiningen De ont ploffing ontstond doordat Sowjetsol- daten handgranaten in de vuren van een locomotief hadden geworpen.. (Stadtblatt en Neue Ztg Heet Calcutta T? EEDS meer dan 9 dagen is het AVte Calcutta meer dan 100 gra den warm. een hitte, waarin dier- gaardedieren bezwijken bij tiental len en rivierbeddingen droog komen te liggen. Het leven in Calcutta met zijn 4.5 millioen inwoners ligt vrij wel stiL Singing Margaret P RESIDENT Truman's dochter, Margaret, komt 5 weken touren in West-Europa, maar „zij zal haar stem sparen" m.a.w. zij treedt nergens op als zangeres, ook niet in Nederland. De hoofdige soldaat p EN Nederlands soldaat geeft zijn wapen aan niemand af". Dit axioma heeft in Korea tot de consequentie gevoerd, dat. toen ko lonel Coughlin de Nederlandse wa penen wilde inspecteren de Neder landse vrijwilligers weigerden hun (goed onderhouden) wapenen uit handen te geven. Tot generaal Ridg- way moest er aan te pas komen, maar de Nederlandse vrijwilligers bleven onvermurwbaar. ..Laat dan maar", zei de ger# aal, „ik kan het wel waarderen". Haarfijn uitgeduid p RANSE anarchisten hebben een A nieuw devies aangenomen. Het luidt: ..Tegen Truman zonder vóór Stalin te zijn en tegen Stalin zonder vóór Truman te zijn Het woordje „niets" zou korter zijn geweest. Beurs en aficas p EN diep onderzoek heeft uitge- -L-' maakt, dat in 95 pet van de Franse arbeidersgezinnen de man de huishoudportemonnaie beheert, en tevens, dat in alle kringen mannen en zoons bij de afwas helpen, maar in zakenkringen verreweg het minst. Koelbloedige raad 01 TRAALVLIEGERS mogen (moe- ten), als de benzinetoevoer uit een der tanks stokt, met hun 45 mm pistool gaten schieten in bedoelde tank, zodat door het wegstromen van de vloeistof het gewicht van de machine minder wordt en een lan ding met minder risico kan worden uitgevoerd." Kapitein Bailey herin nerde zich deze goede raad. terwijl hij boven vijandelijke linies in Ko rea in moeilijkheden kwam, trok zijn 45 mm. schoot en landde veilig. Klimmende reeks de natuur kent rekenkun- dige reeksen, want te Matamo- ros in Mexico woont een gezinnetje, dat in 1949 een tweeling, In 1950 een drieling en thans, in 1951. een vier ling. Dit is een vorm van bedenke lijke progressiviteit. Philipliilatelie Philips heeft 75000 poststukken x met zomerzegels verzonden, alle van een speciale jubileumstempe- ling voorzien. Philiphilatelie. Pinkster bruidenland H ET v/as geen mooi weer met -1- Pinksteren, maar veel Pinkster voorvallen zijn toch naar wens ver lopen. Vooral Twente schijnt geno ten te hebben van het rondtrekken der Pinksterbruidjes- te Borne met muziek en te Hengelo danste, wie maar kon, onder de Pinksterkroon. Brons is belangrijk t-I ET begon zo aardig te lopen -1 A met de uitvoer van Nederlandse carillons voor Amerikaanse torens, maar nu overweegt Washington een invoerverbod, want „carillons zijn in oorlogstijd luxe en brons is een belangrijk materiaal Dus probe ren alle Nederlandse carillongietcrs klaar te zijn met Amerikaanse be stellingen vóór het verbod van kracht wordt. Wcst-Kapelle kent een eigen feest: ringsteken na Pinksteren, voor inheemsen. Op een brie send ros met wappermanen en zwicpstaart zittend te blijven en met een lange prikker zoveel mogelijk ringen af te pikken tij dens een holderdebolaer-galopa- de: we geven het u te doenDe winnaar van een Westkappeler ringrijderij is daarom buiten de officiële eerste prijs nog een aparte huldiging waard: hij wordt over het finishtouw ge jonast T\ AAR de heer Lieftinck het zelf ook niet breed heeft, is dc braspenning, die hij voor mijn vertrek naar Londen in de zak liet glijden aardig bedoeld, maar toch niet helemaal toereikend voor een reiziger wiens (aangename) plicht het is een groot aantal dure schouwburgen te bezoeken. Zo komt het. dat ik de ganse dag woeker met pennies cn shillingen cn telkens andere berekeningen. componeer, die enige uren later al weer verouderd blijken tc zijn. Op 'n bank in een bloedarm stads- parkje ben ik net op grond van de cijfers tot een nieuw versoberings- plan gekomen, als een man van ongeveer twee meter tien in het genot van een vuurrood ringbaard je, blijft stilstaan en na ampele overweging vastberaden op mij af komt. Good morning, Sir," zegt hij monter en neemt plaats. „Good morning", antwoord ik. We zitten zoef naast elkaar hij met ingenieus opgevouwen benen, als een sprinkhaan, ik eerbiedig rabbelend op de gedachte, dat de Engelsen toch zulk een beleefd volk vormen. Dan schept hij op nieuw adem en verklaart, dat hij een schilder is. ,.Is that so?" zeg ik op de lijzige toon, die men hier behoort aan te slaan. „Yes, dat is zo. En niet een ge- wóne schilder. Sir, maar een schil der uit Amsterdam. De stad van Rembrandt, you know?" Ik know. Maar voor ik mijn- mond heb open gedaan, doet hij het met zijn t-as en brengt een groot aantal zijner werkjes te voorschijn Londcns stadsschoon, schromelijk verdronken in de pip se onmacht van 'n Hema-aquarel- list. die naar zijn pa had moeten luisteren, toen deze brave man sprak: „Jongen, word nooit ar tist". Dat hij deze raad in de wind sloeg, was overigens zijn goed recht. Lelijke schilderijtjes mag hij best maken, vind ik. maar de moeilijkheid is, dat hij zijn misverstand met de beeldende kunsten nu op mijn rug wil uit vechten, want hij zegt: „Vijf pond, Sir." Mijn in rekenen zo getraind brein schetst onmiddellijk het pa norama van sombere perspectie ven, dat zich zou openen, indien ik dit aanzienlijke bedrag in zo'n jammerstukje investeerde. Ik schud ernstig van neen cn besluit niet tc laten merken, dat ik een Hollander ben, uiant kreeg hij daar de lucht van, dan zou, onder het ontroerd zingen van „Wien Neérlands bloed", die tedere stem ming ontstaan, waarin het peper dure stadsgezichtje niet meer ware af te wenden. Gelukkig spreekt hij zeer veel en zeer goed Engels, zo dat ik mij kan beperken tof „yes" of noterwijl hij de eigenaardig heden van Nederland schetst óók al beroerd, want hij doet het in de toonaard van een reus. die. herinneringen ophaalt aan Lilliput om een andere reus te vermaken. Omdat zijn sik mij telkens ver der de keel uit gaat hangen, rijs ik in een van zijn komma's over eind en begin de afscheidsphrase: „Well Maar zijn gezicht verstrakt op eens. Met duim en vinger trekt hij een Nederlandse krant iets verder uit mijn jaszak en zijn stem klinkt diep verbolgen als hij in voor treffelijk Nederlands zegt: „Kale neet". KRONKEL (Advertentie l. M.) 'n enkel labiel doel wonderen jm n TEGEN PIJNENEN GRIEP. 20 UbUlUn 73 ot In Bangkok onderhouden kunstige mensen een grote slangentuln. Cobra's, adders en andere zeer giftige slangen worden er met grote zorg verpleegd. Uit het gif dat deze slangen produceren bereidt het Siamese Rode Kruis in een speciaal laboratorium geneesmiddelen tegen infectieziekten en tegen de gevolgen van slangenbeet. In Nederland gebeurt zoiets niet Waarom ook? Welke sensaties de bewoners van dit lage land ook te verduren hebben, van giftige slan gen heeft men hier weinig te vre zen. Maar in het hart van Am sterdam staat het centraal labora torium van de Bloedtansfusicdicnst van het Nederlandsche Roode Kruis. Daar worden ook sera en medicamenten bereid Niet uit slangengif maar uit mensenbloed. Waartoe dez.e medicamenten kun nen dienen, maakt een enkel voor beeld duidelijk. Vroeger was het bijna onmogelijk een z. g. „bloeder" te opereren. Deze patiënten, bij wie het geringste wondje een, niet te stelpen bloeding veroorzaakte, kon den zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegenwoordig kan, men deze mensen inspuiten met fibrinogcen of hun mond bedek- ken met fibrineschuim ofmetfibri- nedraden, waardoor de bloedingen worden voorkomen of gestelpt. Aan dergelijke middelen als fibrine en ook thrombine, dat ongeveer de zelfde werking heeft, hebben veel mensen hun leven te danken. Zij worden vervaardigd in de labora toria van het Rode Kruis. Maar het Nederlandsche Roode Kruis doet meer Een der nieuwste vindingen van de medische weten schap. meer in het bijzonder van de oogheelkunde, is dc hoornvlies transplantatie. Het hoornvlies van een overledene wordt ingebracht in een door ziekte of andere oorzaken blind geworden oog Zelfs In enke le zeer ongunstige gevallen heeft deze medische ingreep een verbijs terend succes gehad. Een oogchi rurg die bij 99 patiënten 118 ogen opereerde slaagde er bij de helft van deze gevallen in het gezichts vermogen te verbeteren. Niet al tijd dus heeft de ingreep succes, maar het resultaat, dat reeds nu, nu de wetenschap van de hoorn vliestransplantatie nog in volle ontwikkeling is. wordt verkregen, is een krachtige aansporing op de ingeslagen weg voort te gaan. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft die aansporing nauwelijks nodig. Het kent zijn plicht in deze. zoals het reeds ruim tachtig jaar zijn roeping als hulpverlenende or ganisatie verstaat. Wat het Nederlandsche Roode Kruis wél dringend nodig heeft Is de steun van liet Nederlandse volk. De financiële steun, die nu een maal onontbeerlijk ls om het ze genrijke werk van een wijdvertak te organisatie als het Rode Kruis voort te kunnen zetten. Moge het Nederlandse volk, als het Rode Kruis binnenkort zijn jaarlijkse campagne inzet, metterdaad tonen dat het dit werk van z(]n Rode Kruis weet te waarderen. Eis van Ambonezen tegen KPM is afgewezen AMSTERDAM. Dc rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de civiele procedure, die de heren Lokollo en Aponno namens de Am- bonese bevolking tegen de Konink lijke Pakctvaart Maatschappij aan hangig hebben gemaakt. Deze beide heren, die tijdelijk in Nederland verblijven vorderen vaststelling van de onrechtmatigheid van de aan voer van oorlogstuig en troepen door de KPM gedurende de strijd op Ambon tussen eind Septeml\r en eind November 1950. De rechtbank heeft zich In haar uitspraak onbevoegd verklaard van de aanhangig gemaakte zaak kennis te nemen en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding, be raamd op 400. Het college achtte zich niet bevoegd over de hande lingen van een buitenlandse mo gendheid te oordelen. Het was van mening, dat het vervoer van oor logstuig op zichzelf geen schade veroorzaakt en zonder meer geen gevaar kan opleveren. Hieruit concludeerde de rechtbank, dat van een onrechtmatige daad in dit geval niet kap worden gesproken.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3