Vierduizend vaklieden in vijftig jaar TABSVENSTER Hollandse Nieuwe ook in Amersfoort Reeds f 28.000 bijeen voor monument Amersfoort AMERSFOORTS AMBACHTSSCHOOL JUBILEERT Geschiedenis van school toont geweldige groei Na de oorlog modern uitgerust Noteert U even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB rn Hoving bindt Neerlands heden en verleden „Kleine Kunstkring" verzorgt goede concertavond Medische dienst TlT-A W0& m I Drie ontwerpen ingeleverd 2' Zaterdag 26 Mei 1951 (Van een onzer verslaggevers). Meer dan vierduizend jonge vaklieden heeft de Amersfoortse Ambachtsschool, die volgende week gaat jubileren, in haar vijftigjarig bestaan afgeleverd. Jonge kerels, die wat voor een vak voelden, en op deze school een degelijke opleiding kregen, waarmee ze vooruit konden in de maatschappij. De geschiedenis van de Ambachtsschool is er een van groei en uitbreiding geweest, en nog steeds wordt er gewerkt aan verbetering van het onderwijs en van de school. De directeur, de heer J. v. d. Horst, die al in 1916 als leraar aan de school werd verbonden, en nu aan het hoofd staat van een inrichting met 27 leraren en 630 leerlingen, heeft ons een hele middag verteld over zijn school. 1915—1920 1920—1945 1945heden Niet altijd heeft de Ambachts school het tegenwoordige gebouw aan de Leusderweg gehad. Ze werd in 1901 geopend aan het Davidshof, in het gebouw, waar nu de Centrale Boekhouding zetelt. De toenmalige minister van binnenlandse zaken, Goeman Borgesius, kwam voor die gelegenheid naar Amersfoort. Het was nog maar een bescheiden be gin, want slechts 40 leerlingen volg den hier een cursus timmeren, sme den of schilderen. Drie leraren ga ven les in deze vakken. Het waren de heren C. van Ouwerkerk,, H. J. Huurdema en H. Mooyen. Directeur was de heer P. Doorn. Het bleek al spoedig, dat het nijverheidsonderwijs hier in een be hoefte voorzag. Het aantal leerlin gen breidde zich zo sterk uit, dat al twee jaar later een verdieping op het gebouw nodig was. Gedurende een tiental jaren kwa men en gingen nu de leerlingen, en het werd steeds duidelijker, dat ook het vergrote gebouw op de duur niet allen zou kunnen bergen. Daar om werden plannen gemaakt voor een nieuwe school, plannen, die in 1915 leidden tot het gebouw, zoals we het nu aan de Leusderweg vin den. De makers ervan hadden een vooruitziende blik; ze hielden al rekening met de mogelijkheid van uitbreiding en van bijvoeging van een M.T.S. De uitbreiding is geko men; in 1934 werd een reeds vroe ger ontworpen vleugel in gebruik genomen. Voor de M.T.S. is nog al tijd ruimte. De nieuwe ambachts school kreeg in 1914 ook een grote smederij, die achter het hoofdge bouw staat. De cursussen waren toen nog drie-jarig. In 1936 veran derde dat echter. Uit bezuinigings motieven moesten toen alle scholen voor nijverheidsonderwijs in ons land twee-jarig worden. Uit oude jaarverslagen vernemen we interessante bijzonderheden over de eerste jaren van het onderwijs. Er heersten toen nog toestanden, die we ons nu bijna niet meer kunnen voorstellen. Wat te denken van leer lingen uit Spakenburg, die elke dag twee maal drie uur liepen, om de ambachtsschool te kunnen bezoeken? De eerste directeur verdiende een salaris van 2000 gulden; de leraren ontvingen maar 600 gulden per jaar. De tegenwoordige directeur de heer J. v. d. Horst vertelde ons met een glimlach, dat er nu leraren zijn, die, door kindertoeslag, meer verdienen dan hij. Concierge H. v. d. Berkt, die op het ogenblik in het kamertje naast de ingang zetelt, is al 25 jaar aan de school verbonden. Zijn voorgan ger, de heer H. Binsbergen, heeft zijn functie van 1901 tot 1926 uit geoefend. De heer v. d. Berkt heeft nog zes jaar voor de boeg, voor hij met pensioen gaat. Het aantal vakken is in de loop der jaren aangepast aan de voor uitgang van de techniek; de school levert nu ook meubelmakers, elec- triciëns .automonteurs en machine bankwerkers af. Ongeveer 65 van het aantal jongens, dat op school komt, behaalt het einddiploma. Vroe ger was dit percentage iets hoger, maar toen waren de klassen veel kleiner. Een klas van 20 jongens werd toen groot genoemd; nu wordt elk jaar met groepen van 30 be gonnen. In totaal hebben ongeveer 6400 leerlingen in de afgelopen vijf tig jaar hier les gehad. Ruim 4000 daarvan zijn geslaagd Inventaris gestolen Een zware slag trof de Ambachts- school tijdens de laatste oorlogs jaren, toen de Duitsers het gebouw gingen gebruiken als opslagplaats. Alle machines en werktuigen, die er in stonden, werden gestolen, en het was een kale en lege school die in Mei 1945 achter bleef Men is echter niet bij de pakken gaan neerzitten, want op 1 Juni van dat jaar werd al weer begonnen. Welis- GRAND THEATRE t./m. 30 Mel: „Ro berto(Elke leeftijd). Zondag. 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 31 Mei: 2 30, 6.45 en 9 uur: „Een zaak van leven en dood ('A matter of lhc nnd death' (14 Jaar). CITY THEATER: „Tokio Joe". (18 Jaar) Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t./m. Maandag- „Abbott en Costel- lo op de Universiteit". (Elke leef tijd). Van Dinsdag t./m. Donderdag: „Winchester *73". 114 jaar). Vryoag en Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. d3gen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTD1JK. Van Vrijdag t./m. Maandag. ..Tea for two". (Elke leeftijd). Van Dinsdag t./m. Donderdag .Horizon in vlam men". (14 Jaarj. Vrijd.: 8 u. Zat.. 2.30. 6.45 en 9 uur. Zond.: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30 cn 8 u. 24, 2o cu mei mcU&Uiai. rancy- fair van oe iv.onuiKujKe zvniersiooit- se Mu2ieKvereniging. BEROEPEN Bij de Remoiibkiainen gemeente te /imersioort is Derocpen as. üauuwjjK uit rliiversum. waar was het aantal leerlingen toen nog niet groot, maar van dat ogen blik af groeide het met de dag. Met eigen krachten werd het gebouw opgeknapt en nieuwe machines wer den aangeschaft. In één opzicht heeft de Duitse bezetting een gun stig gevolg gehad: de school kon nu het nieuwste op elk gebied aanko pen. zodat de uitrusting op het ogenblik in één woord perfect is. De smederij bijvoorbeeld beschikt over acht apparaten voor autoge- nisch, en zes voor electrisch lassen. Alle machines hebben nu een direc te aandrijving; geen lastige en ge vaarlijke drijfriemen meer. Vier ruime werkplaatsen zijn er in deze smederij. Het hoofdgebouw heeft dertig grote lokalen, die alle zijn ingericht voor 30 leerlingen. Bovendien zijn er nog een aantal hulplokalen. Al deze klassen zijn genummerd als de kamers in een hotel. Op de derde verdieping lig- fen bijvoorbeeld de nummers 301, 02, enz. Er heerst een perfecte orde in de school, dat valt direct bij binnen komst op. Ieder stuk gereedschap, heeft twee nummers; een voor het lokaal en een van de leerling, die het gebruikt. Alles heeft zijn vaste plaats, zodat zoekraken practisch onmogelijk is. Sinds 1945 is het vak lichamelijke oefening in het rooster opgenomen. In de zomermaanden wordt ge zwommen. Ook in de vrije tijd wordt in schoolverband sport be- Namen uit geschiedenis der Ambachtsschool DIRECTEUREN: P. Doorn 1901—1904 B. v .d. Worp 1904—1911 G. A. Groote Haar 19111915 A. Baart J. J. Wesseling J. v. cL Horst VOORZITTERS: G. J. Buys 1901—1918 J. Visser 1918—1935 Dr J. H. Scheurer 1935—1948 D. Q. R. Mulock Houwer 1948—heden CONCIERGES: H. Binsbergen 1901—1926 H. v. d. Berkt 1926heden Dit lijstje zou niet compleet zijn zonder de naam van de heer E. van Vollenhoven, die meer dan 26 jaar penningmeester is geweest en veel voor de school heeft gedaan. oefend. Voetbal al jaren, korfbal dit jaar voor het eerst. De me- daillekast in de hal van de school bewijst met welk succes de jongens steeds gespeeld hebben. Talrijke eerste prijzen hangen daarin. FEESTPROGRAMMA En nu gaat de Ambachtsschool dus volgende week jubileren. Er is een heel feestprogramma samenge steld, en sinds maanden wordt er hard aan de voorbereidingen ge werkt. Er komt een tentoonstelling van werkstukken, door de leerlin gen vervaardigd. We hebben er al wat van gezien; schemerlampen, electrische strijkijzers, tafeltjes, alle maal prachtdingen, die na de ten toonstelling verloot zullen worden. Een oude bepaling uit de statuten verbiedt namelijk de verkoop van werkstukken. De Amersfoortse ba zen waren in 1901 bang voor con currentie. De tentoonstelling wordt gehouden in de school, op 2, 4 en 5 Juni, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Op Donderdagmiddag 31 Mei ko men de leerlingen in hun gebouw samen en daarna gaat het in op tocht, met de Postharmonie voorop, naar de Markthal, waar een feeste lijke bijeenkomst wordt gehouden. De jubileumreceptie vindt plaats in Amicitia, op Vrijdag 1 Juni, 's middags om 2 uur. De tegenwoordige directeur van de Ambachtsschoolde heer J. v. d. Horst, in zijn werkkamer. 1595. Brutus neemt onmiddellijk plaats aan het roer en Rob zegt: „Dat is lang geleden. Brutus, dat wij elkaar ontmoet hebben Laat 's kijkc dat was Maar Brutus weet het precies. Hij zegt: „Se- derrt laatste ontmoeting 46 etmalen, 11 uur, 36 minuten, 9 seconden verrstreken." Hij verteit, dat hij in opdracht van Lupardi Rob heeft opge zocht en dat hij de boo; zal sturen naar de plek, waar zij de geleerde zul len ontmoeten. Hij be vindt zich in moeilijkhe den en is zeer verheugd, dat zijn vriend Rob in de buurt is. Tegen de i uit zee oprijzen. De oceaan is hier onpeilbaar i nen betekenen. En waar is Lupardi? avond ziet Rob in de verte twee enorme mastendiep en Rob begrijpt niet, wat die masten kun- (Van een onzer medewerkers). Hollandse Nieuwe! Ziehier een dier uitdrukkingen, die niet voor ver taling vatbaar zijn, omdat het begrip, hetwelk er mee wordt aangeduid, zo door en door Nederlands is, dat eigenlijk alleen een landgenoot in staat is alle associaties aan dit begrip te verbinden, welke er mee samenhangen. Want een Hollandse Nieuwe, dat is maar niet een gekaakte en gezouten j J Doopsgez ^Gemü^'ï^cd"van^Blanken haring, zomin als Champagne slechts een op bepaalde wijze bereid drui- hcimstraat. 10.30 cis. A. G. van Gilsc. r_ _i_ i- -iir„i Chr. Oer r Predikbeurten AMERSFOORT. Gcr. Gem., Stoove- straat, 10 en 5 uur Iccsdlcnst. Dlnsdsg 19 uur ds. Gllst uit Elspcct. Oud Ger. Gem., Muurhuizen. 10.30 en 5 uur ds. J. van Wier uit Rijssen. Rem. Gem., Heerenstraat, 10.30 uur ds. R. Mledema. Ger. Kerk. L. Vrouwestraat, 10 uur ds. D. A. Zijlstra, 5.30 uur dr. Nlc. H. Ridderbos, uil A'dam; J. v. d. Heyde- str.. 9.30 u ds. J. Schelhaas Jzn uit Uit- huizermeeden, 5.30 uur ds. D. A. Zijlstra: Tulpstraat, 9 uur prof dr. Nlc. H. Rid derbos. 5.30 uur ds. J. Schelhaas Jzn. Vrijz. Prot. Diensten, Dollardstraat, 10,30 uur ds. Monsees. Ver. v. Vrijz. Herv., Gasthul6kerk. 10.30 uur ds. C J. van Roven. Herst. Ap. Zendingskerk. Gasthuis- kork. 4.30 uur eredienst. Vrije Ev. Gcm Plantsoen West. 10 en 5 uur ds D. Rijkhoek uit Dordrecht. als te zijn: gestoomde rijst met enkele bijgerechten. Het volle concertseizocn is zowat ten einde; grote evenementen op muzikaal gebied staan niet meer op het programma. De Kleine Kunst kring gaat echter voort met haar uitvoeringen voor de kring van lief hebbers die hij heeft weten te vor men en die zijn arbeid weten te waarderen. Een goede avond was het, die gister in het Gebouw der Vrijzin nig Hervormden werd gegeven. Oorspronkelijk zou mej. Gretlia Krom de gast van de Kunstkring zijn. maar deze dame was verhin derd op te treden. Op korte termijn vond men nu Rie en Nellie Becker, benevens Magda Evertse-Bled] bereid haar te vervangen en het moet gezegd wor den: deze vervanging werd tot een aangename verrassing. Het spel van Mapda Evertse kennen wij; zij is een stadgenote en lerares aan de Muziekschool. We hebben haar in dit nieuwe seizoen reeds vaker gehoord en het was prettig de kennismaking te hernieu wen. Ze heeft een goede techniek en een muzikale opvatting van de kla viercomposities die zij speelt. Haar spel is van een eenvoudige eerlijk heid. die prettig aandoet, en boven dien gevoelig, zonder sentimenteel te worden. De sonate in bes KV 333 van Mozart bracht haar een groot en welverdiend succes, maar ook de sonates van Scarlatti, die zij ten gehore bracht voldeden goed. Wat ons betreft, beter dan het Pre ludium en Fuga in C moll van Bach. Verder werkten mee Rie Becker als violiste en Nellie Becker, so praan. Rie Becker speelde voor de pauze Locatelli's sonate in g. moll en hier in kwamen zowel haar kwaliteiten als tekortkomingen duidelijk naar voren. Rie Becker heeft een goede stok- voering en vingerzetting. Haar spel wijst op muzikaliteit cn tempera ment. Soms echter is haar streek te zwaar en krijgt haar spel een mannelijk karakter. Dan tracht zij te nadrukkelijk het karakter van de g-snaa uit te buiten en krijgt het spel iets gewilds. De lichte Gavotte van Rameau viel dan ook meer in onze smaak en in Mozarts Sonate in e KV 304 ontdekten wij zelfs zeer subtiele ele menten in haar spel. Nellie Becker heeft een frisse so praan, maar als bij haar zuster is er in haar zang ook soms een nei ging naar het te forse, terwijl daar nevens ons momenten van grote te derheid opvielen. Sommige tonen klinken niet open genoeg, een fout. die met "nog meer technische vor ming wel te overwinnen is. Wij zijn er van overtuigd, dat ook Nellie Becker als zangeres wel meer van zich zal doen horen. De drie artisten. die wij hierbo ven noemden, hebben de Kleine Kunstkring een genotvolle avond bezorgd en zij verdienden zeer de lof en de fraaie bloemen die de heer L. S. Snoek haar deed toekomen. S. Een Hollandse Nieuwe, dat is te gelijk realiteit en fantasie, dat is een lucullisch genot verbonden met ge dachten aan een groot nationaal verleden en een trots alles nog bloeiend stuk Nederlands leven van onze tijd. Hollandse Nieuwe! Wie onzer ruikt niet de zilte lucht van de zee en voelt niet de frisse adem van de Westenwind? Wie ziet niet een va rende vissersvloot, bemand met fer me kerels? Wie beleeft niet de be drijvigheid op scheepswerven en in kuiperijen, de drukte op de veilin gen? En wie ziet niet het Hollandse grachtje of het marktplein met het zingende pierement en het wit-ge- schilderde karretje van de vishan delaar? Is niet het schoonmaken van de haring vóór het gebruik een soort rituele plechtigheid en proeft de Hollander niet de koninklijke vis op zijn tong als de wijnboeren hun drui vensap. GROOT MOMENT Is er niet iets roerends in het schouwspel der mannen uit Katwijk, Scheveningen of Vlaardingen, die, in hun beste spullen gekleed, naar Soestdijk trekken om aan de Lands vrouwe de oranje-geverfde vaatjes aan te bieden, gevuld met dit koste lijk nationale product? Wie zicht verdiept in de geschie denis der haringvisserij ontdekt al spoedig, dat hij zich bevindt in de historie van Nederland in haar volle omvang. Het is begrijpelijk dat de uitdruk king „Hollandse Nieuwe" een haast magische betekenis heeft in dit land, dat zulk een groot deel van zijn op komst en bloei juist aan de haring visserij heeft te danken. Dezer dagen hadden wij een rustig gesprek met een bekend Amersfoorts vishandelaar. Hij trachtte ons te schetsen de be tekenis van de nieuwe haring in zijn bedrijf en hij verklapte ons. dat de ideële kant van het geval hem min stens evenzeer interesseerde als de zakelijke. „Misschien begrijpt u dit niet zo", zeide hij. maar hij vergiste zich. Wii begrepen hem heel goed. zoals Hollandse mensen elkaar moe ten begrijoen. als ze het over dit prachtige Hollandse product hebben. OOK AMERSFOORT Amersfoort ligt niet aan de zee. maar het is ook een stad der Lage Landen en de zeewind doet er zich gelden. Daarom is ook hier de be langstelling voor de Hollandse Nieu we groot. Onze zakenmensen houden er rekening mee en als er vandaag in Vlaardingen, Katwijk of Scheve ningen haring wordt geveild, zal ook voor onze stad worden gekocht, op dat wij van de primeur mede kun nen genieten. De Hollandse Nieuwe! Zij maakt zieken gezond, maar ze herinnert ons tevens aan een heden, dat toch zo nauw aan het verleden verwant is. Wij prijzen de Hollandse Nieuwe! Ook om haar voedingswaarde en fijne smaak, maar vóór alles als de draagster van een stuk echt Neder lands volksleven. Fiets gestolen Het aantal rijwieldiefstallen neemt de laatste tijd in Amersfoort toe. Donderdagavond is er weer een fiets weggehaald, die tegen de zij gevel van een huis aan de Leusder weg stond. De fiets stond niet op slot. Buren meldden brand weer: dikke walm uit ramen Bewoners van de Anjerstraat be merkten gisteravond tot hun schrik, dat er bij de buren brand was. Een dikke zware walm kwam uit de ramen en men wist niet beter te doen, dan ogenblikkelijk de brandweer waarschuwen. Deze spoedde zich naar het brandende huis, waarin niemand aanwezig was. verschafte zich toegang en zocht de vuurhaard op. Men stond op het punt om slang-an te ontrollen, kra nen te openen en de belendende percelen te gaan bewaken, toen ont dekt werd. dat de walm veroor zaakt werd door.een pannetje met spek dat de bewoners op het gas hadden laten staan. De brand weerlieden konden inrukken, de on voorzichtige huisvrouw en haar fa milie hebben het die avond zonder gebakken spek moeten stellen. Artsen: J. A Hendriks. Tcsselschade- laan 3. tel 6013: J. Plomp. Regentesse- laan 15. tel 5591. Apotheken: Kcljser. Langestroot D. tel 6807; Kraan. Soesterweg 89. telcf. 4893. Verloskundigen: H. A v d. Grient. Breestraat 8 b. tel. 6830; M A. J. de Leuw, Soesterweg 15. tel. 4973. 10 en 17 uur J. Drenth. Verg. v. Gelovigen. 10 uur eredienst. 17 uur prediking der woorden. Vrije Kath. Kerk, St. v. d. Hagenlaan, 10.30 uur H. Mis. Ned. Herv. Kerk. H. Catechismus Zon dag 6. St. Jorlskerk. Hof 1, 10 uur prof. dr. E. L. Smelik, A'dam. Jeugddienst: 5 uur ds. Gerritsen. Nieuwekerlc, Leusderweg 110, 10 uur ds. A. Steenbeek. 7 uur ds. Vermaas. Emmakcrk, O. Soesterweg 131, 9 uur ds. Koolhuis, 10.30 uur ds. Koolhaas. 5 uur ds. Blok. Bergkerk, voorlopig Gymnasium, 10.30 uur ds. Braakman. Lichtenberg. Hall Rusthuis, 10.30 uur ds. Dolman. Blaricum. Kapel Zon en Schild, Utrechtseweg 266, 10 uur ds. Bout. Jongerendiensten: Kerk, Appelweg, 10.30 uur de heer M Germans, Wijk- gebouw. Laurens Costerplcin 14. 10 uur de heer S. Abrahamse; Gebouw Imma- nuel, Tulpstr 10.30 uur Dienst; Jeugd huis, Zuid Singel. 10 uur de heer L. Dijkstra. Zondagsscholen. Bethel, Eemstraat 99. 10 3011 30 uur; Christelijke School Kruiskamp 10.30—11.30 uur: Gabric Mehenscbool. Plantsoen Zuid, 10.3011.30 uur, Wijkgcbouw, L. Costerplein 14. 121 en 23 uur; Chr. School Buys Bal lotstraat, van 121 u.; Openluchtschool, Hobbemastraat, 10.3011.30 en 121 uur; Chr. School. Rozenstraat, 10.3011.30 u.; Filalethes, Havik, 23 uur; Kapel Zon en Schild 11 45—12.45 uur; Chr. School, v. Effenlaan, 10—11.15 uur: Zonnebloem- straal, O.L. School. 10 3011.30 uur; Joan v. Dleststraat, Chr. School, 10.1511.15 uur; Chr. School,Mlercveldstraat, 10.30— 11.30 uur: Westhlll-kinderdlensten. Bcrg- kwartier, Vijfjes (46 jaar) in het WJjk- Advertentie I. M.) U presteert méé onder het qenotvan^ de qeionos en verfrissende centrum, Utrechtseweg 106, 10.3011 30 uur; Kleintjes (6—8 Jaar) in Helnslus- laan 1, 10.30—11.30 uur; Juniores (812 jaar) Joh. v. Oldenbarneveldschool. Joh. v. Oldenbarncveldlaan 23, 10.3011.30 u Oudsten (12—14 jaar) in gebouw Mid- delloo. Koningin Wilhelmlnalaan 1. 1030 11 30 uur; Chr. School, Hoevelakense Voetpad, van 23 uur. Huwelijksinzegening. St. Jorlskerk. Dinsdag 29 Mei, 2 45 uur. door ds. Ger ritsen: Woensdag 30 Mei, 12 45 uur. door ds. Brummelkamp. Westen oort. Don derdag 31 Mei, 2.45 uur, door ds. Steen beek; Vrijdag 1 Juni, 3.15 uur. door ds. Blok. Oud-Katholieke Kerk: H. Mis; 5 00 uur vesper m'seminarie Muurhui zen. HOOGLAND. Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Jellema. Vrijz. Herv.. Ned. Herv. Kerk, 10.30 u. ds C. J. van Royen. Ev. Luth. Kerk. Langestraat, 10.30 uur prof. dr. W. J. Koolman. LEUSDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. Hofstede. (Van een onzer verslaggevers) Naar men weet zijn geruime tijd geleden plannen opgevat om ter her denking van de in het concentratie kamp te Amersfoort tijdens de be zetting omgekomen gevangenen niet ver van of in het voormalige P.D.A. een monument op te richten. De grond voor dit monument is inmid dels ter beschikking gesteld door Jhr De Beaufort te Maarn, die de tot zijn bezit behorende grond van de schietbaan in het voormalige kamp voor dit doel bestemde. In het na jaar van 1950 is op deze grond reeds een voorlopig monument in de vorm van een eenvoudig houten kruis plechtig onthuld. Omstreeks deze tijd begon een werkcomité met de inzameling van de gelden voor het definitieve mo nument door middel van voorstellin- Ven dagje uit! \7ANDAAG is 't dé dag voor de „Ouden van dagen"! v Gezamenlijk gaan zij een dagje er op uit! Met dank aan diegenen, die hun boden „hun wagen"! En lachende roepend: Kom chauffeurtje vooruit! Zij rijden langs bossen en bloeiende dreven, Zij kijken verrukt hun oude ogen uit. Wat is het toch mooi, om te kijken in 't „leven" Dat overal uitbot èn bloeit én ontspruit! Wat zijn zij de aan hèn denkende mensen. Toch dankbaar voor 't uitgaan en 't rijdend genot Hoe zitten die oude harten vol wensen Wie moet ik nu danken? de mensen? of God? Daarom maar, deze open brief aan allen groot en klein uur van de Oranjeboom) 49 km voor de tweede maal even de schoenen kunnen worden uitgedaan. Tot slot over Woudenberg naar Amersfoort via Arn- Arnhem, Bilthoven, Alk- hemseweg, E. Meysterweg, maar, LTtrecht, Hilversum, Woestijgerweg naar Amsterdam, Enschede, d'Oranjeboom, alwaar de Zeist en Haarlem. Ook start en finish is. De tocht Amersfoort levert echter moet binnen 11 uur wor- zijn deel Van HSK en SOS den volbracht, zijn vele leden ingeschre- ven. De sinds kort opge- Nieuw en oud richte nieuwe vereniging OVATO kan zelfs voor een „Ik ^cn dol op Hollandse groepsprijs in aanmerking Nieuwe, maar m'n Holland- komen, indien zij tenmin- se Ouwetje mag er ook wa ste geen uitvallers boekt. De route loopt van Amersfoort (start om 10.30 zen," zei het Manneke van ochtend. Vol dank, dat u ons deze autotocht deed mogelijk zijn. o—v*a Soest, Soestdijk, Bilt- "ÈW DEELNEEMSTER hoven. De Bilt naar Zeist alwaar na 28 km voor de eerste maal wordt gerust: en Moeders om te spelen Scherpenzeel. En dan ten vervolgens via Driebergen, met uw kinderen. Ga de slotte nog een woord van Doorn, Leersum naar bossen in, trek de heide hulde aan de jeugd uit het Maarsbergen, waar op de over, wandel en geniet. Soesteïkwartier. Zij weten Wij houden het morgen waar onze vriend en mede maar bij onze luie stoel werker Ferwerda woont, in ieder geval, maar eneen goed boek. Veel De jeugd trekt aan Klop Veel plezier MORGEN is 't dan weer Zondag. Een dag is het even aaD 't Stadsven- stcr. Tel 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. of de zon ons gunstig ge' stemd zal zijn valt nog te bezien. Wij vernamen a zo iets van „onbestendig en vrij warm" en natuurlijk zijn er ook „plaatselijk buien". plezier! zijn huis nog al eens belletje. Maar dat doen zij voor een goed doel. Zij willen na- Unze actie melijk zo graag zilverpa pier afgeven. Hoewel de Nog even een paar re- zon gisteren niet scheen, geitjes over het zilverpa- was er toch zon in ons hart Och, waarom ook niet. pier. Het dreigt misschien om zoveel medeleven. De hele dag in de zon te zo langzamerhand eentonig puffen is ook met alles, te worden. Maar tja, de Een mens heeft zo af en aanhouder wint en wij mo- i>acniiocni foe een opfrissertje nodig, gen niet stranden in het Met u hopen wij, dat het zicht van de haven. Er kan Wanneer u zich heden- mee zal vallen. De Zondag nog altijd' meer bij de zak- avond zo ongeveer ter rus- is er om te rusten. In het ken en dozen vol zilverpa- te gaat begeven begint een jachtend tempo van deze pier, capsules en andere lOOtal wandelaars aan een tijd is daaraan ook wel be- afvalstoffen, die in de kei- wandeltocht van een slor- hoefte. Hoe wil men dan ^er van ons gebouw liggen dige 60 km. Een prestatie- beter rusten dan thuis in opgeslagen. tocht georganiseerd door een makkelijke stoel in het Gisteren was het de dag Zonder Uitvallers Terug, ()P dit plaatje komen de ten aan dc sluis. Rechts zonnetje. der pakjes. Bij de post wa- die hiermede een vooroor- w mensen nu eens niet van die mijnheer op de Ja, ja nu komen alle ren er Ermelo en Scher- logse traditie, na jaren- over de brug maar over de balk is de kade al afgezet sportievelingen in opstand, penzeel. Daarvoor dank lange onderbreking, in ere balk. Het is overigens geen met een schutting. Er staat „Thuis in een luie stoel" aan mej. A. J. Hoogvliet, hersteld. Er is belangstel- demonstratie van circusar- een directiekeet Tal van smalen ze. Eigenlijk heb- die schreef „ik hoop, dat ling voor deze tocht, zowel tisten. Die balk wordt ge- anc^ere materialen wijzen ben jullie gelijk. De Zon- velen zullen helpen, om van de zijde der nieuwe- volgd door vele andere he#»l wat dag is er ook om er eens het sympathieke doel te lingen als van de doorge- balken. Men gaat namelijk - w op uit te trekken. Om bui- bereiken." Daarvoor ook winterde lange afstand- in snel tempo het Kleine "omi Kijsen om zo n S1U*5" ten te zijn in de vrije na- dank aan Henny Wagens- wandelaar. Inschrijvingen Spui afdammen om herstel )e te repareren. Enfin, het tuur. Het is de dag Vaders veld, Rijksstraat C 86, werden reeds geboekt uit werkzaamheden te verrich- zal wel goed komen. gen alom in het land van de .film Voor nazi-beulen geen genade". De ze actie heeft tot nu toe 28 000,— opgebracht. Men zet haar nu voort met de film „Bataljon der dapperen". Het comité heeft inmiddels con tact opgenomen met enige kunste naars en beschikt nu over enige ont werpen voor een definitief monu ment. Het oorspronkelijke ontwerp was dat van de Amersfoortse stads architect D. Zuiderhoek, dat een ten hemel stijgende vlam voorstel de. die in gepolijst beton zou wor den uitgevoerd en 26 meter hoog zou worden. Dit monument was ge dacht op het kruispunt van Leusder weg en de geprojecteerde nieuwe snelweg. Mede omdat inmiddels een ander, min of meer in de diepte liggend terrein was uitgekozen, in het voor malige kamp zelf gelegen, heeft men nog enige nieuwe ontwerpen laten maken. Men heeft nu behalve het ontwerp van de heer Zuiderhoek ook een van F. Sieger te Amsterdam en van de heer Jungblut, die ook het monument in het fort De Bilt ver vaardigde. Overigens staat nog geenszins vast of een dezer monu menten dan wel een ander zal wor den gekozen. Van voorlichting word; daarbij gediend door de heren Prol. dr W. Vogelsang te Utrecht, dr A. de Beaufort te Huis ter Heide en cle beeldhouwers John Raedecker Hildo Krop. Aan encephalitis overleden TILEURG Donderdagavond is een 25-jarig meisje mej. A. Bressei's uit Haaren, aan hersenontsteking door primo vaccinatie overleden. Zij was als secretaresse van een de: artsen in het ziekenhuis werkzaam- Thans worden nog vier personen die encephalitis hebben en gisteren ie allerijl naar het ziekenhuis te Til burg werden overgebracht ver pleegd. Deze vier patiënten werdcr. bij de massa vaccinatie voor de eer ste maal tegen pokken ingeënt. Zestig pond opium op schip gevonden ROTTERDAM. De Rotterdam: politie heeft vandaag aan boord va een voor vertrek gereed ligger.d passagierschip een goede slag gesla^ gen. In het verblijf van enige Chi nese zeelieden vond zij, verborg^ achter panelen, niet minder dan 6 pond opium en een zak, geheel g* vuld met dollars en Engelse pon d<en, waarvan de vermoedelijk v.-aarde naar schatting 30.000 be draagt. Voorlopig zijn drie Chine zen aangehouden. Gust. Mahler herdacht In het kader van het Holland Fcstl] val 1951 zal het ConcertgebouworXtj van 15 Juni tot 15 Juli een serie vijf concerten geven. Als dirlgente- zullen optreden. Rafael Kubelik. GeorS- Szell, Leopold Stokowski en Otw Klempcrcr. Ter gelegenheid van de vcerug- herdenking van Gustav Mahler's s'cr;" dog op 18 Mei 1911 zijn enkele P,,e gramma's gewijd aan dtens oeuvre. Met medewerking van Kathleen FE ricr zullen Mahler's Kjndcrtotenlie^;' en met medewerking van Jo Vine»] Kathleen Ferrier en het ToonkustKo^ Amsterdam zijn tweede symph0-" worden uitgevoerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2