Bij Ouddorp dartelden eens reeën nu vacantiegangers Levensstijl van vroeger eeuwen in het Prinsenhof herleefd DROOM EN WERKELIJKHEID OP FLAKKEE Russische strafkampen onder de loupe Morrison ongerust over neo-nazi activiteit Stadjes en dorpen als schone ruikers Oh, maar 25 TENTOONSTELLING „FLEUR EN INTERIEUR" Interieurs tonen ideeënwereld van haar bewoners Alibi met zes getuigen Gothiek niet op gerief bedacht Nieuw Chinees offensief Dinsdag 22 Mei 1951 5 Een botter vaart het vriendelijke, keurige herbouwde haventje van Ouddorp uit. Grootvader denkt aan de tijd toen hij als jong maatje zee koos. Nu heejt hij slechts het nakijken. Wanneer men op een zonnige Meimorgen voor het gemoedelijke raadhuisje van het stadje Goede reede staat en even omziet naar de stille burgers, die daar tussen die Anton Pieck-déeors van schil derachtige huizen en huisjes, van spiegelend en belommerd water, hun gang gaan of zo maar ergens staan te staan, wanneer men heel die sprookjes tekenfilm een ogenblik op zich heeft laten inwer ken, dan kost het wel moeite zich andere, bewoge- ner en feller taferelen voor te stellen, die deze sla pende gemeente, eens de voornaamste stad der heerlijkheid Voorne na Den Briel, gekend moet hebben. En men kijkt wel even op, als burgemees ter, J. baron van Knobelsdorf vertelt, hoe hier voor iet gemeentehuis in 1586 twee vrouwen wegens 'overij levend verbrand werden en een derde ampzalige, welke, reeds de geest gegeven hebben de, op verdenking van hetzelfde halsmisdrijf uit Laar laatste rustplaats opge- icht en naar het galgenveld ervoerd werd. Hoe de bloeien- stede met rijke inkomsten lit visserij en handel op En gland, Frankrijk en Oostzee, veldslagen gewikkeld werd belegeringen had te verdu- :en, o.a. van Frans van Brede- ode en Heer van Naaldwijk, en tijde der Hoekse en Kabel- auwse twisten, die de stad op- isten in naam van hertog 'hilips. Waarop Goedereede chter antwoordde dat het van eze inmenging niet gediend i ?as en de vrouwen van de Itad de mannen waren ver evenen de vijand op de Jfsm* lucht dreven. .JgfjfjSP ERLOS ONS VAN HET ISOLEMENT, VRAAGT EEN PRACHTIG NIJVER EILAND Ach ja. voor Goedereede, zijn met et verzanden van de haven, die ,eeds meer naar het Noorden mee- Ihoof, de gouden tijden voorbij. En zijn aan het door de bezetter to- al verwoeste Havenhoofd 45 aar- ge huisjes en een school herrezen, an een toeneming van de bevol- Jig (1200 zielen), van een indus- iële groei, zal wel niet veel ko- «l Voor B. en W. is de taak het 'aije als een levend operüuchtmu- am te bewaren in zijn. huidige at en dat zal al moeilijk genoeg n want de vele grote, deftige iitüfwn met de prachtige gevels, ko en langzamerhand zonder bewo- die de zorg en belangstelling het oude kunnen opbrengen. Opgewekter is het geluid van iddorp, de volgende plaats, die wg uitnodiging van haar vereniging >r vreemdelingenverkeer. met idere bezienswaardigheden in de p van het dubbel-eiland bezocht oben. De actieve burgemeester en orzitter van V.V.V., de heer J. A, Jcijnenberg, hoefde zich niet te perken tot een overzicht van de ke, zeer oude historie van deze jvere plaats. Op de bestuurstafel het raadhuis lagen ook hier allerlei eeuwenoude voorwer- uitgestald. o.a. een prachtige ra cotta-schaal en een vaas uit t begin der jaartelling, alsmede rtegeweien in de bossen rond ïddorp dartelden eertijds de her en reëen! maar burgemeester ook wijzen op de zware ontgin- ïgsarbeid, die de boeren aan de ndgrond gegeven hebben en nog ;n, op de herbouw van Oud- '-haven, een pittoreske kom met rakteristieke, vlotte huisjes aan kant en een keurige kade er- igs. En tenslotte en daar was :e lange tocht naar en over het and toch eigenlijk om begonnen op de pogingen, die Ouddorp in werk stelt om meer touristen 'angen in de fuiken van zijn lokkende, paradijselijke natuur. orig jaar was het aantal pension- lftten (met een verblijf langer dan Ier ckdi ip ien o n in ivees ;evall icon* kestf .00 V Eeuwenoud gen) al groter dan het inwoner met 20 toe. Geen wonder, int de prachtige duinen, afgewis- d met hout in alle soorten, struik- welvarende landerijen en endelijke hofsteden en dit alles een schone en welriekende rui- neergelegd en kuivend wit van neergelegd tussen het blauw kuivend wit van Haringvliet en evelngen, dit ideale vacantieoord y i niet langer voor het speurend der rust en ongereptheid zoe- 1^80 Jpde liefhebbers verborgen blijven. Vuurtoren edert kort bezit Ouddorp behal- een kampeerterrein ook een n HifPPeerregeling, waardoor enkele ivees lewenste toestanden uit de we- J geholpen zijn. Dat terrein is zover van een monument gele- dat de trots is van Ouddorp: nieuwe vuurtoren, 52 m. of 243 den hoog de bezoeker kan zelf In het haventje van Ouddorp oerd speciaal ten gerieve van gj -e gasten van V.V.V. de red- g ingsmotorvlet Prinses Juliana g 'oor een laadboom uit zijn 'g 'ieutue huisje, hoog en droog g de pier gehesen en in zijn p ement geplempt. Op het klei- g tochtje dat we mee moch- maken, vertelde Martijn q Perling van de beroemde 8 uikersfamilie)75-jarige va- 3 erugast, op de vraag, hoeveel p ^ens ie had gered: oh, maar §j In Den Helder kom ie meer -1 „Havi 0 5 LI' Veder- In Den Helder kom je meer |n de gelegenheid te redden, q duchtte de tanige, krasse ttrob. voor een kwartje natellen met haar 5 milhoen 2 honderdduizend kaars het sterkste licht van Neder land. Zij vervangt de oude toren, die de Duitsers in de nacht voor d bevrijding bg ongeluk lieten sprin gen. Op de bovenste verdieping van de reus heeft men een onvergetelijk uitzicht over strand en zee, over de eilanden en met goed weer zou men er volgens onze zegsman zelfs Rot terdam kunnen zien. Het strand zelf lijkt veel op dat tussen Oostvoorne Duin en strand van Ouddorp: de bunkers, die eens in de duinen stonden, liggen nu al half in het water op het strand. Maar strand- hoofden van ferme basaltkeien zullen de aanvallende zee tegen houden. (Eigen foto's) en Rockanje, maar het wordt op het ogenblik ernstig aangetast door de zee; golfbrekers is men aan het bou wen om het gevaar tijdig te keren. Verbinding Ideaal is dit oord. maar niet ide aal nog steeds zijn de verbindingen naar het eiland. Iedere gastheer van deze dag, officieel en officieus, had het er steeds weer over en zelf heb ben we weer moeten constateren, de R.T.M., behalve niet vlug. ook niet voordelig is. Het veergeld voor een kleine personenauto bedraagt (retour) f 7 50! en de reis Helle- voetsluisMiddelharnis (haven) duurt op zijn gunstigst 35 minuten. Waarna men om Ouddorp tc be reiken, weer een heel eind terug hel eiland over moet. Op dit isolement en op de dringende noodzaak van een vaste oeververbinding heeft ook burgemeester D. Rijnders in de stemmige zaal van het oude, mooie raadhuis van Middelharnis, de me tropool van het eiland, weer gewe zen. Een middelgroot vervoerbedrijf raakt per jaar f 60 a 70.000 veer gelden aan de R.T.M. kwijt. Dit eiland met zijn 35.000 inwoners (en 1000 ingeschreven werklozen) waar van en waarnaar per jaar ongeveer 280.000 ton goederen gaan en dat zo'n belangrijke uitvoer van land bouwproducten heeft alleen de uien brengen jaarlijks 6 a 7 mil- lioen aan vreemde valuta op dit eiland betaalt jaarlijks tussen de 6 en 7 ton aan veergeld. En wat voor sociale en economische potenties van dit vruchtbare eiland geldt, geldt natuurlijk ook voor het toe risme. Voor dagbezoeken ligt Goe- rec eigenlijk te ver. Men kan met tram en fiets Ouddorp en omge ving wel op 1 dag bezoeken, maar voor de meesten zal dit toch een te grote ruk zijn. De hoop is dus ge vestigd op een vaste verbinding, want hier ligt voor de grotestads mens een ongekend prachtig oer- land, rijk door z'n historisch verle den, ontwapenend door de liefelijk heid van z'n natuur. De tentoonstelling ..Fleur en Interieur" in het Prinsenhof te Delft, laat niet alleen een kostbare verzameling van fraaie, antieke meubelen zien, doch, wat belangrijker is, geeft oen indruk van de levensstijl van achter eenvolgende tijdperken. Hoewel aan de interieurs, die hier zijn ingericht uiteraard de aanwezigheid van een bewoner die er het levende karakter van moet bepalen, ontbreekt, spreekt tóch uit de meubelen en gebruiks voorwerpen zelf, uit bun vorm, uit de keuze van de materialen, uit de wijze waarop zij gerangschikt werden, de ideeënwereld van de mensen die deze voorwerpen gemaakt en gebruikt hebben. aparte kunst tc maken. Doch hoe stijlvol zijn in het Prinsenhof juist deze Middeleeuwse interieurs, door hun soberheid cn ongekunsteldheid. Hoe verrukkend is voor ons, 20e eeuwers, het vakmanschap, de liefde voor het handwerk, dat uit deze oude gebruiksvoorwerpen spreekt. Bloemen in de woning De tentoonstelling dankt gedeelte lijk baar naam aan de bloemruikers, die men in de interieurs geplaatst heeft en die zoveel mogelijk in de stijl van het tijdperk zijn geschikt. Nu hebben bloemen in vroeger tij den zeker niet die belangrijke rol gespeeld in de woning, als op het ogenblik het geval is. Men zal b.v op de 17e eeuwse schilderijen van interieurs, meestal vergeefs naar bloemen zoeken. Doch op zichzelf INBRAAK IN „LIDO" „In elkaar gezet'', zegt procureur-generaal AMSTERDAM Zes getuigen a décharge hebben Maandag voor het Gerechtshof herhaald, dat de 50-jarige N. de G. in de nacht van 17 op 18 Juli 1949 in Den Haag was en dus niet schuldig kan zijn aan de in die nacht gepleegde in braak in het restaurant „Lido", waar uit een brandkast ƒ20.000 werd gestolen. De kroongetuige van het O.M. was de gewezen por tier van „Lido", die volhield, dat hij De G. de sleutel van de brand kast had gegeven. De dochter van de portier, door de rechtbank vrij gesproken van heling, en door appèl van de officier in hoger be roep terecht staande, bleek nu on zeker in haar verklaringen ten op zichte van De G. De procureur-generaal, mr J. Fabius, was van mening, dat het alibi van De G. in elkaar gezet was. Hij vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank: drie ja ren gevangenisstraf. De verdedi ger. mr K. J. B. M. Haase, vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling. Het Hof weigerde de invrijheid stelling en zal 4 Juni uitspraak doen. Opschorting executie oorlogsmisdadigers wordt herroepen WASHINGTON. Naar in ge- woonlijk betrouwbare kringen ver luidt, zal het ministerie van Bui tenlandse Zaken waarschijnlijk een dezer dagen het bevel om de te rechtstelling van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers in de gevan genis van Landsberg op te schor ten, herroepen. SCHIJNPROCES IN BRUSSEL Wegenaanleg door gevangenen eist duizenden doden (Van onze correspondent) BRUSSEL. Voor de eerste maal zullen mensen, die in Auswitz en In Buchenwalde zijn geweest mensen aanhoren, die in Colyma, in Magatao en in andere kampen van Rusland hebben gezeten. Zo karakteriseerde David Rousset, de Franse strijder tegen het concentratickampsysteem, het Maan dag In het Brusselse Egmondpalcls begonnen schijnproces over de Rus sische concentratiekampen, waarbij een uit oud-polltiek© gevangenen samengestelde „rechtbank" de getuigenissen van voormalige bewoners der Sowjetkampen in alle objectiviteit en bulten de politieke partijstrijd om zal beoordelen. Achter een grote tafel op een soort podium zaten de zeven rech ters. door geen macht of autoriteit aangewezen, maar als slachtoffers van het nazi-kampsysteem vertegen woordigend het geweten van vrije mensen, die zich hebben verenigd om de strijd aan te binden tegen het onwaardige systeem van straf kampen en dwangarbeid, waar het ter wereld ook mag worden gevon den. Voorzitter van de „rechtbank" is de Fransman prof. Balachowsky, hoofd van het laboratorium van het Instituut Pasteur te Parijs, zelf van Russische origine. Met hem verte genwoordigen mej. Tillion, Frank rijk. mr B. W. Stomps. Nederland, dr André en Martin Dehousse. Bel gië. Franz Ballhorn, Duitsland en José Domeneh. Spanje, allen juris ten, die door de diverse organisaties van ex-politieke gevangenen als zo danig zijn aangewezen Plaatsver vangend rechter is o.a. de Nederlan der mr P J Prinsen Geerlings. Uit de verklaringen der oud-ge vangenen bleek, dat in 1929 het aan tal gevangenen in de Russische kam pen de 20 000 niet overschreed, maar dat van 1933 tot 1935 de arrestaties cn willekeurige opsluitingen meer en meer massaal werden. Overeenstemming met Adenauer over bijna alle punten BONN. Bondskanselier Adenauer heeft op een persconferentie ver klaard, dat op b(jna alle met minister Morrison besproken punten over eenstemming was bereikt. De Britse regering stond welwillend tegenover het plan-Schuman en ook haar houding ten aanzien van de kwestie van het aanpassen van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied aan de omstan digheden na verwezenlijking van het plan was zeer zeker positief. Minister Morrison heeft er in zijn heeft de overtuiging geuit, dat de Zo blijkt bijv. uit de Gothische kamers van een burger en van een abt uit de 15e eeuw, dat nog weinig aandacht werd geschonken aan het persoonlijk comfort. De zitmeubelen waren geheel van hout, hard en ongerieflijk, als tafel diende een blad dat op schragen geplaatst werd of ten kleptafel. die na gebruik weer werden opgeborgen, de bezit tingen van de bewoner werden zon der enderscheid in kisten opgebor gen en bewaard. De vormen van meubel en ornament waren min of meer afgeleid uit de architectuur en men deed geen po ging van de woninginrichting een LOUIS XVI SALON Elegante intimiteit bekeken zijn de boeketten in het Prinsenhof ware pronkjuwelen en dragen zij niet weinig bij tot het succes van de expositie. De Renaissance bracht in de 16e eeuw samengaande met een toene mende andacht voor het aardde be staan van de mens, iDgnj pende ver anderingen in de woninginrichting. De functie van het meubel wordt preciezer bepaald en daarmee de vorm, de kostbaarheid van mate riaal en bewerking moest de wel stand en de smaak van de bezitter demonstreren. In het Prinsenhof kan men de voorname, grootse eenvoud van Ita liaanse Renaissance meubelen be wonderen en vergelijken met de meer op huiselijke intimiteit afge stemde meubelkunst in de Neder landen. Met de opkomst van de Re publiek der Nederlandse Provin ciën. krijgt het Noord-Nederlandse meubel een zwaar en statig karak ter. Vele schilderijen uit die tijd hebben ons de prachtige, stille sfeer van deze binnenhuizen getoond en iets daarvan vindt men ook terug in het Prinsenhof, dat natuurlijk als gebouw een ideale expositiegelegen heid bood voor deze meubelen. Statie en luxe in 17e eeuw Het leven van de welgestelde bur ger in de tweede helft van de 17e eeuw werd steeds luxueuzer en zijn verklaringen voor de ners op ge wezen, dat het nog enige tijd zou moeten duren vooraleer de Duitse gelijkheid en souvereiniteit hersteld zullen zijn. Overigens heeft Morrison het in zijn openlijke verklaringen duide lijk gemaakt, dat hij zijn bezorgd heid over de nationaal-socialistische stromingen in Neder-Saksen tijdens dit bezoek niet verloren heeft. Hij woninginrichting steeds pronkzuch- tiger. Kleurrijke tapijten, gobelins, zware voluutvormen aan de meu bels. stoelen die gemaakt zijn voor een meer geriefelijk doch nog altijd statig rechtop zitten, duiden op deze zucht naar statie en vertoon. Eerst in de 18e eeuw komt een stijl in zwang, die gericht is op wat ook nu voor ons een eerste vereiste is van het interieur n.l. geriefelijkheid gepaard aan intimiteit. Een 18c eeuwse Rococo fauteuil biedt een nog altijd onovertroffen comfort, terwijl zelden gracieuzer vormen voor een meubel ontworpen wer den. Het formaat van de meubelen was ook niet meer zo kolossaal, meer aangepast bij moderner kamerafme tingen. Men troonde niet meer plechtstatig in een zaal, doch zat gezellig bijeen in een lichte, vrolijke salon. Het Prinsenhof heeft zich de moeite getroost voor deze 18e eeuw se interieurs met authentieke betim meringen een harmonische omgeving te scheppen. Zowel de Rococósalon. als de meer op de klassieke oudheid geïnspireerde Louis XVI interieurs, zijn zodoende bijzonder stijlvol ge worden. Negentiende eeuw genegeerd De historische ontwikkeling, die juist zo'n attractie van deze ten toonstelling is, breekt helaas bij de 18e eeuw af. Dc Empirestijl is niet vertegenwoordigd en de gehele 19c eeuw wordt verder ook genegeerd. Wat daarop volgt, ons eigen tijd perk, heeft men getoond door een aantal stands van commerciële in stellingen. doch dit deel blijft vèr beneden het peil van de rest. De expositie „In Holland staat een Huis" in 1941, heeft toch bewezen dat ook met 19e eeuwse en moderne intérieurs iets moois en leerzaams te maken valt. Behalve de reeds genoemde inte rieurs, toont het Prinsenhof nog en kele curieuze specialiteiten, zoals de 18e eeuwse keuken, de „koloniale", de Japanse en Chinese kamers. Al met al een tentoonstelling, die in deze omgeving een bijzonder re- lief krijgt en de (reeds zeer talrijke) bezoekers niet zal teleurstellen. Voor de heer Wijsenbeek is dit een waardig afscheid, alvorens als directeur van het Prinsenhof naar het Gemeentemuseum in Den Haag te verhuizen. Fleur en Interieur blijft tot 4 Juni te bezichtigen. R. E. PENNING. Nederl. kamer, begin 17de eeuw Rustige waardigheid regering van Bonn op ruime schaal actie zou moeten voeren tegen de vijanden der democratie. Air Cals verdedigt niet toekennen van reisbeurs aan Van 't Reve AMSTERDAM. In de rede. uit- gesproken ter gelegenheid van de uitreiking van de P.C. Hooftprijs aan Simon Vestdijk heeft Staatsse cretaris mr. Cals nog eens uiteen gezet. waarom hij in strijd met Telkens komen er wijzigingen in het personeel" van de kampen, al dus Rousset. Van 1939 tot 1941 wor den de vreemdelingen opgesloten, aan het einde van de oorlog wordt de autotochthone bevolking van be zette landen massaal gedeporteerd en in de kampen samengebracht. In 1946 en 1947 is het de binnenlandse crisis, die tot vele arrestaties leidt. Zodoende konden de kampen, die nu over heel Rusland bestaan, als eco nomische organismen worden ge bruikt. Vandaar dat de rantsoenen aan de vervulling van normen voor het werk worden gebonden: voedsel is functie van het rendement der dwangarbeiders Bovendien blijven vrijgelaten gevangenen altijd uitge- worpenen. Zij mogen niet meer naar hun oorspronkelijke woonplaats te rugkeren. Wegens hun speciale pas poort krijgen zij niet of moeilijk werk. Meestal zijn zij dan ook ge»- doemd opnieuw tot het kampbestaan te worden veroordeeld. De eerste twee getuigen, die des middags aan het woord kwamen, illustreerden het betoog van Rous set met hun verklaringen. Een een voudige 53-jarige arbeider uit Tula vertelde met voor het theater ge knipte gebaren, hoe men hem in 193b bij administratieve maatregel tot 3 jaar dwangarbeid veroordeeld had omdat hij in 1922 wegens het lei den van een delegatie van proteste rende arbeiders, al was gearresteerd. Hij had in verscheidene kampen ge zeten en schetste dc omstandigheden daar, evenals zijn opvolger, een 44- }arige voormalige accountant (thans journalist), deed. die aanvankelijk ter dood was veroordeeld, beschul digd van con aanslag, waarmee hij niets had te maken, en begenadigd, zeven ja^; in diverse kampen had doorgebracht. Een kamp op een eiland in de Witte Zee, naakt in de bossen gestuurd om er hout te hak ken, dan naar de Noordelijke regio nen, waar 200.000 gevangenen voor de houtexport werkendonkere barakken met ligplaatsen vier hoog wegenaanleg met duizen den dodenscheurbuik en alge hele uitputtingdit alles wordt exact meegedeeld door deze Russi sche intellectueel, die nog eens ont snapt was, maar later weer werd gearresteerd Het zijn verhalen zo als er nog vele zullen volgen in dit proces. Britse luchtvaartminister bezoekt squadrons van ..Ombrelle" (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Woensdagmiddag zal de Britse minister van lucht vaart. Henderson, in Nederland aan komen om een bezoek te brengen het advies van de jury geen i aan (jc Britse squadrons die deelnc- reisbeurs heeft toegekend aan de jonge schrijver Van 't Reve. „In lit terair opzicht", zo zei hij. „bouw ik volkomen op de jury. maar in ander opzicht heb ik gemeend haar niet te kunnen volgen. De overheid, niet te Kunnen voigcn. uc overnwu, Oorloe Moorman en de die het algemeen belang tot richt- 0orl°S. Moornan en de snoer dient te nemen, heeft te wa- Nan ae lucnimacnistai. ge ken tegen uitwassen, die kennelijk het algemeen welzijn, ook op gees telijk terrein, bedreigen en in strijd komen (net de normen van open bare orde cn goede zeden." Beneluxcommissie tot eenmaking van het recht DEN HAAG. Bij beschikking van de minister van Justitie is aan de voor de eerste termijn van drie jaren benoemde leden en plaats vervangende leden van de Neder landse afvaardiging in de Belgisch NederlandsLuxemburgse stu diecommissie tot eenmaking van het recht dankgezegd voor de door hen als zodanig bewezen diensten. Voor de tweede termijn van drie jaren, ingaande 17 April j 1zijn vijf leden en vijf plaatsvervangen de leden benoemd. Voor deze ter mijn is tot voorzitter van de com missie benoemd prof mr E. M. Meijers. oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Componist Jan Ingenhoven overleden APELDOORN. Zondag, éón dag na zijn 75e verjaardag, is te Hoenderlo overleden de componist Jan Ingenhoven. Ingenhoven leef de de laatste jaren teruggetrokken en componeerde niet meer. Vroe ger schreef hij kamermuziek, lie deren en orkestwerken. Het stof felijk overschot zal Donderdag a.s des middags om half drie op de begraafplaats aan de Soerense weg te Apeldoorn ter aarde worden be steld. men aan de luchtmachtoefening van de westelijke unie. „Ombrelle". Woensdagavond zal hij de" Neder landse minister van Oorlog en van Marine, ir Staf, de staatssecretaris chef generaal Aler, ontmoeten aan een diner ten huize van de Britse gezant in Den Haag. RENDSBURG. Generaal Eisenhower heeft Maandag de Noorse en Deense troepen in Duitsland geïnspecteerd. SINGAPORE De Chinese mil- lionnair en bekende fabrikant van ananas-in-blik lm Teek Kim is Maandag door gemaskerde Chinezen neergeschoten. rA ZOEKLICHT OP Niettegenstaande de hard nekkige geruchten over de mo gelijkheid om met China tot een vergelijk te komen en de strijd op Korea te staken, zijn de Chinezen toch tot de tweede ronde van hun voorjaarsoffensief overgegaan. Er bestaan over dit nieuwe offensief m de Verenigde Slatin twee theorieën. De ene is. dat Mao een laatste po ging doet om zijn kracht met die der VN-troepen te meten; de andere is. dat hg in opdracht van hel Krem lin Amerika voor onbepaalde tijd in een beperkte oorlog tracht te wik kelen. Het rapport, dat generaal Ridgv/ay aan de VN uitbracht en waarin hij meedeelde, via radio en strooibiljet ten voortdurend de nadruk te leg gen op het doel van de Verenigde Naties nl. vrede en unificatie, is aan leiding tot vele speculaties. Dien neemt aan, dat het rapport pas voor kennisneming naar Washington is verzonden. Het is een teleurstelling geweest, dat Peking na het ontslag van Mac Arthur van geen enkele toenadering blijk gaf, maar integendeel, een nieuw offensief opende.. Niettemin wordt van verschillende zijden naar wegen gezocht, om tot een nieuw punt te raken waarop onderhande lingen kunnen worden gevoerd. Vol gens de „New York Times" van Zondag zou India trachten, beid s partijen te bewegen niet opnieuw de 38ste parallel te overschrijden. En Walter Lippmann schrijft in de „New York Herald Tribune", dat de hoop op beëindiging van de strijd gezocht moet worden in een terug keer tot de status quo ante, m.a.w. tot de verdeling van Korea, zoals die was voor het uitbreken van hc-t conflict. Ook landen als Indonesië en Birma, die door de lange duur van de strijd met ernstige economi sche moeilijkheden worden bedreigd, zouden, naar verluidt, voorzichtige stappen hebben ondernomen orn net moment, van onderhandelen nader te brengen, vooral nu de gevolgen van het embargo zich reeds doen gevoe len. Het ligt voor de hand dat het al of niet slagen van deze pogingen sterk beïnvloed zal worden door- de ontwikkeling van het nieuwe Chi nese offensief.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5