Pensioenen verzetsslachtoffers niet twee keer 5% verhoogd W erkloosheidsverzekering eerst volgend jaar? Na Juni West-Duitse invoer 200 millioen dollar Damrak heeft uitstekende reputatie verworven Goede daad Gedachten kunnen ver weg-dromen Infanteriekaderscholen worden opgeheven PIö ffiac Derde 5 pCt, in aantocht, wordt voorgeschoten door 1940-1945 Vooreengezonde ZOEKLICHT OP Oppositioneel communisme Verschepingen naar China officieel verboden Rust in Bolivia nog niet hersteld WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zieken per KLM naar Nederland Qok de Noordoostpolder heeft een belangrijke bijdrage inge- L A "™onAC0nms' heef,' luren van neI r„u- Koersdaling in New York Zaterdag 19 Mei 1951 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Op zeer korte termyn krijgt de Tweede Kamer de ge legenheid zonder slag of stoot de weg naar het Staatsblad te banen voor een wettelijke regeling, die ook de derde 5 Uo verhoging van het buiten gewoon pensioen aan de verzetsslachtoffers of hun nabestaanden zal toe kennen. Dat kon minister Van Maarsevecn Vrijdag toezeggen aan de heer Scbeps (PvdA), die bij het debat over het wetsvoorstel, waardoor de hier bedoelde groep wel de twee eerste 5 krijgt, met klem er op aan drong gelijk o.m. mede mr Beernink (CH). de heren Stapel kamp (AR) en Haken (CPN) deden zonder verwijl voor deze aan vulling zorg te dragen. De heer Scheps had dit eigenlijk reeds nu willen bereiken, b.v. met behulp van een amendement. Bjj nader inzien was hem echter gebleken, dat zulks toch moeilijk staande de vergadering kon. Maar als hij thans mocht vernemen, dat de Stichting 1940'45, die beide eerste verhogingen voorlopig even betaalt en dit nu tevens met de derde zou gebeuren, dan was de zaak op het moment toch vast in orde en ging het dus alleen nog maar om de nadere wettelijke voorziening. In verband met die Stichting ont- i gekende bijdragen. Dit laatste, aldus wikkelde zich nog een merkwaardi ge gcdachtenwisseling. In het com munistische kamp was te dien op- 2ichte. ietwat afkeurend van lief dadigheid gesproken, terwijl ten op- :ichte van de verzetsslachtoffers een recht op zijn plaats was. Nadat de heer Ko e r s e n (KVP) de uitdruk king „liefdadigheid" gemeend had te kunnen verbeteren door die van ■riendendienst", merkte de minis ter op, dat hetgeen de op zeer goe de en takt volle wijze werkende Stichting doet. niet liefdadigheid mag heten, maar dat het gewoonweg neerkomt op het voldoen van een ereschuld, waarvan ons volk zich tegenover de mensen van het verzet te kwijten heeft. In tweede aanleg keerde ook de heer Ritmeester (VVD> zich tegen alles wat maar zou kunnen doen denken aan liefdadigheid. De heer Scheps wees er op dat pensioenuitkering op grond van de wet toch altijd ligt in het vlak van het recht, wat toch iets anders is dan door de Stichting 1940-'45 toe- Advertentie LM.) natuurlijke gelaatsverzorging Hamea - crème. 45-90 ct. /- WIJLEN Sinowjew heeft in 1928, toen hij nog tot de Bolsjewis- _sche machthebbers kon worden ge rekend en voorzitter van de Bolsje- istische Internationale was. eens rezegd. dat „de geschiedenis der 3e Internationale de geschiedenis van ie liquidatie der 3e Internatio- i!e" vormde. Deze woorden hebben de huidige dag hun geldigheid ..houden voor élke internationale ireanisatie van het Bolsjewisme, óók oor de Cominform. die sinds lang e plaats van de Komintern heeft ngenomen. Symptomatisch zijn in dit rerband de splitsingen en scheurin gen, die niet alleen diverse mijlpa- en op de weg van de 3e Internatio nale hebben gevormd, maar ook hans nog zich in de ene bolsjewis tische partij na de andere voordoen. Alleen reeds de betrekkelijke regel matigheid waarmee zij telkens op nieuw ontstaan, is iets. dat tot na denken stemt. Daar komt dan nog bij, dat zij dikwerf een opmerkelij ke analogie vertonen, die slechts kan worden verklaard, wanneer men de diepste oorzaken van hun ont staan in Moskou, in het Bolsjewisme zoekt. Dat achtereenvolgens Mosje Pijade in Joego-Slavié, Cucchi en Magnani in Italië, Lemoine en Frankrijk, oppositionele communis ten in West-Duitsland en Demany in België in oppositie tegenover Stalin zijn gekomen en daarbij over eenkomstige dingen zeggen, kan moeilijk als een incident of eentoe- alligheid worden beschouwd. Het s waar, dat sedert 1921 geen enkele oppositie zo'n principiële critiek op Moskou heeft uitgeoefend als de grote groep, die toen tegenover de Kommunistische Internationale de Kommunistische Arbeiders Interna tionale vormde. Maar het is óók waar. dat elke volgende oppositie enkele argumenten van de eerste itici kon overnemen. Nergens indt men ze in groter aantal terug dan bij de oppositie die zich thans aan het vormen is. bij Cucchi, Mag- nani en Lemoine. Dat verleent deze laatste oppositie een betekenis, waarop wellicht in de toekomst po litici en sociologen nog meer dan eens zullen wijzen. excellentie v. Maarseveen, behoort tot de morele orde, die. waar en voor zover mogebjk, ook in zijn ogen in de juridische orde omgezet moet worden. De heer Scheps wees verder nog op de schrijnende gevallen, waar in tengevolge van de tegenwoordi ge wetsformule, die een direkt oor zakelijk verband tussen de verzets daad en de daarop ingetreden cala miteit eist, wil er pensioenaanspraak (Advertentie l.M.) ONGELOFELIJK Gij denkt het onmogelijk zonder water te wassen cn boqnen terzelf der tijd? Probeert boenwas LAVÊ- CIRE op parketten en meubels. bestaan, de wet niet van toepassing is. Zo streng ooi-zakelijk, als de woordvoerder van de P.v.d-A. het liet voorkomen, zou volgens de mi- nister dat verband toch niet hoeven te zijn. In de praktijk gelden b.v. allen, die in Duitse concentratie kampen overleden zijn, als verzets slachtoffers. Mr. Van Maarseveen gaf echter toe, dat men heel deze materie in derdaad niet te uitsluitend door een juridische bril moet bekijken. De Kamer, die wat het wezen der zaak betreft het deze keer ge lukkig roerend eens was. nam het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. FLUSHING MEADOWS De Al gemene Vergadering der V.N. heeft Vrijdag met 47 tegen nul stemmen bij acht onthoudingen besloten een beroep te doen op alle landen, de verscheping van strategisch oorlogs materiaal naar communistisch China en Noord-Korea te verbieden. De vijf Oost-Europese landen boycotten de stemming. De landen, die zich van stemming onthielden, waren Afghanistan. Birma, Egypte, India. Indonesië, Pakistan. Syrië en Zwe den. Donderdag had de politieke com missie het embargo aanvaard met 1 45 tegen nul stemmen en 9 onthou- I dingen. Geen onnodige verstoring van evenwicht tussen lonen en prijzen (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In gemeenlijk goed ingelichte kringen verluidt, dat in verschillende maatschappelijke groeperingen zowel als in regeringskringen de opvatting veld wint, dat de invoering van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekeringswet zodanig dient te geschieden, dat zij geen onnodige cn afzonderlijke verstoring van het evenwicht tussen lonen en prijzen ten gevolge heeft. Dat schijnt er toe te zullen gaan leiden, dat de invoering gevolg hiervan zaVde "luchtaanvoer Enkele ogenblikken voor de ope ning van de conferentie van de Arabische Liga in Damascus voert de Syrische premier Kha- led El-Azem (rechts) een ernstig gesprek met generaal Abdurrah man Azzam Pascha. van deze wachtgeld- en werkloosheidsvcrzekeringswet eerst in de loop van het volgend jaar, naar verluidt omstreeks April 1952, zal geschieden en niet meer in de tweede helft van dit jaar, zoals aanvankelijk het geval scheen te zullen zijn. WAT VOOR WEER? Warmer maar kans op omveer (Van onze weerkundige medewerker) Na de Pinksterdagen, die uitzonder lijk slecht zijn geweest, ziet het er thans naar uit. dat ons het komende weekeinde wat beter weer te wach ten staat. De laatste dagen reeds is een wijziging ten goede ingetreden, doordat zich boven Zuid-Scandina- vië een gebied van hoge luchtdruk uitstrekte, dat zijn invloed op het weer in ons land deed gelden. Dit hogedruk-gebied is er de oorzaak van geweest, dat er Vrijdag in onze omgeving behoorlijk wat wind stond, maar deze zal thans afnemen, door dat de betekenis van de rug boven Scandinavië geleidelijk vermindert. Boven de Britse eilanden is de luchtdruk aanzienlijk gedaald. Als over ons land nqg meer uit het zuid- 1 oosten plaats vinden en daardoor zullen de temperaturen stijgen. De kans op onweer neemt echter toe. De overwegingen vinden hun oor zaak in het feit. dat, hoewel de exacte cüfers dit nog zullen moeten bevestigen, er reeds ernstige aan wijzingen zijn, die doen vermoeden, dat er sedert de laatste loonronde een zekere rust is gekomen in de ontwikkeling van het binnenlandse prijspeil, die voor het eerst sedert lange tijd aanleiding geeft tot meer optimisme. Het tempo van de prijs ontwikkeling :s volgens de voorlo pige gegevens aanzienlijk geringer geworden, en daarnaast zet zich op de internationale markten naar het oordeel van deskundigen een ont wikkeling voort, die ook tot gun stige verwachtingen aanleiding geeft. Onder deze omstandigheden wordt vooral ook in de kringen van de vakbeweging de opvatting geuit, dat het geen aanbeveling verdient, door de invoering van de wet op de wachtgeld- cn werkloosheidsverze kering het prijspeil ontijdig met 'n stijgende tendens van 2 tot 3 pro cent te beïnvloeden, terwijl andere factoren tenslotte juist in de rich ting van een zeker ev< ïwicht gaan leiden. Het onderwerp is bij ver schillende colleges en ambtelijke organen in behandeling. Volgens onze informaties zou ook in de daartoe aangewezen commissie van de Sociaal Economische Raad, een vrij algemene neiging tot uitstel van de invoering tot uitdrukking zijn gekomen. LA PAZ. - Aanhangers van de verbannen leider der „nationale revolutionnaire beweging" dr Paz, hebben Vrijdag het districtshoofd- kwartier van de politie in de Bo liviaanse hoofdstad La Paz aange vallen. Een politieman is gedood, terwijl drie anderen gewond zijn. De aanvallers plunderden het kan toor van de politie. Er zijn, sinds het overnemen van het bewind door de militaire junta veertig Bolivianen gearresteerd. Acht doden bij trein ongeluk in Pennsylvanië BRYN MAWR Op het station van Brvn Mawr, in de Amerikaanse staat Pennsylvanie. is een binnen komende passagierstrem op een expresse-trein, die naar Philadel phia moest vertrekken, ingereden. Acht personen zijn gedood en min stens zestig gewond, waarvan acht ernstig. Nederlands aandeel in Juni 12 millioen BONN. West-Duitsland zal na 1 Juni waarschijnlijk >n staat zijn twee honderd millioen dollar per maand voor zijn importen beschikbaar te stel len. Daarmede zal de normale handclsomvang van het vorige jaar, toen de maandelijkse invoer 250 millioen dollar bedroeg, weer dicht benaderd zijn. De besprekingen te Bonn tussen Nederlandse en Duitse vertegen woordigers over de samenstelling van de Duitse invoer uit Nederland in Mei en Juni zijn Vrijdag beëin digd. Men is overeengekomen, dat West-Duitsland in Juni voor rond 4 millioen dollar aan industrieproduc ten en voor circa 8 millioen dollar aan agrarische producten zal invoe ren. Bij de vaststelling van het quo tum voor de invoer van industrie producten is men uitgegaan van eeu twaalfde deel van het jaarcontin gent dat bij het handelsverdrag is bepaald. Voorts heeft 'men bij de vaststelling van de agrarische quota rekening gehouden met de Neder landse wensen inzake de levering van seizoenproducten. Gelijk bekend is. werd voor Mei aan Nederland een invoerquotum van 13.6 millioen dollar toegewezen, uit een totaal van 54 millioen. Hier van zal dertien millioen worden be steed voor de invoer van landbouw- en industrieproducten op grond van de verdelingslijsten van de Parijsche bemiddelingscomm. terwijl 600.000 dollar is gereserveerd voor de in voer van door Duitsland bijzonder gewenste artikelen. (Advertentie l. M.) U rolt '6 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal Jn uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s LeverplUetjes. Nederlandse jeugdleiders zenden telegram aan Trygve Lie DEN HAAG. Zeventig jeugd leiders en -leidsters uit vrijwel alle kringen in Nederland, die Vrijdag, Goodwill-Day 1951, bij een waren in het Vredespaleis in conferentie over vragen van inter nationale rechtsorde, belegd door de Nederlandse Jeugdgemeenschap hebben in een telegram aan Tryg ve Lie. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, hun beste wensen gezonden voor het welsla gen van het grootse werk van de Verenigde Naties. nreiairarniraniiara AMSTERDAMSE BEURS JUBILEERT Geringe handel werpt schaduw op feest AMSTERDAM. De jubilea volgen elkaar de laatste t(jd in snel tempo op. Nauwelijks hoort het herdenkingsfeest van Philips weer tot het ver leden of er dient zich een andere instelling van meer dan normale beteke nis voor ons economische leven aan. Ditmaal geldt het de Amsterdamse effectenbeurs, die de aandacht vraagt cn terecht. Niet voor niets heeft zij zich in het binnen- en buitenland in de loop der jaren een uitstekende reputatie verworven. Als liet centrum van de effectenhandel en trefpunt van hen, die geld ter belegging tot hun beschikking hebben en voor on dernemingen, welke middelen ter financiering van uitbreidingen of anders zins vragen, heeft zij het algemeen belang in hoge mate gediend. Dat men dit heeft kunnen berei ken is voornamelijk de verdienste van de organisatie van de effecten handel geweest, waaraan de huidige Vereeniging voor den Effectenhan del met succes haar beste krachten heeft gewijd. Het is deze Vereeniging. die deze week haar 75-jarig bestaan her denkt. Krachtens de grondbeginselen in haar statuten heeft de Vereeniging van de aanvang af tweeërlei doel nagestreefd, namelijk het organise ren van de eigenlijke effectenhandel en het beschermen van de belangen der fondsenbezitters. Sinds haar oprichting heeft de effectenbeurs perioden van grote bloei meegemaakt. Naast deze ups bleven echter de downs evenmin uit. Wij behoeven slechts te wijzen op het uitbreken van de eerste wereldoorlog na een welvaartsperio de van ongeveer 40 jaar en op de crisis van 1931. toen tevens de val van het pond sterling nog een extra verwarring schiep. Ook tegenwoordig kan moeilijk van een bloeiende beurshandel wor den gesproken. Deze omstandigheid werpt een schaduw op de feestvie ring en is oorzaak, dat bij vele beursbezoekers weinig animo tot herdenking bestaat. De geschiedenis van de effecten beurs echter verhaalt van meerdere perioden van ernstige depressie, die evenwel alle werdén overwonnen. Het zou dan ook voor een instituut als de Vereeniging voor den Effec tenhandel van weinig moed en be leid getuigen een gedenkwaardige datum als de vijf en zeventigste ver jaardag onopgemerkt te laten pas seren. DJAKARTA. Op 24 Mei zal de KLM voor het eerst een aantal gees teszieken en diabetici met hun fami lieleden repatriëren. Tot dit doel heeft de Nederlandse regering via het Hoge Commissariaat te Djakarta een vliegtuig ingehuurd. Vervoerd zullen worden 55 personen, onder wie 4 brancard-gevallen. Zij zullen worden begeleid door 4 repatriëren de verpleegsters en dr Grimm van de KLM. Aankomst op Schiphol 25 Mei. Begrafenis slachtoffers mijnexplosie DRUTEN. De vijf slachtoffers van de mijnexplosie in Dodewaard zullen Maandag a s. te 10.15 uur in Druten ter aarde worden besteld. ZO'N Londense kermis is natuur lijk op zichzélf erg leuk. maar als je er helemaal alleen rondloopt, met een koffertje in de hand, denk I je foch na een poosje: „Wat doe ik hier eigenlijk?" Op deze prangende vraag heeft een journalist aK(jd een antwoord, want hij leeft in commissie, staat namens derden aan een open groe ve, geeuwt ten bate van duizenden onbekenden op de gemeenteraads tribune' of 'is, met een Britse olie- bollenkraam in perspectief, Uw schrijvend medium. „Hamburger, sir?" Maar ik wil er geen, wijk uit naar links en kom bij het kunstmeertje terecht, waarin vijftig ranke motor bootjes prultelend gereedliggen voor een tochtje van drie penny's. Jammer dat mijn zoontje hier niet is", zeg ik tot mezelf, want bi) het zien van door hem zo beminde vaartuigjes schiet h\j mij altijd au tomatisch te binnen Het is een soort carambole der gedachten, die zich niet alleen bij bootjes voordoet. Het ontmoeten van pigmentrijke vrou wen doet mij bijvoorbeeld steevast denken: „Hoe zou het toch met Max gaan?", want die jongen begint al tijd bewogen met de neusvleugels te trillen als er zo'n donkere dame op straat voorbijgaat. „Kom binnen drie penny's per boot!" De in onberispelijk kapiteinsuni form gestoken man naast de cassa maakt een inviterend gebaar, doch ik ga er niet op in. want zo'n tochtje is iets voor kinderen of vol wassenen die zich tijdelijk tot dat niveau hebben weten op te schroe ven Vóór me staan wel een stuk of tien kleine Brifjcs te kijken Er is een bleek, armoedig jongetje ran een jaar of negen bij, dat in z\jn hongerig toezien erg veel wegheeft van de hartverscheurende kleine schooier die in December altijd op de kaftjes der gevoelige tijdschrif ten een overvloedige kerstétalage staat af te likken. „Geef die jongen een shilling, dan kan .hij ook eens varen", denk ik. Spontane lieden zouden zo'n opwel ling onmiddellijk verzilveren, maar daar het mij niet gegeven is tot deze aangename mensensoort te behoren dompel ik mijn aandrift eerst in een bad van antipathétique. Daar zij niet oplost gaat het plan dus door. Ik pak de shilling uit mijn zak en doe een stap voorwaarts. „Kom, ik ga eens een eindje ver der kijken", denkt het jongetje, juist op dat ogenblik. Hij keert de boot jes de rug toe en loopt weg. Me( het geldstuk in de hand sukkel ik een poosje achter hem aan, maar daar hij zijn wandelpas al spoedig tot gehuppel versnelt, wordt de af stand die ons scheidt, steeds groter. „Hé", roep ik, maar hij hoort me niet. Hijgend bl(jf ik stilstaan en besluit net hem niet langer met mijn weldaad te achtervolgen, als ik tot mijn verbazing zie, dat een van de geüniformeerde heren die deze ker mis tot nut van het algemeen bewa ken. het ventje opvangt en in de kraag vat. Even later staan ze voor me. „Heeft hij iets van U gestolen, sir?" vraagt de man. „Nee", zeg ik. Het jochie maakt een zie-je-nou- wel gebaar, maar de man laat het kraagje niet los en vervolgt, op een toon waarin alle sleutels van de Tower rinkelen: „Kom jongen Ze zyn al op pad, als ik roep: „Waarom moet hij nu tóch mee?" De wachter draait zich om. „En kaartje heeft hij óók niet**, zegt hij, „over het hek geklommen you see?" KRONKEL Advertentie (l.M.) Technisch Esperanto Vrees voor mazelen Eijk op uitgaan DE internationale bond van spoor- JDE beschaving heeft de Eskimo's TVT ERKWAARDIG: als men jong •esperantisten droomt van een -1-7 niet alleen film en radio ge- ±y x is kan men niet gauw genoeg technisch woordenboek in het Espe- bracht, ook mazelen. Vooral de uit met een lid van de andere kun ranto. Voorzitter is de Nederlander Groenlandse Eskimo's zijn als de W. Stapel. dood voor mazelen, daar zij deze ziekte slecht verwerken. In Juliana- Zaans feest haab zijn 460 gevallen geregistreerd. dus is het gebied geïsoleerd: nie- IT de scheeps- en bootwerkers- mancj mag cr m 0f Ult. vereniging Eensgezindheid te Zaandam is 45 jaar geleden een fan farecorps voortgekomen dat Excel sior werd gedoopt. De in die dagen roemruchte schutterij bestaat niet meer. maar Excelsior wel. Nu gaan ze in Zaandam 2 Zondagen lang marsen blazen. Misschien ontstaat er wel een onsterfelijke Zaanse Mars uit!.... Eala frea Fresena ER Westeuropees land orj_ seert deze zomer een kunstweek, dwz. een week gewijd aan nationale kunst (monumenten en producten op alle gebied). De Nederlandse kunstweek van 10—18 Augustus hoopt haar duizendkoppige scharen uit binnen- en buitenland vooral naar Friesland te voeren. Frysk bloed, tsjoch op! T egenvoet er-pijproker ïzenaen guiaens in een urn. Die urn is. met een IJsselmeer- r4-EN Australiër (A. T. Class, 63 zwerfkei en een bos graan per krui wagen uit Zwolle vertrokken, om in een estafettedienst naar Hilversum te gaan. Democratie en luiers r iV IEDERE Nederlandse en Nederlander stroomt zout bloed. Want geef ze een nuchter jaarverslag te lezen over het reddingwezen aan onze duivels-gevaarlijke kust, of ze verslinden het. Alles spreekt lot hun verbeelding. Ze horen de storm gieren, zien de noodseinen wegvallen over de wilde baren, springen mee in het huikje dat men- enlevens gaat redden, hangen in het zwalpend want, wagen de sprong, I EDER Westeuropees land organi- tyoelen mee aan en lopen dagen later mee langs de kust als alle ele- seert deze zomer een kunstweek. inenten weer tot rust gekomen zijn en zij wijzen hun kinderen hoe een wrak een baken in zee, ieder wrak een baken in het leven, is Wij lazen het Jaarverslag van de Kon. Z.H. M. t. R. v. S., van visser Kïop, de matrozen Kik, van Minneboo's, Oele's, Beun's en Slissen, en dal sedert 1823 3000 zeevarenden zijn gered voor hun land, hun volk en hun familie. Gedachten dromen dan al heel ver weg, met die drieduizend wanhopigen, die teruggegeven zijn aan het leven op de bankenkust van Nederland. 7 zameld voor de Haak-In-actie: cn- unverivoestoaar kele duizenden guldens in een urn. ^APPHO (Sapfo) te Hoorn is ouder geworden dan de Les bische zangeres indertijd zelve nl. 100 jaar. De beroemde schone Les bische dichteres verteerde „in haar e'?en dichterlijk vuur" maar de Sc-zonde Hoornse zangvereniging gemengd!) gaat in Juni feestvie ren het Requiem van Cherubini opvoeren. Proficiat! Bay Road, Sandringham, Victo ria) is toegetreden tot de Purme- render Pijprokersclub. Het clublied is al naar hem onderweg. Voor de Zondag EMOCRATIE is een zegen, maar zij moet niet te ver gaan. zij moet haar grenzen weten. Het wassen van luiers door jonge vaders is de democratie te ver door gedreven." In alle ernst aldus luidt een oordeel van de Brits-na- tionale huwelijksadvies-raad. Ejfe naar FF ENSCHEDE verwacht veel van de FF (van 21 Aug tot en met 1 Sept. as.), want „op iedere vijf meter zal er iets levends iets beweeglijks zijn. Bij de ingang komt een Los Hoes. in bedrijf", (mens en dier onder 1 dak). FF moet „fecerunt" betekenen, dat zo veel els latijn: „ze hebben het 'm dan toch maar gelapt." Het aantal nette en minder nette glossen op FF zou echter reeds een pagina van een dagblad kunnen vullen.... Justitiemuseum te Delft TV/I ET vermijding van alle sensa- 1 A tie is het Delftse justitiemu seum tot stand gekomen in de 14de eeuwse toren van het Delftse raad- en als men ouder is geworden vindt men, dat men wel een beetje te jong de wonderlijkheden van het uitgaan met een lid van de andere kunne heeft ervaren. Een enquête zegt: gemiddeld weten meisjes en jongens op hun 18de jaar zo'n uit- gaantje af te dwingen (gemiddeld!); 16 was (en :is) jonger en een vrij groot percentage ouder; 3 der dames was (enis) zelfs 24 jaar voor ze zelfstandig uitgingen met een man. De Kleine Grie A LWIE in de voorprogramma's 1 x der bioscopen een filmpje ont moet genaamd Une chanson pour Ameland, wete dat de Franse film mannen van Spartacus dat product hebben gemaakt in opdracht van de Unesco om een documentaire samen te stellen van de in internationale samenwerking ontstane jeugdher berg De Kleine Grie, die vroeger een „onneembare bunkerstelling" was uit de Atlantik-Wall. Mooi werk in een mooie omgeving. Met blij gepiep Feest te paard zend m ge^al verklaard, dat het werkelijk gebruik huis, waar de gevangenhokken nog meter afdraven, om H. m. op ï>oest- van atoomwapens in Korea door de in oorspronkelijke staat verkeren, dijk een koker met berichten te grondstrijdmachten en door de lucht- Men kan er in beeld strafrechtple- brengen. Feo doet mee en Neta macht nog slechts een kwestie van ging bestuderen zoals die vroeger en de Vlagtwedder Wolgen en tijd is. „Hun veilig gebruik is nog werd toegepast Met de Gevangen- Niop uit Nieuwe Pekela en welke slechts een kwestie van tijd". Vei- poort in Den Haag heeft deze ïn- vereniging al niet! lig?.... stelling niets van doen. Zware brand in Ecuador eist vele doden QUITO (Ecuador) Een zeer zware brand heeft Vrijdag de zaken wijk van Esmeraldas. hoofdplaats van de gelijknamige provincie, vrij wel geheel in de as gelegd. Esmeral das ligt ongeveer 200 km van hier. Aangenomen werd. dat vele gezin nen in de vlammen zijn omgeko men. De plaats telt 25.000 inwoners. Brandweerploegen zijn per vlieg tuig naar de nog steeds brandende stad vertrokken. Officiersopleiding geheel op de: K.M.A. DEN HAAG. „Overwogen wordt de opleiding tot beroepsofficier geheel te concentreren op de K.M.A. De kaderscholen der infanterie zullen worden opgeheven. .De kaderopleiding zal, zoals vroeger het geval was, weer b(j de troep geschieden, waarbij door een gezonde wedijver tussen de regimenten onderling zonder twijfel goede resultaten worden bereikt. Of ten aanzien van de opleiding tot beroepsonderofficier een andere regeling zal worden getroffen, maakt nog een punt van overweging uit." Deze verklaring legde minister Staf af in een interview, dat ver schenen is in het eerste nummer van de „Legerkoerier", het nieuwe officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht. Het blad is een uitgave van het ministerie van Oorlog (di rectoraat personeel) en staat onder redactie van de reserve-kapiteins M. Gort en J. G. Raatgever. De „Leger koerier" is een maandblad en be doeld voor interne voorlichting. De Koninklijke Marine en de Luchtmacht hebben al sedert enige jaren hun eigen orgaan resp. in „Alle Hens" en „De Vliegende Hol lander" en de Koninklijke Land macht volgt nu met de „Legerkoe rier". De redactie schrijft, dat 's lands financien het niet toelaten de „Le gerkoerier" voorlopig verder te ver spreiden dan onder het thans onder de wapenen zijnde militaire perso neel van de Koninklijke Landmacht. Gerekend is daarbij op de versprei ding van één exemplaar per zes militairen. Post voor opvarenden „Jan van BrakeP' „Fairsea" en DEN HAAG. Het opnemingsvaar tuig ,,Jan van Brakel" vertrok op 15 Mei uit Nieuw Guinea op thuisreis naar Nederland. Alle correspondentie, be stemd voor opvarenden van dit schip, dient als volgt te worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, stamboeknum- mcr „aan boord van Hr. Ms. „Jan van Brakel". Amsterdam-Schiphol Marine". Luchtpostbrieven, bestemd voor opva renden van de „Jan van Brakel". mo gen. Indien zij niet zwaarder z(jn dan 10 gram, worden gefrankeerd met 10 cents. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Fairsea". welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 21 Mei In Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten- aan boord van het troepenschip ..Fairsea". op thuisreis naar Nederland". Namen van tussenhavens mogen niet worden ver meld. (Advertentie l.M.) Wallstreet verwacht vrede op Korea NEW YORK. Als gevolg van een aanzienlijke toeneming van het aanbod ontstond Vrijdag op de effectenbeurs in de laatste 20 minuten voor het slot een scherpa koersdaling, die tot 5 dollars per aandeel bedroeg. Na een vrij op timistisch begin was de markt reeds de gehele dag lager geweest. Als oorzaken van de koersdaling werden beschouwd de in Wall street heersende nervositeit over de jongste ontwikkeling van de oorlog op Korea en de berichten uit Londen, volgens welke de Sowjet-Unie bereid zou zijn te on derhandelen over regeling van het Koreaanse conflict en van andera Aziatische kwesties. De beurs waarde van alle te New York ge noteerde aandelen verminderda Vrijdag met ongeveer 1.750 mil lioen dollars. DJAKARTA Binnenkort kan de benoeming worden verwacht van de heer Djamaluddin Adiae- goro tot directeur van de stichting Persbiro Indonesia Aneta.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3