Kwart eeuw automatische telefoon in Utrecht Oude molen hersteld; Felle Van Dam slaat kundige Davis op punten r RADIO-PROGRAMMA Gelieve cle locomotief niet te plagen" Tournooi om nationale jeugcltitel begonnen Uiterste capaciteit bereikt van 15.000 aansluitingen Bouw satelliet- centrales Marianne Philips overleden Geen Russische hulp aan Perzië Rode deken wordt ni?t in ons land toegelaten Commissaris van de Koningin wint geding tegen krant r Job Roos-Heven: onbeslist Schoenmaker wint met k.o. van Weemol ..Een ster wordt gebo ren Woensdag 16 Mei 1951 5 (Van een onzer verslaggevers) De telefoondienst werkt in stilte. Dat hy er is en veelal perfect èn snel functionncert roepen wy meestal slechts in ons geheugen op als het zwarte kastje aan onze muur weigert zijn taak te vervullen. Zomin als de 4200 aangeslotenen op het Utrechtse net er in 1926 veel van hebben be merkt, dat bun aansluiting werd geautomatiseerd, zomin zullen de bijna 15.000 abonné's-van-nü veel zien of horen van het jubileum, dat officieel in de nacht van 15 op 16 Mei wordt herdacht. Dat vieren de telefoon- vrouwen en -mannen in eigen kring cnin eigen huis, nl. in de grote hal van het P.T.T.-kantoor aan de Neude. locaal ls de automatisering voortgegaan. Uitschakeling van afstand cn tijd. die wij ons ook niet voldoende bewust zijn! Het eerste interlocale automatische telefoonverkeer werd van Utrecht uit mogelijk op 23 November 1935 en wel met Jutphaas, Vreeswijk en Maartens dijk. Dat ging ook niet zo Ineens: de locale centrales m Utrecht, De Bilt en Bilthoven moesten daarvoor een geheel nieuwe apparatuur hebben. ZIJ kwam er het z g. directe systeem van Sle- mans en Halske eveneens zonder dat de abonné s er veel van merkten. De oorlog heeft de automatisering van het gehele Nederlandse telefoonnet sterk geremd, vooral omdat belangrijke cen trales werden verwoest. Maar de P.T.T. werkte na de bevrijding met dubbele energie. Van Utrecht uit kunnen wij nu een groot deel van ons land telefonisch bereiken zonder hulp van een dier ijverige, vaak onbillijk gekritiseerde telefonistes, die ook nü nog een belang rijke taak hebben, interlocaal en international! De Utrechtse telefooncentrale heeft bijna haar uiterste capaciteit bereikt, nl 15 000 aansluitingen. Nog wachten vele Utrechters ongeduldig op de komst van het zwarte apparaat, dat hen uit hun (betrekkelijke) isolement zal ver lossen De telefoondienst zal daarom z g. satelliet-centrales in Utrecht gaan bou wen. De eerste komt in het Westen, bij „Oog in Al". Ook van deze technische wijziging zullen de abonné's niet veel bemerken, alleen zal een aantal een nieuw nummer krijgen. Vijf en twintig jaar automatische telefoon in Utrecht: Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen welk een stuk denk-, constructie- en organisa- tiewerk er door de telefoon-technici moest worden verricht voordat de oude locale centrale, die op de zol der van „De Vleeschhal" aan de Voorstraat was ondergebracht, uit en de nieuwe in het gpbouw aan de Neude werd ingeschakeld. Ir. H. J. Uges. directeur van het telefoon-district Utrecht weet er uiteraard alles van. In zijn moder ne. lichte werkkamer heeft hij er ons wat van verteld. Ock de nuch tere technicus ervaart wel eens. dat hij met krachten werkt die hij in wezen niet kent wat is electrici- teit? en feitelijk slechts ten dele beheerst. Zo'n ervaring had hij in die gedenkwaardige nacht van 15 op 16 Mei 1926. Zou de nieuwe centrale functionneren, zou het aantal storin gen niet verbijsterend groot zijn? Het viel buiten verwachting geweldig mee. De abonné's bemerkten niet veel van de wijziging en aanvaard den. eerst nog wat onwennig en met lichte verbazing misschien, het feit dat geen vrouwenstem meer vroeg, welk nummer zij wilden hebben, maar dat die geheimzinnige kies- schijf zonder meer de (eerst nog lo cale) verbinding tot stand kon bi en- gen. Tweede stad Utrecht was de twééde stad in het land. waar een automatische rij k s- telefoon-centrale in gebruik werd ge nomen. Haarlem was voorgegaan. Am sterdam. Den Haag en Rotterdam had den al hun geautomatiseerde gemeen- te 1 ij k e centrales. De installatie in ..De Vleeschhal" werd met de hand bediend en had 4200 aansluitingen. Vijf en veer tig dames brachten dagelijks rond 20.000 locale verbindingen tot stand Nu zijn er in Utrecht en De Bilt samen ongeveer 14 000 abonné's. die gezamenlijk per dag 70 000 plaatselijke gesprekken voeren. Na die historische nacht in 1926 ls met alleen het plaatselijke automatische telefoonverkeer uitgebreid, ook inter- ..Eigen schuld' Veel aangeslotenen op liet tele foonnet klagen er over, dat zij 's morgens tussen tien en twaalf uur de spitsuren! zo moei lijk interlocale verbinding kun nen krijgen. ..Dat is dikwijls hun eigen schuld." zegt ir. Uges, „te veel heerst nog het misverstand, dat men sneller verbinding krijgt als men een K-lijn blokkeert en dan voorzichtig steeds een num mer verder draait. Feitelijk blok keert men helemaal geen num mer. alleen schakelt men een deel van de apparatuur uit, waardoor men en alle andere abonné's veel langer moet wachten op ver. binding dan noodzakelijk is. De spitsuren kunnen wat minder „spits" ivorden, als men besluit alle niet hoog-noodzakelijke ge sprekken in de middaguren te voeren. Want dan is het in het algemeen vrij gemakkelijk een in- terlocaal gesprek te voeren." VJ Koningin op feest van de padvindsters LUNTEREN Duizenden pad- "ïndsters hebben op de Goudsberg te -unteren het 35-jarig bestaan van iaar beweging gevierd, in tegen woordigheid van de geliefde en hoog- eachte Movavedo, dat is de erenaam ie Koningin Juliana in deze kring eeft en die „moeder van vele doch- rs" betekent. De koningin, gekleed de blauwe uniform van de pad- ndsters, zong opgewekt het jubel led mee en bleek zich in alle op enten thuis te voelen in deze kring, [ïjdens het feest heeft de Hoge Be- •ekster ruim honderd postduiven sgelaten. die een boodschap over- achten naar hun plaats van her- >mst, die daar door de echtgenoten >n Commissarissen der Koningin of irgemeestersvrouwen publiek zou >rden gemaakt. De Commissaris der iningin in Gelderland en de ofdcommissaris van de N.P.V. 'onden het feest bij. In alle stilte reeds gecremeerd NAARDEN. Om twaalf uur is Dinsdag 15 Mei te Westerveld in al le stilte het stoffelijk overschot ge cremeerd van de schrijfster Marian ne Philips, mevrouw Goudcket- Philips. Voor haar dood. enkele da gen geleden, had zij haar familie verzocht haar dood pas bekend te laten worden als zij gecremeerd zou zijn. Dat verzoek is met alle verschuldigde piëteit geëerbiedigd. Sinds 1949 was mevrouw Marianne Philips bedlegerig; in weerwil van deze handicap heeft zij zich nog menigmaal litterair kunnen uiten en verdiepen. Bekendheid hebben verworven haar boeken De Wonderbare Gene zing (1929). De Biecht (1930), De Jacht op de Vlinder (1932), Brui loft in Europa <1934; dit veel gele zen werk mocht onlangs zijn 7de druk beleven), Het Ogenblik (1935), Henri van de Overkant (1936), De Doolhof (1940) en het als boeken geschenk in juridische kringen zeer in opspraak gekomen Zaak Beukenoot (1950). Dit jaar Februari mocht De Nieuwe Stem nog een bijdrage van Marianne Philips pu bliceren. In het sociale leven heeft mevr. Goudeket-Philips een rol vervuld als gemeenteraadslid van Bussum, reeds in 1918. Men zal haar fijn talent missen in de Nederlandse schrijverswereld. Zij heeft 65 j. oud mogen worden. TEHERAN. Van officiële Per zische zijde worden de verspreide berichten tegengesproken, als zou de Sowjet-Unie Perzië technische hulp bij de olie-exploitatie hebben aan geboden. Verklaard wordt dat het bezoek, dat premier Mossadeq Vrij dag aan de Russische gezant ge bracht heeft, een zuiver beleefd heidsbezoek was. Ir. H. J. VCES DEN HAAG Aan de „Rode" deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, die in Den Haag en in Rotterdam het woord zou voeren voor een communistisch vredescomi- té. wordt de toegang tot Nederland geweigerd. Zijn aanwezigheid in ons land, waar hij zich met politieke aangelegenheden wil bemoeien, wordt ongewenst geacht. IJMUIDEN. De motorreddings boot „Twente" heeft Zondagavond de „Victory 2" in IJ muiden binnenge sleept. Het jacht was, waarschijnlijk door zeestromingen, in moeilijkheden geraakt Nasleep zaah-Menten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Uitspraak doen de in het korte geding door de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr E. J. baron De Vos van Steenwyk, aanhangig ge maakt tegen het dagblad „De Tele graaf" en de heren J M. Goede- mans, J J F Stokvis en Johan Luger, heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr C. W. Thöne, gedaagden bevolen zich te onthouden van enige publicatie in genoemd dagblad, waarin in ver band met de zaak Menten eisers eer en goede naam wordt aangetast of in gevaar gebracht. Hij veroordeel de de uitgever en ieder der drie andere gedaagden tot betaling van een dwangsom van 25.000 bij overtreding van voormeld verbod. Het vonnis is in zoverre bij voor raad uitvoerbaar verklaard en ge daagden zijn veroordeeld in de kos ten van het geding, aan de zijde van eiser begroot op 175.Het in gevaar brengen van eisers eer en goede naam zou kunnen geschieden door betichting of suggestie, .dat hij goederen op onoirbare wiize zou hebben verkregen of trachten te verkrijgen. Eiser heeft in de door hem over legde bescheiden afdoende aange toond dat de tapijten op volkomen regelmatige wijze vanwege het rijk in gebruik zijn gegeven. Het vonnis sprak voorts van een overschreiding van de grenzen der welvoeglijkheid Overstroming in Oosten rijk eist twee doden WENEN. In Oostenrijk is een einde gekomen aan de zware re gens, die het land ongeveer ander half millioen guldens hebben gekost. Bruggen zijn weggespoeld, wegen en spoorlijnen ondermijnd en hui zen en velden beschadigd. Ten min ste twee personen kwamen om het leven. tem, riE vermaarde molen van Tien- hoven, een watermolen, die verleden jaar ten dode was opge schreven, had de Utrechtse notaris J. G .R. ter Horst het apparaat niet voor één gulden van het waterschap gekocht, is thans geheel gerestau reerd en voor lange jaren aan het silhouet van Tienhoven en de om ringende plassen hergeven. Aan de buitenzijde is de molen volledig ge restaureerd en ook van binnen zijn er allerlei herstellingen en kleine STOCKHOLM. De inspecteur n de infanterie van het Zweedse ;er, kolonel Mcyerhoeffer, heeft tslag genomen wegen verschil van :ning met de minister van Oorlog. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.— Nws: 7.15 Gr. muziek: 7.45 Morgengebed en lit. kalender: 8 Nws en weerber.; 8.15 Gr. muziek: 9. Voor de huisvr.: 9 30 Waterst.; 9 30 Gr. muziek: 9.40 Schoolradio. NCRV; 10 Gr. muziek: 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr. muziek: KRO: 11.— Voor de zie ken: 11.45 Schoolradio: 12.— Angelus; 12.03 Gr. muziek (12.30 tot 12 33 Land en tuinbouwmed.i; 12.55 Zonnewijzer; 13.— Nws en kath. nws; 13.20 Lichte muziek: 13.35 Pianorecital: NCRV: 14.— Jubileumbijeenkomst van de Chr. Metaalbewerkersbond; 15.— Voor de vrouw; 15.30 Gr. muziek16.— Bijbel lezing: 16.45 Vocaal ensemble; 17. Voor de jeugd: 17.30 Mandolinemuziek; 17 50 Reg. uitz.: K. H. Smit Vragen- wedstrijd: 18.Verzoekprog.: 18 30 Samenwerking, causerie: 13.45 Gr mu ziek: 19— Nws en weerber.; 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een Festival of Britain trekt nu reeds enorm veel bezoekers LONDEN. Met re- Jhjk goed weer gaat Festival of Britain de Pinksterdrukte Gisteren kwam op I tentoonstelling aan Zuidoever de 250 000 J bezoeker en gisteren j-rd in Battersea Park iets verder stroom- vaarts aan de !ems ligt, ook de i Fair geopend, die groot succes belooft [worden. Deze Fun ,air is een onderdeel Bn de in het park aan- B^ide fantastische E-easure Gardens", jveel bekijks bij jong °ud trok de spoor- "pS van Oistercreek (Van onze correspondent) naar Far Tottering, die door de illustrator Emett is ontworpen en dan ook een getrouwe copie is van zijn won derlijke treinen uit Punch. Op het in stijl gebouwde station staat ook de waarschuwing, dat men „de locomotie ven niet moet plagen". Op de tentoonstelling aan de Zuidoever vond gisteravond nog een kleine plechtigheid plaats. Het was het af scheid van Stanley Smit en Charles Violet, die met hun zes meter lange sloep, de „Nova Espero", opnieuw de Atlantische Oceaan ho pen over té steken. In 1949 deden zij de tocht van Nieuw Schotland naar Dartmouth in De von. in 43 dagen, maar in Westelijke richting verwachten zij er twee maal zo lang over te doen. Hun kleine scheepje ziet er niet groter uit dan het eer ste het beste kajuit jachtje op Loosdrecht. De Lord Mayor van Londen gaf hun een brief voor de mayor van New York mee. Duizenden waren getui ge toen zij om acht uur losmaakten en een po- litiebootje hen onder de bruggen doorsleepte. pastoraal antwoord; 19.40 In diénst van het vaderland19 40 Radiokrant; 20.— Nws; 20-05 Gevar. prog.: 22.20 Buitenl overzicht; 22.40 Gr. muziek; 22.45 Avondoverdenking: 23.Nws; 23.15 tot 24.Gr. muziek. HILVERSUM n, 298 m. AVRO: 7.— Nws; 7.15 Ochtendgymn.: 7 30 Gr. muzieje. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8— Nws; 8-15 Gr. muz: 9.— Morgenwijding9.15 Gr. muziek; 10.30 De Antwoordman: 10.45 Gr. mu ziek: 10.50 Voor de kleuters; 11.— Ra- dioscoop: 1145 Help eens een handje, causerie; 12-— Orgel en sopraan; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12-33 In 't spionnetje; 12 38 Promenade orkest. 13_ Nws; 13 15 AVRO-allerlel: 13.20 Promenade orkest; 13.45 U kunt het geloven of niet; 13 50 Gr. muziek; 14.Voor de vrouw; 14 30 Pianoduo; 15— Voor de zieken: 16 Omroepork. en solisten; 17— Voor de jeugd; 18.— Nws; 18.15 Sportpraatje. 18.20 Sport- probl.; 18 30 Lichte muziek; 19.— Ge sprek met de brandweerman19.10 Operette muziek; 19.50 De elementaire vliegschool te Woensdrecht. causerie; 20 Nws; 20,05 Act 20.15 Radio Phllh. orkest en solist; 21-15 Discussie over de betekenis van vrouwelijke hulpcorp sen. 21.40 Gr. muziek. 23 Nws: 23.15 Sportact.; 23.30 tot 24.— Gr. muziek. ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.— Amus. muziek; 12.45 Lichte mu ziek: 13 45 Voor de kleuters: 14.— Voor de vrouw: 15.— Zigeunerorkest en solist; 15 30 Voor de soldaten; 15.45 Lichte muziek. 16-15 Mrs Dale's Dag boek: 1630 Causerie. 16.45 Orgelspel: 1715 Pianospe;! 17.30 Variété orkest: 18 15 Klankbeeld: 18.45 Hoorspel: 19 Nws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19 30 Klankbeeld; 20— Hoorspel: 20.30 Gev. muziek: 21— Gevar. prog; 22— Nws; 22 15 Act.; 22 20 May I have the olea- sure: 23Voordracht: 23-15 Orgel spel: 23.56 tot 24.— Nws. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gr. muziek: 12 30 Weerber 12-33 Voor de boeren: 12.40 Gr. muziek: 13.— Nws; 13.15 Lichte muziek: 13.45 Gram muz.: 14.30 Dansmuziek: 15.Engelse les: 15 15 Gr muziek: 15 40 Franse les: 16 Vlaams prog.16 45 Gr. muziek. 17.Nws: 17 10 Gr. muziek: 17 15 Voor de kinderen: 18 15 Gr. muziek: 18 30 Voor de sold 19— Nws: 19 30 Zang 1 en plano; 19 50 Causerie: 20 Fragm J Zwarte Viooltjes, opera: 21.Klank beeld: 21.30 Gr. muziek: 21.45 Act.: 22.Nws: 22.15 Viool en piano: 23.— Nws: 23.05 tot 34.— Lichte muziek. verbouwingen uitgevoerd. Scheprad en spil zijn verdwenen en er is een kleine bergplaats en een kamertje voor in de plaats gekomen, dat door de aanwezigheid van de zware bal ken een aardige ouderwetse indruk maakt. heemraden van het waterschap en het bestuur van de Oostelijke Bin- nenpolder, onder geleide van de nieuwe eigenaar het geval komen zien cn zij hebben kunnen vaststel len, dat de notaris zich volkomen aan zijn belofte bij de koop van de molen heeft gehouden. De molen, die door het zakken van het water peil op dit punt, zijn eigenlijke functie al had verloren, is nu toch in elk geval een sieraad voor de omgeving gebleven en zal in de a.s. zomermaanden als pied a terre voor kunstschilders en botaniserende natuurliefhebbers vermoedelijk wel een geliefd centrum worden. Duitsland krijgt wellicht één Olympisch Comité LAUSANNE Op verzoek van het I OC. zullen de Olympische Co- mité's van West en van Oost Duits land Donderdag 17 Mei te Berlijn bijeenkomen, teneinde het eens te worden over de vorming van één geheel Duitsland vertegenwoordi gend comité. Mochten zij hierin niet slagen, dan zullen zij afgevaardig den naar Lausanne zenden, tenein de het geschil aan het I.O.C. voor te leggen. Oost-Duitsland is bereid tot sa mensmelting. op voorwaarde van gelijke zeggenschap in het te vor men Duitse Olympische Comité. West-Duitsland wenst echter overwegende invloed in dit lichaam op grond van het feit, dat het 48 millioen inwoners vertegenwoordigt tegen Oost-Duitsland 22 millioen. In het geval te Berlijn of Lausan ne geen bevredigende regeling wordt getroffen, zal het I O C. zich het recht voorbehouden geen van beide comité s te erkennen. Iers dames-hockeyteam klopt Westelijk elftal HAARLEM Het Ierse dames- toerelftal. dat dezer dagen enige wedstrijden speelde tegen Neder landse elftallen, kwam Dinsdag uit tegen een Westelijke combinatie op het terrein van BMHC te Bloemcn- daal. De gasten wonnen met 5—1. Met de rust hadden zij een 30 voorsprong De Westelijke ploeg bestond uit jonge, aankomende speelsters, die het in technisch en tactisch opzicht tegen de Ierse da mes moesten afleggen. Mevr. Schmier en v. Swol naar Parijs DEN HAAG Aan de interna tionale tenniskampioenschappen van Frankrijk, welke van 22 Mei tot en met 3 Juni op Rolaftd Garros te Pa rijs worden gehouden, zullen voor Nederland deelnemen mevrouw Schmier en Van Swol. Het is waar schijnlijk dat nog enkele Neder landse speelsters en spelers in deze wedstrijden zullen uitkomen, doch dit zal dan niet geschieden als of ficiële vertegenwoordiging van de KNLTB. De amateur voetbal interland wedstrijd EngelandNoorwegen, welke te Middlesbrough werd ge speeld, eindigde in een 21 over winning voor de Engelsen, die bij de rust met 20 leidden. Te Ninove (België) werd een wegwedstrijd voor professionals ge houden over een afstand van 165 km. De uitslag luidt: 1. Beume, 4 uur 22 min.; 2. Hen- drickx. 4.22.20: 3. Wagtmans. 4 22 30; 4 Saembier. 4 22.30. De Nederlander Smit werd 21e. JUBILEUM KON. NED. DAM BOND (Van onze Dainmedewcrkcr) PUTTEN. „Mooi Veluwe". Woensdagmorgen. Weliswaar geen originele, doch een gelukkige keuze zouden we die van de Koninklijke Nederlandse Dambond willen noemen om. naast dc receptie cn massale betoging op Hemelvaartsdag in verband met het 40-jarig jubileum, een jeugdtournool te organiseren, waaraan de eretitel „Nationaal Jeugdkampioen" verbonden is. Reeds maandenlang zyn in alle provincies jeugdtournooien gehouden om de sterkste jonge dammer te selecteren voor de Maandagavond alhier begonnen finale. Hef is gemakkelijk om ter ge legenheid van een jubileum de een of andere erewedstrijd te or ganiseren niet tot slot een diner of iets in die geest, doch een der gelijk evenement is als regel slechts bijzonder aardig voor een enkeling. Terwijl voor dit natio naal jeugdkampioerischapstournooi iedere provincie een gelijk aan deel heeft. Daarbij komt o.i nog iets. Er wordt zo vaak beweerd, dat dammen maar een spelletje is voor oudere heertjes. Deze seve ring loochenstraft zichzelf als men alleen maar aanvoert, dat het ledental van de thans KoninKlijke N.D.B. van 700 tot ronj 10 00Ö in deze 40 jaar gestegen is, doch wordt nog geaccentueerd met dit tournooi. Wij wagen het de veron derstelling te uiten, dat ook deze gedachte bij de jubileum-commis sie een belangrijk punt van over weging geweest is. Dit o.m. ter motivering van wat wij hebben genoemd een gelukkige keuze. Ter zake verder. Laten wij eerst de 10 finalisten (de vertegenwoor diger van Drente ontbreekt) even aan U mogen voorstellen. Het zijn: Utrecht: Henk van Snippenburg uit Utrecht; Zuid-Holland: Wim Tcrlouw uit Bodegraven; Noord- Holland: Frans Slot uit Broek; Gelderland; Wim te Mebel uit Aalten; Overijssel: Evert Veene- kamp uit Zwolle; Friesland: Nico de Jong uit Leeuwarden; Gronin gen: Aaldrik de Schaap uit Veen- dam; Zeeland: Arie van der Schraaf uit Kapelle; Noord-Bra bant; Arnold Vlngerhoets uit Raamsdonkveer en Limburg: Piet Boers uit Heer. 10 jongelieden, allen 18 of 19 jaar oud. uitgezonderd de Brabantse re presentant, die slechts 17 lentes telt en Frans Slot, die inmiddels de 20 gepasseerd is. Het gezelschap ver toeft de gehele week hier, zij spelen afwisselend één of twee ronden per dag en vullen deze voorts met wan deltochten etc. Alle kosten zijn voor rekening van de KNDB. zodat de titel provinciaal jeugdkampioen m dit jubileumjaar wel heel wat meer waard is dan slechts een diploma of ander klein aandenken. Dc inmiddels gespeelde drie ron den hadden de volgende resultaten: le ronde De Jong—Veenekamp 0—2; Van Snippenburg—Vinger- hoets 0—2: Te Mebel—v. d. Schraaf 0—2: TerlouwBoers 02; Slot Schaap 2—0. 2e ronde: VecnekampVan Snip penburg 02; VingerhoetsTe Me bel 0—2; v. d. SchraafTerlouw 2—0; BoersSlot 1—1; Schaapde Jong 1—1. 3e ronde: De Jong—Van Snip penburg 02; SlotVingerhoets 2—0; Te Mebel—Terlouw 2—9 door tijdsoverschrijding; v d. Schraaff Boers 11; VeenekampSchaap 1—1. 1 en 2 v .d. Schraaf en Slot. 5 punten; 3. 4 en 5 Boers. Te Mebel en Van Snippenburg, 4 punten; 6 Vecnekamp. 3 punten; 7 en 8 Schaap en Vingerhoets. 2 punten; 9 De Jong 1 punt en 10 Terlouw, 0 punten. Utrechts ElftalAustria Donderdagavond, 17 Mei, wordt in het Utrechts stadion een wed strijd gespeeld tussen een Utrechts povmciaal KNVB-olital en Austria. De samenstelling van het Utrechts elftal is: Doel: Mosterd (t Gooi); achter: Ockhuyzen (Velox) en Daudy (Hercules); midden: Temming (DOS). Bak ('t Gooi) en Visser (DOS); voor: Blom (Eiinkwijk), Oort ('t Gooi), Vonk (Eiinkwijk), Schaap ('t Gooi) en Luytcn (DOS). Tennisbond wijst spelers voor Wimbledon aan DEN HAAG Het ligt in dc bc- doeling van het bestuur van de KNLTB de dames mevr. Schmier en mej. Hermsen de heren Van Swol en Rinkel uit te zenden naar de Wimbledonkampioenschappen, wel ke van 25 Juni tot en met 7 Juli te Londen worden gehouden. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Dinsdag. In de grote hal van Ahoy' heeft een door de Rivièra-zon gekoesterde Luc van Dam tegen de Engelse middengewicht Jimmy Davis het bewijs willen leveren, dat zijn rol in de Europese topklasse nog niet is uitgespeeld. De Nederlandse kampioen behaalde een krappe puntenover- winning op de kundige Brit en wiste daarmee de herinnering aan zijn matte gevecht tegen de Australiër Marr uit. Dit ver heugende resultaat na een boeiend gevecht van tien ronden heeft ons echter niet de overtuiging kunnen schenken, dat Van Dam nog een nieuwe, glanzende carrière op kan bouwen. On danks zijn felle begeerte naar een overwinning heeft hij Davis niet in moeilijkheden kunnen brengen en de vlijmscherpe link sen van de Engelsman priemden te dikwijls door de vroeger zo gesloten verdediging van Van Dam. De Nederlandse kampioen was de ring binnen gestapt met de vaste wil om in dit gevecht zijn geschok te reputatie te herstellen. Hij begon zeer agressief, joeg zijn tegenstan der al in de eerste minuut met een goed geplaatste linkse tegen de tou wen en liet onmiddellijk een recht se stoot naar de kaak volgen, die evenwel door Davis werd opgevan gen. De Engelsman bleek niet ge- intimideerd en flitsend snel joeg hij zijn linkse door de dekking van v. Dam. Hij lanceerde dit gevaarlijke wapen uit de verdediging en stuitte de felle Van Dam daarmee doel treffend. Koel bleef hij met de Ne derlander meegaan, die een opening trachtte te maken voor zyn rechtse, maar er vooralsnog niet in slaagde om Davis daarmee vol te treffen. Het werd een aantrekkelijk duel, waarin de Engelsman in dc vierde ronde meer kleur bracht door een plotseling gevaarlijke uitschietende rechtse naar de ribben. Van Dam reageerde snel en kundig, nam dc aanval over en sloeg Davis met een halve rechtse hoek uit balans. Deze viel, kwam onmiddellijk weer op de been. maar de stoot was zuiver aan gekomen en de Brit zocht tot de achtste tel van scheidsrechter Knol rust op één krile. bedoelde intelligent." „Ik ben ook jriet intelligent." .Ik bedoel, dat je haar koesterde en zette het scena rio. dat hij wou schrijven, uiteen zonder knap of intelligent te zijn Hij reciteerde verzen, vertelde anec- sympathiek bent en geest hebt.. Ik bedoel, dat je innerlijk en uiter dotes en mopjes, en was geen mo ment vervelend. Ze vergat de luci- door Ludwig Betnelmans lijk in overeenstemming zijn, zoals fers en liet hem haar hand vasthou- by mooie beeldhouwwerken". „Ik weet niets, ik ben gewoon dom", zei Belinda. „Ik bedoel, alle meisjes zdjn dom". Ze stak een nieuwe sigaret aan. den. Ze keek hem aan en lachte. De serveerster legde de rekening op tafel. Belinda keek op haar hor loge. „Zal ik je eens wat vertel len?", zei ze. „We zitten hier al „Ah", zei Maurice „dat ben ik met meer dan vijf uur 11 Nu of nooit, zei Belinda tot zich- zelf.Ze had ergens in zijn blik een spoor van ernst ontdekt. Ze ging rechtop zitten, drukte haar sigaret uit in de asbak en trok haar jurk met beide handen recht. Ze deed een greep in het arsenaal van haar verstandige redeneringen, cynische opmerkingen en vriende lijkheden. die ze op de Olympia Charm School, waar ze bijna twee jaar was geweest, had geleerd om de schrijver aan zijn verstand te bren gen wie ze in werkelijkheid was. Toen Belinda een poosje had ge praat. voltrok zich een merkwaardig proces op Maurice's gezicht. Het leek wel of het een masker werd, dat niet al te zorgvuldig naar het origineel was gemaakt. De neus was plotseling oninteressant, zijn ogen waren uitdrukkingloos en ver moeid, zijn hele gezicht, dat aan dachtig en levendig was geweest, was nu een studie van onachtzaam heid. Zo nu en dan keek hij eens naar haar op. hij dronk, hij keek rond terwijl ze praatte, en soms leek het alsof hij op het punt stond om te gaan huilen. „Wat zei je ook weer Joe?" vroeg ze tenslotte. „Ik zei, dat je knap was." „Ik ben niet knap", zei ze. „Ik bedoelde niet knap", zei h|j, „ik je eens. de meeste meisjes, maar jij niet". „Alle vrouwen zijn dom", zei Be linda, „maar gelukkig zijn de man nen nog dommer." Het was uiten mistig. Terwijl ze naar de parkeerplaats achter het restaurant liepen, was het als of hun gezichten met heel fijne druppeltjes werden besproeid Mau- Maurice keek met andere ogen rice had de kraag van zijn jas op- naar Belinda. Hij zei; „Neem me niet kwalijk, dat ik je in de rede val, maar zo nu on dan schrik ik en dat is me zo net weer gebeurd Soms J 111 e. jive w i ^Lueuj u uyi hj denk ik, dat ik net een blindeman Gabin zei ze. gezet. Hij liep voor haar uit, de handen in zijn zakken. „Joe, je lijkt precies op Jean ben. die tastend door het leven gaat. en die met een stokje voor zich uit loopt te tikken." „Ja", zei Belinda, „en die er de mensen mee in hun ogen prikt." „En jij", zei hij. „wat ben jij?" „O. ik ben maar een klein grijs „Ik voel me ook net zo." „Waar gaan we nu heen, Joe?" vroeg ze. „Een vriend van me hier", zei hij. „is op het ogenblik in New York en. „En gaf jou de sleutel van zijn poesje." Ze dronk haar glas half huis", zei ze leeg. Haar ogen schitterden en haar „Juist", zei Maurice. „Maar 't is wangen gloeiden „Voel mijn ge- g2en grapje, 't Is echt waar." zicht eens, blindeman", zei zc. op de „Dank je wel, Joe", zei ze. ,,Ik toon van de Charm School. „Ben ik ga hever naar huis." nog steeds mooi?" Cassard haalde zijn schouders op „Ik blijf erbij", zei hij en weer en jiep naar de wagcr. Hij vond was er in zijn blik een spoor van bet sleuteltje en startte de motor, ernst .dat jij het meest byzonde- maar toen hij wegreed ging hij SffJÏÏ »ün- van de pier af. de oceaan in. heb". Hij hief zijn glas met de af> schuweliike Martini. „Laten we", zei hij. „drinken op onze kennisma king." „Ik rijd zo niet met je", zei Be linda. „Ik wil ook niet met mezelf rij- Ze leunde achterover, een beetje den We !al«n<!e wagen hier en op haar hoede maar Cassa ging nejTien een taxi aan het werk. Onder zes brande- hepen terug naar het restau- wijns met soda door. terwijl zij naar rant. Een tweede luitenant van de de tafel keek cn zijn gebroken lu cifers tot allerlei figuren schikte, vertelde hij haar zijn levensgeschie denis in Frankrijk en in Hollywood. Hij sprak over de hoop, die hij voor Air Force stond in de telefooncel. ,Jk probeer een taxi te krijgen", zei hy. „Ik moet naar Beverly Hills. Wilt u soms meerijden?" (Wordt vervolgd). Nog gretiger stortte Van Dam zich in de strijd, maar door zijn on stuimigheid misten zijn stoten maat De linkse counterstoten van Davis begonnen Van Dam te tekenen en veroorzaakten een wonde onder het linkeroog. In de zesde en zevende ronde werd de Engelsman in de touwen gedreven door stoten op de kaak, maar Van Dam miste zuiver heid om de koel en berekenend bok sende Brit neer te halen. De strijd ging daarna vrijwel gelijk op tot de negende ronde. Toen lanceerde Da- vis na een linkse schijnaanval zijn rechtse. De eerste maal ving Van Dam de stoot op, maar de tweede keer landde een rechtse hoek met kracht op de kaak van de Neder lander. Ook de tiende en laatste ronde bracht felle slagwisselingen zonder dat een van de boksers po sitief voordcel behaalde. De voor sprong van Van Dam, verkregen ln de eerste helft van de strijd, waf voldoende voor een overwinning. Job Roos heeft zijn k.o.-nederlaag tegen de Belgische kampioen Heyen niet kunnen wreken. De strijd eindigde na tien ronden onbe slist. De Belg had een betere start dan Roos, hield hem met linkse di- recten op afstand en bracht de eer ste ronden op zijn naam. De Rotter dammer trachtte met invechten en stoten naar het lichaam zyn kans te vinden. Zijn tegenstander hield de verdediging echter goed gesloten en redde zich in het lijf aan lijf soms met afklemmen Toch zakte Heyen af en ofschoon hij in de laatste ron de met zijn rechtse nog een k.o. wilde forceren, moest hij met onbe slist genoegen nemen, een uitslag die overigens volledige bevrediging kon schenken. De jonge weiter Schoenmaker bokste een goede partij tegen de Belg Weemol. die hij enkele malen neerhaalde en tenslotte in de vijfde ronde met k o. overwon. In de demi-finale voor het half- zwaargewicht kampioenschap be haalde Doorrenbosch een ruime puntenoverwinning op Quente- meyer. Van Klaveren en Corraan verliezen op punten MILAAN Bij de Europese bokskampioonschappen voor ama teurs te Milaan trof de Groninger Corman in de Hongaar Juhasz een uiterst taai vechter, die hem met harde punches een fikse afstraffing gaf Het was een snel en hard ge vecht. waarin beide boksers een waarschuwing kregen voor het slaan met open handschoen. Juhasz be haalde de overwinning, maar beide jongens kregen van het fel meele vende publiek een ovatie In het licht weltergewicht leed Piet van Klaveren eveneens een nederlaag op punten tegen de Italiaan Pardovanl. De overige uitslagen luiden: Licht weltergewicht: Budai (Hon garije) w.o.p van Solvjanski (Z.S1 Poternette (B.) w.o.p. van Hoel (Saar). Licht gewicht: Cornell (Ierland) won van Scheich (Lux.) door dis- qualisatie: Muller (Zw.) w.o.p. van Hasting (Saar); Lerey (Fr.) won door k.o. in le ronde van Weijsman (O); Ivsentin (It.) w.o.p. van An- tkiewisz (Polen). Congres Doofstommen sportorganisaties LAUSANNE Tydcns een inter nationaal congres van de Doofstom men Sportorganisaties, dat dezer dagen te Lausanne werd gehouden, werd besloten Duitsland wederom tot de organisatie toe te laten. De eerstvolgende international® doofstommenspelen zullen in 1953 te Brussel worden gehouden. De win terspelen zullen datzelfde jaar U Oslo plaats vinden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5