citizen Critiek op onthouden van een reisbeurs aan Yan 't Reve T0WNHALL TOWNHALL r Zweefvlieger maakt goede noodlanding bij Rhenen Gedeeltelijke mobilisatie in Israël overwogen Bijzondere theeveiling op Brakke Grond Popski overleden; hij was 'n groot woestijn-tacticus Regering houdt rekening met andere normen dan jury Paraatheids economie f.2.90 f. 1.25 met wereldservice Nederland achtte Graham niet geschikt Dodelijk schot van jachtopziener Krankzinnige Moor doodt 7 mensen Vredesresolutie van Amerikaanse senator Hongerkuren SveHPilIs Koningsdraak ROOK VOORDELIG, ROOK Oproep tot protest in Spanje Mobilisatie-oefening voor mariniers in Augustus G) P het olieveld Matzan in Oos- My tenrijk branden al sinds jaar en dag enkele bronnen. De Russen gaan nu bommen werpen in de veronder stelling dat de in de kraters saam- stortende aarde de brand zal doven. De burgerbevolking is niet ge waarschuwd, wel zijn de brand- wachtposten versterkt. Vrij dag IS Mei 1951 KUNST-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Veel meer en doelmatiger dan tot dusverre zal men zich moeten laten leiden door het besef, dat alleen tezamen de Universiteiten de verschillende wetenschappen zullen kunnen vertegenwoordigen. Aldus minister Ruiten, toen hij, bet begrotingsdebat over de afdeling Hoger Onderwijs beantwoordende, het door zyn partijgenoot dr Stokman (KVP) behandelde thema van de rolverdeling tussen de Universiteiten als het belangrijkste punt op de voorgrond plaatste. Tot zulk een Tolverdeling moet het liefst komen door onderling overleg. Lukt dat niet. dan pas zou er plaats zijn voor oplegging van bovenaf. De minister deelde mede, dat hij met de voorbereiding van een regeling te dezer zake bezig is. Later greep hij de door hem aan geprezen rolverdeling aan om. naar aanleiding van opmerkingen van mej. mr. Tendeloo (PvdA) en mevr. F o r t a n i e r-d e Wit (VVD) over mogelijke niet-vervulling van vacante leerstoelen in et Frans aan meer dan één Universiteit, ken baar te maken, dat daarbij die rol verdeling ook van betekenis is. De beide dames kregen verder de toezegging, dat de ^ewindsman het zijne wil 'doen om te zorgen voor minder knellende detailbemoeiingen met de Universiteiten van over heidswege. 's Avonds kwam Staatssecretaris mr. C a 1 s aan bod om het een en ander te antwoorden op het nog voor het middageten gehouden kunstdebatje Daarbij had de heer Willems (PvdA), anders dan de heer Verhoeven (KV"), het niet toekennen van een reisbeurs aan Van 't Reve becritiseerd. De heer Willems toonde aan de hand van verschillende voorbeelden o rn. aan, waarom geconstateerd moet worden, dat het sein voor de cultuur bij ons thans op onveilig s'.aat. Uit ZOEKLICHT OP DE toestand, waarin ons land zich bevindt, vereist een stelsel van paraatheidseconomie. Dit betekent een zo groot mogelijke voortbren ging van zo nuttige mogelijke pro ducten tegen zo laag mogelijke prij zen. Aldus heeft de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, de besprekingen samengevat, die deze organisatie gisteren in eigen kring te Utrecht heeft gehouden en die gewijd waren" aan de problemen, waarvoor het bedrijfsleven zich mo menteel ziet gesteld. Uiteraard werd in deze besprekingen bijzondere aandacht geschonken aan het vraag stuk van de opvoering van de ar beidsproductiviteit. aan de militaire productie, aan de schaarste van grondstoffen en het probleem van de prijzen. De respectievelijke inlei ders betoogden, dat de productiviteit onder meer zou kunnen worden op gevoerd, wanneer hier te lande een ruimere bekendheid bestond met de methoden van efficiency-onderzoek en de toepassingsmogelijkheden daar van bij de productieleiding. Wat de voortbrenging van goederen voor de defensie betreft: de Nederlandse in dustrie is in staat hiertoe belang rijke bijdragen te leveren en zij hoopt, dat de overheid de inschake ling van Nederlands productie-appa raat bij de militaire voortbrenging zal bevorderen. Tenslotte werd op gemerkt. dat de relatieve schaarste van vele grondstoffen niet alleen een gevaar vormt voor zowel de civiele als de militaire voorziening va,n ons land. maar tevens een extra druk legt op onze betalingsbalans. De voorzitter had in zijn openings woord reeds er op aangedrongen voortdurend te blijven streven naar een zo laag mogelijk prijsniveau. Het is het nauwe verband, dat er bestaat tussen de hier slechts ter loops uit de besprekingen aange stipte problemen, dat tot de conclu sie heeft geleid, dat de z.g. „pa raatheids-economie" voor Nederland een gebiedende eis is. het antwoord van de Staatssecretaris viel ip te maken, dat de heer Wil lems inzake het voortaan te 'olgen stelsel met betrekking tot toeken ning van staatsprijzen een denk beeld had geopperd, dat kans op verwezenlijking heeft. Mr. Cals is namelijk al in overleg getreden met de voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen. En wel om na te gaan of en hoe er tussen overheid en kunstenaars een representatieve instantie met beslissende bevoegd heid zou zijn in te schakelen nu, bij de letterkundige reisbeurzen heeft de jury alleen adviserende be voegdheid maar ook dan, zo voegde hij er aan toe. zal de Staats secretaris toch nog alti.d de verant woordelijkheid voor het in dezen te 1 voeren beleid moeten dragen. Dit is noodzakelijk vanwege de nu "enmaal bredere verantwoordelijk heid, die er op de Regering rust. ook met zedelijke en geestelijke normen rekening te houden. Aldus mr. Cals. Tot besluit van de avond gaven zowel de heer Van S 1 e e n (PvdA) als ds. v. d. Zaal (AR» critiek ten beste over het door de Regering ge voerde televisiebeleid. (Advertentie t M THE HIGH QUALITY BALLPOINT PEN in blauw, maroon, grijs, zwart of gevlamd PRIJS VULLING VULLINGEN MET BLAUWE, RODE, GROENE OF ZWARTE INKT een Üllr© Precisie een Ml IV fabrjkaat VERKRIJGBAAR IN 72 LANDEN Minister Stikker zegt: DEN HAAG Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d. A.) heeft minister Stikker beves tigd, dat Nederland in de Veilig heidsraad blanco gestemd heeft bij de benoeming van de Amerikaan Graham destijds lid van de Com missie voor Goede Diensten in In donesië tot V.N.-vertegenwoordi ger voor Kasjmir. Bij het geven van de instructie hiertoe heeft de minister zich uit sluitend laten leiden door zijn in zichten omtrent de bekwaamheid en geschitkheid van de persoon, die in aanmerking kwam. Slechts zake lijke overwegingen hebben gewicht in de schaal gelegd. Vijf jaar geëist tegen lid der Duitse W ehrmacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Opnieuw heb ben rechters zich beziggehouden met de zaak tegen de jachtopzie ner W. H. S. uit Vogelenzang, die ervan wordt verdacht op 31 Maart 1945 op de Keukenhof in Lisse de heer G. A. de Kuiper door schoten uit zijn jachtgeweer te hebben ge dood. Ditmaal stond S. voor het hekje van de Haa ,e rechtbank, waar hu twee jaar geleden ook reeds had gestaan. Hij hoorde de zelfde eis als toen uitspreken: viif aar gevangenisstraf wegens dood slag. Het Haagse Gerechtshof acht te de gewone rechter in deze zaak niet bevoegd omdat het hier een lid van de Duitse Wehrmacht betrof, die iemand tijdens diens'- tijd op een door de vijand gevorderd landgoed had beschoten. De Hoge Raad wees daarop de zaak naar het Amsterdamse Hof, dat de gewone rechter wel bevoegd achtte en de zaak verwees naar de Haagse recht bank. De behandeling van gistermid dag bracht echter geen enkel nieuw gezichtspunt: de verdachte ontkende te hebben geschoten er. beweerde dat het geweer tiidens een worsteling was afgegaan. Twee getuigen verklaarden evenals vroe ger dat er van een worsteling geen sprake was geweest. De Officier van Justitie, mr. Tonckens achtte dood slag bewezen. Uitspraak 31 Mei. RABAT. De Franse autori teiten te Rabat in Marokko, heb ben Donderdag een gebied nabij de plaats Azilal, in het Atlas-ge bergte, tot „gevaarlijke zone" ver klaard. In dit gebied opereert een krankzinnige Moor, die in de af gelopen vijf dagen zeven personen heeft doodgeschoten. Tien duizend gewapende politiemannen en bur gers jagen, geholpen door een vliegtuig en politie-honden, op de krankzinnige. Niemand mag in de .gevaarlijke zone" reizen zonder een speciale pas. Heeft men die, dan wordt men door een gewa pende wacht vergezeld. Alleen wonende bewoners van de streek zijn naar elders overgebracht. Auto's en vrachtauto's rijden slechts in convooien door het ge bied, waarbij de bestuurders be wapend zijn. (Advertentie 1. AI.) Adem- en lichaamsgeur verdwijnen door. C&aatfui k CHLOROPHYLL f TABLETTEN 85 ct. per pakje Civiel geding in zaak De Boer uitgesteld LEEUWARDEN. In verband met de strafzaak tegen P. de B. uit Drachten, welke zaak nog appèl voor het gerechtshof te Leeuwarden moet worden behan deld, is ae afwikkeling van het civiele geding tussen De B. en de Officier van Justitie te Leeuwar den door de president der recht bank aldaar aangehouden tot September aanstaande. Van duizend meter hoogte veilig naar de begane grond RHENEN. Dc zweefvlieger H. G. W. Wormgoor uit Warnsveld. die Donderdagochtend om half twaalf met zijn toestel Ph165 van het vlieg veld Teriet naby Arnhem was opgetrokken, moest een uur later in de ge meente Rhenen zyn kist aan dc grond zetten. Waar alle nieuwsgierigen zo gauw vandaan kwamen is een raadsel, maar binnen enkele minuten stond waar de houten vogel op enkele meters afstand van de weg. in het weiland het omstreeks half één in dc middag zwart van de mensen aan de Veerweg, lag, met z'n neus in de richting van het stadje. De piloot klom rustig uit de cock pit en stak een cigaretje op. „Het is koud boven", zo vertelde hij ons. „Jammer, dat er geen voldoende thermiek is, want het was nujn be doeling richting Brabant te vliegen." Rustig gaf hij een relaas van de korte tocht. „Ik zat op 1000 meter en durfde het niet aan de reis voort te zetten. Toen ik boven Rhenen kwam, heb ik eerst wat rond ge cirkeld om een geschikt landings terrein uit te zoeken. Ik dook tot op tweehonderd meter, vond dit wei landje en maakte een geslaagde lan ding." Het toestel was over een afstand van 10 meter door het hoge hooi- gras gegleden en toen onbeschadigd tot stilstand gekomen. De rechter vleugelpunt rustte op de grond. Toen de politie-autoriteiten de pa pieren van de vlieger in orde had den bevonden, belde deze vanuit een naburige garage Teriet op om een vrachtwagen. Inmiddels begon hij TOKIO. Donderdag is hier op 67-jarige leeftijd de moeder van keizer Hirohito van Japan overle den. WASHINGTON De democrati sche senator Johnson heeft Donder dagochtend bij de Senaat een reso lutie ingediend, waarin de landen, die bij de oorlog in Korea betrok ken "n, aangespoord worden het vuren te staken en een wapenstil stand aan te gaan op 25 Juni a.s. Hij verklaarde, dat de oorlog in Korea er alle schijn van heeft een hopeloze strijd te zijn, zelf met de demontage. Toen een serie Fokkernaalden waren verwij derd, werden de vleugels die een spanwijdte hadden van 15 meter met behulp van enkele omstanders verwijderd. Ongeveer drie uur later lag de vogel, die 250 kg woog, op een vrachtwagen. IN zwarte tuniek en Nassau-blau- we, vaar de kuit gesneden panta lon, de kolbak met oranje-kokarde op het hoofd, heeft een eskadron van de Koninklijke Marechaussee te Soestdijk gedefileerd voor H M. de Koningin en Prins Bernhard. Dit geschiedde ter gelegenheid van het feit. dat het korps weer ge deeltelijk in het bezit van zijn ceremonieel tenue is gesteld, dat de deelnemende manschappen bij deze plechtigheid droegen. (Advertentie LM.) schoden de gezondheid! Duizen denvrouwen In hel buiienlond verkie zen don ook, om slonk te worden, dej «Burchord» de krochtlg wnVrnde. zilveren ilonkhiididrogett Zuiver plonioordlg en volkomen onschodolijk, ook bl| long. durlg gebruik! Titans ook in llollaad verkrijgbaar 1 OOI |OOi|tue^lin-| uo| «vop WHdlV l0,»Q u* u*j«i|jody uj FS waarschuwen Arabische landen TEL AVTV. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is hier Donderdagavond vernomen, dat Israël overweegt tot een gedeeltelijke mobilisatie over te gaan. Dit zou een gevolg zyn van het aankomen van Iraakse militaire ver sterkingen in Syrië. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Sjaret heeft Donderdagavond verklaard, dat, indien de in Syrië binnengekomen Iraakse strijdkrachten daar zijn samengetrokken in verband met een voor genomen aanval op Israël, dit land verplicht zal zijn alle wettige maatrege len te nemen om aan een dergelijke toestand het hoofd tc bieden, waarbij het niet langer nodig zal zijn thans geldende beperkingen in acht tc nemen. In diplomatieke kringen ZOALS ge allen op school hebt geleerd zijn de Engelsen bijzon der gesteld op decorum, maar z(j bezitten daarenboven zó'n diep ge worteld gevoel voor humor, dat zü het ook wel leuk vinden als het misloopt De Deense koning heeft bijvoorbeeld, tijdens zijn officieel bezoek aan Londen, een aan ont steltenis grenzende verbazing ver- oorzaakt, doordat hij aan een offi cieel diner, na dc vleesschotel die hij. volgens bevoegde ooggetuigen rusteloos rondkijkend" heeft ge nuttigd, tegen alle protocolaire voorschriften in een sigaret opstak. Anderzijds vindt men het van deze zelfde Majesteit verschrikke lijk aardig, dat op zijn borst een grote Chinese draak in vele kleuren staat afgebeeld. De 47-jarige heer Geo Burehett, die sinds jaar en dag in dc buurt van het Waterloo- station en op tien pas afstand van de Old Vic is gevestigd, heeft dit kunstwerk er lang geleden persoon lijk op getfitoueerd. Ik heb de grijze meester in zijn atelier opgezocht. Hij was juist bezig een matroos het Festival of Britain embleem in de rechterarm tc etsen, maar hij vond gelukkig tóch even tijd, mij tc ver tellen dat Zijne Majesteit toen maals incognito en in gezelschap van twee civiele heren bij hem bin nentrad. In 1949 was dc koning nog eens teruggeweest om enige kleine her stellingen aan de draak te doen ver richten cn ook toen had de bejaarde tatoearist niet bevroed, hoe hoog deze cliënt wel was. „Maar de draak herkende ik on middellijk als de mijne", verklaarde hij en hij liet mij het kleurige mon ster in partituur zien. .Staat dat er nu voor het leven op?" vroeg ik. „Als het moet verwijder ik de voorstelling weer", luidde het ant woord. En hij legde ten bewijze een fotografie over van een jongeman die in een absente stemming een de cimeter hoog vogeltje op zijn voor hoofd had laten tatoueren en la ter tot ander inzicht gekomen het dier weer door dezelfde heer Bru- chett liet verjagen. ..Jammer", sprak de grijsaard, ter wijl hij zijn vol-automatische appa ratuur weer op de matrozenarm plaatste, „het was een aardig vogel tje. Sir". Ik heb het van harte toegegeven en ben heengegaan met de gedachte dat er eigenlijk maar weinig artis- ten zijn die hun eigen werken op verzoek vernietigen Soms is dat wel eens jammer, vind ik. KRONKEL DE DRUP A EN UNS TAALCHEN 1\/TISSCHIEN herinnert gij u de 1 -* Kronkel nog. die „Uns Taal- chen" heette, waarmee wij u ver moedelijk een beetje grimmig heb ben laten lachen om 'n stukje pro za, waarin de aandacht werd ge vraagd voor een Duitse tentoonstel ling, de Drupa. Het stukje was tot de rand volgeladen met de meest verbijsterende germanismen Welnu, de leiding van deze aan drukkunst en papier gewijde expo sitie heeft ons doen weten hoe het allemaal gekomen is. De vertaling was verzorgd door iemand die men ten onrechte voor een expert had gehouden Inmiddels heeft men voor een nieuwe vertaling gezorgd, en die is goed Nederlands. Onzerzijds ook een fout hersteld. De Drupa wordt niet in Halle, zoals Kronkel schreef, maar in Dusseldorp gehou den. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Caffei'y, heeft een nota van zijn regering overhandigd aan de Egyptische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Farrag Pas ja, waarin de V S. er hun bezorgd heid over uitspreken, dat de Arabi sche militaire steun aan Syrië de spanning tussen Israel en Syrië zou kunnen doen toenemen, „zodanig, dat de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten er door zouden wor den verstoord". (Advertentie LM.) Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. KOST SLECHTS ver klaard, dat de V.S. ook in andere Arabische hoofdsteden een derge lijke stap hebben gedaan. De Syrische regering heeft Don derdag tc Damascus medegedeeld dat de regeringen van Irak en Egyp te hebben ingestemd met het Syri sche voorstel, dat er tussen de drie landen een uitwisseling van eenhe den der luchtmacht zal plaats vin den, zulks met het oog op het be studeren van gemeenschappelijk te nemen afweermaatregelen tegen eventuele Israëlische luchtaanvallen. MADRID In de Spaanse hoofd stad zijn door een kettingsysteem strooibiljetten verspreid, waarin de inwoners er toe aangezet worden op 22 Mei te protesteren logen de duurte van het leven. Voorts wordt de bevolking verzocht op die dag geen gebruik te maken van de openbare transportdiensten, niet naar café's of vermakelijkheden te gaan en geen aankopen te doen. In de bladen worden lange hoofd artikelen gewijd aan de- strooibil jetten. DEN HAAG. Ongeveer 1.300 dienstplichtige mariniers van ver schillende lichtingen, waaronder een aantal Indonesië-veteranen, zullen in dc tweede helft van Augustus worden opgeroepen voor het houden van een mobilisatie oefening van twee dagen in het kamp „Woestduin" bij Doorn. De mariniers zullen opkomen in de groepen waarin zij hebben ge diend. De herhalingsoefening voor de officieren duurt zes dagen. Zij", die voor deze oefening in aanmer king komen, zullen tijdig worden ingelicht. Een aantal mariniers, dat van de minister van Marine vrijstel ling van herhalingsoefeningen had gekregen, omdat zij vrijwillig ge ruime tijd hadden gediend, zal toch worden opgeroepen, omdat het wegens de bijzondere aard van deze herhalingsoefening nood zakelijk is ook deze dienstplichti gen er in te betrekken. Buiten deze 1.300 zullen dit jaar geen mariniers voor herhaling worden opgeroepen. De door mi nister s' Jacob aangekondigde herhalingsoefening voor 10.000 mariniers zal niet worden gehou den. 7 IEHIER een zeer kort verslag van de bijzondere Amsterdamse thee- veiling met burgemeester d'Ailly als veilingmeester. Een paar (6) kisten B.O.P., letters, die iets met Oranje Pecco te maken hebben, zou den ten bate van de Parkhcr stellingsoor den worden geveild, „op z'n Amerikaans". Dc veilingmeester riep dat hij thee van de bond van overheidspersoneel zou veilen cn dat, als de wekker afliep, iedereen zijn offer moest hebben gebracht. Hij zette in voor 1500 gulden. „Tien, twintig, dertig, rond", riep men dus dat iaas al 1600 gulden. „Denk aan uw kindskinderen," riep de veilingburgemeester, „laten we niet op de koffie komen" en het werd in een ommezien 3000 gulden. Iemand maakte er niezend 3900 van en iemand met een zichtbare snor 4200 gulden. Pakhuismeester L. Bierens de Haan was de wekker eenhon derdste seconde voor en bereikte op 4430 gulden het eigendom der kisten B.O.P. Toen bleek 2930 gulden aan de Parkherstellingsoorden te kunnen worden overhandigd. Brakke Grond heet de Amsterdamse veilingzaal, waar aldus ge schiedde. Niet zo erg brak, dunkt ons. De stad van Kenau J—J AARLEM wordt een strenge A stad. Daar alle deurtje bellen er streng verboden is mag er ook geen Luilak meer worden gevierd, waar- Dij men slaperige inwoners met gebèl wekt. Om voetzoekers te mo gen kopen moet men een bewijs van Nederlanderschap overleggen waar uit blijkt, dat men heus 18 jaar is. Orn witte muizen te mogen kopen dito, dat men heus reeds 14 jaar is. Tja E Bari botste een zekere Tufa- lo met zijn auto op een wagen met 7 pelgrims. Zes pelgrims rol den gewond over de straat, maar de 7de ging niet met grote woorden en wilde gebaren discussiëren, doch besprong de heer Tufariello en zei: „Jij ook naar het ziekenhuis!" De 7de pelgrim kreeg zijn zin. volledig. Zelf zit hij deswege in het politiebureau. Hij heet Petruziello. Al 18 jaar I? R was in de filmwereld één -1—eeuwig huwelijk, nl dat van Ga ry Cooper met Veronica Balfe; het dateerde van 1933, „al van 1933". Vol gens de Hollywoodse achterklap is ook daarin de klad gekomen. Voor bestendigheid moet men dus niet meer in Hollywood terecht. Amsterdam vooruit |)E nachttoertjes door Amsterdam -E-'zelf (onder kundige veilige lei ding) zijn nu gevolgd door nacht toertjes naar Marken en Volendam met een romantic farewell-drink tot slot. Ieder deelnemer wordt thuis gebracht. Middel en kwaal Berg-af T N December 1949 scheidde Shir- ley Temple van John Agar. Deze John Agar wilde te Las Vegas in Nevada hertrouwen, maar de vrouwelijke ambtenaar van de bur gerlijke stand zeide: „Wacht u maar tot u nuchter is. want ik huw geen mannen die naar drank rieken." Zo doende moest John Agar wachten en vele koppen koffie verzwelgen... Ontslagen bij Ford T-TENRY FORD de Tweede heeft A verklaard, dat de Ford Motor Company in de eerstkomende twee maanden 10.000 man zal ontslaan omdat de Amerikaanse regering de toewijzing van materialen beperkt in verband met allerlei bewape ningscontracten. De bevroren prijzen voor automobielen, de oplopende materiaalprijzen. de afnemende pro ductie en de hoge belastingen, slui ten normale winsten uit, zeide hij. (Ford heeft 111.000 mensen in dienst in 50 fabrieken in Amerika). Hersteld geluk \7 IER eeuwen lang hadden Vlis- v singen en de marine elkaar. Na de oorlog dreigde Vlissingen zonder marine en de marine zonder Vlis singen te komen. Dat is, mede door een begrijpelijk felle actie van de Stichting Nieuw Walcheren, ver hoed Vlissingen en de marine heb ben elkaar weer terug, en beide zijn er gelukkig mee. Kaas en wij G^OUDSE kazen zijn goudgeel-per v-"* kaasseizoen worden er 2 a 3 millioen kg aangevoerd. Wie er meer van weten en zien wil wordt meegenomen naar het kaasparadijs boven in de Goudse Waag. Een film draait op de schepen van de Hol landAmerika Lijn.... Zeg het met kaas en het komt in orde. Gouda symboliseert die waarheid-als-een koe al meer dan 300 jaar. Na bakkers: slagers? ^J"lET alleen dat de vrijwel ge- 1 heel tot staan gebrachte pok ken-epidemie van Tilburg veel vreemdelingen naar andere uitgaans- oorden heeft doen zoeken, ook ko men er acties om gedupeerden te helpen Zo bijv. de landelijke bak kers, want aan meelfabrikanten is verzocht op iedere 50 kg meel een toeslag van 10 cent te heffen voor een fonds om gedupeerde Tilburgse ea. bakkers te helpen. Duitsers en marsen Th EN Oostenrijkse kapel die alleen J—J „Hochmeister und Deutsch- meister" speelt zou te Hamburg op treden. De toehoorders verlangden de Badenweilermars, de lievelings mars van Hitier. Andere toehoorders verlangden betere kost en zo kwam men tot enige onrust, waarbij me nige stoelpoot op menige knikker brak. De kapelmeester zette Alte Kameraden in en dat werkte als verzoeningszalf op de wonden. Om T asm ijnt je A LS Rita Hayworth haar dochter- 1 A tje Yasmin wil behouden moet zij het een mohammedaanse opvoe ding geven, en om dat laatste te kunnen moet zij een filmleven lei den dat mohammedaanse critiek kan doorstaan: jurken tot op de grond (kami's) en geen al te innige scènes, geen blote armen, niet roken, geen varkensvlees eten. enz Aldus de raadslieden van prins Ali Khan. Dat wordt èn voor Rita en voor Holly wood een probleem! Waarheen deze zomer? TT RANSEN uit Lyon, Duitsers, A Nieuw-Zeelanders en Ceylone- zen zullen trachten deze zomer er gens in de onherbergzame Hima laya een hoge top te bereiken. New Delhi heeft er zijn toestemming voor gegeven Uit India zelf gaat maar één expeditie op weg. Bromfietsvrede 13 ROMFIETSEN zijn nog steeds om vredelievend mee te rijden en te laten rijden. Voor stormram of tank zijn zij nog niet gebouwd Daarom dat bij botsingen die te ver mijden waren, de lichte, elegante bromfiets haar berijders uit het zadel wipt en het ziekenhuis in. Popski Is tc Londen overleden dus bij zijn vrienden voor wie hy menigmaal zyn leven heeft gewaagd. Want Popski (Wladimir Pcniakoff), een in België geboren Rus die bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog een suikerfabriek had in Egypte. Als woestijnkenner var eerste orde en vertrouwensman van allerlei pro- geallicerde nomaden mocht hij voor de Britten een eigen vliegend leger tje vormen, om de Italianen cn Duit sers afbreuk te doen waar hij kon. Popski nam drie officieren en 23 manschappen bij iedere onderneming de moeilijkste, langste of minst-ver- rnoede weg, en dat waarborgde ieder maal het welslagen; daarnaast trad hij op het beslissende moment driest en dapper op om zo weinig mogelijk slachtoffers te maken. Zij bliezen munitiedepots op, bevrijdden krijgs gevangenen en bezorgden de As troepen nerveuze gevoelens van on veiligheid die op het verloop van de grotere krijgsverrichtingen van zeer grote invloed zijn geweest Na de be vrijding van Noordoost-Afrika ope reerde Popski met een groter leger tje in Italië en veroverde om. met 15 man Chioggia, waar hij 800 ver blufte Duitsers in de waan bracht, dat de Britse hoofdmacht hem op vijf minuten zou volgen. In het aller laatst hielp PPA. "Popski Private Armv (Popski's eigen leger) bij de bevrijding van Oostenrijk; Popski zelf had toen al bij Ravenna zijn lin keronderarm verloren tengevolge van een granaatontplot'fing. Popski's roem was, dat hij vrijwel altijd zijn eigen mensen weer veilig thuis bracht cn dat hij alles wat hij nodig had bij de vijand haalde, tot benzine cn eten toe. Deze d'Artaguan heeft I kans gezien drie en een half jaar lang het gevaarlijkste werk op te knappen, Derna, Chioggia e.d. in te I nemen met in totaal geen groter ver- lies dan 2 officieren en 12 manschap- pen. Hij heeft 54 jaar mogen worden. Geen geschiedenis van de tweede wereldoorlog of Popski zal er met ontzag en met ere in worden ge- I noemd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3