Raad gaat accoord met de inschakeling N.E.I. Ik doorzie direct zulke zaakjes" 'VENSTER Langdurig debat over de bezoldigingsregeling Een tentoonstelling om over na te denken Waterstaatskerk aan t Zand in de steigers Noteert U even Dader van vele diefstallen gegrepen Ooievaar kende het adres 2 Woensdag 30 Mei 1951 (Van een onzer verslaggevers) De Amersfoortse Raad heeft Dinsdagavond van gedachten gewisseld over een aantal onderwerpen, die wel niet allemaal van zeer groot belang waren, maar die niettemin aanleiding gaven tot langdurige betogen. De heer Fruin merkte tegen het einde van de zitting op, dat men kans zag altyd nog wel wat van een „tamme agenda" te maken. Een aantal leden was het niet eens met het gevoerde beleid van B. en W. wat betreft het inschakelen van het Nederlands Economisch Instituut voor het verkregen van bedrijfs economische adviezen. Zij waren van mening, dat hiervoor te voren toe- stemming van de Raad was nodig geweest. Uitvoerig werd ook gedebatteerd over een voorstel tot wijziging van de bezoldigingsregeling voor gemeentepersoneel over 1949. De heer K. ter Burg wilde het voorstel zelfs in een aparte vergadering behandelen, maar wethouder C. van Zwol weerlegde de belangrijkheid van de zaak door op te merken, dat het hier ging om een wijziging. De regeling zelf is al in een vorige vergadering uitvoerig besproken. Waaraan de voorzitter toevoegde, dat het zwaartepunt bij alle loonkwesties is verlegd naar de commissie voor georganiseerd overleg. Aan het slot van de raadsvergadering werd gestemd over de henoeming tot rector aan het Johan van Oldenbameveld- gymnasium. Dr. P. C. van der Horst, rector van het gemeentelijk lyceum tc Doetlnchem. die als tweede op de voordracht stond, verkreeg 25 van de 27 stemmen, en werd daarop benoemd. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB E. Douma Dr P. C. van der Horst benoemd tot rector Aan het begin van de vergade ring werd de heer E. Douma (AR) geïnstalleerd als raadslid. Hij neemt de plaats in van de heer G. Wielinga. De voorzitter, die het nieuwe lid met zijn installatie geluk wenste, hoopte, dat de heer Douma de zelfde plaats zal innemen als zijn voorganger. De eerste bracht daarop dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte te kunnen dienen in de goede sfeer, die er naar hij gehoord had in de Raad heerste. Bij de ingezonden stukken be vond zich een adres over het ont eigenen van een perceel aan de Oude Soesterweg. Enkele raadsle den deden hierop een goed woord je voor de heer J. Krijnen, die door deze onteigening zeer gedu peerd is. De heer K. ter Burg (CPN) ver zette zich heftig tegen een voorstel tot afwijking van de verordening voor het verlenen van drankver gunningen en verloven A. Het ging hier om een vergaderzaaltje in de restauratie aan het Stationsplein, dat door een verbouwing niet meer voldoet aan de eisen voor het verionen van drankvergun ningen. Het raadslid voelde niets voor een afwijking en vroeg het college dergelijke gevallen dooi- een „scherpere bril" te bezien. De voorzitter merkte daarop op, dat men zeker verschil moet ma ken tussen z.g. „obscure" gelegen heden en gevallen, waarin onthef fing op zijn plaats is. Het Tram station is door de verbouwing ver beterd en de inrichting voldoet aan de eisen. De heer J. van Stek (C.H.U.) vroeg zich af, of de eisen van de drankwet misschien te zwaar wa ren. of de verordeningen daarom niet veranderd zouden moeten wor den en of 't grote aantal ontheffin gen de verordening niet krachte loos maakte. De voorzitter ant woordde hier echter op, dat ook wanneer de drankwet veranderd zou worden er afwijkingen voor bepaalde gevallen nodig zouden blijven, omdat er altijd nevenlo kaliteiten zijn, die niet aan de eisen voldoen. Hij beloofde, dat wanneer de verordeningen te zij ner tijd op de helling komen ook aan dit punt aandacht zal worden besteed. Er werd tenslotte over het voor stel gestemd: tegen waren de bei de communistische raadsleden. BOETEKLEED Het Nederlands Economisch In stituut te Rotterdam is door B. en W. ingeschakeld voor het verstrek ken van bedrijfseconomische advie zen voor de gemeente Amersfoort. Dit instituut heeft zijn werkzaam heden op 1 Mei aangevangen. Een vroeger plan om een bedrijfseco- C. van Zwol noom hiervoor te benoemen is los gelaten. Een aantal raadsleden was het met eens met deze gang van zaken. Mr. Th. A. Fruin (P.v d. A.) bevreemdde het, dat een mededeling hierover aan de Raad was gedaan, zonder dat deze toe stemming had verleend. Ook de heren P. J. Hermans (K.V.P.), K. Coolen (KVP) F. de Feber (VVD), J. van Stek (CHU), W. van Apel doorn en K. ter Burg (CPN) slo ten zich in grote lijnen bij dit pro- test aan- Wethou der C. van Zwol (CHU) trok graag het boetekleed aan, maar verde digde zich door te zeggen, dat het college in de ver onderstelling leefde dat in de vorige raadsver gadering duide lijk was gemaakt, dat de post op de begroting bestemd was voor het instituut en niet voor een bedrijfs econoom. Hij wilde de kwestie overigens niet te formeel zien. De materie zal levendiger worden voor de raad, nu ze de rapporten van het instituut ter inzage zal krijgen. Van de Amersfoortse Gemeen schap was een verzoek gekomen om 75% te mogen ontvangen van de netto-opbrengst der staangel den der vermakelijkheden tijdens de bevrijdingsfeesten. De Raad kon hiermee niet accoord gaan. Wel werd een voorstel aangeno men om 25% van deze gelden aan de Amersfoortse Gemeenschap toe te wijzen. WONINGBOUW Tussen de Everard Meysterweg en de Rembrandtstraat zullen bin nenkort 51 woningen gebouwd worden, 34 van het smalle type en 17 bredere. De heer J. Vis (P. v. d. A.) merkte op. dat de brede woningen mooier ziin, maar wethouder J. Koopman (P v d A) verzuchtte daarop, dat de grond daar nu eenmaal uit smalle stro ken bestaat. De strokenbouw vol doet overigens uitstekend, naar uit de ervaringen ermee in het Soes- terkwartier blijkt. Een voorstel tot het verlenen van crediet voor de bouw werd aangenomen. De heer K. ter Burg (C.P.N.) maakte zich bezorgd over de vraag wat er met de oude auto van de Gemeentereini ging zou gebeu ren, wanneer een voorstel tot aan koop van een zelfopnemende veegmachine en een rioolzuigbeer- nuto zou worden aangenomen. Hij voncl B. en W. nogal roekeloos apparaat aan te Apeldoorn ging van de „Bezoldigingsregeling gemeentepersoneel 1949". Het ging hierbij om enkele aanvullende punten, maar de C.P.N.-fractie was van mening, dat wethouder C. van Zwol deze zaak wel wat te gering achtte. De heer W. van Apeldoorn betoogde in een speech van twintig mi nuten, dat men toch vooral reke ning moest hou den met het ver schil tussen de loons- en de prijsverhoging sinds 1949. Ook de herclassifica tie bracht hij in dit verband ter tafel. De heer v. Zwol vond ech ter, dat de bezwaren al ondervan gen waren; op de herclassificatie kon hij niet meer terugkomen. Ook raadsleden van andere frac ties wilden nog wel eens uitvoeri ger over het voorstel praten, zo dat de heer P. J. Hermans (KVP) het plan opperde eventuele be zwaren schriftelijk te laten indie nen, en er dan in een volgende vergadering nog eens over te spreken. Is een uitbreiding van deze wijzigingsvoorstellen echter niet buiten de orde, vroeg zich mr Th. A. Fruin af. De voorzitter was het hier mee eens en maakte bovendien de op merking, dat in alle loonkwesties het zwaartepunt is verlegd naar de commissie voor georganiseerd overleg. Het voorstel werd tenslotte aan genomen met de aantekening van de heer Ter Burg tgen te stemmen, wegens het „niet voldoende gele genheid gehad hebben de zaak te bespreken". Aan het slot van de vergadering benoemde de Raad de heer E. Dou ma in een drietal commissies. 1593. Rob heeft een lang gesprek met Lupar- di. De geleerde wil van hem weten, hoe men op aarde over hem denkt. Rob zegt hem volmon dig. dat eigenlijk nie mand hem vertrouwt, ja, de geheime diensten van de regeringen der nrote landen boschou wen hem als een ce- vaarlijk individu en wan neer hij zich weer ver toont, zal hij zeker wor den gearresteerd. „Ik was er al bang voor' zegt Lupardi peinzend, „en toch is dat jamnier. Want ik ben terugge keerd van Venus met een schat aan wetenschappelijke kennis. Nu ben ik eindelijk in staat mijn ideaal te bereiken Rob vraagt maar niet direct, wat dat ideaal is, maar informeert hoe Lupardi is teruggekeerd, i De professor vertelt, dat hij zich nu bevindt aan boord van een enorme vliegende schotel, die diep onder de zeespiegel verborgen liggen, onaantastbaar voor elke aanval. Spontane bekentenis van inbreker Zoals wj) gisteren al meedeelden heeft de rijkspolitie bü Nieuwer- Amstel twee mannen aangehouden in een auto, die een verdachte in druk maakten. Deze indruk bleek juist te zijn, want een van de twee bekende spontaan een inbraak te Amersfoort op zyn geweten te hebben, diezelfde nacht gepleegd. De man vergiste zich alleen in dc gemeente, want de diefstal bleek Burgemeester houdt geen spreekuur De burgemeester is Vrijdag 1 Juni a.s. verhinderd spreekuur te houden. K. ter Burg GRAND THEATRE t./m. 30 Mei: „Ro berto". (Elke leeftijd). Zondag. 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 31 Mei: 2.30. 6 45 en 9 uur: „Een zaak van leven en dood". ("A matter of life and death"). (14 jaar). CITY THEATER: „Tokio Joe". (18 Jaar) Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen. 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t./m. Maandag: „Abbott en Costel- lo op de Universiteit". (Elke leef tijd). Van Dinsdag t./m. Donderdag „Winchester '73". (14 Jaar). Vrfldag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2. 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTD1JK. Van Vrijdag t./m. Maandag: „Tea for two". (Elke leeftijd). Van Dinsdag t./m. Donderdag: .Horizon In vlam men". (14 Jaar). Vrijd.: 8 u. Zat.: 2.30. 6.45 en 9 uur. Zond 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30 en 8 u. 31 MEI DONDERDAG: Feestmiddag voor leerlingen der Ambachtsschool in de Markthal. 1 JUNI VRIJDAG: Receptie Ambachts school in Amlcltla, 2 uur. 2, 4 en 5 JUNI: Ambachtsschool: Jubi leumtentoonstelling van werkstuk ken der leerlingen. Geopend van 25 en 7—10 uur. 30 MEI WOENSDAG: Bloemenlegglng door jeugd op oorlogsgraven ter ge legenheid van Memorial-Day". Ver trek van Borneopleln 7 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening vohvassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2 304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 2 305.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. (Van e-tn onzer verslaggevers) Het Rooms Katholieke kerkje aan 't Zand is in de steigers gezet. Het houtwerk van het gebouw en van het torentje moest nodig vernieuwd worden -r-n de zaak is nu grondig aangepakt, 't Is een werk van en kele maanden, waaraan men in April is begonnen. Gemakkelijk was het niet om een houtsoort te vinden, die voor dit karwei geschikt was: men gebruikt cr Fins grenenhout voor, het beste wat te krijgen is. maar nog niet zo goed als het hout waarmee de kerk indertijd is gebouwd. De eerste kerk van de H. Fran- ciscus Xaverius, die op dezelfde plaats iets verder van de weg stond, brandde in 1715 af. Een tweede ge bouw stond er ongeveer een eeuw, om daarna plaats te maken voor de tegenwoordige kerk. die echter in 1851 nog een uitbreiding onderging. Het is een z.g. „waterstaatskerk", waarvan er in Nederland maar en kele zijn. Amersfoort kent er twee; waarvan die aan 't Zand er een is. Een kenmerk van een door de wa terstaat gebouwde kerk is haar houtconstructie. Ook in de kerk aan 't Zand is zeer veel hout verwerkt. Het torentje is er van opgetrokken en ook op een plaats, waar men het niet verwacht, zijn grote stuk ken hout gebruikt, n.l. in de pilaren binnen. Deze bevatten een houten kern. die zeker 15 meter lang is. en waar omheen pleisterwerk of steen is gelegd. in Soesterberg gepleegd te zün. Deze 35-Jarigc recidivist en zün „maat", 30 jaar oud, beiden af komstig uit Amsterdam, werden naar het politiebureau In Soest overgebracht, waar de eerste bij het verhoor zün bekentenis her haalde. Op de vraag waarom hij in Nieuwer-Amstel zo spontaan had bekend, antwoordde hij, dat hij „zulke zaakjes direct doorzag". Hij wilde, nu hij toch eenmaal aan het kortste eind had getrokken maar liever ineens afwerken. Zijn met gezel beweerde met het geval wei nig of niets te maken gehad te hebben en hing een nogal onwaar schijnlijk verhaal op. Ook deze man is echter al eerder met de ju stitie in aanraking geweest, wat de overtuigingskracht van zijn betoog niet ten goede komt. In een huis aan de Amersfoortse- straat, waar een vloerkleed, een sprei en een klokje werden mee genomen, was toegang verkregen door het raam met een steekbeitel omhoog te wrikken. Bij een ander huis in dezelfde straat werd een poging tot inbraak gedaan, die echter niet slaagde. Vrijdag zullen de beide verdachten waarschijnlijk naar Utrecht worden overgebracht. Ook de districtsrecherche van de rijkspolitie heeft nog een woordje met hen te spreken. om een nieuw schaffen als het oude het nog wel kon doen. Dot bleek echter niet het geval te zijn, want wethouder A. J. Spiekermann (KVP) vertel de. dat de oude auto herhaaldelijk met grote kosten gerepareerd moet worden, waarbij men dan is aangewezen op hulp uit Soest., Dat veranderde de zaak, en het voor stel werd aangenomen. De heer W. van Apeldoorn (CPN) diende een amendement in op een voorstel tot het overbren gen van grond van het grondbe drijf naar de gemeentedienst tegen een vergoeding van 11.50 p. m2. Deze grond is bestemd voor de bouw van een kleuterschool aan de Zonnebloemstraat en de heer Apeldoorn vond de prijs bij deze „interne verkoop" te hoog. Hij wilde er 9.50 van maken. Zijn amendement werd echter verwor pen met 23 tegen 4 stemmen. Wethouder C. van Zwol (CHU) maakte tijdens het debat de op merking, dat, wanneer men in der gelijke gevallen de grond tegen de kostprijs van de hand ging doen, de gevolgen niet te overzien zou den zijn. Besloten werd conform het ingediende voorstel te hande len. SPRAAKWATERVAL Hevig vloeide het spraakwater bij de behandeling van een wijzi- Dr Van der Horst rector aan liet gymnasium In de Raadsvergadering van Dins dag is dr. P. C. van der Horst uit Doetinchem per 1 September be noemd tot rector aan het Johan van Oldenbarneveltgymnasium te Amers- foort. Dr. Van der Horst, die als tweede op de voordracht voorkwam, na dr. W. van der Wielen uit Zut- phon, is momenteel rector van het gemeentelijk lyceum te Doetinchem. De nieuw benoemde rector werd in 1902 geboren. Zijn jeugdjaren bracht hij door in Soest. Hij be zocht het Christelijk gymnasium te Utrecht en studeerde klassieke let teren te Leiden. Zijn doctoraalexa men deed hij in 1929; drie jaar la ter promoveerde hij op het proef schrift „Het gouden gedicht van de Pythagoreeërs". Dr. Van der Horst was van 1929 tot 1935 leraar aan het gemeentelijk lyceum voor meisjes te Rotterdam, en van 1935 af rector aan het ge meentelijk lyceum te Doetinchem. De nieuwe rector is gehuwd en heeft drie kinderen. Zware jongen zat al 18 jaar in cel (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij gister al meldden heeft de Amsterdamse politie de hand gelegd op een „zware jongen", die o.a. de dader is van verscheidene diefstallen, die de laatste weken ln Amersfoort gepleegd zün. De 48-jarige Gerrit H. heeft in totaal al 18 jaar achter slot en gren del doorgebracht: in de tyd dat hij niet vast zat verbleef hij meestal Amsterdam. Een vaste woonplaats had hij evenwel niet. Uit het onder zoek is gebleken, dat H. in onze stad vijf fietsen heeft gestolen, waarvan vier aan de Leusderweg en een aan de Balistraat. Ook de inbraak bij de rijwielhersteller aan de Leusderweg werd door hem uit gevoerd. De buit bestond daar uit een fiets, een regenjas en doosjes met achterlichten, dynamo's, sloten, en rijwiellantaarns. Uit een kantoor aan de Hogeweg nam H. een schriif- machine mee en bij de Dorlas-fa- brlek aan de Everard Meysterweg werd hij 40 pond thee rJjker. Ook de diefstal van een costuum uit een auto blykt door H. gepleegd te zijn. Alle gestolen waar is inmiddels ver kocht; uit de opbrengst ervan voor zag de gearresteerde in zün onder houd. Behalve in Amersfoort heeft H. geopereerd in Apeldoorn, Borne, Voorthuizen, Culemborg, Benne- broek, Ba?rn en Zaltbommel. Hü zal waarschünlijk Zaterdag naar Utrecht worden overgebracht, en daar ter beschikking van de justitie worden gesteld. Chauffeur ontwijkt verkeersobstakel Toen een 35-jarige chauffeur uit deze gemeente zich op 21 Maart met een door hem bestuurde vrachtau- to op een der autowegen rond Amersfoort bevond, zag hü zich plotseling de weg versperd doo: een kruiwagen. Om een botsing met het vehikel te vermijden haalde hij scherp naar links uit, juist op ogenblik, dat van de andere kan: ean kleine bestelwagen naderde. Eet botsing volgde, waardoor drie vac de vier inzittende van de bestelauto gewond werden; een hunner liep zelfs een zware hersenschudding op. Voor deze aanrijding moest de chauffeur van de vrachtauto zich Dinsdag voor de Utrechtse Recht bank verantwoorden wegens he' veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De Officier van Justitie, die van oordeel was dat de verdachte an ders had moeten manoeuvreren en zich zeker niet had mogen wagen op het Imker gedeelte van de rij baan, terwijl hij onvoldoende uit zicht had over de weg tengevolge van de nabije bocht, achtte het ter laste gelegde bewezen en eiste 6) boete, subs, een maand hechtenu met ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de duur van drie maanden. Op 12 Juni uitspraak. HIERDEN Toen Zondag de kerk uitging cirkelde boven de buurtschap een grote ooievaai die door de forse wiekslag zeer de aan. dacht trok. Het was o£ het dier iet* zocht cn het streek tenslotte neer op de woning van mej. Krissel, de vroed vrouw. waar de lange hals geruime tijd in de schoorsteen verdween. Daarna bleef het enige tijd. staande op één been de omgeving verkennen, waarna het verdween in de wijde verte. Schilderijen van pater Pieck en poppen van Dirk Overbosch De geest waait waarheen hü wil. De artistieke scheppingsdrang houdt niet stil voor drempels of deuren, voor ambten of functies en ook onder de zwarte soutane kan het heimwee schuilen van een man, die de aarde wil geven wat der aarde is. Zo heeft Hoogland een pater, in het dagelüks leven Philip Pieck geheten, die als hü zich ontspannen wil, naar het penseel of potlood grypt en taferelen op het doek zet, die niet des priesters maar des schilders zün. Als ik deze schilderüen bekijk, die momenteel de wanden van de Amersfoortse Academie, al naar men wil sieren of verontrusten, dan komt de gedachte op, dat dit werk althans goeddeels, meer met het onbewuste, of onderbewuste, dan met het bewuste leven heeft te maken. Een bepaald doek heeft de schilder zelf surréalistisch schildcrü genoemd. Ik meen, dat een belangrük deel van dit werk als surrealistisch gekwalifi- seerd kan worden, wanneer men dit begrip tenminste losmaakt van de theorieën, die Franse kunstenaars aan dit surréalisme hebben vastgeknoopt. De bedoelde voorstelling van pater Pieck betreft grillige gedaan ten, die door de natuur zelf in een rotswand konden zün gegrift. Er zijn ook tekeningen, die herinneren aan de kunst der Bosjesmannen en Holbewoners niet voor niets heeft de maker hiervan een grote tijd van zijn leven doorgebracht in een af gelegen oord te midden van een zeer primitieve bevolking op de Philippijnen. Het woord „Enfanti- lisme", dat van psychologische zijde over dit werk moet zün gevallen, zegt weinig of niets omtrent de ar tistieke betekenis. Er moge hier en daar beslist verwantschap zijn met kindertekeningen gelukkig dc na- icve geest die zo ongerept is geble ven anderzijds zijn er invloeden en verwantschappen, die een gans andere richting uitwijzen. Zo moest ik bü sommige masker- Burgerlijke stand 29 MEI 1951 Geboren: Johannes F. G- zoon van J. D. Kroner en J. C. Leijgraaf: Ca- tharina H. dochter van J. B. Vecnvlict en M. Malenstein: Jacqueline dochter van J. Kuipers cn G. I. OttLambert- je dochter van J. Lustig en P. A. de Graaf: Margarctha G. dochter van T. T. Huurdeman cn G. Schimmel; Hen- drikus L. M. zoon von T. J. Scholman en C. J. Gieling: Antoinette W. doch ter van P. Albers en E. Bouman: Ma ria F. G. dochter van F. F. W. Hövel en J. C. M. Kemperman. Getrouwd: H. L. Klaassen en A. van Essen: J. M. M. van Velzen en C. M. Viester: W. J. van HoelJen en M. C. J. van Vulpen. Overleden: Engcle P. Reijers. 88 1r. ongehuwd: Jacobus van Eedcn. 74 Jaar, ongehuwd. LJollandse nieuwe het klinkt weer galmend door de straten. Onverstaanbaar vaak en toch nimmer mis te ver staan. De wekroep van al hetgeen herinnert aan het part, dat de vissers namen in Hollands roem. Hier in Amersfoort ki lometers uit de kust, kan het weinigen schelen of een Katwijkse dan wel een Scheveningse schuit de eerste nieuwe haring bin nenbracht. Laten ze dat ginds maar uitvechten. Wij kiezen geen partij voor de ene visserplaats noch van de andere; wij kiezen al leen maar voor Holland, Zuid-Holland, dat ons het zeebanket bezorgde. Nee, nog scherper, wij lopen eigenlijk alleen warm voor de haring zelf. Noem dat een nieuw bewijs van onze nuchterheid, het is toch ook een blijk van onze goe de smaak, dat althans de Hollandse Nieuwe ook hier met verlekkerde ge zichten wordt gegeten. Gij, die de zilte zee dit voorjaar nog niet op uw tong hebt geproefd, gij moet ons eens zien staan aan de visstalletjes, waar aan onze stad zo Amster dams rijk is geworden. Wij leggen ons kwartje op de smalle toonbank en tasten dan met trillende vingers toe. Hup. twee, drie, bv de staart, die tot voor enkele dagen dat zilver geschubde lichaam nog richting gaf in de groenzwarte diepte van de Noordzee. Dan het hoofd in de nek, de mond opengesperd en wèg met stemd voor leden alle gedachten aan de man- afdelingen Baarn, nen, die dit kostelijks aan de elementen ontworstel den. Nee, nee, wat ons betreft de vis niet eerst door de bak met schil fertjes ui gehaald want zulke dwazen zijn er! maar meteen en fin, de dan volgende stre ling valt niet te omschrij ven, als Hollandse Nieuwe u al niet genoeg zegt. O, ge moet ons. haring-eters, beslist eens komen bekij ken. Het is. in trouwe, zulk een hartroerend ge zicht. Vanwege de volko men vredigheid onzer ge laatsuitdrukking. begrijpt ge. En daar lachen sommi ge voorbijgangers nu om. Maar die zijn natuurlijk ook allang vergeten, dat de eerste haringkaker uit Biervliet zelfs een paar re geltjes in onze geschiede nisboeken kreeg! Familiedag De leden van de Alge mene Nederlandse Grafi sche Bond houden op Zon dag 17 Juni in het open luchttheater Birkhoven een familiedag. Ook het sport veld zal tijdens deze fami liedag worden gebruikt. Het feest begint al om 10 uur 's morgens en is be- van de Hilver sum, Utrecht, Zeist en Amersfoort. Men gaat op die dag voetballen, zaklopen en touwtrekken. Kortom, men gaat feest vieren. 's Middags treedt het ca- Er stond zo maar plotse ling een groot pakket post- and Death) is de titel van het werk, dat tot geestelij ke vaders heeft Michael Power en Emeric Pressbur- ger, die zowel scenario- Postzegels schrü'vers als regisseurs waren. De handeling speelt zich af zowel in onze we reld als in die van het zegels op ons bureau. Het hiernamaals. Daarmede zijn geschenk, natuurlijk be- de makers natuurlijk ge stemd voor onze zieke vriend De Zoete, komt dit maal van de Veluwe. De afzender woont aan de Driescheweg 12 te Putten. Hartelijk dank. Onze actie Vandaag is het erelijstje maar klein. We zijn echter niet minder blij met de schenkingen van Meike Teng, Heemskercklaan 9, van Frida Henkei, Pierson- laan 4 en van Joop van Laar. Deze Joop is een ras dichter. We publiceerden al eerder een gedicht van Joop. Ditmaal laten we zijn schepping achterwege. Joop bedankt, maar pro beer volgende maal een nieuw gedicht te maken, dus niet precies eender als al eerder door ons is ge plaatst. confronteerd met proble men van geweldige draag wijdte. Hebben zij deze op kunnen lossen? Laten wij hierbij aannemen, dat geen mens bij vraagstukken van deze aard tot een bevredi gende voorstelling van za ken kan geraken. Vast staat dat de auteurs van mening zün, dat die „an dere" wereld wordt be heerst door de wet van 't recht, terwijl in deze we reld als hoogste norm de liefde geldt. Men kan daarover wel zeer verschillend denken; niettemin is de film „Een zaak van Leven en Dood" een kunstwerk van grote afmetingen, dat niet zal nalaten de belangstelling te trekken, die het in zo hoge mate verdient. Donderdag-film Klop In de Donderdag-cyclus van „Grand" geeft de di rectie morgen een der baretgezelschap De Rode merkwaardigste films van de na-oorlogse productie. „Een zaak van Leven en Dood" (A Matter of Life Rakkers uit "Utrecht op. Bondsvoorzitter H. Sta- phosius zal spreken. even aan t Stadsven- 6ter. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf nor. achtige koppen denken aan Jamei Ensor, ook wel aan Jeroen Bosch er. meer nog aan.. Aad de Haas,terwij ik weer bij andere gelegenheden - de élegante dames, die tentoonstel lingen bezoeken aan Kees vat Dongen en Jan Sluiters herinnerc werd. Ik zou niet graag van navol ging willen spreken, maar ik noen deze namen alleen om het geestelij! klimaat van dit werk. dat zich voo' een belangrük deel bij kleine for maten bepaalt, nader te omschrijven Er is caricatuur en humor, satire en uitbundigheid, naast een zekere graad van verfijning en tederheid in dit werk, waarin de mens. althans can mensachtige gestalte, in het mid delpunt staat. Picturaal is dit wer! zeker niet van grote betekenis, maa: het heeft zijn charme en getuigt var persoonlijke visie. TEDERHEID De tederheid vind ik vooral terug Ir de meestal kleine landschapjes dr veelal meer aanduiding cn teken, d.v. weergave en beeld zijn geworder. Maar de atmosfeer, de aanwijzing van het jaargetijde, is goed getroffen, het blauw-grijs van sommige stadsge zichten, soms haast monochroom, heel als binding iets fascinerends. In d< compositie treft men nogal eens her halingen. om niet te zeggen Iets stereo tieps. Het is o.a. dit. dat de achter grond. huizenrij of bomenallee. bestas'- uit ccn naar voren spits toelopende pun'. om dan naar rechts cn links gaandewe? in 't verschiet te verdwijnen; een vorr die doet denken aan de boeg van e«-' schip. In elk geval levert deze tentoon stelling iets om over na te denken ur men mag deze 70-jarige pater Hoogland dankbaar zijn, dat hij hier uit zijn isolement is getreden. DRAADPLASTIEK De poppen van Overbosch zijn inder daad knap. De lijnen worden uit draaöj plastiek samengesteld en zijn zo, dat zij het type, bij de koppen behorend, wonderwel weergeven. Koppen en han den soms ook een ander gedeclt® van het lichaam zijn uit kurk ge* sneden, materiaal dat heus niet zo ge' makkelijk is te bewerken, maar dat in de handen van Overbosch tot in details gedwongen wordt naar zijn wil. Door toevoeging van enkele kleuren weet hij in gelaat en handen een expressie te bereiken, die voor een poppen- kunstenaar zeker niet alledaags is. Hel is geen gemakkelijke stereotiepe charge die hij zoekt, maar werkelijk de uit beelding van een type; van een inner lijke wereld, van een mens. hetzij de:® bedelaar. Pierrot, Don Quichot (mijf-i inziens te veel een Spaanse Grandel. of rattenvanger is. Een atmosfeer van weemoed en eenzaamheid weeft zie*1 om de knielende gestalte van Baptist® (Les Enfants du Paradis) en een oubol lige deftige humor treedt uit de Enge1' se butler- cn Pickwikkoppen. Over bosch snijdt ook koppen, die als sier- stoppen kunnen dienen; men kan daar uit zien boe gemakkelijk hjj de mense lijke physionomie beheerst De aankle ding van zijn poppen is verfijnd zond*' al te geraffineerd of ie geparfumsw-l te zün. C. A. S.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2