Engelse volk is vermoeid, maar het is nog schrijft d>- met uitgeput uit Londen Battersea's burgemeester in wentelend vliegtuigje Ook voor de Kerken is het koloniale tijdperk voorgoed voorbij Emigrant M. van Blankenstein f"N vj r LONDEN VIERT HET FESTIVAL Op zoek naar deel van ambtsketen Labour krijgt de schuld van alles Waarom mettertijd geert Indische of Chinese liturgie? Ministers bezoeken Noordoostpolder 4 Zaterdag 19 Mei 10j; De schrijver van de rubriek, die u regelmatig in onze ko lommen aantreft en die zich van het pseudoniem KRON KEL bedient, heeft enige tijd in Londen doorgebracht om daar zijn geest te laven aan de culturele festiviteiten van het „Festival of Britain". Vele le zers zullen dat al bemerkt heb ben aan zijn cursieve hoekje op pagina 3. Van zijn wederwaar digheden brengt hij natuurlijk verslag uit. Vandaag publiceren wij zijn indrukken van de Lon- dense kermis. U zult nog meer van hem horen! en hij vertrok, zonder te weten waar hij komen zou." Het staat er zo simpel alsof ons iets meegedeeld wordt over een va- cantie-trektocht van een HBS-er. Een vleugje avontuur, iets jon gensachtigs zit erin. En don te denken dat het hier gaat over een aartsvader. In een tijd toen er geen ministeries van Buiten landse Zaken en geen al of niet confessionele Emigratie commissies bestonden, die met een deskundige staf alle mogelij ke inlichtingen verstrekken aan gaande het land waarheen men loil emigreren. Wie toen buiten lands ging verklaarde zichzelf vogelvrij In de brief aan de Hebreeen. het elfde hoofdstuk, het achtste vers, gaat het over Vader Abra ham. die geroepen, gehoorzaam wegtrok met onbekende bestem ming". Door het geloof, staat er, was hij daartoe in slaat. Wie emi greert er nu uit geloof Hier is niet bedoeld geloof in dollars of in eigen kracht. Maar eenvoudig: Gods geloof, God, die een mens tot ingrijpende daad roept. Tot levensomzetting. Hoort u die roep niet0 Sommigen wachten met luisteren tot hun dood. Op Durcrs graf hebben treu rende achtergeblevenen gezet: emigravitluj is geëmigreerd. Toch niet juist. Er had moeten staan' rentravithij is thuis gekomen. God roept u bij Zich thuis. Dat geschiedt nog. Overal ter wereld. Wie als de Vader der gelovigen luistert, hoort die Stem en weet zich in dit leven emigrant. Want ons thuis is by God. F OBERMAN. V.J Bots-, draai-, schud- en vliegevenementen kunt u beleven in Londens Lunapark, de Festival Pleasure Gardens. LONDEN. Voor het eerst van mUn leven heb ik een Britse jongedame nit bed geworpen. De geschokte lezer die nu vreest dat z^Jn speciale ver slaggever de hem ter hand gestelde harde valuta op een verre van vrome wjjze aan het doordraaien is, vlnde geruststelling in de mededeling dat het maar vijftien cent kostte. De daad geschiedde namelijk in de Festival Pleasure Gardens te Battcrsea park, waar men slechts met vaste hand een bal in het hart van een schijf hoeft te gooien, om te bereiken dat het voor noemde meisje op de vloer tuimelt, daar het bed waarin zU (betrekkelijk) rustte; door toedoen van de werper een halve slag draait. Gevraagd of z|j het een bevredigende levensvuiling vond, antwoordde zij „No" dit voor mensen die overal graag het fijne van weten. Vier uur lang heb ik rondge dwaald in een vermaakspark, groter, mooier en afwisselender dan wij in Nederland ooit te zien kregen. Wie op de indrukwekkende Southbank- expositie die een onderwerp apart vormt dank zij de uiterst geluk kige samenwerking tussen jonge kunstenaars en mannen der weten schap, veel interessants over Enge land heeft geleerd, kan met een bootje, of een ander speciaal ver voermiddel naar de Fun Fair, een eindje verder aan de rivier. Zij is echter nog pas voor een deel gereed, omdat de arbeiders het werk een poosje neerlegden in verband met een beloningskwestie, welke na lang onderhandelen, thans geregeld schijnt te zijn. Deze tegenslag wordt breed uit gemeten in de conservatieve pers die de glorie, welke er van dit grootse Festival op Labour zou kun nen afstralen, reeds bij voorbaat uil verhinderen, door er elke dag een honend duwtje tegen te geven. Toen na de opening van het Southbank- expositie bleek, dat de pachters der café's en restaurants op het terrein, hun kans waarnamen en tamelijk gepeperde prijzen rekenden, daver den alle rechtse voorpagina's de vol gende dag van reportages waarin bewogen journalisten verhaalden van radeloze gezinshoofden, die vroeg in de middag reeds drie pond hadden uitgegeven of schreiende oude moedertjes, die de fotograaf handenwringend de ledige beursjes toonden. Zulke dingen helpen in Engeland, want de volgende dag waren de prijzen aanmerkelijk ge zakt, zodat de „Daily Mirror" in het gevecht sprong met een even leven dige beschrijving van het uitje dat een echtpaar met twee kinderen te Southbank genoot, onder het visr- koloms opschrift: „En alles wat het pa kostte was één pond, tien shil ling en zeven pennies". Te anderer tijde heeft men toen, bij wijze van volgend programma nummer. de „electriciteitsverspil- ling" van het, in floodlight badende Londen ter penne genomen, maar sinds de zo bijzonder geliefde ko ningin-moeder met een hofdame en een stille heer van Scotland Yard. persoonlijk naar de lichtjes is gaan kijken, heeft men de nieuwe sIok. met nog pas een béétje zout op de rug. teruggeroepen naar de stal. Vrijdagse start te riskant Omdat exploitanten van draaimo lens. rutschbanen en werptenion zelfs in Bnttannië de zonden van het bijgeloof niet weten te vermij- j den, vonden ze een Vrijdagse start 1 te riskant. Op Donderdagmiddag mochten alle arbeiders derhalve hun kinderen meebrengen, een gretig le gertje. dat zich kostelijk (en gratis) vermaakte in de bots-, draai-, schud- en vlieg-evenementen, waarop pa zojuist de laatste hamertik gegeven had. Bij de opening verscheen de Mayor van het stadsdeel Battersea een ernstige jongeman met een als goud poserende ambtsketen, die aan het hoofd van een stoet welwillen de genodigden en professioneel ver veelde krantenmensen de tocht over het terrein maakte in het zon netje gelukkig, want de snijdende koude, die dagenlang zwaar op Lon den rustte, was eindelijk terug naar de Pool. Bij de gezamenlijke rondgang bleken de bijzondere kwaliteiten van aeze Pleasure Gardens over duidelijk. Inplaats van in dc ge bruikelijke wirwar van bombasti sche. meestal lelijke kermistenten, wandelt men in een wonderlijk dorp van fantastische, door kun stenaars ontworpen bouwwerkjes, die harmoniër.-.n met de natuur lijke omgeving en wat stijl en kleur betreft ook onderling geen ruzie maken Voeg daarbij de wel daad. dat de krachtmeting-der-ver sterkers, die een gewone kermis zo zenuwslopend maakt, achter wege blijft omdat er maar één mu- züik weerklinktdan hebt ge een indruk van de goede smaak waar mee ook deze uitbundige zijde van het Londense festival is uitgevoerd. Behalve de bekende attracties, zijn er drie speciale „lichte muze thea ters" gebouwd, waarvan er één, zes keer per dag, een kindervoorstel ling geven zal. Magistraat draait Daar er nog ijverig aan getim merd werd, kon de Mayor er alleen uit de verte naar glimlachen, maai de draaimolen er tegenover, was helemaal klaar. De persfotografen, die nu eindelijk wel eens een leuk plaatje wilden maken, vroegen of hij er even in wilde en de jonge magi straat bleek de beroerdste niet. Hij stapte in een van de twintig aan een groot wiel hangende vliegtuigjes en wuifde populair met de hand. Toen drukte de directeur van de onder neming op een knop en het apparaat begon zijn plicht te doen. Een vreselijke plicht, mag ik wel zeggen. De vliegtuigjes werden eerst, met aanzienlijke snelheid, zeer hoog in de hemel getild. Een maal daar rondzwevend, begonnen zij, door toedoen van een infernaal mechaniek plotseling om hun eigen as te wentelen. Zó kwam het dat men de Mayor van Battersea her haaldelijk met het hoofd naar be neden zag passeren. Daar hij zich op weinig meer dan een ordentelijke draaimolen had voorbereid, kwamen al zijn vulpennen, brillen, tabaksdo zen en staatspapieren in een ecla tante hagelbui naar beneden. Vriendelijke omstanders, een soort mensen dat in Engeland bij zonder talrijk is, hebben deze voor werpen voor hem opgeraapt, doch naar het tamelijk essentiële aan hangsel van zijn ambtsketen heeft hij zélf nog geruime tijd, bleek en onthutst lopen zoeken. Maar de fotografen hadden hun plaatje. En de Pleasure Gardens waren klaar of niet klaar ge opend tot vreugd van Londen, dat er in dichte stromen heentrekt. \7IER weken lang heb ik Engeland bekeken, dat vreemde, of zo vreemd geworden land aan de overzijde van de Noordzee. Dag aan dag heb ik met Britten, te Londen, in Wales en Lancashire gepraat. Het waren mensen uit alle kringen, al dan niet in het politieke leven staande grote industriëlen en arbeiders, parlementsleden, partij-employé's, hoge en lagere ambtenaren in de administratie, vertegenwoordigers van land en tuinbouw. Grote fabrieken en ook kleinere heb ik bezocht, ten einde een indruk te krijgen niet enkel van de technische inrichtingen maar ook van de opvattingen der leiders en van de samenstelling en de stemming van het personeel. Twee discussie-avonden in de kolencentra van Wales heb ik, als gast van clubs bijgewoond, waarvan de deelnemers door de mijn werkers zelf waren uitgekozen. GOED drie jaar geleden maakte ik een overeenkomstige reis door Engeland. Toen waren Noord Humberland en Yorkshire mijn jachtterrein, naast Londen natuur- lyk. Wat mij deze keer als verande ring trof, was dat veel oorlogsscha de hersteld was. dat Londen niet meer zo verveloos was als toen. Zeer opmerkelijk was het ontbreken van werkelijk diepgaande politieke te genstellingen in bijna al die discus sies. Dit zeggende moet ik mijn con servatieve vrienden, die slechts in termen van hun clubgekanker dach ten, mijn verontschuldiging aanbie den. Hun ontbrak het niet aan hartstocht tegenover „dit vervloekte bewind". Dit was aan alles schul dig, ook aan lasten en instellingen die al tientallen van jaren bestaan. Ik slaagde er soms in zelfs hun ernst te doorbreken door hen er op te wijzen dat zij steeds weer één ding vergaten: Het slechte weer dat nu al een jaar lang het lot van Enge land is onder het regime-Attlee. Hoe konden zij deze zonde over het hoofd zien! Maar met politici spre kende heb ik van deze geest eigen lijk zelden iets gemerkt. Was er dan geen ontevredenheid van betekenis? O, zeker, die was er zéér zeker en algemeen. Misschien is malaise een betere naam daarvoor. Ik ga nu een vergelijking gebrui ken, die ik dozijnen keren gepro beerd heb in gesprek met lieden uit het openbare leven van iedere rich ting. Het heeft mij getroffen dat zo ongeveer iedereen de juistheid er van beaamde. Zij komt hierop neer: „Doorgelegen" fpNGELAND ligt in een zeer on- geriefelijk, erg uitgelegen bed. In dat bed heeft het nu lange tijd op zijn linkerzijde gerust en die zijde is er pijnlijk door geworden. Enge land is nu op het punt zich om te keren op zijn andere zijde. Het bed zal even ongeriefelijk blijven, even bonkig, ongelijk en dun. Volgens de leer van „nieuwe bezems" zal er op bepaalde punten misschien verbete ring intreden. Óm nog even buiten het begon nen beeld te blijven: In de samen stelling van het dieet is door een ander aankoopsbeleid wel verbete ring te verwachten. Die kon ook thans niet meer uitblijven. De fou ten van de toegepaste methoden lopen te zeer in het oog. De ge schiedenis van de onderhandelingen met Argentinië spreekt een duide lijke taal. Over het geheel genomen Is er op het ogenblik weinig te veranderen aan de omstandigheden. Sommige dingen, zoals de arbeidsvrede, zul len er niet op verbeteren. Men be seft dit algemeen en toch zal de wenteling, naar menselijke bereke ning, voltrokken worden. Dit ligt in het karakter van het stelsel van tv/ee partijen. Zoals gezegd, de lin kerzijde is pijnlijk geworden. Ieder vindt het natuurlijk dat nu de rech terzijde aan de beurt komt, tot zij op haar beurt weer overgevoelig wordt door de onbehagelijkheid van de legerstede van het Engelse volk. Dit alles vereist nadere uiteenzet ting. In deze brief echter zal ik mij bepalen tot algemeenheden, die on der de politiek denkende Britten van welke partij-kleur ook. onge veer tot axiomata geworden zijn. Opleving mogelijk T-T ET Engelse volk is vermoeid. A A Niet in de zin van uitgeput. Er is geen twijfel aan dat nieuw groot gevaar en nieuwe beproevingen het zouden doen opveren alsof er te voren niets was gebeurd. Maar nu is het laks, sikkeneurig. Ook de re gering is vermoeid. De dood van Bevin, de ziekte van Cripps, van Attlee, het intern bezien onnodige en slecht' opgenomen afbrokkelen van Bevan, Wilson enz. zijn symbo lisch, om niet te zeggen symptoma tisch. In labour-kringen spreekt men merkwaardig berustend over de nederlaag bij de in October verwachte verkiezingen. Men hoopt dat het geen „aardafschui- ving" wordt. Ik heb ook conserva- „Het koloniale tijdperk is voorgoed voorbij. Voor de kerk betekent dit, dat zij haar op vatting van haar zendingstaak moet wijzigen." Aldus een arti kel in het Duitse rooms-katho- lieke blad „Orientierung", dat dan vervolgt: „Thans blijkt hoe juist de twee laatste pausen Pius XI en XII, dit pro bleem hebben ge zien. De Aziatische volken, India, China en Ja pan, willen aan hun eigen leven een eigen vorm geven; zij hebben hun lot in eigen handen genomen. En hetzelfde begint zich ook in Afrika af te tekenen. Het past ons dus niet meer de Europese kerk als een soort heersende klasse te be schouwen, die nu haar Europe se missionarissen naar vreem de volken stuurt om daar als een instantie-van buitenaf een Christendom op te bouwen van eenzijdig-Westerse signatuur. Missie, christelijke zending, be tekent niet in de eerste plaats: redding van zielen. Wanneer dat het geval was, dan zou het er uit eindelijk niet op aan komen, w i e er preekt en hoe de gemeenten worden opgebouwd. Bij de missie gaat het er in de eerste plaats oin, het Koninkrijk Gods op te bou wen en uit te breiden. Dit Ko ninkrijk Gods moet de gehele mensheid omvatten en wortel slaan bij alle volkeren en in alle werelddelen. Het komt er dus op aan, snel ler en doelbewuster dan tot nu toe, bij ieder volk een inheemse clerus te vormen en een inheemse hiërarchie van priesters, bisschop pen, aartsbisschoppen enz. te stichten. Dat betekent tevens, dnt de uiterlijke vormen van het gods dienstige en kerkelijke leven een inheems karakter krijgen. Het zou volkomen verkeerd zijn India, China en Japan met pseudo-gothi- sche kerken vol te bouwen. Ar chitectuur, muurschildering en ge zang moeten zich aanpassen bij het denken en voelen der onder scheiden volken. Datzelfde geldt voor de wijdingsbijeenkomsten en de volksdevotie en zelfs voor de liturgie. Naast de latijnse liturgie bestaat er reeds lang een volkomen gelijk berechtigde Oosterse ritus, met 'n andere taal, andere ceremonieën enz. Waarom zou er mettertijd ook geen Indische of Chinese liturgie komen? Ook de theologie kan en moet verrijkt worden, wanneer zij be halve de schatten van het Ro meinse en Griekse denken ook de oude Oosterse wijsheid in zich op neemt. Wanneer op deze wijze overal een volkskerk wordt opgebouwd, zal het een volgende stap zijn wanneer in de hoogste leiding der kerk ook de nieuwe volken hun vertegenwoordiging vinden. Pas dan heeft de kerk die gestalte ge kregen, die bij haar wezen past. De huidige paus heeft reeds ver schillende stappen in die richting gedaan, maar hij stuit nog op veel wanbegrip. Het is daarom nodig dat er in brede kring in het open baar over deze dingen gesproken wordt. Wij leven," aldus het r.k. blad, „in een tijd waarin de we reld een nieuwe gestalte krijgt. Dat stelt aan de vertegenwoordi gers van de wereldkerk de eis, dat zij er een grote conceptie op na houden en dat zij zich bij hun werk door een grote gedachte la ten leiden." Industrie-Zondag In de Anglicaanse kerken in de Engelse industriegebieden is de Zondag voor Hemelvaartsdag als „Industrie-Zondag" gevierd. Deze Zondag komt in de wijze van vie ring enigszins overeen met de oogst-Zondag, die in vele gemeen ten op het platteland in de herfst wordt gehouden. Zo worden op de industrie-Zondag werk stukken uit de indus trie bij het altaar opge steld als teken dat ook de industrie in dienst van God staat en tot Zijn eer wil strekken Aan het eind van deze dienst wordt het Avondmaal gevierd. Iets gecompliceerder President Truman heeft onlangs te Washington de eerste steen ge legd van 'n nieuwe presbyteriaan se kerk, die in de plaats zal ko men van de oude kerk die inder tijd door zijn voorganger Lincoln regelmatig werd bezocht en waar in diens kerkebank nog werd be waard. Truman zeide bij die ge legenheid, dat God er een bedoe ling mee moet hebben gehad om de Verenigde Staten zo'n machtige positie in de wereld te verlenen als zij daar thans bekleden. Tot die bedoeling behoorde het bij voorbeeld, dat de V.S. in de we reld de vrede zouden helpen stich ten en bewaren. Daarop echter schetste de pre sident de tegenstelling tussen de V.S. als zedelijk wereldcentrum en de Sovjet-Unie als het wereldcen trum van alle kwaad. Het was Amenka's plicht, zeide hij, de geestelijke waarden te verdedigen. Amerika en de Amerikaanse le venswijze waren op godsdienstige beginselen gebaseerd. Het commu nisme daarentegen ontketende de kwade machten, die „onze geeste- standaard" trachtten te vernieti gen. Niet wij, doch het bekende Ame rikaanse protestants-christelijke weekblad „The Christian Century" tekent tegen deze zwart-wit teke ning protest aan Woorden gelijk die van de president, aldus het ge ziene blad. bewijzen hoe spoedig iemand tot de zonde der geeste lijke hovaardij kan vervallen. Het is maar al tc verleidelijk de hui dige wereldsituatie als een strijd tussen zedelijkheid en zedeloosheid te zien, maar in feite, schrijft „The Christian Century",-is het 'n ietsje gecompliceerder. ZWOLLE. De ministers Financien en van Verkeer en Wj. terstaat, prof. mr P. Lieftinck e; de heer H. H. Wemmers, hebbe- Vrijdag oen tocht door de Noordi oostpolder gemaakt. In gezelschap van de directeur-generaal van dt Rijkswaterstaat, ir Maris, en van enige hoofdambtenaren bezochten zij eerst het Oostelijke deel van d» polder. Het nog kleine dorpje Kraggenburg. dat het vorig jaa: gebouwd is, trok de bijzondere aandacht van de gasten. Na d» lunch te Emmeloord te hebben ge bruikt. begaf het gezelschap zich naar het Westelijke deel van dj polder, dat nog niet geheel in cul- tuur is gebracht. Schoolkinderen helpen oorlogsslachtoffertjes DEN HAAG. Met volledigs instemming van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen werd ook dit jaar op de schoolgaande jeugd van Nederland ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke een beroep gedaan ten behoeve van duizenden oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen. De opbrengst was be langrijk hoger dan in 1950. Reedï mear dan een half millioen kin deren droeg een stuivertje af aan de hoofden der verschillende on derwijsinstellingen, die voor door zending aan „Het vierde Prinsen kind" zorg droegen. De school gaande jeugd van Nederland heeft, aldus deelt ons de stichting mede met deze actie bereikt, dat voor haar rekening in de komende zo mer bijna 1000 oorlogsslachtoffer tjes een onbezorgde en vreugde volle vacantie kunnen beleven ic een prachtige omgeving te midden van bos en heide. Koningin Juliana ontvangt Syriërs en Egyptenaren jj SOESTDIJK. Koningin Julia na heeft Vrijdagmorgen de Sy- r rische en Egyptische autoriteiten, die deze week in ons land vertoe ven ter gelegenheid van de op neming van Damacus in de inter nationale luchtlijnen, op palei? Soestdijk ontvangen. De Koningin onderhield zich korte tijd met de leden van het gezelschap. tieven gesproken die deze zouden vrezen. Dan zal er niet veel veran deren. In conservatieve kringen ziet men allerminst op tegen een coali tie. Dit doet men wel in labour- kringen omdat het begrip coalitie in vredestijd daar tot een abomina- tie geworden is door de herinnering aan de coalitie van Ramsay Macdonald. Het volk ls moe en gemelijk. En dit is begrijpelijk. Een roemrijke Britse traditie is, door de omstan digheden, tot in het onredelijke ge rekt. Engeland draagt, na elke oor log, gewillig lasten opdat de gene ratie van de oorlog haar oorlog af betaalt. Zo is het ook nu gegaan. Engeland, heeft na 1945 vrijwillig krommer gelegen dan enig ander volk. Maar het bleef nu niet bij de afbetaling. Want er kwamen de kosten bij voor het onderhoud van het verslagen Duitsland, tot deze ondragelijk werden. En toen ver lichting van lasten, het opfleuren van het bestaan in het zicht kwa men, doken weer de loodzware eisen van de nieuwe bewapening op. Over de noodzakelijkheid daar van is vrijwel geen verschil van mening. Ook bij Bevan niet. Maar, om op mijn beeld terug te komen, het ongeriefelijk liggen duurt nu ongekend lang. Eén zijde is haast doorgelegen, èn men weet dat het voorgenomen omwentelen geen fei telijke verandering, doch slechts een zeer tijdelijk gevoel van op luchting brengen kan. Het probleem van de Amersfoortse kei, maar voor mensen van vlees en bloed en met zenuwen. „Avifauna" een jaar oud ALPHEN A. D. RIJN Het vo gelpark „Avifauna" bestond Vrij dag een jaar. Drie avonden ach tereen heeft de directie aan een aantal eregasten een feestpro gramma aangeboden. B. en W. van Alphen aan de Rijn gaven eveneens van hun belangstelling blijk. Vrijdagmiddag zijn alle leer lingen van de lagere scholen als mede de ouden van dagen de gas ten geweest van de directie van „Avifauna". nen eer ik eindelijk de Nederland se nationaliteit verkreeg en bi zakenreizen niet langer gehandi capt was door mijn Nansenpas Welk een schrille tegenstellin* j', daarmee vormt de snelle „natura- j lisatie" van die statenlozen, dif met Hitier gemene zaak hebber gemaakt, en die nu met één slag allemaal tegelijk weer in de rech ten worden hersteld, welk verlie zij aan eigen schuld hadden te wij ten. Kunt u zich voorstellen, da deze tegenstelling een gevoel vai bitterheid bij mij teweeg heeft ge bracht? ABONNEE eici Liften Met belangstelling las ik onlane een stukje, waarin betoogd wer< dat het niet bevorderlijk is voor <i goede naam van ons land wanne? jongelui in groten getale zonder vol doende geldmiddelen naar het bui tenland gaan, bijvoorbeeld Franl: rijk. In datzelfde stukje werd oo tegen het liften geageerd. Ik ben he id er volkomen mee eens, dat elk of aa treden, dat een smet op Nederlan ;r( en de Nederlanders zou kunne werpen aan de kaak dient te wol den gesteld. De voorstelling zaken, dat het liften op zichzelf uit den boze zou zijn, wijs ik ech ter af. Er zijn lifters en lifters e de „goede" lifters, jongelui die zie volkomen correct gedragen, maar n eenmaal onder de huidige econ: mische omstandigheden niet ovt voldoende geldmiddelen beschikke om uit hun smalle vacantiebeu' ook nog de betrekkelijk hoge kc< ten van een treinreis te betale. mogen m.i. niet met de kwaden ov één kam worden geschoren. Integoi deel, m.i. zou er bij de automobile ten wel eens gepleit mogen worde voor méér begrip voor hun posiK Tenslotte zijn er ook treinreiziger of touringcarreizigers, die zich o: hebbelijk gedragen. Zij richten mefg.ve schade aan. dan een correcte lift» C.J" Oorlogsschade en prijsstijging De sterk gestegen kosten van i* vensonderhoud hebben er toe e leid. dat tot driemaal toe een looi ronde van 5 pet. werd toegeker.: Waarom echter heeft men nog Ujd geen verandering aangebrac: in de formule, die gébruikt wor. om de vervangingswaarde van leden oorlogsschade vast te stelle Oorspronkelijk waren de houd?' van schadeboekjes met de uik®di1 keerde bedragen in staat hun ff1' leden schade te herstellen. 00 V ogenblik komen zij ongeveer 15 r aan hun schadegeld te kort. G I Aan de overkant van de haring vijver is het leven van de gewone man en vrouw in de na-oorlogs jaren stellig niet gemakkelijker wellicht nog moeilijker geweest dan voor ons op het continent. Een foto van demonstrerende .vrouwen met leuzen als „De prij zen omlaag" zijn in dit opzicht welsprekender dan economische verhandelingen of statistieken. Gemak op de perrons Dat bij de samenstelling van 'n stoomtrein, een electrisch of een diesel-elcctrisch treinstel niet al tijd de tweede klas-rijtuigen op precies dezelfde plaats in de trein kunnen komen, is mij volkomen duidelijk. Dat levert teveel moei lijkheden op voor het rangerend personeel en zou wellicht ook te veel tijdverlies met zich brengen. Maar wanneer aan het beginsta- tion een trein voor het vertrek ge reed staat zou men de volgende stations telegrafisch of telefonisch kunnen meedelen op welke hoog te van het perron de tweede klas rijtuigen zich bevinden en dit zou dan op de manier waarop dit in het buitenland ook gebeurt op de respectieve perrons weer kunnen worden aangegeven met bordjes. D.t zou zowel voor de tweede- als voor de derde klas reizigers op de perrons een groot gemak betekenen. Het zou door elkaar krioelen van deze twee soorten reizigers voorkomen en daardoor een efficiency tot stand brengen, die m.i. niet te versma de*. zou zijn. W. M. Naturalisatie In 1934 ben ik als Joods emi grant uit Duitsland gevlucht en heb toen met ontzaglijke moeite in Nederland een nieuw bestaan op gebouwd, dat prompt weer vernie tigd werd toen op 10 Mei 1940 de horden van Hitier de Nederlandse grenzen overs reden. De volle vijf jaren van de bezetting heb ik moeten onderduiken e daarna moest ik ten tweeden male van voren af aanvangen. Kort na de bevrijding heb ik een naturalisa tie-aanvrage ingediend omdat mijn statenlooszijn 'n voortdurende hin derpaal vormde voor mijn com merciële broodwinning. Eindeloos veel geduld heb ik moetèn oefe-

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4