STADSVENST ER Engelse hulde voor onze luchtmacht Vrouwenbond in het NVV bestaat drie jaar Fancy Fair van de KAMY in de Markthal Nederlands tanksysteem zeer snel DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vijftien millioen dieren per jaar voor vivisectie Noteert U eveo Titho veroordeeld tot zeven jaar Koningin bezoekt Franse expositie Heem toch tie beste Chocolade. Vraag toch. Union Chocarré's Telefoon in gebreke bij zware brand te Bergen (L) Bloemenexport \oorlopig geregeld Truman pleit voor blijvende vrede Weer grensinciden in Palestina Syrië protesteert bij Veiligheidsraad 2 Vrijdag 25 Mei 1951 Ik ben getroffen door het perfecte werk van de Nederlandse luchtmacht, verklaarde gistermiddag de Britse minister voor militaire luchtvaart, Ar thur J. Henderson, na een tweedaags bezoek aan ons land. De minister, die zich persoonlük op de hoogte kwam stellen van hel verloop van de oefening „Ombrelle", prees bet Nederlandse systeem van tanken, dat vol gens zijn zeggen sneller is dan In welk ander land. We zullen overname van dit systeem in Engeland grondig bestuderen, voegde hü er aan toe. Burger-waarnemingsposten ook hier nodig (Advertentie l. Ai J Minister Henderson arriveerde Woensdag na een bezoek aan Duitsland en België op het vlieg veld Volkel, waar hij R.A.F.-squa drons inspecteerde. In Schevenin- gen bezocht hij in gezelschap van luitenant-generaal I. A. Aler de „operations-room" van waaruit de Nederlandse luchtverdediging wordt geleid. Op de Engelse am bassade dineerde de minister met zijn Nederlandse collega's Staf en Stikker en de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Op het vliegveld Welschap bij Eindhoven voegde zich Donder dagmorgen de Britse staatssecreta ris voor militaire luchtvaart, Aidan Crawley bij het gezelschap van de heer Henderson. De eerste kwam in 33 minuten uit Engeland gevlogen met een Meteor-7. Tijdens informatieve gesprek ken, die minister Henderson ge durende zijn tweedaags verblijf in ons land met Nederlandse lucht vaartautoriteiten heeft gevoerd heeft hij o.a. gewezen op het be lang van een corps van waarne mers, die moeten doorgeven wan neer er laagvliegen de toestellen aan de grenzen worden gesigna leerd. Door de grote snelheden kunnen deze vliegtuigen namelijk niet steeds door de radar-appara ten worden waargenomen. In En geland bestond reeds tijdens de laatste oorlog een dergelijk corps, dat was samengesteld uit vrijwil ligers. Voor zijn vertrek naar Engeland van het vliegveld Soesterberg heeft de Britse minister een korte verklaring voor de pers afgelegd en daarin woorden van lof geuit over de Nederlandse luchtmacht en over de uitstekende samenwer king tussen zeven verschillende landen, die tijdens de oefening Ombrelle" aan de dag wordt ge legd. Op de vraag hoe de verbin dingen voldaan hadden, antwoord- Route autotocht voor Ouden van Dagen Morgen stellen de auto's, die deelnemen aan de achtiende auto tocht voor Amersfoortse ouden van dagen, zich om 13.15 uur op aan het Borneoplein en Kapelweg. Het vertreksein wordt om half- twee gegeven. Dan gaat de auto colonne langs Leusdcrweg, Arn- hemseweg, Arnhemscstraal. Var- kensmarkt, Zuidsingel, Kamper- binnenpoort, Kampstraat, Hogewcg naar richting Apeldoorn. De Post-Harmonie blaast op de Varkensmarkt de ouden van dagen een vrolijke afschcidsmars toe. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Theodorus Wilhel mus. z van J. T. de Hair en M. W. de Winter: Antje, d. van P. Snellcnburg en J- M. van Gulik: Maria Gcradina. d. v J. M. van Eezooijen en G. Timmerman; Pietcr Alphonsus. z. van H. v. d. Weerd- hof en A. J. Doppegicter. Getrouwd: P. Arbon c-n A. J. T. Kas- j^er®V v. d. Groep ^en H. van Oven. de de heer Henderson: Er zijn fouten gemaakt, maar dat is niet erg. Juist om deze te leren ken nen zijn oefeningen als Ombrelle" nodig. Het telefoonsysteem was niet altijd even vlug, maar bij volgende oefeningen kunnen we daarmee rekening houden. Naar wij vernemen zullen in het najaar opnieuw luchtmacht-oefe ningen in Noord-Atlantisch ver band worden gehouden, die nog groter van opzet zullen zijn dan de manoeuvres van nu. LONDEN Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat Engeland uiterst welwil lend staat tegenover de toetreding van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact. Engeland diende er echter zeker van te zijn, dat ieder besluit in overeenstemming was met de algemene defensie-overwegingen ten aanzien van het Midden-Oosten. DOKTERSJASSEN 17 95 Satijn Jeans vanof.1 LABORATORIUM- 17 90 JASSEN vanaf 1 KORTE BLAUWE Q 50 JASSEN U' IA 80 HERENSTOFJASSEN 1 Grijze HERENSTOF- 1 7 50 JASSEN vanof 1 Witte Jeans 1 7 ^5 PANTALONS 1 7 85 KHAKI WERKHEMD FANTASIE WERKHEMDEN L 80 vanaf 1 AMERSFOORT De afdeling Amersfoort van de Vrouwenbond In het N.V.V. herdacht Donderdag het drie-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden. De bijeenkomst had een extra fees telijk tintje, doordat de voorzitster van het Centrale Bestuur, Nel Kranen burg, de feestrede uitsprak. 1594. Rob heeft voor de nacht zijn schip bijge legd en is rustig gaan slapen. Maar in de vroe ge morgen wordt hij ge wekt, omdat Skip brom mend overeind springt. Wat kan er aan de hand zijn? Buiten ruist de zee. maar boven dat geluid hoort Rob een zwaar zoemend geluid. Dat heeft hij echter meer ge hoord. Snel schiet hij zijn jas aan en gaat aan dek. Ja, zijn vermoeden wordt bewaarheid: daar vliegt, in grote cirkels rondom het schip, zijn oude vriend Brutus, fie robot. Het korte gesprek is dus blijkbaar toch voldoende geweest? Rob beduidt Brutus, dat hij moet landen. Taak in het gezin zeer belangrijk Het NVV was en is van het groot ste belang voor het leven van de vrouw, zo begon zij haar rede. Door de voortdurende strijd van de vak beweging is er een einde gekomen aan de onmenselijke vrouwenar beid. die in het verleden heeft be staan. Maar ook indirect is deze strijd aan de vrouw ten goede ge komen. Steeds meer werden immers de rust en de veiligheid van het ge zin verstoord door invloeden van buitenaf. Door het werk van het NW kon de vrouw haar eigen leven leiden. Nadat de omstandigheden echter waren verbeterd, is de band ver slapt. Het NVV boette in betekenis voor de vrouw in. Het is echter in het belang van de vrouw, dat het NVV ook in de toekomst sterk zal blijven en daartoe moet iedereen haar of zijn steentje bijdragen. Daarnaast heeft de NVV-Vrou- HOEVELAKEN Diploma's snoei- en entcursus In de afgelopen winter werd door de afdeling Hoevelaken van de CBTB een snoei- en entcursus gehouden. Deze stond onder leiding van dc heer J. Schimmel van Scherpenzeel. Woensdag avond had de uitreiking plaats van de diploma's en getuigschriften in het Hof - -- van Gelderland te Barncvcld, alwaar Mostert en H. B. Bouwman; J. For- i drie afdelingen met hun leiders en an- werda en L. M. E. Nagelmakers H. dere autoriteiten in de CBTB aanwezig Kommer en W. v. d Kooy. waren. Na een kort inleidend woord I werd eerst dc bijenteelt besproken en Geboren: Jansje. d. van J. van Drie met lichtbeelden toegelicht Zonder de V- j Thcrcsia^Ma- onmisbare bcstuiving der bijen is snoeien zonder doel. Na de pauze rla. d. van A. G. v. d. Hengel en G. C. Hartman. Johanna Hubcrtina Elisa. d. van W. J Vorstermans cn J. M. C. Erens; Johannes, z. van J v. d. Vis en P. J. Heetjans: Klasina. d. van W. J. Ruitenbeek en G van Leeuwen. Giis- bertus. z. van J. Methorst en J. van Stormbroek. Overleden: Hendrik Schouten. 50 Jr.. gehuwd met E. van Amersfoort. Ondertrouwd. G. Engel en C. G. Veld- hoen. L G van Nimwegcn en M. Roe ten; A R v. d Graaf en M. J. Been: J. A. M. Bisschop:, en R J Keizer: A. Tijmensen en M. A. Kerkhof- P. M. v. d. Linden en H M v. Schooncveld. A. Glavimans en M. Molenaar. DIEFSTAL UIT AUTO Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Beetslaan zijn gisteren een regen jas en een actetas gestolen. De tas be vatte voor de eigenaar belangriike stukken. De wagen was niet afgesloten. GRAND THEATRE t./m. 30 Mei: „Ro- beito". (Elke leeftijd) Zondag: 2. 4.15 6.45 en 0 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. „Dondci dagcyclus", 31 Mei: 2 30. 6.45 en 9 uur ..Een zaak van leven en dood". ("A matter of life and death"). (14 Jaar). CITY THEATER: ..Tokio Joe". (18 Jaar) Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t./m. Maandag: ..Abbott cn Costel- lo op de Universiteit". (Elke leef tijd). Van Dinsdag t./m Donderdag. ..Winchester '73". (14 jaar). Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag' 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t./m. Maandag: ..Tea for two" (Elke leeftijd). Van Dinsdag t./m. Donderdag: .Horizon In vlam men". (14 jaar). Vrijd.: 8 u. Zat.: 2.30,* 6 45 en 9 uur. Zond.: 2. 4.15. 6.45 cn 9 u. Ov. dagen: 2.30 cn 8 u. t.m. 25 MEI - Vrijdag - verlengd: ten toonstelling ..week-endschilders". 24, 25 en 26 Mei Markthal: Fancy- fair van de Koninklijke Amersfoort se Muziekvereniging. 25 Mei, Vrijdag: Amicitia 19.30 uur: Cabaretavond personeelsvereni ging houthandel „Prins". 25 MEI. VRIJDAG: Gebouw Vrijzinnig Hervormden. Zuidsingcl. 20 uur: Concert Kleine Kunstkring. Rie Becker, viool, Magda EvertseBleal, plano. Nellie Becker, zang. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler Zonnebloemstraat 67» Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavona van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL.; Uitle ning 11—12.30 en 2.30—5.45; cn Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. werden aan de navolgende plaatsge noten de diploma's uitgereikt: R. Timmerman. W. Duinkerken. W. Berkhof. W Wolfswinkel. H. Brons. B. Kommer. W. Broekhuis. Jac. de Lange. W. dc Graaf. H. Brons te Stoutenburg. A. Hooier. E. J. Hooier, G. Lazcur te Amersfoort. Burgerlijke stand Geboren- Gerard Willem Albert 2 v G Brinkman en A K Salzmann. Ondertrouwd. Hendrik van de Vis 30 jaar en Rijkje van Dusschoten 30 Jr (Groningen) Petrus Adrianus Hilhorst 29 jr (Soest) en Elisabeth Mechtilda Hilhorst 24 jr. Gehuwd- Jochem Hendrik van Brum- melen 19 jaar en Klaasje Wllllgenburg 20 jr. wenbond nog de taak om de vrouw begrip en verantwoordelijkheidsbe sef voor het leven buiten het gezin bij te brengen. Natuurlijk is de taak in het gezin het belangrijkste. Bij een goede opvoeding hoort echter, dat men ook de kinderen verant woordelijkheidsbesef bijbrengt en niet met een mond vol landen laat staan, wanneer zij iets vragen. Een van de taken, die de Vrou wenbond heeft, is het helpen van gezinnen, waar t.b.c heerst. In to taal werd hiervoor f 22.000.inge zameld. Ook het bezoeken van oude leden staat op het programma. De voornaamste taak is echter de vrouw te maken tot een propagan diste voor het NVV. De Vrouwenbond telt thans 9.000 ledeo. verspreid over 110 afdelin gen. Uit dit aantal blijkt, dat de vrouwen zelf voelen, wat de vrou wenbond voor hen betekent. Zij sprak tenslotte de hoop uit. dat de vrouwen er in zouden slagen de idealen van de vakbeweging nader bij te brengen. Voor de pauze declameerde Bep van den Brink en mej. Klaassen speelde enkele nummers op de piano. Na de pauze voerden enkele leden het blijspel „Een knap stel" op. „Jaarlijks werden nog vijftien millioen weerloze dieren opgeofferd 2an de vivisectie", aldus mejuffrouw mr. M. Stuart, presidente van dc te Den Haag gevestigde anti-vivisec tiestichting Donderdag tijdens lezin gen in „Monopolie" cn ,,'t Prinsen hof". „Wat is anti-vivisectie en wat hebben wij daarmee te maken." zo ving mejuffrouw Stuart haar rede aan. Dit onderwerp houdt Volstrekt niet alleen verband met de dieren, maar raakt in eerste en in laatste instantie de mens zelf. Het is een ethisch, een sociaal en cultureel probleem. Vivisectie is een weten schappelijke methode, door proef nemingen op dieren ten uitvoer ge bracht. Op de vraag of wij het zon der vivisectie kunnen stellen, gaf spreekster een antwoord, dat dit in derdaad mogelijk is. Zij bepleitte het instellen van leerstoelen in de vivisectie-vrije ge neeskunst. De propaganda-chef van de anti- vivisectie-stichting, de heer W. Groen, behandelde het vraagstuk van uit filosofisch standpunt. Die renleed is voor de meeste mensen een gevoelszaak. De morele zijde van het probleem gaat aan de grote massa in vele gevallen voorbij. Wij leven in een wereld, aldus spreker, waarin de aanbidding van alles wat verstandelijk, wetenschappelijk en technisch is, praevaleert. Hij zag slechts één mogelijkheid: indien men een biologische catastrofe wil voorkomen: algehele afschaffing van de vivisectie. Na de pauze werden lichtbeelden getoond Van de gelegenheid tot vragenstellen daarna werd ruim schoots gebruik gemaakt. (Advertentie l.M.) De Bijzondere Strafkamer te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de Duitser K. F. Titho ervan beschuldigd dat hij in April 1942 zou hebben deelgenomen aan het vuurpeloton te Amersfoort, dat toenmaals een groot aantal Russi sche krijgsgevangenen terechtstelde. Het vonnis luidde: zes jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. Geëist was acht jaar gevange nisstraf. Wrgens gepleegde mishandelingen op politieke gevangenen in het kamp te Vught veroordeelde de Bijz. Strafkamer verdachte boven dien conform de eis nog tot één jaar gevangenisstraf. Muzikanten vragen uw aandacht De Fancy Fair van de Konink lijke Amersfoortse Muziekvereni ging is gisteravond in de Markthal door de voorzitter der KAMV ge opend en zal tot en met Zaterdag duren. Drie dagen lang kan men dus zijn of haar geluk beproeven. Een Fancy Fair of een bazar trekt altijd weer de nodige belang stelling. ondanks het feit dat men in de keistad de laatste jaren reeds het nodige op dit gebied heeft ge bracht.' Een ieder zal het echter met ons eens zijn dat de meer dan tachtig werkende leden van de Koninklijke „Amersfoortse". ge stoken in gloednieuwe uniformen ongetwijfeld een keurige indruk zullen maken. Zover is het echter nog niet, hoewel bestuur en leden der KAMV reeds verscheidene ja ren op alle mogelijke wijze gelden bijeen trachten te brengen voor het „Uniformfonds". Daadwerkelijk kunt U thans nogmaals steun ver lenen aan het streven van de KAMV-muzikanten om, hopelijk binnen afzienbare tijd, netjes ge üniformeerd, in Amersfoorts stra ten te verschijnen. Een Bazar-commissie kwam in contact met de Fa. Vcrmolen, wel ke firma het voorstel deed in de Markthal een Fancy Fair te ope nen. Dit vertelde voorzitter F. Kortes tijdens de opening. Hij bracht dank aan allen die steun in welke vorm dan ook verleend heb ben cn spontaan hun vrije tijd daarvoor opofferden. De prijzen, door tal van leden bijeengebracht werden spontaan door Amersfoort se winkeliers en leden beschikbaar gesteld. Ondanks de korte tijd van voor bereiding is men er in geslaagd er iets aardigs van te maken. En wat de belangstelling aangaat.... Te gen acht uur was het reeds flink vol in de Markthal zodat de ver wachtingen voor Vrijdag en Zater dag zeker niet teleurstellend be hoeven te zijn. SOEST P.V. „DE VRIENDSCHAP" De postduivenvereniging .De Vriendschap" hield j.l. Zondag een wedstrijd vanaf St. Quentin (Fr.) afstand 296 km. In concours waren 210 duiven, die om 7.10 uur met Z O. wind werden gelost. Aankomst eerste duif 11 uur 10 min. 24 sec., deze bereikte een snelheid van 1234,83 meter per minuut. Aankomst laatst prijswinnende duif 11 uur 32 min. 31 sec. De totaal uitslag is als volgt: W. Nieuwenhuis 1 2 3 4 7 12 14 20 22 23 24 42 43 52: Jac. Stalen hoef 5 8 21 31 32 34; C. Dijkman 6 18 35; J. Onwezen 9 17 49; J. Rijn- ders 10 30 39; W. Roest 11 53; Th. de Muijnck 13 19 46 48; G. v. d. Broek 15 25; R. Koster 16 27 28 29 47; M. Bergers 26 44 51; G. Sikkel- bein 33 36; P. Wagner 37; E. van Daatselaar 38; G. Sukkel 401; J. Mulders 41 45; J. Meinwes. OUDERAVOND BEETZLAAN-SCHOOL In zaal Eemland hield de open bare school van de Beetzlaan een goed geslaagde ouderavond, onder leiding van het hoofd der school de heer A. den Boer. Leerlingen van de eerste, tweede, derde en vierde klasse verzorgden het eerste gedeelte van het pro gramma met liederen, terwijl daar na de leerlingen van de hogere klassen voor het voetlicht traden. Het aantrekkelijkste was wel de cantate „Dc Schone in het slapende bos" van H. van Tussenbroek. Deze cantate werd op voortreffelijke wij ze begeleid door de onderwijzer, de heer J. Uiterwijk. Verder werden volksdansjes uit gevoerd. onder leiding van de dames De Groot en Pcntenga. Mej. De Groot, die dc school wel dra gaat verlaten, werd door het hoofd der school toegesproken. KPSGLB 9—0 Voor de zomeravond-competitie speelde Donderdagavond KPS een wedstrijd tegen GLB (Gemeentelijk Licht Bedrijven) Hilversum. Na 30 min. spelen scoorde B. Hoo- geveen het eerste doelpunt voor KPS. Even hierna was het rechts binnen Jansen die voor no. 2 zorg droeg en even voor de rust scoorde Roland de derde goal. Na de thee was het geheel met GLB gedaan en zo regelmatig als een klok vlogen de doelpunten in het Lichtbcdnjven-doel. Zelfs werd een penalty gemist, anders was de stand 10-0 geworden. KPS staat mo menteel met uit 3 gespeelde wed strijden met 6 punten aan de kop van haar afdeling. S.E.C. JUNIOREN-TOURNOOI. Op Zondag 27 Mei a.s. is door de jeugdcommissie van SEC een jeugdtournooi georganiseerd, waar voor de volgende verenigingen hebben ingeschreven. A. W., Bus- sum; DONAR. Hilversum; Kam pong, Utrecht; METEOOR. Amster dam en SEC. Het tournooi vangt om elf uur aan. Ter gelegenheid van deze junio renwedstrijden speelt het eerste elftal van SEC diezelfde avond om 7 uur een vriendschappelijke wed strijd tegen de sterke tweede klas- ser Vriendenschaar uit Culemborg. MELBOURNE. De politie heeft Vrijdag een inval gedaan in de kantoren van de afdeling „Vic toria van de vakbond van zeelie den en de afdeling Melbourne van de vakbond van havenarbeiders. Binnen enkele minuten na het nieuws van de invallen werd al het werk in het havengebied van Sydney neergelegd. HOLSTEIJN - AMERSFOORïl Utrechtsestraat 28 - To!. 688f ■maw/M AMSTERDAM Koningin Julia na, vergezeld door een klein gevolg, bracht Donderdagmiddag geheel in cognito een bezoek aan de tentoon stelling „Het Franse Landschap" in het Rijksmuseum. Deze tentoonstel ling is gearrangeerd onder leiding van madame Bouchot, conservatrice van het Louvre te Parijs. Hare Majesteit toonde zeer grote belangstelling en liet zich over tal van v/erken uitvoerig voorlichten. W ielrijder oorzaak van ernstig verkeersongeluk EINDHOVEN. Een ernstig verkeersongeval te Aalst onder Eindhoven heeft Donderdagavond een dode en drie gewonden geëist. Op het kruispunt Raadhuisstraat GoudbergstraatEmmastraat moest een door de heer Hamers uit Utrecht bestuurde personenauto plotseling remmen, omdat een wielrijder de weg overstak. Door de gladheid van de natgeregende weg slipte de wagen en greep vier jongens uit Luyksgestel. die op het rijwielpad fietsten. De jongens wer den tegen een winkel gedrukt en raakten vervolgens onder de auto. Een van hen. de elfjarige J. Martens, werd op slag gedood, twee anderen zwaar gewond, terwijl de vierde- jongen er met enkele schaaf wonden afkwam. Een der inzit tenden van de auto. mevr. Hamers uit Utrecht, werd uit de wagen geslingerd en liep eveneens ern stige verwondingen op. De gewon den zijn naar hel ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar he denmorgen in hun toestand nog geen verandering was gekomen. Spoor en Tram" neemt van twee bestuurders afscheid UTRECHT. De Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, sinds kort de Ned. Ver. v. Vervoerspersoneel genaamd heeft Donderdagavond in het eigen gebouw, het N.V.-Huis te Utrecht, afscheid genomen van de oud voorzitter, de heer G. Joustra en de oud-penningmeester, de heer F. P. A. Landskroon. De in de voorafgaande middag vergadering benoemde voorzitter, de heer H. J. Kanne sprak de scheidende bestuursleden in zeer hartelijke bewoordingen toe. „Zij waren," aldus de heer Kanne, „ke rels uit één stuk. die zich volledig hebben ingezet voor de vakbewe ging." AMSTERDAM De heer J. H. Bokma, de vroegere administrateur van de Nederlandse Opera, is be noemd tot zakelijk leider van de balletgroep „Scapmo". (Advertentie l.M.) ruim 20 stuks par ons Dagje uit A/f ORGEN is het dan zo ■L -I ver. De Amersfoortse oudjes gaan uit rijden. We zien ze al weer zitten, breeduit in de kussens en lachend omdat het feest is. Ten slotte ga je niet iedere dag met zo'n mooie auto op stap. Tsjonge. da's nog eens een prettige tocht. Ditmaal gaat het dan over de Veluwe naar Apeldoorn. Wat zullen ze genieten van het prachtige landschap. In dc natuur is nng de luister van de lente. Het blad is nog frisgroen, de wind drijft bloesemgeuren over het land, de vogels kwin keleren. En dan is er natuurlijk nog die prettige pleister plaats. Daar is dan even tijd voor een praatje. De mannen genieten van dure sigaren en blazen blauwe rook uit, die langzaam in wolkjes wegdrijft. De vrouwen prijzen het snoep je, dat zo lekker is. Ja, morgen is liet weer feest voor de Amersfoort se oudjes. Maar het is ook feest voor organisator Stam die al zoveel jaren met liefde dit tverk leidt. Het is ook feest voor al die vrienden van dit werk, die zo spontaan auto's beschik baar stellen, die zich ge heel geven om het de oud jes naar de zin te maken. Hoeden en petten af, voor al deze mensen. Onze actie „Hier zijn we dan", zei den Arie en Ria van Staal duinen en zij deponeerden zilverpapier op de toon bank van ons bureau. „Dank je," zeiden wij. Dank, omdat we weten, dat en Arie en Ria cn ook Frida uit dc Piersonlaan dit werk met liefde doen. Het is voor een goede zaak. Het gaat er om een blinde wat meer levensvreugde te schenken. En wie zou daar aan niet willen meedoen? Donderdagfilm Het geluk van de mens is niet aan leeftijd gebon den, jeugd, middelbare ja ren en ouderdom brengen elk een eigen bekoring met zich. Ongelukkig is slechts de gene, die zich niet aan weet te passen, zoals de veel-te-vroeg rijpe en de oudere, die hunkert naar de genoegens der jeugd. Er kan een diepe tragiek schuilen in het leven van die mensen, die niet, vermogen in te zien, dat hun tijd voorbij is en die geen afstand kunnen doen van de roem, welke hun deel was, toen zij nog op het hoogtepunt van hun leven stonden en geeste lijk zowel als lichamelijk in staat tot buitengewone prestaties. „Sunset-Boulevard", de Paramount-film, die gister in Grand Théatre werd vertoond, behandelt zo'n brok menselijke tragedie; de aangrijpende geschiede nis van een eens gevierde filmactrice, die als „ster" meent terug te kunnen ke ren vele jaren, nadat haar rol in de filmwereld was uitgespeeld. Het merkwaardige en binnen zekere grenzen pa radoxale in deze film is, dat juist de come-back van een groot actrice uit het verleden, Gloria Swan- son, die echter nog steeds over grote artistieke gaven beschikt, een zeldzaam- goede weergave van het gegeven mogelijk maakt. Maar het staat dan ook vast, dat Gloria Swanson hier „zichzelf" speelt, d.w.z. de verouderde actri ce van het witte doek, de kunstenares, die stamt uit een voorbij verleden in de zo snel levende wereld van de film. Nog een oude kennis hebben wij in deze film ontmoet, n.l. Erich von Stroheim. Met William Holden en Nancy Olson in de andere hoofdrollen is 'n prachtfilm ontstaan. Wij betreuren alleen, dat deze film slechts één dag in „Grand" te bewonderen was. Stijve nek „Heeft u ook een stUve nek van 't In de lucht kij ken?" vroeg 't manneke vanmorgen. Klop eveD aan t Stadsven- «ter. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf nor. (Van onze correspondent) VENLO. In het Witte Huis te Bergen brak hedenmorgen om streeks drie uur brand uit. Slechts aan de toevallige omstandigheid, dat in een naburige woning een moeder was opgestaan om haar baby te helpen, is het wellicht te danken, dat de gevolgen niet nog ernstiger waren. Deze vrouw zag de vlammen uit het dak- slaan en alarmeerde terstond de bewoners. De Bergense brandweer was spoe dig ter plaatse, maar kon het werk niet aan. Men besloot de Venlose brandweer te alarmeren, maar men kon ter plaatse geen telefoonverbinding tot stand bren gen. De Bergense commandant is toen naar Gennep gelift, vanwaar de assistentie van de Venlose brandweer werd ingeroepen. In middels had het vuur echter reeds zijn werk verricht. Woning, café en een rijwielreparatie-inrichting branden geheel uit. De eigenaar, de heer Thissen, was slechts laag verzekerd. De schade bedraagt enige tienduizenden guldens. BREDA De Benelux-besprek: te Ulvenhout die Donderdag is houden tussen de Nederlandse mi nisters Mansholt en Van den Brit en de Belgische ministers Heger 1 Meurice heeft niet tot een defim tief accoord geleid. In principe men wel tot overeenstemming komen en de vertegenwoordigd van beide landen zullen binnen ds eerstkomende twee weken bijee: komen om de verschillende in- e: uitvoervraagstukken te regelen. Op deze bijeenkomst zou men d; overwegen: een uitvoerheffing Nederlandse snijbloemen, die perkt moet blijven en moet eindige: op een nader vast te stellen datun Gedurende de komende 14 dagen zi de Nederlandse regering in nam contact met de Belgische, de expo; zodanig regelen, dat de uitvoer nit ten nadele zal werken van de Be; gische handel. Ook kwesties betreffende poo' aardappelen en zaaigranen zulle: worden besproken. WASHINGTON. Op zijn we kelijkse persconferentie heeft Tri man een beroep gedaan op per en radio om gezamenlijk het Amt rikaanse volk op te roepen om ti; dens de plechtigheden van „Me morial Day" op 30 Mei te bidde voor een blijvende vrede. (Op Me morial Day worden de gesneuve! den uit de afgelopen oorlogen hei dacht). Truman ontweek de vraag of h: zich bij de presidentsverkiezinge in het volgende jaar candidaat zo stellen. Hij zeide echter, dat he tumult rond Mac Arthurs ontsla: geen invloed had op zijn bedoelini zich al dan niet candidaat te stel len. TEL AVIV Israel en Jordan; hebben elkaar beschuldigd van h uitlokken van het grensincider. dat Woensdag in de omgeving v< Hebron plaats vond. Een woordvoerder van het Israel schc leger verklaarde, dat Dinsck Arabische herders met hun kuddf van Jordanië uit op Israelis? grondgebied waren doorgedronge: Zij waren toen in botsing gekome: met een Israëlische patrouille. De Israëliërs hadden de Arabieret tenslotte over de wapenstilstands linie teruggedreven. Woensdag wa ren de laatsten echter met drie pantserwagens van het Arabische legioen teruggekeerd. NEW YORK Syrië heeft Don derdag bij de Veiligheidsraad ee; nota ingediend, waarin Israel ervai wordt beschuldigd door een „on juiste uitleg" van de laatste resolu tie van de Raad de droogleggings werkzaamheden alleen in het aan d Arabieren behorende gedeelte de Hocleh-moerassen te hebben ge staakt. De nota noemt voortzettini van de rest van het project „ee: inbreuk op een eerlijke oplossicj van dit vraagstuk." Lord Pakenham word minister van Marine van Engeland LONDEN Burggraaf Hall. fin- Lord of the Admiralty (de Brits: minister van Marine) heeft zijn ont slag aangeboden. Lord Hall. die jaar is, zeide af te treden om plaat te maken voor een jongere. De laat ste maanden liet zijn gezondheid t; wensen over. Hij zal vervahgei worden door de 45-jarige lord Pa kenham, thans minister voor d5 Burgerluchtvaart. Pakenhams opvol ger is nog niet genoemd. Diamantsmokkelaars gearresteerd MONTREAL. De Canadc: politie heeft de hand weten te leg gen op een internationale juwelen- smokkelaar en diamanten te: waarde van meer dan 200.000 dol lar 111 beslag genomen. De arrestan is de 21-jarige Jacob Gross, eer Roemeens ontheemde, die gearres; teerd werd kort na aankomst mei een Trans-Atlantisch vliegtuig op het vliegveld Dorval. Hij was in het bezit van 10.206 diamanten. De douane in Bombay heeft vat een nog niet geïdentificeerde Europese reiziger, die per vliegtuig hier aankwam, diamanten ter waarde van 350.000 roepiah in be slag genomen. Employés van ,.La Prensa zonder inkomsten BUENOS AIRES. De journa listen vereniging van Buenos Aires heeft op de regering een beroep gedaan om een oplossing te vinden voor de bijna 1700 employés van het dagblad „La Prensa", die se dert Maart geen betaling meer hebben ontvangen. Men is van me ning, dat de staf van La Prensa „in dienst" zal blijven tot de ont eigening van het blad voltooid - en betaald zal worden van de Sel* den, die afgetrokken zullen wor den van het bedrag, dat aan de fa milie Paz zal worden uitbetaald.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2