Van foutea moeten 1 luchtoorlog boven korea wij leren Amerikaanse verliezen groter dan Chinese W oniiignood in Zelfkant nijpend probleem Mr jonkman voorzitter Eerste Kamer Slachtoffer Helleveeg terroriseerde haar hele gezin Zestig jaar lief en leed in de hoofdstad Tijdelijk geen sla naar België Bedrijfshoreca pleit voor bevordering Duits tourisme Koninklijk bezoek aan Luxemburg Drukke afscheidsreceptie van prof. dr R. Kranenburg Beroep der zeven nazi's verworpen Bezorgdheid voor huisbrandkolen Tactisch protest van Bonn in Saar-kwestie Comité voor reis van Van het Reve zoeklicht op Inmenging in Teheran TToonsaag 30 Mei 1951 3 F)E rapportan van de Parlemen- ■A-Maire Enquêtecommissie blijven elkaar met de regelmaat van een klok opvolgen. Zij tonen met weer galoze openhartigheid onze fouten en het is een uitgemaakte zaak. dat de openbaarmaking van deze fouten niet geschiedt om leedvermaak op te wekken, maar om er van te leren. Niets is thans harder nodig en men gaat er de democratie des te ster ker om waarderen, dat zij het is. die onverhulde publiciteit van vele onaangename zaken heeft mogelijk gemaakt, die onder elk ander re gime de doofpot waren ingegaan. Zo en niet anders zullen wij te genover deze rapporten met hun naakte feiten moeten staan. Soms zal dit moeilijk zijn. en zeker voor de kleine man, die in die donkere jaren heeft gestreden, of alleen maar geleden en die nu nogal eens het gevoel moet krijgen, dat er met zijn belangen en zijn idealen is gesold. Bittere pillen blijven hem niet be spaard. Van menig potje, dat op t vuur heeft gestaan, stijgen kwalijl> riekende dampen. Van hooggeplaats te personen, voor wie hij bewonde ring of achting heeft gehad, blijft soms niet veel hoogs meer over. In bepaalde kampen op ons grond gebied heerst daarover vreugde. De krijgslieden uit deze kampen had den in de bezettingsjaren dikwijls andere zaken aan het hoofd en een enkele keer waren zy toen niet meer dan voetknechten, die harts- tochtelijk meezongen in het koor I van V is victorie en Duitsland wint op alle fronten. Na de bevrijding hebben deze lied-en enige tijd moe ten 2wijgen. maar nu de rapporten van de Parlementaire Enquêtecom missie worden gepubliceerd, zien zij hun kans schoon om de fiolen van hun toorn over door hen gehate personen uit te storten. Het was allemaal wel te verwach ten. Deze heldhaftige lieden vergeten alleen, dat de fouten van bepaalde regeerders in Londen of de eigen gereidheid van een generaal verble ken bij de rol. die zijzelf eens heb ben gespeeld. Wij weten het nu al lemaal wel. de bezettingsjaren wa ren in vele opzichten ondraaglijk en de maanden, die onder M G. na de bevrijding volgden, dol. Er 'zijn na de bevrijding excessen geweest on het is goed. dat de hand in eigen boezem wordt gestoken door daar op te wijzen. De excessen worden daarmede niet ongedaan gemaakt en dat is een schrale troost. Maar wel vormen ze een waarschuwing en als wij er ons thans voor schamen is dit appèl'aan ons verantwoordelijk heidsgevoel niet vergeefs geweest. Eigenlijk zou iedere Nederlander van deze rapporten moeten kunnen kennis nemen. Hem zal niet al'een een nogal sensationele blik achter de schermen gegund worden, hem zal ook duidelijk worden welk een ontzaglijke moeite en inspanning het soms kostte om temidden van vaak alom heersende verwarring en zich opstapelende misverstanden een lijn te vinden, die rechter naar het doel leidde. En wie, die de oor log en zijn gevolgen in het vader land aan den lijve ondervond, kan niet meepraten over verwarring en misverstanden? Welnu, dit maakt het oordelen milder. Geallieerde luchtmacht is echter vele malen actiever WASHINGTON. Generaal Vandenberg heeft Dinsdag voor de ver enigde Senaatscommissies ontkend, dat hU het niet eens zou zijn geweest met de politiek van de V.N. De republikeinse senator Hickenloper had nl. opgemerkt dat generaal Vandenbcrg even critisch tegenover de Koreaanse politiek der V.N. had gestaan als MacArthur, hetgeen z.i. de vraag opwierp of Vandenbcrg ontslag zou moeten nemen of van zijn functie ontheven zou moeten worden. DEN HAAG. Hoewel voor de uitvoer van Nederlandse sla naar België een minimumprijs van 10 cent per krop is vastgesteld, bleek het Nederlandse aanbod de ver koop van in België geteelde sla ernstig te hinderen. Daarom heb ben op Nederlands initiatief beide landen overleg gepleegd en is be sloten de uitvoer van het Neder landse product enige tijd stop te zetten. Zodra de top-aanvoer van Belgische sla voorbij is, zal de ex port van Nederlandse sla kunnen worden hervat. Men verwacht zulks binnen een week. Amerikaans ere-doctoraat voor Adenauer BONN. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de universiteit van Bonn heeft de president van de universiteit van Maryland. Byrd, de West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, en de Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy, tot ere-doctor in de rechtswetenschappen benoemd. De West-Duitse bondspresident. Heuss, kreeg het ere-doctoraat in de letteren. De rector magnificus van de vrije universiteit van Berlijn, irofessor von Kress, en diens col- ega van de universiteit van Bonn, professor Friesenhahn, viel een ge- ïjke eer te beurt wegens hun ver diensten voor de opvoeding in Duitsland. Vandenberg gaf toe in Maart een artikel geschreven te hebban, dat de Amerikaanse luchtmacht bijna waardeloos was gemaakt, toen ..de V.N. in een poging om een diplo matieke breuk met de Chinese com munisten te voorkomen een offen sief aan de Jaloe verbood". .Ik zet te het gevolg van een militaire actie uiteen", aldus Vandenberg, „ik verdedigde er geen." De republikeinse senator Know- land vroeg naar aanleiding van de door de V.N. gepubliceerde berich ten. dat tot 13 Mei de V.N in Ko rea 212 vliegtuigen verloren had den tegen de communisten 149, waardoor de verliezen van de V.N. zoveel groter waren. Vandenberg zei. dat de luchtactiviteit van de V.N. ongeveer 500 procent groter DEN HAAG Daar het toene mend aantal Nederlanders, dat zijn vacantie in het buitenland door brengt. de bezettingsgraad der Ne derlandse hotels in de toekomst zal doen dalen, doet de Bedrijfshoreca een dringend beroep op de minister van Buitenlandse Zaken om het Duitse toerisme naar ons land te bevorderen in het bijzonder door snelle verstrekking van visa. Deze aangelegenheid dringt des te meer. waar andere landen, alle pogingen in het werk stellen om de komst van Duitse toeristen te bevorderen. is dan die van de Noordelijken en dat dezen hun luchtmacht niet in zetten tegen de landstrijdkrachten van de V.N. Volgens de generaal is de opzet van de V.N. in Korea om zoveel mogelijk Chinese communist-en te doden en op zijn minst een status quo te scheppen, waar de Zutd- Koreanen minstens gelegenheid zou den hebben zich te herstellen en de aanvallers naar het Noorden te dringen. „Evertsen" Vrijdag terug in Den Helder DEN HAAG. Hr. Ms. torpe- doboot jager .Evertsen' wordt Vrij - dagavond 1 Juni ter rede van Den Helder verwacht. De volgende middag om twaalf uur meert deze bodem af nabij de Atjehloods, achter in de haven van Nieuwe- diep, waarmee de thuisreis uit de Koreaanse wateren dus zal zijn volbracht. De nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman (midden links) in geanimeerd gesprek met de aftredende pre sident prof. dr Kranenburg, tij dens de receptie die Dinsdag in het gebouw van de Eerste Ka mer werd gehouden. In het mid den mevr. Kranenburg, geheel links jhr mr Beelaerts van Blok land, vice-voorzittcr van de Raad van State; rechts de voor zitter van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst LUXEMBURG. Het officiële program van het bezoek van de Koningin der Nederlanden en Prins Bernhard aan Luxemburg van 19 tot 21 Juni is ais volgt samenge steld: Dinsdag 19 Juni te 16 uur: aan komst in de luchthaven van Luxem burg Ontvangst door de Groother togin en de Prins van Luxemburg. Op het paleis ontvangst van het corps diplomatique, 's Avonds gala maaltijd. gevolgd door receptie. Woensdag 20 Juni: bezoek aan de walserij te Dudellange. Lunch aan geboden door de Koningin en Prins Bernhard in het Nederlandse gezant schapsgebouw. Neerleggen van een krans bij het gedenkteken. Ont vangst op het Nederlandse gezant schap van de Nederlandse kolonie, 's Avonds receptie in het stadhuis. Toneelvoorstelling door de „Com pagnons de la Scène". Donderdag 21 Juni: 's Ochtends bezoek aan het sanatorium te Vian- den. 's Namiddags bezoek van de Prins aan de Hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxem burg. op het kasteel van Berg. Te 17.30 uur vertrek van de luchtha ven van Luxemburg. Landdrost Dassen critiseert onthouding van steun door onze regering DEN HAAG. De gebieden welke door de grenscorrecties van 1919 by Nederland zun getrokken vertoonden by de overname duidelyke sporen van een Duitse regcringspolitick. die sedert het einde van de oorlog steeds volledig rekening hield met de waarschijnlykhcid van grenscorrecties in deze streek, aldus zei dezer dagen in Hotel Centraal voor een grote schare leden van de Limburgse Culturele Kring in Den Haag. de landdrost van de Zelfkant, Hub. Dassen. De toestand waarin met name de Zelfkant ver keerde na de overneming van dit gebied was dan ook als verwaarloosd te kenmerken, aldus de landdrost. Vooral de woonruimte vormde op het ogenblik van de grenscor rectie in het gebied van de Zelf kant een zeer nijpend probleem. Dank zij grote eigen inspanning van de bevolking van dit gebied, wordt thans langzamerhand de toestand iets beter. Landdrost Das sen had echter ernstige critiek op het feit. dat in Nederland van overheidszijde thans nog steeds geen steun aan de bevolking wordt gegeven voor de oplossing van het huisvestingsprobleem. Doordat cle Duitse financieringsregeling voor de wederopbouw eerst een maand voor de grenscorrectie van 1949 gereed was gekomen, konden de DEN HAAG. Mr. J. A. Jonkman is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, als opvolger van prof. dr. R. Kranenburg, die in ver band met zijn op 1 Juni ingaand lidmaatschap van de Raad van Sta te uit de Eerste Kamer treedt. Mr. Jonkman werd in Utrecht ge boren; hij studeerde in Leiden, waar hij op een Indonesisch onderwerp promoveerde. In Indonesië bekleed- de hij verschillende functies bij de rechterlijke macht. Van 1927 tot 1931 was mr. Jonkman lid van de Volksraad, waarvan hij in 1940 voor zitter werd. Op 1 Juli 1946 werd mr. Jonkman minister van Overzeese Gebiedsdelen in het kabinet-Beel. in welke functie hij in 1943 werd opgevolgd door mr. Sassen. Op de druk bezochte afscheids receptie. die de scheidende presi dent Dinsdagmiddag hield, kwamen vele vooraanstaande gasten prof. Kranenburg en zyn echtgenote dc hand drukken. Tot hen behoorden o a. minister president Drecs met een aantal le den van het kabinet, zeer vele Eer ste en Tweede Kamerleden, de vi ce-president en leden van de Raad van State, verschillende diplomaten, de president van de Hoge Raad. de burgemeester van Amsterdam en de Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland en Utrecht. WASHINGTON. Dinsdag heeft de federale rechter Bastlan bekend gemaakt, dat het districtsgerechts hof niet gerechtigd was het beroep van de ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in behandeling te nemen, omdat de V.S. van juri disch standpunt bezien nog met Duitsland in oorlog zijn. Het Maan dag verleende uitstel stelt de ter dood veroordeelden echter in staat bij het Amerikaanse Hof van Appèl beroeD aan te tekenen. bewoners van de naar Nederland gecorrigeerde gebieden geen profijt trekken van deze Duitse regeling. Nadat zij bij Nederland waren ge trokken kregen zij echter evenmin een steun van de Nederlandse fi nancieringsregeling. Gevolg is. dat deze bevolking, die alles behalve welvarend kan worden genoemd, zelf de bijzonder hoge bouwkosten moet dragen, die eigenlijk boven hun krachten gaan. Landdrost Dassen noemde dit een weinig fraaie politiek van de over heid. Niettegenstaande deze moei lijkheden is sedert de overneming van dit gebied voor ongeveer 425.000 gebouwd in het gebied van 'de Zelfkant. In totaal is in dit door de oorlog zwaar getroffen ge bied na de Duitse capitulatie voor ongeveer 1.2 millioen gulden aan bouw- en herbouwkosten besteed. De woningtoestanden in de Zelf kant zijn nog altijd erbarmelijk, aldus landdrost Dassen Ruim 47% van de bevolking is tot samenwo ning gedwongen. Ruim 100 gezin nen van 5 en meer personen, te zamen 10% van de bevolking uit makend, wonen in ten hoogste drie kamers. DEN HAAG. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer, over de begroting 1951 der Staatsmijnen, merken verschelden leden op. dat de Wilhelmlna-Sophia en de Do- maniale mijn, vergeleken bij an dere mijnen, slechts een geringe productie te zien geven. Deze gang van zaken vervult hen met grote zorg met het oog op de voorzie ning van huisbrandkolen. Gaarne zouden zij vernemen, of van deze mijnen voor 1951 een gunstiger resultaat is te verwach ten. Een sport voor alle rangen en standen, die zeepkistenraces.' Prins Ingolf van Denemarken, het 11-jarige zoontje van kroon prins Knud, is ook al een en thousiaste coureurgeworden. Hier drukt hij de hand van Hans von Gisse 1 Giesslingen (rechts), die hij zojuist in de Deense zeepkisten-derby, gehou den bij Frederiksborg, verslagen heeft. Let op de koninklijke kroon, die de „wagen" van dc prins kenmerkt. (Bnzondere correspondentie) BONN. De bondsregering heeft, om de oppositie de wind uit de zeilen te nemen, nog aan de voor avond van de debatten over het Saargebied in de Bondsnota een nota aan de drie Westelijke mogend heden gericht, waarin op de van Franse zijde ten aanzien van dc Saar ondernomen acties wordt ge wezen en verlangd wordt, geen han delingen in het Saargebied toe te laten, die op een definitieve beslis sing omtrent het Saargebied door ccn toekomstig vredesverdrag voor uitlopen. Deze stap komt niet onverwacht nu de reactie van de oppositie na het verbod der democratische partij van het Saarland zulke heftige vor men aangenomen heeft, doch het protest van de Bondsregering, dat aan de drie Hoge Commissarissen gericht werd, is in gematigde ter» men gesteld en zou er slechts toe moeten dienen om als argument in het grote debat over de Saarkwes- tie te worden gebezigd. Men moet niet vergeten, dat de oppositie der socialistische partij in deze kwestie grote kansen heeft en dat dr Schu macher er op kan speculeren min stens een hele reeks afgevaardigden uit het regeringskamp aan zijn kant te krijgen. Tf ANN ACHT werd ik wakker door een droef gejammer, dat uit de huiskamer kwam Ik stond op, nam mijn geweer en u'ierp de deur open met een moedig: „Handen op wie gij ook zijL'" In de leunstoel zat een spook en weende bitter. „O meneer!", riep het, met traande lakens overeind sprlngiftd. „Wat iaat u me schrikken". „Dat is doorgaans niet mijn be doeling, doch meestal de uwe", ant woordde ik geprikkeld. Het spook zweefde bedremmeld naderbij. „Wees astublieft niet boos op my, meneer,, smeekte hij hol „lk ben hier waarachtig niet met kwade be doelingen. Wij spoken mogen van onze bond niet eery in gezinnen met kinderen komen „Waarom houdt u zich dan niet aan uw voorschriften?" vroeg ik ge belgd. Als u er niet zoop los leefde, zou ik nu nog slapen." Het spook nam zijn hoofd af, ten einde zich met een tip van zijn la ken de tranen uit dc ogen te kun nen irissen. „Uit nóód kom ik hier", riep het. ,Er zijn veertigduizend en twaalf erkende spoken in Nederland, me neer Voor de oorlog leidden we ccn herenleventje. We hadden onze ver eniging, onze toeslag voor koude nachten, onze bonte avonden o» het kadaster, ons orgaan, het weekblad Boe" en bovenalwe hadden werk genoeg. In de stad vond je lege huizen bij de vleet en kwam je op leeftijd dan trok je naar het platte land en lieD je rustige rondetjes in de ccn of andere verlaten molen o] onbewoonde boerderij met van die gezellige piepdeuren. Maar nou... Het spook zweeg even en zuchtte zo dtcp, dat zijn textiel opfladderde. „Kom er eens om, vandaag dc dag", hervatte hij. „Een leeg huis? Meneer, ze lachen je uit, als je bij het coórdinatiebureau van dc bond komt Sinds de oorlog heb ik in een oude tramwapen gehokt i k me neer. een vakman met alle diploma's en het maximum aantal dienstjaren. Goed, ik heb niet geklaagd, al is het wel eens moeilijk je te beheersen als ie ziet hoe jonge prutsers, die een kruiwagen hebben, hele kastelen krijgen toegeivezcn. Ik heb altijd tegen mezelf gezegd„wees tevreden met wat je hèbt." Maar gistermid dag...." Opnieuw begon het spook te schreien. „Wat gebeurde er?" vroeg lk in spanning. .Er kwam een jong getrouwd stel letje", riep hij. „En dat vestigde zich in mijn tram. Ze hebben er meube len in gesleept. En een gramofoon met jazzmuziek. Stel u die herrie vóór.' Ik heb „boe" geroepen en met de kettingen gerinkeld, maar ze hóórden me niet eens. Nou toen ben ik maar weggegaan. De hele nacht heb ik lopen dwalenik wist niet waarheenen daarom.... ach meneer, zou het niet mogelijk zyn dat u een héél bescheiden plaatsje.Ik zal niet lastig wezen. Ik zou de kinderen naar school kunnen brengen Ik heb hem maar genomen. Als bovenlaken. KRONKEL. DEN HAAG. Binnen enkele dagen is dc ondertekening te ver wachten van het cultureel accoord tussen ons land cn de Unie van Zuid-Afrika. Schaars materiaal voor Amerika's bondgenoten WASHINGTON. Wilson, het hoofd van de Amerikaanse econo mische mobilisatie heeft de rege- ringsbureaux voor defensie opge dragen om een billijke uitvoer van schaarse goederen te verzekeren naar de landen, die mede het com munisme bestrijden. Wilson zei, dat men zo nodig aan de Amerikaanse producenten voorschriften, b.v. betreffende prioriteit en levering, moest geven teneinde te waarborgen, dat be vriende naties die materialen ont vingen, welke zij nodig hebben voor hun defensieprogramma cn hun primaire economische behoef ten. Moederdwong dochters en schoonzoons tot diefstal en roof (Van onze correspondent) ARNHEM. Ruim twee uur heeft de Arnhemse rechtbank zich bezig gehouden met dc behandeling van een zaak tegen de vyftigjarigc huis vrouw J. v. d. D.J. uit Woczlk by Wychcn, die volgens dc officier van Justitie dc oorzaak was van heel veel ellende in haar gezin, zy regeerde in plaats van met dc scepter met dc terreurknots, aldus mr. W. de Vries, en niemand waagde het haar bevelen te negeren. Noch haar beide dochters, noch de belde schoonzoons en de vader hadden iets ln te brengen bij deze helleveeg, die het terroriserende middelpunt vormde in haar woning. Gelastte moeder, dat er kleding- 71NGENDE en feestelijk-juichende verpleegsters in kraakheldere witte schorten, saamgegroept bij bouquetten en manden met fleu rige bloemen... op de zalen, in frisse bedden, glunder-luisterende pa tiënten, die door de radio delen in alle vreugdedit beeld bood deze week het Amsterdamse Wilhelmina gasthuis, dat, zestigjaar reeds, lijdelijk tehuis was van eindeloze stoeten zieken en zorgenden. Wil helmina, het tien jaar oude koningskind, legde in 1891 (eerste officiële daad) de grondsteen voor het ziekenhuis en zette, met kinderlijke hand, haar naam op een oorkonde juist op de plaats, die freule van de Poll met een potloodlijntje had aangegeven. Sindsdien spreekt Amsterdam van het Wilhelminagasthuis of, kortweg, het W.G. En die naam werd een begrip in de hoofdstad, óók in de tijd, dat de bezetters de naam „We ster gasthuis" geboden. Talrijke autoriteiten voerden bij dit jubileum het woord, maar méér, dan met woorden, spreken handen een taal. De zorgende handen dier ontelbaren, die in een tijdsverloop ten zestig jaren tranen wisten en leed verzachtten. Oor en hart Televisiestoottroep MAT het hart klanken vangt, die K* 1ND van deze maand vertrek- bet oor niet bereiken, weet elk ken naar Engeland: Willy van te der Vereniging tot bevordering Hemert en Ben Steggerda van de der belangen van Slechthorenden. VARA, Ger Lugtenburg en Jan van Zaterdag 2 Juni zal „Ons Landhuis" Herpen van de AVRO, Peter Koen 1e Lunteren weer reünisten uit het en Dick Simons van de NCRV en gehele land herbergen, die o.m. wed- J. Delfgauw en B. Mettrop van de "rijden en spelen op het program- KRO. Acht knapen, die hun ogen en hebben staan. Doch, na alle be- oren de kost gaan geven op een froetings- en herkenningsjool, zal er BBC-televisiecursus van drie we- aandacht zijn voor de woorden ken. Men neemt, met enige reserve de heer W. de Vries uit Utrecht, aan, dat de omroepverenigingen in flie over het vele goede werk der September met experimentele tele- leniging zal spreken. visie-programma's zullen komen. 'Alle dertien QlGNORINA Rosina Bazzoni is de naam van een ongehuwde Ita liaanse arbeidster in een spinnerij. Dat zegt U niets. Ze is 29 jaar. Nog geen belangstelling? Nu komt het een half millioen gulden heeft die Rosina Zondag gewonnen met een voetbalpool. Alle dertien winnaars had ze juist geraden... Als dat meisje niet spoedig dertien min naars heeft, dan hebben wij geen verstand van voetballen meer. Rosi na is een wees: wat ze met 't geld gaat doen weet ze nog niet. Maai heel Novara heeft, op haar kosten, al uitbundig feest gevierd. Hier en punter f IETHOORN heeft geld uit do Marshall-pot gepunterd. Het schilderachtige en waterrijke Over- ijselse Venetië kon Amerikaanse toe risten geen behoorlijke hotelaccom modatie bieden. Straks wel, dankzij Marshall. Nu nog een Gieterse Tino Rossi en de Idylle is volmaakt. Strijdig met Grondwet JEHOVA'S getuigen werden in Arnhem voor de Kantonrech ter veroordeeld krachtens het ver bod om „op de openbare weg aan kondigingen om te roepen of be kend te maken." De Hoge Raad heeft deze gemeentelijke verbods bepaling in strijd geacht met (le Grondwet. De betrokkenen zijn van rechtsvervolging ontslagen. Probleempje BELGIE heeft 2.700.000 rooklusti- gen, die gemiddeld per jaai 1.688 frank uitgeven om aan hun „trekje" te komen. Voor het een of andere geestrijke drankje wordt bij de Zuiderburen gemiddeld 2.145 frank in twaalf maanden uitgetrok ken. Getallengoochelaars hebben ge rekend, dat ccn Belg .die 15 jaar lang natje en droogje ontbeert, voor het overgespaarde geld een auto kan kopen. Daar zit wat in' Hoewel, een millioen peukjes op de weg zijn vlugger opgeruimd dan een millioen Amerikaanse sleeën. Aspergesoep ASPERGES vinden gretig aftrek 1 x en niet alleen met harde eieren en een klont natuurboter. Ze lusten ze wel rauw over de grenzen. De aanvoer op de Venlose veiling be reikte deze week een hoogtepunt van 80.000 kilo. Voor de beste soor ten werd 2 tot 2.37 betaald door de Duitse fabrieken. Tijdens de bezetting leverden de buren ons asperges op Hollandse wegen. Die kostten duurder en lagen nog zwaar op de maag ook. Pas op. slipgevaar \7 OORZICHTIG rijden by het v begin van regenval, na *»en lange periode van droogte, zegt de KNAC Ervaren automobilisten ha len bij het lezen van dit oude nieuws de schouders op. Het geldt ook niet voor U, mijnheer. Die roe kelozen en onervarenen moet nog eens op het hart worden gebonden, dat het wegdek dan (door stof, vuil en olie, die nat wordt) op een glij baan gaat lijken. Als de smeerboel er. na een gietbui, flink is afge spoeldrij dan maar raak, met verstand. Pers in Indonesië T-T ET dagblad „De Locomotief" A A heeft onder overweldigende belangstelling te Semarang zijn honderdjarig bestaan gevierd. Dit oudste dagblad in Indonesië werd in Maart 1851 onder de naam „Sc- marangs week- en advertentieblad opgericht. In 1863 werd de naam veranderd in „De Locomotief' ter gelegenheid van de opening der spoorlijn naar de Vorstenlanden. Journalisten, die naam maakten, zijn er in de loop der jaren talrij* aan verbonden geweest. Nieuwe lente, oud geluid I-I ET Tuschinski-concern besloot A A met ingang van 1 Juni in het Tuschinski-theater te Amsterdam wederom „levende muziek" te bren gen. Een nieuw orkest van 17 leden zal. o.l.v. Anton Kersjes, in de bak komen te zitten en geloof maar dat die jengens spelen zullenOok variété-attracties worden geënga geerd, de nodige contacten zijn al gelegd. Daggloei lippenstift? T-T ET is u waarschijnlijk niet ont- -LJ-gaan, dat er de laatste maanden eigenaardig fluorescerende reclames in stad en dorp hangen? Door de stijgende belangstelling voor die merkwaardige verf is te voorzien, dat over een poosje heel Nederland er reclame mee maakt. Het blijkt een nieuwe Amerikaanse uitvinding te zijn. „Day glo" heet het daar en wij noemen het maar „dag-gloei". Deze verf wordt onder een zeer ho ge temperatuur gemaakt. Het ge volg is. dat de kleuren het licht opzuigen en dit weerkaatsen. Alle pogingen, ook van chemici, na te gaan hoe de verf wordt gemaakt, zijn tot dusver mislukt. Hoewel er nagenoeg geen devie zen voor zijn. stroomt de „day glo" ons land binnen. Als nu maar geen onderneming op de gedachte komt deze verf bij de fabricage van lip penstiften toe te passen! stukken gestolen moesten worden op de Nijmeegse markt, dan renden de belde meisjes al, voordat zij goed en y/el uitgesproken was en gaf schoonmama te kennen, dat zij best een zootje vis lustte, dan had geen van de beide schoonzoons het lef om zonder vis thuis te komen. Op die manier dwong deze feeks haar huisgenoten tot diefstal en roof cn bovendien preste zij elk van hen tot het plegen van onzedelijke hande lingen. In een scherp requisitoir laakte de officier van justitie haar optre den en hy requireerde een gevan genisstraf voor de tijd van drie jaar. De schoonzoons, dochters en vader hoorden straffen tegen zich eisen, die varieerden van een jaar onvoorwaardelijk tot twee maanden voorwaardelijk. Uitspraak over veertien dagen. AMSTERDAM. Er is een co mité gevormd, bestaande uit D A. M. Binnendijk. Han G. Hoekstra, mr M. Nyhoff. dr E. du Perron de Roos. dr G. Stuiveling en M. Vasalis, dat zich ten doel stelt het bedrag in te zamelen, dat in de vorm van een reisbeurs aan de jonge schrijver G. K. van het Reve was toegekend door de staatssecretaris van O., K. en W. Zoals men zich herinnert, heeft deze de reisbeurs later ingetrok ken. Aangezien gebleken is, dat de grootst mogelijke meerderheid der jury, die het advies aan de staats secretaris uitbracht, van mening was, dat de inzending van Van het. Reve verreweg de beste was, ach ten de leden van het comité net van belang deze veelbelovende auteur toch in staat te stellen tot een reis. Bijdragen om het bedrag van 2000.bijeen te brengen kunnen worden gestort op postgiro 146846, ten name van de heer D A. M. Binnendijk, Frans van Mie risstraat 69. Amsterdam, met ver melding van „ten behoeve van G. K. van het Reve". BUENOS AIRES Torino, mede eigenaar van het te Salta gevestigde dagblad „El Intransigente", waar van het bedrijf in Januari door de Argentijnse congrescommissie geslo ten werd, is Dinsdag gearresteerd wegens „oneerbiedige houding" te genover de politie. ingtiTiiiriii.iiiw'rnjiiFinrynnnnifnjrmfnininiTnrjmTmirnnnaiijiijpniiBTniiiB r T~)e spanning om de Perzische olie nadert thans snel haar hoogtepunt, en bedriegen de voor tekenen niet, dan zal dit bestaan uit het wonder, waarop men in Londen - en in Londen waariyk niet alleen! - zo vurig hoopt: de vorming van een regering in Teheran, die, meer be zonnen dan het fanatiek nationalis tische regiem van Mossadeq, ten minste bereid zal zijn, met do Brit ten aan de conferentietafel te gaan zitten, ten einde de mogelijkheid van een beide partijen bevredigends regeling te bespreken. Lang, bijna al te lang, hebben de regeringen van Engeland en Amerika geaarzeld hun invloed te Teheran in die zin gel dend te maken. Een welhaast zieKe- lyke angst, bijzonder sterk aan Amerikaanse zijde, om zich in de binnenlandse aangelegenheden van een bevriende mogendheid te men gen, weerhield Londen en Washing ton bijna twee maanden van deze stap, tot men ten slotte de dringen de noodzakelijkheid ervan niet lan ger kon ontkennen. Immers, de bei de andere mogelijkheden, die de Britten openstonden: een accepte ren, z\j het ook onder allerlei pro testen, van het Perzische naastings- bcsluit of gewapend verzet daarte gen zouden de verschrikkelijkste consequenties met zich slepen. Het eerste zou op de duur zo goed als zeker leiden tot de economische en politieke ineenstorting van Groot- Brlttannië, hetgeen het einde van het Atlantisch bondgenootschap zou betekenen. Het tweede zou maar al te gemakkelijk een Koreaanse" si tuatie op de zoveel gevaarlijker Per zische bodem kunnen scheppen. De ze omstandigheden zijn het, die de Brits-Amerikaanse Inmenging in de Perzische zaken, waardoor wellicht nog zal worden verhinderd, dat Groot-Brittannië tot de grimmige keuze tussen nietsdoen en het zen den van troepen gedwongen wordt, volkomen rechtvaardigen. Want het gaat in Perzië niet maar om wat olie, doch om de hoogste machts politiek. waarvan de toekomst van de wereld afhangt.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3