VOORAL VOOR DE VROUW palon der kleine uitvinders in lentelijk Parijs Venus in het keurslijf en daarna in onmacht Frank Sinatra, cle afgod in moeilijkheden %2 WM CONCOURS LEPINE Dorado van de luie huisvrouw loeder is geen specialist! Encyclopaedia voor de vrouw JUBILEUM KON. NED. DAMBOND Enerverende zesde ronde met 3 winst- en 1 remisepartij Jan Maas wint van Pierre Gress Willem II na 27 Mei uitgeschakeld Schaap wordt prof in Frankrijk fJnkmfêfuê „Een ster wordt geboren" rij flag 18 Mei 1951 annetje aan mannetje? staan de onbekende uitvinders of fabrikanten, en op hun ibank is het wonder uitgestald. hun hersenen geboren is. lal bijgestaan door hun vrou- soms zijn het ook alleen vrouwen die haar waar aan man trachten te brengen eren zij hier dè kans van hun i. Dat leven is stellig verre gemakkelijk geweest. Maar ze vol goede moed. En er is een waardig iets met hen. Het wel of iedereen juist datgene èerd heeft, waar hij of zij de meeste hinder van heeft irvonden, dat het hevigst ge- erd in het dagelijks bestaan, al grijzende man met een ge- dat niet magerder kon zijn het reeds is, laat een apparaat waardoor de stekker van het trische licht in welke staat ook, ogenblikkelijk gcrepa- [d kan worden. „Op een nacht id ik ziek en wilde wat warms iken. Het licht ging niet aan. de ochtend moest ik toen bib- d van de koorts zo blijven iDat heeft mij hiertoe spireerd." ladamo B. zegt niet te veel. handtas met een radio erin iu\vd vindt zonder woorden ers en kopers. ..Je wacht soms nietwaar, evengoed voor een inkel als in een salon van een Om grauwe gedachten te agen. kan je dan altijd zo je iek bij je hebben. En met de iwsberichten spaar je je krantje onsieur G. heeft weer iets an- bedacht. Een bezem waarvan n alles kan maken. „In ieder il steekt mijn vrouw haar han- niet meer in het water: de 1 gaat hier tussen de klem de sponzen om de ramen te ?n ook. Geen vermoeidheid en vrolijk gezicht... •Bloemen zijn duur en dur_n o kort, Messieursdames. De gaan minstens vijftien jaar als U z tenminste niet op- want ze zijn van suiker... Verstellen is een vervelend en wend werkje. Mesdames Geen beurende lusjes meer aan Uw doeken, maar een dubbele ring rtussen U de doek vasthecht iem aan ophangt... Slordige rokken omdat U niet weet hoe ze in Uw kast te !en? Een te volle kast? Twaalf meer kleren kunt U op een 'le klerenhanger in een en de- 'e ruimte bergen. Geen gekreu- e rokken meer. En ziehier een apparaatje, dat ils drie honderd gram weegt, dat „de tank" is gedoopt. Met tank die uit rubber bestaat :an men evengoed lakens was- als de fijnste stoffen, kan men bc-hang van de muur halen, n borstelen, zichzelf borstelen, mede bedoeld wordt: onno- dikle wegborstelcn dus je i beter laten circuleren. De is voor de huisvrouw en voor iportsman, de tank is het sum- van de moderne techniek... Ben ik met mijn .Lavabonnet" cht wat minder ingenieus, toch is dit het ei van Co rns van de twintigste eeuw! dient om alle gebruikte wat- oude scheermesjes, vlokken enz., in te verzamelen: dek- e opgelicht, vuiltje weg!.. Schoenen kunnen veel rommel orzaken. Door ze aan een spe- toestel vast te haken, zijn ze meteen uit de weg geruimd! .Slordige boeken, niet meer no dig. Tot de titelbladen toe, blijft alles bewaard. Het inbinden is geen binden meer, het is het bevestigen van een leren omslag om het boek heen (niet te verwarren met een los omslag)... ..Alarm-pen, de vulpen, die ter- zelfdertijd voor schrijvers en in brekers dient... ..Hier is de doorzichtige deksel, waardoorheen de huisvrouw kan zien, hoe ver het met het koken staat.. De huisvrouw, altijd maar die huisvrouw! Spelletjes voor haar kinderen, van een-vijftig tot een tiental duizend francs toe. En alles is wettig gedeponeerd. Het gaat er dus alleen nog maar om dat de mensen het te zien krijgen. In een magazijn lopen ze het voorbij. Hier wordt het door de grote man of vrouw zelve getoond. Iets mooiers bestaat er niet. Hier worden de uitvinders ontdekt. Dit is het Pa radijs der Luie Huisvrouw. Om van de ene tentoonstellings barak in de andere te lopen, moet je telkens een stuk Seine-kade langs. De regen stroomt uit de koude Mei-hemel. ,,Waar is de directeur?" roep ik opgewonden, als ik de volgende barak binnen treed. „De directeur," antwoordt de eerste de beste standhouder. „Waarom?" „Ik weet een uitvin ding," zeg ik. Hij trekt mij in een hoek. „Zachtjes," fluistert hij. „dat niemand het kan verstaan. Ik heb handige handen." Terwijl hij zijn vergeelde, magere vingers voor mij uitspreidt, zeg ik: „wat zou U denken van een parapluie, die als de zon doorkomt vanzelf weer toe- klapt?" JOSEPHA MENDELS. WIJ elastiekdraagsters kunnen ons eigenlijk niet voorstellen wat een werkelijk corset is. Zo'n net gemodelleerd geval, met een enkele wei-aangebrachte balein, daar zouden ze zich een tweehonderd jaar gele den dood om gelachen hebben. Dat zouden ze waarschijnlijk als een soort van niet al te stevig lijfje beschouwd hebben, zonder vorm of nut, en ze zouden het dan ook zeker niet gedragen hebben. Nee. dan een keurslijf Als wij aan een keurslijf denken, dan hebben we de vriendelijke uitgaaf daarvan voor ogen, die een honderd jaar geleden mode was: de „guépier", die diende om het middel te verslanken, en die, wanneer hij en dat was gewoonlijk het geval te strak werd aangetrokken, flauwtes of indigestie kon veroorzaken. We vinden het dan onverstandig en wat belachelijk, dat een vrouw zich dat tientallen jaren lang aandeed, maar ernstig komt ons de zaak niet voor. 1 vtk p? éb~\ pVvFPSTf IJK, zegt de man tegen zyn vrouw, ik heb een idee in mün hoofd en als mijn handen willig genoeg zün, dan kan dat een grote uitvinding rden. die ons eensklaps van onze armoede zal bevrijden. Kijk, zegt de uw tegen haar man. ik heb een idee in mijn hoofd en als mijn handen lig genoeg zijn. dan kan dat een grote uitvinding worden, waardoor wij sklaps rijk zullen zijn. Ze laten elkander zien waarmee zü zich bezig iden. Als ik dit nu maar in orde kon krygen, zegt de man. Als dat mij eens zou lukken, zegt de vrouw. En ze werken door, iedere avond diep in de nacht soms. iedere Zondag, iedere vrUe dag. Ze sparen beetje geld dat zü verdienen om het benodigde materiaal te kopen, dan komt de dag dat zij hun stand openen op het „Concours Lepine" ieder voorjaar in Parys gehouden wordt. ZE Koningin sprak via de ra dio tot ons ter ere tan Moeder- Zelf moeder van vier kinderen, zij steeds haar eigen ervaring aar woorden te doen meeklin- en dat is een groot geluk voor Nederlandse volk. Een moeder ift zich met te specialiseren, er- ecn toppunt in te zijn, maar alles omvattende warmte en e is nodig om het gezin bijeen >uden. En dat is een verschrik- moeilijke opgave, maar nog het beste en volmaaktste wat vrouw en moeder kan opbren- sschien dat U dat wol eens an- nebt begrepen, wanneer U al geschrijf las van vrouwen, die nshuis willen werken. Of zich [evreden voelen met. hun lot, ach- 'gezet en tekortgedaan door de nen. Maar de kern van het pro- 11 ligt juist precies bij wat ko- n Juliana bedoelde. Ieder w zou van nature niets liever n zi)n. dan zo'n alles omvatten- entergrond. Alleen staat de tijd sul. En de menselijke ontwik- '8 ook niet. Zolang de vrouw levend mens is, zal zij meege- u vWorde.n door dic stroom. t haar dit door vooroordelen of schappelijke omstandigheden "Werd, dan zal zij ontevreden °cn. dan juist zal haar vermo- moederfiguur tekort schie- ■BuPj ts daarvan zal een zure, K reden sta-in-de-weg, het gezin f^Kcendrijven, dan samenhou- an k J vrouw, die andere vor- ■i behoeft, de vrijheid deze te Bön ^en Pn .zij zal haar moeder- aren t Z1^n natuurlijkheid be- »W daarom is voor de bui- is-werkende vrouw koningin Lu aangewezen figuur, om geheel uit haar hart gegrepen |d°h te spreken. Toch was er een lange periode van zeventiende tot negentiende eeuw, waarin het keurs- of rijglijf een gedaante had die allerminst on schuldig was voor de draagsters. Waarin het bovendien onder de ge goeden en onder de stadsbevolking een volkomen noodzakelijk kleding stuk was, min of meer vanaf de wieg, en waarin het voor een aan tal mensen, voornamelijk doktoren, zo'n wanhopige zaak was, dat ze er hele boeken over schreven. Het valt vaak tegen wat er ten slotte in zo'n oude populair-weten- schappelijke verhandeling te lezen valt, maar uit de twee boekjes, die ik hier bedoel. „Bederving van het Menselijk Geslacht door het gebruik der baleinen Keurslijven", van 1777, en „Het Keurslijf of Korset", van 1831,blijkt in elk geval zonneklaar dat beide auteurs de eerste ano niem, de tweede een Duitse arts het keurslijf als 'n wereldramp eer ste klasse beschouwden, en er hetzij van overtuigd waren dat alle vrou wenkwalen er hun ontstaan aan dankten, óf meenden dat zij hun zaak niet genoeg konden overdrij ven, om toch vooral maar indruk op hun publiek te maken. Een blad- zijden-lang vers componeerde een van hen zelfs, waarin o.a.: Schoon gij, door waen misleid, al 't nadeel wilt verbloemen, En 't wulpse nut vergroot, Gij moogt uw kunsttuig vrij een ijselijk moordtuig noemen, 't Bevordert zelfs uw dood; Naerdien 't, in uw gestel, allengs uiteen gewrongen, En vaek verkeerd gezet, Den omloop van het bloed, de werking van de longen, De maeg en 't hart. belet En zo meer. Het klinkt ijselijk, en dat is ook de bedoeling. Benauwe- nissen, opstijgingen, zwaarmoedig heden. onmagten en zenuwzwakten, zyn nog maar het minste ongemak dat deze lijven veroorzaken. Inwen dig vervormen zij edele delen, ver oorzaken zij miskramen en moeilijke verlossingen. Uitwendig belemmeren zij de normale ontwikkeling van schouders, boezem en armen. De eerste schrijver zegt van de stadsvrouw: „Zij heeft de luister van ene Venus, als zij van hare huitafel komt. doch is slechts een levend lijk wanneer zij haar bed verlaet." en: „Hare gestalte, gestalte, gevormd als eene omgekeerde kegel, op zijde be zet met twee recht versteende pila ren, die de twee armen zijn, verto nen ene figuur gelijk aan de letter MWelk een voorwerp! Kan men zich zoo verre mismaken?" En de tweede beschrijft op suggestieve wijze de stijfheid van het corset uit zijn tijd, een foudraal van hout, ijzer of staal, dat „de boezem tot aan de kin drijft", en het bekken naar beneden stuwt. En men gaat zich. al lezende, verbazen dat deze generaties geharnaste vrouwen in derdaad toch een nageslacht voort brachten, want mèt de schrijvers krijgt men inderdaad de indruk, dat „zij door wie dezelve zijn uitgevon den, het oogmerk hadden het aerd- ryk te ontvolken" MARJOLEIN DE VOS. Th* R komt een Encyclopaedie voor de Vrouw. En dat is dan wat ons land betreft, en wellicht voor de wereld, de eerste van deze spe ciale strekking. Twee uitgevers maatschappijen. „De Bezig Bij" en de fa. A. W. Bruna, beide te Am sterdam, verzorgen de uitgave, die onder redactie staat van mejuf frouw dra. M. G. Schenk. Als werk- redactrices treden op de schrijfster Clare Lennart, mevrouw A. van 't Veer en mejuffrouw Jo Waterreus. „Waarom," zo vroegen wij aan mejuffrouw Schenk, „een encyclo paedie voor ons alleen? Er zijn toch al hele goede encyclopaedieën waarin je letterlyk alles kunt vin den. wat je weten wilt" „Nee," heeft zij toen gezegd. ,,dat is toch niet helemaal waar. De be staande encyclopaedieën zijn typi sche „mannen" boeken, waarin erg veel staat wat ook voor vrouwen zeer interessant is, maar waarin ook erg veel niet te vinden is, wat vrouwen zouden willen weten. Neem nu eens de geschiedenis van de Vrouwenbeweging. Nu Aletta Jacobs staat er dan wel in met een paar regeltjes, maar Mina Drukker kunt U er vergeefs in zoeken en als U vrouwenfiguren uit het bui tenland zoekt, die zich op dit spe- ciaal-vrouwelijke gebied hebben bewogen, dan zoekt U tevergeefs. En over terreinen die typisch- vrouwelijk zijn. als huishouding, opvoeding, verpleging en talloze dingen, zult U in zo'n algemene encyclopaedie niets of zeer weinig vinden." Wat de „mannen"-encyclopaedie dus niet heeft, dat gaat die Voor de Vrouwen brengen. Het wordt een systematische Encyclopaedie. verdeeld in vier afdelingen, die samen twee banden vullen. En vóór alles, het wordt een gezellige en cyclopaedie Deel I behandelt de vrouw zelf onder de titel „Zij" Hierin staan tal van practische wenken, modegeschiedenis, par fums, sieraden, lichamelijke ver zorging e.d. Een algemeen „wuft" gedeelte dus. Deel II behandelt de vrouw en haar werk in de wereld Geschiedenis van de Vrouwenbe weging, beroepskeuze, sociale ver zekeringen. belastingvraagstukken, enz., enz. In III komt de man er bij; dit hoofdstuk is gewijd aan de getrouwde vrouw en haar gezin Richtlijnen voor huisinrichting, huishouding, keuken, huisverple- ging, kinderverzorging, opvoeding, onderwijs en nog veel meer. En tenslotte het vierde hoofdstuk, dat zich met geest, cultuur en ontspan ning bezighoudt. KUNT U zich nog alle verhalen over Frank Sinatra herinneren? Weet U nog wel dat in 1944 en 1945 de kranten vol stonden over dit zangwonder? Ach, waarschijnlyk niet. U, in Nederland, had zoveel andere dingen om over te denken. Die waren er in Amerika natuurlyk ook, maar ondanks dat, werden hele pagi na's aan Frank Sinatra besteed. In Amerika natuurlyk. Deze man, die klein en mager is en daarom de bynaam van „garnaal" kreeg, had het in zyn macht om hele troepen bakvissen, onder sirene-achtig geloei, flauw te laten vallen zodra hü één enkele maat van een liedje ten beste gaf. Hij werd de top-crovner van Amerika Zijn vrouw, Nancy, werd verzocht lid te worden van vrouwenclubs aan de Westkust. Hij leerde haar als klein kind kennen, ze gingen samen naar school en naar fuifjes. Zij waren jaren lang buren in de Italiaanse de. dat ze zo'n beeldige stem had, dat. als zij alleen maar het woordje „hallo" zei, het leek of er een kerk klokje klingelde. Ze had altijd een wijk van Brooklyn, waar Frankie's lach op haar gezicht en geen engel vader brandweerman was. Frank kon liever zijn dan Nancy, werd ontdekt gedurende een wed- Een jaar later werd baby Sinatra strijd voor amateur-musici. Nancy geboren. Nancy lag in het zieken- ging met hem naar de wedstrijd huis in Hollywood en Frank zong in en had onderweg gezegd: „Doe je New York, drieduizend miles van best. Ik zal voor je duimen en ik Hollywood. O. Nancy was niet al ben er zeker van, dat je winnen j leen. want de babv was nauwelijks zal." Hij won. Daardoor kreeg hij geboren of tientallen pers-fotogra- een contractje bij een band. waar- fen stonden om het bed waar Nancy mee hij zestien dollar per week ver- lag met een peutertje van een paar diende. Het ging steeds beter hoe- uur in haar arm. En op haar bed wel onze Frank af en toe zijn in zinkingen had. Maar dan sprak Nancy hem weer moed in. Zij ge loofde zo stellig in hem dat het niet anders dan goed KON gaan. Het ging snel omhoog met de Sinatra's. De vrouwenclubs vonden het een hoge eer. dat Nancy lid was. Per slot was ZIJ het die haar man zo groot gemaakt had. door het enor me vertrouwen dat zij hem schonk. In 1944 en '45 verdiende Frank Si natra duizenden dollars ner week en liet hij het meest luxueuze huis bouwen, dat men zich voor kan stellen. Alles ging prachtig. Ziin succes was nog steeds onbeschrijfe lijk groot. Zijn aanbidsters schreven brieven en overal lagen en stonden foto's van haar beroemde echtgenoot, Het jaar daarop ging hij naar Europa. In Engeland werkte hij sa men met Ava Gardner, een van de mooiste vrouwen van Amerika, Geruchten begonnen in omloop te komen, maar om deze teniet te doen, vloog Frankie terug naar Amerika, waar hij met Nancy nachtclubs bezocht cn zij zich, vriendelijk-lachend. lieten kieken De roddeltjes werden hierdoor weer de kop in gedrukt. De vrou wenclubs namen Frank Sinatra weer in genade aan. Helaas was dit alles van korte duur. Toen hij bij de opening van een groot hotel in Houston aan het zingen was, en stuurden hem cadeaux. Bakvis- sloop Ava, mooier dan ooit, de zaal sen hielden spreekkoren voor zijn in, Later zaten zij samen aan een huis en riepen om hom'en schreeuw-tafeltje te praten Alles ging heel den dat ze hem lief hadden, tot op best en rustig, tot er een fotograaf een avond Nancy op het balcon j aankwam en voor die iets kon doen, verscheen en zei: „Kinderen ga smeet Sinatra hem een glas in zijn naar huis. Blijf hier niet staan en kom hier niet terug Ik ben erg blij. dat jullie zoveel van Frank houden Hij houdt ook van jullie, maar hij houdt nog meer van mij en ik hou van hem." Deze lieve woor den van de lieve Nancy maakten indruk en.de troep bakvissen droop gezicht en er ontwikkelde zich een stevige vechtpartij Deze publici teit was meer dan goed is voor een beroemd man. De echtscheiding werd kort daarop uitgesproken en er kwamen onenigheden met zijn filmstudio. Met de hulp van de machtige Amerikaanse vrouwen- af. Toen er bovendien binnen een j clubs krijgt Frank Sinatra het week een nieuw lied verscheen moeilijker en Nancy het iets mak over Nancy, gezongen door Frank J keljjker Misschien? Sinatra, toen was iedereen hele maal tot tranen toe bewogen. Dit lied ging over Nancy. Het vertel- I Zo ziet U. overal op de wereld zijn het sterke benen, die de weel de kunnen dragen. BECCY PUTTEN. Donderdag is er maar één ronde, dc zesde, gespeeld.. Na de twee zware partyen van Woensdag was dit de spelers uiteraard zeer wel kom. Zy hebben zich met volkomen overgave aan hun dampartü gegeven, terwijl de jongelui zich het verdere gedeelte van dc dag onder meer on ledig hielden met een flinke wandeltocht cn een voetbalwedstrijd tegen een team van een eveneens op Mooi Veluwe gelogeerde Utrechtse Mulo- school. In de avonduren bestreden 12 tegenstanders, waaronder de negen overgebleven deelnemers van het tournool, met succes de simultaanspelcr Dc Kluyver. Beide partijen scoorden 50%, voor simultaanspelers een laag percentage. De zesde ronde heeft zich geken merkt door een aantal fraaie frag menten. In het bijzonder de combi- natoire winst van Boers op Vinger- hoets. In het algemeen gebruikt de Limburgse representant eenvoudige maar degelijke middelen om te be sluiten met een verrassende voort zetting. die de tegenstanders voor onoplosbare problemen stelt wegens diverse slagdreigingen. Zo ook in de onderhavige partij waarin de Bra bantse speler altijd tenminste een schijf winst moest toelaten. Terlouw had minder moeite met De Jong dan Slot met Tc Mebel. Een betere tactiek van de West- friese spelers zegevierde tenslotte na een partij waarin Tc Mebel reeds van het begin af aan minder stond, doch zich lange tijd taai ver dedigde. Schaap-Van Snippenburg was de enige remisepartij. De Utrechtenaar stond moeilijk in het middenspel doch evenals in de vorige ronde te gen Terlouw wist hij zich prachtig te herstellen en een vrijwel gelijk matige remise te bewerkstelligen. De sympathieke Utrechtenaar blijft daardoor in de redding en volgt in dc rangschikking direct op de lei ders. De Zeeuwse representant Van der Schraaf is nog met hersteld en uit de wedstrijd genomen. Jammer voor de zo uitstekend gestarte Zeeuw (5 punten uit 3 partijen). Al zijn ge speelde partijen zijn nu vervallen, waardoor er enige schommeling ge komen is in het klassement. Practisch zal het er op neerkomen Advertentie LIKDOORNS verdwijnen snel [^^1 en zeker nwt: M 1 Wereldtitel tafeltennis Meedoen Nederland nog onzeker BOMBAY. De wereldkam pioenschappen 1952, waarvan de organisatie is opgedragen aan de federatie van India, zullen van 1 tot 10 Februari 1952 te Bombay worden gehouden. Het bestuur van de Nederlandse tafeltennisbond zal de mogelijkheid van deelneming nader onder het oog zien. De beslissing zal waarschijnlijk pas vallen op de in September te houden jaarvergadering van de bond. Men zou kunnen besluiten tot een geringe contributieverho ging, voor een jaar geldig, tenein de op deze wijze een deel der reis kosten bijeen te brengen. Het an dere deel zou uit de gewone mid delen van de bond kunnen worden betaald. AMSTERDAM In Bellevue te Amsterdam werden Donderdagavond internationale bokswedstrijden ge houden. In de eerste profpartij kwam de Nederlandse bantamkampioen Jan Maas uit tegen de Fransman Pierre Gress, een zeer bewegelijk en fel bokser. In de derde ronde ontaardde het gevecht in straatvechten en bei de boksers kwamen nog al eens met het hoofd te laag in. In de zesde ronde kreeg Gress een openbare waarschuwing voor het herhaalde lijk 1e laag inkomen en in de ze vende ronde kwam hij even in ge vaar. Dapper vocht de kleine Frans man door, maar toen de gong na de achtste ronde voor de laatste maal klonk, had Maas een verdien de puntenoverwinning behaald. In het halfzwaargewicht kwam de Amsterdammer Wim Snoek uit te gen dc Fransman l'Hotellerie. In de tweede ronde kwam de Fransman gevaarlijk links door, maar Snoek wist hem te ontwijken. Enige secon den later plaatste Snoek een droge linkse hoek zuiver op de lever en de Fransman werd uitgeteld. De overige uitslagen luiden: Willy Schagen w.o.p. van De Clercq (Fr.). Amateurs: lichtgewicht: Voogel, (Amsterdam), w.o.p. van Niesink (Amsterdam): zwaar weltergewicht: Van Eyk (Amsterdam) w.o.p. van Mazurel, (Amsterdam); Vrijgewicht: Winkelaar (Amsterdam) onbeslist met Ruyter (Amsterdam). dat Slot of Boers wel met de ere titel zullen gaan strijken, met Van Snippenburg als gevaarlijke outsi der. 1. Slot, N.H., 10 punten uit 6 par tijen; 2. Boers, Limburg 9 uit 5; 3. Van Snippenburg, Utrecht. 8 uit 6; 4. Te Mebel, 5 uit 5; 5 tot 7. Schaap, Terlouw en Veenekamp, 4 uit 5; 8. Vingerhoets 3 uit 5; 9. De Jong 1 uit 6. Vermelden wij tot slot nog. dat de wedstrijdleider, de heer De Zwart uit Utrecht, zich in aller sym pathie mag verheugen. HeerenveenWillem II opnieuw uitgesteld DEN HAAG. De kampioens wedstrijd HeerenveenWillem 2 die Zondag 20 Mei te Heerenveen zou worden gespeeld, is naar de KNVB meedeelt tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Rosseel wint 2e etappe Ronde van België CHARLEROI. De tweede etappe van dc ronde van België, van Blankenberghe naar Charleroi (248 km) werd gewonnen door de Belg Rosseel in 6 uur 45 min. 52 sec. Tweede werd Mathys (B.); 3. Caupain (B); 4. Van Steenkiste (B.); 5. De Mulder (B.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Onze landgenoot Van Est werd 32e in 6.49.50. Zaterdag courses op Duindigt (Van onze paardensportmedewerker) Het bezoek aan de Zondagmeettngs op Duindigt wordt steeds groter. Of de meeting op a.s. Zaterdag een terugslag zal geven? Het programma, met vier draverijen, waarvoor flink is ingeschre ven. cn twee rennen, ziet er aantrekke lijk cn dus veelbelovend uit. Wij vermoeden dat dc meeste num mers fel zullen worden betwist. De sa menstelling der velden is zodanig dat scherpe strijd niet kan uitblijven. Als de meeste Kanshebbende concurrenten beschouwen wij: grasiosa-prijs: Prinses Zora, Persimmon. Olga S. Het zilveren schild (ren). Amatcurrijders: Mojes- to. marjoletta, Mount Coote. Grlsel- da-prijs: New Vlamingman. Nieni Bre wer. Nanda D. Gioronda-prljs (ren)- Dicky. Duroc. Taclol. Gerania-prijs: Marathonlooper. Leonidas G. Kentucky King. Great Night-prijs: Kievit S. Miss A, Micntje K. ousidcr Lord Heny. LONDEN, De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke ter ge legenheid van het Festival of Bri tain werden gespeeld, luiden: IlfordWagen in gen 22 (2 0), MillwallAnderlecht 21 (1—0), Newport CountyEind hoven 30 (10), Queen of the SouthPreston North End 45 (33). Cliftonville CrusadcnEDO 1—2 (0—0). Go Ahead speelde te Odensee een wedstrijd tegen de Odense Boltklub. De Devcntenaren won nen met 32. Kam pioenscom peti t ie (Eigen ebricht) DEN HAAG. Dc K.N.V.B. heeft het volgende beslist t.a.v. de kam- pioenscompctitic. Indien Willem II ln verband met het p'okkcngevaar op Zondag, 27 Mei nog niet kan spelen, worden de Tilburgenaren van dc kampioenscompetitie uitge schakeld. In dat geval zal een nieuw wcdstrydschema van kracht worden. HILVERSUM. Dc Gooi-spelcr en oud-internationaal Rinus Schaap wordt ook prof. n.l. bij Racing Club de Paris, de club van Stoffelen, ai- dus de Volkskrant Schaap krijgt 20.000 gulden ineens en een salaris van 750 gulden per maand Dit s de eerste Nederlandse speler, die voor het nieuwe seizoen door de Fransen is gekocht Er zullen er nog wel meer volgen. Olympische Spelen Nog geen accoord in Hannover HANNOVER. De besprekin gen tussen de afgevaardigden van de Olympische eomité's van West en van Oost Duitsland hebben na drie uren niet tot overeenstem ming geleid. In het officiële com muniqué, dat werd uitgegeven, werd gezegd, dat de besprekingen gevoerd werden in een geest van sportieve kameraadschap. De kwesties van de vorming van één, geheel Duitsland vertegen woordigend Olympisch comité, en van de afvaardiging van één ge heel Duitsland vertegenwoordi gende ploeg naar de Olympische spelen waren grondig besproken, waarbij afwijkende meningen tot uiting kwamen. De West- en Oost- Duitse afgevaardigden, zo werd verder verklaard, zullen nu rug gespraak houden met hun Olym pische eomité's met het oog op gemeenschappelijke besprekingen met het I.O.C. op 21 Mei a.s. te Lausanne. (Advertentie l. M.) CLCLL uc//mT ON (OM CLUB 15 M(i.o~Iö&ACCO.' Radioprogramma ZATERDAG 12 MEI HILVERSUM I 402 M. KRO 700 Nieuws: 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8 00 Nieuws en weerberichten; 315 Gramo- foonmuzick; 9 00 Voor de hulsvrouw; 0.30 Waterstanden; 9.35 Gramoloonmu- zick- 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gra- mofoonmuziek; 11.00 Voor dc zieleen; 11.45 Gramofoonmuzlck; 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuzlck 12.3012.33 Land- en tuinmouwmedcdellngeh 112.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest 14 00 Hoorspel voor de Jeugd; 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en orgel; 15 05 Harmonie orkest; 15.25 Kroniek van letteren en kunsten; 1G.00 Klein Vrouwenkoor, 16.20 Luchtvaart-causerie; 16 30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor dc Jeugd; 18.00 Filmprogramma 18.15 Sport; 18.25 Pianospel; 19.00 Nieuws: 19 15 „Dit is leven", causerie; 19.21 Ac tualiteiten; 19 27 Gramofoonmuziek; 19 52 Journalistiek weekoverzicht; 20 00 Nieuws: 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuzlck; 20.15 Lichtbaken; 20 40 Steek eens op. heren!"- 21.00 Gevarieerd programma; 21.53 „Wat zoudt U doen?"- 22.00 Popul. (concert; 22.30 Wij luiden de Zondag in 1; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws ln Esperan to.. 23.22—24.00 Kamerorkest HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Gramofoonmuziek. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8 18 Onder ons gezegd; 8.23 Orgelspel: 8.45 Gramofoonmuziek. VPRO. 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmodcdelingen: 12.33 Banjo-ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest13.50 Gramofoon muziek; 11.00 Voor dc jeugd; 14.30 In strumentaal kwintet; 14-50 Fries pro gramma; 15.15 Dansmuziek- 15 45 Van de wieg tot het graf. causerie; 16.00 Gramofoonmuziek: 16.30 Sportprantje; 16 45 Kamerorkest cn solisten; 17.30 Voor dc jeugd. 18.00 Nieuws; 18.15 VA- RA-Varla; 18.20 Hawaiian muziek: 18.40 Regeringsuitzending. Zoeklicht op oe Westerse defensie; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Voorbereiding jubileumviering van de VPRO. VARA: 20 00 Nieuws. 20 05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Socialis tisch commentaar; 21.30 Harmonie-or-M kesten en mannenkoor; 22.00 Wecnse muziek: 22.30 Willem van Iepcndaal 60 jaar; 23.00 Nieuws; 23 15 Orgelspel. 23.35 24.00 Gramofoonmuzlck. Engeland BBC Light Programme 1500 cn 217 M. 12.00 Parlcmentsoverzlcht; 12.15 Sport- parade; 12.30 Orkestconcert. 13.00 Sport; 13.35 Lichte muziek: 14,15 Gra mofoonmuziek; 14 30 Sport; 17.00 Film beschouwing; 17.30 Sportuitslagen; 18.00 Sport; 18.45 Causerie; 18 59 Sport; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport- praatje; 19-30 „Quiz"; 20.00 Orkestcon- ccrt; 21.00 Licht programma; 21.30 Koor- concert; 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.56 24.00 Nieuws. door Ludiuig Bemelmatis z w 13 Tegen de beboste, zachtglooiende heuvels tussen Beverley Hills en dc San Fernando-vallei staan een half dozijn Chateaux de Normandie met grijze daken. Ze zijn allemaal ver schillend en toch maken ze deel uit van een geheel, en tezamen voi- men ze met hun bastions en toren tjes het prachtige panorama, dat „een stukje Boedapest in Holly wood" heet. In het derde chateau, het mooist gelegen. Avenue Francois VtlJon nummer tien, woonde Vanya Vash- vily, de vriendelijke producer, met zyn negerbediende Walter. Een voortreffelijke organisatie, gelijk aan de service van een hotel, zorgt ervoor, dat heer noch dienaar gebukt gaan onder de rompslomp van een huishouden. Meestal brengt dat mee, dat het personeel tevreden is en lang in dezelfde dienst blijft. Vashvily's Walter vormde daar een uitzondering op. Hij beantwoordde nauwelijks het „goede morgen" van de glazenwas sers in uniform. Hij negeerde vol slagen de man, die het afval kwam sorteren, een van de grootste erger nissen in het leven van de bewoners van Beverly Hills, omdat die zaak door een paar dozyn voorschriften van het ministerie van openbare ge zondheid was geregeld, waarbij o a. werd geëist, dat natte afval van droge moest worden gescheiden en met evenveel zorg als een Kersi- pakketje moest worden ingepakt- Walter wantrouwde de man, die het zwembad schoon hield, de heg gen snoeide en de verdorde blade ren van de eucalyptus-bomen haal de. De man. die zijn ladder tegen het chateau zette om een verroeste dakgoot te schilderen liet hij geen moment uit het oog, en een Dober- man's oren konden niet scherper zijn gespitst dan de zijne wanneer er loodgieters of loopjongens de voordeur binnen kwamen. Als extra beveiliging had Walter speciale sloten op alle deuren laten maken, die allemaal van elkaar ver schilden, zodat niemand met behulp van een loper een van de huisdieren kon open maken of de deur van zijn meester's garderobe of de deur van de kast met de drankvoorraad of een van de vele andere deuren, waarachter de allerfijnste sardines, de geurigste sigaren, nylongoederen en gramofoonplaten-albums waren weggesloten. Ondanks al die bijzondere voor zorgen vond Vanya Vashvily zijn drankrekening erg hoog, hij meende dat de kruidenier hem afzette en als hij in zijn klerenkast keek, dan duwde hij de hangers opzij en vroeg zich af wanneer zijn pakken toch van de kleermaker zouden terug komen. En hij dacht daarbij vooral aan zijn blauwe pak, bij Domenick Punato gemaakt, dat 's zomers koel was en 's winters warm, een pak, dat hij een jaar geleden had laten maken en dat hij bijzonder graag droeg. Vanya Vashvily zat juist in bad toen de telefoon ging. In Bcveriy Hill hebben de telefoons een koord van een meter of tien. De butler, met de ervaren hand van een visser of een cowboy het koord hanterend, wierp het over een gemakkelijke stoel, sleepte tiet door de huiskamer en de gang, kwam dc badkamer binnen en gaf de hoorn aan zijn meester. „Lieve", zei Belinda, „Ik wil, dat je het weet voor je het in de krant leest: ik ga trouwen. Nu, binnen een uur, en ik zal het je nooit vergeven als je er niet bij bent. Je bent de enige, die ik heb uitgenodigd, oc- halve een vriend van Joe." „Ik dacht, dat wc samen zouden eten", zei Vashvily een beetje ont steld. „Dat gaan we ook, lieve", zei Be linda. „Direct daarna." „Wie is het? Toch niet Cassard hoop ik?" „Nee, 't is een lieve jongen met vleugeltjes, die ik gisteravond op het strand heb ontmoet." „Zeg. dat het een tafel voor vijf moet zijn", zei Vashvily tegen Wal ter, die de telefoon weer aannam en het koord begon in te rollen. De laatste zonnestralen vielen door het raam van de huiskamer op Walter's gele rug. Hij droeg een ka- nariekleurig sportjasje, dat zijn baas hem had vermaakt. Hij stak een sigaar op, die hij achter nad gehouden en belde Romanoff op, om een tafel voor vijf inplaats van voor twee te reserveren. (Wordt vervolgd)'

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5