•TADSVENSTER „Dure5 Engelse profs kopen gele klompen in Spakenburg Sportweek Federatie aangevangen Schoolkorf bal wedstrijden zeer populair Moet U eens hóren! Zondag speelt Coventry City op „Birkhoven tegen HVC Verantwoording autotocht Noteert U even EEN GAVE HUID DEBRALINE Schieten van roeken Massaslachting gestaakt (Van onze sportredacteur) „De Nederlandse voetballers zijn te week," zegt Bill Morgan. „Zij nemen geen risico's en gaan er b.v. bU een tackle niet hard genoeg tegen in. Zo is het niet alleen in Nederland, maar zo is het in elk land met amateur voetbal. Dat wil niet zeggen, dat in Engeland ruwer wordt gespeeld. Neen, maar de Engelse voetballer is taaier cn kan meer hebben." Bill Morgan kan het weten, want hü maakt er zün beroep van te oordelen over voet balspel en -spelers. maakt. De voetballers hebben het er best naar hun zin. Elftal ter waarde van anderhalf millioen Hij is trainer van de Engelse tweede divisie-club Coventry City, Zondagmiddag de tegenstander van HVC. Coventry City is naar ons land gekomen op uitnodiging van HVC en de wedstrijd van Zondag geldt ter opluistering van de opening van het Bosbad. Oorspronkelijk had HVC een uitnodiging gezonden aan Rother- ham United, inmiddels van de derde naar de tweede divisie ge promoveerd. Maar Rotherham had het plan op tournee te gaan in Ierland en kon geen tweede bui tenlandse reis bekostigen. Coven try Citw> voelde na een zwaar sei zoen (42 wedstrijden!) veel voor een trip naar Holland. Men slaag de er in nog drie wedstrijden te organiseren, waarvan de Engelsen er inmiddels al twee gespeeld en gewonnen hebben. De Engelse ploeg bestaat uit vijftien spelers en reserves, als mede twee trainers, een manager en de directeur. Met beide trainers hadden wij een gesprek. Morgan is de chef en Vic Brown is assistent. Brown heeft in 1949 en 1950 Haarlem geoefend en spreekt nu nog heel aardig onze taal. Beiden zijn al jaren professionals. Morgan was doelverdediger en Brown back. Ze vertellen, dat de totale waar de van het eerste team van Co ventry City, in geld uitgedrukt, ongeveer f 1.600.000 gulden is. Elke speler is immers een bepaald bedrag waard, waarvoor een club hem koopt of verkoopt. Tommie Briggs, de middenvoor, is de duur ste speler van de ploeg. Coventry City betaalde (schrik niet!) twee honderdduizend gulden voor hem aan Grimsby Town. Maar vergeet Allan niet, die voorhoedespeler is en ook voor Wales speelt; op hem werd een bod gedaan van een zelfde bedrag. Rechtsbinnen Chis; holm, internationaal, want hij speelt voor Schotland, kostte f 190.000. Spil Mason is zijn geld ook waard. Hq' is al een paar keer in het Engelse elftal gekozen. Met dergelijke voetballers komt men gauw aan de anderhalf millioen Het gehele gezelschap logeert in hotel „Waterloo". Vandaar uit worden trips naar allerlei beziens waardigheden in ons land ge- BILJARTEN Ze wandelen veel, slapen lang en amuseren zich kostelijk met biljarten, een voor hen tamelijk onbekend spel. Het Engelse bil jartspel. snookers, wordt name lijk met veel meer ballen gespeeld dan het Nederlandse. Toch kunnen sommigen er al aardig mee over weg. Trainer Morgan maakt al series en Vic Brown is al zo'n rasechte biljarter geworden, dat hij gisteren van pure teleurstel ling over een gemiste stoot zijn queue in tweeën brak! Morgan vertelde ons later op de dag, toen we een bustocht naar Spakenburg en Bunschoten mee maakten, dat hij vorige week Za terdag nog enkele lichte oefenin gen met Malesteln, de HVC-lInks- back, had gemaakt. „Hy heeft alle eigenschappen van een goede spe ler", was zyn oordeel. De Engelsen zijn enthousiast over ons land. „De wegen zijn hier zo mooi recht," was de opmerking, die we veel hoorden maken. En allen vinden het jammer Maandag huistoe te moeten. In Spakenburg kocht iedereen natuurlijk klompen, paling en sou venirs. Het was een kostelijk ge zicht een paar van die „dure profs op helgele klompen met een tennisballetje te zien voetballen tegen een stuk of wat Spaken- burgse jongetjes, die de eer van IJsselmeervogels zelfs tegen inter nationals hoog hielden! De trip werd gemaakt onder lei ding van de penningmeester van HVC, de heer J. Buursma, die ons vertelde, dat HVC Zondag in de normale opstelling tegen Coven try zal spelen. Ook Vreekamp zal van de partij zijn, ofschoon hij Maandag een gekneusde rib op liep in de promotiewedstrijd te gen Elinkwijk. Tijdens deze tocht hebben we zowaar een voor Amersfoort geen onbekende voetballer ontmoet, na melijk de linksbinnen Hart, die enige jaren geleden nog met Ro therham United tegen het Amcrs- foortse elftal speelde, maar sinds dien in Coventry City speelt. Vrijdag gaat het gezelschap naar Brunssum in Limburg om tegen Limburgia te spelen. En Zondag kunnen we op „Birkhoven" dan weer eens genieten van een de monstratie hogeschool-voetbal. Want die Engelse profs kunnen er wel iets van! Vlak voor het vertrek naar Spa kenburg poseerden de Engelse profs nog voor onze fotograaf. sa men met de mensen van „Water loo" en nog enkele andere gasten. (Archifoto) Tweede verantwoording Vorige verantwoording f 47.50; v. 't H i 1,—; mevr v. W. f 2.—, mevr T. f 1.50: mevr. H. f 2,50; L. J. S. f 1. mevr v. K. f 1.—; wed. v. K. f 1.— H. v. V. 1,— mej. v. O. f 1.— mej. H. v. d. P. 1.—; mej. G v. 't H. f 1,—; v. O f 1.— A. de H. 1.—; F. den B 1 3.50; N.N. f 2.50; S 1.—: v. d. P. en echtgenote 4.—. Per giro- Fa E. Noack f 25.Personeelsver Noack f 10. mevr. L.—K. 2.50. Totaal f 112.—. Gironummer No. 236440. J. Stam. Schimmdp.kade 10. Auto's gevraagd Voor de beide autotochten voor Amersfoortse Ouden van Dagen zijn 135 auto's nodig. Tot nu toe kwa men er 51 a anmeldingen binnen. Het comité komt nog 84 auto's te kort. Die komen er toch? Burgerlijke stand GEBODEN: Cornells Jan. z. van W. Veenend-»al en H G de Weerdt. Eve- rardus Maria, z. van E. Epskamp en B. de Beer. Johannes Theodorus. z van P. H v. Nes en J. F. Bourgonje GETROUWD M. J. Korndewal en J. A dc Jager: J H. van Erp en A. Houte pen: G. G Pasker en C. W. Poort; A. J. v. d Schans en H. E. Morren. W. Luieles cn J de Zoete. OVERLEDEN: Cornelia Boelhouwers. 78 Jr. wed. van C v Dorland: Dirkje van Dijk 44 jr, geh. met P J. Verhust. Tijdens <ie Woensdag gehouden automarkt werden 174 motorvoer tuigen aangevoerd. GRAND THEATRE t/m 23 Mei: „Het geheim van drie vrouwen". 18 jaar. Zondag: 2 4-15 6.45 9 uur; Ov. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 24 Mei. 2.30 6.45 en 9 uur „Sunset Bou levard". 18 jaar. CITY THEATER: „Een Jantje op het gladde pad". Elke leeftijd. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: ..King Kong". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan overwint". 14 jaar. Vrij dag en Zaterdag: 2 30 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t/m Maandag: „Ge kooide meisjes". 18 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tosca". 18 jaar. Vrijdag: 8 uur; Zaterdag: 2.30 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 645 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 12 t.m. 20 Mei: Tentoonstelling van de Weekendschilders. Ac. voor Beeld. Kunst. Utrechtsestraat 53. Werkdagen 105 uur. Zondag 2—5 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- ?n Zaterdag middag 2 304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—8 uur. Achtenveertig twaalftallen binden Zaterdag de strijd aan De jaariykse schoolkorfbalwed strijden komen steeds meer in dc belangstelling te staan van leer lingen en onderwijzers der lagere en middelbare scholen. Waren het vorig jaar 39 twaalftallen die deel namen, dit jaar zün bet niet min der dan 48 twaalftallen, die Za terdag 19 Mei dc strüd op 12 vel den zullen aanbinden om de school- eer te verdedigen. De organisatie van de Amers foortse schoolkorfbalwedstrijden is in handen van de Amersfoortse Commissie ter voorbereiding der wedstrijden in samenwerking met de Gooise en Utrechtse Korfbal- bond. De wedstrijden, die op Birk hoven worden gehouden, vangen aan om 2 uur en zullen om 5 uur beëindigd zijn. Ook dit jaar zijn er behalve de gemengde twaalftallen weer jon gens- en meisjes-twaalftallen. Alle afdelingen zijn sterk bezet. In de hoogste afdeling wordt een span nende strijd verwacht tussen balvereniging Soesterkwartier. Een goede organisatie van het grote tournooi is dus wel verzekerd. Sluitstuk noodde tot diefstal Toen een Amersfoortse opkoop- ster op 12 Januari in gezelschap van haar baas over de Leusderhei reed zag zij daar een sluitstuk liggen, dat haar de moeite van het meene men wel waard leek. Een lompen- sorteerder. die zich eveneens in de vrachtwagen bevond, laadde het gietijzeren stuk op de auto. met de bedoeling het gezamenlijk te gelde te maken. Deze diefstal bracht het trio Woensdag voor de Utrechtse Poli tierechter. die de opkoopster als hoofdschuldige beschouwde cn haar conform de eis een geldboete van 50.subs. 25 dagen hechtenis op legde. De lompensorteerder kwam er met een tientje boete. subs, vijf dagen hechtenis af. terwijl de op koper een geldboete kreeg van 30 de Amersfoortse 15 daSen hechtenis. de AmbachtsschoolIndustrieschool combinatie, de Amersfoortse ULO- school cn de Oorsprongschool uit Baarn. Voor dc Amersfoortse ULO- school zal het vooral een prestatie zijn indien ook nu weer de eerste pr(js bemachtigd wordt. Aan de schoolkorfbalwedstrijden nemen deel scholen uit Amersfoort, Soest, Soesterberg en Baarn. De technische verzorging van de ze dag is in handen van de korf- Ativertenlie (IM.) zonder puistjes, vetwormpjes en andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I [GEEN PLEISTERS.GEEN VLEKKEN 1587. Natuurlijk is het niet de geest van Kees, die Kid Blauwneus hier belaagt, maar Kees zelf. Hij sleept een stevig net achter zich aan en het kost hem weinig moeite Kid, die zich maar lang zaam kan bewegen tn zijn zware pak. te van gen. Hij slaat het net om hem heen en geeft dan twee rukken aan de lijn: het afgesproken te ken voor zijn vrienden, die op het strand zijn achter gebleven. De lijn wordt ingepalmd en on der een hoeraatje wordt even later Kid Blauw neus op het droge ge trokken. Op de schoener kunnen ze niet zien. i wat er zich achter de rotsen afspeelt en Kid. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB nog bleek van schrik, begrijpt wel, dat het spel- i letje nu voor hem is afgelopen. Hij begrijpt I alleen nog Kees hem altijd niet, hoe de doodgewaanci er zo heeft kunnen laten inlopen. De Sportweek van de Federatie van Amersfoortse Personeelsver enigingen is gisteren begonnen met een grote bridge-drive. (Archifoto-D.v.A.) Ook nu weer grote belangstelling In de komende zomermaanden zullen de personeelsleden van alle Amersfoortse bedreven eikaars krachten meten in een groot aantal sporten. Evenals vorige jaren orga niseert de Federatie van Perso neelsverenigingen namelijk een „Sportweek", die, tussen twee haak jes, veel langer dan een week zal duren. Vijf jaar geleden werd voor het eerst een dergelijke sportieve ont moeting georganiseerd, en die eer ste keer oleek er al grote belang stelling voor te bestaan, een belang stelling die in de volgende jaren nog groeide. De Sportweekcommis sie heeft de zaak daarom dit jaar nog grootser opgezet en contact ge zocht met de Amersfoortse Gemeen schap, de Amersfoortse Sportstich ting en de A.B.v.L.O. Deze licha men zijn nu in de commissie ver tegenwoordigd. Aan de lustrum sportweek kunnen ook personeels verenigingen deelnemen, die niet bij de Federatie zijn aangesloten. Woensdagavond opende de vooi> zitter van de commissie, de hoer Tj. de Boorder, de sportweek vóór de eerste ontmoeting tussen perso neelsleden. Op de z.g. Pretzolder van de N.V. Phoenix Brouwerij werd op deze avond gebridged, een onderdeel van het kaarttournooi dat naar de jubilerende sigarenfabriek „Spaan-en-Bertramtournooi" is ge noemd. Dit bedrijf heeft ook een aantal prijzen beschikbaar gesteld. De heer De Boorder wees in zijn openingswoord op de grote belang stelling, die er voor de sportweek blijkt te bestaan, maar ook op de moeilijkheden, die rijzen bij de or ganisatie van een tournooi met een twintigtal verschillend? sporten. Gelukkig wordt van vele zijde me dewerking ondervonden, zodat er alle hoop bestaat, dat ook dit jaar de ontmoeting tussen de Amers foortse personeelsleden een succes wordt, aldus de heer De Boorder. Hierna zetten de bridge-enthou- siasten zich met viertallen om de tafeltjes, en het duurde niet lang, of er werd verwoed gespeeld. Kinderen blozend en wel terug De Amersfoortse kinderen, die zes weken geleden naar Egmond aan Zee. Bergen aan Zee en Ellekom vertrokken, zijn gisteren blozend en wel teruggekeerd, 't Wat 's mid dags een drukte van belang op het station. Moeders riepen trots uit: „Wat zie je er best uit" en „Wat ben jij dit geworden". De kinderen kwamen woorden te kort om te vertellen hoe fijn ze het wel heb ben gehad. Het was een gelukkig weerzien. Opnieuw bleek hoezeer 't werk van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies waardering vindt in vele harten. Uiteraard vragen de ze uitzendingen veel geld. Amers- foorters, laten we dus af en toe ook eens aan het Genootschap denken. Het gaat om de toekomst en de ge zondheid van onze jeugd. Zere hand en ook nog een boete Als een 42-jarige opperman uit Amersfoort zich wat kalmer had godragen, zou hij zich onlangs een aardig sommetje hebben bespaard. Maar de man. die „onder de in vloed" verkeerde, schrok hevig van een hem achterop rijdende auto. Met de bedoeling de chauffeur een klap te geven, stak hij zijn hand uit, doch raakte de ruit van de wagen, welke aan splinters ging. Behalve de reeds betaalde scha devergoeding ad. ca. f 40.— komt daar nog een tientje boete bij, subs, vijf dagen hechtenis, welke de Poli tierechter te Utrecht hem gisteren oplegde. Broodbezorger op het slechte pad Vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd e: van drie jaar, onder toezichtstellinj van de Reclassering alsmede de bij zondere voorwaarde dat verdacht? binnen de gestelde proeftijd zijp. schuld zal hebben voldaan, aldu: luidde het vonnis dat de Utrechtse Politierechter Woensdag uitsprak ei over een 27-jarige Amersfoort broodbezorger, beschuldigd verduistering. De man, die voorheen in diens! dl was bij een brood- en banketbak [-- ker. had regelmatig gelden achter gehouden, tot een totaalbedrag van i- f 740. Zelf meende hjj. dat het be drag niet meer dan ca. f 200 zou be lopen, doch kon dit niet met zeker heid aantonen. De Officier van Justitie wildi verdachte nog een kans geven aan gezien het rapport niet ongunstij luidde en eiste derhalve zes maan den voorwaardelijk met een proefw, tüd van drie jaar en de bijzondere conditie als boven vermeld. De Po litierechter was milder in zijn von nis: hij deed nog twee maanden vat de voorwaardelijke straf af. I Een inwoner van onze stad van de Duitse nationaliteit, is alt [ie ongewenste vreemdeling de ver [ar blijfsvergunning ingetrokken en in middels over de grens geleid. Naar aanleiding van de in Uw blad bij herhaling voorkomende in gezonden stukken over het schieten van roeken op de Buitenplaats Ran denbroek. vraag ik U bij dezen, of U geachte redactie voor de ziens wijzen, die de landbouwers in onze omgeving op dit probleem hebben, ook een bescheiden plaatsje in Uw krant zoudt willen inruimen. Van landbouwzijde zouden wij nóg n i e t op dit ondeskundig schrij ven zijn ingegaan, ware het niet, dat de inzender, de heer Pot, zo vermetel wordt, dat hij de boeren zelfs van gemakzucht meent te moeten beschuldigen, en het zien op een paar guldens, om b.v. hun zaai- koren met wat teer te vermengen. Wij zullen de laatsten zijn, om te zeggen dat bedoelde methode niet iets helpt, doch afdoende is het niet. Evenals bedoelde heer Pot graag adviezen geeft aan de landbouwers, wil hij misschien ook even vermel den. of bedoelde teerbehandeling wellicht ook is toe te passen op het bietenzaad, waar momenteel de roe ken zo veel schade aan doen, nu de kiemplanten boven dc grond ko men. En de kuikens, kunnen wij die ook in teer onderdompelen, daar van deze er ook bij massa's ver dwijnen in de roekennesten. En de appelen en peren, kan dat middel hier ook op toegepast worden, om ze stuk voor stuk te behandelen? Bij het aanvoeren van het nut, dat de roeken zouden aanbrengen, wordt gewezen op het jacht maken door de roeken op koperwormen en emelten, maar naar mijn mening wordt hier het kind met het was water weggegooid. Hier staan ons gelukkig goedkopere en betere mid delen ten dienste, die ons met de adviezen van de Landbouwvoor- lichtingsdienst worden verstrekt. Onze Landbouwvoorlichtingsdienst toch beschikt over een staf van zeer bekwame deskundigen, die de scha den. door de roeken aan onze land bouwgewassen aangebracht. veel hoofdbrekens kost. En mocht het niet afdoende helpen, de roeken door schieten te verdelgen, dan zal toevlucht genomen moeten worden tot het met vergif werken met al de gevaren, die hieraan verbonden zijn voor onze vogelstand en onze huisdieren. Waar deze methode wel kan worden toegepast bij de bestrij- Offerzin een offer bereid is. Nu ja het poppenhuis was er wel als trekpleister, maar be halve het kopen van de lo ten was er 'n verblijdende bereidheid tot het brengen van een offer. Zo is in een actie van luttele weken ruim vijf mille ingezameld Dit is Amersfoort op zijn best! Handbalblacl Het Meinummer van D? Bokkeduinen, mededelin genblad van de Handbal vereniging „Amersfoort", is in een gewijzigde vorm verschenen. Men woekert wat meer met het papier, dat duur is en schaars. Er staat zeker niet minder in te lezen. Integendeel! Na- TNIT is niet het koffertje van minister Lieftinck. Nee, ditmaal heeft de Haak-in-actie er iets mee te ma- Z^ETTY WOORDES weet tuurlijk komt de training het nu. Dik vijf dtzi- om de hoek kijken. Er zend gulden is binnen. Van wordt geklaagd over de dit bedrag komt een be- speel-maar-raak-tactiek in hoorlijk deel toe aan het de lagere elftallen. Tegen ken. Burgemeester H. Molendijk grabbelt hier in de lo- door Setfy ter verloting dit euvel helpt maar een ten. In die verzameling van nummertjes zaten de prij- besclukbaar gestelde pop- ding: trainen! penhuis. Zo is dan de Haak-in-actie te Amers- x foort gegroeid uit 'n mooie doorstaan. Dan is er name- gedachte van een klein Amersfoorts meisje. Er is nog iets anders. Amersfoorters dan draaien Wel zeer duidelijk is ge- ze weer een jaar mee in blekendat Amersfoort tot de eerste klasse. Onze actie Vandaag is de zilverpa- pieroogst wat minder. Ten slotte kan de zilvervloot niet iedere dag binnenva ren. Ditmaal komt de eer toe aan Wim Dekker uit de Rembrandtstraat 3 en aan de fam. Kat uit de Borge- siuslaan. Morgen gaat het beter! Wandelnieuws Blijkens een mededeling in 't ZUT-nieuws wordt de Avond-Vierdaagse dit jaar van Dinsdag 12 tot en met Vrijdag 15 Juni gehouden. Voor ZUT's nachttocht blijkt grote belangstelling te bestaan. En dan is er Maandag 21 Mei nog de voetbalontmoeting aan de Rubensstraat tussen ZUT en SOS. De beste lange af standlopers zijn opgesteld. Schalmei In de Schalmei, het maandblad van de Chr. or ganisatie voor Lichamelijke Opvoeding „Wilhelmina" worden met enige vreugde de jaarlijkse uitvoeringen n on m t zen' weet nummers inmiddels. Dit plaatje willen foort I heren de vuurproef W*J u Gchter niet onthouden. Het is toch min of meer doorstaan. Dan is er name- een historisch moment. Ook Amersfoort haakte in en aangekondigd. De adspi- lijk 'n beslissingswedstrijd goed. Op de achtergrond staan vier leden van het ac- r,antGn tornen op 9 Juni in tieve comité, t.w. van links naar rechts de heren Pot, D® ^eren treden op "m Woordes, Drexhage en Jansen. Zij noteren ijverig Ten op jn het Openlucht- slotte moet een verloting secuur gebeuren. theater Birkhoven. ding van ratten en muizen, is ze moeilijker toe te passen bij de be strijding van de roekenplaag. Wanneer de heer Pot eventueel adressen wil hebben van boeren, dis schade ondervinden van de roeken: bij tientallen kan ik hem die ver strekken. Als ooit een spreekwoord tot zijn recht komt, dan geldt het wel hier aan de heer Pot: „Schoen maker houdt U bij Uw leest". Bij deze zou ik het willen laten, doch ik wil nog een woord van dank brengen aan Jhr. van Geen, die het initiatief heeft genomen, om met assistentie van de jachtopzie ners Van den Boom, de roeken te vernietigen, en ook vooral aan de eigenaar van het Buitengoed Ran denbroek, die vergunning heeft ver leend, om op zijn terrein de roeken te schieten, ook aan het gemeente bestuur van Leusden, dat evenals vorig jaar ook dit jaar weer eénpa- rig kon besluiten een subsidie van f 200.beschikbaar te stellen als tegemoetkoming in de onkosten. U Redactie beleefd dankende voor de verleende plaatsruimte, wordt met deze eerste en tevens laatste uiteenzetting van het standpunt van onze boeren in deze aangelegenheid, onzerzijds de discussie hierover als gesloten beschouwd, omdat wij hier over met ondeskundigen niet wen sen verder te schrijven. Namens het Bestuur van de Christelijke Boeren en Tuin- dersbond. JOHS. VEENENDAAL, Voorzitter. Vergadering met boeren op komst Geachte Redactie, Tot vreugde van vele honderden inwoners van Amersfoort en omlig gende gemeenten kan het „Roeken comité" berichten, dat Jhr. van Geen sinds j.L Dinslag de schiet partijen op „Randenbroek" voor het gehele jaar heeft stopgezet. Er is nu overeengekomen, dat komende winter een vergadering zal worden belegd met boeren, tuinders. Die renbescherming, Vogelbescherming, landbouw -en vogelexperts, tenein de samen voor de toekomst een de finitieve oplossing te vinden. Hier mede is ons doel bereikt en we dan ken Jhr. van Geen voor zijn mede werking, temeer daar de vogels nu jongen hebben waarvan zij niet zo als vorig jaar wreed gescheiden worden. Graag repliceren we nog even bo venstaand artikel van de heer Vec- nendaal. Wij beschuldigden niet de boeren van gemakzucht, maar hen, die tegen beter weten in hun ge was niet wensen te beveiligen tegen schadelijke vogels. Hun collega s kwalificeerden dat als een domme gemakzucht. Zij, die de bestaande afweermiddelen wèl benutten, vin den de slachtpartijen op „Randen broek" de grootste onzin en geven hun steun aan het „Roeken-comite 2. Ja. ook bietenzaad kan men uitstekend met teer prepareren en geen vogel zal er van eten. De jon ge kiemplantjes moet u enkele da gen (tot de steel groen wordt) be veiligen met de reeds uitvoerig door ons beschreven en door Wageningen aanbevolen „vogelverschrikkers". Is het land buitengewoon groot, dan kunt u o.m. de bekende Rang-lamp gebruiken, eveneens reeds beschre ven. Alle inlichtingen, technische bijzonderheden en namen van te vreden gebruikers zullen we u graag verstrekken en demonstreren. 3 Nee. kuikens moet u niet met teer behandelen. Uw bewering, dat kuikens bij massa's verdwijnen in de roekennesten, was bijzonder ver rassend voor de 2 gerenommeerde vogeldeskundigen uit ons Comité, die elk ruim 40 jaar alle vogels be studeerden. De roek is n.l. hele maal niet ingesteld op het vervoe ren van kuikens e.d.. is geen roof vogel en heeft geen klauwen. Het is mogelijk, dat de veldkraai, wel roof vogel. dit soms eens doet. maar die komt niet op „Randenbroek" voor. leeft ook niet in kolonies doch ge heel afzonderlijk. Ook hier ligt het voor de hand, dat bij bedreiging door roofvogels en katten de kui kens een paar weken (tot ze wat groter zijn) beveiligd moeten wor den. De middelen zijn eenvoudig en goedkoop. Gaat u maar eens kijken r-i: bij Don Bosco te Leusden, verdei verstrekken we u graag nadere in lichtingen. 4. Ook appels en peren kunt i onmogelijk met teer behandelen Overigens valt de schade daaraar erg mee volgens onze enquête. Nie: zozeer de roek, maar de spreeuw houdt graag van dit fruit. Een Rang lamp (die men kan kopen bi; LOOSCO Amsterdam, of leneij it Wageningen) doet hier evenals ii kersenbongerds wonderen. 5. Ook de heer C. Wijnen, af komstig van een boerenfamilie, die de landbouwpraktijk door en doo» kent, zelf 25 jaar jager is geweest kwalificeert de roek als de nuttig ste vogel in Nederland en is evenal de Plantenziektenkundige Diens van mening, dat het schieten roekenkolonies als in „Randenbroek de meest kostbare en minst effec tieve methode is. 6. Graag zullen wij van de het Veenendaal de adressen verneme van boeren, die schade van roeke ondervonden, echter ook met vei melding. OF EN HOE ZIJ HUÏ GEWAS HEBBEN BEVEILIGD. Ot archief, dat nog deze zomer uitge breid wordt, bevat reeds een zee uitgebreid rapport betreffende di roek, samengesteld door deskundi gen en op de komende vergaderini zullen die. mét de nodige demon straties. naar voren worden ge bracht. Namens het Roeken-comité J. POT, Bisschopsweg 208. f i' Xi«S M 7ZAfrSfc'»*F Dit is de nieuwemedaille, die I an personen, die zich in de aan oorlog op enigerlei wijze als vrijwilliger van de luchtbescher ming verdienstelijk hebben ge* maakt, zal worden uitgereikt. Kampioenschappen voor kapp ers 1 AMSTERDAM. Dinsdagavond is b Bellcvue te Amsterdam de £lnale gehou- t - den van de Nederlandse kampioenschap pen voor dames- en herenkappers. V- 19 steden van ons land waren voorren den georganiseerd, waaruit de finallste: zich tenslotte selecteerden. De beste he renkapper werd de Amsterdammer -T W. Ducamdus. Na hem kwam in vols orde J. Bevers (Enschede). J. Gljsv-J (Rotterdam): Z. dc Smate (Zeist) en J v. d. Noord (Amsterdam). Bij de dameskappers die het mees- spectaculaire werk uitvoerden wera eveneens een Amsterdammer landskam pioen. Het was de heer F. Nicbeg. Ns hem kwam J. F. van Mol (Alkmaar- E. Becheren (Groningen): T. Sants (A:r. sterdam) cn H. Zwier (Enschede). De wedstrijden hadden ditmaal een extra feestelijk verloop, omdat ook r-«- 60-Jarlg bestaan van de Nederlandse Kappersbond werd gevierd. Cultureel congres achter ijzeren gordijn BERLIJN. In Leipzig (Oost- Duitsland) is Woensdag 't „eerst' Duitse cultuurcongres" geopend Aan dit driedaagse congres nemet ongeveer vijfhonderd Duitse :r' tellectuelen deel, onder wie, vol*| gens mededeling van het Oost-B Duitse departement van Voorlick'K, ting, ongeveer tweehonderd afge vaardigden uit West-Duitsland. Aan het congres nemen o.a. d^ de dichter Bert Brecht, de schri. ver Arnold Zweig, de componis Hans Eisler en de dirigent prof**' sor Hermann Abendroth. Donderdag 17 Mei 1951

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2