Broodprijsdebat in de Kamer eindigt met schorsing België bereidt kroning prins Boude wijn voor Ons land kan grote rol spelen bij scheepsbouw Nachtelijk schijngevecht met groots „vuurwerk" Zeg niet achV\ maar neem uw hoecl af Verleden NVY wil beslissing over ïooncompensatie Minister Mansholt betwist dat broodprijzen te laag zijn r~ Moeilijkheden in de schoenindustrie Stembussucces voor Ierse regering Wederom invasie van Helgoland r Welkom Twee branden in Amsterdams binnenstad Vrijdag 1 Juni 1951 3 (Van onze parlements-rcdactcur) DEN HAAG. De interpellatic-v. d. Wetering (CHU) naar de vor ming en vaststelling van de broodprijs is op ietwat verrassende wijze ge ëindigd. Nadat de interpellant en minister Mansholt elkander met cijfers hadden bekogeld, besloot de Kamer, op voorstel van de heer H o o y (KVP) omdat deze cijfers nadere bestudering vergden, de beraadslagingen te schor sen. Aan de minister werd verzocht een nota aan de Kamer over te leggen; deze zal door de middenstandscommissie der Kamer worden bestudeerd en zij zal. zo stipuleerde de voorzitter voor het zomerreces verslag moeten uitbrengen. Of dan de interpellatie-v. d. Wetering nog zal worden voort gezet, is de vraag. Of dit resultaat nu het door de interpellant beoogde was. staat buiten onze beoordeling. Wij den ken zo dat hij zich er meer van had voorgesteld. Zijn vragen wa ren er immers op gericht om het voorgeschreven prijsverschil tus sen volks-, wit- en bruinbrood weg te vagen fn ook het prijsverschil voor volksbrood in de steden en in de provincie te laten verdwijnen. Maar bovenal om de maximum prijs voor volksbrood te laten be palen door de kostprijs, vermeer derd met een redelijke winstmarge. Dit alles met een beroep op het verlies dat de bakkers op het volksbrood zouden lijden. Doch slechts op één punt kwam de minister hem tegemoet; deze wilde de invoering van een ver- schillenrekening in overweging ne men. Doch overigens ontkende de heer Mansholt aan de hand van een accountantsrapport, dat na overleg met de Bakkerij-Stichting in 1950 was opgesteld, dat er een noodtoestand in de bakkerij was. Niet werd ontkend, dat de gezins inkomsten «door de jongste kost- ZOEKLICHT Ol' Geen haast bij de Russen AAN het engelengeduld, dat de Westelijke vertegenwoordigers op de conferentie van de plaats vervangers der Grote Vier in Parijs hebben betracht, is ten slotte, na drie maanden palaveren over een. agenda, een einde gekomen. Wi- sjinsky is uitgenodigd om dan maar zonder een door alle betrokkenen goedgekeurde lijst van te bespre ken onderwerpen met Acheson, Morrison en Schuman aan de ver gadertafel te gaan zitten. Waar schijnlijk zal de Rus de invitatie wel aanvaarden. Dat daarmede dan veel gewonnen zal zijn, is echter hoogst problematisch. Het is mo gelijk. dat het Moskou, toen het in dertijd het initiatief tot een nieu we conferentie der Grote Vier nam. daarmede volkomen ernst was. De mislukking van zijn ongetwijfeld vérstrekkende plannen in het Ver re Oosten, ten gevolge van het in grijpen der Verenigde Naties in Korea, de consolidering van het At lantische front, waarmede het Wes ten op de Noord-Koreaanse agres sie reageerde, hebben het Kremlin beslist op het denkbeeld moeten brengen, dat het beter zou zijn de zaken niet op de spits te drijven en door het aanbod van een soort wa penstilstand de eindelijk op gang gekomen herbewapening van het Westen te remmen. Waarom het Rusland in de eerste plaats te doen geweest is, was zo goed als zeker de voorgenomen in schakeling van Duitsland in het Westelijke defensicstelsel te verhin deren. Nog in het begin van het jaar was het in ieder geval bereid om een afzien va.i de Westelijke mogendheden van Duitslands remi- litarisatio met aanzienlijke conces sies te kopen. Maar de tegenstand van Parijs èn Bonn tegen de Duit se herbewapening heeft de schep ping van Duitse militaire eenheden naav- een verre toekomst verscho ven Bovendien is ook de herbewa pening van Engeland. Frankrijk en de overige West-Europese leden van het Atlantisch pact achtergebleven bij het daarvoor in de herfst van het vorig jaar te Brussel vastge stelde tempo. Onder deze omstan digheden. die de militaire opper macht van het Sowjet-imperium nog lange tijd garanderen, is het geen wonder, dat de Russen des noods nog wel wat met het Wes ten willen praten tot een open lijke breuk wensen zij het kennelijk niet te laten komen maar bij een werkelijke overeenkomst geen haast meer hebben. prijsverhoging verminderd waren. Doch een daling voor de kleine plaatsen in Drente van 5314 tot c209en in de grote steden van 9439.— tot 8813— achtte hij niet zodanig, dat hij aan de wensen van de heer v. d. Wetering tegemoet wilde komen. Het geschil tussen beiden liep voornamelijk hierover, dat de heer v. d. Wetering de volksbroodprijs op zich zelf wilde beschouwen, terwijl de minister, getrouw aan LSK redden mensenleven op Ameland NES (Ajrieland). Donderdag ochtend, nadat de boot van Ame land naar de vaste wal vertrok ken was, kreeg de schipper O. Metz een maagdoorbraak. De dok ter achtte een directe overbren ging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Daar de eerstvolgende boot pas 's avonds om 7 uur ging, zon den de L.S.K. van de vliegbasis Leeuwarden een Dominitoestel naa- het vliegveld te Ballum (Ameland) om daar de patiënt af te halen. Door deze snelle verbinding kon de heer M. binnen een uur in het ziekenhuis te Leeuwarden worden opgenomen. Gallupinstituten-congres in Nederland AMSTERDAM. Van 2 tot en met 7 September a.s komen de di recteuren dor Gallupinstituten over de gehele wereld in Nederland bij een. Aan dit congres, dat eens per twee jaar wordt gehouden, nemen leiders van instituten in de V.3 Canada, Australië en acht West- Europese landen deel. De organi satie is ditmaal in handen van het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie. De plaats, waar het congres gehouden wordt, kon men ons nog niet mededelen. de practijk in de landbouw, de be drijfsresultaten als geheel wilde beoordelen. De niet-sterke repliek van de interpellant bestond nu voornamelijk in het betwijfelen van de juistheid en geldigheid van de cijfers van de bewindsman. Hij gaf toe dat die een nadere bestu dering vergden. En wij hadden de indruk dat 't voorstel Hooy hem uit een vrij lastige positie verloste. Voorlopig maakte zijn interpellatie geen geslaagde indruk, doch voor een billijk oordeel moet men h'et resultaat van de arbeid der mid- denstandscommissië afwachten. NIJMEGEN. Donderdagmid dag had de minister van Economi sche Zaken een zakelijke confe rentie met de heren Mannaerts uit Tilburg, voorzitter van de fe deratie van Schoenfabrikanten in Nederland en de heer P. Scheeren. directeur van de Robinson-schocn- fabrieken te Niimegen. Het wach ten is op een uitspraak van de door de minister ingestelde com missie inzake de winstmarge. Nij megen heeft nog geen inwilliging gekregen in tegenstelling met Brabant van zijn verzoek om de wachtgeldregeling en werktijd vermindering te mogen invoeren. Nederlanders, omgekomen in Duitse gevangenschap DEN HAAG. In een bijvoeg sel van de Nederlandse Staats courant van Donderdag is opgeno men een lijst met ongeveer 450 namen van personen, van wier overlijden vanwege de minister van Justitie aangifte is gedaan oij de ambtenaren van de burgerlijke stand in de desbetreffende gemeen ten. Het betreft hier hoofdzakelijk personen, .van wie wordt aangeno men dat zij gedurende de oorlog in Oswiecim (Polen) zijn omge komen. Troonsbestijging van jonge koning waarschijnlijk begin October (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. De voorzitters van de Belgische katholieke, socialistische en liberale partijen, resp. de heren Lefèvre, Max Busct en Motz, zijn Don derdag. door koning Leopold III op het paleis te Laken ontvangen, nadat de dag te voren premier Pholien daar reeds een bezoek had gebracht. Daarmee zgn de besprekingen begonnen, die tot doel hebben de op handen zijnde troonsbestijging van prins Boudewijn en wat daarmee samenhangt te regelen op basis van een accoord tussen de drie grote partijen. Volgens het besluit, dat Leopold III Laken is gekomen .te doen treffen in DUBLIN. Bij de algemene ver kiezingen in Eire heeft de rege ringscoalitie van de aftredende mi nister-president John Costello, sa men met de Onafhankelijken, vol gens de tot nu toe bekende uitsla gen 67 zetels in het parlement be haald. Dat is tien zetels meer dan de partij van Eamon de Valera. PRODUCTIE IN ATLANTISCH VERBAND Fer doorgevoerde standaardisatie zou productie kunnen remmen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Donderdagmorgen kwam de heer William R. Herod, coördinator van de Noord-Atlantische verdedigingsproductie, in ons land om een onderzoek in te stellen naar het Nederlandse industriële potentieel, de bijdragen die onze industrie aan de Atlantische verdediging kan leveren en de behoeften, waaraan voldaan moet worden. Ook de burgerlijke eco nomie zal hij in zijn onderzoek betrekken. Een dergelijk onderzoek wordt door de Defense Production Board in alle Europese landen van het Atlan tische Pact ingesteld om een totaal overzicht te verkrijgen, waarop de verdedigingsproductie kan worden gebaseerd. na de koningscrisis van het vorig jaar heeft genomen, zal de kroon prins hem opvolgen, als deze meer derjarig wordt. Aangezien de prins 7 September 21 jaar wordt en deze dag midden in de vacantieperiode valt, is in parlementaire kringen de wens geuit, dat de troonsopvolging tot einde September of begin Octo ber wordt uitgesteld. In paleiskrin gen schijnt hiertegen geen bezwaar te bestaan en in elk geval zal nog voor het einde van de huidige par lementaire zitting de juiste datuiïi bekend worden gemaakt. Ook de noodzakelijke schikkingen met betrekking tot het statuut van zijn echtgenote, de prinses van Ré- thy en van de kinderen uit zijn twee de huwelijk wenst koning Leopold, die sinds zijn terugtreden alles heeft vermeden, wat tot nieuwe twisten rond de troon aanleiding zou kun nen geven en die tot nu toe met uit zondering van enige buitenlandse reizen nooit builen het domein van De heer Herod, die enige scheeps werven en de Artillerie-inrichting bezocht, meent, dat Nederland wat de bewapening betreft vooral een belangrijke rol kan spelen op het gebied van scheepsbouw en elec- tro-techniek Het Philips-concern, dat fabrieken ook in andere Euro pese landen bezit, heeft daarbij vooral de belangstelling Standaardisatie van producten ziet hij niet als een eerste vereiste. Werkelijke standaardisatie zou, zo meent de heer Herod, grote vraag naar nieuwe machines en gereedschappen doen ontstaan, waardoor de productie zou worden tegen gehouden en niet voldaan zou kunnen worden aan de toen al zo grote vraag naar productie middelen. Het accent zal dus gelegd moeten worden op dc productie en niet op de standaardisatie. De heer Herod, die reeds Engeland, Italië, Frankrijk en België bezocht, zal na zijn bezoek aan ons land naar Portugal gaan. CUXHAVEN. Woensdagavond is een groep van honderd voormali ge bewoners van Helgoland op het eiland aan wal gegaan. Zij hebben de groen-witte vlag van Europa ge hesen op een schuilkelder. Gemeld wordt, dat nog een groep Helgo- landers op weg is naar het eiland. Zij hebben medegedeeld, dat zij op Helgoland zullen blijven tot het een normale vredesbestemming heeft verkregen. PRINS BOUDEWIJN .spoedig Koning.... overleg met de drie grote politieke partijen, In volle zee heeft. Hr. Ms. „Evert- sen", op de thuisreis van de Koreaanse wateren een ivdruk- nwkkende groet van het vader land gekregenVijftien mijl Noordwest van Alderney heeft Donderdagmiddag om kwart voor één het smaldeel vijf de thuis varende Evertsen met vlagsigna- len „Welkom" toegeseind. Sinds gistermiddag had smaldeel vijf contact met de Evertsen. Het das een indrukwekkende ontmoeting toen de contouren van de Evert sen zich langzaam los maakten uil nevel. Commandanten, offi cieren en ander personeel ver drongen zich langs boorden van de schepen. Op de brug van de Evertsen werd met signalenlam pen de groet van het smaldeel beantwoord. Een 71-jarige Franse hotelier, George Adam, wil per wherry het Kanaal overstehen, van Boulogne naar Folkestone en terug. Hij heeft nauwkeurig studie gemaakt van getijen en stromen en wacht op het meest gunstige ogenblik. Suc ces monsieur Adam. AMSTERDAM. Twee bran den hebben gisteren kort na el kaar gewoed in het centrum van Amsterdam: om 2 uur brak brand uit in het huis Prinsengracht 969. waar parterre 't antiquariaat On- no Gcvcke is gevestigd: nog geen uur later ijlden brandweerwagens met loeiende sirenes over de Nieu we Zijds Voorburgwal om een brand te gaan blussen die even te voren was uitgebroken bij J. Op- ten's Behangcrfournituren Mij. De brand op de Prinsengracht ontstaan door het vlamvatten van een handdoek bij een brandend gasstelletje, was spoedig geblust, maar de schade was vrij aanzien lijk, doordat er veel moest worden gesloopt. Ernstiger liet zich aanvankelijk de brand op dc Nieuwe Zijds aan zien Een grote hoeveelheid krijn, vulstof voor meubelen, had daar vlam gevat en dit vuur ontwikkelde zeer veel rook, die na het sprin gen van enkele ruiten in dikke wolken naar buiten dreef. In de werkplaats van de derde verdieping de brand was ont staan op de tweede waren twaalf arbeiders aan het werk. Drie hunner brachten zich via het dak in veiligheid, de anderen ver lieten het gebouw met de lift. OP WEG NAAR VL OOTMANOEUVRES Smaldeel V arriveert na wilde nacht in baai van Douarnenez AAN BOORD HR. MS. VAN EWIJCK. Vanmoreen heeft smaldeel V na een wilde nacht het anker laten vallen in de fraaie baai van Douarnenez, temidden van de fine fleur van de Franse marine, die bij vlaggegroet van eskadercommandant Pothuau het Hollandse eerbewijs waardig beantwoordde. Franse matrozen, onder dc beroemde, met rood poctskatoen begroeide baretten, hingen met honderden over de ver schansing van de dertien Franse bodems om naar ons moegeoefende smaldeel te kijken, dat Donderdag een nuttige maar afmattende dag had. Tot grote opluchting van een flink aantal zeeziektelijders kroop de wind na het middaguur terug van windkracht zes tot vier. De nijdige golfslag in het Kanaal had velen op de wiegende schepen parten ge speeld. De onder water op de loer liggende onderzeeboten hadden daar geen last van en dat wat misschien wel mede de reden, dat zij er door slim manoeuvreren in slaagden de „bovenwatervloot" bij de neus te nemen. Onopgemerkt lieten zij zich door het verkenningsscherm der Roden zakken, een fraai stukje werk. Tevoren hadden vijf rode bovenwaterschepen in ochtendoefe- OF het nodig was, dat jonge kerels werden verminkt door zinne loos!?), nutteloos!?) oorlogsgeweld? Of deze schande niet had kunnen worden voorkomen? Of de mensen, en in het bijzonder de grotender aarde, dan nooit wijzer zullen worden? Een eindeloze vragenreeks, die eindeloos kan worden aangevuld. Maar het leven gaat verder en het plaatsen van vraagtekens kan nuttig zijn in een steriel debat, het leggen van een steriel verband is immer nuttiger. De oorlogsgewonden willen niet vergeten worden, stellig niet, maar voor beklag geven zij niet thuis Vijftig Nederlandse invaliden zijn voor drie dagen naar hun Belgische lotgenoten getrokken. Voor het vervoer zorg den (geheel gratis) 20 Nederlandse automobilisten. In Antwerpen vond een ontmoeting plaats tussen Belgische en Luxemburgse invaliden. Na de ontvangst volgden boottocht en diner. In Brussel iverd het gezelschap door de Koninklijke Prins ontvangen, die in het Nederlands en Frans hartelijke woorden sprak. Van 5 tot 15 Juni houden zestig Engelse oorlogsgewonden in motor- driewielers voor de derde maal de jaarlijkse „Zutfen rallye", van Hoek van Holland uit. Het gemeentebestuur zal hen officieel ontvangen. Zeg niet „ach", maar neem uw hoed af voor zoveel wilskracht! Zuclit van verlichting Tilburg leeft op, na een we- kenlang pokken-isolement. Maandagavond wordt het definitieve e'nde der epidemie gevierd met een ^etbalwedstrijd tussen de „pokken- gabbers" (personeel geneeskundige oienst) en de „pokkenschrijvers" 'Tilburgse journalisten) Leo Paga- n° zal de fluit bespelen. Klok en klepel Roosendaal had ecu klokje van brons uit 1603, mét klepel. Het hoorde in de toren van het oude raadhuis op de markt. De Duitsers oordeelden dat' het in de smeltkroes kon, weg klok, weg kle pel. De Geallieerden kwamen. wég Duitsers, wég smeltkroes. In Tilburg dook het klokje op, maar de klepel ontbrak op het appél. Wat blijkt nu? Heren van de oudheid kundige kring „De ghulden Roos" gapten eertijds de klepel voor de neus der smeltkroesgannefen weg. voor het museum. Het klokje klinkt weer in Roosendaal, boven in de toren, van het oude raadhuis, op de markt. Altijd maar draaien VELE volgeladen vrachtauto's met kropsla reden in Venlo van de \-eiling naar het groentenkerkhof. Het is weer zo ver., niemand bood de minimumprijs van 2 cent per krop en duizenden kisten werden doorgedraaid. Dc sla-tragedie gaat beginnen. Duitsland heeft niet meer nodig en de overheid sluit de grens voor export naar Belgie, om met de Nederlandse hoogwaardige kwaliteit de Belgische sla-telers geen „last" te bezorgen. Grote partijen rhabar- ber en prei vinden ook de weg naar de mesthoop. Zuur, na zoveel zorg! Oud krantje l-| ET heeft geen zin de weg van A 1 het nieuws te versperren. Nie mand heeft ooit het nieuws kunnen verbieden. Nieuws verspreiden is zoiets natuurlijks, dat het, als een bergstroom, zwelt met iedere dam, die in zijn loop wordt aangebracht. Het vorenstaande is geen preken voor eigen parochie, dat begrijpt u zo wel. Zo mooi kunnen we het trouwens niet eens. Deze woorden zijn gestolen (door ons) van een Franse plattelandsdokter, Renaudot, die op 30 Mei 1631 in Parijs de eer ste Franse krant uitgaf. Uw lijf blad is nog niet zó oud. maar die Franse krant werd in 1900 opgehe ven. We sprreken elkaar nog nader vrienden, in het jaar 2209! Prijzende woorden ]\/T EVROUW ROOSEVELT heeft de N.C.R.V.-correspondent haar indruk gegeven van het prachtige resultaat der Haak-in-actie. Zij zei- de: „Het inzamelen van ver over de twee millioen gulden is iets, waarmee wij. hier in Amerika, dc radio-luisteraars in Nederland mo gen gelukwensen. Ik prijs mij ge lukkig woorden te kunnen richten tot de mensen in Nederland, die zeer hard werken om zich te her stellen van de verliezen door de oorlog en niettemin tijd cn geld vinden om bij te dragen tot deze verdienstelijke campagne tegen de kanker." Wissel-oma Th VEN een woordje over een vals gebit. Onkies? Leest u nu even verder, 't is veuls te mooi. Nu dan; Tien jaar geleden besteedde de we duwe Anna Grabner in Graz (Oos tenrijk) een goed deel van haar mager pensioentje aan een gebit Vandaag kon zij. na de viering van haar 82-ste verjaardag, het geval definitief in de bovenste la van de linnenkast leggen. Ze heeft reeds acht volgroeide nieuwe tanden en de verbaasde tandartsen zeggen, dat er ook kiezen doorkomen. PlE HERTOGIN VAN WINDSOR vertrok dezer dagen per „Queen Elizabeth" van New York naar Frankrijk. Een Amerikaanse mode ontwerpster, bij dit vertrek aanwe- i zig, schrok zich een hoedje, toen zij zag, dat de hertogin, die zij nooit zonder hoed had gezien, in de plaats daarvan een v>oile om het hoofd had bevestigd. „Laten we hopen, dat dit geen voorbeeld is, zoals een actrice gaf, toen zij zonder kousen ging lopen", zei ze. Lijst elf Ta RANKRIJKS kleinste kies- kring (Belfort) heeft voor de algemene verkiezingen van 17 Juni een partij met de langste naam. Even diep adem halendaar gaat-ie: ..Lijst van niet-politieke on afhankelijken ter verdediging van de belangen van oorlogsslachtoffers en nationale groep voor de verde diging van beroepsvrijheden en van die van de belastingbetaler." Hè, hèdat is geen partijnaam meer, dat is een heel partijprogram! ningen die uren duurden, voor da laatste maal hun vaardigheid in het manoeuvreeren beproefd, hetgeen de twee fregatten Dubois en Van Ewijck een compliment in code van schout-bij-nacht De Booy bezorgde. Het meest fascinerende moment van de reis naar Douarnenez was de periode van zonsondergang tot middernacht. De Tromp, de Korte- naer en de Marnix, die tegen zessen uit zicht verdwenen waren, pro beerden in het nachtelijk duister een aanval te ondernemen op de fregatten divisie. Even over half tien verschenen op het fluoresce rende soherm van de radar-afstand peiler van de Van Ewijck drie on miskenbare stippen. Tien minuten later was er groot alarm aan boord van de twee fregatten. Binnen een minuut verhuisden de artilleristen van de kooien naar de kanonnen. In dezelfde tijd werd van het ach terschip een grauwe, stinkende rook de lucht ingespoten, die uitwaaier de tot een rookgordijn, dat de ob servatie van de drie aanvallers be lemmerde. Kwartieren lang moesten de Tromp en tie zijnen zoeken voor zij tenslotte deze nachtelijke ont moeting konden beëindigen met een fantastisch vuurwerk. Hoog boven de oceaan hingen tientallen rode en gele lichtkogels, een beklemmend schouwspel voor de enkele vreed zame koopvaarders, die- een veilig heenkomen zochten. Dit was het slot van dc generale repetitie, die nog vele tekorten aan paraatheid en geoefendheid heeft blootgelegd, maar die toch ook reden tot tevre denheid heeft gegeven. nrOEN ik een jongmens van ze- 1 ventien jaar was, placht ik vrijwel dagelijks in sonnetvorm uiting te geven aan mijn verlangen naar vaste verkering. Het ivas een vertrouwd werkje, dat meestal kort voor het inslapen zijn beslag kreeg, maar op de duur vond ik er tnch geen bevrediging in. Ik benende niet alleen in poëticis, doch Ook metterdaad meisjes te ontmoeten en nam. na lang aarzelen de zaak op met een oudere vriend, die reeds verscheidene verlovingen had verbroken en een motorfiets bezatzodat hij als een notoire kenner te boek stond. „Je moet die grieten gewoon op straat aanspreken," rei hij geeu wend. „Dat durf je toch wel?" Dit laatste vroeg hij, zoals iemand in een goedkope hotelkamer even de heetwaterkraan opendraait, of schoon hij zeker weet, dat er koud uitkomen zal. „Natuurlijk", zei ik en gaf het gesprek een andere wending. De volgende avond probeerde ik het. Correct gekleed eri met zorg gekapt ging ik in de hoofdstraat van mijn woonplaats heen en weer stappen, gelijk een surveillerende wijkagent en het duurde niet lang, of ik had een klein, bijzonder ma ger meisje, dat zich daar ook voortrepte. gevraagd of zij „zo al leen" was. Aanvankelijk ant woordde zij in het geheel niet en geruime tijd liepen wij in gelijke pas verder, zonder dat duidelijk was of er van opzet of toeval ge sproken moest worden. Daar mij niets toepasselijks meer inviel, dacht ik er over een zijstraat in te slaan, maar toen ik dit voorne men juist wilde uitvoeren, sprak zij eensklaps: „Ik moet hier op de bus." „Zie ik je nog?" vroeg ik. „Ik heb Zaterdagmiddag vrij," bekende zij naar dc grond kijkend. Terwijl de bus voorreed verzocht ik haar, dan om twee uur in een groot café met muziek te verschij nen. Ze knikte ernstig en stapte in. „Maar dan moet je écht komen," zei ze nog. Toen reed de bus weg. Dc drie dagen, die mij van dit rendez-vous scheidden, waren niet zonder spanning. Thuisgekomen, begon ik mij namelijk af te vra gen. wat wij in het café zouden moeten aanvangen, ivant het eer ste contact had mij niet de zeker heid gegeven, dat zij een gezellige praatster was. Om te voorkomen, dat de hele middag uit gapingen zou bestaan, verzamelde ik een groot aantal moppen, waarvan ik dc eerste woorden op een brief kaart schreef. Door deze partituur herhaaldelijk te raadplegen, was ik Zaterdagmorgen zo ver, dat ik alle grappen zonder moeite in een ongedwongen volgorde ten beste geven kon. Reeds bijtijds begaf ik mij naar het café en zocht een plaats dicht bij dc deur. Daar ik mij haar uiterlijk niet meer nauwkeurig herinnerde, veerde ik tot twee maal toe voor een verkeerd meis je op. een ervaring, die mij zó deed inbinden, dat ik argwanend bleef zitten, toen zij eindelijk bin nenstapte. „Dag." zei ze, angstig omkijkend, als was zij op weg naar het ca/4 achtervolgd door enige gorilla's. „Dag," sprak ik op mijn beurt. Ik hielp haar bij het afleggen van een donker jasje, waaronder zij een wijde, in huisarbeid gebreide jurk bleek te dragen. Sereen van mensenkennis bracht de kellner thee. We zaten. Hoor eens," zei ik, moed vat tend. „Ik liep laatst door de Kal- verstraat in Amsterdam en daar kwam ik een vriend tegen. Zegt die vriend De eerste grap van de rfeeks kwam er uit, wat hortend nog, maar toch wel verdienstelijk. Daar ze niet onmiddellijk vatte, dat ik aan een anecdote bezig was, trof de pointe haar uit een hinderlaag, nét. op het ogenblik, toen zij een ferme slok thee genomen had. Hoe wel het tot. voldoening stemde, dat zij wilde lachen, leverde de uit voering van dit voornemen een zorgwekkend schouwspel op. Eerst bolde zij de met consumptie ge- vulde wangen tot berstens toe, toen slikte zij alles tegelijk in het verkeerde keelgat en vervolgent liep een zwakke poging om hoes ten en lachen te combineren uit op zo'n rauw, door merg en been dringend geblaf, dat verschillende mensen in het café gingen op staan. om- te zien wat er gaande was. Ten einde enige verlichting te brengen, sloeg ik haar met de vlakke hand op de rug, maar het hoesten verminderde niet. Ze zag nu paars van benauwdheid, ter wijl de tranen haar tappelings over de wangen liepen. „De dame kan het best even de frisse lucht in gaan", zei de keil- ner. Languit liggen met een koude sleutel in de nek is ook heel goed", sprak een man aan een belendend tafeltje. „Nee, u vergist u", zei de kell ner. „Dat is voor bloedneuzen Terwijl de mannen hierover be- ponnen te twisten, pakte het meis je opeens haar jas en liep blaf fend het café uit. Ik betaalde snel, maar toen ik buiten kwam, was zij reeds door de massa verzwol gen. Pas gistermiddag zag ik haar terug, met vier kinderen en een wandelwagentje. Mager was ze nog altijd, maar ze hoestte geluk kig niet meer. KRONKEL. AMSTERDAM. - De hoofdbe sturen der bij het N V.V. aange sloten organisaties kwamen Don derdagavond in Amsterdam op nieuw in buitengewone vergade ring bijeen, ter bespreking van het vraagstuK van lonen en prijzen. In deze vergadering bleek grote ongerustheid te bestaan ten aanzien van de gevolgde loon- en prijspoli tiek, terwijl de vergadering met verontwaardiging kennis nam van d£ afwijzende houding, welke door groepen en organisaties van beter gesitueerden wordt aangenomen tegenover de belastingvoorstellen, die een consumptie-offer voor deze groepen zouden moeten bewerk stelligen. Tot haar grote teleurstelling moest de vergadering vaststellen, dat deze afwijzende houding ook haar weer slag vindt in het desbetreffende voorlopig verslag der Tweede Ka mer. Eenstemmig verenigde de verga dering zich met de eis, door hef bestuur gesteld, dat de werkgevers organisaties nu op zeer korte ter mijn een snelle en constructieve bc- 1 slissing nemen aangaande de datum. waarep zal worden vastgesteld of en zo ja hoeveel looncompen- j satie de stijging van de kosten van I levensonderhoud op grond van de regeringstoezesging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitge- i keerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 11