Er komt een betonweg dwars door de Biesbosch Dijken om het waterland keren zout en vloed Reorganisatie economische studie te Rotterdam RADIO-PROGRAMMA Vier van twaalf candidaten toonden hun capaciteiten r— Schepelingen stelen voor f 10.000 tijdens reis 1 „Een ster wordt geboren" Woensdag 23 Mei 1951 HET ZAL NOG JAREN DURENi MAAR.... (Van een onzer verslaggevers) Midden in de Biesbosch ligt Maltha. Het is de grote boerderij van Leendert Hagens en het diepste punt dat van het Noorden uit over land in deze water- en -land-cocktail te bereiken is. Leendert woont er al twaalf jaar en al die tijd heeft hij bij hoog water last va? het doordrenzen van de dijk. die rond zijn lande rijen loopt. En als onze reisleider, ir P. A. v. d. Velde, ingenieur van Rijkswaterstaat hem vertelt, dat dit binnen enkele jaren afgelopen is, omdat de Biesbosch ingepolderd wordt, komt er een lachje rond de vijftig jaar oude lippen van Leendert Ha gens. Als hij verder hoort, dat de eenzaamheid, waarin hij al die jaren heeft gezeten, eveneens spoedig tot het verleden be hoort, omdat in de nabijheid van Maltha een dorpskern wordt gesticht, haalt hij zijn vrouw er bij. Die moet dat nieuws ook horen, want het is bijna niet te geloven. ~~Y Deze rietsnijder heeft reden tot lachen, want hoewel de Biesbosch voor bouw- en wei land geschikt wordt gemaakt, blijft er nog zoveel griend en riet over, dat hij zich geenszins in zijn beroep voelt aangetast. Winst van 2500 ha cultuurgrond Sinds in 1421 de St. Elisabeth- •loed het water over het vrucht bare land van de Zuid-Hollandse Waard liet kblken en 72 dorpen egvaagde, is dit deel van ons and, dat de naam Biesbosch kreeg, leen binnenmeer geweest, waar het water vrij spel had. De Hollander zou geen Hollander zijn als hij het water zijn gang had laten gaan. Een verwoede strijd volgde, waar bij brokje voor brokje land door middel van inpoldering op het water werd teruggewonnen. Om dat de bedijking rond de polders, die intussen in bouw- en weiland werden herschapen geen voldoen de beveiliging biedt voor een eventuele stormvloed, heeft Rijks waterstaat de koe ineens goed bij de horens gevat en besloten de Biesbosch geheel in te dijken. Het water is dan niet meer onderhevig aan eb of vloed en staat dus stil. Omdat het dan altijd laag water 150 zal zijn, heeft Leendert Hagens geen last meer van welwater (doordrenzen noemt hij het) en is zijn land gevrijwaard van zout water. Want dat was een van de hoofd motieven, die tot de indijking van crfci de Biesbosch aanleiding hebben geseven. Natuurlijk is de winst Jj van ca. 2500 hectare landgrond niet te versmaden. Bovendien hoopt men door een gedeeltelijke droogmaking de Biesbosch be- oonbaarder te maken en het be- olkingsgetal dat nu 600 bedraagt 6000 op te voeren. Hiervoor is dorpskern ontworpen, die bij lendert Hagens boerderij komt n de geprojecteerde betonweg, :e dwars door de Biesbosch loopt Dordrecht met het Land van ltena verbindt. Voor de binnen scheepvaart worden drie vaargeu- gemaakt, geschikt voor sche- van 600 ton (Kempenaars). Deze geulen worden van de rivie ren afgesloten door drie schutslui- :en n.l. bij Werkendam, Spiering- -jfuis (t.o. Kop van 't Land) en Spijkerboor (aan de Amer t.o. "Oeertruidenberg De strijd tegen het zoute water n het tegengaan van de verzilting an het bouwland is wel „het" probleem, waarmede de ingenieurs A-an Rijkswaterstaat worstelen. De deale oplossing zou zijn. alle zee armen, zoals de Brielsche Maas. te amputeren. Omdat dit met overal nogelijk is, wil men van binnenuit ie verzilting bestrijden. Deze strijd iient met kracht gevoerd te wor- ien, omdat door de zout-infiltratie vruchtbaar land binnen korte tijd 8 e waardeloos wordt en dit voor het welzÜn van ons cehele volk funes- te gevolgen zou hebben. Ter illus- eteï ratie diene, dat in de droge zo mer van 1947 het grote zout- en daardoor chloorgehalte van de bo- dem van het Westland de tuinders Ufl|op een aanwijsbare schade van 5.000.000,is komen te staan. )e 2outgrens verplaatst zich steeds dieper landinwaarts en wel met snelheid van 230 meter per aar. De grote vloedkolken zoals ie Biesbosch en het havenbekken an Rotterdam trekken het zoute 'ater naar zich toe. Hoe dat komt Sinds de laatste ijstijd van 25000 iaar geleden (waarin ook ons land ag) leven we in een periode van klimaatsverbetering. Dit leidt naar •en ijsvrije wereld, met zelfs aan ie poolgebieden geen ijs, waar- de aarde vroeger verkeerd heeft. Set afsmelten van die enorme ijs- Rassa's heeft tot gevolg, dat de oeveelheid zeewater toeneemt. Daarbij komt dat de bodem van >ns land zakt tengevolge van het inken van diepere aardlagen en 'het inelkaarzakken van de boven ste, meestal uit veengrond be den. gis' staande, aardlagen. Deze daling van ons bodemoppervlak bedraagt in de honderd jaar ongeveer 20 a 25 c.m.. hetgeen voor onze genera tie geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn. Metingen hebben zelfs uitgewezen dat Amsterdam in vijftig jaar 4 c.m. meer zakt dan Maastricht, zodat Nederland een neiging vertoont om te gaan „kan telen". Een en ander heeft tot gevolg, dat het hogere zeeniveau tegen over een lager landoppervlak komt te staan, waarmede de grotere hoeveelheid zeewater, die bij vloed de rivieren opstroomt verklaard is. Zout water is zwaarder dan zoet water. Als een wig drijft het zou te water zich tussen het land en het zoete water en bij afgaand ge tij is het zoete water dus eerder geneigd zeewaarts te stromen dan het zich op de bodem bevindende zoute water. Het steeds maar ma len van watermolens en gemalen heeft tot resultaat, dat elk zoetwa terdeeltje aan het land onttrokken wordt. Voor een goede groei van de ge wassen is vooral in de zomer be vloeiing van het land noodzake lijk. Hiervoor is men aangewezen op de grote waterwegen met het gevolg, dat het zoute water het land inspoelde en het verziltings- proces zijn beslag had. Dit is niet te onderschatten. Als men weet, dat een liter zout water 30 gram zout bevat, waarvan 18 gram uit chloor bestaat en dat de planten groei schade ondervindt bij zout Onderwijs meer gericht op praktijk (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Terwijl er van verschillende zijden dikke rapporten verschijnen over de reorganisatie van het hoger onderwijs in ons land, vol trekt deze reorganisatie zich reeds langzaam maar zeker bij de studie aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Ingrijpende ver anderingen vinden daar plaats in de opbouw van de studie. Men gaat zoals professor H. W. Lambers dit op een persconferentie uitdrukte uit van twee belangrijke punten: de vorming van de student en de duur van de studie. Een eerste verandering kwam in 1947, toen een propaedeutisch examen werd Ingesteld met als doel de aankomende student de overgang van middelbaar naar hoger onderwijs gemakkelijker te maken. Ook de geschiktheid voor de studie kan er door worden getoetst. Delfland en Rijnland. In de droge zomer van 1947 heeft men Delf land moeten beinvloeden met wa ter, dat door de Rotterdamse Park sluizen werd binnengeloodsd. Op die manier werd het Westland be sprenkeld met 10.600.000 kubieke meter water. Dit bevatte 47.700.000 kg zout, dat vervoerd zou kunnen worden in 3200 spoorwagons, waardoor deze trein een lengte van 30 km zou hebben gehad. Van daar de enorme schade aan de gé- wassen in 1947. Met het beperken van vloed kommen wordt de zoutwaterlijn teruggedrongen. De Biesbosch en de dam in de Hollandsche IJssel zijn onderdelen van een vijf eilandenplan. dat behalve deze waterwerken en het reeds voltooi de afdammen van de Brielsche Maas verder de afsluiting van de Oude Maas, het Spui en de Dordt- se Kil omvat. Bij de uitvoering van deze werken heeft men met tal van moeilijkheden te kampen, j Bij de inpoldering van de Bies- I bosch ondervindt men die al. In de j eerste plaats kan de Biesbosch over een jaar of drie, als de dijk klaar is, nog niet voorgoed geslo- I ten worden, omdat het vloedwater schadelijke invloed uitoefent op Dordrecht. Deze stad wordt voor j een stormvloed beveiligd door een dijk, waarop de Voorstraat ge bouwd is. Is de Biesbosch gesloten en zou er zich zo'n vloed voordoen, dan zijn de gevolgen voor Dordt niet te overzien. Bovendien maakt de gemeente Dordrecht zich be zorgd bij de afdamming van de Kil over de Dordtse zeehaven. Van daar dat mr. Burger in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Biesboschplannen een motie inge diend heeft, die een goede oplos sing van Dordt in de onderhavige plannen voorschrijft. Ten slotte spelen de financiën ook een voorname rol en we ver onderstellen, dat er nog heel wat water door de Waterweg en het Haringvliet zal stromen, eer Rijks waterstaat met z'n waterhuishou ding de toestand bereikt heeft, die men onder de gegeven omstandig heden de meeste ideale oplossing vindt. Midden in het land bij Werken dam aan de Noordelijke grens van de Biesbosch is men druk bezig aan de bouw van een schutsluis. Werkendam wordt hierdoor een belangrijke haven plaats voor het binnenscheep- vaartverkeer. Daarvoor is er dan ook een nieuwe haven gegraven, die in directe verbinding met de Merwede staat. water, dat een halve gram zout bevat dan is het te begrijpen, dat verzilting van ons grondgebied catastrophale gevolgen heeft. Dam in Usel Om de strijd tegen de zoutwa- tergrens, die reeds voorbij Rotter dam ligt, met succes te kunnen voeren, moeten de vloedkommen, die het zeewater in erge mate aantrekken worden afgesloten. Aan de Biesbosch wordt gewerkt en in de verdere plannen staat het af- I dammen van de Hollandse Usel. I Ter wille van de binnenscheep vaart komen er bij die dam grote sluizen, naar ir. J. W. de Vries, I hoofdingenieur-directeur van de sectie Benedenrivieren van de Rijkswaterstaat ons verzekerde. De Hollandse IJsel moet echter „zoet" worden gehouden, omdat dit het zoetwater-reservoir is voor (Advertentie LM.) Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatlsche pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug ls. de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo ls het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mine rale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate dio nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden ln het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slo pende werk te doen. Rheumatlsche pij nen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur: op de duur zit ge I Uzcll en anderen in de weg. Wordt lie ver weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. Thans, bij de ingang van het studiejaar 195152 zullen twee nieuwe wijzigingen worden inge voerd. Een gedeelte van de leer stof voor het candidaats-examen is nu opgenomen in de propadeuse, waardoor het voor uitblinkers mo gelijk wordt in twee jaar het can didaats-examen af te leggen Ook verwacht men, dat de studieduur voor de gemiddelde student zal worden bekort, terwijl dc kwaliteit van zijn kennis zal toenemen. Bij de doctorale studie, die thans reeds in drie delen, een bedrijfs-econo- mische, een staatkundig-economi sche en een sociologisch-economi- sche is gesplitst, komt een wijzi ging. Deze drie hoofdtakken blij ven bestaan, maar voor alle drie de richtingen komt nu de ver plichting om ook een werkcollege te gaan volgen. Professor Lambers. die van me ning was, dat de studenten aan oe Economische Hoogeschool te Rot terdam, bijzonder hard studeren, eigenlijk wel wat te hard, zette vervolgens uiteen, dat er bij het bedrijfsleven een grote vraag be staat naar jonge bestudeerde krachten, die echter niet helemaal opgaan in de universitaire geest en gedachte. Daartegenover bestaat er bij de studenten nog dikwijls de gewoonte voor de oorlog in gebruik geraakt om ook de doc torale studie te voltooien alvorens in het bedrijfsleven te gaan Teneinde nu aan de vraag van het bedrijfsleven tegemoet te ko men en er tevens voor te zorgen, dat de studenten het contact met de praktijk niet geheel uit het oog verliezen is besloten om met in gang van de cursus 195253 een nieuw examen in te voeren, dat een sterke gelijkenis vertoont met het vroegere Diploma Handelswe tenschappen. Dit examen zal onge veer zes maanden na het candi daats-examen kunnen worden af gelegd. In deze zes maanden vindt een zekere afronding van de stu die plaats en de opleiding zal zo veel mogelijk gericht zijn op de praktijk. Wat tenslotte nog het doctoraal examen betreft ls het de bedoeling dat de werkgroepen gevormd wor den door een professor en een groep gelijk-gerichte studenten Hierdoor hoopt men enerzijds het contact tussen de leerkrachten en de studenten en anderzijds tussen de studenten onderling te kunnen versterken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Tijdens de reis naar West-Afrika hebben op varenden van het Rotterdamse s s. „Alchiba" voor een waarde die in ieder geval de tienduizend gulden overtreft uit de lading gestolen Zeven hoofddaders zijn door de Rotterdamse rivierpolitie gearres teerd. Allerlei goederen als horlo ges, hoeden, truitjes, schoenen, wijn en bier werden overboord gezet en opgevangen door negers, die in kleine bootjes rond het achterschip voeren. Ruzie onder de medeplichtigen heeft de zaak aan het licht gebracht. In een van de havens heeft de kapitein drie leden van de bemanning op tran sport naar Nederland gesteld. De Rotterdamse rivierpolitie is op de terugreis in Le Havre aan boord gekomen om de diefstallen uit te zoeken. Drie man werden bij aan komst in de thuishaven aangehou den. Het van boord gezette drie tal is eveneens in arrest gesteld. Bovendien is later nog een olie man gevangen genomen. DONDERDAG 24 MEI 1951 HILVERSUM I 402 m. KRO 7.00 Nws 7.15 Gram. muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weer'oer. 8.15 Hoogmis 9.40 Gram. muz. NCRV 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. muz. KRO 11.00 Voor de zieken 11.45 Vocaal dubbelkwartet 12.00 Angelus 12.03 Gram. muz. 12.50 „Zo werkt Nederland" 13.00 Nws en Kath. nws 13.20 Amusementsmuziek 13.35 Zang en orgel NCRV 14.00 Metro- pole Orkest en solist 14.45 Voor de vrouw 15.15 Zigeunerkwintet 15.30 Cembalo Gezelschap 16.00 Bijbellezing 16.45 Gram. muz. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Voordracht 17.50 Reg. uitz.- Jeugduitzending „Jacht op krokodillen' door C. A. van Ginneke 18.00 Verzoek- programma 18 30 De stem van de Chris telijke Vakbeweging 18.45 Gram. muz. 19.00 Nws en v.eerb 19.15 Levensvra gen en een Pastoraal antwoord 19.30 In dienst van het Vaderland 19 40 Radio krant 20 00 Nws 20.05 Feestconcert van de Haak-in-Actie; Versterkt Promena de Orkest, groot koor en solisten 22.40 Gram. muz. 22 45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23 1 5—24 00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m. AVRO 7 00 Nws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram muz. VPRO 7.50 Dag opening AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram. muz. 9 00 Morgenwijding 9.15 Gram. muz. 10.30 De Antwoordman 10.45 Gra- mofoonmuziek 10.50 Voor dc kleuters 11.00 Muzlek-étalage 11.40 „De zaak Kent", causerie 12 00 Gram. muz. 12.30 Land- en tuinb med. 12.33 In 't spion netje 12.38 Pianospel 13.00 Nws 13,15 Med. of gram. niuz. 13.20 Prorn orkest 13.43 „U kunt het geloven of niet" 13.50 Promenade-orkest 14.00 Voor de vrouw 14.30 Planosextet 15.00 Voor de zieken 16.00 „Van vier tot vijf" 17 00 Voor de Jeugd 18.00 Nws 18 15 Practische wen ken voor hengelaars 18.20 Sportproble- men 18.30 Lichte muziek 19.00 Vraag gesprek over het Welfare-werk bij de Koninklijke Marine 19.10 Mannenkoor. Postharmonle en Jodelclub 19.40 Stu dievoorlichting voor a s. Btudcntcn 20.00 Nws 20 05 Act. 20 15 Radio Phllh. ork. 21.15 „Kapitein Bering Joy", hoorspel 22 30 Gram. muz. 23 00 Nws 23.15 Sport- actualitelten 2:t.30—24.00 Gram. muz. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek 1245 Orkestcon cert 13.45 Voor de kinderen 14.00 Voor de vrouw 15 00 Strljkcnsemble en solist 1530 Voor dc soldaten 15.45 Lichte mu ziek 16 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 16.30 Causerie 16.45 Orgelspel 17 15 Pianospel 17.30 Orkestconcert 18.15 Licht pro gramma 18 45 Hoorspel 19.00 Nws 19 25 Sportuitslagen 19 30 Gevar programma 20.00 Hoorspel 20.30 Gevar. muziek 21 00 Gevar programma 22.00 Nws 22 15 Act. 22.20 Dansmuziek 23 00 Voordracht 23 15 Orgelspel 23.56—24 00 Nws. BRUSSEL 321 m. 11.45 Gram. muz. 12.15 Lichte muziek 12.30 Weerberichten 12.33 Voor de land bouwers 12.40 Lichte muziek 13.00 Nws 13.15 Gram. muz. 14.00 Gram. muz 14.30 Pianospel 15 00 Engelse les 15 15 Gram. muz. 15.40 Franse les 16.00 Amuse mentsmuziek 17 00 Nws 17 10 Gram. muz. 17.15 Voor de kinderen 18 15 Gra- mofoonmuziek 18.30 Voor dc soldaten 19.00 Nws 19 50 Voordracht 19.50 Poli tieke causerie 20 00 Verzoekprogramma 21.00 Klankbeeld 21.30 Gram. muz. 2145 Actualiteiten 22.00 Nws 22 15 Gram. muz. 22.45 Balletmuziek 23 00 Nws 23 05 Gram. muz. 23 30 Prairieliedjes 23.45— 14 00 Jazzmuziek. Pi Scheffer neemt ontslag bij de Skymasters HILVERSUM. Pi Scheffer, leider van het Avro dansorkest de Skymasters, heeft als zodanig per 1 September a.s. ontslag genomen, na vijf jaar van de oprichting af dit orkest te hebben geleid. Over de reden van deze ontslag neming heeft de bandleider Zich niet uitgelaten. De leiding van het orkest zal waarschijnlijk in handen kernen van de eerste saxophonist, Eert Robolt. De ronde van Italië FLORENCE. De vierde etap pe van de Ronde v. Italië is in de spurt gewonnen dóór de Italiaan de Santi. Hij reed het traject van Genua naar Florence (265 km.) in 7 uur 45 min. 35 sec. 2. Rossi (z.t.), 3. Magni 7.48.43, 4. Zanazzi z.t. (allen Italië), negende werd Cop- pi- Een tiental renners, bij wie de Belgen Schotte en Impanis, arri veerden na de sluiting der con trole, verklarend dat zij het slachtoffer waren geworden van een verkeerde wegaanduiding. De zaak zal worden onderzocht. Nader vernemen wij, dat zij inderdaad in de course mogen blijven. In het algemeen klassement leidt de Italiaan Magni met 26.06.35, gevolgd door 2. Soldani, 3. Bresci, 4. Astura (allen Italië). Coppi is dertiende en Bartali 54ste. Derby County gearriveerd AMSTERDAM Met een speciaal gecharterd KLM-vliegtuig is de ploeg van Derby County, die onder meer op 30 Mei als sparring partner voor het voorlopig Nederlands elftal zal fungeren, op Schiphol aangeko men Namens de KNVB werden de drie officials. 17 spelers en de trainer verwelkomd door de secretaris van de KNVB. de heer L. Brunt. Het team van Derby County, dat hedenavond in het Feyenoord-sta- dion te Rotterdam tegën een Nederl. B-elftal speelt, is als volgs samenge steld: doel: Brown; achter: Mozley en Barrowcliffe; midden Mays, Oli ver en Walker: voor: Harrison, Powell. Stamps. Parry en Cairns, De Britten waren zeer benieuwd naar de opstellingen van de Neder landse ploegen, die zij hier zulle.- ontmoeten en vroegen speciaal naar het elftal, dat destijds Middlesbrough met 41 klopte. Olympische Comité s: Oost- en West-Duitsland zijn 't gedeeltelijk eens LAUSANNE In een bijeen komst met het dagelijks bestuur van het IOC hebben de afgevaardig den van de Olympische comité's van Oost- en West-Duitsland een verklaring ondertekend waarin o.m. wordt gezegd: „De vertegenwoordi gers van beide zones stellen vast dat, hoewel de besprekingen in een vriendschappelijke sfeer werden ge houden, het niet mogelijk is ge weest op alle punten overeenstem ming te bereiken. Desniettemin zijn zij het er met algemene stemmen over eens geworden dat naar de Olympische Spelen van 1952 de bes te amateur-athleten van Duitsland behoren te worden afgevaardigd, zonder dat de kwestie van hun woonplaatsen hierbij in beschouwing wordt genomen." Het dagelijks bestuur van het IOC heeft met voldoening van deze verklaring kennis genomen en de hoop uitgesproken dat in de naaste toekomst volledige overeenstemming zal worden bereikt. Franse schermsuecessen bij wereldkampioenschappen STOCKHOLM. De Franse schermers hebben tijdens de we reldkampioenschappen niet zonder succes gewerkt. De heren wonnen het wereldkampioenschap ecjuioe floret en de dames de wereldtitel floret. In de beslissende ontmoeting van de eindronde sloegen dc Franse heren hun voornaamste rivalen, de Italianen. Beide ploegen telden 3 gew. partijen, maar de Fransen hadden één gegeven treffer meer: 65—64. Eindstand: 1. Frankrijk 3 gew. partijen, 2. Italië 2 gew partijen, 3. Egypte 1 gew. p.. 4. België 0 gew. p. Bij de dames luidt het eindklas sement; 1. Frankrijk 3 gew. par tijen, 2. Hongarije 2 gew. wedstrij den. 3. Denemarken 1 gew. wed strijd. 4. Italië 1 gew. Van Swol wint in Parijs PARIJS In het Roland Garros- stadion zijn de internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk begonnen. In de eerste ronde won onze landgenDot Van Swol met 64. 63, 61 van de Fransman Jamain. RobinsonR. Turpin om wereldtitel? LONDEN Er worden bespre kingen gevoerd voor een wedstrijd tussen Ray Robinson, wereldkam pioen middengewicht en Randolph Turpin. te houden op 10 Juli in White City met de wereldtitel als inzet. Laatste loodjes .t vioolconcours Reine Elisa- 't te Brussel is Maandag zijn laatste phase ingegaan. De slot- ronde, waarin van de twaalf overgebleven concurrenten er twee NederUt' .'.crs zijn. zal drie dagen in beslag nemen: 21. 22 en 23 Mei. Hoe die laatste, voor ve len spannende, dagen zullen ver lopen, daarvan zal een muziek medewerker de lezers van ons blad verslag uitbrengen. Hij ls naar de Belgische hoofdstad ge reisd en schreef vannacht na af- oop van de eerste dag der slot- J oude, zijn eerste artikel, dat men hiernaast aantreft. Gr. Brittannië in kwart eindstrijd Davis Cup LONDEN. Groot Brittannië heeft zich in de kwart-eindstrijd van de Davis Cup geplaatst door de I tennisploeg van Frankrijk mèt 3—2 te slaan. De Britten komen thans uit tegen Zweden. i Mottram sloeg Remy (F.) met 6—2. 6—4. 6—4. Destremau (F.) sloeg in de laat- ste partij de Brit Roberts met 75, I 62, 68, 36, 63. BRUSSELS VIOOLCONCOURS BRUSSEL, 21 Mei. Vier van de tv\a;df overgebleven violisten, die meedingen naar de grote prijs in het concnurs Reine Elisabeth, zjjn van daag vrijgelaten. Dat fs een geenszins overdreven uitdrukking, want sinds 11 Mei z(jn die twaalf candidaten opgesloten geweest ln dc Koningin Eli- sabethkapcl te Waterloo. Die afzondering hebben z(J moeten gebruiken om een tot dat ogenblik voor ieder onbekend vioolconcert in te studeren. Om over dit concert te kunnen beschikken, had de concoursleiding enige t(jd geleden een prijsvraag voor componisten uitgeschreven: het viool concert van René Defossez, eerste dirigent van de Brusselse Muntschouw burg, werd bekroond en het zal dan nu in drie dagen t(jds twaalf keer tot klinken komen. Theo Olof maakt een prachtige indruk Overigens heeft die opsluiting in de Koningin Elisabethkapel nogal wat voeten in de aarde gehad. Daar waren om te beginnen de vier Rus sen. die zich er hevig tegen verzet ten. Dan was er een Amerikaans violist, die samen met zijn blinde moeder naar Brussel is gekomen Hij wilde haa. niet alleen laten en door KERKNIEUWS Ds J. Los. gerepatrieerd res -leger- predlkant ln Indonesië, wonende te Voorburg, stelt zich beroepbaar in de Geref kerken. 3 Ludwig Bemelmans 1 17) Arty Wildgans, een rijzig? rosse man, kwam langzaam zijn kant uit; als een emmer water bii een brand van hand tot hand gaat. zo werd hij van dc ene aanwezige naar de andere doorgegeven- „Mijn eerste woord is altijd „Hallo", zei hij opgewekt, toen Jnj eindelijk aanlandde en ging zitten. Over Mumm's hoofd heen, wuif de en glimlachte hij naar verschil lende mensen verderop. ,.En hoe gaat het in het Oosten?" vroeg hij, het menu opnemend. Zon. der op antwoord te wachten, keek hij naar de kellncr en zei: „Hoe is de vissoep vandaag?" „Jóe Schenck heeft ze net gege ten", zei de kellner en het klonk verontwaardigd. „Kijk eens aan", zei Wildgans, net zo verontwaardigd. „Laten we daar dan mee beginne en wat heeft Joe Schenck verder besteld?" „Boeuf a la mode", zei de kell ner bitter. „Prachtig, dan nemen we dus boeuf a la mode", zei Wildgans. „Of hebt U liever wat 3nders? „Hallo Al", zei hij en wenkte een man. die naar hun tafel toe kwam. Hij stelde voor: .Al Leinvand Lud low Mumm, de bekende schrijver. Je hebt natuurlijk van hem ge hoord." „Natuurlijk", zei Al Leinwand Al Leinwand, een wrede man en een gevreesd agent, die er uitzag als een scort vogel met de kop van een havik en het lichaam van een spreeuw, keek over Ludlow Mumm's hoofd heen rond op die speciale Holly wood-restaurant-ma- nier, waarbij iemands ogen altijd ergens anders zijn dan zijn oren. „Vertelt u eens', zei Wildgans, „over het ongeluk." Mumm vertelde het verhaal van de ontsporing, waarbij hij zijn hand had gewond en Leinwand, die net als ieder ander hiér, van elk verhaal een roman kon maken, luisterde met een uitdrukking van ongeduld. Plotseling onderbrak hij het verhaal en. terwijl hij met zijn blik een meisje in een helgroene jurk volgde, zei de kleine man: „Ik heb alles over dat ongeluk gelezen. Mumm. Ik was er bijna zelf bij geweest" Hij keek even naar Wildgans, alsof hij zich voor een tekortkoming moest veront schuldigen en voegde eraan toe: „Werkelijk.het scheelde maar haast niets". Hij knikte naar een producer drie tafels verder. „Ik had een plaats in dezelfde trein gereser veerd. Maar op het laatste ogen blik werd ik in New York opge houden. Nou. tot ziens". Wildgans strooide zout in zijn soep. „U hebt hem heel ongelukkig gemaakt", zei hij tegen Mumm. ,,Hij is er kapot van. dat hij niet in die trein zat. Hij moet altiid overal bij wezen". „En", zei hij, roerend in zijn koude soep. „hoe bevalt het U hier?" De schrijver glimlachte en was op het punt te antwoorden, toen Arty Wildgans van zijn bord op keek en onverschillig „Hallo" zei hij tegen een bijzonder mooie en exotische vrouw, die haar handen in karmijnrede handschoenen naar hem uitstrekte, haar lippen tuitte en enige malen een kussend ge luid maakte en *oen ging zitten. „Arty. mag ik een minuutje bij je komen zitten?", vroeg zij met een zwaar buitenlands accent, en het klonk verwijtend „De séhrijver Ludlow Mumm". zei Wildgans en stelde de actrice voor. Ze praatte ln het kleine spie geltje van haar poederdoos en zei „Hello", met een snelle blik naar Mumm. „Lieve", zei ze. nog steeds ver wijtend. ,.je beloofde me als een gunst, dat ik een oroefopname bij Vashvily mocht maken" „Dat komt", zei Wildgans. „Il< ben verrukt over dat rolletje van je in Jetsam Ik heb het gisteren gezien Het was uitstekend Nog een zon rolletje en dan kan Vashvily mij niet langer naar mijn hoofd gooien dat je niets bent dan een mooie vroyw zonder talent, dan kan ik hem overtuigen". (Wordt vervolgd) tenslotte kreeg hü toestemming haar in zijn retraiteverblijf mee te nemen. En nu dan het concours zelf. Vier candidaten hebben vandaag hun capaciteiten moeten demonstreren in het Paleis voor Schone Kunsten. Het waren de Rus Alexei Gorok- how, het Oostenrijkse meisje Hedi Gigier, onze landgenoot Theo Olof en de uit Zwitserland afkomstige Amerikaan Pierre d'Archambeau. Zij allen hebben eerst het ver plichte concert van Defossez ge speeld een uiterst virtuose muziek, vol met violistische kunstgrepen, die vaak een bijzonder ongelukkige ligging hebben. Vlolistisch had het zoveel typische concours-eigenschappen, dat zwakke broeders er zonder moeite hun nek op kunnen breken. Ik vond. dat Theo Olof er verre weg de overtuigendste vertolking van gaf; hij had zich er zo in ver diept. dat hij de structuur en het wezen er van duidelijk vorm kon geven. En dat miste ik bij de ande re drie, zij het in verschillende mate. De Amerikaan schoot ronduit te kort De Rus bleek een aanmerke lijk betere violist met een bijzonder ontwikkelde techniek, een zeer mooie toonvorming, maar zonder allure en de overtuiging, die zijn spel werkelijk boeiend zouden kun nen maken. Redi Gigier stak violistische bo ven alles uit. verbluffend door een fabelachtige trefzekerheid, vooral in haar eigen keuze: Sibelius' viool concert Maar in haar spel leek mij de techniek niet in evenwicht met het kunstenaarschap. Theo Olof was in dit gezelschap stellig de meest volledige kunste- naar en zijn vertolking van Bartok's vioolconcert alleen reeds de keu ze verdient speciale lof getuigde van een inzicht en rijpheid en een beheersing, welke ik bij geen zijner concurrenten in zulk een mate aan^ trof. Toch zal men voorzichtig moeten zijn me voorspellingen, want er zijn nog andere .'actoren, die hier een rol spelen. Het feit. dat de Rus sen over schitterende instrumenten van Stradivarius en Guarnieri be schikken. betekent reeds een voor deel voor hen Of de jury daar re kening mee zal houden0 De komen de dagen zullen het leren.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5