DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Perzië ontstemd over Amerika Chinezen op Korea trekken terug West-Europa onmisbaar voor verdediging van Amerika Atlantisch Pact laatste twistpunt in Parijs J Suriname krijgt wellicht 500,000 dollar van ECA Engeland zou sancties voorbereiden Militaire leiders moeten zich voegen naar regering Twee militairen na inenting overleden GROTE BELANGSTELLING voor sobere macir mooie reizen lie Jaargang, no. Ill Dinsdag 22 Mei 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER TEHERAN. De Perzische minister van Buitenlandse Za ken, Kazemi, heeft Maandagavond de Amerikaanse ambassa deur, Henry Grady, een verklaring overhandigd, waarin wordt gezegd dat de nota van Washington die het Britse standpunt steunt, in gezaghebbende Perzische kringen een „zeer onpret tige indruk" heeft gemaakt. De nota wordt beschouwd als een „Amerikaanse inmenging in Perzische binnenlandse aangele genheden". De verklaring zegt verder dat „de woede van het volk zal worden opgewekt indien zich ook maar de geringste vertraging bij het uitvoeren van de olienationalisatiewet voor doet." Vierduizend soldaten van de Vierde Amerikaanse Infnaterie Di- I visie schepen zich op de kade van New York in. Zij zullen de strijdkrachten van het Atlantisch Pact in Europa, die onder be vel van generaal Eisenhower staan, gaan versterken. De rest van de Vierde Divisie vertrekt binnenkort naar Europa. In Britse diplomatieke kringen in Teheran werd bekend dat Londen een nieuwe nota voorbereidt, als ant- v.oord op de boodschap van premier JJossadeq. waarin de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij wordt aangezegd haar bedrijven onmiddellijk over te dragen. De Engelse premier Attlee heeft tegen vandaag een kabinetszitting uitgeschreven, volgens ingelichte kringen met het doel noodplannen te bespreken voor de bescherming van de Britse oliebelangen in Iran. Het verluidt, dat de Iraanse reactie op het Britse voorstel het geschil aan arbitrage te onderwerpen hier be zorgdheid heeft verwekt. Men vreest dat het nationalistische extremisme een regeling van het geschil zou wil len verhinderen. Het lijkt, dat drie wegen openstaan in geval premier Mossadeq het Brit se verzoek om te onderhandelen van de hand wijst: 1. een beroep op het Internationale Hof van Justitie, 2. economische sancties en 3. als laatste toevlucht: militaire interventie. Men verwacht dat Engeland op nieuw met de Verenigde Staten zal overleggen alvorens verdere stappen te nemen. Men verwacht dat het op nieuw zal pogen Iran aan een con ferentietafel te krijgen. Generaal Bradley heeft in zijn Maandag voor de verenigde Ameri kaanse Senaatscommissies afgelegde getuigenis medegedeeld dat de Ver enigde Staten zich niet verplicht hebben Engeland te steunen, indien er in verband met 't nationalisatie-ge schil, moeilijkheden in Perzië zou den ontstaan. Publiek in Madrid protesteert MADRID. Het negeren van winkels en openbare vervoermid delen, waartoe te Madrid is opge wekt als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud, had Dinsdag ten dele succes, vooral in de arbeiderswijken. Tot de protestactie was door middel van kettingbrieven opgeroe pen. Duizenden gingen vanochtenu te voet naar hun werk in plaats van met de openbare vervoermid delen. Men gelooft dat de actie van linkse zowel als rechtse zijde uit gaat. De ondergrondse treinen waren aak maar half vol. Van taxi a werd een druk gebruik gemaakt. Incidenten deden zich echter niet 'oor. Er was in cle binnenstad wei- lig extra politie op de been. Zij droeg geen geweren. Volgens officieel niet bevestig de berichten heeft de regering Maandag in verband met deze ictie twaalf personen gearresteerd. In de afgelopen week arresteerde ie politie in de Baskische provin cies negen stakingsleiders en in Barcelona 15 „anarchisten". BERLIJN. Oost-Duitse genten vermommen zich als spoorwegarbeiders om op een lo mmotief West-Duitsland binnen te komen zonder controle. Veel bezoek op de Haak-in "-bazar AMSTERDAM. In de „Haak- n" bazar te Amsterdam, die j.l Maandag om twaalf uur voor be zoekers werd opengesteld, zijn op ie eerste dag al ruim 8000 koop- ustigen geteld, die vrijwel de ge- >ele voorraad kleinere geschenken hebben weggekocht. Crisis in schoenindustrie Ook in de Langstraat moeten bedrijven sluiten (Van onze correspondent) TILBURG. Ook in Waalwijk is een crisis in de schoenindustrie te verwachten. Door enkele fabrie ken worden alleen nog de lopende orders afgewerkt. Verscheidene schoenbedrjjven uit het centrum van de Langstraat hebben verzoe ken voor het uitbetalen van wacht gelden voor het personeel in ver band met de noodzakelijke stop zetting van het bedrijf moeten in dienen. Door het niet binnenkomen van nieuwe orders zullen de direc ties zich spoedig genoodzaakt zien. een groot deel van hun personeel te ontslaan. Vijandelijke verliezen na korte tijd zeergroot Onze gevallenen blijven rusten in Z.-Koreaanse bodem (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Gevallen Neder landse militairen van het Neder landse Detachement in Korea zul len temidden van hun strijdmak kers uit de troepen der bondgeno ten in Zuidkoreaanse grond blijven rusten op de begraafplaatsen voor soldaten der Verenigde Naties, ver van het vaderland, maar volgens het beginsel dat zo enigszins moge lijk, het de voorkeur verdient, de doden te laten rusten. Overtuigd, dat onder de hoede van de Ver enigde Naties deze erekerkhoven waardig verzorgd zullen zijn, heeft de Nederlandse regering gemeend geen maatregelen te moeten tref fen om de stoffelijke overschotten der gesneuvelden naar het vader land te doen overbrengen. Gouverneur Struycken op 5 Juni naar Willemstad (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Mr A. A. M. Struycken. de oud-minister van Justitie, die kortelings tot Gouver neur van de Nederlandse Antillen is benoemd, zal waarschijnlijk op 5 Juni per K.L.M. naar Willemstad vertrekken, om zijn ambt te aan vaarden. BRADLEY IN DE SENAATSCOMMISSIE WASHINGTON. Generaal Bradley, de voorzitter der commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, heeft Maandag in de gecombi neerde Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en voor de strijdkrachten verklaard, waarom de hoogste militaire leiders hun goed keuring hechtten aan het ontslag van MacArthur. Uit diens openbare ver klaringen bleek dat hij geen geestdrift kon opbrengen voor de beslissing om te pogen de strijd tot Korea te beperken, hetgeen het moeilijk voor hem zou maken de hem verstrekte richtlijnen uit te voeren. Bradley zeide verder: „De voor malige Amerikaanse opperbevel hebber in het gebied van de Stille Oceaan heeft zelf het initiatief ge nomen tot het in het openbaar doen van een voorstel aan de be velhebber-te-velde der Chinese communistische voor een wapenstilstand, hoewel hij wist, dat president Truman overwoog een dergelijk aanbod van de Amerikaanse regering te doen uitgaan. De chefs der Amerikaanse gene rale staven waren vroeger en zijn ook thans van mening dat de mi litaire leiders zich moeten voegen naar het inzicht van de regering. Uitvoerig heeft generaal Brad ley gesproken over 't belang voor Amerika van een bondgenootschap met West-Europa. Indien de Sow- jet-Unie over het industriële ver mogen van West-Europa zou be schikken, zou zij ook buiten West- Europa oorlog kunnen voeren Amerika zou daardoor niet meer kunnen beschikken over de olie voorraden van het Midden-Oosten en zou geen gebruik meer kunnen maken van bepaalde vliegtuigba ses. Dit zou een ernstige slag voor Amerika zijn. Westen accepteert Russisch voorstel over Duitse demilitarisatie PARIJS. In de conferentie der plaatsvervangers Is Maandag het Rus sische voorstel aangenomen om de Duitse demilitarisatie twee keer op de agenda te doen voorkomen, eenmaal in de Inleiding en vervolgens ergens na het punt over vermindering van de bewapening. Hiermee is men het er over eens geworden dat men het niet eens is over het meest omstreden eerste punt van de agenda, namelük de oorzaken van de huidige inter nationale spanning. Volgens de Engelse plaatsvervan ger. Davies. moeten nog slechts twee punten geregeld worden: de volgorde der agendapunten en de Sowjet-Russische eis. dat het Noord-Atlantisch verdrag op de agenda wordt geplaatst. Davies stelde deze volgorde voor: 1. Het punt over de oorzaken iie '■waar Wond ge- wiens De Wassen aar se ipitein J. Linzel, n Korea werd en sneuvelen op een legeuen moment abusievelijk werd gemeld, is Maan dagavond in ons teruggekeerd 'el een door LSK-officieren peulogen De chine landde om- i'Tceks acht uur &P het vliegveld Valkenburg, jaarna kapitein V'^-el onmiddel- rJh naar het mili- hospitaal in Den Haag is over bracht. Enkele minuten na aan- wmst van het Soest el is me- VTouw Linzel aan ïoord gestapt om ■J®ar op een bran- n' liggende KLM- ma- |ard l uyyenae rQH fe begroeten. van de internationale spanning. 2. Het Oostenrijkse vredesver drag. 3. De Duitse eenheid en de voor bereiding van een Duits vredesver- drag. 4. De vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden en overeen komsten betreffende Duitsland en Oostenrijk. 5. Het Italiaanse vredesverdrag, voorzover het Triest betreft Gromyko drong er opnieuw op aan. het Noord-Atlantisch Verdrag in de agenda op te nemen. H,j wilde de volgorde der punten niet bespreken, voordat volledige over eenstemming is bereikt over de punten zelf. Het Westen heeft Rusland onom wonden laten weten dat het Atlan tisch Pact en de Amerikaanse bases in Europa niet in aanmerking ko- men voor plaatsing op de agenda. Syrisch protest bij de Veiligheidsraad NEW YORK. De Syrische vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad heeft namens zijn rege ring schriftelijk bij de raad ge protesteerd tegen het voortzetten door Israël van de droogleggings- werkzaamheden in het betwiste moerassengebied van Hoeleh. Hij vestigt de aandacht van de Vei ligheidsraad op „de ernstige gevol gen van een eventuele definitieve voortzetting van deze werkzaam heden door Israël" ISTANBUL. Radio Ankara meldt, dat de Bulgaarse minister president Vkervenkof voor herstel van gezondheid naar Moskou is vertrokken. Over de status van Formosa be staat of bestond geen meningsver schil tussen de Amerikaanse rege ring en generaal Mac Arthur: bei den zijn ervan overtuigd dat For mosa beheerst moet blijven door een regering, die de Westelijke Iheden -- vriendschappelijk gezind is. Spreekverbod voor neo-nazi's WIESBADEN- De minister van Binnenlandse Zaken van Hes oen heeft Maandag meegedeeld, dat zijn regering een spreekverbod voor de voorzitter van de neo-na- zistische ..socialistische rijkspartij", dr Dorls. en voor de bestuursleden van deze partij von Bothmer en graaf Westarp heeft uitgevaardigd. Voor het bestuurslid Rcmer be staat in Hessen reeds een dergelijk verbod. mi uoraTi bjiiujiui turara na ïi iid iiiuiiiniii tsmc m Jii P. C. Hooftprijs uitgereikt aan S. Vestdijk AMSTERDAM Onder het licht van 54 kaarsen in koperen kande laars en lichtkronen heeft de staats secretaris van O. K. en W mr J. M. L. Th. Cals, Maandagavond in de ridderzaal van het Muiderslot de P. C. Hooftprijs ten bedrage van f 2500uitgereikt aan Simon Vestdijk voor diens roman „De Vuuraanbidders". De jury, die het advies heeft uit gebracht aan de staatssecretaris, be stond uit Victor E. van Vriesland (voorzitter), mevr, E. van Lokhorst, Jos Panhuysen, mevr. E. Zernicke, mr H. de La Far.faine "VeïNveij en de heer H. Michael (secretaris). TOKIO De geteisterde Chinese legers begonnen zich Maandag aan iet gehele Koreaanse front terug te 'rekken, nadat zij hun grootste ver liezen van een dag in deze oorlog hadden geleden. Geallieerde tanks >n infanteristen keerden terug in Vloensan en Oejjongboe aan het front van Seoel. Aan het Oost-ren- rale front waar Zondag 21 700 roden redood of gewond werden, meldde fle Amerikaanse tweede divisie dat nog slechts peletons en compagnieën werden gevonden op plaatsen waar eerst bataljons en regimenten aan vielen Aan liet West-centrale front ontaardde de rode terugtocht prac- tlsch in een vlucht. De roden gaven hun bruggenhoofd over de Poekhan- rlvicr op 32 km ten Noord-Oosten van Seoel op en haastten zich naar het Noorden met de geallieerden op hun hielen. Het Chinese offensief brak on der het moordend vuur van de Amerikaanse tweede divisie aan het Oost-Centrale front. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd dat de tweede divisie in de vijf dagen, die Zondag om middernacht eindigden, 37.500 roden gedood, gewond of ge vangen genomen heeft. Hoewel de vijand zich terugtrekt staan er nog tienduizenden rode soldaten binnen schootsafstand van de linie der verbonden legers langs het gehele front en speciaal in het Oosten Ook vandaag drongen de verbon den troepen de Noordelijken in alle sectoren van het front terug. In het Westen vorderden de geallieerden 1.ot de Zuidelijke oever van de Imdjin Geen nieuw pokkengeval in Tilburg DEN HAAG. Twee Nederlandse militairen, de 19-jarige G. de Boer uit Stcenwuk en de 19-jarige K. H. Sulvius uit Zevenaar, zijn dezer da gen, kort nadat zij voor de eerste keer tegen pokken waren ingeënt, aan hersenontsteking (encephalitis) overleden. Te Tilburg was het Maandag de zesde achtereenvolgende dag, dat geen nieuw geval van pokken werd geconstateerd. Vijf genezen patiën ten werden uit het ziekenhuis ont slagen. Er worden thans nog 19 per sonen verpleegd. Het aantal zich nog in quarantaine bevindende personen bedraagt 38. De Hoofdinspectie voor de Volks gezondheid heeft er geen enkel be zwaar tegen, dat nie'-ingezetencn van Tilburg de wedstrijd-en om het landskampioenschap bijwonen, die te Tilburg door Willem II worden ge speeld. Zij moeten echter, evenals toeschouwers uit Tilburg, in het be zit zijn van een geldig vaccinatie bewijs. Maatregelen der VS tegen levering aan Sowjet-blok WASHINGTON. Dn Selia.lt en het Huis van Afgevaardigd.<n heb ben het wetsontwerp aanvaard, volgens het welk de economische hulp aan ieder land afgesneden kan worden, dat oorlogsmateriaal blijft verkopen aan door commu nisten beheerste gebieden In hoofdzaak is het er op gericht de stroom oorlogsgoederen naar het communistische China te doen op houden. De voorzieningen zijn zolang van kracht, als de Koreaanse oorlog duurt. Zij gelden niet voor de mi litaire hulpprogramma's. TOKIO. Luit. gen. Strate- meyer opperbevelhebber der ver bonden luchtstrijdkrachten in Ko rea heeft Zondag een lichte hart aanval gehad. Maandag voelde hij zich weer goed. Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland bij Nederlanders het meest in trek (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Het aantal aanmeldingen bij de Nederlandse Relsvcr- eniging heeft dit jaar alle verwachtingen overtroffen. Het blijkt dus. dat internationale spanningen en versobering op dit gebied weinig Invloed heb ben doen gelden. De grootste belangstelling voor de buitenlandse reizen gaat uit naar Oostenrijk; daarna volgen Frankrijk en Zwitserland. Ondanks het festival of Britain is er tot nu toe weinig belangstelling voor Engeland. Men vraagt zich af of de interesse voor grote nationale tentoonstellingen begint af te nemen. Ook voor vacantiereizen naar West-Duitsland zijn nog weinig aanvragen; wel is er een vrij druk familie- en zakenverkeer met dit land. Voor allo landen aangesloten hü de Europese Betalingsunie bestaat nu een uniforme toeristendeviezenrcgellng, die per jaar maximaal 400.per persoon beschikbaar stelt. Engels protest in Peking LONDEN. De Engelse rege ring heeft bij de regering van com munistisch China geprotesteerd te gen de gevangenhouding van 4 En gelsen, 6 Canadezen. 3 Australiërs en 35 Amerikanen zonder dat zij terecht hebben gestaan. De Engelse zaakgelastigde had op 30 April stappen bij de Chinese minister van Buitenlandse Zaken onderno men en deze verzocht de redenen van de arrestaties bekend te ma ken. Tot dusver was echter geen antwoord van Chinese zijde ont vangen. Jongetje door electrische stroom gedood AMSTERDAM In de kast van een woning aan de Achillesstraat, waarin zich een electriciteitsmcter bevindt, is een driejarig knaapje spelende in aanraking gekomen met de stroom en gedood. STAATSSECRTARIS GöTZEN VERKLAART: Landbouwprojecten ook van belang voor Nederlandse boerenzoons (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Bij zijn terugkeer uit Suriname en de Nederlandse Antillen heeft de Staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Gólzen, meegedeeld, dat Suriname, behalve de anderhalf mil- lioen dollar welke het reeds van de E.C.A. heeft ontvangen, waarschijnlijk nog 500.000 dollar zal ontvangen voor één van de landbouwplannen, die in dit land op stapel staan. Hoewel in Washington gevoerde besprekingen met dp E.C.A. en cle Internationale Bank niet onmiddellijk in een toezegging van financiële steun resulteerden, hadden zij een bevredigend verloop. Het grootste van de Surinaamse i men hier thans proeven met rijs*- projecten, die mede worden gefi- selectie. Zij staan onder leiding von nancierd uit het in 1947 gecreëerde 1 de Stichting voor de Mechanische Wclaartsfonds voor Suriname, dat in totaal f 45 millioen hiertoe be schikbaar stelt, is de polder in de delta van de Nickerie, waar in eer ste aanleg 17.000 h.a. worden ont gonnen. Men wil Nederlandse boe renzoons interesseren voor de grote bedrijven voor mechanische land bouw van on^streeks 80 ha die hier voor de toekomst zijn geprojecteerd. Landbouw Dr. A Campo, de pre sident van deze Stichting, staat ook aan het hoofd van het planbureau, dat een „overall"-plan voor Suri name aan het ontwerpen is. Behalve het winnen en verbeteren van land bouwgrond staan ook problemen als verbetering van de stadsaanlee. het schoolwezen. immigratie, delfstof- fenonderzoek en industrialisatie in Op een terrein van 280 h.a. neemt1 de belangstelling. Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden maakt op het ogenblik een reis door zijn land. Het is een zeer oude traditie dat een koninklijke reis begint met een bezoek aan Uppsala. Bij zijn aankomst in de stad werd de koning onmiddelijk omzwermd door kinderen, die dit een prachtige gelegenheid vonden hun koning eens van zo dicht bij te zien en met hem te praten. Het kleinste project in Suriname is het z.g. plan-Slootwijk, dat zich bezig houdt met proefnemingen op het gebied van koffie-, cacao-, pin da- en oliepalmcultuur onder leiding van bij uitstek deskundige specia listen uit Indonesië, die thans be schikbaar zijn gekomen. Als de financiële hulp van de E C A. doorgaat, zal zij ter. goede komen aan het plan-Lelydorp. dat gericht is op de ontginning ten be hoeve van allerlei eenjarige gewas sen als rijst, mais en soja op kleine kavels van circa 8 ha. Men hoopt hierdoor een deel van de Creoolse stadsbevolking zijn tegenzin in de landbouw te kunnen doen overwin nen. Ook voor Hindostanen cn Ja vanen zijn deze bedrijfjes bedoeld. Sprekende over Curageo noemde de heer Gëtzen (-en goede verstand houding met Venezuela, de leveran cier van olie voor de raffinaderijen, van groot belang, ook voor Willem stad als haven. Goedkope treinen en vliegtuigen Op 20 Mei is de internationale treindienstregeling ingegaan en men vindt hierin dit jaar ook in de derde klas meer doorgaande treinen. Bovendien heeft men het oponthoud bij de grenzen door het instellen van mobiele douane-bri gades, aanmerkelijk weten te be korten Deze brigades doen hun werk tijdens de treinreis. Het op onthoud bij de grens te Roosen daal b.v. is hierdoor teruggebracht tot 12 minuten Voor het eerst sedert het einde van de oorlog zijn er dit jaar weer goedkope nachttreinen ingelegd naar Bazel De prijs van de reis MaastrichtBazel retour, tweede klas, kon hierdoor worden ver laagd van ƒ78,40 op ƒ48,35 en voor de derde klas van ƒ55.50 op 33,35. Deze treinen sluiten in Ba zel aan op het Zwitserse net en daar kunnen de passagiers hun reis tegen gereduceerd tarief voort zetten De luchtvaart voerde in samenwerking met andere maat schappijen de zgn. goedkope „moonliner"-tarievcn in. Nacht vluchten tegen sterk gereduceerd tarief. Op deze wijzen kan men vliegen tegen prijzen, die trein- of bootprijzen evenaren. Opmerkelijk is. dat de propagan da voor vacantiespreiding tot re sultaat heeft gehad, dat men wel vroeger in het seizoen met va cantia gaat. maar niet later. In- plaats van een spreiding komt het dus min of meer neer op een ver schuiving naar de voorzomer. Teneinde bekend te worden met de wensen van het publiek heeft de Nederlandse Reisvereniging een enquête ingesteld onder 6500 per sonen. Van de ondervraagden wil den 3 procent in Mei, 23 procent in Juni, 33 procent in Juli, 16 pro cent in Augustus en 5 procent in September met vacantie gaan. Vijf en twintig procent geeft er de voorkeur aan de vacantie in het eigen land door te brengen, Uit de antwoorden op de vraag wat men belangrijker vindt onderweg: goed eten en drinken, comfort enz. of veel moois en interessants zien en soberder leven, sprak de meerder heid zich uit voor mooie, sobere reizen. iP' Wisselend weer Weersverwachting geldig van 1 H Dinsdagavond tot Woensdag- p s avond: 2 Veranderlijke bewolking met g f plaatselijk enige regen. Over- wegend matige Zuidwestelijke g jg lot Zuidelijke wind. Over het |g i algemene iets lagere tempera- g g turen. H *3 23 Mei Zon op 4 u 36 m onder gj l§ 20 u 37 m: maan op onder H 5 u 40 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1